TERUGGANG IN DIENSTBETOON ONIUST- uEiOEL MARTINEZ Onrust neemt toe bij verzekerden van Brandaris EEN MILJOENSTE seizöeï|1|öi Bij Britse Ford dreigt staking over.kop thee Madurodam begroet miljoenste Min. Beerman stoort zich niet aan motie- Doorn (repatrianten) Roofovervaller Haagse weduwe krijgt 2 jaar Meisje van VA valt van balkon Winterclienst NS: Mgr. Mutsaerts' toestand verbeterd Opspraak SET VRIJE VOLK VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1951 PAGINA 3 nu... beduidend goedkoper FELISOL ècht kleurecht as SS (Van onze Londense correspondent) Bij de Britse Ford-fabrieken dreigt een staking van alle 45.000 arbeiders overeen kopje thee. Na langdurig onder handelen van de 22 vakbonden waarvan leden bij Ford werken, was men het eens geworden over een loonsverhoging van 6V4 cent per uur en de invoering van de 40-urige werkweek (thans 41V2 uur). Onaanvaardbaar ZAAIERS Advertentie Ï.M. Nederlandse 'spionnen' al meer dan maand in Sowjet-Unie vastgehouden (Van een onzer verslaggevers) {Vstn een onzer Reeds meer dan een maand worden in de Sowjet-Unie verslaggevers) twee Nederlandse toeristen vastgehouden. Zij zijn op 20 „voor mijn gevoel is augustus in de Oekraïne bij Tsjechoslowakije gearresteerd, *«»iÜ!e ic* i juxi£cn uceit gcspio- omdat zij zich volgens het bowjet-pershureau Tass aan spio- neerd.' zei de burge- nage zouden hebben schuldig gemaakt. Het zijn Evert B. radee'" d?" donderdag Reydon (29), scheepsmachinist uit Amsterdam en Lou de ambtwonlng^fn Metsia- Jager (25leerling van een zeevaartschool, uit Oostdonge- wier 7at- radeel (Fr.). Lou de Jager is de 25- Eerst afgelopen woensdag werd aan de Nederlandse ambas sade te Moskou medegedeeld, dat het tweetal op 20 augustus in Oezjgorod in Trans-Karpatië was aangehouden. land ging," zei de bur gemeester. Zes weken geleden was Lou de Jager zeer te- Advertentie I.M. Laac anderen voor deze porse leinen kop en schotels 79 cent' betalen. Maar voor onze klanten die uic ondervinding weten, dat koper, tijdens speciale aanbiedingen geld besparen betekent, staan er morgen duizenden van deze kop en schotels klaar voor nog géén veertig cent. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze porse leinen kop en schotels, een hoog model voor koffie en thee, met gekleurde band en keuze uit 2 aantrekkelijke decoraties, voo UTRECHT (ANP) De winter- uienótregeling van de Nederlandse Spoorwegen zal in hoofdzaak geba seerd zijn op de dienst van de afge lopen winter, maar op enkele punten zijn er wijzigingen. Deze wijzigingen betekenen, zoals de directie van de NS zelf zegt, een teruggang in het dienstbetoon. Ze zijn volgens de directie een ge volg van de moeilijke personeelssi- tuatie. Een voordeel van de nieuwe regeling zal zijn, dat deze minder hoge eisen stelt aan personeel en materieel. De belangrijkste wijzigingen zijn: Met ingang van 1 oktober vervallen op zaterdag in de forensendienst verschillende treinen. Het is ge bleken. dat door de invoering van de vijfdaagse werkweek aan tal van deze treinen geen behoefte meer be staat. Op de trajecten Dordrecht—Nij megen en Arnhem"Winterswijk val- ien enkele treinen uit gedurende ae stille ochtend- en middaguren. Tus sen Groningen en Zwolle vervalt op maandag tot en met vrijdag buiten de spitsuren een aantal stoptreinen. Ook tussen Rotterdam-Hofplein en Den Haag vervallen buiten de spitsuren enige treinen. 's-HERTOGENBOSCH (ANP) De toestand van mgr. W, F. A. M. Mut- saerts, emeritus-bisschop van Den Bosch, die vorige week door zijn op volger, mgr. Bekkers, van het sacra ment der zieken werd voorzien, is aanmerkelijk verbeterd. Hij blijft echter nog in het ziekenhuis van de Broeders van St.-Joannes de Deo. In het Russische protest, dat op onze ambassade is overhandigd, staat dat Reydon en De Jager op 21 juli te Oezjgorod waren aangekomen. Vandaar reden zij per auto naar Lwon, Kiew, CharJco*" Jalta en Odessa en vervolgens van de Tsjechfjslc.waakse grens, dus kort voordat zjj de Sowjet-Unie weer zou den verlaten, werden zij gearres teerd. Volgens de Russen zouden er bij hcii talrijke films in beslag zijn ge nomen. Deze zouden althans vol gens het Sowjet-protest zijn aan getroffen in zwembroeken, die spe ciaal voor dit doel zouden zijn ge maakt. Volgens de Russen zouden de toe risten ook een notitieboek met spio- nage-gegevens in hun bezit hebben gehad,. Ook bezaten zij zoals dat in de Sowjet-terminologie wordt ge noemd „technische apparaten voor visuele waarneming en voor het fotograferen van militaire objecten.". Daarmee zouden eenvoudige verre kijkers en fototoestellen bedoeld kun nen zijn. In het Russische protest staat voorts, dat „het tweetal had bekend, dat zij in opdracht van de Nederlandse geheime dienst Sowjet- gebied bezochten om spionage-in- lichtingen voor de NAVO te verkrij gen." Volgens de Sowjet-vërklaring zou den de toeristen hebben meegedeeld, dat „zij voor hun vertrek naar de Sowjet-Unie in Amsterdam in te genwoordigheid van NAVO-vertc- gemvoordigers waren opgeleid. Het onderzoek naar het incident duurt nog voort." De Nederlandse ambassade in Moskou, waar wij telefonisch nadere inlichtingen vroegen, verwees ons naar het Ministerie van Buitenland se Zaken in Den Haag. Dit deelde mee, dat de Nederlandse regering absoluut onkundig was van het ver blijf van de heren De Jager en Reydon in Rusland, totdat op 11 september- de stiefvader van de heer De Jager, die reeds geruime tijd niets van hen had gehoord, ver zocht of inlichtingen konden worden ingewonnen. Dit heeft de Nederlandse ambas sade te Moskou gedaan. Daarop werd echter geen antwoord ontvan gen. Eerst op 20 september werd aan de ambassade meegedeeld, dat de twee loeristen waren gearresteerd. De ambassade heeft er daarop aanstonds op aangedrongen het mo gelijk te maken, dat de gebruikelijke consulaire bijstand wordt verleend. Begin september werd een Ame rikaanse student. Harvin W. Maki- nen, op beschuldiging van spionage tijdens een toeristisch verblijf, :n de Sowjet-Unie tot acht jaar gevan genisstraf veroordeeld. Hij zou ook in het gebied Oczjgorod-Lwow- fview hebben gereisd. Tegenover Amerikaanse consulaire ambtenaren zou Makinen hebben verklaard, dat hij de Russische be palingen ten aanzien van het foto graferen had overtreden. zijl, had zijn pleegvader de route gegeven die hij zou volgen. „Op 6 augustus zat hij nog in Jalta. 9 augustus kreeg Ik nog post van hem daar vandaan. Maar toen verd* :e brie ven uitbleven, werd ik ongerust. Hij had mij gezegd, dat hij eind augustus of Uiterlijk half september terug zou zijn." „Op 11 september heb ik Buitenlandse Zaken gewaarschuwd en don derdagmiddag om half zes kreeg ik antwoord, dat ze gearresteerd wa jarige pleegzoon van de Friese burgemeester F. Sijtsma van Oostdonge- radeel cn nogal populair in Metslawier. „Dat Is natuurlijk weer gen de zin van zijn een stuntje van de Rus- pleegouders met zijn sen om tegenover het vriend vertrokken. Lou, ren. Ik ben er volkomen Westen uit te spelen. Ik die leerling is van de door overrompeld. Meer wist dat hy naar Rus- zeevaartschool in Delf- weet ik ook niet." lllllini!lll!i:!lll!lllllllllll|||!l!i||!llll||i:il|||!||j!Hi|||||!!||||||n!!|||||!|||||||!||M (Van een onzer mevrouw Reydon ons. verslaggevers) „Al langer dan een jaar hadden we Evert niet gezien. Dat Is niet on gewoon. Hjj is machi- Evert Reydon, die op beschuldiging van spio nage in dc Sowjet-Unie is gearresteerd, woont in Amsterdam. Hij is getrouwd en heeft ecu kind van anderhalf jaar. Mevrouw Reydon was gisteravond niet te bereiken. In Bussum wonen de ouders van Evert. Zij hoorden gisteravond het nieuws van de arresta tie uit de radionieuws berichten. Om zeker heid te krijgen, belden zij het Ministerie van Buitenlandse Zaken op, dat het bericht beves tigde. ,Ik had de nist en vaart op ters. Dikwijls op lange reizen tot In Afrika toe." „Opeens wilde ik we ten waar hij was. We laatste hebben ons wel eens veertien dagen een ge- eerder over hem onge- voel van onrust," zei rust gemaakt. Dat was een paar jaar geleden, toen zijn coaster bij Ierland schipbreuk had geleden. Iedereen is toen gered." „HU reisde reel," zegt de heer Revdon, inge nieur, „Hij reisde uiter aard veel als machinist, maar ook voor zijn ple zier. Hij spreekt zijn ta len goed, ook iets Scan dinavisch, maar voor zover Ik weet geen Rus sisch. Fotograferen doet hij veel, zoals wij alle maal." „In militaire dienst is hü niet geweest, want coas-, hij kreeg vrijstelling, omdat, hü op de zee vaartschool was. Van plannen om naar Rus land te reizen hebben wij nooit gehoord. Evenmin zegt de naam De Jager ons iets." Advertentie I.M. de sigaar waarin u de goede cude tijd terugvindt! Kent u HOHHEUR «I? 7» Sigaor van klasse voor..,STetl (Van een onzer verslaggevers) Een paar mimiten voor half vier stapte donderdagmiddag de miljoenste bezoeker da miniatuur stad Madurodam binnen: me vrouw A, A. SchardijnHooper uit de Molenaarstraat 225 in Den Haag. Ter gelegnheid van dit feit werd zij verwelkomd door me vrouw E. J. Glastra van Loon, presidente van de Stichting tot Bijstand aan Studentensanatoria, die mevrouw Schardijn een bos bloemen overhandigde. Bij de ont vangst waren tevens loco-burge meester Marter,. Oosting en en kele bestuursleden aanwezig. Zich beroepend op de doelstel ling van Madurodam, het verle nen van financiële bijstand aan studentensanatoria, besloot het bestuur voor dit feit geen groot geschenk beschikbaar te stellen. Inplaats hiervan kreeg mevrouw ■Schardijn de keus uit een aantal fraaie geschenken, waaruit, ze een trapskelter voor haar vijfjarig dochtertje Hcnnie, die was mee gekomen, en een dames- cn een herenhorloge voor haarzelf en haar man koos. Mevrouw Glastra van Loon zei dat het ongekend hoge bezoekers aantal te danken is aan de slechte zomer. Jnplaats van naar het strand, waar hal te koud was, ging men naar Madurodam". Ook de nieuwe aanwinst: het Binnen hof, compleet met gouden koets, vormt een grote trekpleister. (Van onze soc.-econ. redactie) Een bericht in de Volkskrant van gisteren brengt de strop pen, die de Brandaris in het buitenland zou hebben geleden in verband met moeilijkheden bij een vrij grote Britse luchtvaart maatschappij, 'Overseas Aviation (CI) Ltd., die miljoenen gul dens aan schulden zou hebben. De directeur van deze m*» otschappij zou zowel de Brandaris- belangen in Engeland als Duitsland, waar hij in Frankfort een kantoor heeft, hebben behartigd. Vermoed wordt, aldus de Volks krant. dat hij de premie*; van de Brandaris (in één jaar 15 miljoen gulden) voor een deel heeft gebruikt om de schulden van de luchtvaart maatschappij te betalen. Een week geleden zou de man een relatie hebben verteld, dat hij de automobielverzekeringbusiness ging opgeven, omdat er te veel op werd verloren. De Brandaris-sgent zou in de Britse zakenwereld zeer ongunstig bekend staan. Hij is nog steeds in het bezit van de vliegtuigen, die de diensten van zijn in moeilijkheden geraakte luchtvaartmaatschappij onderhielden. Dit was mogelijk, doordat de vliegtui gen waren ondergebracht in een aparte maatschappij, waarvan de naam maar zeer weinig verschilde van het luchtvaartbedrijf. Naar onze Londense correspondent mededeelt, heeft de 'general agent" van de Brandaris te Londen aan de financiële redacties van de Engelse kranten de volgende mededeling ver strekt: 'Brandaris heeft ons verteld, dat zij niet van plan is suvséance aan te vragen en wij zetten de zaken dus op de gewone voet voort. We weten niets van de geruchten, die naar men zegt in de Neder landse pers verschenen zijn en volgens welke fondsen van de Advertentie IJf. Let op, mevrouw I Textielgoederen mot hotFELISOL-otikot zijn kleurecht) Let U dus voortaan op FEL1SOL (Van onze parlementsredactle) Minister Beerman trekt zich nog steeds niets aan van de met vrij wel algemene stemmon aangenomen motie-Van Doorn, die een aanzien lijk r«*m«r en versneld toelatingsbe leid van repatrianten vroeg. Dat blijkt uit de toelichting van de be windsman op de begroting van Justitie. De volle aandacht van de regering blijft gewijd, schrijft hij, aan de overkomst naar Nederland van met ons land verbonden niet-Neder- landers. die in Indonesië in nood ver keren. Hij herinnert aan de toezeg ging die hij kort voor het reces in de Tweede Kamer heeft gedaan, dat maatregelen zutien worden genomen oni de aanhangige zaken zo snel mo gelijk af te doen Brandaris misbruikt werden om een maatschappij in Groot-Brit- tannië te financieren. leker is, dat geen fondsen die in ons bezit zijn, zijn gebruikt om wat dan ook te financieren, behalve verzekeringszaken van de Bran daris.' Het merkwaardige is, dat niemand weet. wie nu die 'general agent' van de Brandaris in Londen Is. hoewel veel erop wijst dat er banden be staan met de directeur van de Over seas Aviation. Intussen neemt de onrust onder de Nederlandse verzekerden toe. Vele maatschappijen blijken, vooruit lo pend op een eventuele overname van Brandaris-posten bereid voorlopige solvabUiteits-raranties af te geven voor risico's, die in elk geval gedekt moeter. zijn. Op dit gebied bestaat van de zijde van de andere maatschappijen en de assurantiebemiddelaars een zeer grote activiteit. Van echt oversluiten van posten kan echter, naar men ons uit verzekeringskringen mede deelde, geen sprake zijn. zo lang niet definitief bekend is wat de Bran daris gaat doen. Na een informatie bij de Neder landse Handel Maatschappij, een der grote aandeelhouders in de Branda ris, bleek ons. dat ook deze instelling de cliënten van haar verzekerings afdeling voor zover de posten bij de Brandaris zijn ondergebracht, advi seert voorlopig dekking te (Kieken voor het risico, dat de Brandaris eventueel de verplichtingen niet zal kunnen nakomen. De maatschappijen, die bereid zijn de eventueel ongedekte risico's van Brandaris-verzekerden over te nemen in afwachting van een mogelijk defi nitieve overname van de posten, doen dit volgens verschillende maat staven. Enkele accepteren in het geheel geen premie voor de tijd die zal verlopen tot de eventuele ingang van het nieuwe contract, andere bren gen in een groot aantal gevallen voor het over te nemen risico, dat de Brandaris zijn verplichtingen niet zal nakomen, een klein percentage van hun premie in rekening. DEN HAAG (ANP). Het gerechts hof in Den Haag heeft vrijdag het vonnis van de rechtbank in Den Haag bevestigd, waarbij de 52-jarige kok P. S.. de dader van de roofover val op de 67-jarige sigarenwinkelier ster I. E. Boedart-Mulder, tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest werd veroordeeld. Op 10 maart van dit jaar vroeg de kok de bejaarde winkelierster te spre ken. In de woonkamer achter het winkeltje aan de Nieuwe Haven in Den Haag sloeg hij haar neer. Daar na deed hij een greep in de kassa en verdween met een bedrag van 165 gulden. Bij de behandeling in hoger broep was vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest tegen hem geëist. Gistermiddag is het anderhalf jaar oude meisje Anje Veenvliet van het balkon van haar woning aan de Grootkerksbuurt te Dordrecht op de vier meter lager gelegen straat ge vallen. Het meisje was tussen de spijlen van het balkon doorgekropen. In vrij ernstige toestand is het kind in het r.-k. ziekenhuis opgenomen. staking af te kondigen. De voorgeschiedenis van dit con flict is ingewikkeld. In het voorjaar verklaarde de directie zich bereid de lonen te verhogen mits de arbeiders zich bereid verklaarden minder te staken. Over deze voorwaarde brak 'n ongeorganiseerde staking uit. Daarna D-. eis van de directie om de theepauze te bekorten heeft er nu toe geleid dat het akkoord op losse schroeven is komen te staan en dat alle vertegenwoordigers van de bonden hun hoofdbestu ren hebben verzocht een officiële werd opnieuw onderhanden! en ten slotte overeenstemming over de lonen bereikt. De directie was bereid alle uurlo nen met 6,25 cent te verhogen en de 40-urige week in te stellen (tot nog toe 41,5 uur) zonder dat iemand min der verdiende. Maar de directie stelde een nieuwe voorwaarde over de thee pauze. Opvallend is dat de directie van Ford bereid was de ionen te "er- hogen en zich niet aan de met veel nadruk gestelde wens van de minister van Financiën te houden die een al gemene loonstop verlangt. Op het ogenblik is er bij Ford in de ochtend een theepauze van tien minuten. De bedrijfsleiding klaagt er over dat van deze tien minuten er vijftien en zelfs twintig gemaakt worden. In de middag rijden thee wagentjes door de bedrijven en schenken de thee ter plaatse. De directie zegt: .Geen tlieewagens in de middag wanneer de pauze in de ochtend gehandhaaft blijft, maar indien er twee theepauzes moeten zijn. moeten de wagens tweemaal per dag door de fabriek.' Over deze voorwaarde werd twee dagen lang onderhandeld en ten slotte besloten de vertegenwoordigers van de 22 vakbonden de onderhan delingen af te breken en een staking aan te bevelen. Het kan één twee weken duren voordat, de 22 besturen een besluit genomen hebben. V erongelijkl Niemand twijfelt er aan dat de besturen de staking zuUen afkondi gen. want zij zijn hoogst verongelijkt dat er nieuwe voorwaarden, die op een geheel ander terrein liggen, op bet allerlaatste ogenblik in het ge ding gebracht worden. Dit beschou wen z'U als een bewijs, dat de direc tie te kwader trouw is. In feite vreest men echter, dat de 45.000 arbeiders van Ford niet op het sein van de bondsbesturen wachten en tot ongeorganiseerde stakingen overgaan. Dit zal verdere onderhan delingen hoogst moeilijk maken. De directie zegt dat de 6.25 cent per uur die zij meer wil betalen en de de 12 'i cent per uur compensatie voor de kortere arbeidstijd haar 200 miljoen gulden per jaar zal kosten. Door de laatste staking in juni, die slechts vier dagen duurde, heeft Ford 10.000 auto's minder geprodu ceerd. Een thee-staking is woensdag in een van de bedrijven van de vlieg tuigfabriek A. V. Roe uitgebroken. Ook in deze fabriek zijn er twee of ficiële theepauzes, maar twee fitters verkozen woensdag een andere dan de officieel vastgestelde tijd voor hun kopje thee zonder van tevoren toe stemming (e vragen. Zij werden voor twee dagen ge schorst. waarop de 4000 arbeiders be sloten twee dagen te staken. TTele duizenden burgers, die dachten, dat zij veilig tegen bepaalde risico's verzekerd wa ren, zijn deze week in onzekerheid geraakt doordat een der grootste Nederlandse schadeverzekerings bedrijven in opspraak is geko men. Mensen die jarenlang alle verplichtingen des verzekerden zijn nagekomen, lopen nu moge lijk het risico toch een financiële strop te zuilen lijden. Hun kan. een schade treffen, die op het kritieke moment niet of onvol doende gedekt blijkt te zijn. Deze gang van zaken is_ te op merkelijker, omdat het hier een maatschappij betreft, waarin en kele van de grootste maatschap pijen en banken zeer sterk geïn teresseerd zijn. In het in febru ari verschenen jaarverslag over 1960 van de Maatschappij 'Neder land', die 57 percent van het aan delenkapitaal in handen heeft, stond, dat het bedrijf van Bran daris 'zich zeer bevredigend ont wikkelt.' Dit wijst óf op een licht vaardig gunstig voorstellen van een situatie die niet gunstig was, óf op een schrikbarende onwe tendheid omtrent de werkelijke situatie waarin de dochtermaat schappij zich bevond of waar ze gemakkelijk in kon geraken. Wat is in deze omstandigheden de waarde van een mededeling in een jaarverslag? 17ven opmerkelijk is, dat in de Raad van Commissarissen een aantal van de meest bekende en meest gezien mensen uit het [Nederlandse bedrijfsleven zitting hebben. Menig verzekerde zal - itoen hij zijn handtekening zette - in de namen van deze com missarissen een waarborg hebben gezien voor de beveiliging van zijn belangen. Maar ook deze commissarissen hebben de moeilijkheden niet weten te voorkomen. Men kan hen waarschijnlijk op zijn minst verantwoordelijk achten voor het handhaven van een directie die niet tegen haar taak was op gewassen. Opnieuw blijkt de zeer betrek kelijke waarde van het commis sariaat in de huidige vennoot schapsstructuur. Alleen als com missarissen en de maatschap pijen die zij vertegenwoordigen, nu onmiddellijk de maatregelen zouden nemen die de belangen van de verzekerden volkomen veilig stellen, zou het commissa riaat voor deze verzekerden iets van zijn betekenis terugkrijgen. Qok in dit geval blijkt overigens weer, hoe zwak de positie van de verzekerden op het kritieke ogenblik kan zijn. Veel wordt op het ogenblik gesproken over de 'morele verplichtingen' van de moedermaatschappijen om in te springen. Maar, tenzij zij dat in derdaad doen, koopt de verze kerde hier wrinig voor. Hij heeft juridisch geen rechten. Eens te meer bewijst deze zaak hoe noodzakelijk het is eindelijk op korte termijn het schadeverze keringsbedrijf te stellen onder een soortgelijk toezicht als voor het levensverzekeringsbedrijf al sinds 1922 bestaat. Twee blama ges in de verzekeringswereld in twee jaar tijds (AZR in Rotter dam was de eerste) lijkt ens wel genoee. 'Ter bestrijding van de ontucht langs de weg heeft de gemeen te Soest een verordening aange nomen die meer bevat dan het gebruikelijke verbod van straat- prostitutie. De gemeente Soest heeft de burgemeester de be voegdheid gegeven per brief vrou wen te verbieden bepaalde open bare wegen te betreden. De in het ontwerp genoemde hoofdinspec teur van politie is nu door het hoofd van de politie vervangen. Daarmee zijn onze bezwaren tegen deze en andere, soortgelijke gemeentelijke verordeningen niet vervallen Want waar gaat het om? Bij »en verbod om zicli op een bepaalde manier op de open bare weg te gedragen wordt een strafbaar feit. geformuleerd. Ieder die deze bepaling overtreedt kan worden vervolgd en veroordeeld door de rechter. Het verbod richt zich tot iedereen. Maar de verordening-Soest for muleert geen strafbaar feit. Soest geeft de burgemeester de be voegdheid door hem te bepalen personen per brief het betreden van de openbare weg te verbie den. Die bevoegdheid is in strijd met het in de grondwet neerge legde rechtsbeginsel dat ieder ge lijke aanspraak heeft op bescher ming van persoon en goederen. Op dat gelijke recht om openbare wegen te betreden mag geen be stuursorgaan inbreuk maken. Daar komt nog bij dat de doo'. de burgemeester aangeschreven •burger geen enkele mogelijkheid heeft tor beroep of verweer. Aan de goede bedoelingen van de gemeenteraden die dit soort bepalingen in de strijd tegen de prostitutie in het leven roepen, twijfelen wij niet. Maar zij zijn op het verkeerde pad. Op het pad van de politiestaat. En daarom hopen wij dat hoger gezag in grijpt en deze eerste stap op een principieel onaanvaardbare weg ongedaan maakt

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1