Merkwaardige opstelling van verkeerslichten: zes gewonden bij botsing Ouders dolgelukkig: Paultje niet ernstig ziek maar kerngezond MysteHe houdt politie van nog steeds bezig Paardenstaart wordt over grens afgehakt SPINWIEL Bezwaren tegen voorstellen voor grafische c.a.o. I m ZES WASECHTE KONINGINNEN VLIEGEN NAAR CANADA [runott cotton-stretch ankiets Onderzoek naar wegnemen van buks gelast Man dood gevonden Eigen risico van f 25.- voor bromfietsers Confectie-e.a.o. goedgekeurd Kind overleden na val uit raam je ware Bronbemaling moet gestaakt Honkbal gaat in VS voor... staatszaken Jongensmarkt pei 2 mm Peek&Cloppenbürg Belachelijk Houvast het VRIJE VOLK DINSDAG 10 APRIL 1962 PAGINA SOUTHAMPTON (ANP) Er Is een wonder gebeurd. Dat staat vast voor de passagiers van het Griekse schip Bre- tagne, dat zondagavond uit Australië In Southampton aankwam. Collecte' (Van onze landbouwredacteur) Nederlandse veulens gaan op het ogenblik met staart de grens over en komen zonder staart terug. Op 1 maart van het vorige jaar werd het afhakken, het .couperen' van paarde- staarten, na felle debatten in de Tweede en Eerste Kamer ver boden. L' (Van een onzer verslaggevers) Telefoon voor Anna Boleyn', riep gistermiddag een grappen maker in de intercontinentale vertrekhal op Schiphol. Anna Boleyn was er werkelijk. Zij was, samen met Catharina van Aragon in het kantoor van de Canadian Pacific Airlines op de luchthaven. Er buiten, aan de balie, waar passagiers hun kaarten moeten laten zien, stonden Catherine Howard, Anna van Kleef, Jane Seymour en Catherine Parr. Koningin bezoekt toneelvoorstelling elke woensdag 2 paren-verkoop junior per paar PER 2 PAAR Jongen verdronken in Middelhamis (Van een onzer verslaggevers) De districtscommandant van dc rijkspolitie in het district Al melo, de heer N. J. Bijlsma, heeft een diepgaand onderzoek gelast naar de gang van zaken hij het onderzoek door de groep Haaks bergen van de rijkspolitie naar een sterfgeval in Buurse. Het vermoeden bestaat, dat bij dit onderzoek een politieman hoogst on gebruikelijk en onvoorzichtig te werk is gegaan. Tijdens het afgelopen weekeinde is in Buurse het stoffelijk overschot aangetroffen van de 45-jarige fa brieksarbeider J. K. P., vader van vijf kinderen. De man lag in een kapberg bij zijn woning met een schotwond in het hoofd en een buks aan zijn voeten. Het slachtoffer, dat de gewoonte bad reel te drinken, had de avond te voren ruzie gemaakt met zpn huis genoten. Uierbij zoo hy een van zijn kinderen hebben geslagen. Nadat de man de schuur was ingegaan om zijn roes nit te slapen, waarschuwde de familie de politie. De rijkspolitieman die pools hoogte kwam nemen, zou het ge weer hebben weggenomen en dit „voor de veiligheid" aan de familie ter hand hebben gesteld. P. had voor dit wapen geen vergunning. De volgende morgen, toen de poli tie de man wilde wekken, bleek hij te zijn overleden. Hij had een ko gelgat, omringd door een schroei plek, in een van zijn slapen. Op grond van een sectie zou zijn vastgesteld, dat van misdrijf geen sprake is. De officier van Justitie te Almelo, mr. W. L. de Walle, heeft het stoffelijk overschot vrijgegeven. Het zal woensdag worden begraven.- De gang van zaken bij het wegne men van een vuurwapen heeft even wel bij de rijkspolitie zo veel be vreemding gewekt, dat nu het onder zoek wordt ingesteld. Hierbij zal o.a. worden nagegaan, waarom de buks niet onmiddellijk in beslag is geno men. !^!lill!lllll!!!lll!!!!!ll!l|j||||!||||il!||||||||||!!!||||||||!|||!!|||!!|||!||!|i!||j|||;|!|!||!!||||!||!;i|[||!||||!!!i|!|||i|||j||g{!;;||||||||j||||||{|||||||||||||||||||||j||||||j|| (Van een onzer verslaggevers) Op rijksweg 15 tussen Hardinxveld en Schelluinen, in de Alblasserwaard, is maandag een merkwaardig onge luk gebeurd. De oorzaak: een tuinder gelukkige stand van verkeerslichten, waardoor bij een bepaalde invalshoek van het zonlicht het rode licht leek te branden hoewel het uit was. Het gevolg: zes gewonden, van wie twee er vrij ernstig aan toe waren. De lichten waren tijdelijk geplaatst in verband met werkzaamheden ter Het schip was vertrokken met aan boord de vijfjarige Paultje Blanke- (Van een onzer verslaggevers) Per 18 april zullen nagenoeg alle in Nederland werkende bromfietsverze- raars een eigen risico voor bromfiet sers invoeren van f 25 voor casco- schaden. De bepaling wordt inge voerd voor nieuwe verzekeringen, maar ook bij verwisseling van brom fiets of verandering van verzekerde zal zij worden toegepast. Aldus deelt de te Rotterdam geves tigde Contactcommissie Motorrijtuig verzekering mee. Uit de keuze pre mieverhoging of een eigen risico, zo als autoverzekeringen geldt, is het laatste gekozen. Bezorgdheid over de gang van zaken met de bromfïeïsver- zekeringen heeft verzekeraars ge dwongen tot de maatregel, deelt de commissie mee. Bij eigen risico betaalt de ver zekerde schaden tot en met het in de clausule genoemde bedrag zelf, ook. als dat bedrag deel uitmaakt van een hogere rekening. Woordvoerders van enkele ver zekeringsmaatschappijen zeiden te verwachten, dat alleen enkele ver zekeraars, die niet met financierings- banken samenwerken, van de invoe ring van het eigen risico zullen af zien. Deze verzekeraars werken veelal via makelaars. Zij passen vaak al een zekere selectie toe, wat bij financie ring van in huurkoop aangeschafte bromfietsen normaliter niet mogelijk is. Het risico voor de financierings maatschappij zou dan te groot wor den. Bij Eigen Risico" betaalt de ver zekerde schaden tot en met het tn de clausule genoemde bedrag zelf, ook als dat bedrag deel uitmaakt van een hogere rekening. (Van een onzer verslaggevers) Het college van Rijksbemiddelaars heeft, behoudens enkele wijzigingen, zijn goedkeuring gehecht aan de voorstellen van werkgevers- en werknemersorganisaties betreffende de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst in de confectie-industrie. Het college heeft zich niet kunnen verenigen met de voorgestelde drie weken vakantie voor 1962. De va kantie blijft nu gehandhaafd op twee weken en drie dagen. D» - werkgevers- en werknemersor- garu. -ties betreuren deze beslissing van ..et college; zij hebben zich erbij neergelegd om de goedkeuring van de c.a.o. niet langer op te houden. Zij zullen echter naar uitbreiding van de vakantie tot drie weken voor het gehele personeel blijven streven en vertrouwen, dat deze in 1963 ver wezenlijkt zal worden. nauw, van wie de Australische artsen hadden gezegd: 'Hij heeft kanker. Langer dan drie maanden zal hij niet meer leven.' In Engeland echter kwamen medici tot de conclusie dat Paultje géén kanker heeft en er goed aan toe is. De Nederlandse timmerman Ge rard- Blankenauw. die'acht jaar ge leden naar Australië emigreerde, was na de rampzalige mededeling van de Australische artsen met Paultje, zijn vrouw en twee andere kinderen op de boot gestapt. Zijn doel was het zie kenhuis in Manchester. Hij hoopte dat de artsen daar nog iets voor het kind zouden kunnen doen. Op de boot hoorden de medepassa giers van het gezin Blankenauw de trieste geschiedenis; zij waren bijzon der begaan met het lot van Paultje. en toonden dat door een collecte te houden. Die bracht ƒ3500 op, waar door het mogelijk werd dat Paultje en zijn moeder in Singapore in het vliegtuig stapten naar L-onden en daar de artsen van het befaamde kinderziekenhuis in Great Ormond- street consulteerden. Tijdens de reis van Singapore naar Engeland baden de passagiers van de Bretagne voor Paultje. Bij aankomst in Southampton hoorden ze het ge weldige nieuws dat het jongetje niet ernstig ziek is en dat zijn leven geen gevaar loopt. Mevrouw Bianken&uw en Paultje rijn inmiddels doorgereisd naar fami lie in Nijmegen. De heer Blankenauw en de beide andere kinderen, de tien jarige Yvonne en de drie en een half jarige Raymond, zouden gisteren van. Engeland naar ons land vliegen en zich in Nijmegen bij lira voegen. verbreding van deze rijksweg. De automobilist, die door het rode licht misleid werd, was de bestuurder van een personenauto. Hij meende, vlak voordat hij de lichten zou passeren, dat hij moest stoppen en. remde plot seling zeer krachtig. Een achter hem rijdende perso- neelsbus met havenarbeiders uit Geldermalsen en Tiel kon nog op tijd tot stilstand komen, maar een achter deze bus rijdende bestelwa gen, waarin acht mannen zaten, botste op de bus. Slechts twee van de acht inzitten den bleven ongedeerd. Vier liepen minder ernstige verwondingen op, hoewel enkelen gebroken ledematen en hersenschuddingen kregen. De chauffeur B. v. d. B, en de naast hem zittende P. B., beiden uit Den Bosch, moesten in zorgwekkende toestand overgebracht worden naar het Gor- kumse streekziekenhuis. Ook de an dere gewonden werden daarheen ver voerd. Het kleine personeelsbusje werd zeer ernstig beschadigd. De rijkspo litie kon slechts constateren, dat het ongeluk in de eerste plaats te wijten was aan de merkwaardige opstelling vavn de verkeerslichten. Om verdere ongelukken te voorkomen werden deze direct verwijderd. (Van een otwer verslaggevers) De politie van Hoek van Holland heeft het raadsel nog niet opgehel derd rond de twee of drie mannen die daar enkele weken geieden fiet sen stalen en van wie wordt vermoed dat ze deserteurs van het Britse Rijn- leger of Duitse avonturier» waren. Er is geen spoor meer van de man nen gevonden en men neemt aan dat zij zich niet meer ht deze streek op houden. Een beroep op Interpol heeft niet tot resultaten geleid. De Westtiuit.se politie heeft de adressen gecontro leerd die op vier door de onbekenden achtergelaten enveloppen stonden, alle met als afzender een zekere Klaus Friedrich; op geen van deze adressen is deze naam bekend. De Hoekse politie gaat met het on derzoek voort, omdat zij zekerheid heeft dat de mannen, die in Britse officiersuniformen hebben gelopen, in hef dorp zijn geweest. Zij moeten zich enige tijd schuil hebben gehou den op een kampeerterrein, waar zij papieren hebben verbrand. (Van een onzer verslaggevers) Het tweejarige jongetje B. Ph. Otto is gisteravond om kwart voor zes, toen hij in zijn huis aan de Bloemgracht te Amsterdam met zijn zusje speelde, uit het raam van de tweede verdieping gevallen. Gister avond om half tien is het jongetje in het Wilhelminagasthuis aan de verwondingen, bezweken. De twee kinderen speelden op een ledikant bij het raam. Vermoedelijk heeft een van beiden toen het raam geopend. Het jongetje viel en kwam acht meter lager op een binnenplaats •«recht. De Nederlandse paarden moesten hun natuurlijke lange staart behouden. Faardefokkers in Nederland hebben zich fel tegen dit verbod verzet. Waar dit verzet in de praktijk op neerkomt, blijkt de laatste tijd op de tentoon stelling. Op de laatste Nationale Tentoon stelling waren 77 veulens, die dus allemaal na het van kracht worden van het verbod zijn geboren. Slechts één van deze 77 veulens had nog een lange staart. De andere waren vol gens de richtlijnen van de paarden- mode gekapt. Waar? In het buitenland. Het is voor de fokkers wel wat kostbaarder geworden, maar op de paardenfok kerij moet toch worden togelegd en wat méér of minder -verlies blijkt weinig uit te maken wanneer het om de staart gaat. De veulens worden dus in een auto geladen, even over de grens gebracht en daar gecou peerd. De reis gaat dikwijls naar de Bel gisch enclaves in Noord-Brabant. In Zeeuwsch-Vlaanderen wipt men met paard en al even de grens over naar buurman Belg. Het couperen gebeurt meestal of in de open lucht of in de veeauto, waarmee het paard is aangevoerd. Wanneer men naar een boerderij ging, zou dat moeilijk heden met de douane kunnen ople veren omdat de betrokken boer dan dan op zijn vr-eboekje is vermeld, méér paarden in zijn bedrijf heeft Bij de behandeling van het wets ontwerp waarin het coupeerverbod was vastgelegd, hebben de voorstan ders van de afgehakte staart betoogd dat het verbod de nekslag zou zijn voor de fokkerij van het Zeeuwse trekpaard. Drie ministers moesten in de Eerste Kamer het wètsontwerp verdedigen tegen aanvallen van alle kanten. Vooral de agrarische verte genwoordigers lieten zich daarbij niet onbetuigd. Advertentie IM, JOHS. VRIJ MOED ZONEN N.V.SCHIEDAmH^ - SEDERT 177S (Van een onzer verslaggevers) De technische uitgeverij. H. Stam N.V. te Haarlem moet de bronbema ling, die in haar opdracht in Cuiem- borg wordt uitgevoerd, onmiddellijk stopzetten. Deze uitspraak deed gis teren de president van de Utrechtse rechtbank, mr. J. J. Piugge in het kort geding, dat de Culemborgse fabriek voor metaalbewerking Gispen N.V. had aangespannen tegen de technische uitgeverij.' Het stopzetten van de bronbema- iing zal moeten geschieden onder toe zicht van ir. W. C. van Mierlo van het laboratorium voor Grondmecha nica te Delft. Op elke dag, dat de N.V. Stam in strijd met het vonnis handelt, staat een dwangsom van 100.000. Met deze uitspraak is de eis. die Gispen N.V. had gesteld, geheel in gewilligd. De president stelde in zijn uitspraak het bewezen te achten, dat de verzakkingen die de laatste tijd in de nieuwe fabriek van Gispen N.V optreden, het directe gevolg zijn vac> de bronbemaling. Stam N.V. had betoogd, dat ook de waterstand van de Lek verzak kingen tot gevolg heeft. Dit were echter tegengesproken door ir. Van Mierlo en door de getuige van de gedaagde, ir. Van der Velde. Stam N.V. zal niet eerder met be maling mogen beginnen, voordat on der toezicht van ir. Van Mierloo een oplossing is gevonden, die beide par tijen kan bevredigen. In Denemarken wordt binnen kort begonnen met de bouw van twee patrouillekorvetten van ongeveer tweeduizend ton met turbinemoto ren, de grootste schepen die thans volgens het Amerikaans-Deense pro gramma worden gebouwd. (Van onze soc.-econ. redactie) Het college van Rijksbemiddelaars heeft bezwaren tegen de voorstellen, die de grafische werkgevers- en werknemersorganisaties voor de ver nieuwing van hun c.a.o. hebben in gediend. Dit is gebleken tijdens een bespreking van vertegenwoordigers van de organisaties met het college. De bezwaren hebben betrekking op de loonhoogte, de ploegendienst-toe slag en de 42U--urige werkweek die voor de dagbladsector was overeen gekomen. De organisaties hebben opnieuw hun voorstellen verdedigd. Zij zijn van oordeel, dat de verbeteringen in overeenstemming zün met de loon- spelregels. De rijksbemiddelaars zou den zich nader beraden. De bondsraad van de Algemene Nederlandse Grafische Bond heeft in een vergadering nog eens met na druk vastgelegd, dat de voorstellen gerechtvaardigd zijn. Van het colle ge wordt verwacht, dat het zijn goed keuring aan de nieuwe c.a.o, zal ge ven. Advertentie I.M. WINKELCENTRUM BINNENWEG 45 TEL. 11.66.15-RUAM Grote sortering exclusieve.modellen f ir Gaarne zenden wij u onze rijk-geïllustreerde catalogus franco per post WASHINGTON (Reuter) De staats zaken zijn gisteren in Washington naar de tweede plaats geschoven: het was de opening van het honk balseizoen. De senaat kwam bijeen maar verdaagde zijn zitting na preciesvijf minuten. Het Huis van Afgevaardigden was ietoat plichtsgetrouwer, maar niet veel: dat ging na 22 minuten uit een. De afgevaardigden hadden trouwens een goed voorbeeld: president Ken nedy zelf was een der il.OOO toe schouwers in het splinternieuwe stadionwaar senatoren uit Wash ington speelden tegen de Detroit 1 Tigers. Een paar kille ogen staarde de KLil-steicardesse aan, en hei wassen handje van Catharina Howard was niet gewillig om de boekingspapicren aan te nemen. Anna van Kleef. Catharina Parr en Jane Seymour kijken afwezig over de balie. Ilun gewaden waren een sensatie tussen de doorgaans prozaïsch ge klede luchtreizigers. De zes vrouwen troffen voorbereidingen om naar Canada te vliegen. Zij bleven op Schiphol overnachten (op doorreis van Londen) en gaan vanavond laat de lucht in. Hoe levensecht Anna Boleyn er ook mocht uitzien, zij reageerde niet op het omroepen van haar naam. Een iaconieke Engelsman Keith Gems (39) ontsluierde het mysterie: •Vorig jaar heb ik Hendrik de Acht ste per schip naar het nieuwe was senbeeldenmuseum in Victoria ge stuurd Dat ligt. bij Vancouver in Canada. Hendrik voelt er zich een saam en daarom neem ik nu zijn vrouwen per vliegtuig mee. Voor hem self heb ik een nieuw, kostbaar pak b|j mij, zodat hij de dames waardig kan ontvangen.' De heer Gems liet een aantal vlieg tickets zien: voor elk van hen kost de overtocht ongeveer ƒ1300,De waarde van al die koninginnen is pei stuk ƒ4000,Zij zijn zeer bewerke- ijk. Vorig jaar vioog Koningin Vic toria naar hetzelfde museum. Er staan daar 89 figuren van mij. fk ga er nu zelf ook heen, want ik moet iets doen aas een koning met :«n gebroken vinger en een half onr. Ik heb het vak geleerd van mijn oom. Mijn grootvader vestigde déze familietraditie in 1885. De gehei men ervan gingen van hem via mijn oom op mij over. Je werkt voornamelijk met was, maar er komt een geheim procédé aan te pas. "Weet u hoe deze zes vrouwen van Hendrik de Achtste van het vliegveld in Vancouver naar het museum in Victoria gaan? In open landauers. De burgemeester zit in de voorste, met Anna Boleyn en Anna van Kleef.' DEN HAAG (ANP) H.M. de Ko ningin is voornemens zaterdag een voorstelling van het toneelgezelschap Caribiton in Amsterdam bij te wonen. Dit gezelschap, dat wordt gevormd door Surinaamse en Antilliaanse studenten hier te lande, voert die avond het stuk van de Trinidiaanse schrijver Errol John, getiteld Kinde ren van het laatste kwartier, ten tonele. Advertentie I.M. SpMaat rerfaoftf* /.M. prtjr Jongens per paar Wie de bevrijding van ons land niet als volwassene heeft mee gemaakt, zal nooit helemaal kun nen beseffen -wat vrijheid bete kent. Na alle ellende was voor de overlevenden de wereld nieuw. Tintelend van geluk dat alles voorbij was en bereid om een normaal en democratisch Neder land op te bouwen, werd het maatschappelijk leven weer op gang gebracht. Een normaal en democratisch Nederland. Dat betekende toen en nu een land waar geen werk loosheid meer zou zijn. Een land waar vrijheid van mening zou heersen. Een land waar niemand naar willekeur van een geheime politie zou kunnen verdwijnen. Een land zonder angst. Wij waren er diep van door drongen, dat zo'n land een demo cratie moest zijn. Gebaseerd op het meeleven van de staatsbur gers. Gegrondvest op hun ver antwoordelijkheidsgevoel en op de bereidheid zich te verdiepen in wat het algemeen belang vraagt. TT/Te nu na zeventien jaren zijn oor te luisteren legt, slaat de schrik om het hart. Hoeveel men sen zijn er niet, die van onze staatsinstellingen maar een flauw idee hebben. Hoevelen zijn er die niet beseffen, dat hun vrijheid staat en valt met de levensvat baarheid van een aantal politieke partijen. Hoevelen weten wat een onafhankelijke rechterlijke macht voor ons dagelijks leven betekent. En hoevelen begrijpen wat er op het spel staat bij het goed func tioneren van ons parlement? Zeventien jaar na de bevrijding doen velen die de dag van de bevrijding als kind hebben mee gemaakt, aan verkiezingen mee. De aanschouwelijke les in wat democratie betekent, hebben zij niet gehad. Zij herinneren zich wellicht nog de honger. Velen herinneren zich niet de angst, de vernedering, de ontreddering, het warnet van leugens waarin de •waarheid werd gesmoord, di# kenmerkend zijn voor de dicta tuur. Het is daarom van de grootste betekenis, dat het gemis aan praktische levenservaring zo goed mogelijk wordt vervangen door overgedragen levenservaring. Dat wil zeggen door een zo goed mo gelijk georganiseerd onderwijs in de inrichting van onze staat, in geschiedenis, in de betekenis van onze democratie. En dit alles op een ogenblik dat de jonge men sen oud genoeg zijn om deze les sen met vrucht te kunnen volgen. Het is een zaak van zelfbehoud, dat dit onderwijs wordt .gegeven aan allen die tussen de vijftien jaar en de kiesgerechtigde leeftijd door onderwijs bereikt kunnen worden. En dat het wordt gege ven door mensen die weten wat er op het spel staat. Als de jong# mensen van de geschiedenis van onze cultuur en het functioneren van onze democratie onvoldoende besef hebben, missen zij een vol doend houvast om het staatsge bouw In stand te houden. Alen kan zich zij het met' moeite de volgende fanta sie voorstellen. Aan alle organisa ties die zich ln Nederland met het onderwijs bezighouden, wordt gevraagd: Meent u niet, dat vele jonge mensen de voltooiing van hun vorming tot volwassene mede in het bedrijfsleven ontvan gen? Op deze vraag wordt beves tigend geantwoord. En is het derhalve niet gewenst, dat de leiding van een onderneming in het vervolg slechts aan personen met de akte middelbaar peda gogiek zal worden toevertrouwd? Op dc tweede vraag wordt even eens door alle organisaties onom wonden ja gezegd. Men kan zich zonder moeite voorstellen hoe een dergelijke uitspraak door het bedrijfsleven zou worden ontvangen. Als het uitgelachen was, zou het me» grote nadruk betogen, dat het bij de keuze van leiders van onder nemingen. nog om andere dingen gaat dan. om de opvoedkundige kwaliteiten. Als men uitsluitend naar die kwaliteiten zou mogen kijken, zou het hele bedrijfsleven ten onder gaan TTelaas kost het geen moeite meer zich voor te stellen, dat de Kamers van Koophandel in Nederland alle met ja hebben ge antwoord op de vraag of reclame in de televisie nuttig is voor het bedrijfsleven. Op de vraag of dus reclame in de televisie moet wor den toegelaten, hebben zij ook ja gezegd.Zo belachelijk heeft het bedrijfsleven zich bij monde van zijn Kamers van Koophandel ge maakt! Als er nog maar één Kamer was geweest met voldoende cul tureel besef om erop te wijzen, dat het van geen werkelijke be tekenis is of het bedrijfsleven zou profiteren van reclame ln de tele visie voor de vraag of die reclame moet worden toegelaten! Maar er was er niet één. Gistermiddag is te Middelharnis het vijfjarige zoontje van de heer A. L. van Wezel tijdens het spelen op een bruggetje over een vrij diepe kreek b(j de woning op het Oostvoor- gors in het water gevallen en ver dronken. Drie vrieldjes, die mei net knaapje speelden waarschuwden dadelijk de omwonenden, waarna het ventje* spoedig uit het water werd gehaald. De levensgeesten bleken reeds te eiin geweken.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1