Diefstal brandkast uit fabriek door employé verijdeld uller geeft hoop op teruggave niet op Uw horlog IJmuider treiler ASUS!N Méér radioactief stof op r'M-machines dan normaal Verjaarspennmg j voor Picasso j Bemanning van Noord-Holland terug Advocaat-fiscaal,Nog wel meer ongelukken met nieuwe machinepistolen' mÊÊ Zweed zit nog hoog en droog Omroep- en TV-personeel wenst snel nader overleg Britse trawler vraagt ook hulp Nieuiv ontwerp Ontslag als waarnemend burgemeester M mmMM Loonpolitiek Prijsindexcijfer is gelijk gebleven Pianist HET VRIJE VOLK DONDERDAG 19 OKTOBER 19G1 PAGINA 3 HELS UUR DRIJVENDE Vrolijk gesprekje v kalmeert de zenuwen zender slaap te verwekken! HOOGVLIEGEND 1 ONTSMETTEN f - Sa 'X 1 nfc. Na een spannende achtervolging kon de Amsterdamse politie omstreeks middernacht een van drie mannen aanhouden, die poogden in een choco ladefabriek aan de Sloterkade te Amsterdam een brandkast te stelen. De twee andere mannen wisten in een auto te ontkomen. Hun signalement is echter bekend. De aangehouden inbreker, de dertigjarige bakker G. de P., is ingesloten in het bureau Overtoom. (Van een onzer verslaggevers) De Zweedse vrachtvaarder Vibeke Christensen, die woensdagmorgen half vier op de Rottumerplaat aan de grond liep, zit nog hoog en droog. De bemanning wil het schip niet ver laten. Het schip zit op een plaats waar al eerder drie schepen zijn ver gaan. De Duitse zeesleper Atlas van de rederij Bugsier uit Borkum. ligt op een mijl afstand voor anker. De ka pitein van de Zweed heeft evenwel alle hulp geweigerd. De Schiermonnikoger reddingboot Willem Horsman is naar huis teruggekeerd. De bemanning van de Horsman was niet best te spreken over de Zweed. Toen zij gisteren rond het voertuig liep, werd de touwladder aan boord gehaald en spreken wil den de Zweden niet. Waaneer er niet nog een stormpje komt of een springtü met ten minste twee meter verhoging, zit de Zweed er tot in lengte van dagen. De enige manier volgens deskundigen is: uit graven en dan vlotslepen. De bedrijfsleider van de chocolade fabriek de heer F. Sertons, was om streeks half twaalf thuisgekomen. Tegen twaalf uur hoorde hij plotse ling in de fabriek de lift werken. Hij ging via de binnentrap naar bene den. Op de eerste etage passeerde de lift hem en in het voorbijgaan zag hij dat er iemand in de lift ergens bovenop zat. Op de eerste etage teruggekomen vond hij de liftdeur open en zag dat de brandkast, waarin een bedrag aan geld geborgen was, in de lift stond. De .inbreker, zag de heer Ser tons niet. Na de politie te hebben opgebeld, posteerde de heer Sertons zich toen bij de achteruitgang. Nau welijks stond hij daar of er kwamen drie mannen uit het steegje. De eerste liet hij passeren, de tweede hield hij aan. Het bleek een buur man. Ook de derde man was een van de buren. De bedrijfsleider rende de Sloter kade op en zag de eerste man nog lopen. Hij sprong hem op de rug en slaagde erin hem vast te houden. Inmiddels was de politie gekomen, maar toen de indringer zag dat de politiemannen uit de wagen kwa men rukte hij zich los en zette het op een lopen. Een der agenten ging de vluchte iing te voet achterna, bijgestaan door de heer Sertons. De achtervolgers hielden een passerende auto aan en zetten daarmee de achtervolging voort. Op de Hoofdweg wisten de politie man en de heer Sertons de vluchte ling te overmeesteren. Ondanks dat alle politiewagens op zoek waren naar de auto waarin de twee andere inbrekers gevlucht zijn, was deze in de vroege morgenuren nog niet gevonden. De politie heeft met de vangst van De P. een goede vangst gedaan. Zij heeft goede hoop dat hiermee een aantal brandkastenkraken en diefstallen van gehele brandkasten. (Van onze radio- en TV-redactie) Na een zeer bewogen verlopen ver gadering in Hilversum, die ruim 314 uur duurde, heeft het omroep- en televisiepersonecl vannacht beslo ten erin een telegram bij het college van Rijksbemiddeiaats op aan te dringen 'op korte termijn nader overleg te plegen over de nog steeds niet doorgevoerde nieuwe salarisre gelingen/ De zeshonderd aanwezigen namen een motie aar, waarin wordt geëist, dat op 2 november in een nieuwe, door drie vakorganisaties te beleg gen bijeenkomst opening van zaken zou worden gegeven. De motie zegt verder: 'Hoewel de vergadering door de trage gang van zaken bij de onderhandelingen ern stig geschokt si. spreken de aanwezi gen als hun mening uit, dat het in dit stadium noodzakelijk is vakbonds bestuurders te machtigen besprekin gen voort te zetten op basis van de overeengekomen regeling.' De vergadering sprak haar bijzon dere verontrusting uit over het nog steeds uitblijven van een beslissing van het college van Rijksbemidde- laars. Sterk kwam tijdens de bijeen komst tot uiting dat volgens uit spraken van de staatssecretaris van O. K. en W. de financiële middelen voor de noodzakelijke salarisvoor zieningen aanwezig zijn. Goeveneur Donald Nutter van de Amerikaanse staat Montana heeft bekendgemaakt, dat in zijn staat de „dag van de VN" op 24 oktober niet zal worden gevierd. Op een perscon- j van een loonstop, ferentie zei hij, dat de VN thans Tn het jongste nummer van het 1 maanblad Socialisme en De mocratie schrijft A. H. Kloos over loonvorming en overheid. Dit artikel verdient de aandacht ook buiten de vrij kleine kring van S. en D.-lezers. De heer Kloos geeft in zijn bijdrage namelijk aan in welke richting de loon politiek naar zijn mening in de naaste toekomst zal moeten gaan en omdat hij secretaris van het NW is, mag men aannemen, dat in zijn artikel de stem van het NVV doorklinkt. Kort samengevat komt de con clusie van de heer Kloos hierop, neer: De overheid iaat werk gevers en werknemers in vrijheid de lonen bepalen en grijpt pas in als de loonontwikkeling uit de hand dreigt „te lopen. De werk gevers- en werknemersorganisa ties moeten zich 'een bewegend beeld van de economie vormen', dat wil zeggen, dat zij steeds moe ten weten hoever zij kunnen gaan. Wanneer er dan ontsporin gen voorkomen (wat altijd moge lijk blijft), moet de overheid de middelen hebben de zaak weer in het goede spoor te brengen, bij voorbeeld door het afkondigen die in de laatste maanden gepleegd j worden overheerst door een minder- zijn, opgehelderd kunnen worden. 1 heid die de VS vijandig gezind is. (Van een onzer verslaggevers) Weinig geneigd tot praten keerden vanmorgen op Schiphol de ze ventien bemanningsleden van Wijsmullers sleepboot Noord-Holland, die door de Indonesiërs wordt vastgehoudenuit Singapore in ons land terug. In hun bagage hadden ze, behalve hun persoonlijke bezittingen, alleen enkele sextanten en verrekijkers van de Noord-Holland: deze navigatiemid delen behoorden niet tot inventaris van de sleepboot en konden daarom worden meegenomen. (Van een onzer verslaggevers) Ongeveer zestig mijl ten oosten van Huil is vanmorgen nog een vis sersvaartuig in moeilijkheden ge raakt." Om half negen seinde de En gelse trawler Catherine Jean, dat hij water had gemaakt en een draad in de schroef had gekregen. ■Het schip dreef op veertig mijl van het lichtschip Spum stuurloos in de nog steeds zware storm en vroeg on middellijk assistentie. Kort daarna kwam het bericht dat een ander Brits vissersvaartuig bij de Catherine Jean was aangekomen en dat het schip geen direct gevaar meer liep. De bemanning was aan boord gebleven. Directeur Arthur Wijsmuller ver welkomde de zeventien mannen op Schiphol. Hij zei de hoop op terug gave van de Noord-Holland nog steeds niet te -hebben opgegeven, nu de verbeurdverklaring is opgeschort tot over het beroep van kapitein Edeienbosch tegen dit gedeelte van het vonnis van de Djakartaanse rechtbank is beslist. De heer Wijsmuller zei zelf weinig Advertentie I.M. •7 Een kleding firma in de Ca nadese stad Toronto heeft een pak ontworpen, dat bescherming zou géven tegen mogelijke radio actieve neerslag. Een mannequin toont het nieuive model". VERVOLG VAN VOORPAGINA Tien man slaagden erin om van de treiler in de sloep te komen. Drie anderen sloegen overboord. Eerste machinist R. Doets uit Haarlem was naar men aannam aan boord van de Elie gebleven. Voor de tien mannen in de sloep begon een hels uur. Er vielen zware regenbuien en het zicht was uiter mate slecht. Hoewel ze allerlei sche pen om zich heen wisten, zagen ze nergens redding opdagen. De sloep werd op en neer geslin gerd door de hoge golven. Matroos H. Prins uit Unv> *n overleefde het niet hij s' de sloep. Plotseling, voor één, doemde de H- .reiler Granby Queen op. Korte yd later waren de negen overlevenden uit de sloep in veiligheid aan boord van de Brit. Ook het lichaam van matroos Prins kon aan boord van de Granby Queen worden gebracht. De andere schepen gingen door met het zoeken naar de vermisten: eerste machinist Roel Doets, tweede machinist W. van Dijk uit Katwijk en kok E. v. d. Harst uit IJmuidcn en matroos A. Kok uit Egmond, Ook het Britse reddingsvliegtuig Mpyj-ll uit Kinloss zocht mee. Om kwart voor drie meldde de Oostender kotter Experience, dat de Eiie Chenevière nog steeds drijven de was. Overlevenden zag de Belg niet. De Granby Queen had inmiddels met de negen geredden koers gezet naar Lowestoft, waar men zaterdag denkt aan te komen. De Elie Chenevière was in 1944 voor de Duitse Kriegsmarine ge bouwd en is later in het bezit van de rederij De Marezaten gekomen. DEN HAAG (ANP). Het lande lijk prijsindexcijfer van de kosten van levensonderhoud onderging, vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek, in de periode van half augustus tot half september geen wijziging. Het indexcijfer, inclusief AOW en AWW, bleef staan op 129. In de sector voeding vertoonden de indexcijfers voor aardappelen en fruit een stijging, maar de index cijfers voor groenten en eieren daas den. In de sector „woning" liep het indexcijfer voor vaste brandstoffen op in verband met het inslaan van wintervoorraad. of niets te hebben kunnen doen om de teruggave van het schip te be werkstelligen. Hij heeft vergeefs ge probeerd een visum voor Indonesië te krijgen en hfj heeft ook geen te lefonisch contact met de Indonesi sche autoriteiten over de kwestie kunnen krijgen. De vanmorgen teruggekeerde be manningsleden van de Noord-Hol land alleen de stuurman en de kapi tein zitten nu nog als gevangenen in Djakarta) werden onmiddellijk een kantoortje op het vliegveld binnen geleid. „We hebben echt niets te vertel len", zeiden ze later, „we willen al leen maar zo snel mogelijk naar huis". Ze herhaalden nog wel wat ze in Singapore reeds hebben ver klaard: dat ze in Indonesië goed zijn behandeld. Aan een verslaggever van het ANP vertelde een van hun wachtende collega's. Jan Zeegers, nog 'wel dat de Noord-Holland in het verleden ook al eens in de Indonesische terri toriale wateren is geweest, de sleep boot trok toen de nabij Palembang gestrande Panamese vrachtboot Me tropolitan vlot. Zeegers was daar toen b(j. De kapitein had voor die gelegen heid een vergunning gekregen van de Indonesische consul te Singapore. Ook toen maakten de Indonesiërs het de Noord-Holland niet gemakke lijk, want de vergunning was slechts één dag geldig en in die korte tijd kon de sleepboot weinig uitrichten- In Palembang wist de kapitein echter een vergunning te krijgen voor de tijd, die hij nodig had om de Fa- namees vlot te trekken. (Van een onzer verslaggevers) Dr. J. W. Noteboom zal tegen 16 november zijn ontslag aanvragen als waarnemend burgemeester van Goes. Hij vindt, dat in Goes de normale verhoudingen zijn teruggekeerd en dat de wethouders in staat zijn de belangen der gemeente te behartigen tot de tijd dat een nieuwe burge meester is benoemd. Deze mededeling deed de burge meester op het eind van de raads vergadering van woensdagavond. j De vice-president van India, Z. E. dr, Sarvepalli Radhakrishnan werd gisteren op het paleis Soest- dijk voor een lunch ontvangen. De hoge buitenlandse gast is dins dagavond in ons land aangekomen voor een vriendschapsbezoek. Kort voor het vertrek van het paleis Soestdijk hadden de Ko ninginprins Bernhard en de vice- president nog een vrolijk gesprek je waarbij kennelijk een der hon den van 'de Prins het onderwerp van. gesprek vormde. Advertentie I.M. BAYER (Van onze iucbIvaartredActaur) Een aantal DC 8-toestellen van de KLM vertonen de laatste tijd een hogere radioactiviteit dan normaal. De afzetting van radioac tieve neerslag wordt vooral gevonden in het inwendige van de straal motoren. Tot dusver is de graad van radioactiviteit nog niet verontrustend. Tn het Interieur van de machine* is tot op heden geen radioactiviteit geconstateerd. Bijzondere maatregelen voor de passagiers zijn nog niet nodig geweest- Ai lange tijd test de KLM haar Do besmette toestellen kunnen vliegtuigen met geregelde tussen- normaal in gebruik blijven. Daar pozen op radioactieve neerslag iedere machine voortdurend op Na de hervatting van de kern- andere lijnen vliegt, heeft men proeven is men overgegaan tot niet kunnen vaststellen op welke DEN HAAG (ANP) „We zul len dit soort ongelukken nog wel vaker tegenkomen nu het leger deze „Uzi"-machinepistolen in groten getale gaat gebruiken. Het ding heeft wel een erg summiere veiligheidsinriehting. Kort gele den heeft op het vliegveld Val kenburg een soortgelijk ongeluk plaatsgehad, waarbij een matroos werd gedood." Dit zei gistermiddag de advocaat fiscaal bp de zeekrijgsraad te Den Haag in zijn requisitoir tegen de negentienjarige matroos der eerste klasse G. J. B. Verdachte stond te recht wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan een col lega-marineman. Verdachte wilde op 10 maart van dit jaar, toen hij op de uitkijk stond op de h.m.s. Amsterdam, zijn collega Van de Bent aan het schrikken ma ken. Hij hield het wapen schuin'om laag. waarna hij de trekker over haalde. Toen viel er een schot en Van de Bent werd in zijn voet ge troffen. Hij kon zes weken geen dienst doen. Het is nog niet zeker of zijn voet geheel zal herstellen. Verdachte had gedacht dat het wapen ongeladen was omdat er geen patroon uit de kamer was gekomen, toen hij het wapen even tevoren had ontladen. De advocaat-fiscaal eiste twee maanden gevangenisstraf, waarna de president, die van „ergeljjke on voorzichtigheid" sprak, een maand onvoorwaardelijk vonniste. ■•■■■■■■■■«■■■■■■■a** (Van een onzer verslaggevers) Pablo Picasso zal op ziin tachtigste verjaardag op 25 oktober een bronzen pen ning aangeboden krijgen, die ontworpen is door de Haagse beeldhouwer André Battels. Het initiatief tot de aanbieding van dit geschenk is uitgegaan van de Koninklijke Begeer te Voorschoten. Het ligt in de bedoeling een serie legpenningen, uit te bren gen ter ere van personen, die zich op cultureel en weten schappelijk terrein hebben on derscheiden of die zich op an dere wijze voor de mensheid in bijzondere mate verdienstelijk hebben gemaakt. De Picasso-penning zal aan ae ene zijde de beeltenis dra gen van Picasso met een duif aan de keerzijde is in het La tijn het citaat: 'Terwijl ik mijn as achterlaat vernieuw ik mij steeds met Picasso's naam en een reliëf van de legendarische vogel Phoenix aangebracht. Deze penning meet 85 mm. in doorsnede en is uitgevoerd in gepatineerd brons. De tweede panning in deze serie zal ge wijd zijn aan de onlangs over. leden secretaris-generaal van ae Verenigde Naties, Dag Ham- marslcjöld. Deze vrijere 'vrijere loonpoli tiek' zou ons bevrijden 'van de gedetailleerde bemoeiing van Stichting van de Arbeid, College van Rijksbemiddelaars, Centraal Bureau voor de Statistiek en last but not least de departementen van Sociale Zaken en E onomi- sche Zaken W/ij hebben er wel begrip voor, dat de grootste vakcentrale zoekt naar een vorm van loon politiek waarbij men niet steeds weer met het hoofd tegen een muur loopt van algemene en voor bijzondere gelegenheden uitgevaardigde aanwijzingen. Het is natuurlijk geheel uitgesloten, dat het NVV zou zeggen: 'Deze vorm van loonpolitiek bevalt ons niet, wij doen dus niet langer mee'. Geen enkele vakbond of vakcentrale, hoe klein of hoe groot ook, kan aan de kant gaan staan en wachten tot hij zijn zin krijgt. Maar wij raken op deze manier steeds verder verwijderd van een loonpolitiek die wij, en ook de heer Kloos, een socialistische loonpolitiek willen noemen, maar die naar onze mening voor de aanhangers van eeh,.'lehristelijk- sociale politiek' ook de betere loonpolitiek zou zijn. Dat zou dan de loonpolitiek zijn, die ernaar zou streven de arbeid te beionen naar zijn waar de en het loon niet meer afhan kelijk maakt van machts- en marktverhoudingen. De heer Kloos schrijft hierover: 'Men kan zich losmaken van de politieke constellatie van het ogenblik en een socialistische loonpolitieke Reinkultur op pa pier ontwerpen. Het ligt voor de hand, dat men dan snel terugvalt op constructies zoals wij die tot 1958 hebben gekend en waarmede het socialistische volksdeel zich niet al te ongelukkig voelde. Men kan ook uitgaan van de politieke feiten van nu, die een terugkeer naar het stelsel van algemene loonronden uitsluiten. De laatste methode lijkt me realistischer en derhalve verkieslijk.' Wij zijn het hiermee niet on eens. Maar wij zouden nog wel eens goed willen vastleggen, dat een socialist voorbij de realiteit waarin en waarmee hij werken moet, het doel in het oog houdt, waarheen hij koerst. The Russische pianist Emil Gilels, die in Nederland vier concer ten zou geven, komt niet. Reden: De rel op Schiphol. Na een voetbalclub uit Lenin grad en een reisgezelschap van arbeiders zal dus ook Emil Gilels t ons het genoegen van zijn aan- wezigheid onthouden. Het lijkt ons allemaal wat kinderachtig, maar wij zullen ons erbij neer moeten leggen. Het schijnt overbodig en in dit geval ook nutteloos te vermeiden, dat iedereen die met goede be doelingen komt, ons land vrij kan bezoeken en verlaten. Het is een oude Nederlandse traditie zo veel mogelijk mensen welkom te heten. Maar ais de voetballers, arbei ders en de pianist er voor zich zelf niet zeker van zijn, dat zij onze rijksambtenaren niet omver willen lopen, doen zij inderdaad beter thuis te blijven. routes deze vliegtuigen in aan raking zijn gekomen met radio actieve neerslag. De controle richt zich in het ff een dagelijkse controle. Tot voor 1 kort werd niets van betekenis ge- 1 vonden. De laatste weken echte: §j registreerden de Geiger-tellers een verhoogde radioactiviteit. De KLM heeft na deze con- statering onmiddellijk de Rijks- B luchtvaartdienst, de Arbeidsin- bijzonder op hoogvliegende ma- spectie en het TNO ingelicht, chines. Deze lopen de meeste kans g Deze instanties achten, het ver- op besmetting. Dat de meeste fg schijnsel nog niet verontrustend, radioactiviteit in de straal- Tot zeer bijzondere maatregelen motoren wordt gevonden, is be- g voor het personeel heeft men nog grijpelijk. De jets immers zuigen grote hoeveelheden lucht aan. De KLM is niet de enige maat- 1 geen aanleiding gezien. g Wel zijn het personeel van de Onderhoudsdienst cn de beman ningen verplicht zich na werk- H zaamheden aan de 'radio-actieve' machines te ontsmetten. schappij, die radioactief besmet te toestellen heeft. Vrijwel alle luchtvaartmaatschappijen. die straalvliegtuigen In gebruik heb ben registreren op deze machines radioactiviteit. «r-'-ri;

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2