We verwachten steun van VN bij Nieuw Guinea-plan V: SS - ft Brand op tanker Julianakanaal m I Lucbtmachtkapel ontvangt Edison Kettingbotsing bij Barneveld: één dode STAATSSECRETARIS BÖT TÖT KVFers: Miss Tik Wij moeten beloften houden WF Journalist Juwelenclief na half uur gegrepen Weer straatroof in Den Haas II Timede succes binnen 24 uur Hagenaar uit Dordt ontsnapt Textielfabriek te Tilburg uitgebrand Matroos sloes overboord Tachtig jaar HET VRIJE VOLK MAANDAG 2 OKTOBER 1961 PAGINA i (Van onze parlementsredaetie) Het plan-Luns voor Nieuw-Guinea Is het eerste Initiatief van het Westen op het koloniale terrein, waarop het vanaf 1945 steeds in de VN in het defensief is geweest. Nederland mag met alle recht verwachten, dat wanneer' liet aldus de kolonisatieresolutie van de VN tot uitvoering tracht te bren gen, het daarvoor de medewerking en de steun van deze or ganisatie krijgt. Engels commentaar Staatssecr. Caltneyer: Steun en geld HEERLANDS NIEUWSTE JONGE GENEVER Gjo n'g e V'.~driFocKi>fe TJ»9° perhelHiter Driekwart miljoen schade: 50.000 gulden drie duizend O-Jjfr slips duizend O Een stralende Trix Weevers werd zaterdagmiddag in de Haagse Houtrusthullen voor de vierde achtereenvolgende keer lot typekampioene van Nederland uitgeroepen. Dit jaar verbeterde zij hef. Nederlandse record met een netto-aantal aanslagen per minuut van 523 en een jou- tenaantal van 43. Vorig jaar haalde zij 516 aanslagen. Zij veroverde toen definitief de iïissclbeker. Dit jaar ontving zij de nieuwe beker met een kofferschrijfmachine. Het Rotterdamse telegraafkantoor is de instelling die van me}. Weevers profijt, trekt als er geen wedstrijden zijn. Aan Ac kampioenschappen namen ditmaal SS dames en één heer deel. Zes Engelsen bereikten buiten mededinging opmerkelijk goede resultaten. Ene miss Chalmers uit Londen maakte in haar (Engelse) tekst 53 fouten met een netto aanslag van 544 per minuut. De tweede-prijswinnares, me}. E. A. van Frankenhuyzen, haalde 502 aanslagen per mi nuut. Zij was met niet minder dan 116 aanslagen vooruitge gaan sinds verleden jaar en ontving voor deze prestatie een draagbare radio. O Voor de zoveelste maal is er in Ds» Haag een straatroof gepleegd. Ditmaal gebeurde het in de Linnaes- slraat op de hoek van de AUard i Piersonstraat, waar zaterdagnacht omstreeks één uur een 59-jarige Rijswijkse dame het slachtoffer werd. Ze fietste daar en had haar hand tasje achterop de bagagedrager vast gebonden. Er kwam haar een brom fietser achterop, die het tasje met een snelle greep wist te bemachtigen. Er zat een portemonnaie in met een geldsbedrag van circa twintig gul den Dit heer de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken (Nieuw-Guinea) mr. Th. H. Bot, zaterdag verklaard In St. Oedenrode voor dc jongerengroep van K VP-krinp" nprj Bnseh. De staatssecretaris onderstreepte nog. eens, dat het er niet om gaat of Nederland belang heeft bij het in Nieuw-Guinea zijn, maar of de be woners van het gebied er belang bij nebben dat de Nederlanders er z,ijn De Nederlandse activiteiten hebben slechts één doelde opvoeding van de individuele Papoea tot een volle dige en harmonische persoon en staatsburger en de ontwikkeling van de amorfe Papoea-samenleving tot een geordende, vrije, democratische maatschappij naar eigen aard en aanleg, Mr. Bot meende, dat de 'luide bui tenparlementaire kritiek' van de taatste tijd kan worden verklaard :door het feit. dat het betrekkelijk gemakkelijk is een oplossing voor het pro'oleem-Nieuw-Guinea te suggere ren als men één der aspecten van het vraagstuk buiten beschouwing laat. De regering heeft echter tot plicht alle factoren volledig recht te doen wedervaren. Overigens signaleert het persbureau Reuter een gunstig commentaar op het Nederlandse plan. Het bureau citeert het Britse blad Observer waar dit zegt: 'President Soekarno mag dan wel eifn eigen politieke redenen hebben om weinig geestdrift voor de Neder landse voorstellen ten aanzien van Nieuw-Guinea. ie tonen, maar deze houding dient anderen er niet van te weerhouden bet Nederlandse voor stel te steunen.' De Observer zegt, dat het voorstel kan leiden tot- een oplossing van een probleem dat tot een 'lelijk conhic'' tussen Nederland en Indonesië zou kunnen voeren. Het kan als voor beeld dienen voor Portugal (Angola) en Zuid-Afrika (Zuidwcst-Afrika'1 Het liberale Britse blad Guardian schrijft daarentegen dat het moeilijk is geestdrift op te brengen voor het plan van Nederland zijn bevoegdhe den over West-Nieuw-Guinea over te dragen aan een orgaan van dc rale Britse blad Guardian. De sim- Verenigdc Nalies, zo schrijft het libe- pele overdracht van het gebied aan rndonesië, zoals president Soekarno dat eist, is echter evenmin aanlokke lijk. zegt het blad. Nederland heeft zich de moeilijk heden op de hals gehaald, aldus het blad. toen het om redenen van bin- Guinea uitsloot van liet gebied dat ncnlandse partijpolitiek West-Nieuw- het indertijd overdroeg aan de rege ring van president Soekarno. Vele leden van de VN zullen het daarom onbillijk achten dat de volkerenorga nisatie nu maar .de last van de boete doening' op zich moet nemen. De Guardian merkt op dat moei lijk is aan te nemen dat de bevol king van Nieuw-Guinea het onder Indonesië beter zal nebben dan onder Nederlands bestuur, .want de Indo nesische regering heeft zich tot nu toe niet erg bekwaam getoond in het besturen van liet volk dat zij thans reeds onder haar gezag heeft.' De proef om de VN aan te stellen tot koloniale beheerder is nog niet ge nomen en de meeste leden zullen niet gaarne met een dergelijke proef beginnen. Men kan de Verenigde Na ties zeker niet vragen de verant-, woordelijkheid voor Nieuw-Guinea op zich te nemen zolang de twee par tijen die er het meeste belang bij hebben Nederland en Indonesië beide daartoe niet bereid zijn. En als zij hét over deze zaak eens kunnen worden is het waagstuk toch al op gelost, aldus de Guardian. Vol levenslust kijkt John Collins de wereld in. ondanks de honderd lentes die hij telt. Tachtigjaar lang is hij al getrouwd met Eliza beth, die 10S jaar oud is. De echte lieden werden als slaven geboren. Tallapoosa (Amerika.) eert. hen nu met de titel 'goede burgers' want. zo heet het officieel, de Collins hebben zich steeds als voortreffe lijke burgers gedragen en zijn een- eer voor hun ras en hun gemeen schap. (Van een ouzer verslaggevers) Op bet zaterdag eri zondag te Eindhoven gehouden jubileumcon gres van het Vcteranenlcgioen Ne derland heeft de staatssecretaris van Defensie, de luitenant-generaal b.d. VI R. li. Calmeycr. gezegd, dat wc ons als Nederlanders 'dienen te hou den aan wat een maal beloofd is, bij voorbeeld in zake Nieuw-Guinea cn IVest-Berlijn. Of die beloften juist zijn' betoogde de heer C'almcyer 'laat ik aan de historici over om uit te maken. Wij moeten staan voor ons woord.' Het congres benoemde drie nieuwe ere-leden. ui. de luitenant>-gez'iera.&l bd Caltneyer. de luitenant-admiraal b.d. C. E. 'L. Helfrich en mr. A. B. Roosjen. Van de heer Calmeyer ge- 'uigde bij deze benoeming congres- voorzitter P. H. J. Doppen: Tn het forum van de Tweede Kamer heeft u bij de regering rechtmatige verzoe ken van het legioen overgebracht. Uw optreden beeft de laatste stoot gegeven tot de vervulling van onze wensen.' De staatssecretaris was er bij zijn toespraak tot het congres overigens van uitgegaan, dat de medaille de militair is een burger in uniform een keerzijde heeft, waarop staat, dat de burger een soldaat in burger blijft. Hij vilde daarmee betogen, dat krijgsmacht en volk één behoren te zijn, omdat het hart van allen ou dezelfde manier klopt voor dezelfde 'idealen. ÉsHiw In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref- 'ende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. De liberale Vrije Democraten zul len nu moeten kiezen of delen. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat de persoonlijke tegenstanders Tan Aden auer zich reeds onder een *^are druk bevinden van groot-industrielen en andere kiezers, die hun stem ten financiële bijdrage) niet aan de FDP hebben gegeven, om de socia listen in dc gelegenheid te stellen in het regcringskasteel de economische politiek van prof. Erhardt te ver zwakken. De Telegraaf van 29 sept, 1961 Advertentie I.M. **w, (Van een onzer verslaggevers) Op de Nederlandse binncnvaarttanker PAM 24 uit Utrecht, schipper Leur uit Rotterdam, die met een lading stookolie onderweg was van Rotterdam naar Maastricht, heeft zondagmiddag in het Julianakanaal onder de ge meente Echt (Ij.) een hevige brand gewoed. De brandweerkorpsen van de gemeenten Echt en Roermind hebben kun nen voorkomen, dat de 300 ton stookolie, waarmee het schip geladen was. vlam vatte. De schade is echter aanzienlijk. De brand moet zijn ontstaan door een lek in ae leiding van de instal latie die de olie tijdens het vervoer enigermate verwarmt. Mede doordat in de machinekamer twee vaten mo torolie stonden opgeslagen, greep het vuur zo snel om zich heen, dat de brandweer van Echt de brand niet kon benaderen. De burgemeester van Echt riep daarop de assistentie in van de beter uitgeruste Roermondse brandweer, die ten slotte met pershichtmaskers tot de vuurhaard wist door te drin gen. Het duurde enige uren eer men de brand meester was. Het blussings- werk was niet van gevaar ontbloot, gezien de mogelijkheid van explosie van de lading. Het scheepvaartver keer werd stilgelegd. Voorzichtig heidshalve hield men ook de grote schare kijkers op veilige afstand. GENEVER. van, .1 Wynand Fockink 1*- J Licht en lekker *>~-v Pitti9 en puur Fris en fijntjes Twee keer binnen 24 uur heeft de Koninklijke Lunchtmacht- kapel mogen ervaren dat ze in ons land een grote klankbodem heeft. Na het overweldigende succes, vrijdagavond met het concert in dc Haagse dierentuin, moest de directeur van de ka pel, kapitein H. F. W. van Diepenbeek, zaterdagavond op dc Nederlandse televisieschermen verschijnen om de Edison, on derscheiding voor de beste grammofoonplaatprestatiè in Ne derland op instrumentaal gebied, in ontvangst te nemen. Marching together was de -plaat waarmee de Koninklijke Lucht machtkapel de Edison verdiende. Dat het juist die plaat was maakte de onderscheiding voor kapitein v. Diepenbeek nog waardevoller. De kapel heeft voor die opname 12 marsen van Sousa en Schootemevcr uitgevoerd. 'Het is dus niet het om streden genre', zei hij. 'en dat bete kent voor mij. dat dc kapel onder scheiden zuiver is op haar kwalitei ten, niet om de bijzondere situatie waarin wij plotseling terecht zijn ge komen.' In het interviewtje met Wim Son - nevcld. die de Edison uitreikte, ver meed kapitein Van Diepenbeek ook zoveel mogelijk toespelingen op de 'rel' (zoals Wim Sonneveld het zei). Na het concert in Den Haag cn de toekenning van de Edison is nu wel duidelijk aangetoond, dat dc Ko ninklijke Luchtmacht. In zijn kapel groepen van het Nederlandse volk goodwill kweekt, die van onschat bare waarde is. 'Het zit ons de laatste tijd wel erg mee', zei bescheiden kapitein Van Diepenbeek en trok zich toen weer terug in het stilzwijgen, dat hij op verzoek van de autoriteiten bewaart, zolang het onderzoek naar een mo gelijk 'indiciplinair optreden' van zijn kapel duurt. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Van W, was bereid haar te helpen en maakte alle waardepapieren die i hij bezat ten gelde. Een bedrag- van I 21.000 gulden stelde hij aan zijn vrien din ter hand. Daarmee zouden zij sa men bij de kap'per in Den Haag gaan praten. Toen Van \V. op de afgesproken dag in Den Haag kwam, vond hij in de bewuste straat noch een kappers zaak, noch de vrouw. En toen hij be merkte dat zij ook in Amsterdam niet meer te vinden was, deed hij aangif te bij de politic. Bij het onderzoek bleek, dat. de vrouw de laatste drie jaren samen met haar wettige echtgenoot, een Amerikaan, in een Amsterdams hotel had gewoond. Zij waren plotseling vertrokken en vermoedelijk is het tweetai. met het geld van de journa list. uiteindelijk toch naar Amerika gegaan. (Van een onzer verslaggevers) Zondagmiddag omstreeks kwart voor twee is de 20-jarige Hagenaar Hans Christiaan du Ch, ontsnapt uit het huis van bewaring in Dordrecht waar hij sinds 4 september in voor arrest zat voor het stelen van een bromfiets. Kapitein Van Diepenbeek van de Luchtmachtkapel neemt zijn Edison in ontvangst uit handen tan. Wim Sonneveld. (Van een onzer verslaggevers) Een felle brand heeft zaterdag middag tussen 1 en 3 uur voor drie kwart miljoen scbade aangericht in de Tilburgse textielfabriek Swagen- makcr-Caesar. Een dcc! van de ge bouwen stortte in. De brandweren van Tilburg en Den Bosch, die gebruik moesten maken van rookmaskers, hebben twee uur achtereen met dertig hogedrukstra- len tienduizenden liters water in de vuurzee gespoten. De brand, die om kwart voor één werd ontdekt door een wandelaar op het Wilhelminapark, verwekte aan- vankelijke grote ongerustheid in de De jongeman zag kans zich tijdens nabij de fabriek gelegen woonwijk, i het luchten aan het oog van twee In Canada is zondagavond de eerste particuliere televisie-onderne ming met haar uitzendingen' begon nen. Zij beschikt over acht zenders. Eer de brandweer arriveerde loeiden de vlammen al uit het vijf verdiepin gen hoge voorraadmagazijn en. uit het daarachter gelegen drie verdie pingen hoge gebouw. Buurtbewoners vreesden, dat het vuur naar hun huizen zou overslaan en begonnen in allerijl hun meubilair in veiligheid te brengen. Gelukkig bleek deze voorzorg overbodig: de wind hield de vonkenregen juist van de woningen af. In de fabriek ging een enorme voor raad tcxtie'grondstoffen, garens en kunstwol totaai verloren. ongewapende bewakers te onttrekken en via de daken van een aantal uit- bouwtjes over de muur te klimmen. Enkele voorbijgangers zagen hem daarna snel verdwijnen. De politie weet tot dusver slechts te verklaren dat hij zich na zijn ontsnapping heeft verkleed in een marineblauw sporthemd en een grijze pantalon. Verder ontbreekt nog ieder spoor. Du Ch.is al verscheidene raaien veroordeeld wegens diefstal. Hij is een ruim 1.70 m lange donkere man met een bol gezicht. Bij het onder zoek is wel gebleken dat de man Dordt spoedig heeft verlaten. Een kettingbotsing bij Barneveld eiste zaterdagavond één dode en drie gewonden. Ér heerste een enorme ravage, die het geheie verkeer ruim een uur gestremd liicld. Het ongeluk ontstond doordat een uit (le richting Apeldoorn ko mende auto. bestuurd door de heer B., een inrit wilde oprijden. Hij ging tc ver door en toen hij achteruit reed, kwam hij in botsing met een eveneens uit de richting Apeldoorn komende personenauto. Beide auto's waren slechts licht be- Na dit ernstige ongeluk vlogen nog schadigd, maar bleven in afwachting van de politie op de weg staan. Terwijl een omwonende een rode lamp op de weg plaatste, kwam uit de richting Voorthuizen de vracht wagen van de heer K. uit Bunscho ten, die in volle vaart op de beide auto's inreed. Direct daarop kwam uit de richting Amersfoort de perso nenauto van het gezin Bruus uit Overschie, die in volle vaart tegen de vrachtauto opvloog. De gevolgen waren ontzettend: De heer Bruns (48), mevrouw Bruns (41) en hun beide dochters van 18 en 15 jaar werden zwaar gewond uit de wrakstukken gehaald. Zij werden overgebracht naar zie kenhuizen in Amersfoort, waar de heer Bruns aan de bekomen verwon dingen overleed. Advertentie I.M. Vijftig duizend gulden gist er deze maand van onze prijzen af. In tientallen san- biedingen zult U zien wat dat betekent. Zorg er voor dat ook U Uw aandeel krijgt door nü te kopen. Wij gaan door met deze aan biedingen ondergoed, waarbij wij U zullen tonen dat U met Uw gulden vee! meer kunt doen dan U ooit voor mogelijk had gehouden. Morgen begint de verkoop van een grote partij heren-onder goed, geen gewoon, maar ge maakt van superrib tricot, net- tricot en interlock, dat alleen voor het beste merkondergoed uit de series van 2.50-2.75 wordt gebruikt. Duizenden slips cn singlets, spierwit en ijzersterk, van prima gekamde garens, enkelen met een onbeduidend weeffoutje- koop: U morgen, door elkaar voor nog géén negentig cent. vier auto's in volle vaart op de ge strande auto's in. De inzittenden van deze auto's liepen slechts lichte verwondingen op. 9 Bij de bushalte Romenweg-Kam- perweg onder EmmeloordtNoordoost- polden is de 40-jarige chauffeur J. Brouwer uit Kampen dodelijk ver ongelukt, toen hij bij het oversteken van de weg door een personenauto werd aangereden. De heer Brouwer, gehuwd en vader van twee kinderen, reed als hulp chauffeur mee op de Salland-bussen en. moest bij genoemd kruispunt van bus verwisselen. Zondagochtend omstreeks kwart voor zeven is de 59-jarige meelhan delaar A. Kruyt uit Leerdam op de provinciale weg aldaar door een per sonenauto aangereden. Het slacht offer. dat ongehuwd was, overleed op weg naar het ziekenhuis. Zaterdagmorgen om half negen is het zevenjarige Ambone.se meisje A. Taibutu bij een aanrijding in Vught om het leven gekomen. Zij zat bij haar broertje achter op de fiets op weg naar school, toen deze de macht over zijn stour kwijt raakte. Het kind kwam onder dc wielen van een mclkauto terecht cn was op slag dood. Zaterdagavond om half tien viel de 3G-jarige grondwerker P. Seuntjes van de duozit. van een bromfiets. Hij kwam zo ongelukkig terecht, dat hij met een zware hersenschudding in een ziekenhuis werd opgenomen, waar hij overleed. 9 Zaterdagavond omstreeks half elf is de 34-jarige mevrouw M. Floor- Methorsr uit Maartensdijk, moeder van vier kinderen, zo ernstig gewond bij een verkeersongeluk, dat zij en kele uren later in een ziekenhuis te Zeist is overleden. De van de Vcenendaalsewcg te Klomp komende bromfictsrijdster mevrouw Eichhorn uit Ede reed zon dagavond zonder voldoende op te letten Rijksweg 24 op. Zsj cn haar achtjarig zoontje, dat zich op de duo bevond, werden ge grepen door een personenauto, be stuurd door de heer G. uit Hoender- !o. en zwaar gewond naar het zie kenhuis te Ede vervoerd. Maandag morgen overleed het jongetje aan het opgelopen letsel. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze heren slips en singlets, in alle maten, door elkaar, voor Zaterdagmorgen is de 23-jarige Belgische V. A. J. Matheve, die als raatroos meevoer op het schip Rijn- schelde 17, overboord geslagen en verdronken. Het ongeluk gebeurde op de rivier de Waai ter hoogte van Leeuwen. Een dtio-jinvclendicven heeft zaterdagnacht ia Naaldwijk bij ecu juwelier ecu buit van omstreeks vijf mille bemach tigd door zijn etalageruit met ecu straattegcl in te gooien. Een van de daders is een half uur later door de Haagse politie gegrepen, maar dc an der wist te ontkomen. De Naaldwijkse poli-ie had de diefstal aan de omliggende politie korpsen doorgegeven. Een Haagse jeep-patrouille trof het tweetal op een scooter in dc Reticfftraat en wist de belde mannen klem te rij den. De man op de duo, sprong wèg en verborg zich onder een gepar keerde auto waar hij ondanks de duisternis werd ontdekt. Het is een zeventienjarige Haagse jongen. Hii had o.a. een armband r-?t een prijs kaartje eraan op zak. De bestuurder van dc scooter wist te profiteren van de algemene ver warring en ontkwam. Naar hem wordt erder gespeurd. Advertentie I.M. ft

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1