Chester beleeft de eerste ddg elan Be moordzaaB-Mena i Bridge II 111111 Blitse riochtermij. Brandaris heeft 1,6 miljoen schuld Verdachte R, zegt twee ivoorden:'Nietschuldig Waarom geen foto van sporen op badrand?' KRACHT NIET EVENREDIG AAN GROOTTE BOM Chefarine.4 ËaiU Adam en Eva Bom Raampje y.q Teraardebestelling B. Merkelbacil NVV-telegram naar IWV over kernbom 4-voudige combinatie^eëft wetenschappelijk succes! Kwari percent méér voor schatkistpapier elke woensdag Jmgensmarkt m HET VRIJE VOLK DINSDAG 24 OKTOBER 1961 PAGINA 3 lST*" &1" ïf yA t&L CVan onze speciale verslaggever Hans Jacobs) In de halfronde, neo-klassieke rechtszaal van het Engelse stadje Chester beeft mr. Alun Davies Q.C., openbaar aanklager, maandag met de linkerband naar de staartjes van zijn pruik gegrepen, zich naar de jury gekeerd en gezegd'Alles wijst erop, dat Margaret Hughes door deze man is gedood.' Onderschepte brief Stijlvol Bewering Niet zo sterk Andere sporen Niet precies 1 In twijfel Lag te slapen Niets bewezen Prinses Margriet voor cursus naar Frankrijk NOORSE PULLOVERS Kijk eens wat een pracht pullover, maar hij* komt dan ook uit Noorwegen, het land waaruit wij rechtstreeks een fantastische collec tie importeerden, o.a. in nieuwe jac quard dessins. Neem Uw jongen mee naar P C en laat hem eens zo'n heerlijke pull- overaanïrekken.Hij zal er weg van zijn. 10-12 jaar JgJ75 Zwarter afgeschilderd Nog niet te overzien 'Stille getuigen geven weinig houvast at 'wfiBS Vv L. i. v'M asj? 'STv '- i- *?*s A V v!iïï:A<vi?<>.'^.-SS¥^ '(Van een speciale correspondent) Britse automobilisten hebben een ■vordering van 1.600.000,tegen de Engelsen dochteronderneming van de Nederlandse schadeverzekeringsmaat schappij De Brandaris. Dit bleek gisteren bij de behande ling van bet faillissement van de En gelse Brandaris voor een gerechtshof in Londen. De advocaat van de maatschappij, Philip Sykes, zei dat bet thans niet mogelijk is te zeggen of de schulden kunnen worden betaald. De Overseas Motor Finance, de agent van de Brandaris ia bonden vordert voor verzekerden, die bij haar schadeclaims hebben ingediend in totaal 1,2 miljoen. De rest van de vordering is ingediend door een an der; maatschappij. Voor het hof werd meegedeeld dat In totaal 900 schadeclaims in behan deling waren. Twee automobilisten reeds failliet gegaan als gevolg van de moeilijkheden bij de Brandaris. In totaal waren ongeveer 50.000 En gelse automobilist ,.n bij de Nederland se maatschappij verzekerd. (Van een onzer verslaggevers! •De stad Amsterdam zal in de ko mende jaren duidelijk de sporen dra gen van zijn werk het is voor «ns nog onvoorstelbaar dat wij het ver der zonder hem zullen moeten stel len.' Dit zei de Amstrdamse burgemees ter, mr. G. van Hall, gistermiddag aan de baar van de donderdag over leden stadsbouwmeester B. Merfcel- bach, die op de begraafplaats 'Zorg vliet' ter aarde werd besteld. De bur gemeester huldigde de overledene niet alleen als eer, talentvol archi tect. maar ook al o.brdinator en een man. die de gave had mensen met te gengestelde opvattingen tot elkaar te brengen. Meer dan honderd belangstellen den begeleidden de stadsbouwmees ter op zijn laatste tocht. Onder hen bevond enzich de Amsterdamse wet houder mr. G. van 't Huil en om. de architecten prof. Van der Broek, Rietveld, Van Tijen, Bakema, Elltag, Kersten, Komter en Bodon, In de aula spraken na de burge meester de stedebouwkundig adviseur van Publieke Wrfcen prof. C. van Eesteren en de schrijver W. de Geus. Een famlielid dankte bij de groeve voor de betoonde belangstelling. 2?!,' zijn Kari Syhcan en Verner Klavsen, twee jonge, talentvolle balletdansers van het Stockholm Fall Ballet, Zij dansen de hoofd rollen in EDEN, een creatie van de Zweedse choreogaje Birgit Kari is F.va, Verner danst da rol van Adam, V Advertentie IM. Woensdagmorgen is het een speciale dag voor onze „Doe het zelf" klanten, want dan be gint de verkoop van een grote fabriekspartij plastic kunstleer en plastic met textiel rug. De meest bekende soorten zoals de originele Skai, Roxanr e.a. Voor stoeibekieding, wand en tapijtbedekking, koffers, tassen en tientallen andere mogelijk heden, Is deze piastic ideaal. Een aantal Franse professoren en schrijvers onder wie Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir en Louis Aragon hebben zich maandag ach- ,er de linkse campagne ge schaard, waarin het optreden van de nolitie bij de betogingen, die de AI- eerijnen de vorige week in Frankrijk lebben gehouden, wordt veroordeeld. Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van dit Skai en Koxarr2+ maa! zo dik als ge wone plastic, In moderne kleu ren, dooi- elkaar voor één prijs, per meter voor nog géén twee gulden. Achfer zijn rug kijkt de verdachte, de 29- jarïge Amsterdamse zeeman Hendrikus Wil helmus R„ strak, onbeweeglijk en met dicht geknepen ogen voor zich uit. Een klein uur geleden heeft hij in het En gels twee woorden gesproken: 'Niet schuldig' aan de moord op het 21-jarige dienstmeisje van dr. Henri R. Fisher in Menai Bridge (Wales), waar het schip van R., de Groninger coaster Wiema, ligplaats had gekozen. De moord werd gepleegd in de nacht van 30 juni op 1 juli van dit jaar. gezworenen (onder wte twee vrouwen) in de jurybank, voor wie de twee par tijen: openbare aanklager en verdedi ger met zwier en waardigheid, waarin zij af en toe meedogenloosheid ver pakken, hun recht bedrijven: voor de ourgers van Chester en voor de rech ter mr. Justice Hincbciiff die vrijwel steeds heeft zitten schrijven of soms ter verduidelijking van een bepaalde iwestie. over zijn halve brilletje heen sen vraag heeft gesteld en voor de Nederlandse verdachte die de hele dag onbeweeglijk in zijn bank. de 'doek*, in keurig donkerblauw tussen rijn twee gevangenisbewakers zit en aan het eind van de dag geruisloos via een trapje dat in de verdachten- bank uitmondt in een cellenkelder verdwijnt, wachtende op een nieuwe dag. Met spanning ziet hij ongetwijfeld ook de verklaringen van kapitein Bel- stra van de coaster Wiema tegemoet. Diens getuigenis zal antwoord geven op de vraag of de rechter de beruch te. zeer belastende en onderschepte brief van R. aan zijn vrouw ('Ik heb iets heel ergs gedaan.'), als bewijs, materiaal zal toelaten. De verdachte is de hele lange zittingsdag verder niet meer aan het waotd gekomen. Mr. Alund Davies Q.C. en zjjn nog schilderachtiger, dikbuikige assistent mr. T. E. R. Rhys Roberts, die voortdurend iedereen over njn bril aankijkt en het prototype van de onverstoorbare Engelsman is, hebben niet minder dan negentien getuigen gedagvaard, die by stukjes en beetjes het bewijs (voor moord met voorbedachten rade) compleet moeten maken. Maar aangezien er zeer waarschijnlijk niemand is die kan verklaren, dat hij verdachte R. op de avond of in de nacht het huis van de vermoorde heeft zien binnengaan of naar buiten heeft zien komen, moeten zij Toor* namelijk de 'stille getuigen' laten spreken. AMSTERDAM (ANP) Het ver- bondsbestuur van het NW heeft, deelt het mede, een telegram gericht tot het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen (IWV). In dit telegram dringt het NW bij dit verbond er met klem op aan met alle daartoe geëigende middelen de regering van. de Sovjet-Unie ertoe te brengen, af te zien van het door Dhroesjtejow aangekondigde voorne men een bom van 50 megaton tot ontploffing te brengen, omdat dit de itehele mensheid zal'blootstellen aan jTote gevaren, voortspruitende uit een rerhoogde radioactieve neerslag. De tafel voor de aanklagers en de verdediger, mr. Phillip Wien Q.C., die allen broederlijk op dezelfde bank zit ten, lijkt op een rommelige uitstal ling van een goedkoop warenhuis m de Slnt-Nicolaaslijd. Kledingstukken van de verdachte en de vermoorde, dozen, zakken met schoenen, broeken, vesten, draadjes wol of hoofdharen, ruim honderd genummerde en gere gistreerde stukken bewijsmateriaal liggen her en der verspreid. Laten we aannemen dat de rechter mr. Justice Hinchciiff gistermiddag na vijf uur, het moment waarop hij naar zijn overjarige, doch zeer stijl volle Rolls Royce werd geleid, de balans van de eerste dag heeft opge maakt. Hij zal dan wellicht tot de 'onclusie zijn gekomen dat de 'stille etuigen', die uiteraard nog een zeer belangrijke rol kunnen gaan spelen, de eerste dag allerminst overtuigend en sprekend zijn geweest. Over de vingerafdrukken op het raam van de badkamer in het huis van de dokter is deze eerste dag al leen maar gezegd dat zij veel over eenkomst vertoonden met die van verdachte R. Zij waren geselecteerd uit mim duizend afdrukken, die de politie binnen twee dagen van alle ir*«me- lijke inwoners van Menai bridge en de opvarenden van de Wiema had gemaakt. Wn mogen veronderstellen dat de aanklager vandaag zal willen be wijzen dat zij van R. en van nie mand anders kunnen zijn. De bewering van politie-inspecteur Humphrey Jones, dat er enkele dui delijke afdrukken van drie verschil lende vingers waren gevonden en dat hij de verdachte destijds ook heeft medegedeeld dat zij van hem waren, kan uiteraard niet zonder meer als bewjjs worden aanvaard. Inspecteur Jones is trouwens hele maal niet zo gelukkig geweest met het kruisverhoor van de verdediger, die zeer beminnelijk zijn vragen stelt, maar doorlopend voetangels en klem men uitzet. Zo vraagt mr. Phillip Wien Q.C. zoet gevooisd; 'Is het waar, inspec teur, dat er geen foto is gemaakt van de voetafdruk op de rand van het bad?' 'De Inspecteur wringt nerveus de handen op zijn rug en zegt aarzelend: 'Ja.' 'Wel' zegt de verdediger en hij speelt verbazing, 'Waarom xuet?' 'Omdat.' zegt de inspecteur hakke lend, 'omdat, wij dachten, dat de jury op de foto geen. goed beeld van de afdruk zou krijgen.' 'Dus* zegt de verdediger stralend 'Dit bewijsmiddel vond u kennelijk zelf ook niet zo sterk.' De voetafdruk zou afkomstig zijn van een schoen met geribbelde zolen. Wéér een aanwijzing tegen R. Hii had, zo bevestigden zijn kapitein en alle andere opvarenden destijds, steeds basketballschoenen gedragen. Maar hoewel het te denken kan geven dat R. de dag na de moord deze schoenen overboord hee£t ge gooid. rij zijn weg en er valt weinig meer aan te doen. vooral nu Hum phrey Jones de afdruk op de rand van het bad niet heeft laten foto graferen. Er zijn trouwens nog andere sporen gevonden, afdrukken op een raam kozijn beneden en op het raamkozijn van de badkamer, maar de dokters vrouw, mrs. Hilda Fisher, moet toe geven dat de voetafdrukken in de badkamer niet bijzonder duidelijk waren. En van. de voetafdrukken be neden had zij aanvankelijk gedacht: 'Dat heeft de kat gedaan.' De verdediger laat haar een stuk hardboard zien, afkomstig van de kustvaarder Wiema, waarop stempels van geribbelde zolen staan. 'Lijken zij OP de afdrukken du. u in uw huis heeft gezien?' De dokters- vrouw aarzelt. Zij ziet toch wel af wijkingen op het ..hardboard, zij weet het niet precies. De verdediger wil aantonen hoe moeilijk het is om ach teraf duidelijk vast te stellen dat het beslist de afdrukken van R.'s bas ketballschoenen zijn geweest. Wij noteren nog uit de mond van mrs. Hilda Fisher, dat Margaret 'Zo'ii goed. meisje was', rustig en bescheiden en uitstekend voor haar werk. En tamelijk huiselijk als zij vrij had bezocht zij haar moeder in een nabijgelegen dorpje. Een allerminst prettige dag wordt het ook voor dr. Elwynne Jones uit Anglesey, die op verzoek van de po litie naar Menai Bridge ging en de ■dood van Margaret constateerde. Vol gens hem was de dood tussen een en twee uur in de nacht van 1 juli inge treden «en zeer belastend tijdstip .voor verdachte R. in de dagen dat hij werd gearresteerd. 1 De verdediger probeert echter on middellijk de deskundigheid van de dokter, wat dit moeilijke werk betreft, in twijfel te trekken en zowaar de dokter geeft onmiddellijk toe dat hij het best mis kan hebben en dat hij het verder graag aan de deskundigen overlaat. Die deskundige is dr. Gerald Ivans, gerechtelijk patholoog1 anatoom, die ais tijdstip van het intreden van de dood opgeeft tussen 's avonds 30 juni om 11,30 uur en de volgende morgen half vier. Dichter bij half vier dan bij half twaalf.' Tegrn. een uiterst beminnelijke verdediger zegt hij later dat de dood ook een half uur tot een uur na half vier kan. zijn ingetreden. Dit komt de verdediging helemaal goed van pas. want.getuigen aan boord zouden de verdachte 's nachts om half een. hebben gehoord, wat overigens uiteraard nog niet wi! zeggen, dat hij later het schip niet opnieuw zou kun nen hebben verlaten. Br Geraid Ivans toont de jury al lerlei plekken op de gruwelijke foto's dse van de vermoorde zijn. gemaakt. Haar neus, keel, nek en voorhoofd tonen kleine onderhuidse wondjes, kneuzingen en bloeduitstorting* n. Het is duidelijk, zegt hij. dat zij. ter wijl zij lag te slapen, door een sterke man is verrast tegen wiens geweld zij niets heeft kunnen uitrichten en die naar neus en mond heeft dichtgekne pen. Op haar lichaam zijn haartjes ge- ronden die van R. 'zouden kunnen rijn'. Op kledingstukken van ft, zijn pluisjes en draadjes gevonden die van het bed, een handdoek en kleding van Margaret afkomstig 'zouden kunnen zijn' een sterker verband wil de deskundige beslist met leggen. Van de vermoorde en de verdachte zijn stukjes nagel onderzocht, zonder enig resultaat, zo blijkt uit bet be toog van dr. Gerald Ivans die erop wijst, dat de krabben en verwondin gen wat zijn onderzoek betreft van ieder ander dan de verdachte afkom stig kunnen zijn. Mr. Phillip Wien Q. C. knikt hem vriendelijk toe. Hij heeft tot dusvei geen enkele reden tot ontevredenheid Er komt zelfs nog een getuige var de openbare aanklager vertellen, dal liij op de avond van de moord dn< mannen m de buurt van het huis var do dokter heeft gezien. Een van. d« tine liep achter liet meisje aan. 'Maai het was met de verdachte, het wa: een man met een baard. Uiteraard heeft de openbare aan klager nog andere bewijsmiddelen achter de hand en kan wellicht zwaar der geschut in steilmg brengen dan hij vandaag heeft gedaan. Maar voor mr. Justice Hinchciiff die in Chester door twee trompetters is begroet in zijn rode mantel, ufgezr met hermelijn, en met zijn grijswitte pruik de drager is van eeuwenoude Engelse tradities, is er nog ailijd mels bewezen. Tot zolang zal hij cr nauwlettend voor zorgen dat de verdachte met alle respect, als een onschuldig burger zai worden, behandeld. Dat blijkt de gehele dag, tijdens deze zitting in een zaal met zuilen en een wirwar van kleine tnbunes en banken met gepruikfce juristen. We beleven een plechtigheid zoals wij in dit land, mogen verwachten. kleurig maar pijnlijk nauwkeurig ge- regisseerd. Het enige dat uit de toon valt is de publieke tribune, een gale rij tussen de zuilen. Toehoorders staan met de handen in. de zakken tegen de zuilen geleund. Aan het einde van de middag valt er vermoeidheid te bespeuren onder de strak voor zich uitkijkende twaalf Advertentie TM. Vier werkelijk befro*r"b*re*middltUim helpen elkaar en.... doen wonderend Een belangrijke onidekkingepgeneejltuii-; dig gebied it „tyneigismut". Hiermede voidi bedoeld de Vedettijdse*et jtcrVm van de wedting van velschillende gênett. middelen. Be vief middelen verenigd Sr» <helarine„d"-elkafzonde)lij((albtroemd. «erken iezamennog beier- Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere ciiddelenrfaletier» doen werkelijk wonderen! a w Tegen DijAfl* ff flfitp. Gmcï»Ai voor tfa gttoiligsli maag, *a«t dis wcdi beschermd door he! farttntfet] Cfctftm. SOlabl, IO.BO.VocviKfcgeJtfuverpittinjTOOUfcl 13-50 AMSTERDAM (ANP). De Ncder- landsche Bank heeft zich bereid ver klaard met ingang van. vandaag de cember 1961- en januari 1962- schat kistpapier van de banken te kopen tegen 2ï percent. Dit is een kwart percent hoger dan tot dusver. Met deze maatregel wil de Nederlandsche Bank tegemoet komen aan de krap te op de geldmarkt. (Van een onzer verslaggevers)' Prinses Margriet is gisteravond van Schiphol naar Montpellier tn Zuid-Frankrijk, vertrokken. Zij werd door koningin Juliana en prinses Marijke uitgeleide gedaan. De Prinses wordt op haar reis vergezeld door mejuffrouw L. J. Ingen House. De Prinses gaat waarschijnlijk een cursus Franse literatuur-geschiedenis volgen aan de universiteit van Montpellier, Advertentie1 III. -ikii lêdiÉMifr'W'i Speciaal verlaagd* Ai. Prijs (met kleins stijging per maat) ttrsj-f (Van onze redactie wetenschap pen) Het verschil tussen een 10-me- gatonkernbom en een van 50 me gaton of een van 30 megaton is niet dat de andere vijf maal zo grote verwoestingen aanricht Ruw geschat is het effect van een 50-megatonbom twee en een half maal .dat van de kleine bom. Hoe groter men de bommen maakt, hoe duidelijker de „verminderde meeropbrengst" wordt. De vraag is dan ook aanstonds gerezen wat de Russen op het oog hebben met hun superbommen. Wan neer het militair gesproken meer nut afwerpt drie 10-megatonbommen te gebruiken dan één 50-mcgatonner dan begint men te denken aan ande re oogmerken dan militaire. Dan zou men de superbom kunnen beschou wen als machtsvertoon, intimidatie middel. Des te weerzinwekkender wordt dan de proef. We mogen Chroe- sitsitr** eieen woorden van januari t"96Ö citeren, toen hij zei: Zóu een der partijen de zelf opgelegde ver plichting om geen kernwapens meer te beproeven schenden, dan zou de schender van die verplichting zicb zeif overladen met schande en hij zou veroordeeld worden door de vol ken der wereld. Met de grootste klem Is uit tal van landen het verzoek tot het Kremlin gericht de 50 megatonbomexplosie achterwege te laten. Dat voor werke lijke ongerustheid ieder, bestaat is zonder meer duidelijk. Elke kernex plosie verontreinigt de atmosfeer en de aardbodem. Heeft men echter het protest luider laten klinken dan nodig was? Heeft men uit propagandis tische motieven de 50-megatonbom zwarter afgeschilderd dan hij al is? Zoals hierboven gezegd, neemt het effect van kernbommen niet even redig toe met de grootte. Daardoor klinkt 50 megaton erger dan het is. En zelfs 100 megaton doet niet meer dan de straal van het verwoeste ge bied verdubbelen, vergeleken met een 10 megatonbom. Dan is er het karakter van de bom. Het is vrij algemeen bekend, dat de zware kernbommen fusiebommen zijn. Waterstof (H-)bommen dus, die hun energie ontlenen aan het ver smelten van atoomkernen. Dit in te genstelling tot de 'gewone' atoom- jomnien. die splijtingsbommen zijn, waarbij atoomkernen m stukken vlie gen. Die splijting levert veel radio actief afval op. de fusie daarentegen weinig. Op zich zelf is de H-bom dus vee! 'schoner*. Veel van die schoonheid wordt weer teniet gedaan, doordat de H-b-m wordt ontstoken met be hulp van een sptijiingsbom. En daarbij komt, dat volgens schatting de heift van een grote-bomexpIosie een splijtingsexplosie is en de andere helft een fusie-esplosie. Volgens dit half-om-halfschema zou een 50 megatons H-bom wat ra dioactieve afval betreft gelijk staan aan een 21 megatons splijtingsexplo sie En dat is oen geweldigs hoeveel heid vuiligheid. Voorts is de constructie van de bom van veel belang. Omtrent de perfectie van de Russische bommen is niets bekend. Behalve dat hup laatste bom ln oktober 1958 wat ar ea! betreft de vuilste was, die tot dat tijdstip ooit tot ontploffing was ge bracht. Inderdaad was er dus reden ge- ïoeg om de 50-inegatonexplosie met le grootste bezorgdheid, tegemoet te uen. Overigens zal de mate van at- iiosfeervervuilirsg niet dadelijk te iverzien zijn. Twee weken tot twee maanden zullen de westerse deskundigen no dig hebben om op grond van lucht monsters de samenstelling van de Russische bom te Ieren kennen. Ook de fali-out zal in twee etappes komen: vrij snel na de explosie de eerste golf. maar maanden later pas wat er vervolgens neerdwar relt. De verwachting bestaat, dat deze >r.e Russische SO-megatonbom even reel vuil tot de atmosfeer en de bo- iem zal bijdragen als een kwart van alle daarvóór tot ontploffing ge- srachte kernbommen (Amerikaanse, Russische en Engelse)! te zatnen. 'ATederland, gelegen in het hart van de vrestemvindgordel en ln de delta van de grote rivieren, is zeer vatbaar voor radioactieve besmetting door A- en H-bom- men.' 'Het volk behoort de waarheid te weten, opdat het weet, dat het de hoogste tijd is in actie te komen tegen het radioactieve gevaar en tegen de voornaamste oorzaken daarvan: de proeven met A- en H-bommen.' 'Nog steeds poogt men de onge rustheid over de radioactieve besmetting van lucht, water en bodem in ons land te sussen met berekeningen van de maximaal toelaatbare dosis, die nog lang niet zou zijn bereikt." Deze drie citaten komen voor in het dagblad. De Waarheid van. 5 december 1958. 'Ondanks alle opgeschroefde be richten over verhoogde radioac tiviteit moest in officiële Zweedse, Deense, Japanse en zelfs Ameri kaanse verklaringen worden toe gegeven, dat deze radioactiviteit ver beneden de gevarengrens ligt.' Dit citaat, komt voor in het dagblad De Waarheid van 19 ok tober 1961. TJ"et verschil in behandeling van J"L het stralingsgevaar is treffend. De kop boven het bericht in De Waarheid luidde: 'Huichelachtige bezorgdheid over radioactieve neerslag.' Nee nee, natuurlijk niet de kop van 1958 maar de kop van .1961, Voor De Waarheid staat boven alles vast, dat de proeven met atoombommen, die door Amerika 'genomen zijn en mogelijk geno men zullen worden, verderfelijk voor de mensheid zijn. Bij de Russische proeven worden de schadelijke gevolgen tot het mini male beperkt. 'De kernexplosies vinden dan ook plaats ver van de bewoonde gebieden der aarde zulks in tegenstelling tot de Amerikaanse proeven, die o,a. gehouden werden in druk bevaren en visserij gebieden van de Stille Oceaan.' (Waarheid 19 oktober 1961) "He jongsteRussische proeven zijn, zoals men weet, gedeel telijk gehouden in Siberië, een ge bied. dat volgens de Russische propagandaberichten in snel tem po bevolkt wordt. Voor een ander deel zijn zij gehouden bij Nova Zembla. rond 3000 kilometer van Noorwegen. De proefnemingen bij Bikini waren rond 4000 kilometer verwijderd van Japan en Austra lië. Als de Russische berichten juist zijn, dat de havenstad Archangel en de andere havens in het noor den van de USSR zich in een toe nemende bloei mogen verheugen, is de Poolzee in de buurt van de kernproeven een drukbevaren ge bied. Kortom: De Waarheid heeft zijn jasje sinds de hervatting van de proeven door Chroesjtsjaw geheel omgekeerd. Om de aandacht van deze op merkelijke koerswijziging af te leiden, vertelt De Waarheid van zaterdag, dat de PvdA-pers Bikini warm heeft toegejuicht. Als wij zeggen, dat dit botweg gelogen is, drukken wij ons zeer gematigd uit. Wij zouden pagina's van de krant kunnen vullen met berichten uit het ver leden, waaruit onrust en tegenzin tegen de kernproeven sprak. Het moet voor iedereen, die over enig geheugen en goede trouw beschikt averbodig zijn. Wij herinneren er slechte aan, dat de moties, die op ie kadervergaderingen van. de Partij van de Arbeid saterdag zijn aangenomen, vooraf zijn gegaan foor een verklaring van de Partij van de Arbeid, aangenomen ln juli 1957 en een verklaring van ie Socialistische Internationale van 30 april 195'8. De Waarheid zit naluurlijkheel srg met de verschillende mega- tonbommen in zijn maag, want hoe moet het nu verder met de ïfredesraad en met de Volkeltoch- len? Maar daarom mag het blad toch aog niet zo vrijmoedig omsprin gen met de waarheid. A/Tevrouw Goloeb heeft in een vraaggesprek aan het Russi sche vakbondsorgaan Troed ver klaard, dat zij en andere Russi sche toeristen Nederland slechts door de raampjes van de bus mochten bekijken. Men zou kunnen zeggen: 'Wat is dat voor een reisvereniging, die de mensen voor veel geld naar een land stuurt, waar je niet uit de bus mag komen?' Men zou ook kunnen zeggen: 'Waarom mocht mevrouw Goloeb niet uit de bus en haar man wel? En waarom mogen andere Russi sche toeristen vrij rondkijken?' Men zou ten slotte kunnen zeg gen. dat mevrouw Goloeb zich erg onduidelijk heeft uitgedrukt of dat Troed haar niet helemaal heeft begrepen. In elk geval is er aanleiding genoeg voor kameraad Paul de Groot, die toevallig toch in Mos kou is, om in een ingezonden stukje de zaken even recht te zetten. Tenzij natuurlijk mevrouw Go loeb ons land slechts uit het smalle raampje van de Russische propaganda mag bekijken, want dan heeft dit geen zin. De Zweedse vreemdelingen dienst heeft, een visum verstrekt; aan kapitein Gaivao, die zich in januari jl. van het Portugese pas sagiersschip Santa Maria meester maakte. Hij zal op uitnodiging van een studentenorganisatie een serie lezingen in Zweden houden.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2