f m Enschedese politie maakt snel einde aan automarkt JSS&m E. niet de juiste man voor Veertien studenten op informatier Frans naar toneel komt Nederland Unie niet geschikt voor besturen van Zuid-West-Afrika Mening van kennissen en collega's: Verdwenen employé zat voortdurend in geldnood 1 Het Vrije Voïk ckort Weinig; contact tussen Jaarbeurs en bedrijfsleven: moeilijkheden Schoenfabriek in Tilburg uitgebrand ■Éi VN-COMMISSIE RAPPORTEER! Heldenrol ;De HET VRIJE VOLK VRIJDAG 27 OKTOBER 1961 PAGINA 3 'm êffimsmm i (Van een onzer verslaggevers) medewerking van de politie in geheel West van de beambte J. E. die de Amsterdamse Bank De Amsterdamse recherche heeft ondanks Europa via Interpol nog geen spoor gevonden voor zeven ton heeft benadeeld. Het enige nieuwe feit dat ontdekt werd is dat het juiste bedrag var de verduistering no; 14.000 guld enhoger ligt dan de 700.000 die eerder werd bekendgegeven Bewogen leven (Van een onzer verslaggevers) De reis van de Nederlandse studenien langs een aantal uni versiteiten in Afrika gaat door. Uit 70 kandidaten liceft men er veertien gekozen, Utrechtse, Wagenïngse. Leidse en Gro ningse cn over een paar weken, op 9 november, vertrekken zij met de Johan van Oldcnbarneveldt uit Amsterdam naar Port Said. Daar begint dan een tournee die op 25 maart in Dakar zal eindigen. V ertromvenspoèt f'okkelm: ruimte 'a Schat van ideeën Interieur Adviseurs co.; 2f*/fsN$ Dc Enschedese pollie heeft gisteravond rigoureus het mes gezet in de automarkt, die nu gedurende ongeveer een jaar op donderdag avonden op een van de bedicningsstraten van de Boulevard 1945, clandestien werd gehouden. De actie van de politie begon om zes uur. Elke auto. motor of bromfiets, die een standplaats wilde innemen, werd aangehouden. De bestuurders werd gelast hun voertuigen naar het politiebureau te rijden voor controle van de papieren en van hun voertuigen. Dit transport gebeurde onder begeleiding van de politiemotor met zijspan. Om ongeveer half negen stonden op het terrein voor de politiegarage veertien auto's. TÏjftien bromfietsen en vier motoren. Toen was er geen vrij hoekje meer over cn moest de politie er noodgedwongen toe overgaan de straat, waar de automarkt wordt gehouden, af te sluiten. Iedere han delaar, die na die lijd kwam. werd weggestuurd. Dit is een op-cn-top Rotter damse foto, zeker zo Rotterdams als een plaat van de Euromast, van de Cooisingel, van „Zad- kine" of van de havens. Het is een beeldcompositie van het werk aan de metro: temidden van staal en bekistinghout stor ten arbeiders aan de Ëeuvehaven de betonvloer voor het metro- slation. In het midden van de foto de betonpilaren, waarlangs over enkele jaren gehaaste me- troreizigers van cn naar de treinstellen zullen lopen. De recherche in Amsterdam heeft de vrouw van E. gister morgen langdurig ondervraagd. Uit alles krijgen de opsporings ambtenaren de indruk dat zij van de gehele zaak niets af weet. .WÏS In dc Amerikaanse slad Seattle zal in 1962 een meretd- tentoonstelling „van dc 21ste eeuwworden gehouden. Het symbool van deze tentoonstel- m ling zal een „ruimtenaald" zijn. Mr. Paul. een plaatselijke coiffeur heeft nu vast een kapsel ontworpen dat daarop s is geïnspireerd. Het wordt hier getoond door de 22-jarige Donna Edgin, met op de ach- tergrond de echte ruimtenaald, JJ die reeds in aanbouw is. m Kennisen en collega's van de 47- jarige J. E. die op de afdeling parti culiere rekeningen .buitenland speci ale rekening van Franse en Zwit serse cliënten beheerde, steken niet onder stoelen of banken dat zij het vreemd vinden dat E. op de 'oank dezp vrijheid heeft gekresen. Volgens hen zou E. voortdurend in geldnood hebben gezeten. Ook z(in vruow en drie kinderen zouden daar vaak onder geleden hebben. Uit gesprekken met personen die E. goed kennen, blijkt wel dat de nu verdwenen beambte een. bewogen le ven achter de rugu heeft. Na de dood van zijn moeder enige jaren voor de oorlog trok hij naar Frariki-ijk, waar hij dienst nam in het vreemdelingen legioen. In de eerste periode van de laatste wereldoorlog werd hij bij de gevech ten om de Maginoriinie in Frankrijk krijgsgevangen gemaakt. Na enige jaren in Duitse gevangen schap te hebben doorgebracht, kreeg liij beperkte bewegingsvrijheid en ging aan het werk in de kruidenies- branclie in Baden-Baden. Daar leerde hij ook zijn tegen woordige echtgenote kennen, een Ne derlandse die met haar ouders al vele jaren in Baden woonde. In 1944 trad hij in het huwelijk. Na de Duit se nederlaag trok E. in Franse dienst als toik. In 1946 kreeg hij ontslag en kwant hij met zijn gezin naar Nederland. In 1947 trad hij bij de Amsterdamse Bank in dienst. Als werkkracht op de bank voldeed hij uitstekend. Voor bsnkcursus die hij daar volgde slaag de hij cum laude. met Franse en Zwitserse rekening houders uitging als die in de slad waren. Zijn relatie met buitenlandse cliën ten op de afdeling 'rekeningen parti culieren' bracht mee, dat hij vaak Het wordt niet zo maar een pret- reis. Het is een reis met een vast om lijnd doel. Deze veertien ouderejaars studenten en een afgestuurde in de sociologie van niet-Westerse gebieden willen zich grondig op de hoogte stellen van het Afrikaanse universitaire leven. De informatie die zij opdoen, gaan zij publiceren in dagbladen en studentenbladen. Zij willen ginds ook gegevens ver schaffen over het studentenleven hier en speciale Holland-avonden houden. Zo hopen zij het contact lussen de studerenden daar en in Nederland te bevorderen. Men heeft ernaar gestreefd dat zoveel mogelijk studierichtingen ver tegenwoordigd zijn, zoals rechten, medicijnen, biologie, geologie, land bouweconomie. Alle deelnemers zijn voorbereid op het houden van inlei dingen en sommigen van hen ook op een vakkennis die geen enkele uni versiteit biedt: het besturen van DAF-ééutonners en het repareren van zo'n vrachtauto. Wel wordt er eerst per trein ge reisd naar Khartoem en vandaar per vliegtuig haar Kampala in Oeganda, maar dan begint de zware rit naar het westen over wegen die hier en daar niet meer dan sparen zijn. Een autotocht van een kleine zevenduizend kilometer. Op zevenduizend gulden na zijn de kosten van de reis nu bijeen. Dat is voor een groot deel te danken aan de scheepvaartmaatschappijen die gratis passage geven, aan de regc- voor deze reis nam, is medegedeeld ring die drie vrachtwagens ter be- dat dc Afrikaanse universiteiten alle schikking stelt, aan een firma die de medewerking hebben toegezegd en hele kampeeruitrusting cadeau deed er met name voor de Holland-avon- en aan het bedrijf dat voor bijna den grote interesse bestaat. 19.000 gulden bijdroeg. Ook een begin van Nederlands- 1 n torAfrikaanse uitwisseling is in zicht. Er is al sprake van dat een deputatie Tijdens een persconferentie In van studenten uit Nigeria een te- Utrecht, de it*d dis het initiatief genbezoek komt afleggen. (Van onze soc.-econ. redactie) I)e onvoldoende mate van contact tussen Jaarbeurs en bedrijfsleven is wel de voornaamste oorzaak geweest van de moeilijkheden, die het jaar beurswezen in Nederland heeft door gemaakt. Alle partijen verkeerden in meer of mindere mate Sn onzekerheid en veroorzaakten door hun in deze onzekerheid genomen beslissingen nieuwe onzekerheden. Aldus het jaarverslag van de jaar beurs over. 1900. Het bestuur wijst op de versnippering op jaarbeursgebied die is ontstaan. „Er ontstonden "steeds meer beurzen, die ten dele eenzelfde werkingsgebied hadden e.: ciic elkaar derhalve tegenwerkten ;n benadeel den, veelal onbewust en zonder dar. men kon vaststellen hoe groot het i nadeel precies was." „Men heeft cle jaarbeurs wel het verwijt gemaakt", aldus het verslag, „geen leiding aan de ontwikkeling te hebben gegeven. In het vorige jaar verslag is er reeds op gewezen, dat zij die initiatieven namen om tot nieuwe beursvormen te komen, niet bereid waren een zodanige leiding te aanvaarden." Dat is begrijpelijk, indien men be denkt. dat van de Jaarbeurs in deze ook weinig leiding uitging en kon uitgaan. Zij was zelf onzeker, vooral weer juist door de gedragingen van het belanghebend hbedrijfsleven, welks wensen soms van groep tot groep en met de tijd wisselden. Het was een vicieuze cirkel, die niet te doorbreken leek." Inmiddels is een commissie uit het algemeen bestuur tot de conclusie ge komen. dat een reorganisatie van de structuur van de jaarbeurs nodig was. vooral om een nauwe samenwerking met hot bedrijfsleven te verkrijgen. De bestuurscollleges onderschreven deze conclusies en besloten de reor ganisatie nader te doen uitwerken. Maar aangezien hiermee de nodige tijd gemoeid is, zijn voorlopig maat regelen genomen om deze samenwer king meer te demonstreren en reeds nu te verwezenlijken. De raad van bestuur is uitgebreid en er is een raad van advies ingesteld. Het streven'is erop gericht zo spoe dig mogelijk te komen tot een geco ördineerd landelijk beursbeleid in samenwerking met de totaliteit cn de onderdelen van het Nederlands bedrijfsleven. In dit kader past ook overleg ondermeer met de RAI. De eerste contacten daartoe zijn gelegd. In het verslag wordt nog vermeld, dat verdere uitbreiding der overdekte expositieruimte binnen de grenzen van het huidige beursterrein niet meer kan plaatsvinden. Met de ge meente Utrecht, die over in aanmer king komende terreinen beschikt, is overleg gaande. In de omgeving van het Rem- brandtsplein was hij dan een goede bekende die veel uitging. Om zijn banksalaris aan te vullen, werkte hij enige jaren 's avonds als kelner in een. restaurant, Van deze feiten zouden ook de met interne controle belaste afdelingen der Amsterdamse 3ank op de hoogte zijn geweest, zeggen bekenden van E. J. Ofschoon jaioezie mogelijk daarbij een rol speelt waren verscheidene personen die E. kenden er ten zeer ste verbaasd over dat hij op zijn ver- trouwenspost bleef gehandhaafd. Want juist op deze plaats kon vrij gemakkelijk beschikt worden over de vaak zec-r hoge bedragen die op de Franse en Zwitserse rekeningen bij de Amsterdamse Bank stonden. Het spreekt van zelf dat een en ander zich onder de nodige protesten van de „marktkooplieden" voltrok. Het kwam overigens niet tot een openlijk verzet. B(j de in beslag genomen en ge controleerde auto's was er praktisch niet één. die in goede staat van on derhoud verkeerde. Reeds bij het eerste eenvoudige onderzoek kramen gevaarlijke gebreken naar voren. Van verscheidene bleken bovendien de papieren niet in orde te zijn. Zo werden kentekenbewijzen aan getroffen, die niet op naam stonden van de huidige eigenaren en waren verschillende handelaren niet In het bezit van een rijbewijs of een be- lastingkaart. AI de voertuigen waar aan iets mankeerde, werden vastge houden. Ze zullen van de week aan een intensief onderzoek worden on derworpen en zo nodig uit «1e cir culatie worden genomen. De eigenaren krijgen een proces verbaal. De recherche zal hierbij worden ingeschakeld om na te gaan of er van diefstal afkomstige voer tuigen bij zijn. Overigens is reeds gebleken, dat dit bij de bromfietsen niet het geval was. De actie van de politie werd om negen uur beëin digd. De politie ziet deze actie als het begin om de automarkt in Enschede volledig uit te bannen. De belofte van burgemeester Thomassen, ge ruime tijd geleden in een raadsver gadering gedaan, dat onder geen i enkel beding zal worden toegestaan i dat een automarkt vaste voet in Enschede krijgt, wordt daarmee in-i gelost. j De raad lieeft er toen de markt - verordening speciaal voor gewijzigd, in die zin, dat er in de gemeente Enschede geen andere markten mo gen worden gehouden dan die, die door B. en W. zijn vastgesteld. Bo vendien wordt de automarkt be schouwd als een de openbare orde verstorende handeling Advertentie I.M. Bij KB is mr. J. van Vieren met ingang van 1 oktober 1961 benoemd tot raadsadviseur in vaste dienst, bij het departement van Maatschappe lijk Werk. In Nice is een kneedbom ont ploft bij het kantoor van een lucht vaartmaatschappij. Er werd aan zienlijke schade aangericht. Bel of schrijf Fokkelman... en gratis ontvangt u de nieuwe interieurkatalogus vol praktische ideeën voor een gezellig thuis Nieuwe Binnenweg 288-294 Telefoon 50066-52989 Rotterdam mmm NEW VORK (Reuter) Zuid-Afrik» is ongeschikt om het iieheerschaps- gebied van Zuidwest-Afrika te bestu ren. Alle Zuidafrikaanse militairen dienen uit dit gebied teruggenomen te worden. Burgers behoren geen vuurwapens te dragen. Dit is de conclusie van de commis sie van negen der VN', die een rap port over de vroegere Duitse kolome Zuid-West-Afrika heeft opgesteld. Het rapport stelt voor dat de Al gemene Vergadering der VN recht streeks of indirect toezicht op het gebied uitoefent cn een eind maakt aan het Zuidafrikaanse bestuur. Een hulpprogram dient de inheem se» rn spoedig mogelijk de gelegen heid te geven zich te bekwamen hun ,and zelf te besturen opdat het ge heel onafhankelijk kan worden. De toestand, zo waarschuwt het rapport, is explosief. Er moet een eind komen aan rassenwetten en aan jeorganiseerde immigratie van blan ken. vooral uit de Unie van Zuid- Afrika. (Van onze kunstredactie) Het Théatre du Vieux Coiombier uit Parijs komt onder leiding van Jean de Rigault in Nederland drie voorstellingen geven van het blijspel 'Monsieur chasse' (Meneer gaat op Jacht) van Georges Feydeau. Op 31 oktober gaat het stuk in de Konink lijke Schouwburg in Den Haag, Frungoise Flftüry vervult de vrou welijke hoofdrol van Leontine in 'Monsieur chasse.' heeft verkregen door zijn samen werking met het Rotterdams Toneel o.a. in de musical 'Irma la Douee' Het gezelschap bestaat o.a. uit Francoise Fleur.v, die de rol speelt van Léontine, Jean Pierre Delage, erm *un;st«erdam. i medie. die op het ogenblik 'Meneer: C? De schoenfabriek van Franken, die geheel ingebouwd ligt tussen de Heu velstraat en de achterbebouwing van het U'illemsplein te Tilburg, is don derdagmorgen geheel uitgebrand, zo dat het bedrijf stil ligt. In dit dichtbebouwde stads- en winkelcentrum heeft de fel uitslaan de brand grote consternatie gebracht. De brand werd gesignaleerd door personeel van de nieuwe 'Prlbawin- kei, dat vanwege de opening de ge hele nacht heeft doorgewerkt. De brandweer, die om v(jf uur werd gealarmeerd, pakte met zeven stralen cle vuurzee stevig aan en had deze bedwongen tegen zes uur. Het werd echter bijna zeven uur voordat alle gevaar voor de belendende percelen geweken was. Het grootste gevaar liep de grote magazijnruimte van dc firma Van der Sclu-oot. De schade bedraagt vele tienduizenden guldens. Op een vier meter hoge muur stonden hoofdbrandwacht Brommen cn brandwacht Verhoeven niet hoae- tirukstralen te blussen, toen plotse ling de gehele muur het begaf. De mannen werden meegesleurd, sprongen voor hun leven cn bleken na onderzoek in het ziekenhuis niet ernstig gewond te z(jn. Belden kon den nair huis worden gebracht. Ret sociologisch ondc.zuN,de Rot terdamse en dc Amsterdamse ha vens wijst op een aanzienlijke cn ge vaarlijk tekort, zowel bij de werk gevers als bij de werknemers. Dat is geen plezierig resultaat voos de werkgevers- en werknemersorgan'sa- tics. die gezamenlijk het onderzoek hebben gefinancierd. Maar als zij te ring weten te trekken uit de harde les. is het lesgeld niet verspild. Het tekort, dat de onderzoekers hebben geconstateerd, bestaat hierin dat noch de werkgevers noch de vakorganisaties zich in het algemeen hebben kunnen aanpassen aan de zich snel wijzigende arbeidsverhou dingen. Als wij lezen, dat driekwart van de ondernemers in sociaal op zicht nog negentiende-eeuws denkt, dan moeten wij toch wel vaststellen, dat de veie miljoenen woorden, die geschreven en gesproken zijn over menselijke verhoudingen en over de bedrijfsgemeenschap, voor veie on dernemers in de havens maar wei- niz uitwerking hebben gehad. De ongenuanceerde taal (sodemie ter. respectievelijk ror, maar op' waarover een der onderzoekers zo fijntjes gewaagt, is de taal. waarin de op- en aanmerkingen van de be drijfsleiding de arbeiders bereiken. Die taal was tachtig jaar geleden al moeilijk te verwerken. Maar naar mate de status, het maatschappelijk aanzien, van de arbeider buiten het bedrijf is gestegen, is een dergelijke aanblafferij binnen het bedrijf onaan vaardbaarder geworden. Het tekort bestaat ook aan de kar, 6 van de vakorganisaties. Het is een ander tekort. Want aan de bonden behoeft men niet te vertellen, dat de arbeiders menswaardig behandeld dienen te worden, in geestelijk én in stoffelijk opzicht. Daarin ligt im mers hun oorsprong en hun bestaans recht. De bonden echter schieten tekort in hun aanpassing aan dc economi sche ontwikkeling. De loonstrijd heeft plaats gemaakt voor loonpolitiek. Maar die loonpolitiek is een aange legenheid, die bedreven wordt ver buiten de gezichtskring van de gewo ne leden en van hen, die ongeorga niseerd stijn. Dat was zo bij de ge leide loonpolitiek, dat is zo bij ds gedifferentieerde loonpolitiek, die zich theoretisch weliswaar meer op het peil van de bedrijfstak beweegt, maar waarbij de eindbeslissingen toch weer op het hoogste niveau val len, gelijk de praktijk uitwijst. En voor zover wij kunnen zien. zal het bij elke andere vorm van loonpoli tiek, die deze naam verdient, niet anders zijn. Zolang nu de vakorganisaties er niet in slagen deze politiek te ver talen en aan zo niet alle dan toch een zeer groot aantal werknemers duide lijk te maken, schieten zij tekort. ITen ander tekort, dat de onderzoe- J kers hebben opgespoord, is, dat de organisaties te formeel, te forma listisch worden. Om het eens heel kras te zeggen: de bonden worden te goed. De organisatie klopt als een bus. Verhoudingen en bevoegdheden zijn scherp omlijnd en waterdicht ge formuleerd. Het gevaar dreigt nu, dat het contact van man tot man wordt bemoeilijkt door een loket. Deze ontwikkeling dreiet overal bij 'gevestigde instellingen, die men vol goede bedoelingen steeds meer ver volmaakt. Maar zij is meestal, en zeker bij een vakvereniging, fataal. De leden zien de bond niet meer als hun organisatie, maar als een orga nisatie. waarvan men lid behoort te zijn en die een aantal mensen links laten liggen. Zo liggen de zaken in de havens van Rotterdam en Amsterdam. Wij zouden niet staag beweren, dat zij in een aantal bedrijven en bedrijfs takken veel anders liggen. De aard van het werk en de structuur van de bedrijven is daarbij van grote bete kenis. Een gelukkig verschijnsel is, dat men bij de grote vakcentralen, al thans hij het NVV, besett, dat er sprake ls van een tekort. Bij het op sporen van de oorzaken ontziet men zichzelf niet. Het onderzoek in de havens kan een belangrijke aanvul ling zijn van hetgeen men in eigen kring al heeft gevonden. En als de organisaties er dan nog In slagen de juiste geneeswijze te vinden, zal althans aan de kant van de werknemers het tekort afnemen. 'f)e Opmars', bl ad van het propaganda- de KVP, schrijft deze week over de woningbouw en over de dappere rol die de KVP speelt in de strijd voor meer betaalbare woningen, 'Het afgelopen parlementaire jaar nam onze Tweede-Kamer fractie dan ook geen genoegen met een bouwprogram van 80.000 woningen. Dank zij de KVF- motie-Andriessen werden er nog 5000 woningen aan toegevoegd, gelijk verdeeld over de woning- wetbouw en de premiebouw.' Dat islaten we zeggen een wat sumiere samenvatting van een stuk parlementaire geschie denis waarin de meerderheid van de Kamer tegen de KVP in een door de regering onaanvaard baar verklaarde a.r. motie voor meer woningwetwoningen aan nam, waarin een kabinetscrisis ontstond, die met veel moeite weer werd gelijmd en waarin de KVP voornamelijk de rol speelde van 'remmer in vaste dienst*, om een vermaarde uitdrukking te ge bruiken. ie Opmars' trekt de zaak zelis voor een propaganda- wel een tikje te veel naar kich toe als hij schrijft, dat onze kamerfractie cr geen genoegen mee nam en dat dank zij een KV P-motie meer woningen wer den gebouwd. Deze heldenrol heeft de KVF-fractie nu net niet vervuld. blad

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1