Roos: Wij voelden ons nooit als gevangenen Lof over behandeling van Indonesiërs I Vergoeding van (schade is nog I niet zeker Gevecht om Goudse meisjes Eén lange file Meveen- Amsterdam Prof. dr. Stuiveling: Principes bepalend voor crematie Verontwaardiging over voorkeurspolitiek Doden in verkeer feVr'. Drie Duitsers aangehouden in Nuth - goede vangst Schrijfmachine volgens geheel nieuw principe mmrn mmm m Humanistisch protest: Soekarno voor operatie naar Wenen 14 km bumper aan bumper I HET VRIJE VOLK HAANDAG 18 OKTOBER 1961 PAGINA De Hagenaar Pieter Roos (30), tweede werktuigkundige van de door Indonesië in beslag genomen sleepboot Noord-Holland, heeft zien bij zijn aankomst op Schiphol vol lof getoond over de behandeling, die de bemanning van de sleepboot van de In donesische autoriteiten heeft ondervonden. 50.000 gulden Zakagenda Niet zo happy Op 14 september werd de kapitein met zijn officieren teruggebracht op de Noord-Holland. „Onder zijn com mando," aldus de heer Roos, „voeren we naar Tandjong Priok, de haven van Djakarta. Achter ons voer een patrouillevaartuig. Zes Indonesische mariniers waren bij ons aan boord. Ze voelden zich niet zo happy op onze nogal beweeglijke boot." 's Avonds pilsje Zitting; miifi ■m Zeeman dood in hut Jï is iii'l V nmmi'A Echtpaar bedwelmd door kolendamp mmte- mm lm I11 Oostenrijk wel Russen telefoneren via TV-kabel Jongen verdrinkt bij omslaan van boolje mm* Betekenis doorbraak (Vervolg van pagina 1) „We hebben ons eigenlijk nooit als gevangenen gevoeld," zei hij. „In Bo gor, het vroegere Buitenzorg, mochten we vrij passagieren. We bemerkten, dat de mensen in Indonesië eerder pro- dan anti-Nederlands zijn." Werktuigkundige Roos is vooruit gereisd, omdat zijn moeder ernstig ziek. is. Hij vertelde, dat de andere opvarenden in Singapore zijn blij ven wachten op de afloop van het proces tegen kapitein Oene Edelen bosch uit IJmuiden en stuurman W H. Meyer uit Veendam, Arthur Wijs muller, directeur van het IJmuidens sleepvaartbedrijf, verduidelijkte op Schiphol, dat dit wachten noodzake lijk -was voor het geval de Indonesi sche rechters de eis tot verbeurdver klaring van de Noord-Holland had den afgewezen. Advertentie I.M. Vijftig duizend gulden gaat er deze maand van onze prijzen af. In tientallen aan biedingen zult U zien wat dat betekent. Zorg er voor dat ook U Uw aandeel krijgtdoor nü te kopen. Voor hen die gewend zijn om eisen te stellen aan hun gaine... is dit een bijzondere aanbieding. Gaines, het elastieken corset, dat door de dames, die toch een corset nodig hebben het meest gewaardeerd worden,... bren gen wij in de verkoop voor een prijs die tot heden onmogelijk scheen. Gaines, van 12.95, extra ver stevigd, geheel van dubbelge- breide eiasciek, en met stevig sacin voorpand, koopt U nu voor nog géén zeven gulden. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze gaines, van een prachtkwaliteit zware elastiek, met haaksluiting opzij, in wit, taillemaat 68 t/m 84 cm, voor (Van een onzer verslaggevers) De rijkspolitie in het Limburg se plaatsje Nuth heeft zaterdag nacht in het hotel Vroemen aan de Stationsstraat een drietal Duitsers, onder wie een zeven tienjarig meisje, gearresteerd. De Duitsers kwamen in verband met een groot aantal gevallen van op lichting diverse Europese landen, ook in Nederland, al geruime tijd op dc opsporingslijst van Interpol voor. Een vierde lid van deze bende, een Griek, zwerft op het ogenblik nog door West-Duitsland. Hij had de ho telhouder gisteravond nog opgebeld en gevraagd een van zijn kornuiten aan de telefoon te roepen. Toen de hotelhouder hem vertelde, dat alle drie waren gearresteerd, zei hij „nog wel even langs te zullen komen om de spullen op te halen. De gearresteerden zijn het zeven tienjarige meisje P. M. uit Rlissel- heim, de 23-jarige werkstudent H. M. uit Trier en de 32-jarige K. L. uit Coblenz. De drie Duitsers hadden sinds vorige week woensdag hun intrek ge nomen in het hotel te Nuth. Juist in die nacht werd in Kerkrade een diefstal gepleegd, waarbij voor 4.000 aan juwelen en sieraden werd gesto len. Het drietal bleek echter een wa terdicht alibi te hebben. Niettemin had de rijkspolitie contact opgeno men met de Kriminalpolizei in Aken. Uit het antwoord dat later uit Aken kwam, bleek, dat men een goede vangst had gedaan. De heer Roos ontkende, dat de achttien vrijgelaten mannen aan boo d tan het sc-luepjc waarmee ze van Djakarta naar Singapore teer den teruggebracht geen eten had den gehad. 'Het eten was best', zei hij. 'V/e moesten inderdaad aan dek slapen, maar dat is n de tropen niets bijzonders Hy had in zijn agenda het verloop van het Indonesisch avontuur van de Noord-Holland bijgehouden. Op 1 september is kapitein Edelenbosch j door de Indonesische marine bij Nipas van boord gehaald. Stuurman Meyer nam toen het commando over en de Noord-Holland ging door met de pogingen het gestrande Griekse vrachtschip vlot te trekken 1 Toen kapitein Edelenbosch in de nacht van de tweede september terug aan boord kwam, was het karwei bijna geklaard. De Noord-Holland moest het werk echter staken. Het moest in het kielzog van een pa trouillevaartuig naar Poeloe Samboe varen, waar de officieren van de rest van de bemanning werden gescheiden. Werktuigkundige Roos vertelde, dat de bemanning' van de sleepboot vooral op 1 en 2 september alle kans heeft gehad om met het schip te vluchten. „De kapitein was echter niet aan boord en dan doe je dat als zeeman niet," was zijn commentaa' de Indonesische wateren binnenvoe ren'. Wel meende hij, dat hun ver klaringen een bekentenis inhielden omtrent het illegaal binnenkomen van Indonesië, hoewel beide officie ren nadrukkelijk het tegenoverge stelde hadden verklaard. Openbare aanklager dr. Imam Rahardjo zei, dat de openhartigheid van de beklaagden aanleiding had kunnen zijn de overtreding te ver goelijken. Daarvan had hij evenwel afgezien, omdat ze moeten hebben geweten, dat ze in dc Indonesische wateren waren en omdat de kapitein van het Griekse schip de Noord- Holland had meegedeeld, dat hij niet onmiddellijk hulp nodig had. De beide beklaagden namen de uitspraak kalm op. Tijdens het pro ces werd Nederlands gesproken, de zaal werd bewaakt door civiele en militaire politie, bewapend met ge weren en pistolen. Aan het slot van de zitting zei de rechter, dat zij zich voor een beroep tegen het vonnis tot president Soekarno moeten wenden. Ook over de vlucht van de zeven mannen naar Singapore had hij zijn eigen mening: „Iedereen moét- natuurlijk zelf weten wat hij doet, maar blij konden we ei toch niet over zijn" De geest onder de bemanning tij dens de reis naar Priok tras uitste kend. „Man. we zongen uit volle borst „Hollands vlag, je bant, mijn glorie", zei Pieter Roos. „In Djakarta teerden we in een bus van dc marine gezet.. We reden over de Oude Postweg naar Bogor. De mensen wuifden naar ons. On geveer 20 km van Bogor stopten wij in Tjipahoen bij een fraai bunga lowpark, compleet met zwembad en sportvelden. Daar werden we onder gebracht. De bediening was uitste kend. Ais we vis wilden eten, kregen wij vis." „In de avonduren liftten we vaak naar Bogor Er ging dan een marinier met ons mee: maar meer als be schermer dan als bewaker. Wij dron ken er vrij een pilsje. We spraken er vrij met Indonesiërs. Het is opvallend hoe velen er Nederlands spreken. Zij vertelden ons van het ver langen om weer goede vrienden met Nederland te worden. En het is heus geen verhaaltje wat ik ver tel. We dachten: 'Wat zijn we nu eigenlijk, gevangenen of gasten?" De kapitein eu stuurman waren steeds in ons gezelschap. 26 septem ber zijn wij naar Djakarta gebracht. Een vlootpredikant die ons regelma tig kwam bezoeken, vertelde dat ze daar voor de rechtbank moesten ver schijnen." De rechtszitting is rustig verlopen. Rechter Agus verklaarde vandaag bij de heropening, dat hij ervan over tuigd was, dat de Nederlanders 'geen kwade bedoelingen hadden toen ze IJMUIDEX (ANP) De directie van de N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuidcn heeft maandag naar aanleiding van dc uitspraak door het gerechts hof oi Djakarta tot verbeurd verklaring van haar diesel- elektrische zeeslecpboot Noord- Holland meegedeeld, dat dit 548 ton grote en 2.600 pk sterke schip tegen molest is verzekerd, maar dat nog niet precies be kend is of dit ook voor de vcr- beurverklaring van het schip geldt. De directie wenst zich ver der van ieder commentaar te onthouden tot na de terugkeer van kapitein O. Edelenbosch en eerste stuurman W. H, Meijer in Nederland, daar alle feiten omtrent de aanhouding en het proces de directie uit sluitend uit verslagen van persbureau's bekend zijn. De sleepboot is het vlagge- schip van de Wijsmuller-vioot. Ze werd in 1943 in de Verenig de Staten gebouwd en in 1947 aangekocht. De sleepboot heeft in haar dienst voor de Nederlandse maatschappij zeer vele en lange sleepreizen met alle mogelijke drijvende ob jecten over de gehele wereld volbracht. (Van een onzer verslaggevers) Op de Markt te Gouda hebben zondagavond Goudse jongelui ge vochten met Ambonnczen uit het vijf kilometer verder gelegen Moor drecht. Inzet: Goudse meisjes. Door het tacktische optreden van de Goudse politie bleven aangedra gen fietskettingen en boksbeugels on gebruikt, Een der jongens kreeg een schram van een mes in de hals. Het incident werd ons ook ge schetst als een wraakoefening van Ambonnezen, omdat verleden week een tienjarige Ambonnese jongen in Gouda zozeer was toegetakeld, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De Ambonnezen zouden nu zinnen op nog meer wraak, die het volgende weekeinde zou zijn te verwachten.... (Van een onzer verslaggevers) Een file van Amsterdam tot Vinkeveen, een afstand van veer tien kilometer, heeft zondag avond vrijwel stil gestaan op de grote autoweg Amsterdam- Utrecht. Er deden zich daarbij vier kettingbotsingen voor, als ge volg waarvan een gewonde naai een ziekenhuis moest worden ge bracht. Zóveel mensen waren op deze prachtige najaarsdag naar buiten gegaan, dat het kleine circuit bij de Utrechtse brug in de hoofdstad de stromen niet meer kon ver werken toen de stedelingen te rugkwamen en bovendien tal van voetballiefhebbers naar huis gin gen na de te Amsterdam gespeel de wedstrijd Ajax—Feijenoord. Zo kwam tussen half vijf en ze ven uur op de modernste autoweg van Nederland alle verkeer tot stiistanö. Van half vijf tot bij zevenen hebben tientallen- politiemannen en wegenwachten getracht het verkeer gaande te hemden, onder andere door omleidingen over dc kruisende provinciale wegen. Niettemin was er op sommige ogenblikken geen beweging in te krijgen. Bij de aanrijdingen ontstond veel materiële schade. v.. (Van een onzer verslaggevers) De zeventienjarige Cor Pol uit Har- l.ugen, opvarende van de kustvaarder Rimona, rederij J. van der Schoot te Harlingen. werd zaterdag in de Deense havenstad Aaiborg dood in i 'jn hul aangetroffen. Omtrent de doodsoorzaak, vermoe delijk hartverlamming, kon geen ze kerheid worden verkregen. De Aal- iioi'gse politie nam daarom het stof felijk overschot in beslag. Door sectie moet nu de oorzaak van de dood worden vastgesteld. Wanneer er geen misdaad in het spel is. wordt het stoffelijk overschot vrij gegeven en naar Harlingen ver- woerd. Is met de constructie van deze 'lettcrkop' een revolutie in de schrijf machinebouw ingeluid? Men zou liet mei zeggen. De machine kan 930 aanslagen per minuut verwerken. Dit is bijna twee maal zoveel als een goede typiste vu kan halen. De kampioen-typiste van Wurtem- bcrg-Baden top de foto) hecjt er wel belangstelling voor. (Van een onzer verslaggeefsters) De Internationale Bedrijfsmacbiat Maatschappij N.V. brengt een elek trische schrijfmachine in de handel waarbij schrijfstangcn en 'verplaats^ bare wagen zijn vervangen door een draaiende schrijfkop met alle cijfers, letters en tekens, die van links naar rechts over het stilstaande papier gaat. De Nederlandse IBM !n Amster- dam-Slotervaart zal 70 pet. van de Europese produktie van de nieuwe machine voor haar rekening nemen de Franse fabriek 30 pet. D? verant woordelijkheid voor de hei» con structie, het uitbesteden van de pro- aukties en het zelf produceren van onderdelen berust bij het Neder landse bedrijf. De fabriek hoont begin 1BG2 zijn personeelsbezetting op 550 te hebben gebracht, in januari van dit jaar waren er 412 mensen werkzaam. De assemblage van de nieuwe schrijfmachine za! begin volgend jaar 60 pet. uitmaken van de tota'e produktie van de Amsierdamse fabriek. Op het moment komt 90 pet van de onderdelen uit de Verenigde' Staten. In de toekomst hoopt dt fabriek meer in eigen land te kunnen produceren of van toeleveringsbedrij ven te betrekken. (Van een onzer verslaggevers) Zondagmiddag twaalf uur is het echtpaar M. Knippenberg-Hermans bewusteloos aangetroffen in zijn wo ning aan de rijksweg te Baarlo. Een dochter van het echtpaar die haar ouders kwam halen voor een feestje kwam voor een gesloten deur. Zij verschafte zich toen inet hulp van buren toegang tot de woning. Het bejaarde echtpaar bleek door kolendamp onwel te zijn geworden. De kolen in een kacheltje bleken niet te zijn verbrand. De slaapkamer was gelijkvloers met de kamer waarin de kachel stond. Voor de lieer Knippen berg (73) kwam geneeskundige hulp te laat. Bij aankomst in het zieken huis te Venlo bleek hij te zijn over leden. Zijn 72-jarige echtgenote is *n het ziekenhuis opgenomen en was zon dagavond buiten levensgevaar. Aartsbisschop John J. Mitty, hoofd van het katholieke aarts- dioeees San Francisco, is zondag in het St.-Patrick's seminarium te Menlo Park aan een hartaanval over leden Aartsbisschop Mitty is 77 jaar oud geworden. Zijn diocees omvatte 13 Californische districten met 1.1 miljoen katholieken. (Var een onzer verslaggeefsters) „Dat er van overheidswege voorbehoud wordt gemaakt ten aanzien van ds crematie is waanzin." Dit verklaarde prof. dr. Garmt Stuiveling in een rede, die hij zaterdagavond ter gelegenheid van de 21-ste vergadering van de Vereniging voor Grematir AVVT, in het Kurhaus te Scheveningeu hield. „Het bestaan "an dit voorbehoud is een aantasting van het recht van de mens, in dit geval van het deel van de bevolking dat gekozen heeft voor crematie. Het is eveneens belachelijk, dat een grote stad als Amsterdam een tunnel mag hebben, maar geen cre matorium vervolgde hij „Het is niet juist, dat een be volkingsgroep een schriftelijke ver klaring moet tekenen, indien men verkiest gecremeerd 'ie .willen wor den.' In zijn rede liet prof. Stuiveling duidelijk" uitkomen, dat'hét fout is de godsdienst in deze kwestie te be trekken. Men moet dc mens de ge legenheid geven tot een persoonlijke opvatting omtrent dit probleem te komen. Men kan nu eenmaal niet dc voor keur van anderen afleiden uit de eigen voorkeur, aldus spreker. Tevreden mensen heb je niet veel, dacht bet personeel van een dancing in Derby en daarom be sloten de werknemers de straat op te gaan om er openlijk van te getuigen, dat zij geen enkele klacht hebben. Met spandoeken voorop, traden de gelukkige werkers de openbaarheid tege moet en iedereen kan aan hun voldane gezichten zien, dat zij volkomen tevreden zijn met wat ze hebben. lïf» Hij wees ei in dit verband op,.dat de kerk van het begin af aan fel tegen lijkverbranding is geweest, maar dat thans door deskundige ge reformeerde theologen is vastgesteld, dat er nergens in de bijbel van een verbod van crematie sorake is. „Niet temin houdt de gereformeerde kerk haat bezwaar," aldus prof. Stuive ling. „Kennelijk raakt de kwestie toch niet de diepste principes van de kerk." vervolgde hij, „daar in Oos tenrijk een aantal katholieken we! gecremeerd werd, terwijl dit in Ne derland nog steeds verboden is. En de katholieke kerk is toch een we reldomvattend geloof. Hieruit blijkt, dat de t- nstand die de kerk te genover de crematie blijft behouden, grotendeels op conservatisme be rust." Spreker besloot met het geven van een kort overzicht van de geschiede nis van de vereniging en noemde het prijzenswaardig, dat zij doorgaat met het maken van plannen voor nieuwe crematoria. Zo is het crematorium te Gronin gen, dat het derde zal worden in Ne dcriand. bijna voltooid en men hoopt in Den Haag over een half jaar met de bouw van een crematorium ie kunnen beginnen. De vereniging heeft thans 75.000 leden. Vier percent van het aantal doden wordt in Nederland thans ge cremeerd. met Frankrijk het laagste percentage In Europa. MOSKOU (AP, Reuter) Met in gang van vandaag kunnen inwoners van Moskou, Kiew en Leningrad el kaar zien spreken als zij gebruik ma ken van de „televisiefoon". De televisie joonkabel maakt het mogelijk, honderden gesprekken tege lijk te voeren. Hij wordt 's avonds gebruikt voor het relayeren van TV- programma's. Alleen overdag kunnen de telefoonabonnees er gebruik van maken. De ontvangst van het beeld ge schiedt via het gewone TV-toesteï. (Van een onzer verslaggevers) Zondagmorgen heeft de bemanning van de reddingboot K. F, Sluys uit Enkhuizen liet stoffelijk overschot geborgen van de 18-jarige S. Volgers uit die stad. Zaterdagmiddag was hij met zijn buurjongen, de 14-jarige D„ in een wankel bootje, een verbouwde vlieg- tuigtank. uitgevaren om bij vuurto ren De Ven wat vis te vangen. Het bootje is daar omgeslagen en V. die de zwemkunst niet verstond, kon door zijn buurjongen, die wel kon zwemmen, niet gered worden. D. zwom naar de honderd meter verder gelegen wal, waar hij de po litie alarmeerde. Direct werd er za terdag gedregd, welk werk zondag morgen vroeg werd voortgezet. Om streeks 8 uur werd het lijk geborgen en naar Enkhuizen overgebracht (Van een onzer verslaggevers) „Nog steeds blijft men in regeringskringen denken, dat de huma nistische beweging in Nederland geen eigen plaats toekomt". Het iijkt wel een beetje harteloos dat men in die gedachtegang weigert geestelijke zorg te doen geven aan humanistisch denkende mensen die wel is toegestaan aan mensen met een geloofsovertuiging. DJAKARTA, (AFP) President Soekarno zal donderdag naar Wenen vertrekken, waar hij op advies van zijn artsen geopereerd zal worden. Volgens welingelichte kringen had hij begin vorige week nierkiachten. Hij was toen in Djakarta teruggekeerd na de Poolse president. Zawadsfci. op een reis over Java en Bali te hebben vergezeld. Hij mocht echter zijn werkzaamheden hervatten. De aard van de ziekte van presi dent Soekarno is niet bekend. Men weet slechts dat een spoedige operatie door de artsen werd aanbevolen. In deze woorden uitte dr. G. Stel- linga, voorzitter van de Humanistisch Werkgemeenschap, in de Partij van de Arbeid het protest, dal duizenden humanistisch denkende Nederlanders tegen deze voorkeurspolitiek van de regering hebben. Hoe sterk dit protest leeft in de kring van humanistisch socialisten bleek even na de toespraak van dr, Stellinga tot de HWG-gedelegeerden op de jaarvergadering die zaterdag in Utrecht gehouden is. Toen deelde dc voorzitter van het Humanistisch Thuisfront, dis. Anne Vermeer mede, dat een boven verwachting groot aantal adhesiebetuigingen was bin nengekomen in verband met de actie om de liberale minister van Defensie, nu\ visser, ervan teovertuigen, dat geestelijke zorg voor humanistisch denkende militairen als een behoefte en als recht wordt gevoeld. HVVG-jaarvergadering ontving die mededeling met een daverend ap plaus. Die actie van het Humanis tisch Thuisfront duurt voort. Het re sultaat hiervan zal de minister er van moeten overtuigen hoezeer hij de betekenis Tan de Humanistische levenskring in ons volk heeft onder schat. In zijn openingsrede heeft dr. Stel linga opnieuw op de betekenis van cie doorbraak gewezen. Over- deze doorbraak zal ook binnen de PvdA verder moeten worden nagedacht. Met voldoening stelde hij vast dat Het Vrije Volk thans ook in de be kende rubriek waarin ds. Buskus en ds. Ruitenburg aan het woord zijn, de humanistische stem laat klinken. Dr. H. Bonger zal deze rubriek ver zorgen. Biijkens het jaarverslag van de regeling voor krekebouw en de orga- satie van het openbare ouderwijs, de geestelijke zorg door humanistische raadslieden voor militairen, gedeti neerden, enz. Prof. dr. W. Brandt heeft in een zeer realistisch en bijna ontnuchterend bteoog gesproken over solidairiteit in de internationale ge meenschap. De noodzaklijkhed ihiervan te stel len is wat anders clan baar te ver- werkelijkn, zo was de strekking van zijn sterk anecdotische toespraak waarbij hij putte uit eigen ervarin gen ais VN- functionaris voor hulp aan onderontwikkelden gebieden. Zijn conclusie was: Men denkt in te eenvoudige bgreippen over deze hulpverlening en hij erkende zelf niet instaat 'te zijn de sleutel voor j dat probleem te geven. Tegneover het standpunt van prof. Brandt dat hulpverlening aan polie- ke voorwaarden zou moeten worden gebonden, stelde dr. J. Ff' van Praag in de discussie dat bij die hulpver lening slechts één uitgangspunt zou moeten gelden: zij dient ter bevor dering en ter versterking van de menselijke vrijheid. De 31-jarige landbouwer H. Bak ker uit Alteveer In Groningen, vader van vijf kinderen, is zaterdagmiddag met zijn bromfiets, waarschijnlijk verblind door de laagstaande zon, tegen een bus van de DABO-EDS vou uc gereden. Hij kwam tereebt in een secretaris de heer H. v.Woucten-i sioot- Hoewel hij spoedig op het dro- berg hebben thans ruim 6300 ".e was gebracht, bleek hij reeds te PvdA-leden zich voor de humanis- z011 overleden. tisehe werkgemeenschap laten in schrijven. Het maandblad van de HMG, Vernieuwing, heeft een stij gende lezerskring, de radiotoespra ken van het HB-lid örs. Anne Ver meer verheugne zich blijkens reac- tes van luisteraars in toenemende belangstelling. Adviezen „Talrijke keren", aldus dr, Stellin ga, „heeft de HWG hetzij zelfstandig, hetzij inoverleg met de katholieke en de protestants christelijke werk gemeenschappen adviezen aan het bestuur van de PvdA ggeven oevr politieke vraagstukken waarbij de levensbsechouwing betrokken is". Hij noemde dit in verband de subsidie- De 49-jarige A. Leuuge uit Wes- terborfc is zondagmiddag op de weg BalkbrugDedemsvaart met zijn motorfiets tegen een auto gereden, die plotseling linksaf sloeg. De auto werd bestuurd door mevrouw P. B- uit Den Hulst. Na de botsing met de auto ramde de motorrijder nog een lichtmast. Hij was direct dood. De heer Leunge laat een vrouw "i twee kinderen na. De vijftienjarige leerling De Jong van het christelijk lyceum te'Sneek is op weg naar zijn huis in Oude- ga, zaterdagmiddag dodelijk veron gelukt toen hij uitweek voor een bromfietser, die op zijn beurt naar links ging. De jongen raakte onder een vrachtauto en was op slag dood.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2