Hoogovens charteren toestel en met spoed land uit Directeur GW verlaat Goes Groninger coaster zinkt bij aanvaring Prlvé-bad voor robben-baby's PALTHE Niet zo warm meer Het \rije Vólk mmm Geen olie bij Kijkduin Boze schilder rijdt op motorkap van bange automobilist stratenver door Amsterdam Revdons stem klinkt even in huiskamers Hoge straf Spaghetti Einde? Sneu KWALITEITS- BEHANDELING HET VRIJE VOLK —ZATERDAG 7 OKTOBER 1&81 PAGINA 3 Geen gehaktbal Anders dan Twente Kamerlid vraagt: Voor Suriname en Antillen plaats in VN-dclegatic? In hoofdstad vlot *t niet met komst buitenlanders Hij kan lachen! Aantal crematies sterk gestegen Sprong op de kap Door.politie ontzet r (Van een onzer verslaggevers) De Hoogovens te IJmuiden en de Velser politie hebben geen halve maatregelen genomen tegen de ontslagen Italianen, die werk weigerden omdat zij de spaghetti op het hotelschip 'Arosa Sun' niet lekker vonden. Negen Italianen vier onder politie bewaking zijn gisteravond nog met een speciaal charter vliegtuig naar Milaan gebracht Aan dit vliegende slot van het 'spaghettl-oproep* ging vrijdagmorgen een vreemd incident vooraf. Vijf Italianen werden door de Velsense politie als vreemdelingen ronder inkomen van de 'Arosa Sun' gehaald en bij Em merich over de. Duitse grens geaet. De Duitse douane conti het vijftal echter onmiddellijk weer naar Nederland terug. Eén Italiaan ontvluchtte. Hij jnoet nu ergens lit Duitsland ziin, of hij is alleen op weg naar huls. De vier overblijvers werden daarna in het hoofdbureau van politie te V'plsen opgesloten. 'Ik verleen hert al leen gastvrijheid. Ze moeten ergens blijven", zei commissaris W. Sepp. Zij mochten echler geen bezoek ontvan gen. Wat bleekjes kwam dit viertal Frau. Gessa. Medda en Porcei te ven zeven uur op Schiphol aan irt eert politiewagen. Vier man van de Vel sense politic begeleidde hen. Zij wer den ondergebracht in het. kantoor, ciai de marechaussee op Schiphol voor an est amen en vreemdelingen die over de grens worden gezet, ter beschik king heelt. De vier Italianen mochten (Van een onzer verslaggevers! De heer .T. Oranje, directeur van Ciemcentewerken, gaat weg uit Goes. Evenals zijn grote tegenspeler, de rv-burgemeesler van Goes, de heer II. K, Michaelis, gaat ook de heer Oranje de ambtelijke sfeer verlaten om naar het particulier bedrijf over te gaan. Hoewel de datum van het vertrek van de heer Oranje nog niet defini- ;:cf vaststaat, wordt erop gerekend, dat dit omstreeks 1 januari 1962 zal zijn. Het vertrek van de heer Oranje houdt slechts zijdelings verband met de bekende gezagscrisis in Goes. Voordien had de heer Oranje reeds gesolliciteerd naar een andere stand plaats. Vaststaat, dat de verhoudingen met het tegenwoordige college van B en W. van de gemeente Goes vee! beter liggen dan die tussen het vo ller college- en de heer Orante. Met. gemengde gevoelens za! men deze toch wel zeer bekwame ambte naar uit Goes zien vertrekken. dit kantoor niet verlaten. Hun vijf collega's zaten normaal in de wacht kamer. Het ging er in dit •arrestantenlo- kaal' overigens nogal gemoedelijk toe. De Italiaanse tolk van Hoogovens was bij de Italianen en zorgde, dat zij koffie kregen. Hij wisselde ook hun loon. dat hen tot aan de stakings dag stipt door Hoogovens was be taald. in lires. Toen hij hen echter een gehaktbal aanbood, weigerden zij die beleefd. Volgens de Italianen zure gehakt ballen waren de eerste aanleiding tot het 'spaghetti-oproer'... Om half negen stapten zij in de DC-3 naar Milaan. Hun collega's Sbressa, Muntoni. Zedda, Pusceiülu en Saiu volgden als "vrije mannen'. Stewardess Wil Spoelder '<19> nam de zorg voor het negental over. Het wachten was op haar geweest. Zij spreekt Italiaans. Maar zij zat nog met een vliegtuig van Martins Air Charter in de lucht op het moment dat de Italianen op Schiphol aan kwamen. Hoogovens heeft in totaal vijftien Italianen ontslagen. Vijf ervan zijn echter niet naar huis gezonden, om- I (lat zij door bemiddeling van het ge- j westelijk arbeidsbureau in de IJmond werk in Haarlem hebben gekregen. Op het arbeidsbureau was men niet erg gelukkig met de gang van zaken met de Italianen. De negen naar Italië teruggezonden arbeiders van Hoogovens eh de naar Duitsland ge vluchte Italiaan voelden er echter weinig meer voor om in Nederland te werken. De Duitse douane achtte de ge volgde procedure bij het over de grens geleiden van de Italianen niet juist. In Velsen neemt men echter aan. dat de Duitse douane bang was dat de Italianen in Duitsland zouden blijven hangen. Zij hadden donderdag de wens geuit in Duitsland te gaan werken. Bij het naar hun land van her komst terugbrengen van vreemdelin gen is hergebruik, dat zij van grens tol grens 'door de politie van de te passeren landen worden begeleid. Burgemeester mr. J. C. Biihrmann van Velsen verklaarde ons gister avond. dat men met de Italianen moeilijk anders kon handelen. 'In Twente lag de zaak heel anders. Daar betrof het een conflict tussen de be volking en de Italianen. Hier was het een conflict tussen werknemers en werkgevers. Hel. arbeidsbureau heeft toestemming gegeven voor het ont slag. Daarmee werden de Italianen vreemdelingen zonder middelen van bestaan. Volgens de vreemdelingen wet moeten zij dan over de grens worden geleid.' De terugreis van de Italianen naar hun woonplaats zij komen allen uit Sardinië is door Hoogovens betaald. (Van een onzer verslaggevers) De Groninger kustvaarder Thea is gistermiddag in het Kie- fcrkanaal door een Engelse ertstanker aangevaren en in twee minuten tijds gezonken. De negen bemanningsleden en de Duitse ioods werden allen gered. Het Engelse schip, de 12.000 brt. metende Jova Mc Cance, heeft de reis voortgezet. DEN HAAG (ANPt Het Eerste- Kamerlid, prof. De Gaay Fortman <a.«r.i. heeft schriftelijk vragen ge- .steld over de krantenberichten dat (ussen de Surinaamse en de Neder landse regering moeilijkheden zijn gerezen over cïe vertegenwoordiging van Suriname in de delegatie van het Koninkrijk naar de algemene vergadering der Verenigde Naties. Is het waar dat Suriname aan spraak maakt op een van de vijf plaatsen van vertegenwoordiger, die het Koninkrijk in de algemene ver gadering toekomen? Als dit waar is. zijn de ministers dan niet van oordeel dat de gelijk waardigheid der drie rijksdelen, neergelegd in liet Statuut "voor het Koninkrijk, alsmede de omstandig heid dat de buitenlandse betrekkin gen krachtens dat statuut aange legenheden van het Koninkrijk zijn, ertoe moeten leiden dat Suriname en de Nederlandse Antillen in dc ge legenheid moeten worden gesteld, indien gewenst., ieder een plaats, van vertegenwoordiger in de delegatie te bezetten? indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, zijn de ministers dan bereid te bevorderen, dat op de kortst mogelijke termijn een derge lijke regeling wordt getroffen? Advertentie IM. 'v - iNByii dV aV' De coaster werd bij het uitvaren van de westelijke kanaalmond lei- hoogte van de sluizen van Bniusbüt- telkoog door een onverwachte ma noeuvre van de binnenvarende Engels- man uit zijn koers gedwongen. Kapitein L. F. Schothorst iSljaav) j van de Thea verkeerde in de mening dat, de ertstanker voor hem langs aan de stuurboordocver wou meren en week daarom zelf naar bakboord. Daarna werd de Tlica aan stuur boordzijde door de Engelsman ge ramd. Dc meeste opvarenden wisten zwemmend cle wal te bereiken. De anderen werden door een Duitse motorboot opgepikt. De Thea was biina vier jaai in de vaart. Het schip was met een lading kali onderweg van Wismar in Oost- Duitsland naar Londen. De beman ning. onder wie een Spanjaard, /al i nog vandaag naar Nederland reizen. De kapitein blijft achter ter regeling j van de gevolgen van hel ongeluk Onder geleide van de Velsense politic ch de marechaussee op Schiphol werden tie vier eerder 'door dc Duitse douane weer naar Nederland teruggevonden Italia nen naar het vliegtuig gebracht. k J 'Van een onzer verslaggevers! Van de 1344 Italiaanse arbeiders voor wie in Amsterdam plaats is, zijn er 919 overgekomen. Een groot aantal van tien (213) is inmiddels op eigen verzoek of wegens ongeschiktheid te ruggekeerd naar Italië. Desondanks gaat- de werving van Italianen door, omdat nog vee! werk- gt vers htm aanvragen handhaven. Met de komst van Spaanse arbei ders gaar, het niet zo vlot. Er zijn 331 door werkgevers aangevraagd, maar slechts 98 aangekomen. Daar van werken er 75 bij de Fordfabrie ken Er zijn acht. Spanjaarden terug gekeerd: één is hier bij het zwemmen in zee verdronken. Voorts werken bij de Fokkerfabrie ken vijftien geschoolde Ierse werk krachten. Er zijn 80 van deze arbei ders aangevraagd. Zijn costuum was wat vlekke rig en een beetje uit model. Zijn vrouw riep de hulp in van Palthc.Hct resultaat? Zijrtcos- tüum is weer als nieuw. Dal is het succes van dc COSTUUM (2-OF 3-D EU G) 4.75 De robben-babi/'.'! van Texels Natuurhistorisch Museum, hebben een privè-zwembad gekregen. Het arriveerde vrijdag te. Den Burg. Dat is dus ruim op tijd. voor het volgende toeristenseizoen, wanneer ■weer duizenden badgasten naar het gepoedet van de robben zullen komen kijken. Uit de foto blijkt wel. dat 4e schenker van het bad er geen prijs op stelde onbekend te blijven. V J AMSTERDAM (ANP) Het aantal crematies is in 1960 aanzienlijk ge stegen. In Velsen vonden 2551 cre maties plaats (11 percent meer dan in 1959) en in Dieren 950 C18 percent meer). Dit blijkt uit het jaarverslag van de Vereniging voor Facultatieve Crematie, die beide crematoria ex ploiteert. De vereniging telde 1 sep tember 124.049 leden. j DEN HAAG (ANTI De eerste bn- ring van de NV Nederlandse Aarrl- olie Maatschappij op zee voor dc kusl van Kijkduin heeft een teleur stellend resultaat opgeleverd. j De boringen zijn thans beëindigd en de 'Triton', het platform waarvan de boringen werden verricht, za! zo spoedig mogelijk naai- de werf in Rotterdam worden gesleept. De NAM is van mening dat deze eerste boring, tot een diepte van 1918 meter, technisch wel een succes is geweest. Ook zijn waardevolle gege vens verkregen, waarvan het volgend jaar. wanneer de boringen worden hervat, een nuttig gebruik kan wor den gemaakt. De op de iokalie in zee aange brachte stellage zal blijven bestaan. HILVERSUM (ANP) Tienduizen den Nederlanders hebben gisteravond via de NCRV zij het kort de slem kunnen beluisteren van de Ne derlander Reydon, zoals deze geklon ken heeft in de rechtszaal in Kiew. Even voordat dc- Radiokrant de iuciit in ging, werd de NCRV name lijk opgebeld door een luisteraar, de heer Berends in Zuidwolde. Hij ver telde toevallig een Russische zender te hebben opgevangen, die een repor tage aitzona van het spionageproces. Op zijn bandrecorder had de heer Berends het slot opgenomen van dc door Reydon in het Nederlands af gelegde en door een Russische tolk vertaalde verklaring, waarin hij met het oog op zijn gezin clementie be pleit bij het hof. In ijltempo werd er met een tele foonlijn via de radiokamer van PTT in Hilversum een geïmproviseerde verbinding tot stand gebracht, waar door het mogelijk was de opname van de heer Berends uit Zuidwolde naar Hilversum door te spelen. (Van een onzer verslaggevers! Een boze schilder heeft donderdagmiddag een rit door Amsterdam van de Overtoom naaidc Vondelbrug gemaakt op de motorkap van een grote Amerikaanse auto, waarin een doodsbe nauwd heertje met een vriendin reed. De oorzaak van dit vreemde gebeuren lag in het even tevoren bruusk wegrijden van de grote Amerikaanse wagen uit een parkeerhaven aan de Overtoom, waardoor een wielrijder een enorme zwaai moest maken om de auto te ont wijken. Een achter de fietser rijdende schilders- bestelwagen moest- daardoor weer heel scherp remmen en dat had weer tot gevolg dat een aan tal tegeltjes, die in de laadbak van deze wagen opgestapeld waren, in diggelen gingen. De bijzonder stevig gebouwde schilder wilde hierover wel een paar woorden wisselen met de nogal tengere bestuurder van de Amerikaan. Hij probeerde daarom de wagen klem te rijden. Maar deze manoeuvreerde snel een zijstraat in. De schilder volgde en zo ontstond een jacht die na korte tijd even stopgezet moest worden bij het stoplicht in de Tweede Constantijn Huygensstraat bij de Overtoom. De schilder zag zijn kans schoon, sprong uit zijn wagen en wilde zich voor de grote auto posteren. Maar een seconde voor hij die plaats bereikt had. sprong het verkeerslicht op groen en trok de auto op. In een laatste wanhopige poging om de wagen te stoppen sprong de schilder op de motorkap. Maar de nu werkelijk angstig geworden chauf feur reed door met. de tierende schilder als bui- tenmodelmascatle voorop. Met deze opzienbarende versiering reed de auto via Overtoom en Eerste Constantijn Huygensstraat naar de Vondelbrug, waar mede lijdende automobilisten ingrepen en de auto met- zijn schreeuwende extra-passagier klem reden. De doodsbenauwde inzittenden hielden por tieren en ramen stijf diclit. Ten slotte kwam een patrouillewagen van de politie de man en zijn gezellin uit liun fort van staal en nikkel ontzei len. De bestuurder werd overgebracht naar het bureau Leidscplein. Daar bleek lot verbazing van schilder, politie mannen en vooral van de bestuurder van de auto. dat aan deze laatste (een. Baarnsc hoofdonder wijzer) alleen onvoorzichtig wegrijden zonder op het overige verkeer tc letten ten laste kon worden gelegd. De schilder smaakte de voldoening dat hij daar dan ook prompt een bekeuring voor kreeg. (Van onze weerkundige medewerker) Minder warm dan vrijdag zal het dit weekeinde zijn, wat overigens bepaald niet inhoudt dat-we naar de winterjas moeten grijpen. Verder is het wel van belang een oogje op de regenjas te hou den vanwege buien die ons pad kunnen kruisen. Over het weer gesproker Dank zij het samen spel tussen een Russisch hogedi-ukgebied. en een Ierse depressie kon de temperatuur in Neder land gisteren tot voor de tiid van het jaar zeer hoge waarden stij gen. Overal was het vol op zomers. Het kwik ltep in Am sterdam. Utrecht. Apel doorn. Groningen en Leeuwarden op tot 22 graden, in Noord-Bra bant en Gelderland lot 23 graden, in Zuid-Lim burg zelfs tot 24 graden Celsius. Een record was dat niet. aangezien twee jaar geleden op 10 oktober maxima van meer dan 25 graden Celsius zijn voorgekomen en op 11 oktober 1921 zelfs de tropische waarde van 30,1 grade» Celsius, in Sittard. de hoogste waar- de over honderd jaar i werd geregistreerd. Dit weekeind knabbe- len Franse onweersto- ringen een paar graadjes j van de temperatuur af. j maar de algemene voor- uitzichten zijn toch niet I ongunstig, waarbij wij j goede hoop hebben op j naderhand doorbreken-j de zon. Met een beetje geluk... op zondag. Tn het spionageproces in Kiew i te^en twee Nederlanders zun straffen gevallen die in Nederland alleen voor moord wel eens wor den gegeven. De vraag is waarom de Russische rechters tot deze straffen zijn gekomen. Van enige echte morele verontwaardiging kan geen sprake zijn. Spionage behoort bij het in stand houden van een iegor. Dat is ook, zoals herhaaldelijk in de praktijk is ge bleken, de communistische opvat- tl VAnwaar dan deze hoge straf fen. zoveel hoger dan de Ameri kaan Powers indertijd heeft ge kregen? Wellicht uit de behoefte van de Russische regering het eigen volk te waarschuwen tegen het contact met buitenlanders. Want in Rusland is nogal wat aandacht aan dit proces besteed. \F7at het proces zelf betreft laat zich niet beoordelen, of de verdachten terecht zijn veroor deeld. De Russische rechter ls af zetbaar en dus niet onafhankelijk. De Russische advocaten missen de onafhankelijkheid en. de vrijheid van advocaten iri ons land. Op het doen en laten van de Russische politie en justitie kan de Russische pers alleen dan kri tiek uitoefenen als in de hoogste regionen besloten is, bepaalde functionarissen ten val te bren gen. Dat alles noopt ons tegenover rechtszaken in communistische landen grote terughoudendheid in acht te nemen. rie Italiaanse werknemers in ons land laten weer van zieh ho ren. Een aantal van hen die bij de Hoogovens in IJmuiden wer ken, heeft bezwaar gemaakt tegen het eten dat hun in hun verblijf wordt voortgezet. Ongewoon is dat niet. Wij ken nen het in ons leger, In kampen, zelfs In vakantiehuizen wel dat een groep mensen die ontevreden zijn. in de kwaliteit van het eten aanleiding vindt voor gezamen lijke protesten. Soms ligt het dan ook werkelijk aan het eten. Maar dikwijls ook zoeken bestaande spanningen een uitweg en is het eten slechts een aanleiding om aan een opgekropt gemoed lucht te geven. Het kan dus wel zijn. dat er met de spaghetti in IJmuiden niets aan de hand ls, maar dat de on tevredenheid andere oorzaken heeft. Het ls zaak dat uit te vin den. Een mens is nu eenmaal een ingewikkeld wezen. rye Haagse schroothandelaar de - heer Worms heeft verklaard, dat hij zijn actie zal staken en dat hij de verdere actie zal over laten aan het Comité Schroot- fraude. Het ïs natuurlijk nog de vraag, of deze impulsieve en hardnekkige man zich aan dit voornemen zal kannen houden. Zo voor iemand, dan gelden voor hem wel de regels uit Vondels Roskam: Dies acht men hem voor wijs, die vinger op den mont leit. O. kon ik ook die kunst. Maer wat me op 's harten gront lelt Dat weltme nacr de keel. In ieder geval kan geconsta teerd worden, dat de heer Worms al zijn eigenaardigheden en alle fouten, die hij als gevolg van zijn ongeduld wellicht gemaakt heeft ten spijt - belangrijk werk heeft gedaan. Hij heeft de vinger gelegd bij onmiskenbare misstan den cn heeft met grote opoffe ringsgezindheid gestreefd naar recht. Het feit. dat dit streven nog altijd maar zulke beperkte resultaten heeft opgeleverd, kan niet anders dan beschamend wor den genoemd. Niet voor hém, maar voor hen. die op verant woordelijke posten staan. Tritussen zal het Europese Farle- ment dinsdag over een week het rapport bespreken, dat de Hoge Autoriteit in april van dit jaar heeft uitgebracht over zijn onderzoek. Maar als om te bewij zen. dat Worms gelijk heeft met zijn bewering, dat de schroot- affaire nauwelijks de aandacht krijgt, heeft het comité van voor zitters van het Europese Parle ment voor dit debat niet meer dan een paar uur uitgetrokken. Het staat als gold het een rou tinezaak op dc agenda voor slechts één ochtendvergadering, waarop ook andere punten aan de orde komen. En dat terwijl het hier althans volgens de opvatting van de Hoge Autoriteit het s lo t- debat over de schrootaffaire zou moeten zijn. omdat zijn eigen on derzoek is afgelopen en de gege vens aan de nationale justities zijn doorgezonden. Deze beperking van het debat is welhaast een demonstratie De parlementariërs die zich hun taak bewust zijn- zullen daar zeker niet m kunnen berusten Dit debat kan niet het slot worden. Hoog stens het begin van het einde. Het bamtapitt heeft niet voldaan is ons zojuist bckenrl gemaakt, t ls sneu. Men heeft zijn best gedaan, viaar mensenwerk is nooit. volmaakt.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1