J. Melchers9 bijna 70 jaar oud, halve eeuw in distilleerderij Fabriekspijp vier meter te kort - omwonenden in wierooklucht TEÜNISKLEDING J. HUIS Rond monument op vier mei dodenherdenking J. ENGELEN De Ellende des Volks gold ook in Schiedam Diploma's van nijverheids- avondschool Gouden glaasje voor café Leg< Kolonel Holland van *er des Heils op bezoek in Schiedam COOP Jaarvergadering van bedrijfsbond bout Deense reisverhalen voor NVV-vrouiven Uw BERIN! staaf klaar Wisselkoersen Brandje in keuken GEVONDEN Burgerlijke Stand 'HET VRIJE VOLK DONDERDAG 5 APRIL 1962 pagina De heer Jan J. Mclchcrs is gisteren 50 jaar geleden zijn werkzaamheden bij de N.V. Distilleerderij en Likeurstokerij „De Olifant" begonnen. De heer Melchers, kleinzoon en naam genoot van de oprichter van het bedrijf wordt 23 april 70 jaar en heeft de wens te kennen gegeven zich op 30 april uit bet bedrijf terug te trekken. Op een druk bezochte receptie ten kantore van de N.V. heb ben veie genodigden uit binnen- en buitenland de heer Mei- chers gehuldigd. Onder hen bevonden zich de burgemeester, mr. J. W. Peek, mr. Eysink-Smeets, vertegenwoordiger van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en de consul-generaal van Liberia, de heer L. P. Huigens. Glas-in-lood-raam het tarwebrood gebakken van de hele tarwekorrel ZAAIERS worden g-e-s-p-e-l-d (Van een onzer verslaggevers) In de Spaansepolder heeft de Antwerpse fabrikant L. J. T. hars opgelost, maar hij had daar geen vergunning voor en bo vendien was de pijp van zijn fabriekje vier meter te kort voor dit procédé. Het gevolg was, dat omwonenden veel hinder kregen van de lucht. „Gewoon een wierooklucht", zei T. gistermorgen tegen de Schiedamse kantonrechter. grolë-markt 3 telef, 68770 '2"i rt0eten ZiCh !War het zullen begeven?' benut bil dé babydagboek CELSJUSSTRAAT 42 ■M T\rein KAPTEIN Fiets-o-matic dealer voor Schiedam ROTTERDAMSEDIJK 146a TELEFOON 69522 Zie grote „Kaptein"-adverten- tie elders in dit blad. De Schiedammers uit de ja ren 1850 tot 1890.Voor een deel waren het onze ouders, onze grootouders. De meesten van hen, kleine middenstan ders en loontrekkenden. Want zie de kiezerslijsten voor de gemeenteraad: er komen maar een paar honderd namen op voor. De overige Schiedammers hadden een uiterst gering of betrekkelijk klein inkomen, zegt dr. H. Schmitz in zijn werk over „Schiedam in de tweede helft van de negen tiende eeuw". Hond RECEPTIE-ALBUMS De heer H. E. M. Melchers, direc teur van de N.V., memoreerde m zyn toespraak de ups en downs die de N.V. in vijftig jaar tijd heeft door gemaakt. Met name de crisisjaren, toen de buitenlandse afzet vrijwel geheel wegviel, waren voor het be drijf moeilijk. De heer J. J. Melchers zag toen mogelijkheden op de bin nenlandse markt en by de promotor van het tot dan toe onbekende merk „De Olifant". Zondag komt de chef-secretaris van het Leger des Heils. kolonel F. Holland op bezoek in Schiedam. De kolonel wordt vergezeld door zijn echtgenote, mevrouw Holland-Black. Kolonel Holland is de tweede In bevel in Nederland. Hij Is Engelsman, heeft zich bulten ons land een uit stekende staat van verdiensten ver worven en staat bekend als een boeiend spreker. Kolonel en mevrouw Holland-Black lelden de ochtend- bijeenkomst van het Leger des Heils in Schiedam. Advertentie I.M, Namens de directie bood de spre ker een glas-in-lood-raam aan voor de woning van de jubilaris. Burge meester Feck zet, dat ook de burger lijke overheid deelt In de gevoelens van waardering voor de heer Mel chers. Hy schetste zijn verdiensten, zowel voor het bedryf als voor de stedelijke gemeenschap. Ook prees de burgemeester de verrichtingen van de heer Melchers op sociaal terrein, waarvoor de Paus hem in 1961 tot ridder in de Orde van St.-Gregorius de Grote benoemde. De burgemeester deelde de heer Melchers mee, dat hy is benoemd tot ridder xn de Orde van Oranje-Nassau en speldde hem de bij de orde be horende versierselen op de borst. De heer C. H. Buschmann, voorzit ter van de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas en bestuurs lid van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid bood de heer Melchers het zgn. vererend getuigschrift met de bijbehorende legpenning aan. Namens de vereniging ,,De Ver enigde Distillateurs" overhandigde het oudste bestuurslid, de heer A. M. Sunderman met een geestig speechje een kist sigaren. De heer J. Coebergh als deken van het Gilde van het Gouden Glaasje sloeg de heer Mel chers tot ridder in de Orde van het Gouden Glaasje. Aan de huldiging was een perso- neelsreceptie voorafgegaan, waarbij da heer Melchers, die een groot die renliefhebber is, van het gezameu- lUke personeel een boekwerk over dieren kreeg. Advertentie I.M. Hij had plotseling een opdracht voor Syrië gekregen en kon voor het opiossen van de hars niet te recht by een collega-fabrikant, die het karwei meestal voor hem deed. „Ik dacht aan de deviezen, die het in het laatje zou brengen, aan het algemeen belang", zei hy. Maar daar wilde de officier van Justitie, mr. J. van Moorsel, niet aan. i.eldoorlog te herdenken. De organisatie van de plechtigheid waarbij ver plaatselijke commissie voor de herdenking van de gevallenen. De Algemene Bedrijfsbond voor de Meubilering®- en Koutbedryven, afd Schiedam hield gisteravond in het Volksgebouw zyn jaarvergadering. De heren J. Spermon, secretaris en L. Blaazer, bestuurder, die aftredend waren, werden herkozen. De districtsbestuurder, de heer J. Boom sprak over het akkoord van Oud-Wassenaar. De Bedryfsbond voor de Meubilering- en Houtbedrij ven schaart zich in principe achter het NW„ pvaai-^h^t, gaat ;qm piftti,- ging, men is' het met de precisering van staatssecretaris Roolvink niet eens. Op korte termijn hoopt de Bond onderhandelingen te openen over de c.a.o., die op 30 juni aflodjtt voor de borstelwaren en houtwaren-sectoren Voorzitter Veld deelde mee, dat le den, die klachten hebben, deze kun nen bespreken 's maandagavond ten huize van de secretaris, de heer J. Spermon, Zwartewaelsestraat 40b. De NV~V Vrouwenbond hield gister avond in de grote zaal van het Volks gebouw aan de Tuinlaan zyn jaar vergadering. die geopend werd door de voorzitster, mevrouw J. Speyer.De vier aftredende bestuursleden, mevr. J. de Braaf, mevrouw C. Capeilo, mevrouw D. van Dijk en mevrouw G. v. d. Velde werden herkozen. Tot le den van de kascommissle werden be noemd de dames Hoek en Zuidgeest. Een forum over de broodsanering ging niet door. Mevrouw J. Oudenal- dor-Koster vertelde aan de hand van fraaie dia's over haar reiservaringen in Denemarken, waarmee ze de aanwezigen een prettige avond be zorgde. Om zeven uur zullen de stoeten zich opstellen, By het stadhuis ver zamelen zich het muziekkorps 'Cres cendo', burgemeester en wethouders, andere autoriteiten, de familieleden van de gevallenen, vertegenwoordi gers van het Nederlands Oorlogsgra- ven-Comitê, van 'Voormalig Verzet Nederland', het bestuur van de SG, enz. Verschillende verenigingen verza melen zich vanaf de ooievaarssteeg in de Boterstraat, terwyi de jeugd- en sportorganisatie zich ook in de Boterstraat opstellen. Alle scholen stellen zich op het nieuwe verkeersplein aan de Broers- vest op. Om vyf voor half acht be gint de mars naar het monument, waarbij de klokken luiden. Bij het Advertentie LM. Z V lO - HOLlANDSCH E KA NTOORBOPKHANDEL DONDERDAG Bioscopen; MONOVOLE; Meisjes van de Mamtoo. bar, 2. t en 9.15 uur. Tentoonstellingen bTKUKUJK MUöi'UM: schilderijen van Jan Sierhuis en Michael Po- dulke, grafisch werk van de groep GKt. 10—17 uur. Diversen: PASSAGE: Chr Gymn. Ver. DOK, uitvoering, 20 uur. MUSiS SACRUM: VARA-dansavond, 20 uur. Apotheek: Backer, St.-LIdulnastraat 53, VRIJDAG Bioscopen; MONOPOLE: De plunderaar*. 2 uur De gewelven der verschrikking, 7 au 9.15 uur. PASSAGE: Sen avond aan het strand. 2 en 3.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: schilderijen vau Jan Sierhuis en Michael Pu- dulke. grafisch werk van de groep CrKf. 1017 uur. Diversen: BEYERsEERGEN: SBLQ, bespreking sportweek 1982. 8 uur. IRENE. Boekenweek. 'Op verkenning hl) de dieren' door Ban Rensen- brlnk, 8 uur. MUSIS SACRUM; Shell, contact avond, S uur. Apotheek: Backer, St.-Lidulnastraat 58. Gisteravond zijn de diploma's uit gereikt van de gemeentelyke nyver- heidsavondschool in Schiedam. Aan de volgende leerlingen werden diplo ma's overhandigd. 3-jarige cursus A; R. van Hagen, M. H. de Hey, A. de Keyzer, E. H, Lepolder, J. van Mil, M. M. Plomp, H Risseeuw, I. Schipper, N. S. Sla venburg, C. Spruyt, J. Gouweleeuw, F. Th. A. Ingenkamp. S. Schriel, H. M. Beukeis, H. C. Collignon, A. Hui gen, R. Kal, G. J. v. d. Lubben, D tiys, C. de Boer. C. R. Jorissen, M. Korsten, H. J. Vosmeyer, H. Th. L. Coster, Th. Korporaal. W. v. d. Voo- ren. P. Gardenier, A. M. Huihoven, f Leenderts, D. Meyer, M. de Raat, 8. Venneer, J. de Jong, F. Pehrens, H. J. A. van Eersel, W, J, Klaasse, H. S. A. Lokken, F. v. d. Ploeg, W. A E. Kramer-Freher, F. H. J. aan de Wie). 2-jarige (vervolg-) cursus E: M. J. Agterbeig, W, I. van As, J. J. v. d. Berg, J. Beekhuis, S. L. Cederboom. K J Duller, J Eikenboom, H. M. Franken, A. F. Hordijk. A. J de Jong, M. Kuiters, R, Meeting (verklaring), D. v. d. Nagel, N. Plooy, J. B. J. Put ter, C. Th. Reymer, A, J. Richters, C. F. Risseeuw. L. van Walsum, M. G. Wiegmann, P. J.-M. Abshoven, R. v. d. Gaag, A. J. van der Lmgen, R. L. van Luyn, W. J. Nleuwland, M. Pran ger, C. de Wit. A. J. Collê. D. J. Knuskamp, A. H. Osterholt, H. van Rijswijk, L. Torenvliet, M. Ligthart, J W. Abshoven, J. A. Daalmeyer, M. jongste, S, E. C. Scheffers, D. P. Tuitel (verklaring), H. van Rij, A. van. der Steen, L. Lóke, A. O. Boot, T Bos. W. Th. Godde. H. Jonkman, L. Touw, A. W. Zwamborn. Klasse V.E.V.-adspirant BH: Th. Clausing, K. Dykstra, H. T. J. Don kers, P. Loog. J. J. v. d. Marei, D G. v. d. Meer, F. C. Nlessen. N. No bel, L. H. Osephius. B, van Schie, A. Semeün, P. J. van Tienen, G. C. Va- sena, J. de Wolf. monument speelt dc kapel van het Leger des Heils gewyde muziek. Na de herdenking vindt een bijeen komst plaats in de Grote Kerk. waar een protestants en een Rooms-ka- thollek geestciyke het woord voeren. Aanvang half negen. Advertentie IM. by Dealer voor Schiedam hpelg.Jioit.K, O..Laan Zie Berini-advertentie elders in dit blad Oud-Schwmm „U hebt in uw achterhoofd waar schijnlijk nog wel andere belangen gehad dan het algemeen belang", veronderstelde de officier, die een boete van 100 of 20 dagen eiste, waarvan f 60 of 12 dagen voor- waardeiyk met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter maakte er 100, waarvan 75 voorwaardelijk met een proeftyd van twee jaar van. De jeugdige Schiedammer L. E„ bad in een portiek gestaan, af en toe een kreet slakend, zodat orawo- 1 nenden klaagden. „Ik stond gewoon met m'n handen in m'n zakken", verklaarde E. „U stond uit te rusten", veronder stelde mr. Van Moorsel, „en u liet uw handen meerusten". „Toch wel wat hinderiyk voor wie in zo'n portiek woont", vond de kantonrechter, die E. conform de eis veroordeelde tot een boete van vyf gulden of een dag. J. K, is by het oversteken op de Rotterdamsedijk in botsing gekomen met een bromfietser. Reed die brom fietser goed? Volgens K. namelyk reed de brommer uiterst rechts van het fietspad óf op de rijweg. „Ik kreeg een klein tikje", vertelde verdachte, die werd vrygesproken wegens gebrek aan bewys. De Maassluizecaar E. was er goed afgekomen, vonden de heren achter de groene tafel. Hij was, op weg naar avondschool, met een ai vertrekkende trein mecgehold, had geprobeerd de j schuifdeuren te openen en viel daar- Advertentie I.M. Lonen van nog geen tientje De heer Verhoeckx, eigenaar van een café In de Vlaardingerstraat, heeft gistermorgen bezoek gehad van Dekens en Hoofdlieden van de Broe derschap van het Gilde van het Gou den Glaasje, zy kwamen hem een tweetal pla ten aanbieden, waarop de naam „Het Gouden Glaasje", die de heer Ver hoeckx een van de winnaars in de landelijke caféwedstrijd aan zijn zaak heeft gegeven. Bij de caféwed strijd ging het erom de Interieurs van de cafébedrijven aardig aan te kle den met reclame artikelen. Een jury heelt het land afgereisd en wees vijf tig pryswinnaars aan. 4 APRIL Engels pond 10.14Ï10,141 Amerik. dollar 3,6013,60) Franse frank 73,521—73,575 Belgische frank 7,23ï7,244 Zwitserse frank 82,928257 Zweedse kroon 63.8370,03 Duitse mark90,14180,195 Deense kroon 52.35152,40 Noorse kroon 50,5950,64 Canada 3,<UB—SAS,3,, Italiaanse lire 58,0215B,07i Oostenrijkse schilling 13.96113,971 Escudo's 12,64112,66 (Van een onzer verslaggeefsters) Landelijk was de situatie van de arbeidende klasse ongeveer als volgt: Jage Ionen, zeer lange werk tijden, slechte behuizing, een ge brekkige geesteiyke en lichameiyke ontwikkeling. Hoe stond Schiedam er nu voor, dat immers vrijwel geen grote, moderne fabrieken had? Dr, Schmitz heeft een globaal overzicht, z(j het met enige hiaten, kunnen samenstellen van de cate gorieën van personeel. Rond 1875 waren 1939 Schiedammers In de moutwynindustrie werkzaam (waar van 130 hl) de windmolens en 80 bij de stoommolcns. Schiedam telde 1020 ambachtslie den, 360 mensen werkten bij de kaarsenfabriek Apollo en 273 von den een werkkring in andere bedry- ven. Er waren 24 eigenaars van sche pen. 779 .neringdoenden" en 57 handelaars. Vrye beroepen werden door 167 Schiedammers uitgeoefend, terwijl er zich zestig bezighielden met graapv-cdel en veertig met steenkolenhandel. Het overheidspersoneel omvatte 196 Schiedammers: onder meer 15 leraren van de h.b-i. en de La- tynse School, 39 onderwyzers, zes tien politiemannen en eén toren wachter. Totale beroepsbevolking: 5001, Maar in dit overzicht ontbreken kantoorpersoneel, rijksambtenaren, spoorwegpersoneel. dienstboden, werksters. koetsiers, tuinlieden, enz. En daarom schat dr. Schmitz de totale beroepsbevolking op 5500. on geveer 27'- percent van de bevol king. Ongeveer twee vyfde van de beroepsbevolking dus wa& direct af hankelijk van de moutindustrle. In werkeiykheid echter waren het er nog meer, want metselaars, timmerlieden, koperslagers cn an dere ambachtslieden vonden m de branderyen heel wat te doen. Terwijl ook handel en scheepvaart nauwe banden hadden met de moutwynindustrie. Dr. Schmitz komt tot de slotsom, dat, een aantal ambachtslieden meegerekend, zestig percent, en zon der hen 54 percent, afhankeiyk was van het wel en wee der brandcryen. De salarissen van de loontrekken den liepen sterk uiteen, maar in to taal hebben ze wekelijks ruw ge schat, misschien zelfs wat aan de hoge kant maar 50.000 verdiend. Gemiddeld dus tien gulden. Er waren een paar Schiedammers met een hoog inkomen: de gemeen tesecretaris, de directeur van de gas fabriek, de gemeentearchitect. An deren verdienden flink: de meeste branders en enkele handelaars. De gemeenteraad heeft in 1855 een voorstel behandeld om een gemeen telyke inkomstenbelasting ln te voeren. Het ontwerp voor deze be lasting onderscheidde dertien klas sen in het belastbare mkomen. De eerste klasse ging tof 500 per jaar. de dertiende lag boven de 54 000. Het hoofd van het gezin mocht voor zich zelf 300 van zyn jaar inkomen aftrekken, voor zyn vrouw 100 en voor elk ander gezinslid 50. Een gehuwd man, zonder kinderen, moest minstens 9 tot 10 verdienen. Anders viel hij buiten de belasting. Veel ar beiders haalden dat salaris niet. Hoe groot het werkelijke Inkomen van de Schiedamse bevolking was, is aan de hand van de gemeente lyke belasting niet mogelijk vast te stellen. Er zyn m het Schiedamse en veertien gulden. ïn de mouic- rUen: van drie tot tien gulden. De mannen, die op dc molens werkten, brachten tussen zes gulden en 10.50 thuis, terwijl op de stoommnlens van 5 tot 12 werd verdiend. Dehoul- zaagir olens: 5 tot 7 en de kui- pcrücn 5 tol 8. In de gasfabriek was het niet be te/'. Daar lagen de lonen tussen de 75 cent en 12. De fabriek van gas meters, de kaarsenfabriek, de azyn- makerüen en bierbrouwerijen ze ontlopen elkaar nauwelijks. De glasblazerij vermeldt lonen van 7,50 tot 24. Maar de touw- slageryen beginnen by 3 en hou den op by 7. Werk op de sleephel- ling levert tussen de"/ 6 en 8 op. In de zlnkwitfabriek verdienen de arbeiders in 1853 5. De wevery be taalt lonen van 3,50 en 5,50. De verdiensten van de vrouwen worden maar by twee takken van nijverheid genoemd. In de moulc- rüen verdienden vrouwen tussen de zestig cent en écn gulden, in de kaarsenfabriek in 1871 5 en 6. De kinderarbeid, vermoédelijk vooral jongens, leverde nog minder op. Er worden bedragen genoemd van veertig cent, vijftig cent en het hoogste is vier gulden. Zoveel ver dienen alleen de jongens in de hout zaagmolens. De twaalf gulden loon bij dc bran derijen gold de meesterknechts. De gewone brandersknechts kwamen gemeentearchief ook geen gegevens óver. Al in 1860 Is de inkomstenbelas ting afgeschaft en vervangen door andere belasting. De grondslagen daarvan: de huurwaarde, het meu bilair, enz. volgens de aanslag in 's rijks personele belasting; de „dienst- en werkboden"; „de paar den van gemak en weelde" en de waarde van andere onroerende goe deren dan de eigen woning. Ook hierby werd rekening gehouden met het kindertal. Het heffingspercentage bedroeg 3 maar werd langzamerhand opge voerd, tien jaar later is het 5. Enkeie gemeenteverslagen die uit 1853. 1858, 1863 en 1871 en een enquête, gehouden in 1890, zeggen iets over de ontwikkeling van de lonen. Tussen 1850 en 1875 beleefde de moutwynindustrie zyn laatste bloei periode. Wat verdienden in die pe riode de volwassen mannen per week? In de branderyen en dlstllleer- deryen lagen de lonen tussen zeven tot een gemiddelde van één gulden per dag. Maar de kuipers, azijnma kers. bierbrouwers, touwslagers, kur- kensnyders. het personeel van de houtzaagmolens en de jalousiema- kers kiegcn veel minder. Zeer laag waren de inkomsten van dc wevers. Over het geheel ge- nomrn zegt dr. Schmitz. zullen de Schiedamse arbeiders lussen dc 6 en 8 per week hebben verdiend. Alleen dc geschoolde of zeer ge oefende krachten kwamen boven de 10. By de kaarsenfabriek is een be drag van 20 gemeld, maar dat is waar.schynhjk alleen voor de hoofd opzichter of de bedryfsleider weg gelegd geweest. Ook de glasblazers kwamen boven de 10: hun werk was dan ook heel zwaar. Wat de ontwikkeling van de lo nen betreft: ze waren stabiel of ste gen enigszins. Met uitzondering van de windmolens, die steeds meer te duchten hadden van de stoommo- iens. Maar na de zeventiger jaren, toen de branderyen achteruitgin gen en dikwyis zelfs werden stil gelegd, ging het ook met de lo nen slechter. En in 1892 werden ln een „Hol landse zaak" lonen van 9, f 10 en 13 per week betaald. In bedryven, die de Franse methode volgden (niet een hogere gistproduktlc)be taalde men de arbeiders 7, 9, 10,50 en 12,50 en de meester knechts 16,50. De lonen in de „Hollandse zaak" lagen toen dus nog op het peil van 1871. De meesterknechts dus verdien den tussen de 10 en 20 gulden. Maar dat was zo'n kleine groep. De arbei ders konden zich hoogstens onder scheiden door het predikaat „ge oefend". In de jaren negentig verdienden schilders 11,50 tot 14,50, timmer lieden 12 tot 12,50, metselaars 13,20 tot 16,50. Dat lijkt hoog, maar als cevolg van seizoenswerk- loosheid kwam het jaarlijks inko men meestal niet boven de 500. In advertenties werd als Jaarloon voor een dienstbode 50 tot 60 geboden; een keukenmeid kreeg nauweiyks tien gulden per jaar méér. Ook van de gemeentesalaris,-en geeft dr. Schmitz een overzicht. In 1876 komt de gemeentesecretaris tot een jaarwedde van 2400. ln 1890 tot 3000. een politieagent tweede klasse verdient in 1876 528 per jaar en in 1890 625. Dc lonen van de meeste ambte naren liggen al even laag als die in de industrie. De lagere klerken, de politieagenten, dc brugwachters, de sluiswachters verdienden in '76 7 tot 10. De onderwyzers: van 10 tot 15. Multatuli's typering: „De ellende des Volks" ging ook voor Schiedam op. De meeste Schiedamse arbeiders moeten op de rand van de armoede hebben geleefd. Een huishoudboekje uit het archief van het burgerlyk armbestuur meldt pryzen uit oktb- bev 1847: 52 lood koffie 0,52, 1 brood 0.40, 1 pint melk f 0.05, 1 kop aardappelen /0 04, 2 eieren 0,07, 2 haringen 0,06, 10 kop appelen 0,25, 5 kop peren 0,12, 3 ons worst 0,24. 1 paar klompen 0.19. 2 dweilen 0,35, 100 turven 0,55. In maart 1859 kostte een tarwe brood van 1500 gram 0.26 en een roggebrood van 1 kg 0,08. Soms steeg de prijs een paar centen. Waarschyniyk was een bedrag van 9 per weck zeker noodzakelijk om te kunnen leven. Heel waarschyn iyk echter leden de meeste arbei ders armoede, want zij haalden de 9 per week niet. Het verslag van een enquête over de levensomstandigheden van de Schiedamse arbeiders zegt: „Het zwarte Schiedam moge de bezitten de klasse weinig te genieten bieden, zoals wel wordt gezegd, de over grote meerderheid der arbeiders kan er nog niet eens behoorlijk leven. hy tussen het perron en de rijdendt trein, „Wat mankeerde u?" vroeg de kan- tonrechter ontsteld. „Geen schrammetje", antwoorddt de jongeman. Hij werd vermanend toegesproken- ,,'t Had uw beide benen kunnen kos ten". En omdat veel mensen schynen te denken, dat ze, zolang ze alleen maar zich zelf ln gevaar brengen, hun gang wel kunnen gaan, eiste de officier van Justitie bij wijze van waarschu wing een boete van 25 of vyf <js. gen. De uitspraak was f 20 of vier dagen. L. van R„ aangehouden wegens lichte verkeersovertredingen, gaf de politie een verkeerde naam op- Hendrikus Rip. „Ik had 's morgens ontslag gehad en Ik wilde met ook nog eens met een bekeuring thuiskomen", ver ontschuldigde hy zich. Zijn boete kwam nu echter aan- merkeiyk hoger te liggen, want voor de verkeersovertredingen eiste de of ficier tweemaal vyf gulden, voor het opgeven van een valse naam 25 boete. De uitspraak was: twee maal vier gulden en 20. Twee Schiedammers, die de voor schriften van de arbeidsinspectie ten aanzien van vergunningen voor het werken op zaterdag en zondag heb ben overtreden, kregen een formele boete van 15 of drie dagen. Beiden hadden een vorige maal opgemerkt, dat ze geen andere oplossing zagen dan het overtreden van die voor schriften om hun bedryf gaande te houden. In overleg met de officier van Justitie was nu echter een op lossing gevonden. Men herinnert zich wellicht, dal op 4 februari een hond losbrak op een terrein aan de Schlekade, daar een kin,tl beet, angstige mensen uren lang dwong op een boot in de Schie te biyven ronddobberen en ten slotte twee agenten aanviel, die de orde kwamen herstellen. Gisteren stond zyn eigenaar, de koopman J. C. terecht. C. vond, dat het hem niet kon worden verweten. „De mensen plagen die hond zo ver schrikkelijk, dat hy vals Is gewor den". De kantonrechter meende, dat an deren daarvan niet het slachtoffer mochten worden: „V moet ervoor zorgen, dat het dier niet losbreekt", „De hond lag aan een ketting, die sterk genoeg zou zyn voor een paard", zei C. „Toch niet sterk genoeg voor een hond blijkbaar", repliceerde de offi cier van Justitie, die een boete van 50 of 10 dagen eiste. De kanton rechter maakte er 30 of zes dagen van. In de keuken van de familie K. S. Z. aan de Lange Achterweg Is gister avond laat brand uitgebroken. Daar aan ging een hevige knal vooraf. K, O., die de eerste verdieping bewoond, waarschuwde de familie Z. die op de zolderverdieping sliep. De brand was ontstaan onder de gootsteen waar een hoeveelheid petroleum, busjes verf en kwasten in terpetyn stonden. Oorzaak was vermoedeiyk een weggeworpen sigarettenpeuk. Onder leiding van de heer Titulaer is het i uur met een nevelspuit gedoofd. Het houten plafond, een radio en een TV- apparaat werden door de hitte ge blakerd. De verzekering dekt de schade. Het pand is eigendom van de ge meente. De brandweer kon na drie kwartier inrukken. Advertentie I.M. SCHIEDAM Z.U I D - H.OU^NOSCHE KA N TO ORBOEKHANOEL Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9.00— 12.30 uur en 2.00—6.00 uur: babygoed; melkbus: een paar wollen, hand schoenen. Te bevragen by de vinders: een paar leven wanten, v. d. Linden, K.O, Laan 100b; zwarte lederen want (r.), Dal, Oude Kerkhof 14a: wieldop, Van Doorn, Boersveld 156; ring met sleutels, Slechtenhorst, Burg. Bou- mannlaan 62, Overschie; bril in étui, Collenburg, Jan v. Avennesstraat 45b; portemonnee met inhoud, Sut- torp, TTollensstraat 36a; portemon nee met Inhoud, Smel, Lange Haven 99; lederen tasje met inhoud, Smit, Ampèrestraat 43a; bedel-armband, Overzier, Bocrhavelaan 54b; arm band, chateletn. Lange Singelstraat 39; damespolshorloge, De Wit. Vlaar- dingerdijk 195; damespolshorloge, Al- blas. Villastraat 34; herenpolshorloge, Sjoer, Stadhouderslaan 45; een paar rolschaatsen. Van Dam, Johan de Wittsmgel 201; zwarte coat en rode sjaal, Schafthuizen, Nieuwe Haven 283; jongensondergoed, portier brandweerkazerne; kinderjurkje, Calje, woonschip de Ruigt, Willems kade; driewielig kinderfietsje. Van Aken. Mgr. Nolensiaan 127; gouden ring. Stedelijk Museum, Hoogstraat; vulpen, Karde!, Broersvest 19; rozen krans, Rigters, Snelhussingel 38a; sierduif, Hagersvast, Van Ruysdael- Iaan 62; zwarte poedel, Van Maurik, Jan Oudegeeststraat 63; badtas met inhoud. Van Veghel, Havenstraat lib; harenportemonnee met inhoud. Van Tilborg, W. Brouwerstraat 2b; sportkleding, Engering, Parkweg 210; damesmantel, Byioo, Graaf Floris- straat 52. Geboren: Pieternella, dr van J. Meulstee en E. van Eyk; Wïlma, dr van L. U, Florcntmus en T. L. Tjan; Martmus H. H. M., zn van M, de Bruin en P. E. Kelderman; Arie, zn van P. van der Burgh en C. Goos- sens; Alfons J. H., zn van A. A. Pis tereen en P. D. Kruitwagen; Johan nes, zn van S. van der-Zee en O. Sijtsma; Faulus C. W„ zn van R. G, Brouwer en M. W. Sitton; Ronald, zn van a. van Dyk en A. van Arum. Overleden: K. B. M. H. Ruts, 61 jr, echtg. van J. van den Hoek; M. Hof man, 82 jr. echtg. van K. W. Jansen; P. W. van Brakel. 76 jr, echtg. van E. C. van Dyk.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 2