Vrije'woningen April veel te nat Jongen (18) afgetuigd 2 s de vrijheid "1 He Vól Blinden kregen In Schoonhoven is men er niet ge mee Moed 15-jarige Acht maanden geëist - Vrij ZONDER COMMENTAAR Volksgunst Excommunicatie voorstanders rassénscheiding Géén diepvries brood in de supermarkten „Echo" weer te zien Verzoek- Prof. v. d. Leeuw- prijs voor Kees v. Baaren Goederenwagons ontspoord Leeuw aan de wandel HET VRIJE VOLK DINSDAG 17 APRIL 1962 PAGINA S ^k*&m (Van een onzer verslaggevers) In Schoonhoven worden achtentwintig huizen gebouwd, in de vrije sector zoals dat heet. Dat is dus koren op de molen van minister Van Aartsen, die met straffe hand de gesubsidieerde woningbouw beperkt heeft om meer bouwcapaciteit vrij te maken ten behoeve van de weinigen die zich de weelde van een koophuis kunnen veroorloven. Maar in Schoonhoven lijkt men er weinig gelukkig mee. Hoewel de- bouw van het complex ge ruime tijd geleden is aangevangen, is het nog altijd niet klaar mi ook met de verkoop schijnt het niet erg te vlotten. Gouden dak Tweehonderd (Van een onzer verslaggevers) Maandagavond zijn in Pulchri-Studio in Den Haag 60 band recorders uitgereikt aan blinden. Hiermee is een actie afgeslo ten van de Stichting Voorziening Technische Hulpmiddelen voor Blinden in Zuid-Holland. De actie heeft vijf jaar geduurd en leverde tweehonderd band-recorders op. De aanschaf daar van vergde een bedrag van 77.500, Mr. Klaasesz overhandigt een der recorders aan de heer J. Altink. Rechts staat de heer M. Goent sen die eveneens een bandrecorder ontving. Voor wie weet hoe men in Schoon- De lasten die men zich op de hals hoven reilt en zeilt is dat geen haalt wanneer men zo'n woning in wonder. De gemiddelde lonen in de de vrije sector zou willen betrekken, zilve.: industrie komen (bruto dan) gaan daar ver en ver boven uit. Die maar even boven de honderd gulden huizen kosten namelijk ƒ25.000. het- per week uit en het stadje telt heel geen neerkomt op een wekelijkse last wat inwoners die, dat inkomen lang van ƒ28,55. gesteld al dat men de niet halen. Allemaal mensen dus koopsom meteen uit eigen mid- voor wie de droom van een „eigen delen zou kunnen 'neertellen, huis" wel altijd een droom zal blij ven. En het lijkt een illusie dat lie den, die elders werken, maar tegen vestiging in Schoonhoven geen be zwaar zouden maken, juist deze hui zen zouden kiezen als rustpunt in een forensenbestaan. De woningen, ebouwd aan de Gil- demecsterstraat en de Carillonstraat, in een straatje tussen andere straat jes, bieden daarvoor te weinig aan trekkelijks. Beneden vindt men er een woonkamer met kleine ramen, boven drie slaapkamers met een douchecelletje. In niets onderschei den deze huizen zich van de woning wetwoningen, die nten elders in Schoonhoven voor ƒ14 per week hu ren kan. Ze bieden in elk geval be Deze koophuizen, in aanbouw te Schoonhoven. zullen straks' meer dan. 43 per week gaan kos ten voor wie een hypotheek zul len moeten aangaan om een „eigen huis" te kunnen bekosti gen. •k In dat zelfde Schoonhoven1 staan ook woningwetwoningen, waarvan de huur ƒ16 per week bedraagt. Uiterlijk veel aantrek kelijker, inwendig aanmerkelijk gerieflijker dan de koopwoningen die er nu worden gebouwd. (Van onze weerkundige medewer ker) April is bezig, een zeer slechte reputatie als natte en vooral kou de maand te verwerven. Gelet op de maandelijkse etmaaltempera- luurgemiddelden.'is het vermoe- delijk zo, dat deze lente met die van 1777, 1808, 1837 en 1845 tot de j meest late van de laatste 200 1 jaar behoort. 1 Het doordringen van koude lucht met.zuidelijke winden uit Frank- i rijk had tegen middernacht vooral in het noorden een zeer onverwacht stormpje tot gevolg, waarvoor het KNMI in de nieuwsberichten van vijf minuten voor 12 nog niet gewaar schuwd had. Bij deze depressieactiviteit viel er ook veel regen. Gaasterland tapte vanmorgen 23 mm af, in Amsterdam werd 22 mm gemeten, waarvan na 22 uur 16 mm werd verzameld. Coevor- den gaf 22 mm op, evenals Callands- oog, terwijl Andjjk 20 mm doorbelde; In Zuidoost-Drente heeft april tot nu toe 80 mm water opgeleverd, tegen plan. 45 mm normaal 'voor de hele maand. Vandaag heerst er overwegend vriendelijk weer. maar helaas kondi gen zich uit Frankrijk alweer nieuwe regenstoririgen aan. Toch is de luchtdruksituatie nu zodanig omge zwaaid, dat de kans op wat gunstiger weer met Pasen nu toch wel ver groot lijkt. In Midden-Duitsland werd het gis termiddag 15 tot 19 graden, in Fin land 13, tegen' bij ons.6 .tot 7 graden. In Spanje is het lenteweer verjaagd, en hoe! In een gebied ten oosten van Salamanca tot aan de Py reneeën en Barcelona toe viel sneeuw. :#?- t'-. tVan een onzer verslaggevers) „Er is in deze zaak een dik stuk gelogen", zei de officier van Justitie voor de Maastrichtse rechtbank, rar. J. Corsten gisteren in de zaak tegen de gebroeders K. uit Ubach over Worms. Samen zouden deze twee bouwvakarbeiders de 18-jarige D. Tibben op 2-1 december 1961 hebben afgetuigd. De 31-jarige oude Tonn K. zou daarbij met een mes in het dijbeen en onderlijf van Ubbcn hebben gestoken en het was slechts aan een toeval te danken dat de jonge man niet levensgevaarlijk gewond raakte. Hoewel dat tijdens de verhoren bij de rechtercommissaris nog niet was gebleken, beweerden de beide yerdachten gisteren plotseling pre cies het tegenovergestelde- van wat er ten laste, was gelegd. Niet, Toon zou hebben gestoken met het' mes maar zijn 27-jarige broer Ben. De vier getuigen ver klaarden echter allen te hebben ge zien dat Toon stak en bij de rechter commissaris had hü dat zelf ook UTRECHT (ANP) De kunst- maandienst van de sterrenwacht in Utrecht heeft meegedeeld, dat bij helder weer de Amerikaanse ballon- satelliet „Echo" aan dc zuidelijke hemel en gaande van west naar oost weer is te zien. De overgangstijden zijn als volgt: 17 april 22.27 uur. 18 april 21.33, 19 april 22.50. 20 april 21.05. 21 april 23.24, 22 april 22.35. 23 april 21.50 en 23.50. 24 april 23.00. 25 april 22.25, 26 april 21.30, 27 april 22.40, 28 april 21.55 en 23.55 en 29 april 23.10 uur. Maar het ziet er echt niet naar uit dat vele Schoonhovenaren zich zo'n geldelijk offer kunnen permitteren. De meeste van deze huizen in dc zilverstad zouden daarom wel een „gduden dak" moeten torsen, een hypothccklast die jaarlijks aan aflos sing 750 zou vragen of nog eens 15 per week. Bij die kosten, die dan al meer dan 43 wekelijks bedragen, zijn dan de zogenaamde vaste lasten (grond-, straat-, riool- en water schapsbelasting, verzkeering en on derhoud) inbegrepen, maar de koper zal zich tegenover de hypothcekgever .slist minder ruimte en comfort dan °°'c Karant moeten stellen, bij voor de iets duurdere woningwetwoningen if 1G per weck) die lüer ook gebouwd zijn. (Van een onzer verslaggevers) Dankzij de moed en de speurzin van de 15-jarige Albert I'atijn, een zoon van het Tweede-Kamcrild prof. dr. C. L. Patijn uit de Van Ouwen- laan, heeft de Haagse politie de band kunnen leggen op een tweetal inbre kende broers uil Voorburg. Het zijn de 27-jarige L. P. en de 18-jarige E. P.. beiden zonder beroep, die naar men aanneemt nog veel meer op hun kerfstok hebben. De familie Patijn merkte, toen zjj zondagavond omstreeks tien uur van haar weekeindhuis naar Den Haag terugkeerde, dat er inbrekers waren binneugeweest. In dc huiskamer ia- gen papieren en foto's op de grond. Gezamenlijk inspecteerde de familie het gehele huis en de kelder, maar behalve een 'openstaand koienstort- gat werd niets ontdekt. Albert ging daarna alleen verder op zoek, gewapend met een zaklan taren. 'Op zijn speurtocht ontdekte hij. dat de deur van de provisiekelder aan de binnenzijde was gebarricadeerd Hij wist de deur zover open te druk ken, dat er een spleetje ontstond, waardoor hij naar binnen kon schij- hen en zag toen iemand zitten. Op zijn kreet ,.d'r zit een vent in de kelder', belde vader Patijn de po litie op en bewaakten de drie overige leden van de kordate familie ook het 13-jarige dochtertje deed mee de kelderingang en het kolenstortgat De politiemannen hadden de twee broers voor het inrekenen. beeld door een levensverzekering, waarvoor ook weer premie moet wor den betaald. Wie er dus over denkt 7.0'n „vrije" woning te kopen, moet zich wel goed voor ogen houden dat hü ruim ƒ53 betaalt voor een huis, dat vergelijkbaar is met een woning wetwoning van 14 per week. I De kans dat deze woningen straks wel vlot van de hand zullen gaan, kan moeilijk hoog worden aangeslagen, want de Schoonhovenaren hebben de voorbeelden vlak bij de hand van veel gerieflijker woningen die aan merkelijk geringere financiële offers vragen. Zij kennen de riant gelegen flats aan de Dr. Kesperstraat, in de woningwetsector gebouwd, waarvoor weiswaar een huur van ƒ22.60 per week wordt gevraagd, maar die aan zeer hoge eisen beantwoorden. Er werden ook premiewoningen ge bouwd in Schoonhoven. Door een sa menwerking van de Nutsspaarbank en de plaatselijke industrie is het mogelijk geworden een complex goed gebouwde, gunstig gelegen, uitstekend voor licht en lucht toegankelijke wo ningen tot stand te brengen voor een bouwsom van ƒ17.000 a 18.000, na aftrek van de premie, die uiteraard ook niet ten laste van de bewoners komt. Aan rente, aflossing en onder houd zijn zij ruim 30 per week kwijt, maar zij bewonen daarvoor dan ook een huis van een kwaliteit, waasmee die van de 28 koopwoningen in de verste verte niet kan worden verge leken. Het ziet er niet naar uit dat de N.V. Campus in Amsterdam, voor wier rekening de 28 nieuwe koophui zen in Schoonhoven worden ge bouwd, veel plezier van deze trans actie zal hebben. Maar dat is het ergste niet. Veel erger is dat hier bouwvolume is gebruikt voor huizen waar niemand behoefte aan schijnt te hebben. En dat terwijl tweehon derd Schoonhovenaren op dc lijst voor woningzoekenden staan, al ja ren wachtend op een huis met een betaalbare huurprijs. toegegeven. Nu bestreed hij zelfs dat. zodat de rechtercommissaris voor de balie werd gehaald om te getuigen dat Toon wel had bekend. Doch ook toen hield -hij strak vol nooit te hebben bekend. Toegang ontzegd De hele ruzie bleek te zijn ont staan toen Ben de toegang werd ver boden tot het huis van de aanstaan de schoonzuster van Ubbcn. Een ge vecht tussen Ben en de vader van het meisje dat haar verkering met Ben had verbroken was er in begin december het gevolg van geweest. En omdat Ubbcn wel eens een voor Ben bezwarende getuigenis zou kunnen afleggen sprak deze hem op 24 december aan. Het bieef niet. bij spreken; het werd snel een vecht partij, waar broer Toon een einde aan maakte door met het mes te steken. Bovendien zou Toon later ook nog een opperwachtmeester der rijkspo litie een klap hebben gegeven, toen deze hem kwam arresteren wegens het verstoren der openbare orde bij het bewuste gevecht. Toon lag toen op bed met naar hij verklaarde een longontsteking en de klap die hij uitdeelde was dan ook een gevolg van de koorts, zei hij gisteren. Acht maanden gevangenisstraf met aftrek eiste de officier tegen de twee broers, die al verscheidene keren wegens mishandeling zijn veroor' deeld. De rechtbank, die het verzoek van de raadsman om Ben onmiddel lijk invrijheid te stellen afwees doet op 27 april uitspraak. De commissaris der Koningin, mr. Mr. Klaasesz had ook zelf een sur- Klaasesz, overhandigde tijdens de prise meegebracht. Voordat hij de feestelijke bijeenkomst aan drie blin- bandrecorders overreikte, kon hij het den een bandrecorder/Het waren de bestuur van de stichting verblijden heren M, Goentsen. A. C. Pronk en met de tweehonderd en eerste band- J. Altink die deze eer te beurt viel. recorder. „Die is mij geschonken dooi de middenstand van Woerden toen In zijn toespraak wekte mr. ik daar een werkbezoek bracht. Ik Klaasesz de blinden op nu vooral kan er geen betere bestemming aan niet thuis bij de bandrecorder te geven dan de recorder hier aan u te blijven zitten: „Ontleen aan dit ge- overhandigen", schenk de moed om te leven als een normaal mens en zorg ervoor dat u door eigen energie een rol blijft spelen in de maatschappij". De vice-voorzitter van- de stichting, de burgemeester van Dubbeldam de heer J. P. M. Beelaerts van Emmich- horen, zei nog dat het actiecomité nu tot rust overging. „Dit wil niet zeg gen dat giften niet meer welkom zijn', sprak hij. „De stichting 'blijft werken voor. de nieuwe gevallen die zich voordoen. En om blinden die moeilijkheden hebben met hun apparaat en die de reparaties niet zelf kunnen bekosti gen te kunnen bijstaan." De heer Beelaerts vertelde dat de stichting nu nog ƒ1500.-- in kas heeft. „Voor de twintig bandrecor ders die wij per jaar nog nodig den ken te hebben dus wel een gering be drag. Ik vertrouw er dan ook op dat men ons niet in de steek zal laten", zo besloot de heer Beelaerts. DEN HAAG (ANP) De staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft de Prof. -van der Leeuw-prijs voor 1961 toegekend aan de componist Kees van Baaren voor diens Varia- zioni per. orchestre. De prijs zal wór den-uitgereikt op een nader te be palen datum. De Prof. van der Leeuw-prijs kan aan een componist voor een belang rijke compositie worden toegekend door medewerking van Philips' Pho- nografische Industrie te Baarn, die grammofoonplaten van de bekroonde composities vervaardigt. De commissie, die de staatssecreta ris ten aanzien van..de keuze van de bekroonde compositie geadvi seerd heeft bestond uit de heren mr, Guillaume Landré(voorzitten. Ru- dolf Escher en Wouter Paap (leden) en B. P. Wagemans (secretaris). In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. AVij kunnen er begrip voor opbren gen indien, met- name van socialisti sche zijde, principieel het beleid on juist wordt geacht men zal dit evenwel aan de hand van de praktijk duidelijk moeten maken weinig waardering kunnen wij opbrengen voor die groeperingen in de Kamer, die enerzijds het wel ten principale met het gevoerde beleid eens zijn, doch die anderzijds kennelijk met het oog op de volksgunst bij verkie zingen in de praktijk voorstander blijken te zijn van overheidswoning- bouw en -exploitatie en van over heidsingrijpen op grote schaal. En dit tegen beter weten in. De invloed van bepaalde opvattingen in de kringen van de vakbeweging is onmiskenbaar. Uit De Bouwondernemer van maart 1962 NEW ORLEANS (Reuter) De rooms-katholieke aartsbisschop van New Orleans. Joseph Francis Rum- mei. heeft- drie personen, die het niet eens zijn met het standpunt van de plaatselijkerooms-katholieke hiër archie inzake rassenscheiding, ge ëxcommuniceerd. Hét zijn Lean der Perez, een leiden de politicus in Louisiana, mevr. B. J. Gailiót. de 4l-1arige Wrister van een kleine groep voorstanders van rassenscheiding en Jackson Ricau, een functionaris van de plaatselijke burgerraad. Mevrouw Gaillot heeft onlangs uit protest bij de residentie van de aarts bisschop gepost, omdat hij had be kendgemaakt, dat volgens hem op alle parochiescholen de rassenschei ding moet worden opgeheven. (Van een onzer verslaggevers.) In dc supermarket van de heer J. Klaarenbeek te Utrecht mag geen diepvriesbrood worden verkocht. Dit besliste dc president van de recht bank te Utrecht, mr. J. J. Plugge, die maandag -uitspraak deed in een kort geding dat de heer Klaarenbeek had aangespannen tegen een drietal Utrechtse bakkers, de heren F. J. Straus, D. P. Schat en A. M. Voskuil. Vorig jaar werd de eigenaar van de supermarket in kort geding ver boden in zijn winkel krentenbrood te verkopen, op straffe van een dwang som bij het in gebreke blijven. Sinds twee maanden verkoopt de heer Klaarenbeek diepvriesbrood en -kren tenbrood. De drie bakkers eisten nu. dat de dwangsom die was vastgesteld in de uitspraak van het kort geding, wordt geëxecuteerd, e^idat het verbod van de rechtbank zou zijn overtreden. In het kort geding eiste de heer Klaarenbeek schorsing van de execu tie van de dwangsom en tevens een verbod om voor de verkoop van diep vriesbrood dwangsommen te vorde ren of executiemaatregelen te tref fen. De rechtbank bepaalde, dat de ['executie van de dwangsommen wordt geschorst, omdat de eisende Dartit te goeder trouw van mening ton zijn, dat de dwangsommeen niet gevorderd konden worden op grond van de bepalingen in het vestigings- besluit voor het levensmiddelenbe- drijf. Een van deze bepalingen houdt in. dat diepvrieswaren en waren in diep- bevroren toestand verkocht mogen worden door andere dan gespeciali seerde levensmiddelenbedrijven. De eigenaar van de supermarket meende om deze reden het diepvricbrood te mogen verkopen. De rechtbank besliste echter, dat diepvries-brood valt onder het begrip brood, zoals in het erkenningsregle- ment wederverkoop bakkersartikelen wordt omschreven. Hierin wordt bepaald, dat voor de verkoop van brood een erkenning op grond van vakbekwaamheid etc. no dig is van het bedrijfschap voor gra nen, zaden en peulvruchten. De rechtbank is dus van oordeel, dat diepvriesbrood het specifiek karakter van brood behoudt. L-fet Vrije Volk is de enige !an- delijke krant geweest, die de demonstratie tégen het zenden van troepen naar Nieuw-Guinea en vóór onderhandelingen over bestuursoverdracht met Indone sië, georganiseerd door de Partij van de Arbeid, krachtig heeft ge steund. En de Amsterdamse be toging is Indrukwekkend ge slaagd! Een waardige inzet van de petitionnementsactie, dif be oogt de regering duidelijk te ma ken. dat tallozen een regeling zonder bloedvergieten wtlien. Om dat zij van bloedvergieten om Nieuw-Guinea geen enkel heil verwachten. Geen heil voor Ne derland. geen heil voor de Pa- poe's en geen heil voor de wereld vrede. Wij hopen dat het petitionne ment slaagt. Dit wil zeggen dat zeer velen uit alle kringen van ons volk en uit alle schakeringen dit verzoekschrift zullen tekenen. Omdat, er zulk een groot belang op het spel staat. En omdat over deze kernvraag naar onze over tuiging anders wordt gedacht dan in de Tweede Kamer blijkt. Dat is niet '.erbazingwekkend. De partijen in de Tweede Kamer hebben bij de verkiezingen van 1959 niet een uitdrukkelijke uit spraak over het Nieuw-Guinea- probleem gevraagd. Toen lag trouwens voor velen het probleem anders dan thans. En ook nu zou den zeer velen die voor het onder handelen over bestuursoverdracht zijn, om deze reden de partij van hun politieke keuze niet ontrouw worden. Men kiest Immers partij op een samengesteld geheel van gronden en motieven. 'He vraag om het petitionnement te tekenen is dus niet een vraag om een politieke overtui ging te herzien. Het ls wel een vraag om mee te laten zien. dat in deze kwestie van oorlog of vre de de meerderheid van óns volk geen enkel perspectief ziet in een gewapend conflict. Ook niet als Indonesië het daarop zou aanleg gen. Daarom heeft de Partij van de Arbeid, die in grote meerderheid voor bestuursoverdracht is. naar het middel van het petitionne ment gegrepen. Dat ls het oudste grondrecht van de democratie. Het enige democratische middel om te laten zien, dat over dit vraagstuk de mening zoals die ln het parlement tot uiting komt, niet goed de mening van ons volk weergeeft. 'Trouw' vindt dat maar een kwalijke zaak. In de tijd dat niet ieder stemrecht had. kon het pe titionnement steun geven aan het volk achter de kiezers, schrijft het blad. Nu heeft dit middel geen zin meer. Want nu functioneert door middel van ons parlement de democratie. In deze.uiterst belangrijke zaak functioneert naar onze overtui ging het parlement niet voldoen de. Juist ook ln de partij van de hoofdredacteur van Trouw zijn er tal van mensen die op dit punt anders willen dan de rege ring. Soms lijkt het dat de heer Bruins Slot daar zelf ook bij be hoort. Toch laat de Antirevolu tionaire Partij de regering op haar heilloze weg begaan. En daarom dit petitionnement. Niet om een beroep te doen op het volk achter de kiezers. Maar op het volk achter de partijen die de regering steunen. Om duidelijk te maken, dat op dit concrete punt de opvattingen van de meer derheid van ons volk niet tot hun recht komen, door de verstarring van ons parlement. Dat komt mede door de manier waarop onze regering ln al zoveel maanden het parlement in deze gewichtige zaak achter de feiten aan laat lopen. UTRECHT (ANP) Omstreeks half vier vanmorgen zijn op het sta tionsemplacement in Eindhoven vijf wagons van een goederentrein, ont spoord. Er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. Het reizigers verkeer ondervond van deze ontspo ring geen hinder. CAGL1ARI, Sardinië. (AP) Een leeuw, die uit een cir- s cus was ontsnapt, heeft maart ss dag door de straten van Cas- t-eUardo op Sardinië gezwor en ven. Hei dier heeft een hond. die H hem aanviel gedood en de dorpsbewoners de stuipen op het lijf gejaagd. Aan het ein- ae van-de dag vond de politie- s de leeuw slapend in een st'eeg- je. Zonder bloedvergieten werd hij weer ingerekend. De Grote Twee. betrapt tijdens een ovdernnsir vril'rn dc* rfes*'C0ds "'f' twenties nun belangrijke gesprek staken ten 'behoeve van"de publiciteit Clown, links zegt ons niet zoveel, de Amerikaan des te meer: hij heet Emmetl Kelly. Zijn. collega gaat onder de naam Debbie Reynolds door de tjilmu üieZ maaJ 1" "crkelijkheid ziet ze er wel een beetje anders uit. Hei ciowiispaar trad, met andere artiesten, op in Los Angeles voor ccn liejdadn

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1