Zwarte Zee Kreeg tros scEroëf Anstige uren voor zes Nederlanders 1.030.692 bezoekers Concurrentie drukt op Hoogovens Jonge Strijd luidt Henk Visser uit Vrouw steekt haar Hongaarse vriend driemaal met mes Baby Adèle Paul: Afwijzend advies Kinderbescherming Doorbraakpoging van herfst niet gelukt Maak vlees in plaats van melk Soebandrio in VN: West-irian deel van Indonesië Brand, maar waar? Heel Belfeld ging op zoek Berger in Hoorn: Verhoging AOW zaak voor allen 1 Madurodam: Kolendamp eist leven oude man Priester vlucht Niet gevangen Busje met acht man tegen boom - één dode VET VRIJS VOLK -- MAANDAG 9 OKTOBER 1961 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Zes Nederlandse runners van de sleepboot Zwarte Zee III van Leen Smit en Go's Internationale Sleepdienst hebben in de ver latenheid van een stormachtige Atlantische Oceaan een ang stig weekeinde doorgebracht- Vrijdagavond raakten ze op drilt met een nieuw middenschip voor een tanker, doordat de tros van de sleepboot brak. Twee volle dagen hebben ze met het logge, onhandelbare gevaarte op de woelige oceaan gedreven. 50.000 gulden voor onze klanten Schroef onklaar Sleep spoorloos (Van een onzer verslaggevers) In een café aan de Binnenweg in Rotterdam heeft zaterdag avond om half acht de 36-jarige mej. IWetje V. haar 34-jarige vriend, de Hongaarse loodgieter G. N. drie maal gestoken met een zakmes. (Van onze weerkundige medewerker) Nog steeds breekt de herfst niet door. In plaats van verder achteruit te gaan vertoont de thermometer in de komende 24 uur weer een stijging waarbij er geen regen van betekenis zal vallen. Tussen trein en perron gevallen Frontale botsing: 2 zwaar gewonden Aalsmeer krijgt tuinbouwschool en proefstation Fbiidslionorarium huisartsen wordt lioger Weer contact jj ROLT BETER |j jj PLAKT BETER.Vljjj U brandt beter jj y.3xBems Ij Sleep met runners in storm op drift Een grootscheepse hulpactie, waaraan» drie sleepboten, en ook vliegtuigen deelnamen, werd pas zondagavond om den over zeven met succes bekroond. De Engelse sleepboot Englishman vond de sleep toen terug en brak de spanning met het bericht, dat de zes mannen ongedeerd waren. Advertentie I.M. Morgen beginnen wij met de verkoop 'van die oergezellige bentgeweven overgordijn- stof. Ongetwijfeld heeft U deze mo derne stoffen wel eens gezien (normale prijs 3.95). In die leuke frisse ruitdessins met Jacquard motieven. Morgen verkopen wij één dag... maar beslist niet langer.., deze kleur- en wasechte stof, per meter voor nog géén twee gulden. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze ideale ijzersterke overgordijnscof, 120 cm breed, voor de slaap kamer, serre, keuken of zomer huisjes, nu per meter voor (Van een onzer verslaggevers) Madurodam heeft-dit weekeind bet seizoen besloten met een recordcijfer van 1.030.692 bezoekers. Aan de al lerlaatste bezoeker, de Amerikaan Husselt W, Pares uit Cincinnatie in de staat Ohio, beeft zondagmiddag de directeur van de miniatuurstad, de heer C. Jungerius een fotoboek van Madurodam aangeboden. Het volgende jaar bestaat Maduro dam tien jaar. In het begm van dat seizoen hoopt men dan do zevenmii- joenste bezoeker sinds de opening in 1952 te kunnen ontvangen. i Leen Smit en Go heeft de laatste tijd verscheidene vair deze midden schepen (bekend ais mid body's) van Europa naar Amerika gesleept. Het izijn verlengstukken voor tankers, die 'als het ware in tweeën worden, ge sneden. Het nieuwe middenschip wordt tussen de twee deien gevoegd en de vergrote tanker kan dan mee doen in de wedloop naar steeds gro tere tankertonnages. Deze zomer heeft de Zwarte Zee ai twee door Verolme gebouwde mid denschepen naar Baltimore gesleept. Hoewel deze enorme kolossen bij zwaar weer uiterst moeilijk handel baar zijn, nam Smit en Co. het toch op zich nog in oktober met zo'n ding van Kopenhagen naar Baltimore te varen. De reis verliep voorspoedig totdat de sleep vrijdagavond veertig mijl ten zuidwesten van Landsend. aan de Engelse zuidkust, in een storm raakte. Het gierende gevaarte werd vrijwel onmanoeuvreerbaar en op het kritieke moment brak de sleeptros. Ei' zou waarschijnlijk verder nog niets zijn gebeurd ais de Zwarte Zee bij het binnenhalen van de tros de n.vlontrekfcer (een elastisch tussen stuk van de tros» niet in de schroei had gekregen. De sleepboot raakte daardoor zelf ook op drift en had enkele uren later het contact met de runners op de sleep verloren. Ze hadden weliswaar de beschikking over een radiozendeitje. maar. hel bereik van dit toestelletje was maa: beperkt. Op het eerste noodsein van de Zwarte Zee kwam een grootscheepse hulpactie op gang. De Loire van Leen Smit stoof weg uit Cardiff, de Ma- rinia van Smits Lomiense dochter onderneming Overseas werd van de 'Atlantische Oceaan, op een afstand van 350 iniji. teruggeroepen en zater dagmorgen vertrok ook één van Smits concurrenten, de Englishman uit Falmouth, Da Z war te Zee was vrij snei in vei ligheid, Zondagnacht om kwart voor pen maakte de Loire vast. Ze bracht haar naar Falmouth, waar dezelfde dag de schroef nog kon worden ge klaard. Over de mannen aar. boord van het middenschip maakte, men zich aan vankelijk ook nog geen grote zorgen. De Englishman was maar vijftig mijl van de opgegeven positie verwij derd. Maar zondagmorgen om half tien. terwijl de wind op de oceaan ■weer aanwakkerde, had mea op het hoofdkantoor van Leer. Smit nog niets van de Englishman gehoord. Er ,werd aan vliegtuigen gevraagd om naar het middenschip uit te kijken, i De onzekerheid nam neg toe, totdat om kwart voor vier een vliegtuig de sleep ontdekte op 24 mijl ten westen van het Britse Kanaaleiland Jersey. De wind was inmiddels weer tot stormkracht aangewakkerd en de Englishman was nog twee uur varen van het middenschip verwijderd. Eren leek het er nog op. dat dit opnieuw zou mislukken, mant om zeven uur zat men nog steeds op het verlossende bericht te wachten. Tien minuien later viel de spanning ech ter weg: de Englishman had vastge maakt en alle zes runners hadden het avontuur heelhuids overleefd. Daarmee was het karwei ook ineens achter de rug: de runners (J. Brink man. C. van Beelpn. H. van Beek. K. Wijnsteker. A. Rompelaar en J. Taal) bleven aan boord. De Zwarte Zee was alweer uit Falmouth ver trokken om de sleep van de English man over te nemen. Maandagmorgen om kwart over elf kwam het bericht, dat de Zwarte Zee III toen bezig was de midbody vast te maken. De sleepreis naar Baltimore zou daarna normaal wor den voortgezet. De moeilijkheden voor de Zwarte Zee III zijn overigens opgelost. De zeesleper nam vanmorgen de Mid body over van de Englishman en hervatte de reis naar Baltimore. De positie van de sleep was 18 mijl ten westen van het Britse kanaaleiland Guernsey. (Van onze soc.-econ. redactie) Voor de Hoogovens is de concur rentie gedurende de laatste maanden nog toegenomen. Aan de prijzen is dit duidelijk te merken, aldus een mededeling van de directie van de Hoogovens in de laatste vergadering van de ondernemingsraad. De mededelingen zijn gepubliceerd in de bedrijfskrant v&n Hoogovens. Volgens dit blad verwacht de directie dat de fabrieken tot het eind van het jaar behoorlijk bezet zullen zijn. Ge zien de omstandigheden acht de di rectie het nodig de grootste zorg aan de kwaliteit van de produkten te be steden. „Er is", zo werd gezegd, „nog geen besluit genomen over het uit betalen van een interimdividend aan het eind van het jaar. De groei van het personeel gaat trager dan de directie graag zou zien. Te Heemstede is de 85-jarige heer H. Ebink, wonende aan de Voorweg, liet slachtoffer geworden van kolen dampvergiftiging. Hij was met zijn vrouw bezig te proberen een nieuwe haard aan te steken. Dit wilde niet best gelukken. De vrouw begaf zich alvast naar bed en de heer E. zou nog even doorgaan met stoken. Na een uur vond mevrouw E. haar echtge noot in bewusteloze toestand in de huiskamer. De man is naar het Grote Gasthuis te Haarlem overgebracht, waar h(j kort na aankomst is over leden. (Van een onzer verslaggeefsters) 'Sta altijd en onder alle omstandigheden le midden van de mensen, wa ren de laatste woorden van de afscheidsrede van Henk Visser, die zater dagavond in het Troelstra-oord te Beekbergen zjjn functie als voorzitter van Jonge Strijd neerlegde, omdat hij benoemd is tot directeur van de Centrale Arbeidersverzekeringsbank. Een groot aantal jeugdleiders nit alle delen van het land waren aanwezig, roede omdat het afscheid een onder deel was van een jeugdleidersconferentie, Sam Naarden van de Nederlandse De nieuwe voorzitter Jan van der Vegt werd tijdens dezelfde bijeen komst geïnstalleerd. De heer J. Berk hout. die namens het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen, afdeling Jeugdvorming gekomen was. dankte Henk Visser voor de goede contacten en de verkwikkende gesprekken. Hans Hiinnelt. die de buitenlandse jeugdorganisaties vertegenwoordigde. zei dat Visser betekenis voor het jeugdwerk heeft gehad tot ver over de Nederlandse grenzen. Een speciaal dankwoord sprak hij omdat Henk Visser de eerste geweest is. die na de oorlog contact opnam met de Duitse jeugdbeweging. Namens de Nederlandse jeugdge meenschap sprak Jan Peters, die zei. dat de jeugdbeweging alleen behoefte heeft aan mensen, die waarlijk vol wassen zijn. aan krachten als Henk Visser. Tot Jonge Strijd zei Peters: 'Laat hem niet los. vraag hem steeds weer op je conferenties: die man hebben jullie nodig.' De Zwarte Zee III met een mid denschip op de Nieuwe Waterweg. Deze kolossen (bekend als „mid- body's") z\jn bij zwaar weer uiterst moeilijk handelbaar. De vrouw had al enige tijd in het café gezeten, toen de Hongaar met wie zij samenwoont, binnenkwam. Hij JOHANNESBURG (Reuter) Trevor Bush, een in Zuid-Afrik» geboren Anglicaanse priester, is het land uit gevlucht en is onderweg naar En geland volgens een bericht in de Jo hannesburg Sunday Times. Hij heeft volgens het blad gezegd: 'Ik heb be sloten uit te wijken naar een land, waar ik vrij kan zijn en de strijd tegen het neo-nazisrne in. mijn moe derland kan voortzetten.' (Van een onzer verslaggevers) De Raad voor de Kinderbescher ming heeft in dc zaak-Adële Paul de Oostenrijkse anderhalf jaar oude baby, waarvoor minister Beerman geen verblijfsvergunning heeft wil len afgeven rapport uitgebracht en afwijzend geadviseerd ten aanzien van de opneming van Adèle in het gezin De Leeuw te Oegstgeest. Aldus meldde zaterdag de Haagse Courant. De heer S. de Leeuw deelde ons mee, dat hij wei op de hoogte was van. een advies van de Raad voor de Kinderbescherming, maar dat hij niet vry was die beslissing bekend te maken. 'De Raad geeft alleen advies.' zo zei h(j. 'en of het advies voor mi) nu gunstig is of niet, dat doet er niet tj». De beslissing is immers toch aan ce rechter.' De heer De Leeuw heelt geen. con tact meer met mr. Kalkman uit Kat wijk. die tijdelijk voogd over Adèle Faui is geweest en een kort geding tegen de staat heeft gevoerd. Hij acht 'een nieuw gezicht' in deze zaak van groot belang en heeft nu als raadsvrouwe mej. mr. M. Bröcker in Den Haag. (Van onze landbouwredacteur) Het mesten van méér slachtvee kan in ons land leiden tot een kleiner overschot aan melk en tot betere financiële opbrengsten voor de boe ren. Dat is de conclusie van een nota, die het Produbtschap voor Vee en Vlees heeft opgesteld over het ver band tussen de melk- en rundvlees productie. In de nota wordt erop gewezen dat hier jaarlijks nog 15.000 slachtkoeien uit Denemarken worden' ingevoerd. "Wat hoeveelheid vlees betreft staat dat ongeveer gelijk met 25.000 stuks jongvee," zo wordt in de nota gezegd. "Wanneer we nu eens niet importeer den uit Denemarken, maar zelf voor die vleesproduktie zorgden, zou daar door de melkproduktïe met één per cent dalen. Landelijk genomen kan dit een voordeel van minstens twee miljoen gulden opleveren.' De nota zegt dan dat het handels verdrag met Denemarken, waarin de levering van 15.000 slachtkoeien is voorzien, schadelijk is voor de Neder landse veehouderij. Wanneer de in komsten van de boeren uit andere bronnen, en in dit geval door vlees produktie, stijgen, heeft dit een da ling van de kostprijs van de meik tot gevolg. Na de ongewoon hoge vrijdagmid- dagtemperaturen van 25 graden Cel sius plaatselijk in Noord-Brabant is het tijdens het weekeinde een stuk kouder geworden. Gistermiddag stond het kwik hier en daar in het noor den en westen zeifs niet hoger dan 14 graden. Bovendien regende het rsu en dan, waardoor het echt meer op herfst geleek. Toch zijn de goede krachten in dit najaar nog niet defi nitief verslagen. Een diepe op Ierland aankoersende oceaandepressie voert nieuwe hoeveelheden zachte lucht naar West-Europa. Het warmte- front dat aan deze lucht voorafgaat kan tijdelijk in de kuststreken wat lichte regen brengen, maar neerslag van betekenis zal er vermoedelijk ai- leen in Engeland vallen. Het ziet er naar uit dat wij mor gen weer een zeer redelijke najaars dag zullen meemaken, die met een beetje geluk droog blijft en maximum temperaturen van 18 tot 20 graden Celsius oplevert. (Van een onzer verslaggevers) De 21-jarige banketbakker P. J. J. Koppen uit Naarden probeerde zater dagavond omstreeks half één op het Amsterdamse Muiderpoortstation op een rijdende trein te springen. Hij gleed daarbij uit en verdween tot ont zetting van de schare reizigers tussen de trein en het perron. De man kwam tussen de rails m een stenen muurtje terecht en kreeg een klap van een treeplank, doch werd door de wielen gemist. De ban ketbakker is met inwendige kneuzin gen in het Onze Lieve Vrouwegast- hjtjsj-t* Amsterdam opgencsDsa. vroeg haar met hem mee te gaan. maar zij weigerde en er ontstond daarna een woordenwisseling tussen het tweetal. De ruzie liep zo hoog. dat de vrouw plotseling een zakmes uit haar. man telzak haalde en onder het roepen van 'Ik steek je dood' de Hongaar in de borst, rug en buik stak. De man viel op de grond, terwijl andere cafébezoekers de vrouw vast grepen, Politie en GG en GD werden gealarmeerd en terwijl de gewonde Hongaar ter verpleging naar het ziekenhuis Djjkzigfc werd gebracht, meldde de vrouw zich buiten het café bij de inmiddels gearriveerde agen ten. Volgens bij de politie ontvangen inlichtingen liet de verstandhouding tussen Metje V. en haar Hongaarse vriend de laatste tijd we) vaker te wensen over. Het tweetal had zater dagavond wel iets gedronken, maar noch de vrouw noch de man waren onder invloed. Een cafébezoeker, die de stekende vrouw van haar Hongaarse vriend had weggetrokken, had een scheer- apparaat'bij zich, dat hij tijdens het rumoer even op een tafeltje had ge legd. Toen de algemene consternatie achter de rug was en de man zijn apparaat wilde pakken was het spoorloos verdwenen. Kennelijk had een water-en-zeep-scheerder van dc gelegenheid gebruik gemaakt om het in de drukte weg te nemen Bij een frontale botsing tussen een bestelauto en een vrachtauto op de rijksweg te Horn is zaterdagmiddag het echtpaar A. Janscn-Bouwer uit Roermond zeer ernstig gewond. Vooral de toestand van de 39-ja- rige mevrouw Jansen is kritiek. Haar evenoude echtgenoot kreeg naast lichamelijke verwondingen een shock. Het kind van het echtpaar dat ach terin het busje was gezeten, kwam met de schrik vrij. De botsing ontstond toen de heer Jansen die met zijn bestelauto in de richting Weert reed. een voor hem rijdende personenauto wilde passe ren. Op het linkerweggedeelte botste hij frontaal tegen een hem tegemoet komende vrachtauto van de eieren- exporthande! Janssen-Dijcks uit Roermond. De bestuurder van de vrachtwagen werd licht gewond. "eer binnenkort is de openbare aanbesteding te verwachten van ee»i nieuwe rijks-middelbare tuinbouw school en een landelijk proefstation voor de bloemisterij te Aalsmeer. Het project is voorbereid door de Rijksgebouwendienst, {architect ir. Röntgen). De nieuwe school en het proefsta tion zuilen verrijzen op een complex gronden in de uibreiding Stommeer polder-Oost. ter grootte van 4J ha. be bouwkosten zijn geraamd op 1 1.400.000. °P de grote weg van Bergen op /-oor» naar Roosendaal is zaterdag middag de achtjarige Marijke Wn- teveen omgekomen toen een door haar moeder bestuurde wagen op een aanhangwagen reed. Mevrouw Witteveen. echtgenote van de directeur van 'n zuivelfabriek m Wouw en haar 10-jarige dochtertje Elsje werden ernstig* gewond. De be stuurster moet de aanhanger le laat hebben gezien. Toen zij remde slipte zij. Jeugdraad vond de voornaamste eigenschap van Henk Visser, dat hij zakelijkheid paarde aan een grote menselijkheid. Arie Casteieijn bracht de scheidende voorzitter behalve een foto-herinneringsalbum, dank na mens alle groepsleiders. Jan van der Vegt noemde Henk Visser één van die uitverkoren men sen, die een enorme dosis ernst kun nen paren aan een gezond gevoel voor humor. Henk Visser zelf haalde in zijn afscheidsrede een lange reeks herin neringen op aan het werk en de goe de samenwerking van ver voor de oorlog tot nu. Hij meende dat het een voorrecht was eerst zelf volwassen te worden en dan de volgende gene ratie een hand te kunnen reiken naar de volwassenheid. 'De dingen waar het vroeger om ging. daar gaat nu nog om,' stelde Visser, 'het is de solidariteit, die ons menszijn bepaalt. De vorige genera tie in de jeugdbeweging kon de taak die haar gesteld was. aanpakken, niet •wanneer het haar schikte, maar wan neer het moest. En dat kan ook deze generatie.' In zijn installatie rede wees Jan ivander Vegt erop. dat de jeugd bij d© intrede in de maatschappij de volle aandacht moet hebben. Men 'kan niet voorbijgaan aan het jeugd- 'probleem omdat dit een nationaal probleem is. Als grote groepen van jongeren uitsluitend in materiële za ken kunnen dénken, dan is er iets mis. Ook in onze kring, aldus Van der Vegt. onderkent de jeugd te weinig de gevaren van een passieve levens houding. Het is onze taak hierin ver andering te brengen. (Van onze soc.-econ. redactie) De organisaties van de algemene ziekenfondsen en van de huisartsen hebben overeenstemming bereikt over een verhoging van het honorarium voor de huisartsenhulp in 1962. Het akkoord zal ter goedkeuring aan dc Ziekenfondsraad worden voorgelegd. De jaarlijkse vergoeding per patiënt zal voor de eerste tweeduizend per praktijk ingeschreven verzekerden worden gebracht van 12.85 op 13.76. Boven de tweeduizend ver zekerden wordt het honorarium ver hoogd van 9.45 tot f 10.12. Het bruto-honorarium van de art sen stijgt daaroor met 7.1 pet. ten opzichte van 1961. Voor de zieken fondsen betekent dit een stijging van de uitgaven met ruim zeven miljoen gulden. NEW YORK (Reuter, AP) 'Indo nesië zal altijd op het standpunt blij ven staan dat West-irian een deel van Indonesië is.' zo heeft de Indone sische minister van Buitenlandse Za ken, Soebandrio, meegedeeld in New York. Vandaag zou b(j dit in de Al gemene Vergadering der VN opnieuw uiteenzetten, zei hij- •Wij hebben de 700.000 inwoner* van "West-irian beloofd dat zij, wan neer zij zich bij ons hebben aange sloten, volledig recht op zelfbeschik king binnen hun grenzen krijgen, pat is zelfbestuur, de vrijheid te spreken en de vrijheid, te leven zoais zij zeLf willen en zich naar vermogen te ont wikkelen,' aldus Soebandrio. Indonesië heeft 'geen enkele be langstelling voor Nederlandse P»a-. nen die beogen West-irian het recht van zelfbeschikking te geven op een. zodanige wijze dat het los van Indo nesië komt.' De Nederlanders hebben et' in 1950 in toegestemd de kwestie-West-irian binnen, een jaar te regelen, zo zei Soe bandrio. 'Het is nu 1961 en het pro-i bleem is nog niet opgelost. Indone-j sië is vastbesloten dat er binnen del kortst mogelijke tijd een passende' oplossing moet komen.' Vorige week was sprake van con tact tussen dr. Paul R(jkens en drs. E. van Konijnenburg met de Indone sische minister Soebandrio en de ad viseur van president Soekarno. Mo hammed Yamin. Volgens beichten uit New York zouden de leden van de groep-Rjjkens er bjj de Indonesische vertegenwoordigers op hebben aan gedrongen. een afwijzende houding in te nemen tegenover het plan-Luns. Een woordvoerder van het Minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft thans verklaard, dat hem van de juistheid van deze berichten niets bekend is, maar dat als de he ren Rijkens en Van Konijnenburg in derdaad contact hebben gezocht met de Indonesische vertegenwoordigers dit gedrag als in strijd met hun ver klaring van augustus jongstleden moet worden beschouwd. Het Amerikaanse blad New York Mirror schrijft over de verklaring van Soebandrio, dat het zwaartepunt van het betoog van de minister ligt in de woorden als de Papoea's „zich bij ons hebben aangesloten". ..Dit is een poging van Indonesië." aldus het blad, ..de macht aan zich te trekken in Nieuw-Guinea, want het kan daar kennelijk geen volks stemming riskeren. Maar wat er ook gebeurt. Iaat niet Indonesisch kolo nialisme de zaak overnemen waar Nederlands kolonialisme het veld ruimt." aldus de New York Mirror. (Van een onzer verslaggevers» In het Noordlimburgse plaatsje Belfeld raakt men niet uitgepraat over dc brand bjj schoenmaker Stroeken in de Wilhelminastraat. Het heeft namelijk te lang, veel te lang, zegt men, geduurd voordat de anders altijd zo actieve brandweer het vuur kon gaan bestrijden. Toen een buurvrouw zaterdag om vier uur de brand had ontdekt, werd direct de brandweer gealar meerd. Prompt ging de sirene loeien en bestormden, de twaalf blussers de autospuit. Maar., waar was de brand? Niemand wist het en nie mand kwam het zeggen. De brand weerwagen spoedde zich naar onder brandmeester Hoezen, in wiens wo ning de alarmeringsinstallatie altijd in werking wordt gesteld. Ditmaal echter zou de heer Hoe zen hebben verzuimd zijn collega's 1 van de vrijwillige brandweer in te lichten waar de brand was uitge broken. Hij liet zich ook met zien toen de autospuit met loeiende sirene voor zijn huis stond en de spuitgasten op zijn deur gingen bonzen. Door het lawaai van de sirene waren talrijke inwoners opgeschrikt. Iedereen zocht naar de brand, óók de autospuit. die door de straten snelde. Toen de blussers eindelijk de vlam men ontdekten, stond schoenmaker Stroeken zich al te verbijten, want reeds voor duizenden gulden was er, zo zegt men, onnodig verloren gegaan. De bedrijfsbrandweer van dc Esso- raffinaderij heeft, dit weekeind ver geefs geprobeerd met behulp van een magyrusladder deze ooievaar te van gen. met dc goede bedoeling hem te verplegen in Diergaarde Blijdorp, De vogel was neergestreken op een lichtmast van hel rangeerterrein en leek erg vermoeid, maar liet zich toch niet pakken. Zondag verdween hij in de richting Spijkenisse. Vermoedelijk is deze ooievaar uit Denemarken of Noord-Duitsland af komstig. Onze, helaas zo schaars ge worden ooievaars, trekken in augus tus en september weg. In oktober laten zich nog wel eens troepjes ooievaars uit noordelijker contreien zien. Met een eenzaam rondzwervende eiber is meestal wel iets aan de hand Hij kan ziek zijn of hij is bij het „ooievaarsgerichf uit de troep ge stoten. Van een onzer verslaggevers) 'Ik ben dankbaar voor de AOIV.; maar zolang er nog twee mensea van 1800.per jaar moelan leven 'n ecu land waar auto's met staart- rinnen rijden, is er geen sprako van ucialc rechtvaardigheid.' Dit zei het kamerlid de iieer J. J- A. Berger ip.v.da.) zaterdag tot de meer dan achthonderd demonstran ten, die uit geheel West-Priesland in Hoorn bijeengekomen waren. Ment wilde door deze demonstratie getui genis aficEgen van de ongerustheid ■vei' de financiële nood. waarin •200.000 bejaarden in Nederland ver keren. Evenals de voorzitter van de Bond oor Staatspensionering. de heer L. t.ieenhuih, waarschwde hij voor lauw heid in de gelederen. We moeten weer net zulke oude vechtjassen worden, als vroeger toen Cr nog niets was. De minister-president heeft enkele dagen terug gezegd, aldus de heer Steenhuis. dat de regering overtuigd is dat de AOtV-uitkering omhoog moet. Wjj verlangen echter daden. De kosten voor levensonderhoud voor een echtpaar zijn becijferd op ƒ62, per week. Wil men vrij blijven van sociale bijstand, dan zou de huidige- uitkering dus 100 pet, omhoog moeten. Bij de ingang van de zaal had de PSP de bezoekers een pamflet ter. hand gesteld Beide sprekers hekel den deze handelwijze. 'Ik had liever, dat zij mij gesteund hadden, toen ifc vorig jaar de 50 pet. verhoging in de; Kamer voorstelde,' zei de heer Berger. (Van een onzer verslaggevers) ln Bcl'ingwoldc is vanochtend ccn VW-busje tegen een boom gereden. Dc gevolgen van dit ongeluk waren verschrikkelijk: een van de acht pas sagiers, de 51-jarige grondwerker Hendrik Grooten uit Kexta, die naast de bestuurder zat. werd gedood, een andere inzittende,Jan Jager uit N'ïcuu-Scheemda, eveneens grond werker. werd zeer zwaar gewond. De resterende zes inzittenden wer den niet lichte verwondingen, naar het ziekenhuis te Winschoten over gebracht. Het ongeluk gebeurde, toen het busje omstreeks kwart over acht m de berm van de weg naar Duits land terecht kwam en begon te slip pen De wagen schoof met fünfce snelheid tegen een boom en botste vervolgens frontaal tegen een andere boom. Advertentie LM. ^|,j

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1