Golubik was niet vrij in mijn wetenschappelijk werk' 3 mlmm Ned. Comedie en Haagse Comedie willen minder provincie in Pierrot niet in beroep Ambassade wil Golub spreken HET STAAT IN Hoger beroep: geen ontslag voor publicerende majoor EET VRIJE VOLK WOENSDAG 11 OKTOBER 1951 PAGINA 3 te!» (Van een onzer verslaggevers OP HET verkeersplein Bij Ypenburg vliegen auto's uit de bocht. Het verkeers plein Oudenrijn kan op drukke dagen het verkeer alleen nog maar aan met behulp van verkeerslichten en wegomleggingen. Het verkeersplein Vught is on middellijk een onding gebleken (en gaat in de toekomst dan ook verdwijnen). De samenkomst van wegen bij Hoevelaken is denk aan die prachtige tweede pinksterdag van vorig jaar een bijna onneembare barricade gebleken voor de files toeristen, die uit bet noorden en oosten op dit knooppunt aanreden. Misleidend Overeenkomst Groningen vergroot opleidin gsruinite voor tandartsen Achterblijven En inhalen In de praktijk De vier knooppunten, die te gelijk vier knelpunten zijn voor het wegverkeer, zijn een vurig pleidooi om het ANWB-plan van '48 uit de Ijskast te halen. IvUiiti denken Buitenlanders mogen vaak de lof zingen over de prachtige wegen in Nederland, zelf zijn we er langzamerhand wel van overtuigd, dat de ontwikkeling van ons wegennet bij de snelle ontwikkeling van het verkeer is achtergebleven. Het heeft nauwelijks zin 'schuldigen' voor dit euvel te zoeken. Het harde feit is nu eenmaal, dat we vlak na de oorlog eenvoudig geen geld hadden om het wegenbouw- programma grootser op te zet ten dan we gedaan hebben. En al evenzeer is het een feit, dat ook de deskundigen de sneilc (hoogconjunctuur) ontwikke ling van het verkeer niet ge heel hebben kunnen voorzien. De tekortkomingen blijken wellicht het duidelijkst bij het verkeersplein Oudenrijn (foto hiernaast), waar op drukke dagen zelfs verkeerslichten geen uitkomst kunnen bren gen. TV (Van onze kunstredactie) De grote toneelgezelschappen, de Nederlandse Comedie en de Haagse 'Comedie, willen hun speelsterkte met ingang van 1 september 1962 terug brengen van 45 tot 30 acteurs. Zij Kil len breken met het zogenaamde dou bleren (het regelmatig uitbrengen van twee stukken naast elkaar) en hun optreden in de provincie aan zienlijk beperken. Een en ander is besproken in een. audiëntie die de directeuren van deze gezelschappen, de heren Guus Oster en Paul Steenbergen, bijgestaan door directeur Ton Lutz van het Rotter dams Toneel, vorige week hebben; gehad bij de staatssecretaris van Kunsten en Wetenschappen. Deze; verlangens hebben zij nog eens on-1 derstreept in een brief, die dezer da gen aan de staatssecretaris is ver zonden. Met hun verzoek zeggen'de tcmeel- directies. zuiver artistieke bedoelin gen te hebben. Bij de repertoirekeu ze moet nu nog te-veel rekening ge houden worden: met het provinciale publiek, dat een andere smaak zou hebben dan het publiek in Amster-' dam en Den Haag. Hoewel het aantal voorstellingen, tot bijna de helft zou worden terug-; gebracht, verlangen de directies toch; een hogere subsidie, omdat ook de' inkomsten uit recettes zullen dalen. Chaos op de verkeerspleinen steeds grot Zo nadert men uit de richting Amsterdam het verkeersplein IJpenburg. N:a een flauwe linker bocht moet men plotseling naar rechts. Voor veie automobilisten is dat al het einde van de reis ge weest. Ze vlogen uit de bocht. Op deze foto is de zwart-wit marke ring duidelijk te zien. OOSIFBERLIJN (Reutér) De Heemsteedse zakenman J. Pierrot, die door een Oostduitse rechtbank is ver oordeeld tot drie en een half jaar gevangenisstraf wegens pogingen om een vrouw uit Oost-Duitsland te smok kelen, heeft geen beroep tegen zijn vonnis aangetekend. Dit heeft een functionaris van het Oostduitse ministerie van Justitie dipsdag meegedeeld. De/anaere vijf buitenlanders die met "Pierrot terechtgestaan hebben, twee Amerikanen, twee studenten uit de Verenigde Arabische Republiek en een Britse tuinder, zijn wel in be roep gegaan. Zij werden veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van achttien maanden tot drie jaar Vier knooppunten en tegelijk vier knelpunten in de grote doorgaande verbindingen van het Nederlandse wegverkeer. Drie daarvan zijn onmiskenbaar een gevolg van een achterstand, die onmiddellijk na de oorlog is ontstaan in de Nederlandse wegenbouw en die nu haastig wordt ingehaald. Het vierde verkeersplein Ypenburg is een apart geval, dat eerst een mysterie leek, maar al snel zijn geheim prijsgaf. AMSTERDAM (ANP) 'Ik had al heel lang het plan om in het buiten- land politiek asiel te vragen, omdat ik in Rusland mijn wetenschappelijke arbeid niet in vrijheid kan verrichten.' Dit heeft de 35-jarige Russische chemicus Aiexsej Golub als motief voor zijn verzoek om politiek asiel aan de Amsterdamse vreemdelingenpolitie laten weten. 'Ik kreeg in Rusland de kans niet om m(j uit te leven in mijn wetenschappelijke hobby,' voegde hij eraan toe. Al geruime tijd hield Golub zich te zamen met zijn vrouw bezig met een wetenschappelijke studie van de mogelijkheid om strontium aan het menselijk lichaam, te onttrekken. De Russische autoriteiten gaven hem evenwel geen verlof deze studie in liet laboratorium te verrichten. Zo rijpte bij Golub het plan naar het buitenland te verdwijnen. Hij kreeg daartoe al eerder de kans, omdat hij reeds enkele malen als Russisch vertegenwoordiger we tenschappelijke congressen in liet buitenland lieeft bijgewoond. In zijn gebrekkig Duits heeft Golub de vreemdelingenpolitie verteld, dat hjj over zijn plan om politiek asiel te wagen nimmer met zijn vrouw heeft gesproken. Dit Is waarschijn lijk dan ook de achtergrond van de menselijke tragedie die zich gisteren op Schiphol heeft afgespeeld: een totaal verraste vrouw, t De. vreemdelingenpolitie begint Het verkeersplein Ypenburg Is de samenkomst van de rijkswegen 4 A (AmsterdamHoogmadeRotterdam) en 13 (Den HaagRotterdam). Het Is nog maar een voorlopig plein. De rijksweg 4 A zal in de toekomst met een viaduct over rijksweg 13 worden gebracht. Aan de westzijde van het plein komt in de toekomst een doorverbinding via het Westland en Vlaardingen naar de aan te leggen Zoomweg (project voortvloeiend uit het Deltaplan) naar België. Met die toekomstige projecten is reeds nu rekening gehouden. Daar-: om ligt, wanneer men uit' de richting: Voorburg het verkeersplein-nadert,; vlak voor de rotonde een flauwe linker bocht (geleiding naar het toe komstige viaduct), die dan vrijwel onmiddellijk wordt gevolgd door de rechterbocht bij het begin van het circuit. De praktijk heeft bewezen, dat de belijning voor en op dit verkeers plein de moeilijkheid van de mis leidende eerst linkerbocht niet vol doende compenseerde. Bij tientallen vlogen de auto's bij het circuit van de weg. Al spoedig na het gereedkomen van het circuit' bracht' Rijkswaterstaat in de bochten verlichte paaltjes aan. De rand van het circuit kreeg boven dien een zwart-witmarkering. On middellijk daalde het aantal onge vallen in de donkere uren. Overdag schoven echter nog zo veel wagens van het circuit, dat de ANWB redenen genoeg had om in 'n memorandum nog eens aan de bel te trekken. Dat was enkele weken geleden. Toen de radio-nieuwsdienst het bericht over dit. ANWB-memo- randum uitzond, lag er juist weer 'n auto ondersteboven op het verkeers plein Ypenburg Wat kan eraan gedaan worden? Voorlopig heel weinig. De belijning fvkan verbeterd worden. De rechter- f'■bocht naar het circuit kan wat f meer ruimte worden gegeven. Het I zijn noodoplossingen. De situatie I zal yermoedElljk p&sjiet ideaal be- vanaaag met net vernoor van ae Rus, die nog steeds diep onder de indruk is van hetgeen gisteren op, Schiphol is voorgevallen. Men hoopt dan met behulp van eenj Russische tolk ook de levensloop van: de nog jonge Russische geleerde te' 'kunnen nagaan. De sowjetambassade heeft dinsdag aan het ministerie van Buitenlandse Zaken gevraagd een gesprek te mogen hebben met de Russische chemicus ir.: Golub, die politiek asiel in Neder land heeft gevraagd. De Russen is meegedeeld, dat over het verzoek overlegd zal worden met het ministerie van Justitie. In Den Haag verwacht men dat heden ant woord zal worden gegeven. naderen wanneer het viaduct over rijksweg 13 gereed is. De moeilijkheden van de drie an dere verkeerspleinen zijn van andere aard. Toch is er ergens een overeen komst. Het verkeersplein Oudenrijn was na het gereedkomeneen prach tige oplossing. Na de oorlog nam het verkeer op overrompelende wijze toe. Op hoogtijdagen begon het vast te lopen op Oudenrijn. Parallelwegen moesten worden ge bruikt om de verkeerstromen die uit vier richtingen op het centrum van ons land toesnelden, te verwerken. Op normale dagen werken verkeers lichten. In plaats van een doorstro ming is het verkeersplein Oudenrijn een halteplaats geworden. Het verkeersplein Oudenrijn zal over enige jaren een ongelijkvloerse kruising zijn. Dan zal vermoedelijk het verkeer niet zo gauw vastlopen. Het is de enigmogelijke oplossing. Het is prettig dat het gebeuren gaat. Het komt alleen te Iaat. Het loopt achter de ontwikkeling van het ver keer aan. Hetzelfde geldt voor het knoop-' punt Hoevelaken, waarde tweebaans- weg uit de richting Apeldoorn de- In Groningen zal een nieuw ge bouw van tien verdiepingen verrij zen ter vervanging van het' nog slechts enkele jaren geleden gereed gekomen tandheelkundig instituut. Dit nieuwe gebouw, waar men. vol gend ijaar aan hoopt te beginnen, is nodig voor verdubbeling van de op leidingscapaciteit. Tot twee jaar ge leden werden er jaarlijks 35 tandart sen opgeleid: thans zijn het er al 70. teveneens cweeoaansiweg uitaencn-j ting Zwolle ontmoet. Een circuit ligt] er niet. Iets meer naar het westen,) Waar verkeer uit de richting Amster- dam en uit de richting Zwolle sa-i menkomt ligt wel een verkeersplein.' Dat zal pas een volledige functie hebben, wanneer de nieuwe wegen naar het noorden en naar Twente gereed zullen zijn. Dan is er kans op. doorstroming. Maar alweer: het ligt achter bij de ontwikkeling van het verkeer. Het verkeersplein tussen Den Bosch en Vught heeft onmiddellijk veel kritiek ontmoet. Het was te smal en zolang de west-oost-weg er nog niet ligt, vragen vele weg- gebruikers zich af, waarom dat vertragende ten verraderlijke) cir- cult nódig is. Tot zover is het allemaal een triest verhaal. Hoe kan ooit de verkeers veiligheid groter worden, wanneer de Wegenbouw in Nederland achterblijft :bij het steeds drukker en sneller wordende verkeer? Maar misschien begint bij Vught de victorie. Op de begroting 1962 van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat tetaan twee miljoen uitgetrokken voor het noordelijker leggen van de ver binding Tilburg-Den Bosch, die nu nog door Vught gaat. Voor omlegging -van de weg bij Den Bosch is nog eens een miljoen uitgetrokken. Dat bete kent: het circuit bij Vught verdwijnt. Daarvoor in de plaats komt een on gelijkvloerse kruising van de noord zuid- en de west-oostverbinding. Er zijn meer tekenen, dat men de achterstand niet alleen wil inhalen, maar dat men de ontwikkeling wil voorblijven. Het verkeersplein Velper- broek bij Arnhem bij voorbeeld. Als verkeersplein zal het voorlopig vol doende zijn, maar wanneer over enige jaren het verkeer weer drukker is ge worden, zal er wellicht ook behoefte ■bestaan aan een ongelijkvloerse krui sing. Dan zullen de opritten al klaar lig gen. Dan zal niet hoeven gebeuren, wat nu bij Oudenrijn noodzakelijk is: In een bestaande, intensief gebruikte weg veranderingen aanbrengen. Er zijn vele aanvaardbare redenen aan te voeren voor het feit. dat eerst nu rigoureus wordt gewerkt om de j ontwikkeling van het verkeer niet al leen bij te houden, maar ook voor te blijven. Onmiddellijk na de oorlog was er de financiële ruïne, daarna kwam iöe Korea-depressie, vervolgens de [watersnood. Geld kan maar eenmaal [worden uitgegeven. De wegenbouw stond in die jaren [niet op de eerste plaats van de be- jhoeftenlijst. Het zou echter onjuist [zijn, daarmee de zaak als afgedaan •te beschouwen. Het is het verkeers plein Ypenburg, dat ons daarvoor waarschuwt. i Voor de bouw van het verkeersplein Ypenburg begon, zijn er uiteraard (tekeningen geweest. Er is zelfs een (maquette gebouwd. Niemand van de .deskundigen noch bij de wegen bouwers, noch bij de wegbeheerder. ;nog bij de verkeersorganisaties j heeft toen het gevaar van die flauwe 'linkerbocht voor de rotonde gezien. Dat was geen achteloosheid, het was geen kwestie van licht over de zaken heenlopen. Wie. nu op dit moment, de reke ning van verkeersplein Ypenburg ziet. zal de fout ook niet ontdekken. De praktijk moest het aantonen, Engeland kent een onderzoekings instituut voor de veiligheid op de weg. In 194S heeft de ANWB de in stelling van een dergelijk instituut in Nederland bepleit. Als voornaamste studie-objecten noemde de ANWB: de psychologie van de weggebruiker, de types van ongevallen en de vorm geving van de wegen. Het plan van de ANWB is bestu- ideerd door veien. Er zijn vragen over 'gesteld in de kamer. Het plan is uit ide discussie verdwenen. Nu de moeilijkheden met het ver keersplein Ypenburg blijven voortdu- |ren, nu de ANWB het als incidenteel 'probleem aan de orde heeft gesteld, irijst de vraag of het niet beter zou rijn dit geval als onderdeel van een groter geheel te behandelen. Om aan :'de oplossing van de moeilijkheden de wenselijkheid te koppelen van een onderzockingsinstituut, dat fouten, als hier builen de schuld van wie ook 'zijn gemaakt, kan voorkomen. Een instituut, dat tevens zou kun nen bestuderen wat het wegverkeer in Nederland in de toekomst nodig heeft, zodat ingewikkelde restauraties als bij het verkeersplein Oudenrijn minder gecompliceerd kunnen zijn. Het verkeersplein Velperbroek laat zi' t. hoe het zou moeten. Advertentie l.M. - Twee Nederlandse zwemmende we reldkampioenen verdienden samen (in Amerika) ruim zestigduizend gulden. Hopen op huisje in Utrecht en gaan dan trouwen Haagse blondine dfe goed bief stukken Kan bakken trouwde in moskee in Den Haag met Per zische diplomaat, In Teheran wacht in witte villa piano en vermoedelijk braadpan... Wout Wagtmans in New York Grote Engelse fabriek laat de handen van haar arbeiders mani curen Nieuwe Sim ca op twee wielen Filmartist met aangeboren moor denaarsgezicht speelt zichzelf in zijn films. Dit zijn een paar grepen uit de enorme verscheidenheid van on derwerpen die deze week in beeld en woord in Panorama staan. Panorama, in abonnement slechts 35 cent per week. Losse nummers 45 cent. Stuur nog vandaag een briefkaart aan Panorama-Haarlem en abon neer U. U krijgt dan de eerstvolgen de twee nummers cadeau! Prins van den bloede noemt echtgenote van Koning ,,die garnaal"; weigert (hoewel hij zes jaar land bestuurde) geld uit staatskas; speelt whist met taxichauffeur, voetballer en ambtenaar. Metselaar, timmerman, architect, zilversmid, acrobaat, goochelaar, erts, uitvinder van explosieven, in fanterist, artillerist, genie-officier wasser,jdeskundige, kapper, visserij expert, kok, bouwer, mijnopruimer, fotograaf, professor, verzameiaai van oude parapluien, wandelende encyclopaedie: alles in één man verenigd! j Wie zijn de Nederlandse zangeressen van de toekomst? 'Een serie kleurenfoto's van de i opkomende generatie met prog noses... Kort geleden vestigden wij de aandacht op de benoeming van het Socialistische kamerlid dr. L. M. de Rijk tot hoogleraar aan de r.-k. universiteit te Nij megen. Wij waarderen die als een verheugend teken van grotere openheid bij het rooms-katholle- ke volksdeel. Het is niet moeilijk meer van zulke tekenen aan te wijzen. Wij denken aan de opmerke lijke rede van de r.-k. prof. Ruy- gers bij de viering van het derde lustrum van de NVSH en aan de onmiskenbare bewijzen van gro tere openheid welke te vinden zijn in 'Welvaart, Welzijn en Ge luk'. dat veelbetekenend is aan gekondigd als 'een' katholiek uit zicht op de Nederlandse samenle ving. Naast minder sterke bijdra gen waren vooral de door prof. Walgrave voor d :ze publikatie ge schreven beschcuwingen een in drukwekkend getuigenis van ruim denken. Deze voorbeelden zoudenj gemakkelijk door andere kunnen worden aangevuld. TYu kan men deze feiten, zoals in. protestantse en buitenkerke-j lijke kringen herhaaldelijk ge-] beurt, zien als verschijnselen dia] uiteindelijk niet veel zeggen. Menj beschouwt ze dan als losstaande] gebeurtenissen, als uitingen vaa| een niet representatieve elite vani rooms-katholieken of als tactl-' sche manoeuvres var, een kerke lijke overheid, die wijselijk bezie is de huik naar de wind te han gen. Men miskent daarmee dc wer kelijkheid. Feiten als de boven-1 staande en tal van andere teke-; nen van grotere openheid in het r.-k. kamp komen niet zo maar; uit de lucht vallen. Zij zijn al velei jaren voorbereid door een aantal; van de meest vooraanstaande r.-k. denkers, die men pleegt aan te duiden als de representanten van de 'nieuwe theologie'. "pjeze nieuwe theologie heeft ■L' enerzijds haar Inspiratie ge vonden In een hernieuwde bezin ning op de bijbel, maar kan an derzijds niet los gezien worden van de moderne wijsbegeerte en met name van het existentialis me. Het Is zeker niet toevallig, dat een vooraanstaand r.-k. theo loog als prof. Dondeijne op de jongste landdag van St. Adelbert slechts een wijsgeer herhaaldelijk citeerde: de existentialist M. Hei degger. Deze dubbele oriëntering van het moderne katholieke denken op de bijbel en de eigentijdse wijsbegeerte heeft aan dat den ken een openheid gegeven die het lang heeft ontbeerd. Zij leidt er toe. dat de door dit denken ge raakte rooms-katholiek zich weer met zijn medemensen (ongeacht hun geloofs-of levensovertui ging) en met'de wereld waarin hij leeft, verbonden voelt. Zij her stelt zijn gevoel voor medeverant woordelijkheid voor de bewoon baarheid van die wereld. T)it nieuwe denken heeft de ten- dentle de rooms-katholiek te bevrijden van de houding die de zelfgenoegzame bezitter van de waarheid kenmerkt en hem weer bereid te maken tot een eerlijk gesprek. Eerlijk betekent in dit verband voor de rooms-katholiek vooral: oprecht bereid tot werke lijk luisteren, uitgaande van de mogelijkheid dat ook de ander een stuk van de waarheid repre senteert. De gesprekshouding van de mo derne rooms-katholiek komt naar onze overtuiging niet voort uit overwegingen van tactiek of op portuniteit, maar uit een wezen lijk anders denken over geloof en wereld, dat in de gehele r.-k. kerk tegen veel reactie In bezig is door te breken. Zij Is daarom zeker meer dan een sympathieke vrijetijdsbesteding van een ge ïsoleerd groepje vooruitstreven- den. Zij is het teken van de door werking van een geestelijk pro ces van historische betekenis, dat de aandacht verdient van leder een die in de ontwikkeling van de wereld als woonoord van mensen belang stelt. Cubanen die het land verlaten en meer dan 29 dagen doorbrengen in de VS. 60 dagen in een ander Amerikaans land of 90 dagen in Europa, zullen voortaan worden be schouwd als vluchtelingen. De staat zal dan beslag leggen op hun inboe del. huis en al hun andere bezittin gen. Iedereen die iets van deze men sen in huis neemt, zal gestraft wor den. DEN HAAG (ANP) Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft gistermorgen de 46-jarige reserve-majoor 3V. J. van der P. veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en een onvoorwaardelijke geldboete van 250 gulden. Het hof heeft in deze sententie het In eerste aanleg door de Krijgsraad te velde-wect om gelegde ontslag uit de militaire dienst laten vallen. Majoor Van der P. stond op 12 sep tember in hoger beroep terecht, we gens valsheid in geschrifte. Hij zou de staat door hei indienen van on juiste declaraties benadeeld hebben voor een bedrag gelijk aan de thanS opgelegde boete. De majoor had een functie bij de Legervoprlichtingsdienst In Den Haag. Het behoorde tot zijn taak via radio en televisie de publi citeit voor het leger te behartigen. Naast ambtelijke informaties aan de omroep breidde hij zijn werk zaamheden uit. Hij schreef scena rio's voor radio en TV-uitzendin- gen en voerde zelf de regie. Voorts maakte hij voorlichtingsfilms en schreef bovendien balletten. Geregeld voerde hij besprekingen met artiesten en omroepleiders. De 'onkosten die hij daarbij maakte, kon ■hij echter slechts ten dele declareren. (HU .legde er dan ook,.zoals Je presi dent van het Hoog Militair oer een tt- hof indertijd concludeerde, geld uit eigen zak bij tot hij ten slotte door malversaties in een zgn. 'uitschotten- staat' iets van zijn geld probeerde terug te krijgen. Het feit dat de majoor uiteindelijk niet ontslagen is. houdt niet in dat hij dienst blijft. Op medische gron den is hij onlangs administratief af gekeurd. Hij behoudt echter recht op pensioen. 14 tot 21 oktober wordt in wenen een conferentie van de So cialistische Internationale over "We tenschappelijke samenwerking van de ontwikkelde landen en ontwikke Imgsgebieden' gehouden. Trof. j Tinbergen zal spreken over 'het so cialistische standpunt ten aanzien van de ontwikkelingsgebieden. J.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1