Eén dag lang draait alles om Mozart \Wt 4 Kernenergie pas rendabel tegen einde jaren zestig Radar in strijd tegen het al te snelle verkeer E>0€0 Jan de Kwaje Tachtigjarige verongelukt Minister verwacht stijging van stookolieprijs Propaganda Melk Trouw 'Sociale beperking' voor worker? over de grens r; Lil het carillon Geen eenmatishobhx Merkwaardig In plaats van beurs Vele jongeren Schade van enkele tonnen bij brand Philips Philite Intensief samen spel Advierorgaaii No -no - no no... FRAAI EN HANDIG HET VRIJE VOLK ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1961 Schagen is zo een beetje Salzburg PAGINA 3 LO.y'v' - :"V- (Van een onzer verslaggevers Scliagen. waar de schapen blaten, Schagen, waar op don derdag do markt vol loeiende koeien en snuivende stiei en slaat, hei landelijke Schagen in dc kop van Noord-Holland daar wordt zondag een Mozartdag gebonden. De tweede alvorig jaar bleek de eerste een succes. Evenals toen zullen nu weer Mozart-bewonderaars van hein de en ver naar het kleine stadje van nog geen 5000 inwoners stromen om er zich devoot te dompelen in het verkwikkende bad van een ochtend- en een middagconcert (door het Amster dams Kamermuziekgezelschap en het Noordhollands Philhar- moniseh Orkest), gewijd aan verborgen schatten tilt het werk van de Salzburgse meester. Schagen het Nederlandse Salz- i meer vrijlaat? Die bij alle innerlijke burg? Inderdaad, zo is het heus een I rijkdom, diepgang als men wil. na- heel klein beetje en dat is op het tuurlijker en lichtvoetiger en verruk- eerste gezicht raadselachtig genoeg, i keiijker voorschrijdt? Zelfs met de zelfverzekerde woorden Op lezingen overal in hei, land. van de burgemeester vorig jaar ge- onder andere voor Jemrd en Muziek sproken hij constateerde overeen- i hij is de duizend al "gepasseerd komst tussen de geest van Schagen I berijdt de heer Passchier deze en en de geest- van Mozart allebei tintelen ze komen wij er niet i helemaal uit. Elk kwartier klinken deze week al Mozari-jjiclodieën uit het carillon van de Grote Kerk. Jazekerhet zijn motieven uit. de sonate in A grote terts, KV 331. met de Turkse Mars. waarvan 'stadsbeiaardier', de heer Verver (maar het carillon is,auto matisch; in ietwat vereenvoudigde vorm een 'boek heeft geprikt'. Dat gaat er bij de Schagers nog in als Westfriese koek. Maar vraagt men aan een willekeurige inwoner of h(j nu zondag ook naar die con certen gaat. dan antwoordt Kil: 'Ach nee, zulke zware muziek is toch niets voor ons! Wat hier zondag komt zijn allemaal vooraanstaande mensen niet veel kunstgevoel Zware muziek! Er woont iemand even buiten de kom van het stadje die bij het horen van zulke woor den onrustig op zijn stoel heen en weer schuift of er verontwaardigd van opspringt. Het is de leraar mu ziek en Nederlands aan de rijks- h.b.s.- de heer Herman Passchier. Is er één muziek, behalve die var. Schubert dan. welke de luisteraar dergelijke nobele stokpaarden. En zie hier dan de tip van de sluier opgelicht: natuurlijk is deze 42-jarigë jongeling de motor var. de Schager Mozart-dag. Niet dat deze een eenmanshobby is. Integendeel, het is een manifestatie van de Ne derlandse Mozart Vereniging- in welks bestuur men zulke erkende Mozartinnen en Mozartologen als Marius Rothuis (voorzittenprof. dr. K. Ph. Bcrnet Kempers, Gustaaf Leonhardt en Jan Odé aantreft. De heer Passchier is secretaris penningmeester. En het was in die functie dat hij indertijd zei: 'Een Mozart-dag? Dat kan wel bij ons Zo werd Schagen een merk waardige traditie (want daar be gint het al aardig op te lijken) rijker. Over merkicaardig gesproken, stel lig is Herman Passchier een van de. merkwaardigste mensen boven het graag, als de ruimte er zich toe ieen- de.' aldus de heer Passchier. In de zaal waar 's morgens wo'.dt geconcerteerd. pleegt gewoonlijk Beurs ie worden gehouden." dan krioelt het er van vertegenwoordigers in granen, fourage en kunstmest, ver zekeringsagenten en boeren, advoca ten en notarissen en functionarissen van rneikfa brieken die uitbetaling doen. In de plaats daarvan treden nu de zwart gerokte musici met het höbokwanei, een fluitkwartet. hel klarinetkwartet, om te beginnen, i Werken te laten horen die niet zo i bekend zijn of zelfs bijna nooit wor- den uitgevoerd- (zoals 's middags het! pianoconcert in D groot KV 451, met Maria Stroo ais soliste) en dan in complete oorspronkelijke vorm: dat i is het doel van de Mozart Vereniging. En dank zij Mozarts genie kunnen zij daarmee nog tientallen jaren door gaan zonder dat inzinkingen te vre zen zijn. Schagen fs nog geen Salzburg, waar zelfs bonbons de naam van Mozart dragen. Maar liefhebbers van zware muziek of niet, vol eerbied heten de burgers de drommen Mozart-min- naars welkom. Het carillon speelt, met be zem en spuit verwijderen ge meentewerklieden het laatste bruingroene spoortje van de donderdagse veemarkt en agenten zullen op post staan om te verhinderen dat het ge rucht van brutale brommers zich mengt in de reine klanken van Mozarts muziek. 'Jan de Kwajc' heet de. stamboek- stier die de oudste zoon van onze minister-president de Nederlandse kolonie in Brazilië ten geschenke gaat aanbieden. Gisteren vertrok dc heer Dc Quay jr. met de Gravenland, naar zijn nieuwe vaderland, uitgeleide gedaan door zijn ouders. Dc slier kreeg zijn naam van dc Amsterdamse havenarbeidersdie bij hei. verladen van het dier een paar flinke opstoppers hadden gekregen. De minister-president vond het een zeer toepasselijke vaam. Voorbeelden van. -•> ■>-* - HERMAN PASSCHIER ...motor van Mozartdag... BLOKKER (ANP) Bij het over steken van de provinciale weg Hoorn- Enkhuizen in de gemeente Blokker is gistermiddag de tachtigjarige J. Schoutsen uit Hoorn met zijn fiets door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Noor&zeekandal musici die ook nog kunnen zeggen j Tk ben Neerlandicus' zijn niet dik I gezaaid. j Aanvankelijk legde hij zich op i tekenen toe... Tóen schreef hij; (later met hulp van meer weten- scliappelijk gevormde mensen, dat is waar) een boek over plantensocio'o- j gie dat nog altijd wordt geraad- pieegd. I Komt het gesprek op de waarde van Simon Vestciijks ceschrifren over muziek, dan zept hij: Dat is voor mij wat moeilijk te beoor delen. want ik heb samen met hem een boek over muziek geschreven. Wat doet lnj nog meer? Gedichten schrijven misschien? Ja. vriend Vestdijk (Passchier heeft ook in Doorn gewoond) stelde er een bun del uit santen die voor uitgave ge reed liggen, alleen de auteur zelf wil niet. "Dg muziek is bij mij hoofd zaak zegt hij. Hij was leraar aar. de schoot van Kees Boeke en gaf in die kwaliteit muziekles aan de" prinsessen Beatrix en Irene. Hij gaf concerten alleen of met anderen, o.a. Herman Schey. Componeren? ook dat: o.a. een declatorium op basis van het ge dicht 'Het lied buiten de wereld' van A. Roland Holst. Hij was een tijd lang adjunct hoofd van de muziekafdeling van de Nederlandse Radio Unie. Maar toen verkoos hij, nu een jaar of zes ge leden- Schagen: de praktische mu- ziekbeaefening en het prettige peda gogische werk dat bestaat, in het enthousiast maken van jonge mensen voor de muziek. Vele jongeren, ook uit de streek, komen op de Mozart-dag. NeL zo goed als die bejaarde hoogleraar en zijn vrouw uit Amsterdam en die liefheb ber uit midaen-Overijsel. Leden van de Mozart Vereniging zowel als los publiek. Het gemeentebestuur omvangt de gasten. Marius Piothuis spreekt over Mozart als gelegenheidscomponist. En daar Mozart niet wars was van zinne- genot. zou hij zelf best de Westfriese koffiemaaltijd hebben gewaardeerd die tussen de middag in hotel Igesz wordt opgediend. Moet daar geen tafeimuziek bij? Een divertimento of serenade? O (Van onze parlementsredactie) Minister De Pous verwacht dat de kernenergie pas tegen het eind van de jaren zestig tegen de elektriciteit zal kunnen con curreren. Voorlopig zijn kernenergiecentrales nog te duur om op grote schaal te worden toegepast. Dat deelt de bewindsman van Economische Zaken in de me morie van antwoord op het ontwerp kernenergiewet, die mede de handtekeningen draagt van de ministers Cals (O., K. en W.)', Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) en Beerman (Justitie), mee. Minister De Pous acht dc structu- t rele energiesituatie van West-Europe j en van Nederland in het bijzonder voor de komende tien jaren niet zo ernstig. De stijging en dc grotere spreiding van het ruwolie-aanbod hebben 'de energiesituatie verbeterd. De bewindsman verwacht- dat de stookolie de komende jaren duurder -/.al-worden, maar dat de kolenprijzen j vrijwel ongewijzigd zullen blijven, In de memorie wordt voorts be- toogd, dat de nationale industrie op den duur in staat moet zijn complete j keminstallaties aan te bieden. Sa menwerking met buitenlandse con cerns zal daarbij vaak nodig blijven. (Van een onzer verslaggevers) Anderhalf uur was er vrijdag nodij om een felle brand, die was uitgebro ken in het complex Strijp van Philips Philite in Eindhoven de baas te wor den. De schade was gisteravond nog niet vastgesteld, maar men rekent op een strop van enkele tonnen. Om half zes, een half uur natiat ae Een intensief samenspel tussen in- fabriek was leeggestroomd, werd de brand op de derde verdiepuig ont dekt. Toen Deze blom is bedoeld om u toe. te klokken lachen als u 's ochtends de slaperige ogen opent om te zien of het alweer zo laat is. Wie zich zo'n wekker als deze kan permitteren, hoeft overigens waarschijnlijk niet al om 6 uur het bed uit. want dit, juweeltje, onder de voor dc heel rijken. Het is te zien op de zevende inter nationale klokken- en juwelcn'neurs in Londen. Het. nevenstaand juweel onder de vrouwen is het Duitse film- sterretje Heidi Erich. Dc Amsterdamse politie gaat snelheidscontrole uit oefenen met behulp van ra dar. In een kleine bestelauto is een apparaat van Duits fabrikaat opge steld dat een zoemertoon produceert op bet ogenblik dat een voertuig' te snel door de onzichtbare stralen bundel van de radar gaat. die onder een hoek van twintig graden naar achte ren wordt uitgezonden. Een wijzer geeft de snel heid aan, waarmee is gere den. Ook worden alle pas serende voertuigen geteld. Bij een overtreding geeft de agent die het toestel be waakt, perportofoon draad loos een aanwijzing aan ten -nige tientallen meters ver- lerop staande agent, die de bekeuring kan maken. De werking is gebaseerd -I' het 'Doppler-effect', dat s het verschil in trillingen, lal men waarneemt bij het •oorbïjgaan van een voer- uig en dat zich bi.i voor meld duidelijk demon- Ireert in de steeds veran derende toon vart dc fluit 1> een locomotief of de laxon op een aulo, die pas- eert. Tot nu toe had alleen de ai.ikspoïitie In Nederland •en toestel voor de contro le met radar. i dustvie. nationale researchcentra en elektriciteitsprodukten achten de be windslieden vereist, vooral in de voorbereidende ontwikkelingsfasen van de verschillende projecten. Om verschillende redenen wordt het, wenselijk en nodig geacht, dat de overheid hierbij financiële steun verleent. Hpt zou volgens de bewindsheden geen aanbeveling verdienen de na tionale activiteiten in belangrijke mate of zelfs geheel op te geven. Juist omdat door internationale samenwerking op een hreeü gebied er varing zal kunnen worden opgedaan, is het noodzakelijk over een natio naal centrum te kunnen beschikken waar deze ervaringen voor nationale doeleinden kan worden toegepast. Tussen de verschillende onderzoek instellingen bestaan verschillende ver bindingen. Het betreft hier een zeer gedifferentieerde materie, zodat het voor de hand ligt. aldus de memorie, dat verschillende organen verschillen de onderdelen behartigen. Tegen de huidige decentralisatie bestaat dan ook op zich zelf geen be zwaar. De in het oorspronkelijke wetsont werp voorgestelde kernenergieraad als enig adviescollege is bij nota van wij ziging teruggenomen. Thans wordt voorgesteld als alge meen niet-ambtelijk adviesorgaan in het leven te roepen een centrale raad voor de kernenergie, een klein college van deskundigen, dat over de grote lijnen van het kernenergiebeleid zal adviseren. Verder willen de bewindslieden nog instellen een industriële raad en een wetenschappelijke raad voor de kernenergie. Deze deelraden zul len de betrokken minister recht streeks adviseren. Ten slotte achten de bewindslieden een concentratie van het gehele kern energiebeleid bij een minister niet doelmatig. De kernenergie proble men zullen, in belangrijke mate een onderdeel blijven van taken, die on der verschillende ministers ressor teren. de bedrijfsbrandweer de Slangen ging uitrollen, was een partij opgeslagen goederen op cie vierde verdieping ook reeds aan het smeu len geraakt. De Eindhovense brandweer, die door het publiek gealarmeerd was. kwam de blussers van Philips te hulp. zodat de vuurzee met groot materieel en met perslucht en nevel bestreden kon worden. Grote voorraden brandbaar mate riaal als vezels en hars gingen verlo ren, evenals een opslag pas-geperste tclevisietocstelfronten. Burgemeester Witte sloeg het blus- singswerk gade. Als oorzaak wordt gedacht aan broeiing, maar ook aan de mogelijkheid van een achteloos weggeworpen sigaretttepeuk. Advertentie TM. Ja, mevrouw, goed ga- raden het zijn de witte no-iron overhemden, die geel worden aan boord en manchet. Als wassen niet meer helpt behandel ze dan eens met een flacon echfa- wit. Ze worden weer hagelwit en zo glad, dat U ze nooit meer hoeft te strijken. Ja, mevrouw, diezelfde flacon echfa-wit, die ook vergeelde wol weer zo smetteloos wit en elegant maakt. (Van onze parlementsredactie) Wie tijdelijk in het buitenland met name in AVest-Duitsland wil werken omdat daar meer te verdic nen valt, zal niet meer zo gemakke lijk onder de Nederlandse sociale verzekeringen kunnen blijven vallen Het daarvoor nodige detacheringsbe wijs wordt alleen nog onder bepaalde voorwaarden afgegeven. Nederlanders die voor hun Neder landse werkgever tijdelijk in het bui tenland moeten zijn in ieder geval korter dan een jaar konden steeds zo'n bewijs krijgen. Hoe langer hoe meer evenwel werden deze papieren ook aangevraagd voor mensen die helemaal niet het plan hebben bin nen het jaar weer in Nederland aan het werk te gaan. De nieuwe richt lijnen zullen dit onmogelijk maken Alen verwacht, dat minder arbei ders naar Duitsland zullen trekken als zij onder de Duitse sociale wet geving gaan vallen. Hoewel er mate rieel niet zo veel verschil bestaat, pleegt men de Nederlandse te prefe reren. Nederlandse werkgevers die in het buitenland een werk moeten uitvoe ren. zullen natuurlijk net als voor heen voor hun personeel zo'n de- tacheringsbewijs kunnen aanvragen. Ais het werk maar niet langer dan een jaar in beslag neemt. JAe regering heeft een nieuwe actie ingezet om ons volk te bewegen meer te doen aan zelf bescherming in tijd van oorlog. Deze actie komt op een ogenblik waarop meer dan de laatste jaren het geval was over oorlog wordt gesproken. De Russische poging om de ver deling van Duitsland definitief te maken en de positie van Berlijn te ondergraven noopt het Westen tot tegenweer. Bij die tegenweer behoort, dat wij ons rekenschap geven van de gevolgen die een oorlog zou kunnen hebben. Met hoeveel tegenzin wij dat ook doen. De omstandigheden zijn nu eenmaal zo. dat een tot de tan den gewapende dictatuur fn Rus land ons voortdurend op de proef stelt. Telkens weer wordt van ons gevraagd welke prijs wij bereid zijn te betalen voor het behoud van onze vrijheid. TF/ij treden niet ln een beoorde el ling van de maatregelen die door de regering worden aanbe volen. Wij willen wel met grote 1 nadruk uitspreken, dat geen en kele maatregel effect heeft als ons volk de zaak niet ernstig neemt. En daarom moet de zelf bescherming ernstig worden op gevat. En de gevraagde medewer king behoort zoveel mogelijk te worden verleend. Ieder moet bedenken dat hij het zich zelf niet zal kunnen ver geven als hij heeft nagelaten wat hij had kunnen doen als er ooit oorlogshandelingen in ons land plaats zouden vinden. Nu dc inspanning van zovelen wordt gevraagd en zulke aanzien lijke bedragen in de bescherming van ons volk worden gestoken, verdient de manier waarop dat gebeurt grote oplettendheid'. Hier ligt een taak voor onze vertegen woordigende lichamen, het parle ment in de eerste plaats. TJet is ons gebleken, dat de Mo- J"1 rele Herbewapening a. i scho len van voortgezet onder,vijs in den lande folders toezendt met het verzoek deze aan de leerlin gen uit te delen. In de folders worden de leerlingen onder meer opgewekt een film van de Morele Herbewapening te gaan zien. Tevens is ons gebleken, dat dit reclamemateriaal hier en daar niet alleen wordt uitgedeeld, maar dat de leerlingen zelfs in de gelegenheid worden gesteld de film onder schooltijd te gaan zien. Deze steun aan een beweging die duidelijk op een levensbe schouwelijke grondslag berust, gaat voor inrichtingen van open baar onderwijs over de schreef. Voor zover de leerkrachten niet reeds bezwaar maken tegen deze steun aan de propaganda voor de Morele Herbewapening, ligt het op de weg van de overheid het al gemene karakter van het open bare onderwijs in acht te nemen. Het is bekend, dat de Morele Herbewapening haar acties met grote vrijmoedigheid voert, maar het gaat te ver, als het openbaar onderwijs zich aan die propagan da dienstbaar maakt. De buitenlander flirt infaam nu eens met Carla, dan met Esther. Wij nietwij blijven monogaam met onze eeuwige Zuidwester. A/Iinister De Pous heeft de melk- handelaren meegedeeld, dat de winstmarge op melk met een kwart cent mag worden verhoogd. De grote vraag is nu echter, wie die margeverhoging moet beta len: de verbruiker of de produ centen. Van agrarische zijde is reeds stelling genomen. Men geeft daar de voorkeur aan een verhoging van de prijs voor de consument. (Een prijsverhoging van een kwart cent hoger kan worden be reikt door de prijs telkens een tijdlang een cent hoger te stellen en daarna weer op het oude peil terug te brengen. Dergelijke prijsschommelingen komen nu ook al voor.) TFfij zouden het echter onjuist en onnodig vinden de melk prijs te verhogen. In de eerste plaats is het een algemeen (en dus ook een agrarisch) belang, de prijzen zo stabiel mogelijk te hou den. Maar bovendien is het stand punt 'Laat de consument maar betalen" kortzichtig, juist van agrarische zijde bekeken. Het melkverbruik vertoont de laatste jaren een constante daling, die bij een nieuwe prijsverhoging ver sterkt zou worden. Daar komt bij. dat het ook voor de boeren van groot belang is, dat de melkhandelaar, die htin produkt aan de klant brengt, een behoorlijke winstmarge heeft. Zo lang de marge te krap is. ver koopt hij (bij voorbeeld op warme dagen) liever fris-dranken dan karnemelk, zoals hij ook liever margarine verkoopt dan room boter. omdat zijn winst op mar garine groter is. De mogelijkheid om de melk handel enige verruiming te geven zonder de prijs voor de consument te verhogen is er, nu de kostprijs van melk over het gehele land met ongeveer een cent is gedaald. Ons dunkt, dat er bij de verdeling van die cent tussen de boeren en de schatkist ook wel iets voor de melkhandelaar af kan. Advertentie LM. MET NAADLOZE BODEMBAK

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2