Fleur en kleur op Prinsjesdag NV8V tegen links- houdenvoetgangers IK iIGi\ RT9BEJVDE' S NIEUW ROOD BEN CRiTISCH DAAROM KOOP IK LINNEN..! Nieuwe studentental - tégen dansavonden - in Delft opgericht Miljoenen nota Haagse recliter wijst eis van psychopaat af Radioactiviteit Overlevenden Heron naar Nederland Volgende maand koelhuisboter Jongetje valt tegen ruit en bloedt dood VOLAUTOMATISCH Eindhoven viert bevrijdingsfeest HET VRIJE VOLK DINSDAG 19 SEPTEMBER 1951 PAGINA 3 20 maanden gezeten, geen plaats in asiels WÊÊm 't is een Liga-kindje! Krachtige Kost voor het Kind! De veelzijdige voeding. Voor baby. kleuter en schoolgaande jeugd. „Zolang ze in de groei zijn!" pure bessenjenever UIACQEli doorlopend PE LANGE VEERDONK JUNIOR BLOEMEN Vorstin spreekt voor 14e keer troonrede uit (Van onze parlementsredactie) Voor de veertiende maal sinds zij de troon besteeg heeft ko- vigin Juliana in de Ridderzaal de nieuwe gewone zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de troon rede, waarin het regeringsprogram voor het komende parle mentaire jaar is ontvouwdTienduizenden waren weer op de been om haar toe te juichen bij het ceremoniële feest van deze traditionele Prinsjesdag. Geen raam langs de route was onbezet, geen ambtenaar die nog aan zijn werk was gebleven. De hoogtijdag der democratie bete kent heel wat in Den Haag! Voorafgegaan door marechaussees in ceremonieel tenue waren eerst de kranig blazende muzikanten van de Militaire Kapel voorbijgegaan en DEN HAAG (ANP] Door een ge bod lot linkshouden in de bebouwde Jfom zullen de verkeersgevaren voor voetgangers, vooral bij bet winkelen, toenemen. Dit meent de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers in een brief aan de minister van Ver keer en Waterstaat. De Verbondsraad van het Verbond voor Veilig verkeer kwam onlangs tot de conclusie, dat het linkshouden van voetgangers op wegen zonder trottoir en fietspad binnen de be bouwde kom veiliger zou zijn dan rechts houden. Een wijziging van het wegen-ver keersreglement zou daarvoor noodza kelijk zijn. (Van een onzer verslaggevers) De president van de Haagse recht bank heeft de eis van een door de regering ter beschikking gestelde psychopaat tot onmiddellijke invrij- heidssteliing, omdat hij langer in be waring werd gehouden dan het von nis luidde, afgewezen. De eiser in dit kort geding is een man die wegens fietsendiefstal tot vier maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Bovendien is hij ter beschikking van de regering gesteld ter plaatsing in een asiel voor psychopaten. In totaal heeft hij twintig maanden in huizen van bewaring doorgebracht bij gebrek aan verplegend personeel in de asiels. De president overwoog bij zijn af wijzing dat de man zich enkele malen aan toezicht heeft onttrokken en dat de bescherming van de maatschappij hier in dit geval voortdurend bewa ring rechtvaardigt. Hij stelde echter nadrukkelijk vast. dat de overheid zich ernstig zal moe ten beraden op mogelijkheden om de bovengenoemde noodtoestand op te lossen, omdat de overheid zich daarop niet onbeperkt zal kunnen blijven be- iroepen. DEN HAAG (ANP) De radioactivi teit van de lucht tijdens het afgelo pen eiraaa! opnieuw enigszins geste gen, zo is van de zijde van het Mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid medegedeeld. Of deze toename geheel en al kan worden toegeschreven aan besmetting ten gevolge van kernexplosies, is ech ter nog niet definitief vast kome.n te staan. De activiteit door verontreini ging van de atmosfeer met kunstma tige radioactieve stoffen is in dp af gelopen week enigermate toegenomen. daarna rijtuigen met prachtig aan geklede leden van de hofhouding. Het goed geluimde publiek klapte hartelijk voor hen. Gejuicht werd er pas goedtoen de calèche met de drie oudste Prinsessen langs reed: Beatrix, Irene en Margriet. Voor prinses Margriet was het de eerste keer dat zij mee mocht naar de Rid derzaal. De Koningin en de Prins volgden in de gouden koets en toen leek het enthousiasme van de mensen langs de route geen grenzen meer te ken nen. Een voortdurend hoera weer klonk uit duizenden kelen tegelijk, er werd gezwaaid met vlaggetjes en kinderen gilden van bewondering Toor de pracht en praal. Reikhalzend Tot het plechtige en statige Bin nenhof. het mooiste plein van het land. waren alleen mensen doorge drongen met speciale toegangskaar ten. Zij rekten hun halzen, niet al leen voor de stoet, maar ook om alle officiële personen naar de Ridderzaal te zien schrijden, want zo heette dat vandaag. Notabelen, zagen zij, in stemmig zwart of smetteloze ambts gewaden met veel goud. veel zilver, veel eikekransen. veel pijlenbundels, stoere steken en indrukwekkende capes. Langs de donkerblauwe rok ken bungelden achteloos krijgshafti ge degens. En er waren veel hoge hoeden. b Binnen in de Ridderzaal zat de waardige, onverstoorbare gestalte van de zeventigjarige voorzitter van de Eerste Kamer mr. Jonkman in de voorzittersstoel. De leden van de beide kamers der Staten-Generaal waren binnengewandeld en hadden hun plaatsen opgezocht en ook an deren: diplomaten, hoge ambtena ren, hoge officieren, rechters, kortom de hoogsten in den lande. Handen De leden van de Raad van State trr.den binnen en ten slotte minister president De Quay met zijn kabinet. Elk gaf voorzitter Jonkman de hand, waarna het plotseling stil werd in de imposante zaal. Buiten weerklonk het Wilhelmus en binnen kondigde de ceremonie meester jonkheer D. G, de Graeff de komst aan van de vorstin. Voorafgegaan door hovelingen en door de commissie van in- en uit geleide schreed koningin Juliana naar de troon, waarna zij onmid dellijk begon met het uitspreken van de troonrede. Na afloop, toen voorzitter Jonkman het driewerf hoera had aangeheven, stonden de leden van het corps diplomatique aan de uitgang om de vorstin te groe ten. De plechtigheid was ten ein de. het parlement kon weer aan het werk gaan. (Van een onzer verslaggevers) De overlevenden van de ramp met de Delfzijlse coaster Heron keren vandaag naar Nederland terug. De zes mannen, die op Jersey aan land zijn gebracht, reizen per vliegtuig naar Rotterdam. Kapitein H. Bar- telds en zijn vrouw zouden vanmor gen per trein uit St. Maio naar huis vertrekken. Ze hebben het te danken aan de medewerking van de Engelse politie, die de bemanning aanvankelijk een week op Jersey wilde houden in ver band met het onderzoek naar de oorzaak van de ramp. Maandag be sloot zij echter, op aandrang van de Nederlandse vice-consul op jersey het onderzoek vandaag reeds af te sluiten. De kapitein is in St. Malo gehoord. Hoewel hij er erger aan toe was dan zijn vrouw, toen zij zondagmorgen uit zee werden opgepikt, was hij gis teren a! zover hersteld, dat hij de thuisreis kon maken. Deskundigen hebben inmiddels be vestigd dat de Heron verloren is. Het schip heeft zijn opbouw grotendeels verloren en het is op de rotsen stuk geslagen. Advertentie l.M. Advertentie lü. Erpressles: Yoke. Bmetfy (i/.V,V£V HEEFT ALLEE.',' VOORDELE},'!) L IN N I H (Van een onzer verslagevers) In Delft i* een nieuwe verenigini van gereformeerde studenten opge richt: de Ciritas Studiosorum Rcfor- matorum. Dit is mede een gevolg van een conflict over de vraag: dansen of niet dansen binnen de a! lang be staande calvinistische studentenver eniging Societas Studiosorum Refor- matorum. Vijftig leden van deze vereniging, die het dansen afwijzen, hebben voor het lidmaatschap van SSR be dankt toen bleek dat velen zich op vergaderingen vóór de dans uitspra ken en het bestuur de dans binnen haalde. Deze nieuwste Delftse studenten vereniging stelt zich in al haar werk zaamheden. zoals het beginsel luidt, onvoorwaardelijk onder het gezag van de Heilige Schrift als hel woord van God en beoogt de integrale vor ming van haar leden tot christenaca demici. m (Van een onzer verslaggevers) Tot laat in de nacht hebben vele tienduizenden Eindhovenaren giste ren het bevrijdingsfeest gevierd. Eindhoven herdacht, voor de zeven tiende maal het. feit dat op 18 sep tember 1944 de lichtstad van de Duitse bezetter werd bevrijd. Amerikaanse. Engelse en Franse en Belgische autoriteiten, die de be vrijdingsviering meemaakten, waren er diep van onder de indruk. In de loop van de eerste week van oktober zal koelhuisboter In de win kels verkrijgbaar zijn voor 0,90 per half pond. Gisteren heeft het Ministerie van Landbouw meegedeeld dat de minis ter had besloten de koelhuisboter uit de regeringsopslag voor genoemde prijs beschikbaar te stellen en dat hij zijn beslissing ter kennis had ge bracht van het Produktschap voor Zuivel. Het Produktschap zal woensdag beraadslagen over de vraag of het met de genoemde prijs akkoord kan gaan. Advertentie I.M. Zonncscbijfl met volle teugen 1 1/1 llterfltti f4.95 («xcl, ïtztiejejtj) trvr jte? R.YBU.191 (Van een onzer verslaggevers) Een driejarig jongetje is maandag avond in de ouderlijke woning aan de .TVatcringsestraat in Den Haag om het leven gekomen. Het kind, Fritsje van der Linde, stond op een stoel achter het gesloten raam van de woonkamer te kijken naar een gymnastiekoefening in een lokaal aan de overzijde van de straat. Het raakte daarbij zo in geestdrift, dat het zijn evenwicht verloor en tegen de ruit viel. De ruit brak en de jon gen kreeg door een der scherven een slagaderlijke bloeding. Een zesjarig broertje kon verhin deren dat het kind door de kapotte ruit naar buiten viel. Het slachtof fertje bleek niet meer te redden: da slagaderlijke bloeding aan de hals was zo ernstig, dat het kind in het ziekenhuis aan het Westeinde is overleden. De ouders waren afwezig toen het ongsluk gebeurde. Alleen Fritsje en zijn drie broertjes bevonden zich in de kamer. De eerste, minister van de Pendsjaah, Sardar Pratap Singh Kai- ron, heeft maandag verklaard dat in de gouden tempel in Amritsar. waar de leider van de Sikhs, Tara Singh, vast tot de dood om de afscheiding van de Pendsjaab te bewerkstelligen, verboden wapens zijn opgeslagen. Troonrede: saariiliorigteid van Westen eist nog grotere offers BEURS YOQIt MODE EN HUISHOUDING Dft^valcbeurs voor het gezin presenteert In leder huis een moderne keuken De gedekie tafel van Europa ik Drvivenitdn' ik Iedere dag fraaie geschenken lit 286 stands nationale cn in- i iematianalegébruitisgaederen j Geopend van 1047 en 19*23 u.| Zondags gesloten "ahgy- gebouw ROTTERDAM tlm 27 SEPT. - ::OP»PEMINA"* WAOdCn 25 MODELLEN IN BEDRIJF- brengt op de Femlna een EXCLU SIEVE SHOW VAN BKL'IDSBOE- KBTHES. [Z"oningin Juliana heeft vanmiddag ter gelegenheid van de opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal de volgende Troonrede uitgesproken: Leden der Staten-Generaal. De ontwikkeling van de internationale situatie is veront rustend. De door de communistische politiek kunstmatig op gewekte Berlijnse crisis kan zich nog verder toespitsen. De bereidheid van de westelijke mogendheden om tot een vreed zame oplossing van het geschil te komen, mag niet aldus worden verstaan, als zouden concessies kunnen worden be dongen, die wezenlijke waarden in gevaar brengen. De At lantische bondgenoten zijn eensgezind in hun overtuiging, dat vastberaden weerstand moet worden geboden aan elke poging tot het afdwingen van zodanige concessies. Een hechte samenwerking tussen alle bondgenoten op po litiek militair en economisch terrein blijft dan ook nood zakelijk. Aan deze samenwerking zal ons land krachtig blij ven deelnemen. Nu de internationale situatie dreigender is geworden en de Amerikaanse hulp is weggevallen, zal het op peil houden van de Nederlandse bijdrage in de bondgenoot schappelijke verdediging grotere financiële offers van Ons vergen. Wil onze krachtinspanning werkelijk betekenis heb ben, dan dient zij voort tc vloeien uit het besef van onze verantwoordelijkheid voor de handhaving van de grondsla gen onzer beschaving. Het besluit tot nauwer politiek overleg, dat de regeringen van de landen behorende tot de Europese gemeenschappen in juli te Bonn hebben genomen, zal de verdere eenwording van Europa kunnen dienen. De regering heeft zich. tot deel neming aan deze politieke en ook culturele samenwerking bereid verklaard, onder voorwaarde, dat hetgeen reeds in Europees en Atlantisch verband is bereikt, niet slechts in stand zal worden gehouden, maar verder zal worden ontwik keld. De bereidheid van Groot-Brittanmé om tot de Europese gemeenschap toe te treden en het daarmede geopende uit zicht op toetreding of associatie van andere Europese lan den acht de regering van het grootste belang. Zij verwacht, daarvan niet alleen een verdere sociaal-economische vooruit gang van de deelnemende landen, maar ziet daarin ook nut voor de totstandkoming van de Europese eenheid. De posi tieve reacties van onze partners in de Europese gemeen schappen op deze ontwikkeling stemmen tot vreugde. Ook hetgeen in Benelux-verband werd bereikt, geeft reden tot verheugenis. Op verzoek van de Surinaamse regering hebben de landen van het Koninkrijk dit jaar een aanvang gemaakt met het overleg over het statuut. De goede verstandhouding tus sen de landen van het Koninkrijk wettigt het ve'tiouwen. dat, een voor alle partijen bevredigende oplossing voor de ter sprake gekomen Surinaamse wensen zal worden gevonden. Nederland zal steun blijven verlenen aan de economische en sociale ontwikkeling van Suriname en de Nederlandse Bevestiging en versterking van de ideële banden tussen de bevolkingen van de drie landen verdient verder alle aan dacht. De regering heeft goede verwachtingen ten aanzien van de in dit jaar ingestelde adviesraad voor culturele sa menwerking. Aan de sociaal-economische en culturele ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea wordt bijzondere aandar' geschonken, te meer nu dit gebied een fase van snelle stat., kundige ontwikkeling is ingegaan. Naar het oordeel der rege ring is reeds gebleken, dat de Nieuw-Guinea-raad sinds zijn installatie op 5 april jl- aan de staatkundige behoeften van dit gebied beantwoordt. De regering verwacht, dat in dit zittingsjaar, van de Sta ten-Generaal" de raad zijn advies zal uitbrengen over de wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht zou kunnen worden ver wezenlijkt. Zij is van mening, dat voor een verantwoorde keuze omtrent eigen toekomst de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea zich vrij en onbedreigd moet kunnen oriën teren, overal waar zij dit wenst. Van haar zijde zal de rege ring onderzoeken welke wijzigingen in statuut en grondwet nodig zijn- Een gesprek met Indonesië over de toekomst van Neder lands Nieuw-Guinea is helaas niet mogelijk gebleken, omdat Indonesië voor zulk een gesprek voorwaarden stelt, die m strijd zijn met het zelfbeschikkingsrecht. De regering be treurt het voorts, dat Indonesië zeifs het laatste zij het nog slechts indirecte officiële contact met Nederland heeft verbroken. Op de grondslag van het in het handvest van de Verenigde Naties verankerde beginsel van gelijke rechten en zelfbeschikking der volkeren, heeft de regering' in de afgelopen maanden in vele landen besprekingen doen voeren over de mogelijkheid de Verenigde Naties te betrek ken bij ontwikkeling en toekomst van Nederlands Nieuw- Guinea. De conclusies waartoe dit overleg de regering heeft geleld, zullen zo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. In de afgelopen jaren heeft zich in ons land een ongekende economische groei voltrokken. De daarmede samenhan gende welvaartsvermeeldermg is, mede ais gevolg van het gevoerde loon- en prijsbeleid, aan brede lagen van de bevol king ten goede gekomen. Tevens heeft het hoge niveau van investeringen en de evenwichtige spreiding daarvan de in nerlijke kracht van onze economie belangrijk versterkt. Het stemt tot voldoening, dat bij een maximum aan werkgelegen heid het prijspeil vrijwel stabiel kon worden gehouden. De thans waarneembare vergroting van de economische spanningen vereist niettemin een toenemende waakzaam- heid. Het groeitempo van de produktie is aanmerkelijk ver traagd, doordat in vele sectoren van de economie de capaci- teitsgrenzen zijn bereikt. De verhoging van de binnenlandse bestedingen gaat echter voort en overtreft de toeneming van de nationale middelen. Als gevolg hiervan stijgt de druk op het prijspeil en neemt het betalingsbalanssaldo af. Op zich zelf is een zekere vermindering van dit saldo nog niet ver ontrustend. Een voorzichtig conjunctuurbeleid zal overspan ning van onze economie en terugslag in een daaropvolgende fase kunnen voorkomen. Meer dan ooit zal dan ook het beleid van de regering erop gericht moeten zijn. in samen werking met het bedrijfsleven, de loonontwikkeling binnen de grenzen te houden, die door de groei van de produktivi- teit zijn gesteld. Het fn het afgelopen jaar gevoerde prijs beleid zal worden voortgezet. Zolang de economische activi teit op het huidige hoge peil blijft, zal het tekort aan ar beidskrachten zich handhaven. Opvoering van produktiviteit en doelmatigheid blijven belangrijke middelen tot bestrijding van de gevolgen van dit tekort. Daarnaast zal de regering dp aantrekking van buitenlandse arbeidskrachten bevorde ren. Het toekomstige beleid met betrekking tot de emigratie zal binnen afzienbare tijd te uwer kennis worden gebracht. Bij het opstellen van de rijksbegroting voor 1962 hebben de geschetste verwachtingen omtrent de economische ont wikkeling als achtergrond gediend. De begroting vertoont een zodanig beeld, dat het rijk, ter dekking van het tekort, overeenkomstig de eisen van de conjunctuur, in het ko mende zittingsjaar voor financieringsdoeleinden geen beroep behoeft te doen op de open kapitaalmarkt. In het heden aanvangende parlementaire jaar zal een be slissing moeten worden genomen omtrent de datum van in gang van enkele, reeds aanvaarde belastingverlagingen, De noodzaak de overheidsfinanciën zoveel mogelijk af te stem men op de conjuncturele ontwikkeling moet daarbij worden afgewogen tegen het feit, dat het effectief worden van deze verlagingen uit een oogpunt van een verantwoorde belas tingheffing steeds dringender wordt. Heden zal u het voor stel worden aangeboden de verlaging van de inkomsten- en de loonbelasting te doen Ingaan op 1 juli 1962. Daartegenover staat, dat de verzwaring van de defensie- lasten tot. nieuwe belastingvoorzieningen noopt. Tot dit doel zal de verlaging van de vennootschapsbelasting, die de rege ring voorstelt op 1 januari 1963 te doen ingaan, worden be perkt en zal een belasting op minerale oliën met uitzonde ring van benzine worden ingevoerd. De hierop betrekking hebbende wetsontwerpen zullen u eveneens heden worden aangeboden. k Be regering zal haar aandacht blijven geven aan een ge zonde ontwikkeling van de landbouwproduktie en aan de verbetering van de afzet. In nauwe samenwerking met het georganiseerde bedrijfsleven zal zij streven naar een ver antwoord valorisaüebeleid voor de agrarische produktie. De vraagstukken samenhangende met het internationale vervoer vervullen de regering, door het protectionisme dat zich op dit terrein steeds opnieuw openbaart, met zorg. De activiteit op het gebied van de woningbouw heeft in het jaar'1961 een ongekend grote omvang aangenomen, in het bijzonder is de bouw van woningen zonder overheids steun stérk uitgebreid. De regering heeft een overschrijding var. het aanvankelijk opgestelde wordn-bouwprogramma aan vaard. Zij heeft echter gemeend maatregelen te moeten ne men. om een te sterke overschrijding tegen to gaan in ver band met de bezwaren, die daaraan verbonden kunnen zijn voor de bouwkosten. Een in verhouding tot de andere secto ren van de bouwnijverheid hoge activiteit op het gebied van de woningbouw acht de regering, gezien de woningnood van velen in het land. ook voor 1962 gewenst. Evenals de woningbouw vereisen de ruimtelijke vraagstuk ken van ons land grote aandacht wegens hun betekenis voor het werk en de ontspanning van ons volk. De regering heeft besloten de omzetting van woeste gronden in land bouwgronden tot het uiterste te beperken, mede ter wille van natuurbescherming en openluchtrecreatie. k /"tp wetgevend terrein zal wederom veel van uw werkkracht v worden gevraagd, ten dele voor wetsontwerpen, waar van de behandeling reeds een aanvang heeft genomen. De regering vertrouwt, dat de beraadslagingen over het ontwerp algemene kinderbijslagverzekering op korte termijn zullen worden hervat. Na ampele overweging zal de regering door wyziging van het wetsontwerp tegemoet komen aan een, aan tal van de bezwaren, die voor de schorsing der openbare beraadslagingen naar voren zijn gebracht. Ten aanzien van het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs hoopt zij. dat het in dit zittingsjaar de instemming van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal verwerven- Ook tal van nieuwe wetsontwerpen zullen in deze periode aan u worden voorgelegd, o.a, een ontwerp algemene bijstandswet^ De materiële welvaart en de opzienbarende technische ont wikkelingen van onze tijd houden het gevaar in. dat de geestelijke waarden te weinig aandacht krijgen. Toeli zijn het juist deze waarden, die aan het leven een diepere 7,in geven en de krachtsinspanning, die ons land en de gehele vrije wereld zich thans moeten getroosten, rechtvaardigen. De regering zal. zoveel als in haar vermogen ligt, door het verlenen van krachtige steun in het bijzonder aan onderwijs en cultuur, blijven streven naar de versterking van de geest kracht van ons volk. Zij beseft, dat dit doel slechts kan worden bereikt, indien ieder, op welke plaats ook gesteld, hier bewust aan bijdraagt. Op u. vertegenwoordigers des volks, rust in deze tijden van spanning "een zeer bijzondere verantwoordelijkheid en een zware taak. Moge God u bij uw arbeid wijsheid en kracht schenken, zodat gij ook in het komende zittingsjaar tot zegen van het Koninkrijk werkzaam zult zijn. Met deze bede verklaar ik de zittfng der Staten-Generaal voor ge opend. UT ligt enige ironie verborgen in het feit, dat de eerste rijks begroting die de tien miljard overschrijdt, ja zelfs in een ruk boven de elf miljard uitstijgt, is ingediend door een regering, die aanvankelijk de mond vol heeft gehad van beperkingen van over heidsuitgaven. De rijksuitgaven zijn de laatste jaren wel fors ge stegen. Niet alleen in guldens (met 30 percent sinds 1958). maar ook bezien als percentage van het nationale inkomen. Gaf minister Hofstra in 1953 £4,8 percent van het nationale inkomen uit. in 1961 Kwam mi nister Zijlstra tot 28.7 percent. Hetzelfde geldt voor de belas tingdruk. Ondanks de komende belastingverlaging van 1 juli en ondanks de aangekondigde <zeer welkome) belastingverlichting voor de werkende gehuwde vrouw heft het rijk in 1962 een groter percentage van het nationale in komen aan belasting dan in enig jaar sinds 1953 het geval is ge weest. Zo is ook het aantal ambtena ren niet gedaald maar gestegen en zijn de lonen, die in theorie precies in de pas zouden lopen met de produktiviteit, daar vol gens het Planbureau boven uitge gaan. Wij zeggen dit alles niet. omdat wij menen, dat deze beloften wel uitgevoerd hadden moeten wor den, dat er een verschil bestaat tussen wat de regering indertijd suggereerde, dat ze zou doen, en datgene wat in feite geoeurt. Qp het gebied van de woning- bouw zet de regering haar ave rechtse beieid voort. Ze heeft het woningbouwprogramma, in verge lijking met de oorspronkelijke ra ming van het vorig jaar met 10.000 verhoogd, Maardie tienduizend woningen komen geheel terecht in de vrije sector, wat wil zeggen dat ze in het al gemeen voor mensen met normale inkomens onbetaalbaar zijn. Het aantal woningwetwoningen blijft op peil, het peil dat de re gering onder grote di uk van de Kamer heeft aanvaard 'een peil, dat overigens aanzienlijk beneden dat van een jaar geleden ligt. De gesubsidieerde particuliere woningbouw, eens het troetelkind van deze regering, wordt zeifs beperkt. Zo wordt een steeds gro ter deel van de woningbouwcapa citeit in beslaggenomen door die sector, waar misschien we! de grootste koopkracht, maar stellig niet de grootste nood bestaat, Tn de begroting voor 1962 moest in tegenstelling tot wat ver leden jaar werd verwacht nog ruimte worden gemaakt voor ver hoogde militaire uitgaven (ad 135 miljoen). Gegeven het feit, dat deze uit gaven onaangenaam, maar on ontkoombaar zijn, lijken de dek kingsmiddelen die men heeft aangewezen (belasting op olie, vennootschapsbelasting) niet slecht gekozen. Maar het is toch wel bijzonder merkwaardig, dat we nu tegelijkertijd te maken hebben met belastingverlagingen en belastingverhogingen. De verwarring bereikt een top punt bij de vennootschapsbelas ting. Terwijl de Staten-Generaal reeds een verlaging van vier pun ten hebben aangenomen, zou voor 1962 eigenlijk een verhoging met twee punten aan de orde moeten zijn. Ook minister Zijlstra is daar niet meer uitgekomen. Hij laat deze belasting voorlopig maar zo als ze nu is, daarmee eigenlijk voor 1962 een gat van 70 miljoen in zijn dekkingsplan latende. "Dlijft de kernvraag: Hoe past deze begroting in de huidige gespannen economische situatie? De vraag is belangrijk, omdat in het komende jaar nog een aan tal bestedingsverruimingen moe ten worden verwacht, zoals een reeks van c.a.o.-herzieningen, de huurverhoging en de belasting verlaging per 1 juli. die (politiek gezien) niet langer uitgesteld kon worden. Welnu, van de begroting zoals ze nu is ingediend, gaat zeker geen remmend effect op de hoog conjunctuur uit. Ook de minis ter zelf durft dat ditmaal nau welijks te stellen. Hij stelt wél (schuchter), dat er nog wel enig' remmend effect zal zijn, maar hij iaat daarbij o.i. ten onrechte de invloed die uitgaat van de komende verhoging van ambte narensalarissen (waarvoor een post van 200 miijoen op de be groting staat) buiten beschou wing. Tntussen moet men vrezen, dat 1 de werkelijke uitgaven die van de begroting nog zuilen overtref fen, b.v. omdat met de jongste ontwikkeling op militair gebied (intrekking kort verlof, oefenin gen in Duitsland) geen rekening is gehouden. In feite zou de nieuwe begro- ting- wel eens eerder een bijdrage tot de overbesteding kunnen blij ken te zijn dan een rem daarop. En dat terwijl niets erop wijst dat men de particuliere sector wel in de hand heeft. Meer dan 600 mohammedaanse politieke gevangenen zijn sinds zon dag in een gevangenis in Marseille in hongerstaking om te protesteren tegenhun behandeling ais gewone gevangenen. Een 200 mohammedanen in een andere Marseillaanse gevan genis vasten om dezelfde reden reeds enkele dagen.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2