Op school leren is ch aangewezen weg Meer dan tweederde van Nederlanders kan niet zwemmen Bromfietsdief krijgt 1 jaar n Mysterieuze kapers op de kust stellen politie voor raadsel 'Goudse schoolkwestie niet in openbaarheid' zegt raad Van Andel Antwerpense droomweek voor Parelleerlingen In kleine sigaartjes bijna evenveel teer ais in sigaretten Prinses opgebracht Onze woensdag tip KORTE BROEK Belangrijke mededeling HEDEN Geen klachten Aanpassing Toernooi Uitstel HET VRIJE VOLK DINSDAG 3 APRIL 1962 PAGINA 2 Tussen 10 en 13 WimSÊÈSS8m JUWELIER Meer werkwilligen bij Zwanenberg Niemand vermist V, Wé AV.i -MÊÊÊÈÊÊÊÊ Lichaam van man dreef in gracht Spaanse student staat terecht PLAKKEN! (Van een onzer verslaggevers) Nederland, een enorm waterlandMaar acht miljoen van de Nederlandse bevolking kun nen niet zwemmen- Van de dienstplichtigen, die jaarlijks in ons land onder de wapenen komen, is 65 percent de zwemkunst niet machtig. Deze schrikbarende getallen deelde de heer Kouwenhoven, rijksconsulent voor de lichame lijke opvoeding in de districten Alphen aan den Rijn en Gouda, maandagmiddag mee op het congres, verbonden aan de jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Bad- en Zwem inrichtingen. kwamen In 1961 kwamen in ons land 64)0 mensen om door verdrinking. Van hen waren 270 personen onder de vijftien jaar. Friesland en hel platte land van Noord-, en Zuid-Holland be taalden de hoogste tol. Schoolzwemmen is een middel om het aantal verdrinktngsgevallen bij jeugdigen te verlagen. Het enorme gebrek aan overdekte baden houdt echter de zweminstructie voor scho len in de meeste plaatsen in ons land tegen. lil gemeenten waar het school zwemmen mogelijk is. wordt hiermee begonnen. In de vijfde klas van de lagere school, als de kinderen onge veer elf jaar zijn. In de leeftijdsgroep van 6 tot 9 jaar verdrinken echter de i meeste kinderen. Na het negende levensjaar loopt het aantal verdrinkingsgevallen sterk terug en dan begint pas het school- ïwemonderricht. Waarom zouden wij er niet eerder mee beginnen, vroeg de heer Kouwenhoven zich af. Juist in de lage klassen is het les rooster niet zo overbezet. In de laatste klassen van de lagere school worden de kinderen voorbereid op een voort gezette opleiding en dan is het veel moeilijker om het schoolzwemmen in bet rooster In te passen. De heer E. Kupers jr.. inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam, was ook voorstander van het hoe-eerder-hoe-liever-idee van de heer Kouwenhoven. Maar om be paalde redenen moet er juist in die vijfde klas met het schoolzwemmen worden begonnen. Hij stelde: de periode tussen het tiende en dertiende levensjaar is de meest geschikte. De kinderen zijn dan op een leeftijd gekomen, dat zij Iets willen presteren. De medewerking en de belangstelling zijn dan ook vee! groter. Jongere kinderen, zo zei hij, kun nen wij wel het kunstje aanleren, maar het is dan erg moeilijk om de zwembeweging in het totale bewe gingspatroon vast te leggen. Ook wees hij op het grote gebrek aan overdekte baden. Bovendien is. in verband met de vijfdaagse werkweek, de beschikbare instructietijd nog meer beperkt. (Van een onzer verslaggevers) De 21-jarige bouwvakarbeider J. F. uit Kerkrade, die veertien dagen ge leden voor de Maastrichtse recht bank terechtstond wegens diefstal van een hele serie bromfietsen in Kerkrade en omgeving, is gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar plus ter beschikking stelling der regering. De officier van Justitie had ander half jaar en terbeschikkingstelling geëist. De 25-jarige Maastrichtse bouw vakarbeider H. B.. diin januari van dit jaar voor een originele diefstal zorgde door in de lege brandkast van het burgerlijk armbestuur te Maastricht een briefje achter tc la ten met de kreet "Laat er in het ver volg wat meer Inzitten', werd con form de eis veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en een voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering met twee jaar proeftijd. De burgemeester van New York, Wagner, heeft meegedeeld dat presi dent Kennedy op 19 mei zal aan zitten aan een monsterbankel in New York ter gelegenheid van de 45ste verjaardag van de President, die ove rigens op de 29ste valt. Het doel van het banket is de kas van de democra tische party te vullen. Advertentie LM. stijgtng p. maat 45 et. aWcon gefcftg 4 «pril sa bi ijzersterke Terienka 55/45: gevoerd. Multi colours en pinbeads, 5 jaar ROMERO AM BtncïnweK/Eendraebttstraat Nw. Biouenweg/AelbrJcsde Beijerlandseiaan 87-93 Zw*rt]anstraa.t «0-S4 (Van een onzer verslaggevers) De politie in Hoek van Holland houdt zich nu ai ruim drie weken bezig met een bijzonder mysterieuze zaak. Wie zijn de twee of drie jongens die langs de kust rondzwalken? Duitse avon turiers of Engelse deserteurs? Het eerste is het meest waarschijnlijke. De voor de hand liggende lezing is dat Duitse jongens ergens in Duitsland een auto hebben gestolen waarin zij uniformen van Britse officieren vonden. In deze uniformen en mét de bij behorende papieren zijn zij ongehinderd de Nederlandse grens gepasseerd. van drie mannen of rijn er in totaal maar twee? Waarom werden er eerst drie fietsen gestolen (die later alle maal werden teruggevonden) en na derhand maar twee? (Van een onzer verslaggevers) In een gioedvol betoog heeft dr. G. M. Nederhorst (p.v.d.a.) tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de Goudse gemeenteraad het Advertentie I.M. DE PRIJZEN VAN AL ONZE HORLOGES ZIJN VANAF VERLAAGD. Alle uurwerken met schriftelijke garantie en gratis 2 jaar verzekerd tegen brand, diefstal en vermissing. HOOGSTRAAT 152-164 BEUERLANDSELAAN 176 ROTTERDAM (Van een onzer verslaggevers) De staking bij Zwanenbergs fa brieken in Oss gaf na het weekeinde een licht verloop te zien. Maandag morgen bleken er een honderdtal meer werkwilligen te zijn dan vrij dag, namelijk totaal nu 400 van de 1500 man personeel. Venavond zal een vergadering in het bedrijf worden belegd met de fabriekskem en de bonden om te zien of er voor morgen een mogelijk heid van werkhervatting zal zijn. In de straten en bij de poort van de fabriek is alles rustig. college van B. en W. verzocht In het openbaar mededelingen te doen over de moeilijkheden aan de Jan Ligt- hartschool. H(j wees op de grote onzekerheid en de vele misverstanden die bij de burgerij heersen. De heer Nederhorst vroeg zich af waarom er van een overdreven voorzichtigheid bij B. en W. en de overige raadsfracties sprake moest zijn. De gemeenteraad bewijst zich zelf een slechte dienst als hij zich in een waas van nevelen hult. Drs. Nederhorst informeerde naar het eerherstel van de onderwijzer in kwestie. Hij had graag van het college ver nomen dat de heer C. L. Berretty niet wegens gebrek aan bewijs van rechtsvervolging was ontslagen, maar omdat er van enige schuld geen sprake was. De moeilijkheden rondom het hoofd der sehool, de heer G. H. Franssen, die door een maatregel van orde door een tijdelijk hoofd is vervangen, wilde de heer Nederhorst buiten beschouwing laten. De socialistische fractieleider wilde een motie indienen, waarbij B. en W. uitgenodigd werden in het openbaar nadere mededelingen te doen. De overige fracties prefereerden een be sloten zitting, waarna de heer Neder horst zijn motie introk. Burgemeester mr. dr. K. F. O. James vond het in het belang van de zaak beter het vertrouwelijke karakter van de informaties niet op te heffen. Dat de officier van Justitie te Rotterdam geen strafvervolging tegen de onderwijzer had ingesteld, noemde de burgemeester de mooiste rehabilitatie die maar mogelijk is. Hij wilde in een besloten zitting nog wel enkele nadere mededelingen doen. i De raad ging daarmee akkoord. Prinses Beatrix is gistermorgen opgebracht door de rijkspolitie. Niet voor een overtreding, maar als vriendendienst. De prinses was per hofauto onderweg naar Den Haag om het congres van juridi sche studenten in het Vredespaleis bij te wonen. Op rijksweg 12 bij Alphen aan den Rijn kreeg haar wagen pech. De hulp van de rijks politie werd ingeroepen, die de prinses in snelle vaart naar de re sidentie reed, waar se om tien uur arriveerde. Nog vet te laat, want prof. Hallslein had niet langer dan tot kwart voor tien willen wachten met zijn voordracht. In Hoek van Holland hebben z(j sporen onder meer uniformstuk ken en resten van verbrande pa pieren achtergelaten. Door dief stallen hebben zij de aandacht op zich gevestigd. Ook Interpol is bij het speuren naar de in de nevels verdwenen mannen ingeschakeld. Op de avond van de 16de maart werden in Hoek van Holland drie fietsen gestolen. De volgende dag werd er één teruggevonden in de Hoekse bosjes, tegenover het politie bureau. Er leg ook een koffer bij met kleding van het Royal Arm} Service Corps, onderdeel van hei Britse Rijnleger in Duitsland. Later werden in 'sGiavenzande twee fietsen gestolen, één is er terug gevonden. Donderdag werd in de struiken by de politiepost wéér een koffer met officierskleding aange troffen. Informatie b(j het Britse Rijnleger leverde niets op. Het onderdeel was op manoeuvre, er werd niemand ver mist. Zondag kwam er een nieuwe fase in het onderzoek. Bewoners van kampeerterreinen die hun huisjes wilden luchten, kwamen tot de ontdekking dat in vier huisjes was ingebroken. Een der bewoners vond half ver- Het portret van de pasfoto's. Op een ervan stond de naam Klaus Friedrichs geschreven. orand papier; daarin lagen vijf pas foto's. Achter op een van de. foto's was de naam Klaus Fneoncns ge schreven. De politie zit niet alleen met de vraag: waar zijn de drie mannen? Maar ook met deze: is er wel sprake LONDEN (Reuter) De beroemde Britse pianiste Dame Myra Hess za! door een reumatische aandoening in een van haar handen voorlopig niet in het openbaar kunnen optreden. fv/i /-' (Van een omer verslaggevers De ouders van de leerlingen van de zesde klas van de Parelschool uit Wittenbnrg in Am sterdam kwamen zaterdag oren tekort nadat hun kinderen gepakt en gezakt uit de bus spron gen na een droomweek in Antwerpen. Ze schreeuwden door elkaar heen om te verteUlen wat ze allemaal gezien en geleerd hadden en hoe Dief hun pleegouders geweest waren. Het experiment van het hoofd van de Parel- school, de heer J. R. de Groot, om zijn leerlin gen een week lang de lessen op een Belgische gemeenteschool te laten volgen, is ten volle ge slaagd. Daarom zullen binnenkort zes klassen van verschillende scholen een bezoek aan België brengen. De heer De Groot, die de trip meegemaakt heeft, was vooral enthousiast over het bedrag bn de keurige manieren van zijn pupillen tijdens de maaltijden: 'Het leek wel of ze nooit anders dan met mes en vork aten en ze spraken heel zachtjes met elkaar. Meisjes van een beroeps- school bedienden zo netjes dat ik dacht: Het kan in Krasnapolsky niet beter toegaan.' De belangstelling van de Antwerpse autoritei ten en van de inwoners bad de heer De Groot bijzonder getroffen. 'De kinderen,' vertelt de heer De Groot, 'werden op het stadhuis, waar ter ere van ons de vlaggen uithingen, ontvangen. Op de afscheidsdag toonde de Schepen zoveel interessen voor de belevenissen van de leerlin gen dat zij gewoon vergat dat ze huwelijken moest sluiten. Ik durf gewoon niet meer een appel op straat te eten, merkte een meisje op toen zij in Ant werpen wandelde. De kinderen werden zo vaak gefilmd en gefotografeerd, dat ze er op het laatst niet meer op letten." Over gebrek aan variatie in het programma, heeft niemand te klagen gehad. Na in de jeugd herbergen geslapen te hebben, gingen de 39 leer lingen naar de gemeenteschool nr. 22 voor jon gens waar ze niet tegelijk met de Antwerpe naren Belgische leerboekjes voor zich namen. Enkele keren kregen ze les van onderwijzers van de school, maar meestal van de heer De Groot. Het lesrooster was aangepast bij de excur sies die ze iedere middag gingen maken. De aardrijkskunde- geschiedenis- en rekenopgaven hadden bijna steeds iets te maken met Antwer pen en België. Spelenderwijs kwamen de jongens en meisjes meer te weten van de Sinjorenstad. Ook 's avonds trokken ze er op uit Twee avonden brachten ze door bij hun Ant werpse pleegouders, de vaders en moeders van de Belgische leerlingen, die hen vaak mee uit eten namen of spelletjes deden. Een avond waren ze te gast van het gemeentebestuur. Volgende week maandag zullen d« Antwerpenaren «en tegenbe zoek brengen. - Het zangduo .The Blue Diamonds' treedt morgen de kazerne binnen om de militaire dienstplicht te vervullen. Zij oefenden alvast in gitaarexercitie voor de "kazerne in Doorn. AMSTERDAM (ANP) Uit de Oude Zyds Achterburgwal te Amsterdam is gistermiddag het iyk opgehaald van de 23-jarige fabrieksarbeider R. Priest. Voorbijgangers zagen het lichaam drijven en hebben het met een haak uit het water gehaald. Journalisten van Britse persbu reaus hebben maandagavond mei- overweldigende meerderheid het be sluit van het bestuur van de Natio nale Journaiistenbond gesteund aan te kondigen dat zij over 28 dagen in staking zullen gaan. De bond wil e-n salarisverhoging van drie pond An tien shilling i ongeveer 38 gulden) per week voor de journalisten. (Van een onzer verslaggeefsters) De Nederlandse Consumen tenbond heeft na het sigaret- tenonderzoek, nu zijn aandacht gewijd aan kleine sigaartjes. Zes merken van de allerklein ste, de zogenaamde sprietjes en zeven merken van de iets gro tere, de senoritas zijn onder zocht op het gehalte aan teer en nicotine. Pas in de komende Consumenten gids zullen de resultaten met naam en al gepubliceerd worden, maar gis termiddag heeft de vice-voorzitter van de Nederlandse Consumenten bond, de heer B. Buitendijk, in zyn radio-rubriek Wikken en Wegen voor de VARA reeds iets bekend gemaakt. Het blijkt dat het teer- en nicoti negehalte In sigaretten en kleine si gaartjes elkaar niet vee! ontloopt. Waar in de Engelse en Deense me dische rapporten met nadruk gezegd is, dat het roken van sigaretten veel meer kans geeft c "ongkanker dan het roken van sigaren, zo! het ver schil wel daarin liggen, dat men si garenrook in de regel niet inhaleert, aldus de heer Buitendyk. Het vertelde dat het gemiddelde teergehalte van de zes onderzochte merken sprietjes 59 milligram per gram verbrande tabak is. Voor de veertien onderzochte sigaretten merken werd enige weken geleden hetzelfde gemiddelde gehalte aan teer gevonden. Bij de senoritas ligt het gemiddelde teergehalte wat lager. De Consumentenbond heeft doel bewust zyn aandacht gewyd aan de kleine sigaartjes omdat sigarettenro kers die angstig geworden door de bekende rapporten, over wilien gaan op sigaren, waarschijnlijk: de kleintjes zullen kiezen. De heer Buitendijk wees er ten slotte nog op dat het onmogelijk is voor de Consumentenbond om alle merken sigaretten en sigaren te on derzoeken; er zijn er veel meer dan honderd. Omdat van de uniformen alleen maar jacks werden achtergelaten, meent de politie dat de geheimzin nige zwervers nog gekleed zyn in militaire broeken. Verder is het nog een raadsel waai de auto met een Duits of een Brits nummerbord is gebleven. MADRID (Reuter) De openbare aanklager in Madrid beeft een gevan genisstraf van 28 maanden en een boete van 25.000 peseta geëist tegen een student die beschuldigd wordt van het uitdelen van 'communisti sche en socialistische propaganda'. De student, de 24-jarige Ignacio Romero, heeft verklaard niet schul dig te zijn. Hij zegt dat hij het ma teriaal slechts voor eigen informatie heeft bewaard en het nimmer heeft uitgedeeld. Op de vraag naar zijn politieke op vattingen antwoordde hij; 'Ik ben voor een democratisch bewind dat door alle Spanjaarden wordt goedge keurd.' Volgens de openbare aanklager heeft Romero tijdens twee reizen naar Frankrijk in 1960 contacten ge vestigd met Spaanse socialisten en communisten. Uet Algemeen Handelsblad, dat ondanks bezwaren die de WD ertegen schijnt te hebben, nog steeds als liberaal te boek staat, heeft zaterdag een opmerkelijk artikel over de aanpassing van de overheidspensloenen en de alge mene ouderdims- en weduwen- en wezenuitktring gepubliceerd. Het artikel ko.nt er kort en goed op neer, dat waardevaste pen sioenen verre te verkiezen zijn boven verdere vermindering van het aanpassingspercentage. TT/ij zijn het daarmee geheel en al eens en het verheugt ons. dat wij dit geluid uit de liberale hoek vernemen. Wij herinneren ons namelijk maar al te goed, hoeveel demagogie er in het verleden door de liberalen met de aanpassing is bedreven. In dit verband bevelen wij aan dachtige lezing van het volgende citaat uit het Handelsblad, en dan vooral de laatste zin, met aan drang aan. 'Het is onmogelijk de ambte naren de uitzonderlijk gunstige garantie van welvaartsvastheid te geven en dan tevens door te gaan met het ongedaan maken van de aftrek. In dat geval zou den gepensioneerde overheids dienaren zowel een voortreffe lijke eigen pensioen ontvangen dat voortdurend bij de loonron- des wordt aangepast, alsook het algemene ouderdomspen sioen, dat eveneens is gekop peld aan de indexcijfers van de regeringsionen. Voor het be sluit om de aftrek dan maar te handhaven is echter po litieke moed nodig, die voorals nog niet aanwezig lijkt.' Dit laatste slaat in de eerste plaats op de VVD. Tn het betoog van het Algemeen Handelsblad hebben wij de opmerking gemist, dat verminde ring van het aanpassingspercen tage remmend werkt op een ver dere verhoging van de AOW- en AWW-uitkeringen, een zaak waarop de drie vakcentralen te recht hebben gewezen. Maar daar schrijft het Algemeen Handels blad misschien een volgende keer over. Waar is de tijd gebleven, dat het toernoolveld de plaats voor de ridder was die. zonder vrees zijn tegenstander te lijf ging en velde "voor do •ogea van een be wonderend publiek? De tijd dat de ridder wel bij ëën partij be hoorde, maar het lidmaatschaps- bewijs nog niet was uitgevonden? De tijd dat de ro&antiek nog niet als romantisch werd herkend maar voor de echte werkelijkheid gehouden werd? De heer mr. L. R. J. ridder Van Rappard, burgemeester van Gor- kum, moet zich in onze dagen wel misplaatst voelen. Hij heeft voor het aanhoren van een rede die hij in de raad ging houden, een aantal notabelen per rondschrijven uitgenodigd de pu blieke tribune te bevolken. Voor dit illustere publiek heeft hij de strijd aangebonden tegen de Partij van de Arbeid. En hij heeft zijn ambtsketen ter beschikking gesteld voor het geval deze partij de meerderheid in de Gorkumse raad krijgt. J#f> Dat alles kon hij doen omdat hij onpartijdig is. Had hij niet drie dagen van tevoren bedankt voor de VVD? liet is geen wonder dat de Gor- x 1 kumse raad tot schorsing van de beraadslagingen besloot om van de verbazing te bekomen. Hoewel deze raad van zijn ridder lijke voorzitter wei wat gewend is. Maar ineens de raad tot ridder lijk toernoolveld omgetoverd te zien is wel wat van het goede te veel. "LTet is nu vrijwel zeker, dat de 11 kinderbijslagregeling voor zelfstandigen pas 1 januari van het volgend jaar in werking zal treden. Dat is voor de zelfstandi gen die ervan zullen profiteren, waarschijnlijk een teleurstelling. Een verrassing is het, voor ons althans, niet. Zodra bekend was dat minister Veldkamp het ontwerp voor een algemene kinderbijslagregeling had gewijzigd in een ontwerp voor een 'niet zo algemene* kin derbijslagregeling, was het duide lijk dat de uitvoering veel inge wikkelder zou worden. De een voud en overzichtelijkheid, die de grote voordelen vormen van volksverzekeringen, waren teloor gegaan. Tn de Tweede Kamer heeft daar- entegen de op dit gebied zo deskundige heer Berger al ge waarschuwd, maar minister Veld kamp toonde zich optimistisch. Het zou allemaal zo'n vaart niet lopen en de minister had van zijn deskundigen vernomen, dat de bezwaren tegen de veel ingewik kelder uitvoering overdreven wa ren. Het blijkt tegen te vallen. Ge lijk deze hele kinderbijslagwet geving eens één van de parade stukjes van dit kabinet tegen valt. Advertentie I. Af. IMP. V.P - A'DAM

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1