Gasexplosie in Ter Apel: twee mannen voor reGhter Russische actie tegen dr. Eklund jongen (15) steekt koopman (31) dood N H H M Jongetje (3) verdronken r mbra Vragen over onthulling van monument 20% korting Gepasseerd 28.- 30.88 HET VRIJE VOLK VRIJDAG 6 OKTOBER 1961 pagina (Van een onzer verslaggevers) Op de 'Arosa Sun', het hoteïschip van Hoogovens te IJmuiden, s een spaghetti-staking' uitgebroken onder de Italiaanse ar beiders. De Italianen zijn ontevreden over het eten dat zij aan boord voorgeschoteld krijgen. Zes Italianen zijn gistermiddag als gevolg van deze ajjaire ontslagen. 'Juist omdat wij geen discriminatie willen toepassen,' -egt de directie van Hoogovens. 'Zij hebben werk geweigerd. Een Nederlandse arbeider wordt óók ontslagen als hij werk weigert.' flSO 19" 50.000 gulden voor onze klanten IS'aar directie w Alleen het eten Oplegger in brug Geertruidenberg (Van een onzer verslaggevers) De tragische gasontploffing in Ter Apel die op 6 januari '58 het leven kostte aan drie kinderen van het predikanten- gezin De Boer. is volgens de officier van Justitie bij de Groningse rechtbank te wijten aan nalatigheid van twee men sen: de directeur van de gas fabriek in Onstwedde K. en zijn chef-gasfitter J. D. "N IIIpén zaterdag 7 OKTOBER REGENJASSEN en -MANTELS J (Van een onzer verslaggevers) De vijftienjarige knaap V. uit Huis ter Heide heeft donder dagmiddag om kwart over twaalf de 31-jarige Utrechtse koop man C. van Ingen een dodelijke steek met een stiletto-dolkmes toegebracht. "4V Horloge ip knop Staaf en crick Kinderpolitie België gaat weer elektronisch voorspellen 50.000 gulden Italianen bij Hoogovens staken tegen... spaghetti ri„I^it,^ntSiaK.VeI00™aakte ecnrcr srote opschudding onder de Italianen op aar. r \z®SUen mannen zeiden gistermiddag reeds woedend dat zij naar w f." ,met hun ont!dagen collega's. 'Wij gaan gelijk met hen n ar huis. Het staat wel vast dal nog veel meer van de 174 landgenoten die mj Hoogovens werken, dit voorbeeld zullen volgen.' De staking begon woensdagavond Er werden ballen gehakt geserveerd Met een vies gezicht lieten de Ita lianen het gehakt op hun borden liggen. 'Die eten we niet op. Ze zijn zuur." riepen zij in koor naar het be dienende personeel van de Neder landse Volksbond. (De verzorging van de bewoners van hat hotelschin is door Hoogovens opgedragen aan ae Neaerlandse Volksbond). Het tweede gerecht spaghetti Advertentie I.M. Geen angst voor motten die in Uw gesloten huis Uw karpetten en wollen kleding belagen. Of muggen die in Uw vacantie- verblijf Uw nachtrust verstoren. Deze Libra-Spray bussen insec ticide, doodt vliegen, muggen, larven, motten, spinnen, kevers, wespen, mieren, houtwormen enz. Libra Spray-bussen, één druk op de knop en de inseccendodende en toch luchtverfrissende nevel doet z'n werk. Libra-insecticide, vastgestelde prijs 4.90, koopt U morgen per grote bus. voor nog géén twee gulden. •NSgéflCIPE '^verf, isw' was ae ongeveer 35 Italianen, die aan tafel zaten, ook niet naar de zin. ijl' js ecen. goede spaghetti. Het is spaghetti die wij, in ons land gewend zim. Onze koks er zijn twee Italiaanse legerkoks op de Arosa Sun krijgen niet de echte Italiaanse ingrediënten om ons eten te koken. Dat nemen wij niet langer meer. Het is nu afgelopen. We wer ken niet,' zeiden de Italianen, Er vielen harde woorden. De Ita lianen zeiden dat zij reeds vier maanden bijzonder ontevreden wa ren. Zij beschuldigden liet keuken- personeel ervan, dat afgekeurde bal len gehakt de volgende dag in de soep waren verwerkt. Zij scholden op het- hrood. waar te weinig beleg oo zat. De stemming werd verhit. De Italianen werd verweten, dat zij tc teel praats hadden. 'In Italië kregen jullie helemaal niets te schajten.' werd hun toegeroepen. 'Anders zou den jullie hier niet sim komen wer ken.' De nachtploeg van 10 tot 6 ging daarna niet aan het werk. De ploeg van 6 tot 2 weigerde donderdagmor gen ook naar het werk te gaan. Tegen tien uur donderdagmorgen verliet een groep van honderd Ita lianen in gesloten colonne het schip Zij voerden een Italiaanse vlag met zich mee. Zij eisten een gesprek met de directie van Hoogovens. Voor het hoofdgebouw van Hoog ovens worden zij tegengehouden door de terreinpoütie, die spoedig assis tentie kreeg van de Velser politic; gistermiddag was er ook Veisense poiitie en recherche bij de 'Arose Sun'. Dè Italianen bleven voor het hoofdgebouw staan en eisten woe dend toegang. Een delegatie van vijf man werd (en slotte om half twaalf door ir. W. Bakker, hoofd personeelszaken, ont vangen. Het waren de werknemers Pitzalis. Cogoni. Bellini. Caarla en Loddo. Pitzalis deed het woord. Hii Aanvoerder Pitzalis (links) zat zijn standpunt uiteenHij spreekt goed Duits. 'Het eten- is slecht. Het ontslag van de zes zal tot gevolg /rebben- dat er veel van ons naar huis gaan. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze Libra Spray, in de huishoudafdeling beneden, per grote bus voor DEN HAAC» (ANP) Het Twee de-Kamerlid de heer Van Dis ist.-g.) heeft aan de minister-president en aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de onthulling van een monument ter nagedachtenis van de gesneuvel den van de geallieerde en eerste Poolse parachutisten-brigade die heeft plaatsgehad op 16 september in Driel (gemeente Heterent, Hij vraagt onder meer of het de regering bekend is dat dit monu ment Is ingezegend door twee roonis- katholieke geestelijken en of ook vertegenwoordigers van andere kerk genootschappen in de gelegenheid zijn gesteld onmiddellijk na de ont hulling een stichtelijk woord te spre ken. moent zijn Klachten over het eten spuien. Ir. Bakker zegde toe. dat de klach ten zouden worden onderzocht. Bo vendien werd afgesproken dat er eer. vertrouwenscommissie van Italianen zou worden ingesteld. 'Het werk moet echter onmiddellijk worden hei-vat. Anders volgt ontslag en terugzending naar Italië,' aldus zei ir. Bakker tot slot. Het wachten was toen op de reac tie van dc ploeg van twee uur. Een deel daarvan ging aan het werk. Toen de stakers tcerd gezegd, dal het. Hoogovens ernst tvcs met 'het dreige ment van ontslag, volgden er nop enigen. Zes man bleven demortstro- txej in het gras voor het schip zit ten. Tegen half vier werd hun ontslag aangezegd. Zij zullen zo spoedig mo gelijk naar Italië moeten terugkeren. Het zijn de werknemers Medda, Por- ca. Ges sa, Corrias en Frau uit Sar dinië en Vi»-r.i id' p Aanvoerder Pitzalis kondigde daar op aan dat ten minste nog zestien man de ontslagenen zullen volgen. 'Wij zullen proberen werk te vinden in België of Duitsland. Wij zijn niet ontevreden over het- werk, het loon en de behandeling op de fabriek. Het eten is voor ons echter niet te genie ten. Wij hebben dat ook gezegd r.an een vertegenwoordiger van het enu- gratiebureau in Home, die óns een bezoek heeft gebracht. PUzai-s. de goed Duii.s sprekende woordvoerder van de Italianen, vertel de. dat als liet eten vóór maandag met beter is, er weer gestaakt zal worden WAALWIJK (ANP). Nederlands grootste drijvende bok Simpson heeft gistermiddag de eerste 36 ton zware en 27 meter lange oplegger geplaatst voor de tweebaans verkeersbrug over de Donee bij Geertruidenberg. In april 1962 zullen de laatste van de in totaal 24 opleggers op hun plaats wordt gezet. De nieuwe brug die een schakel zal vormen in het. verkeer door de Langstraat zal in juni 1962 worden geopend. Hij eiste gisteren wezens 'criminele nalatigheid' tegen de directeur drie maanden voorwaardelijk en een boete van ƒ500 en tegen de chef-gasfitter een maand voorwaardelijk met een boete van ƒ200. Enkele van de getuigen en de ver dachte Lambertus K. droegen giste ren nog de sporen van de verwondin gen die ze vier jaar geleden opliepen. Ds. De Boer logeerde toen met zijn j gezin bij zijn ouders in Ter Apel. In die tijd werden leidingen voor aard gas gelegd onder toezicht van de gas fabriek van K; Om ze te controleren op lekken werd er propsangas inge bracht. Op 6 januari hing er een sterke gaslucht in de woning van de heer De Boer sr. Na enig heen en weer gepraat kwam de directeur K. zelf kijken, met een fitter. Deze sleutelde ran de meter, waarop de explosie rolgde, die het huis verwoestte. Het schudden van een fles pro- paangas die 's middags door eer. fit ter van de gasfabriek op de leiding was gezet, is volgens de getuige-des- kundige Bakker, directeur van het gemeentelijk gasbedrijf in Tilburg, de oorzaak. Daardoor was vloeibaar gas in de leiding gekomen, waardoor de druk sterk was gestegen. De chef-fitter had opdracht gegeven het gas op de leiding te zetten. De grote fout van de directeur echtte de officier, dat deze 's avonds geen mo ment de mogelijkheid had overwogen dat zijn mensen iets verkeerds had den kunnen doen. (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag is het driejarige zoontje van de familie Van der Veen uit Garijp in de sloot naast het huis verdronken. Het jongefje was met een karretje aan het speien, en viel in het water. Zijn grootmoeder zag later het kar retje bij de sloot slaan, ging pools hoogte nemen en ontdekte het onge luk. Advertentie I.M. Or VELER VERZOEK onherroepelijk de laatste maai op al onze in nylon, gabardine en popiin De Sahara is nooit zo droog ge weest als nu. Tussen 6000 en 2500 jaar v. Chr. was de Sahara tamelijk vochtig, maar door gebrek aan regen is het gebied omstreeks 500 v. Chr. in een woestijn veranderd, zo heeft prof. P. Quezel van de universiteit in Algiers tijdens een symposion in Rome gezegd. WENEN (Reuter AP). De Sowjet- L'nie zal vandaag de bijeenkomst van liet Internationale Atoombureau In Wenen verlaten voordat de nieuwe directeur-generaal van het bureau, de Zweed dr. Eklund. tegen wiens benoeming zij zich heftig heeft ver zet. wordt beëdigd. De mogelijkheid bestaat zeifs dat de Sowjet-Unïe zich geheel uit het bureau zal terugtrek ken „wegens gebrek aan samenwer king van de zijde van de grote wes telijke mogendheden." Dit is gisteren in Wenen meege deeld door het hoofd van de Sovjet- delegatie, professor Emelyanow. Hij zei dat hij in elk geval de Sowjet- Unie niet. meer bij het bureau zal vertegenwoordigen. De kwestie van het bedanken voor het lidmaatschap was een zaak voor zijn regering. Professor Emelyanow zal voor dc beëdiging van Eklund een verklaring afleggen en daarna met zijn delega tie de zaai verlaten. i „Professor Eklund," zo zei hij. <tbe- grijpt niets van atoom wetenschap Ik weiger hem de hand te drukken. Ik wil niets met hem te maken heb. ben," Tegen Eklunds benoeming hebben zowel de communistischs els enkele neutrale landen ach verzei. Volgens professor Emelyanow is Zweden „weliswaar een neutraal land. maar een land dat de agressieve NAVO- strijdkrachten achter zich heeft". Voorbeelden DAMES NYLONMANTELS 35,00 20 V korting is IIEREN NYI.ONJASSEN 38,50 20G kortin is JONGENS NYLONKEGEX- JASJES in maat 3, - 19.75 20/.' korting J 5,8^ DE ZAAK VAN VERTROUWEN Zwaanshals 279-281 - Te). 47373 (hoek Wiekstraati West-Kruiskade 28 - Tel. 55884 (naast Avena) Noordmolenstr. 64 - Tel. 44775 ROTTERDAM De jongen snelde zijn 21-jarlge broer, die met de Utrechtse koopman in een hevig geverhl was gewikkeld, te hulp en stak Van I. diep in de borst. Deze strompelde weg e.n viel <--ige meters ver de- d u-er. Blindeman met Nw.-Cuinea Met genoegen heeft de minister-president in de Tweede Kamer geconstateerd dat de Nederlandse voorstellen aan de Ver enigde Naties om Nieuw-Guinea onder internationaal beheer te stellen, brede in stemming van de Kamer had gekregen. Daarmee is. voor liet eerst sedert in het na jaar van 1949 Nieuw-Guinea als vraagstuk van Nederlandse binnenlandse politiek werd geboren, algemene instemming gevonden voor een actief optreden in de kwestie-Nieuw- Guinea hetgeen iets anders is dan de in stemming met een 'ijskastpoiitiek', die het probleem als onoplosbaar in de Nederlandse binnenlandse verhoudingen, gedurende vele jaren bevroren hield. Toch kunnen wij in deze vrij algemene bin nenlandse instemming met de plannen van de regering niet anders zien dan een tijdelijke situatie. Zij bestaat alleen in de huidige pe riode van windstilte. De windstilte kan korter of langer duren, de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties kan zich nog in deze of in een volgende zitting over de Nederland se voorstellen uitspreken, er komt een mo ment waarop deze schijnbare algemene in stemming zal blijken op drijfzand te berusten. Dan zai blijken en zich moeten wreken wat in het kamerdebat niet is gebleken, na melijk dat het zgn, 'plan-Luns' zoals het in Nederlandse, internationale en Nieuwguinese verhoudingen wordt gepresenteerd, altijd in zijn politieke bedoelingen voor minstens een van de drie betrokken gemeenschappen een rookgordijn is en iets anders bedoelt dan het schijnt te zeggen. Daarom was de instemming van zoveel fracties en is de instemming van zoveel kranten die altijd de internationalisatie van Nieuw-Guinea hebben afgewezen, eigenlijk een zowel beschamende als gevaar lijke vertoning. Dit spel van politieke blindeman is geba seerd op vier elementen, die iedereen kent en (bijna) niemand noemt: 1. Iedereen weet dat de regering, die eerst met krijgshaftige gebaren de Karei Doorman naar Nieuw-Guinea zond. wel degelijk een nieuwe koers is ingeslagen met haar Nieuw-Guinea-po- litiek. 2. Iedereen weet dat deze nieuwe politiek weliswaar van het zelfbeschikkings recht der Papoea's uitgaat, maar dit zelfsbeschikkingsrecht in het plan-Luns zo heeft gerelativeerd dat er in feite van een geheel ander zelfbeschikkings recht sprake is. 3. Iedereen weet dat de nieuwe politiek waaruit het plan is geboren veeleer op zelfbescherming van Nederland dan op zelfbeschikking voor de Papoea's is gebaseerd. 4. Iedereen weet dat de nieuwe Neder landse politiek niet het gevolg is van nieuwe internationale verhoudingen waardoor nu iets wel mogelijk is, dat vroeger niet mogelijk was. maai- het gevolg is van veranderde omstandig heden in de Nederlandse binnenlandse politiek. Iedereen weet het maar toch wordt dooi de regering mpt instemming van alle rege ringspartijen gezegd dat het plan de voort zetting is van de oude politiek, dat het dus uitgaat van het onverkorte zelfbeschikkings recht der Papoea's, dat Nederland in dezen 'belangeloos' optreedt en dat het plan-Luns pas dit jaar kon worden ingediend 'omdat de internationale verhoudingen zoveel gunstiger liggen". Het toppunt van brutaliteit is in dit verband een hoofdartikel in de Volkskrant van 5 okto ber, waarin wordt, gesteld dat mr. Burger voor de PvdA nu maar eens had moeten waarmaken of de verhoudingen binnen de VN een stap als het plan-Luns vroeger wel ver antwoord hadden gemaakt! Alsof mr. Burger niet reeds in 1958 de man is geweest wie door de Volkskrant en anderen verweten werd dat hij voorstelde een dergelijk onder zoek te doen. Intussen zijn er dertig nieuwe leden van de Verenigde Naties bijgekomen, alle dertig bin nen de groep van de Aziatisch-Afrikaanse landen die als zodanig de groep der argwa- nenden ten opzichte van het Westen in de VN zijn komen versterken. mal als zij bij de beoordeling van de nieuwe politiek voorbijgaat aan dc punten die wij hierboven onder I tot en met 4 noemden. Dit is tot daaraan toe; want Nederland wil blijk baar niet zien wat te zien is. Erger is dat het Nederlandse spel, on danks de schijn van de algemene instem ming die prof. De Quay zo bevalt, automa tisch het plan in dc gemeenschap der Ver enigde Naties verzwakt. Als liet immers waar is dat er géén nieuwe poiitiek is, als de regering die de Karei Doorman zond ook minister Luns met zijn aanbod naar New- York kan sturen, dan kan het plan niet oprecht bedoeld zijn. Een plan als dit zou slechts door een an dere regering dan die van de Karei Door- ma kunnen worden ingediend wil de op rechtheid ervan boven twijfel staan of op zijn minst door een regering die. zegt dat zij sedert 1959 van gedachten veran derd is. 'Ondermijnen' wij nu de kansen van het plan door hier zo openlijk over te schrij ven? Ons antwoord is: ais daar niet- open lijk over geschreven kan worden, kan het plan geen serieuze kritiek doorstaan, waar mee het veroordeeld is. et plan de Verenigde Naties bij de kwes tie Nieuw-Guinea te betrekken en op de manier zoals nu geschied is, verdient een beter lot dan geschraagd te worden door een Nederlandse binnenlandse verant woording en instemming die op dit spel van blindeman zijn gegrond. De regering, en wij aarzelen niet dit zo te stellen, moet altijd minstens een van de drie betrokken gemeenschappen een rad voor ogen draaien om zich uit een netelige situatie te redden. De Nederlandse gemeenschap houdt, onder aanvoering van d? regering, zich zelf voor de og erger dan deze raddraaier!) ;en op zichte van Nederland en de Verenigde Naties, is de misleiding van de Papoea's, die het zelfbeschikkingsrecht krijgen toegeschoven alsof er ook te hunnen opzichte niets veranderd is. Het plan-Luns zegt dat de Verenigde Na ties de verantwoordelijkheid voor Nieuw- Guinea kunuen overnemen, mits zij hét zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's aan vaarden. Het stelt door dit gebaar dat, zo als wij eerder schreven, op een 'omgekeerd trustschap' neerkomt, beperkingen aan het zelfbeschikkingsrecht die de door haar zeif gewekte verwachtingen grondig aantasten. Dit is onvermijdelijk. Wij hebben het nooit werkelijk mogelijk geacht dat Nieuw-Guinea bij de zelfbeschikking zou kunnen kiezen voor een blijvende baud met Nederland, omdat zo'n band alle problemen zou laten bestaan. Maar de Nederlandse regering die ce Karei Doorman zond (om deze ongeluk-: ds nu maar als symbool van een politiek ie ne men/, gaf te kennen dat Nederlandse mi litaire bescherming zou worden verleend, ook bjj een keuze voor de band met Neder land. Zo heeft Nieuw-Guinea dat in 2959 en 1969 verstaan. Als het zo niet was bedoeld, dan was de ongeluksreis ondoordacht, maar dat is nog de gunstigste uitleg. Als het wél zo was bedoeld, dan is liet nu niet oprecht te stellen dat er tussen 3959 en 1961 niets ver anderd is. Er is dit veranderd door het plan-Luns: of het nu wordt verworpen of wordt aangenomen door de Verenigde Na ties. de toestand van vóór het plan keert niet weer terug. Nederland heeft erdoor te kennen gegeven dat het Nieuw-Guinea niet zal kunnen toestaan voor een blijvende banc! met Nederland te kiezen. De tweede mogelijkheid: zelfstandigheid. Ook hier geeft het plan-Luns een feite lijk beperking der zelfbeschikking door de verantwoordelijkheid op de VN te leggen. De VN kunnen wel in een beperkte- periode Nieuw-Guinea behoeden voor een Indonesische aanval (dit is dus voor Neder land een poging tot zelfbescherming, nl. het niet betrokken worden bij een Indonesische militaire actie), maar Nieuw-Guinea niet blijvend onder hun hoede houden, als een internationaal weeskind dat geen pleegvader kan vinden. Als het plan-Luns door de regering goed is overwogen, dan moet zij beseft hebben dat de Verenigde Naties, gesteld al dat het plan wordt aangenomen zoals het daar ligt, geen verantwoordelijkheid kunnen nemen voor een zelfbeschikking die zou uitmonden in een keuze voor Nederland (die Neder land niet wil) of een keuze voor zelfstandig heid waarvoor blijvende bescherming van de VN nodig zou zijn. Maar de Papoea's krijgen te horen dat het plan is opgezet om de zelfbeschikking zoals zij die tot nog toe gezien hebben, te garanderen. tvT et is om deze redenen dat wij het ka merdebat over de Nederlandse voorstel len ondanks, neen, juist door de al gemene instemming, onbevredigend heb ben gevonden. Het is niet het plan-Luns dat onbevredigend is. Daarmee valt wel iets te beginnen. Maar liet is de Nederlandse politiek die aan dit plan ten grondslag ligt, die onbevredigend want onzuiver is. Omdat iedereen er zijn eigen gedachten over kan koesteren, kon er in de Kamer algemene instemming zijn. Dit is een slechte basis voor een zo ingrijpend plan als Neder land nog nooit in de internationale wereld naar voren heeft gebracht. De dader en zijn broer begaven i zich daama per auto onmiddellijk naar' de politie om aangifte te doen van het feit. dat Van I. hen mishan deld had... Op weg naar het bureau gooiden zij het wapen in liet water van de Catharijnesingel. Het gevecht tussen de verslagens en de gebroeders V. speelde zich af op tie hoek Nieuwe Koekoekstraat— Duifstraat, maar de ruzie was reeds eerder, bij de woning van Van Ingen aan de Stroomkade. begonnen. Dr. 21-jarige V, had daar aanscheld en trachtte mevrouw Van I. een hor loge te verkopen. Deze weigerde, waarop V. tiaar een klap in het ge zicht gaf. De vrouw diende van re pliek en ging Y. met een schoen te lijf. Mevrouw Van I. riep haar man, die bij zijn woning een auto stond te wassen, waarna tussen beide mannen een hevige ruzie ontstond. Ten slotte ging V. weg, maar de Utrechter wilde revanche." pakte een stuk ijzer en'ging op zoek naar zijn belager. Op de hoek Nieuwe Koekoek straatDuifstraat, ontdekte hii hom in een auto. Er ontstond opnieuw een woorden wisseling, die zo hoog liep, dat Van I. met het stuk ijzer de ramen van de auto insloeg. Dit was voor V. het sein om zijn auto te verlaten met een crick in de hand. De 15-jarige broer van V., die ook in de auto zat. ging zich eveneens in de strijd mengen en stortte zich met zijn mes op Van I. De vechtpartij had in deze volk rijke buurt vele bewoners naar bui ten gelokt en ook talrijke kinderen, die juist uit school kwamen, waren getuige van het drama. Het stoffelijk overschot van Van X. werd eerst naar de pathologische af deling van het Academisch Zieken huis verroerd en vervolgens naar het hoofdbureau van poiitie. De broers werden ingesloten De jongste zai in ie-der geva! voor de of ficier van Justitie worden geleid. Hij wordt beschuldigd van doodslag, sub sidiair zware mishandeling de dood ten gevolge hebben. De recherche heeft hem inmiddels overgeleverd aan de kinderpolitie. ]y,Tinlster Veldkamp raoet zeei - Ingewikkelde manoeuvres uit voeren om d? Algemene Kinder bijslagwet aanvaardbaar te ma ken en daarmee het moeilijke leven van het kabinet-De Quaj enige tijd te verlengen. Met de voornaamste in dc Ka mer geuite wens kinderbijslag óók voor de eerste twee kinderen van zelfstandigen heeft hij geen raad geweten, maar op enige ondergeschikte punten heeft hij concessies gedaan. De uitkeringen worden waardevast gemaakt en de zelfstandige ongehuwde vrouw boven de 45 jaar behoeft geen premie te betalen. Of de minister met zijn vlotte toezeggingen gelukkig heeft ge handeld, is nog de vraag. In februari 1961 heeft de staats secretaris van Sociale Zaken de Sociaal-Economische Raad ad vies gevraagd over de normen, die bij de aanpassing van de kin derbijslag aan de loonontwikke ling moeten worden gehanteerd en nog geen twee maanden ge leden heeft dezelfde staatssecre taris de SER verzocht de positie van de ongehuwden in de sociale verzekering te bestuderen. |"Ae SER heeft zijn adviezen nog niet kunnen uitbrengen. Des alniettemin neemt de minister reeds principiële beslissingen. Een elegante houding tegenover het zozeer gewaardeerde sociaal- economische adviesorgaan van de regering is dit niet. En over een derde punt de vaststelling van een reeks Inko mensgrenzen voor het recht op kinderbijslag voor zelfstandigen wordt de SER in het geheel niet geraadpleegd. Al met al geen aangename po sitie voor de SER. die ook nog het toporgaan is van het georgani seerde bedrijfsleven, dat toch wel enige bemoeienis heeft met de premies, de uitkeringen en de in komensgrenzen van de kinderbij slagvoorziening. (Van onze Brusselse correspond.) Het Belgisch weerkundig in stituut te Ukkel zal van 1 no,4 vember af het weer beter gtiastk voorspellen. Op die datum zal, Ukkel een elektronisch brein i»" 'dienst nemen dat komt uit Amerika dat volgens de des kundigen in staat zal zijn een belangrijke rol te. vervutlep. bij het voorspellen van het'weer op lange termijn. Dagelijks weet Het. Bootste Nieuws te melden ztdkn de, gegevens uit de verschiUende] Europese en buiten-Europesel landen op ponskaarten ruwden uitgezet. Het elektronisch brein zal die gegevens binnen enkelei minuten kunnen bewerken. Totf nu toe hadden dc meteorologen voor hun berekeningen uren en soms dagen nodig. Het Laatste Nieuws weet. daar nog aan toe te. voegen, dat dit soort 'weerkundige' elektronische breinen alleen in gebruik zijn in dc Verenigde Staten en in. Japan. België zou het eerste Europese lad zijn dat van 'de nieuwe mo gelijkheden dv,r cybernetic a in de meteorologie gebruik gaat maken. J\ Advertentie I.M. Nooit had onze inkoper zich kunnen indenken dat deze fla nellen No Iron damesblouses van 9.75 nog eens zouden wor den aangeboden voor nog géén vijf gulden. Maar dit is een bijzondere aan bieding in deze serie en dan speelt de normale prijs geen rol. Hét gaat juist om duidelijk ver laagde prijzen, die geen twijfel overlaten. En daarom koopt U Zaterdag deze flanellen No-fron (dus niet strijken) damesblouses met 3/4 mouw, van 9.75 voor nog géén vijf gulden. De politie van Rosenheim, in Wpsr-Duitslanci. heeft dc 41-iarige Belgische oud-SS'er Corneil Franz Bachot gearresteerd, die in april 1945 de pastoor van het Beierse dorp Goetting met een schot in de nek had geliquideerd. Hij had zich zes tien jaar iang onder een valse naam in Wast-Duitsland verborgen weten te houden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze mo derne flanellen No-lron dames blouses, in vele ruitdessins en in diverse kleurstellingen, in de maten A 36 t'm 43 voer

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2