...maar on er niks aan doen...\^Ts!rschipri:mlrmkm schip kapseist 111 woe Hollandsch Diep VROLIJKE GEZICHTEN OP VRIJE VOLK-FEEST Grammofoonplaten En elders. Man redt zich met kattesprong van wisse dood Storing in landingsgestel noopt KLM-machine pas in Curacao te landen (Van een onzer verslaggevers) Dat er in Rotterdam grote toeloop zou zijn voor het op treden van Cliff Richard en zijn Shadows, was te verwach ten. Zelfs uit het verre Hel mond 'was er een bus met fans. Een knaap uit Enschede kwam 'zich 's morgens vroeg al mel den bij de Ahoyhdl. Rotterdam was voorbereid! Warming-up The shadows! Show ivordt gestopt Cliff zingt, tenminste: hij probeert 't. in alle toonaarden wera het uitgeschreeuwd: Hup Cliff Hé, Cliff Ach, Cliff en Oh, Cliff. Politiemannen en hekken hielden het opgewonden tienervolkje nog enigermate in bedwang (Yan een oneer verslaggeefsters) 'Het uhu enorm, vte hebben genoten, hartelijk bedankt.' De tien prijswinnaars van ome Clifi Richard-prijsvraag kwamen woorden tekort aan het eind van een bewogen middag. Samen met een vriend of vriendin waren ze. in hun mooiste jurkjes en kostuums naar het Amster damse Concertgebouw gekomen voor een tiener feest je, dat Het Vrije Volk speciaal voor hen gaf. Ere-gast: Cliff Richard. tiet' nnetr,.- p wSlAWOÖD - Loeiende ontvangst Liberale idealen VRIJE VOLK MAANDAG 9 APRIL 1962 voor^eschre- ine rnet «to- De heer J. C. Corpeleijn, directeur van de Ahoy': „De huurder, het Nederlands Theaterbureau, heeft een afzonderlijke verzekering voor even tuele schade afgesloten. We hebben een aparte microfooninstallatie voor mogelijke moeilijkheden De heer J. J. Oster, president van het college van hoofdlieden van de Rotterdamse brandweer: „Ikben hier toevallig op de zaterdagse ronde die ik van een ander heb overgenomen. Aan de overkant van de zaal hebben we de brandslangen. Dan kunnen we spuiten ais het misgaat". Versterking van het aantal politie mannen. Méér brandwachts. Méér heren van de drankwet, hoorden we. En óók: Véél meer controleurs van het concertbureau N, J. j, van Doe veren. De heer Van Doeveren: ,Ik heb er nu vijfenveertig. Bij soortgelijke bijeenkomsten van het Rotterdams Philharmonisch zijn er twaalf. Een hele partij heb ik bij het podium samengetrokken Aldus is het gegaan: Warming-up: Tieners met hoge, lage, platte, verzorgde, onverzorg de kapsels, tieners in leer, gebrei de wol, zijde en we dachten zelfs jute kragen hóóg, kragen laag puntschoenen, grove laarzen, trom petten in de hand. een enkel rotje in de zak, fluiten sympathiek wanneer Top- en-Flops Stok aan dacht vi-aagt voor The Ricochets met zang van Ruud van den Berg Zijn „Without you" wil er wel in'. Olga en Berry doen hun best maar het fluiten is bepaald minder'. Doch- „The Hot Jumpers" we ten méér van warming-up. Rood zijn hun jasjes. Wit (met zwarte re vers i draagt zanger Jim Pownall om zijn beweeglijke leden. Winnetou Mo- noarfa en collega's rammeien op hun - gitaren. Zanger Jim krijgt een ova- tie.,en dartelt als een pias het toneel af. "Warming-up: Harry Bliekdie gewaardeerde platen heeft ge maakt, brengt met „Helloh, Ma ry-Lou" de tieners tot extase. „Come on, boys..." een zwaar, loodzivaar, toch behoorlijk ca dans. Waarna tot verbazing van de enkele tientallen niet- tieners een kaal hoofd voor ons schudt bedenkelijk) de mishan deling van Speenhofs beroemde Brief'volgt. Harry fluit, Harry zingt: ,.Kom terug, kom terug". Misschien zou de bard zich in zijn graf omdraaien. Maar een tiener roept verrukt„Ze worden bekend, ze worden héél bekend, boys Een pietepeuterig opstootje tn de hock van het enorme complex. Vier, vijf agenten, de bewakers van mijn heer Van Doeveren, 't Is niks, vol komen onbetekenend. Men klimt van de stoelen, de halzen komen weer op de normale plaats. En gejubeld wordt vóór knappe Shirley in haar strak blauw jurkje. „Falling-in-love". Een lief kind in vak C: donkere ogen, lange haren, witte schoentjes, zwij melt duidelijk. En dan staat ineens Ahoy' op zijn kop: Let's twist again. Ergens breekt een ruit. Van buiten wil men naar binnen. De twist: de stem van Shirley is die van een baby geworden. De zaal loeit! The Shadows. Ja, The Shadows! EindelijkThe Shadows! Top- en-Flops Herman Stok waar schuwt: „Wilt u blijven zitten, an ders kunnen de mensen achter in de zaal niets zien En de Shadows hebben pretentie- tjes. „De pers mag alleen foto's tij dens het eerste nummer maken. Zo niet. clan stoppen ze!" De schaduwen hebben twee enorme versterkers meegebracht. Het lijkt of hun gitaren alleen maar basklanken hebben. ..Wonderful land" „Kon- Tiki". Een knaap in lederen vest. zwarte handschoenen klimt op ziin stoel, vouwt zijn handen gelukzalig achter de lange lokken en begint te dansen. The Shadows hanteren hun gitaren als stenguns. We horen het geluid van de pauken van vooroorlogse hu zaren; daarna lijkt het alsof een vliegtuigmotor aan het proefdraaien is.-.. - „Wilt u alstublieft blijven zitten. De mensen bü het toneel moeten weg. Anders stoppen de Shadows". En de Shadows stóppen! Maarniet lang. Wéér bonken de gitaren. Warmihg-up voor Cliff, die na de pauze zal optreden. En het verhaal van het idool kent u eigenlijk al. Nee, er hoef de niet door de brandweer gespo ten te worden. Alleen de politie en de bewakers hadden het druk. Om het toneel vrij van opgewon den jongelieden te houden. Om de lichtbakken in veiligheid te brengen De heer Stok, voor de zoveelste maal: „D moet niet zolang blijven staan. Dat is heel onsportief. Laten we voortmaken. De show wordt di rect gestopt als u blijft staan". „Dat zijn geen fans, dat is tuig!" verzekert een jongen achter ons, „Fans doen zoiets niet!" Tóch geren en gedrang naar voren. Spreekkoren: Cliff, Cliff. En dan kómt Cliff... Vier, vijf liedjes zingt hij. Het pro gramma moet een paar keer onder broken worden: ..Mensen, we probe ren het nog één keer!" Wéér mis! Cliff cn Shadows af! „Het ligt aan u zelf. We hebben nog tien minuten voor het half elf is En dan is het rustig! Het ..kiezen of delen" heeft indruk gemaakt. En Cliff Richard zingt zijn be- roemde „The young ones". Lichten uit: donker toneel; Cliff en Sha dows zijn nergens meer te vinden. Bij de uitgang vechten twee jon gens. Dat was dus voor Rotterdam het „idool"! ,,'t Is me tegenge vallen", zei een meiske bij de garderobe „m tr Cliff kon er niks aandoen Advertentie I. M. idoe het zelf - döé 'Best goed -• V/' Vil "t v - 1 jhoutsaaandérplaaS waarriföe .Uw:'jarerilatig'-goede trvariiroen'fiëêft... Om vier uur precies gingen de del ven open voor Cliff en zijn onn xheidelijke Shadows. Er ging et uid gejuich op, dat hun, na de 'storr -.-an vorige avond in Rotterdam, toe vel als lieflijke muziek in de on .uoet hebben geklonken. Cliff Richard wist precies wat he te doen stond, want zijn fans zo: den wel voor werk. De een had n grotere foto's bij zich dan de ande en natuurlijk moest overal de feil: teerde handtekening op. Bovendi .regen ze allemaal een grammofoer -laat en ook daar schreef Clii Richard onvermoeibaar zijn naam op. Iedereen wist gelukkig wel wat te ,-ggen in het Engels, want Cliff wil- e precies weten wie de prijswinnaars aren. wat ze deden en wat ze van cm dachten. Dat maakte de ton en los en op 't laatst wist niemand .eer wie tegen wie sprak. Het werd een allerplezierigst 'on- uonsje' van een duidelijk aanbe en. maar heel sympathieke en een- oudige teenagerster en twir.tig op- ewonden fans, die het eigenlijk nog laar nauwelijks allemaal konden ge- men. Na nog .-ven geposeerd te hebben voor een foto van de twintig prijs winnaars met h«& Cliff, gjjjg Qljff menara oeiaoen met caaesus leen 'leventer koek, plakboeken, foto's, 'u ieven terug naar de solistenkamev En onze prijswinnaars gingen, dol gelukkig beginnen aan het tweede :ee! van hun prijs: het Cliff Richard- .oneen. Met hoogrode matigen en tintelen de ogen hebben ze meegebruld, toen Mijt het podium opkwam. En mei en gevoel van 'nou kennen toe hem •eht' zijn ze tevreden en gelukkig •Miswaartz gegaan. (Van een onzer verslaggevers! Op het Hollandsch Diep is zaterdag het 1200 ton metende sleep- schip Av.vnti uit Rotterdam in een stormvlaag vol water geslagen en binnen enkele minuten gezonken. De 42-jarige schipper J. A. Aarends uit Groningen verdween met het schip in de diepte. Twee andere opvarenden, de heer Kleinendorst uit Dordrecht en dien.: dertienjarige zoon. dreven tien minu ten tfp een scheepsluik en konden toen door een Frans binnenschip worden opgepikt. De Avanti was met een lading steenkool onderweg van Dordrecht naar de Amer-centrale 151 Geertrui- denbere. Het schip werd getrokken door de Rotterdamse sleepboot Mevo. Kort nadat de sleep de Dordtse Kil was uitgevaren, het woelige Hollands Diep op. sloegen de golven bij een koerswijziging, waarbij het schip dwars op stroom kwam. in de niet door luiken afgedekte ruimen. Het lange sleep6chip kapseisde vrijwel onmiddellijk. De kapitein van de sleepboot, schipp, Bakkeren uit Rotterdam, gooide haastig de sleepdraad los en ging op zoek naar drenkelingen. Een achter de sleep varend Frans motorscheepje had echter inmiddels de heer Kleinendorst en zijn zoon al ontdekt en kon hen met enige moei te oppikken. De Kleinendorst voer op de Avanti mee als zogenaamde 'op stapper'. Zijn zoontje had de reis meegemaakt omdat hij vrij was van school. Van de zijde van de waterpolitie te Drimmelen. die een onderzoek naar het ongeluk heeft ingesteld, werd ons medegedeeld, dat men het onbegrijpelijk vindt, dat de ruimen van de Avanti niet waren gesloten voor het schip het Hollandsch Diep opvoer. (Van een onzer verslaggevers) Met een katachtige sprong heeft de 58-jarige fabrieksarbeider Ludwig Kouthoofd. een bü het plaatsje Horst in Limburg wonende Ambonnees, zich zoterdag het leven gered, toen hij met zijn bromfiets op een onbe waakte overweg onder Blerick door een personentrein uit Venlo dreigde te worden geschept. Zijn bromfiets werd door de trein honderd nieter meegesleurd, maar hij zelf kwam met de schrik vrij. De man had in de neerstriemende regen de in volle vaart naderende trein niet bemerkt, ofschoon de bestuur der nog signalen gaf. Ook mevr. J. Holthuisen. die het ongeluk zag aankomen, schreeuwde zo hard zij kon. om de man te waar schuwen. doch deze zag dc trein pas toen hij er anderhalve meter van verwijderd was. Met een fantastische achter waartse sprong kon hij de trein echter nog ontwijken. De trein, die 100 meter verder tot stilstand kwam. en door de bromfiets beschadigd was, had' enige minuten vertraging. Tegen de fortuinlijke bromfietser werd proces-verbaal op gemaakt. 1 ;- In de buurt van Tel Aviv ls zondag een bestelauto met zeventien leden van één familie op weg naar een begrafenis op een onbewaakte overweg door een trein geramd. Elf inzittenden verloren het leven, zes werden gewond. Advertentie LM. Cliff Richard en de Shadows Een beperkt aantal L.F.'s met originele handtekening van Cliff. DANKERS - COOLSINGEL Koop bmk 'Mj ét ASBSIBBSSPSSS (Van een onzer verslaggevers) Cliff Richard is in Nederland ge weest. Wel. het is niet onopgemerkt aan de Nederlandse teenager voorbij gegaan. vooral niet aan de 3700 za terdagavond in de Rotterdamse Ahoy-haL 2500 gistermiddag in het Amsterdamse Concertgebouw en des avonds nog eens 2000 In Ben Haag. In Rotterdam was de wanorde groot zodat werd gedreigd dat de zaal ont ruimd aou worden. In Amscerdam hadden de organi satoren de zaal beter in de hand. Na het eerste liedje was er een aantal fans, dat hun idool beslist dichterbij wilde zien. Vaderlijke woorden van Herman Stock (Top of Fiool leidden alles weer in normale banen. Vanaf dat ogenblik hebuen wij een show gezien die alles wat er tot nu toe op dit gebied in Nederland is ge- j weest. sloeg. Cliff Richard is een fe nomeen, een fenomeen dat het niet verdient om. afgedaan te worden met gemakkelijke kritiek. (.'Hij kan zin gen'.) Want in het Concertgebouw (inte resseerde het niemand of deze prach tige showman inderdaad 'n geschool de stem heeft of niet. Hij had de zaai in zijn greep en niemand kon of wilde zich daaraan onttrekken. Voor treffelijk gesteund door zijn sidemen "The Shadows' bewees hij een vak man te zjjn die zijn metier tot in de toppen van zijn vingers beheerst. 'Living Dol!' een van zijn eerste successen werd door de zaal meege zongen. 'We say yeah' werd met een golf van opwinding beantwoord. The Young Ones", The girl in your arms' en zijn andere tophits ver den met kreten van herkenning ontvangen. Om bestorming van het podium te voorkomen kreeg de show een enigs zins abrupt einde. Voordat de teen agers zich realiseerden wat er ge beurde, sprongen Cliff en zijn scha duwen van het podium, renden de i zaal uit ea vluchtten in de auto die hen naar Den Haag moest brengen. Voor de pauze was het instrumentaal optreden van The Shadows het on betwistbare hoogtepunt. Vooral de drummer Brian Bennett blonk uit ia een dynamische solo in 'Little hee'. De Nederlandse teenagersterren dew middag openden konden he - eiken. Haastig greep privses Irene vaar haar coiffure, toen ze zater dagavond met prinses Armgard vit het vliegtuig op het. winderige Schiphol stapte, terug van een particulier bezoek aan Parijs. S2 (Van onze luchtvaartredacteur) De KLM-lijnmachine uit Europa, bestemd voor Paramaribo. Caracas en Curagao, heeft gistermorgen Para maribo en Caracas overgeslagen en (te Dr. Albert Plesmanluchthaven op Curagaoin grote opwinding gebracht. Een storing iu het hydraulische sy-j steem van deze OC-8 was de oorzaak.! Door gebruik van het reservesysteem j kon de bemanning echter het lan-i dingsgestel toch naar buiten brengen' en een volmaakte landing maken op Curacao. De gezagvoerder ontdekte de sto ring boven Suriname. Hij besloot toen naar Curacao door te gaan. om dat daar een langere landingsbaan ligt. Aan de hydraulische systemen var de DC 8 machines zijn in de af gelopen maanden wijzigingen aange bracht. Op deze vlucht werd het nut van deze modificaties bewezen. De wijzigingen hebben o.a. lot doel ge had ook het reservesysteem te perfec tioneren. De risico's voor de landing op Cu- rairao waren dus zeer gering. De aan wezigheid van brandweer-, politie- en ziekenwagens bij de landingsbaan op de Dr. Albert Plesmanliaven gister morgen wekte weliswaar een andere indruk, maar deze voorzorgsmaatre gelen zijn nu eenmaal ven. wanneer een maehi ring binnenkomt. Het reservesysteem van de DC 8 werkte feilloos. Het toestel met 130 personen aan boord kwam normaal aan de grond. De Jordaanse autoriteiten heb ben de vertoning in Jordanië van de Amerikaanse film 'Judgment at Nu- rember' verboden met het oog op haar 'pro-zionistische' strekking. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter. aard toor rekening van hen die vtor. den geciteerd. Het is duidelijk, dat de halsstarrige houding der regering in deze zaak (liet debat over dc woningbouw, red. "VVj een ernstige verstoring kan teweeg brengen in de goede verhou dingen tussen parlement en rege ringsgezinde partijen. Men kan zicii afvragen welke oor zaken tot deze ontwikkeling geleid hebben. Stond tijdens de debatten de schim van de minister van Financiën achter de ministcrszetel in de kamer? Of moest de doorstoot naar de onge subsidieerde woningbouw tot elke prijs gehandhaafd blijven onder in vloed van de liberale idealen op dit gebied? In beide gevallen is er o.i. te veel waarde gehceht aan het doorzetten van een rechtlijnig beleid en werd er helaas wederom te kort gedaan 3311 de eis dat regering en kamer in 'gemeen overleg' 's lands '.uilen behartigen. (dr.) v. H(elvoort) in: Katholiek Staatkundig Maandschrift.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1