Dank ZLI ■ili> 2% miljoen 'Voor het kind' 13.90 f 500.- boete voor Duitse chauffeur Portret mor K. ter Laan Zaandammer wil vliegboot in een stuk Gevaarlijke tabletten verloren Waar blijft AO V-wet? Vroegere SS-generaal verdacht van moord op 10.000 Poolse burgers Man gedood onder auto: chauffeur doorgereden Helft verlaagt belasting bioscopen F Geen zuivere koffie Succesvol werk roept nieuwe behoeften op De Hoop met zes zieken naar Scheveningen if Kapok geeft natuurlijke rust eKkSiKSK BÏÏSSSSSrS - Si Behoed kat en hond voor de vivisectie Erg Zuivel Uitdaging Prof. v. d. Brink pres.-comm. Bestrijders van pech in eigen hotel HET VRIJE VOLK DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1961 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggeefsters) Levend geworden, hebben de vijf meisjes in klederdracht van de kinderpostzegels 3960 gister2niddag hun laatste bijdrage ge leverd tot het werk voor het Nederlandse gehandicapte kind In het christelijk Blindeninstituut Bartimeus te Zeist onthul den zij de nieuwe zegels, waarmee op 10 oktober 600.000 school-' kinderen op pad zullen gaan. Zes zegels die. bij vele duizen-i den verkocht, de kindergezondheidszorg en de kinderbescher-l ming de steun zullen moeten verschaffen die zij afgezien vanJ alle overheidssubsidies nog zo dringend nodig hebben. Treffend parit van Kerke (ontwerpers van shirts met chic en maat-precisie): Non-stop - het shirt met de 4 Grote Kenmerken: 1. Lang leven (ïjzersterk). 2. Lage prijs (13.90). 3. Sanfor No-lron (extra garantie). 4. Perfecte pasvorm (drie mouwlengten). r Ook in Haarlem Ofiza la lts?, waarborg vost tla keurkapokroatrw Het Nederlands Comité voor Kin derpostzegel* hoopt op een opbrengst van minstens drie miljoen gulden. Daarmee zou sinds de actie startte in lü'M de 25 miljoen worden volge- maakt. In I960 heeft de actie, waaraan be halve de «00.000 schoolkinderen hon derden plaatselijke comité'* van vol wassenen meewerkten, twee en een half miljoen gulden opgebracht. Namens het Nederlandse volk. dat 'het medelijden verhief tot menselijke solidariteit' zoals hij zei. heeft secre- tans-generaal dr. J. H. Wessellngs van ilsej, ministerie van O.. K. en W. gis termiddag bekend gemaakt hoe de opbrengst van I960 over drie grote, •overkoepelende organisaties is ver- i deeid. De .Nationale Federatie voor Kin-.' derbescherming kreeg een bedrag van' 1(1.080.000 te verdelen, de Neder-; iandse Bond van Moederschapszong én kinderhygiëne ook 1.080.000, liet; Steunfonds Nederlandse Kinderbe-- Scheming 140.000. Een bedrag van; ƒ200.000 zal het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels zelf besteden! voor werk dat in geen van de twee sinds jaren bestaande sectoren (kin derbescherming en kindergezond heidszorg! valt onder te brengen. de pas geborenen zevenduizend tot achtduizend, die geestelijk gehandi capt zijn. Dat plaatst ons voor een uitdaging: de uitdaging, de zorg voor het kind steeds uit te breiden en te verbeteren.' De Natianale Federatie voor Kin derbescherming, zo vertelde de heer A. Otter, zal 600.000 van het ont vangen bedrag besteden aan de ver pleging in inrichtingen op het- gebied van de justitiële kinderbescherming, ongeveer anderhalve aan gezinsvoog dij- en patronaatswerk. en ruim drie •con aan grote projecten. Hij vroeg vooral aandacht voor de Kvel geld kostende) individuele be handeling in kleine groepen, voor het .tekort aan tehuizen voor werkende ■jeugd en voor het probleem van de kogeriaamde, vaak jonge welvaarts delinquenten. Dr. M. Vromen van de Nederlandse Bond van Moederschapszorg en Kin derhygiëne kon 100.000 uitdelen aan het Roomskaholieke Instituut voor Slechthorende Kinderen St. Marie te Eindhoven, 100.000. aan het Chris telijk Instituut voor Doofstommen iEffatha te Voorburg. 100.000 aan het bestuur van Bartimeus voor het In. aanbouw zijnde nieuwe tehuis voor dubbel gehandicapte blinde kinderen De Ehze te Almen en ƒ75.000 aan het bestuur voor het medische kleuter dagverblijf Het Kabouterhuis te Am sterdam voor uitbreiding van de in richting. Dr. Vromen wees erop dat in Neder land alleen de zorg voor het zwak- zinige kind min of meer sluitend ge regeld is. Voor het zintuiglijk ge handicapte kind wordt nog lang niet genoeg gedaan en de belangstelling voor motorisch gehandicapten is pas na de oorlog ontwaakt. Monseigneur J. Overbeek nam het aandeel va nhet Steunfonds Neder landse Kinderbescherming in ont vangst. 'Aavertéfê&TJt. •De kinderzegelactie getuigt in op zet en uilwerking van eensgezind heid.' zei mr, J. de Vreeze, lid van het dagelijks bestuur van het comité. 'Rede ntot zelfgenoegzaamheid is er geenszins. Er liggen nog hele gebie den braak. Werk dat met succes ge daan wordt, roept nieuwe behoeften op. Zo betekent het sterke terugdrin gen van de zuigelingensterfte alleen at, dat ook zwakke kinderen in leven blijven en verzorging behoeven- Elk jaar zijn er in Nederland bjf 'Van onze sociaal-economische redactie) Prof. dr. J. R. M. van den Brink, directeur van de Amsterdamse Bank. is benoemd tol voorzitter van de raad van commissarissen van de Algemene Kunstzijde lrnie N.V. Prof. Van den Brink volgt in deze functie prof. mr. P. W, Kamphuizen op. die in augustus van dit jaar is overleden. (Van een onzer verslaggevers"! De Duitse chauffeur K. ff. uit Bottrop is door de Bossche recht bank vrijgesprokeu van het hem pri mair ten laste gelegde .grove schuld' bij het verkeersongeval dat de voor avond van de 6e december 1960 on der Someren plaatsvond en waarbij vier personen om liet leven kwa men. De rechtbank oordeelde wel dat hier sprake was van de overtreding van artikel 25 van het wegenver keersreglement. namelijk het ver keer in gevaar brengen, waarvoor, conform de eis, een vonnis werd ge wezen van 500 boete subsidiair 50 dagen hechtenis. Op de avond van de e december reed de heer K. over de Vaarselse- weg te Someren en werd, zoals hij later verklaarde, misleid door en kele lampen van tegenliggers. Hierdoor week hij te ver naar rechts uit, de aanhangwagen kwam tegen een boom en sloeg toen met een klap naar.links juist op een te gemoetkomende stationcar van een aannemer uit Heez. De aannemer met een zoontje en twee werknemers waren op slag dood. (Van een onzer verslaggevers) In de Statenzaal van het Provin ciehuis in Groningen beeft gistermid dag mr. G. L. P. Warburg, voorzitter van de Groninger Culturele Gemeen schap, een prachtig geschilderd por tret aangeboden aan de markante 90- jarige voorvechter van het Groninger dialect, de heer K, ter Liaan. De dertigjarige Zaandammer P Bindt is een civiele procedure begonnen tegen de Staat der Nederlanden, met als inzet een tlatalina-vliegboot. Hij had van de domeinen een complete vlieg boot gekocht voor ƒ4000. maar Defensie heeft bepaald dat u« vliegboot ter plaatse dat is op liet vliegveld De Kooij moei worden gesloopt. De Zaandammer weigert, want die sioopvoorwaarde stond niet op zijn kavellijst. "ij had toevallig een misdruk gekre gen. De heer Bindt had de vliegboot ver boven de andere instilmjflic- dragen gekocht. De meeste ''ieders kwamen tussen dc 100 en 11.00 (dat levert de sloop van de vlieg boot nog wel opl. Het bod van de heer Bindt kwam dan ook als een volslagen verrassing. De ontknoping kwam toen de nieuwe eigenaar ging praten over het vervoer, Dc betrokken ambte naar liet weten dat hij zijn koop in stukken en brokken kon mee krijgen. 'Dat staat in uw voor waarden.' De lijst van de ambtenaar ver schilde echter van die vani de Zaandammer. Diens kavellijst bleek eenzijdig bedrukt, de voor waarden ontbraken. De comman dant van De Kooij kreeg van do meinen het bevel onder geen en kele voorwaarde de vliegboot onge schonden af te staan. De advocaat van de heer Bindt, mr. J. C'. Doorenlios uit Wormer- vcer, gaf de Staat der Nederlan den tot 27 september de gelegen heid de Catalina af te geven. Aan dit verzoek is geen gevolg gegeven De Zaandammer is nu de proce dure begonnen. Hij wil of de vlieg boot of een schadevergoeding. De affaire gaat zich afspelen vis de rechtbank te Alkmaar. VJ (Van een onzer verslaggevers) Een inwoner van Den Haag heeft woensdag omstreeks het middaguur een flesje met twintig tabletten ni- trobaat verloren. Het is een opwek kend middel voor hartpatiënten. Ge bruik van de tabletten in grotere hoeveelheden kan levensgevaarlijk zijn. Het flesje moet zijn verloren-in de omgeving van de La Reyweg of van het Veluweplein. De politie heeft de bewoners in de omgeving gewaar schuwd. Op het etiket van het flesje staat de naam Spits geschreven, de man waarvoor de tabletten bestemd wa ren. Het flesje is afkomstig uit de Regentesse-apotheek. Een Haarlems meisje verloor woensdag zestig witte tabletten die zeer schadelijk zijn voor de gezond heid. Zij had ze in een wit vouw- doosje afgehaald aan de centrale apotheek in de Grote Houtstraat te Haarlem. Hel hospitaalkerkschip De Hoop komt donderdag in Scheveningen bin nen. Het schip heeft zes patiënten uit dc vissersplaats aan boord. De Hoop blijft tot 4 oktober binnen. Het schip heeft op zijn laatste reis 74 patiënten behandeld. Hieronder waren 9 Duitsers. Op 15 en 21 sep tember moest het schip zijn reis on derbreken om achtereenvolgens 9 en 10 patiënten aan wal te brengen. 28 mondelinge recepten zijn afgege ven en evenveel medische adviezen. De technische dienst verrichtte 20 reparaties en gaf 29 adviezen. 4 sche pen werden van drinkwater voorzien. Aan het KNMI in De Bilt zijn 155 «leerrapporten afgegeven. Het schip legde 2250 zeemijlen af. Grove schuld kon, aldus de officier van Justitie, tijdens de zitting op 14 september, niet ten laste worden ge legd. Er was een bepaald samenspel van omstandigheden. We! oordeelde de officier dat K. de veiligheid van het verkeer niet voldoende in acht had genomen en eiste toen de straf, die door de rechtbank thans is over genomen. Chr. ISal. Vakverbond: (Van onze soc.-econ. redactie) Het Christelijk Nationaal Vakver bond heeft in de troonrede één punt gemist. Het zou graag gehoord heb ben. dat een ontwerpwet op de ver zekering tegen arbeidsongeschiktheid in het nieuwe parlementaire jaar aan de Kamers zou worden voorge legd. De adviezen daarover zijn reeds lang in het bezit van de regering, al dus het CNV-orgaan ,X)e Gids" en het moet in deze tijd van welvaart toch mogelijk zijn dat stuk wetge ving, dat een afdoende hulp wil bie den" aan onze blijvend-invaliden, op redelijk korte termijn tot stand te brengen. Advertentie I.M. Dit Is «eri i iblicntie van de Stichting KflDOk«Bura*u (Van onze correspondent in West-Duitsland) De regering van de IVestduilse deelstaat Sleeswijk-Holstein heeft de politieke onschendbaarheid opgeheven van de Jandsdagafgevaar- digde en vroegere SS-generaal Heinz Reinefarth. Daardoor kan dc justitie een vervolging instellen tegen Reinefarth, die ervan wordt verdacht in augustus 1944 in Warschau de hand te hebben gehad in de koelbloedige moord op tienduizend Poolse burgers. Reinefarth, die jarenlang burgemeester is geweest van de luxe badplaats Westerland op het eiland Sylt, is al in 1958 het middel punt geweest van een gerechtelijk onderzoek. De procureur-gene raal te Flensburg probeerde toen licht te brengen in de duistere ro! die hij had gespeeld in het onderdrukken van de opstand in War schau in het begin van 1944. Ongeveer 10.000 burgers, onder wie vrouwen en kinderen, zijn toen door de SS en legereenheden op gruwe lijke wijze gedood. In 1958 kon men echter niet be wijzen, dat Reinefarth tijdens deze moordpartij in Warschau was ge weest. Op grond daarvan werd de vervolging tegen hem toen gestaakt. Enkele weken later, in de veronder stelling, dat aan zijn SS-verleden geen bloedspatten kleefden, liet Rei nefarth zicli kandidaat stellen voor de vluchtelingenpartij BHE, die vorig jaar met de Deutsche Partei fuseer de tot de GDP. Als vertegenwoordiger van de GDP zat Reinefarth tot nu toe in het parlement van de deelstaat Sleeswijk-Holstein. Inmiddels heeft de procureur-gene raal in Flensburg meer bewijsma teriaal tegen Reinefarth in handen gekregen, o.a. een dagboek van het Amerikaanse negende leger, afkom stig uit een archief ill Alexandria in de Verenigde Staten. Dit materiaal j is zeer belastend voor Reinefarth en 1 de procureur-generaal die het onder zoek leidt meent, nu de schuld van dc vroegere SS-generaal te kunnen bewijzen. Ja, 's avonds heerlijk slapen, gaan op een Iceurkapokmatras, dat is rust, dat is ontspannen slaapgenoegen. De keorkH" pokmatrtts, koesterend warm in da •winter, droog en dus anti-reumatiek. Een pluspunt in. ons vochtig klimaat. Gezond, goed slapen voor al uw lievelingen, massage voor ouder» én voor jonge ruggetjes. Een bed, dat hard en toch zacht is, vlinderlicht dusmakkelijkhanteerbaar. Dat £s do keur- ïiapokmatiras, met do onderscheidende keurlabeL. "Waarde voor uw geld. Een mo ei emo, een heerlijk: matgevende slanpmatras. (Van een onzer verslaggevers) Omstreeks zes uur vanmorgen is de 26-jariKe G. Zonnenberg uit Doornspijk om het leven gekomen door een verkeersongeluk op de Zui derzeestraatweg in de gemeente Doornspijk. Het ongeluk gebeurde doordat Zonncnberg mei een motor, waarvoor hij geen rijbewijs had, 'te gen een busje opreed. Hij kwam te vallen en werd door een tegenligger overreden. De chauffeur van de auto die hem overreed is doorgereden. Zijn opsporing wordt verzocht. Het slacht- DEV HAAG (ANP) brandstof in de tanks - heeft men de nieuwe T- vaofuv Hf».- Mr vrrtrok leiding zolang doorge ren'DG 8 van dr KL5I Naar de oorzaak van spoeld met kerosine, tot- nn 71 lull als brandstof de aanwezigheid van dat slechts droge tankte op het vliegveld water in de brandstof brandstof werd verkre- - - OA in.» L-on men «IppniH PISSCU. ten, veronderstelt van Biak. was 80 liter kan men slechts gissen. rv:f vipph on- In het bevoorradmgs- Men derzoêk uitgewezen, dat systeem op het vliegveld thans, dat tijdens dit de" heli KI M en plaat- - van Biak is tijdens het doorspoelen wat water seliike luchtvaartautori- onderzoek geen spoor in een zijtak van het be- tóten hebben ingesteld water aangetroffen. voorradinpsysteem is naar de onregelmatighe- Tijdens de constructie achtergebleven. ia deze den. die zich bij het echter van een puplej- riJhdr op 31 juli de startklaar maken van ding, die een nieuw af- DCS «Ir^nnsitief uunt h»Tihcn levennsfspont met de ten zeer posiuei puni voorgedaan bS&insfcüIatie voor de vliegveiligheid. Zoals bekend is de moest verbinden, heeft dat mt dit onderzoek aanwezigheid van water een tropische regenbui voortvloeit is, .dat zelfs tracing spur toen men, adv aUeen' solvere Stftftteo&ep. Je» ontdekt. offer is gehuwd en vader van twee kinderen. De 73-jarige lieer B. H. Engels man uit Breda is woensdag op het kruispunt KeizerstraatOude Vest gegrepen door een personenauto. De man werd ernstig gewond naar het Ignatiusziekenhuis te Breda overge bracht. waar hij een uur later is overleden. De 62-jarige V. F. van Bremen uit Den Haag is-woensdag in het zie kenhuis aan het Westeinde overle den aan de gevolgen van een ver keersongeval. De heer Van Bremen stak de Elandstraat onverwacht over en is toen overreden door een taxi. Tijdens de. mist op de verkeers weg' van Huybergén naar Hoogerhei- de is een militair busje van de 433ste voorzieningscompagnie uit Keizers- veer uit een bocht gevlogen en tegen een boom gereden, waarbij de drie inzittenden ernstig werden gewond. Op de Zmderzeedijk tussen Har- lingen en Zürich is woensdagavond om acht uur een motorrijder tegen een stilstaande vrachtauto opgere den. Het slachtoffer was op slag dood en werd naar het St.-Jozefziekenhuis vervoerd. De man is nog niet geïden tificeerd. Het is vermoedelijk een mi litair uit Den Helder. Woensdag is op de Vijfhuizerdijk nabli het viaduct van de Ringvaart een bestelwagen, bestuurd door F. P. J. O. uit Vijfhuizen, frontaal.in bot sing gekomen met de bromfietsster mevrouw G. Broekhof-Visbeen uit Vijfhuizen, die op slag werd gedood. Het 25-jarige slachtoffer laat twee kinderen achter. „Het kan zo niet langer in Neder land. In verschillende steden van het land verdwijnen honden en katten spoorloos. De laboratoria vragen steeds meer materiaal voor bun dier proeven. Zelfs voor dc buitenlandse laboratoria worden in Nederland die ren gezocht. De meeste honden en katten daarvoor worden gestolen." Dat zei de perschef van de Wereld coalitie tegen Vivisectie, de heer Willem Groen gistermorgen tijdens een bijeenkomst in het Minervapa- viljoen in Amsterdam. Hoeveel hon den en katten er in Nederland ver dwijnen kan hij niet zeggen. „Het zijn er veel", zegt hij. Samen met de wereldorganisatie zullen beide Nederlandse verenigin gen op dit terrein, de Antivivisectie- stichting en de Ned. Bond lot Bestrij ding van de Vivisectie, op Werelddie rendag een protestbijeenkomst hou den in het Minervapaviljoen. „Wij zijn in Nederland in de wilde vaart geraakt. In de nieuwe dieren- wefc staat niets over vivisectie, cn dat terwijl over de hele wereld de vivi sectie hand over hand toeneemt", zegt de heer Groen. De organisaties bezitten geen cij fers over het aantal dierproeven m Nederland, omdat hiervan geen sta tistieken worden bijgehouden. In Engeland, waar dat wel gebeurt, wor den jaarlijks bijna vier miljoen ex perimenten op dieren toegepast. De heer Groen schat het aantal proeven over de hele wereld op zestig miljoen per jaar. „En daarvan is naar onze mening niet meer dan vijf percent in het belang van de volksgezondheid", zegt hij. Wat de organisaties in Nederland wensen te bereiken is een afschaffing van de experimenten op de hogere huisdieren zoals honden en katten. „Wij zijn niet zo halsstarrig, dat we vasthouden aan honderd percent af schaffing. We streven naar het be reikbare". zegt hij. (Van een onzer verslaggevers) Als een van de laatste gemeenten In Nederland verlaagt Delft nu dc vermakelijkheidsbelasting op bios coopvoorstellingen met ingang van 1 januari 1962. De heff'ingspercentages van 35 percent voor gewone films en 20 pereent voor culturele films wordt teruggebracht tot respectievelijk en 15 percent. De gemeenteraad van de Prin- senstad ging gisteravond vrijwel zonder morren akkoord met het voorstel van B. en W. om de ver laging in te voeren. Daarmee is dan definitief het doek gevallen over een jarenlange belastingstrijd van de Dclftse bioscoopexploitan ten, die aan het begin van het jaar een hoogtepunt kreeg ineennegen- weekse sluiting van alle vijf thea ters. Later werd liet overleg hervat. Pas toen de gemeente vernam, dat men een subjectieve verhoging zou krijgen van de algemene uitkering uit het gemeentefonds, vonden B. en W. aanleiding verder in te gaan op de verzoeken van de exploitanten. Het raadslid Vlasblom (s.g.p.), op volger van ds. Zandt, greep de ge legenheid aan bezwaren aan te teke nen tegen de bioscoop in het alge meen, die hij verderfelijk achtte. Hij stemde tegen het voorstel tot belas tingverlaging. (Van een onzer verslaggevers) Toen woensdagmorgen bij de ANWB in Den Haag een grote wegen waclithelm werd opcngepeld, kwam daaruit 'n televisietoestel te voorschijn. Deze TV was een geschenk J van een grote handelsmaat- schappij aan de Wegenwacht, bestemd voor hel WAV-hotel, dat is neergezet achter het grote nieuwe gebouw aan de J Wassenaarsewcg in Den Haag e cn dat woensdag is geopend. Het liotcl bevat twintig ka- mertjes, bestemd voor wegen- wachts ill opleiding of die een herhalingscursus volgen. Er is zelfs een ziekenzaal in. Het grote complex van de ANWB nadert nu zijn voltoni- ing. Verleden jaar november is het hoofdgebouw geopend, m omstreeks maart zal er een m rond paviljoen bijkomen, waar de leden kunnen worden he- diend. en de funderingen zijn nu gelegd voor een school voor de Wegenwacht, garages en een technohal voor autokeu ringen. ■nrie maanden nadat de heer iJ van Doorn, dc nieuwe voor zitter van de KRO. de huiskamers van de televisiekijkers binnen stapte met het begrijpelijke ver zoek hem een beetje tijd te gun nen om zich op het voor hem volslagen onbekende terrein van radio en televisie te oriënteren, heeft hij op een persconferentie de vruchten van zijn oriëntatie gepresenteerd. De structuur van de NTS deugt niet, zei hij, en de werkwijze van het NTS-journaai bevalt me ook niet. Dat waren hee! krasse bewerin gen, waarvan niet alleen de radio- en televisiewereld opkeek. Met name het NTS-joumaal dacht iedereen altijd als een voortreffelijk resultaat van sa menwerking der omroepvereni gingen in stichtingsverband en een opmerkelijk stuk beeldjour- nalistiek, dat dezer dagen terecht met een prijs bekroond werd. Dat de heer Van Doorn zijn op merkingen maakte zonder dat zijn medebestuursleden van de KRO van zijn opzienbarend af wijkende inzichten op de hoogte waren, is een zaak die ons verder niet behoeft te interesseren. Dat de heer Van Doom zijn krachtige kritiek niet of nauwe lijks motiveerde, voegt slechts iets toe aan een reputatie die hij op dit terrein als voorzitter van de KVP al had. Dat de heer Van Doom zijn meningen echter presenteert zonder dat hij ooit het NTS-be- stuur. waarvan hij nota bene de secretaris is. daarvan in kennis gesteld heeft, is onbehoorlijk. De NTS had er recht op, het eerst te vernemen dat haar secretaris in drie maanden zulk 'n fundamen teel afwijkende kijk verworven heeft. De heer Van Doorn heeft ge zegd, dat hij 'misschien het NTS- bestuur nog wel eens op de hoog te zal stellen.' Dat drie maanden oriëntatie in de radio- en TV- wereld de heer Van Doorn nog maar onrijpe vruchten opgeleverd hebben, is tot daar aan toe, maar dat deze vooraanstaande figuur in het organisatieleven zo'n merkwaardige mentaliteit heeft als uit deze opmerking blijkt, is erg. De heer G. H. E. M. van "Waes, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ, een organisatie waarbij alle coöpera tieve zuivelfabrieken zijn aange sloten, heeft op de algemene ver gadering van zijn bond in Mid delburg betoogd, dat de verwer king van melk héél wat economi scher zou kunnen geschieden dan nu gebeurt. Talrijke kleine fabrieken die beter zouden kunnen opgaan in een groter geheel, blijven bestaan. Zij worden zelfs nog gemoderni seerd en uitgebreid. Dit alles uit prestige-overwegingen bij direc ties, bestuurders en boeren-leden. Een jaar geleden hebben wij reeds op deze misstanden ge wezen. Het doet ons genoegen eenzelfde kritiek te horen van een zeer ingewijde in de Neder landse zuivelwereld. Het is aileeu héél jammer, dat de heer Van Waes en zijn Koninklijke Zuivel bond zeif aan deze situatie niets kunnen veranderen. Zij kunnen alleen adviseren. De beslissing over dit soort zaken berust bij de boeren zelf, die zowei lid als eigenaar zijn van de zuivelfabrieken. Zij laten zich daarbij adviseren door het be stuur en de directie. De zaak is dan, zoals men zal begrijpen, snel rond. Alles blijft zoals het was, de concentratie gaat niet door. Dat is een ernstige zaak, vooraJ, omdat eike niet-economische ver werking van melk onder de hui dige omstandigheden een schade- post voor de schatkist is. Wij hebben waardering voor de boe ren die thuis, op de boerderij, hard en economisch werken. Maar wij hebben bezwaren tegen ;de al te passieve houding die vele 1 boeren ten opzichte van de ver- 1 werking en afzet van hun pro- dukten aannemen. |7ij behoeven waarlijk niet met de pet in de hand te komen bedanken voor'de subsidies, maar ze hebben wél de morele plicht er het hunne toe bij te dragen om de subsidies zo laag mogelijk te houden door de verwerking en afzet van de melk zo economisch mogelijk te doen geschieden. En daar ontbreekt thans kennelijk nog wel wat aan.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1