voor naast nieuwtjes BOUTEN Spring- en dressuur- concours in Sterrehos ti Keukens onder grijze damp ;warm plaveisel paarreeds 20.000 Schoonmaak in 't land GEVEKE WIELRENNEN - TEKENEN OR STRAAT héérlijk! TAXI EUROTAX 69 460 Om damtitel van Schiedam» Zaak Verwijs is nu geheel in orde Resultaten van SVC-volleybal jongste assistent Lang paas-weekend Beste/ 'tijdig ze vliegen wegl Uitbetaling van IW- en AOW-uitkeringen chiedammers j elkaar onder SCHIEDAMSE ZAAIERTJES HET VRIJE VOLK DINSDAG 17 APRIL 1962 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Omstreeks half april verschijnt dat is.traditie een feest programma van de vereniging Nationale. Feest- en Gedenk dagen. Een fleurig programmaboek'e, ditmaal gestoken in een door J. Buckers ontworpen kaft. En hoewel Schiedam in september nog eens een extra fees telijk programma wacht bij het officieel bezoek van de Konin gin aan Schiedam, is ook aan de viering van de dertigste april en de vijfde mei weer veel aandacht besteed. Een paar grepen uit het programma: volgens traditie zijn er de lichtstoet en de lampionoptocht. Voor dé kinderen wordt ditmaal onder meer een straattekenwedstirijd georganiseerd en veelbelovend lijkt ook het dressuur- en springconcours van de Maasruiters. (Van een onzer verslaggevers) Ook op de vijfde.mei bespeelt 's morgens stadsbeiaardier Cor Don het carillon van de Grote Kerk,. Tussen tien en elf. uur strooit hij bevrijding skianken over de stad uit. Om elf uur begint op het Martinitterrein een atletiek-veldloop van 3 km, georganiseerd door de atletiekafdeling van SVV/, die door de groenstrook van. Schiedam leidt. Kethel (Van een onzer verslaggevers) Schiedam betekende, ook in de negentiende eeuw, beslist niet aleen jenever. Maar ook dr. H, Schmitz schrijft in de eerste regels van zijn werk „Schiedam in de tweede helft van de negentiende eeuw", dat de naam Schiedam toch wel nauw verbonden is met het geestrijk vocht, dat cr sinds eeuwen is vervaardigd. In 1594 al wordt er een branderij gemeld en de'branderij nijverheid is sinds die tijd al maar toegenomen. Het hoogte punt valt tussen 1850 en 1880: Het economisch leven van Schiedam werd toen volkomen beheerst door de branderijen. iiBH f h Door de gezamenlijke inspanning van de Schiedammers voor de inzameling ten behoeven van het nationaal geschenk voor het Ko ninklijk Paar is een aardig resultaat bereikt. Op girorekening van het Centraal Comité, in Amsterdams en óp de rekening van het Schie damse. burgerij stortingen gedaan waarvan het totaalbedrag dè v 20.000 zal benaderen. DOE UW OUDE VERLICHTING AAN DE KANT koninklijke hollandla Voor jongens, die enkele jaren Mulo-onderwijs hebben gevolgd, bestaat de mogelijkheid om te worden geplaatst als op de afdelingen Organisatie en Efficiency, Centrale Boekhouding en de Interne Accountantsafdeling van ons hoofdkantoor. Op deze afdelingen worden zeer gevarieerde werkzaamheden verricht. Belangstellenden nodigen wij uit zich schriftelijk of telefonisch in ver binding te stellen met de afdeling Personeelszaken, Oosthavenkade 42 te Vlaardingen, telefoon 2941, toestel 19. De feestelijkheden beginnen dit jaar op 28 april, zaterdagavond, met een lampionoptocht. waarvoor de kinderen met lampions zich tot uiterlijk halt negen kunnen opstel- Jen aan de Swarmnerdamsingel en de Boerhaveiaan. Tussen kwart voor negen en negen uur vertrekt de stdët. De jeugdorkesten van OBK en Sint Ambrosius zorgen voor de mu ziek. Op koninginnedag zelf begint het feest traditiegetrouw met een aubade en het sluit met de taptoe. Tegen tien uur ontmoeten op de Grote Markt de r.-k harmonie Sint Ambrosius. Gusto's Muziekvereni ging, het harmoniegezelschap Oofe- ming Baart Kunst- en de kapel van het Leger des Hells elkaar voor de aubade. Enkele korpsen brengen daarna bezoeken aan ziekenhuizen en rust huizen. 's Morgens worden op de ter reinen van Hennes-DVS, VJrsus cn UVG de finales van het schoolvoet- bal- en -handbaltoernooi gespeeld. Alle scholen nemen hier met hun teams aan deel. Om half twaalf begint op het HDVS-terrein een wedstrijd tussen een handbal-selectieteam en een Rotterdamse schoolcombinatie. Het Het voetbal-selectieteam speelt om kwart voor twaalf een wedstrijd tegen het kampioenselftal van het Rotterdamse schoolvoetbaltoernooi. En omstreeks half een zal burge meester mr. J. W. Peek de prijzen uitreiken. Nog een paar cijfers over de «choolsporttoemooiener nemen 102 elftallen deel aan het voetbal toernooi, en 34 elftallen en 50 zeven tallen Ran het handbal. Ruim twee duizend jongens en meisjes zijn er (reserves meegerekend) bij betrok ken. In de Westfrankelandesestraat tussen de Fabristraat en de Kort landstraat organiseert de stichting ,.De Jeugdhaven" ook al tra ditiegetrouw een buurtfeest. Bij slecht weer worden in het club gebouw filmpjes vertoond. Maar a's koninginnedag een Oranjezonnetje met zich brengt kun nen kinderen tussen zeven en veer tien jaar deelnemen aan allerlei wedstrijden. Daarbij is een Juliana- letterwedstrijd. tonrollen en een eanrdappelenrace. Voor de oudeven van 14 tot 35 jaar: kruiwagenrace. In de Jeugdhaven, Westfranke- landsestraat 40, kunnen deelnemers zich woensdag- en vrijdagmiddag 25 en 27 april van 2 tot 4 uur- laten inschrijven en bovendien zaterdag 28 april van 2 tot 3 uur. Het schuttersfestijn is in Schie dam geboren. Vlaardingen en Maas sluis hebben vorig- jaar iets derge lijk* gedaan en nu begint ook Rot terdam ermee. Zoals bekend zal in de Koopmans beurs van half tien tot 12 uur des morgens en van 2 tot 6 uur 's mid dags het kampioenschap van Schie dam op het spel staan. Het Passage-theater is 's morgens om half elf het domein van de jeugd van 7 tot 18 jaar. Er wordt als hoofdfilm „Drie kleine detecti ves" gedraaid, een bijzonder span nend filmverhaal. „Storm op zee" en „Frans als bergbeklimmer" zijn de voorfilms. Kaarten verkoopt het WV-bureau aan de Plantage. Intussen' bespeelt van half elf tot. half twaalf Cor Don het carillon van de Grote Kerk. Van tien tot twee uur zijn er vliegdemonstraties met modellen op het Martinit-terrein aan de Willem de Zwijger laan. Solo- en gecombi neerde vluchten aiin aangekondigd. P. van de Bos, R. Nobel en D. Vrü vormen, de jury, die de beste bou wers en vliegers zal aanwijzen. Nieuw voor Schiedam is de straattekenwedstrijd aan de Mgr: Nolenslaan. Ongeveer vijftig teke naars en takenaressen. afgevaar digd van hun scholen, zulien de straat voorzien van kunstwerken, uitgevoerd in gewoon schoolkrjjt. Op al of niet véreierdé fietsen! kunnen meisjes en" jongens van 10 tot 15 jaar aan de Warande ring steken. Meisjes van acht tot 12 jaar kunnen om twee uurbordjeslopen-: met hindernissen,in, dè Prins Bern-' hardlaan en een ralschaatswedstrijd, met hindernissen wordt er ten. slotte; om twee uur. georganiseerd voor jongens en meisjes van 12 tot 15' jaar voor het politiebureau aan de' Lange Nieuwstraat. De dames en heren van de hand balvereniging Wilton-Fijenoord ont moeten om twee'uur op het Edison - plein de dames en heren van Quin- Itus'uit Kwintsneul voor een pittige j partij handbal. En op het parcours Vlaardinger- dijk, Nieuwe Damlaan, Burg. Hon- nerlage Gretelaan, P. J, Troelstra- laan wordt intussen de nationale wielerronde verreden, georganiseerd door de rennersclub Schiedam met medewerking van de vcicranenclub Sportief, De aspiranten starten om 14 uur voor de 25 km. De laatsten in twee groepen van renners tussen 35 en 40 jaar en renners, ouder dan 40. Bij de veteranen zijn' verschillende oude bekenden. De Schiedamse volleybalclub SVC organiseert volïéybaMemonstraties en een -wedstrijd op de speelweide Nieuwland. Om twee uur is er een demonstratie, om kwart over twee een' wedstrijd tussen dè SVC-d&mes en die van Aggredior, terwijl om drie uur de heren van beide vereni gingen elkaar ontmoeten. De taptoe wordt ditmaal opzij van het stadhuis gehouden, waar de korpsen zich beter kunnen opstel len en waar de toeschouwers meer uitzicht hebben. Dit jaar werken mee St. Ambro sius*. Crescendo. Gusto. ÓBK, Harpe Davids, Wiltons Harmonie, Leger des Heils. St. Radboud,, tamboers en pijpers, van Harmonie en de drum band Excelsior. Om half negen macheren ze de Grote Markt op en om negen uur begint onder leiding van Dick Koster de taptoe. Op koninginnedag worden er ook weer versnaperingen gebracht aan de patiënten van ziekenhuizen en de bewoners van rusthuizen. Advertentie I.M. Mal», sappig vlees zonder veil Licht verteerbaar. Bijzonder van smaak. Familie over? Kalkoen! Kalkoen-kuiken v.a, 2 2'/i kg, panklaarl Gratis recepten bij uw leverancier. De IW- en .AOW-uitkeringen, die 23 april 1962, tweede paasdag, be taalbaar gesteld zijn, zullen nu'op 20 april 1902, Goede Vrijdag, worden uitbetaald. Achter het slachthuis aan de Slachthuislaan zijn twee Kaapse eenden doodgebeten door loslopende honden. Op de zandvlakte bij de Adtn. de Ruyterweg begint om drie' uur des middags een interessant dressuur- en springconcours met zestien paarden, et concours wordt- gereden door De MaasHruiters' uit Maasland. De toe gang is gratis. et slot van de bevrijdingsdag is de jubileumlichtstoet, waarvoor zich al meer dan 45 deelnemers hebben aangemeld, waarvan er enkele met- spectaculaire wagens zullen komen. Men verwacht nog veel meer deel nemers. want vorig jaar kwamen, er op bevrijdingsdag zelf nog zeven ge gadigden. Groot- en kleinbedrijven, sport en jeugdverenigingen nemen deel. Harpe Davids en St.-Radboud ver zorgen de muziek, maar Gusto en WF nemen eigen korpsen mee. ter wijl. Arma en Crescendo samen voor een drumband zorgen. De stoet wordt opgesteld in de Boerhaveiaan en vertrekt om negen uur precies. De route leidt langs de Rotterdamsedijk, Broersvest, Lange Kerkstraat, Grote Markt. Ooievaar- steeg, Spinhuispad, Parkweg, Mgr. Nolenslaan, Dr. Wibautplein, P. J. Troelstralaan, Rembrandtlaan, West- frankelandsestraat, Aleidastraat, BK- laan. Nassau iaan, W. de Zwijgerlaan, Stadhouderslaan. Groenelaan, Den Bomemlsestraat, Lekstraat, Hoofd straat, Lange Nieuwstraat, Gerrit Verboonstraat. eindpunt. Keihei heeft later in de zomer een eigen koninginnefeest, maar laat zich ook op de 30ste april niet onbetnigd. De lepenlaan is van 9 uur 's morgens het toneel van kinderspelen. Eerst maakt de muziekvereniging St.-Radboud een mars door de stad en om twee uur zorgt de drumband van Animo nog- eens voor opgewekte muziek. Om negen uur 's avonds trekt een lampionoptocht door Kethel. En op de vijfde mei om negen uur 's morgens beginnen op het DHS- terrein handbal- eri voetbalwedstrij den door de hoogste klassen van de lagere scholen. t Schiedam van de jenever Sinds een paar weken hebben ice u alle mogelijke belangrijke en ininder belangrijke, letterlijkbloedig-ern- stige en speelse zaken verteld over Het Schiedam, uit de tweede helft van da negentiende eeuw. Al die gegevens putten we uit het onvolprezen boekwerk, waarop on langs dr. H. Schmitz te Rotterdam is gepromoveerd. En we verluchtten die artikelen met foto's van Oud-Schie- dam. De heer J. de Vogel van de Oost- singel 56 schrijft ons nu: „In uw blad van vrijdag 13 april stond een foto met als bijschrift „Negentiende- eeuws bouwsel aan de Grofbaan". Dit bijschrift is niet juist- Hoewel aardig aangepast aan de omgeving is dit bouwwerkje wel degelijk van deze eeuw." De heer De Vogel doelt op de foto van de veelhoekige houten uitbouw, die men vlak achter het Broersveld vindt. Hij is tegelijkertijd de beste inlich tingenbron, die wc ons maar kunnen wensen, want hij vervolgt: „Om precies te zijn: het werd door mij (in cienst valt de firma Bokhorst) ge- iimmerd in 1928." Als men de stad in die jaren be zocht, zag men haar voor zich lig gen: „zwart geblakerd en berookt, droef, somber als een-oude fa brieksstad Een grijze, rookdamp hangt erboven en wat lager klutsen honderden. molenwieken, wittige walmen in dolle warreling dóoreen, Dr. Schmitz citeert, mr. F. Borde-, wijk, die in „Verbrande Erven" deze karakterisering van Schiedam gèe"t. De stad „toonde de somberheid va.ï een fabrieksstad uit Zuid-Wales of de Black Country, maar zij toonde meer. er stak in haar geslotenheid iets lieroïeks. De reuzen der meelmoiens' langs haar vesten gaven haar het meeste cachet. Des zomers lag zij te mid den van hel sappigst Hollands wei delandschap te braken als een zwar te vulkaan. De felle vuren der glas blazerijen" omkringden haar in een krans helse rozen. 'Bij .allende avond bekleedde zij zich met een diepe gloed van monumentaliteit. Haar naam droeg een klank -van duisternis, hij werd tor leven in: Sluit Schiedam!" Toch zegt dr.' 'Schmitz kon men hl het Schiedam van die dagen gemakkelijk een onderscheid maken tussen de bfan-dersbuurten' en' dè rest van de stad: In 1860 is de Westerhaven gegra ven en daaromheen vond "men veel branderijen) Verder vond mé» ze. bij de Noordvest. De moutwijnstokerijen stonden in hele rijen naast elkaar en ze waren allemaal in bijna de zelfde trant gebouwd.'- By die branderijen, maar vooral tussen Schie, Noordvest, Kethel- straat en Dam,-vond men de huis jes van de arbéiders uit de bran derijen. 'Hun huisjes waren zo een voudig, dat ze „keukens" werden genoemd. Samen, vormden deze buurten „Zwart Schiedam". De damp van de branderijen hing, er. laag boven dé hulzen en het rook overal wat, wee naar graanbeslag. De straten waren er warm, want door de buizen onder het wegdek werd het afvalwater van de brande rijen afgevoerd naar grachtjes en sloten, die daardoor zelfs in een strenge winter nooit dichtr.-oren. En In deze buurten werd het pro- dukt gemaakt.-waar alles om draai de. waar de' welvaart van de stad van afhing. Want ook de andere be drijven In Schiedam waren meestal ingesteld op en afhankelijk van de branderijen. Er waren maar .weinig zelfstandige bedrijven en voor de welvaart van de stad waren die in ieder geval van ondergeschikt be lang. Veruit het belangrijkst dus: de branderijen. Uit rogge én gemoute gerst werd hier moutwijn, gist en spoeling .gemaakt. De moutwijn was de grondstof voor de jenever- bereiding, de spoeling werd- ais veevoeder gebruikt. Ook in. de tweedehelft van de negentiende eeuw is de jenever voor al volgens de zogenaamde Oud hollandse methode 'geproduceerd, een methode, die al sinds anderhalve eeuw in zwang was. De Oudhollandse methode hield ongeveer het volgende in: Gelijke delen gemalen gerst-mout en rogge werden in water bij een temperatuur van omstreeks 66 graden Celsius niet elkaar vermengd. Het geheel werd' met -roerspanen flink dooreen ge roerd of zoals de technische term luidt beslagen. Een groot deel van het graan los te dan op en er begon een versuike- ringsprocès: Was dat proces voltooid, dat werd het'graanbeslag met wa ter verdund. Het beslag werd'daar door niet alleen dtinuen. maar koel de ook af. - De onopgeloste graandelen bezon ken en de heldere vloeistof werd af- gegoten op vlakke pakken. Met- gis* bracht men dan een gistingsproces op gang. De gistgroei gaf een schuimlaag aan de oppervlakte en tegelijkertijd zette zich gist op de bodem af. Tussen de schuimlaag en. de gisl- laag ontstond een vrij heldere vloei stof, die werd afgetapt en, driemaal wérd gedistilleerd met als resultaat de moutwijn. 'De vloeistof, die na het aftappen overbleef, Het men bezinken in bak ken. De vloeistof scheidde zich dan in- twee delen. Het ene deel bevatte nog wat onopgeloste graandelen en werd samen met het allereerste be zinksel als veevoeder verkocht: bos- renspoeling of gewoon spoeling werd het genoemd. Het andere deel. de bovendrijven de, bijna heldere, lichtbruine vloei stof spoelingdun werd in het bedrijf teruggevoerd. Dit spoelingdun werd namelijk gebruikt voor de af koeling en verdunning van het be slag. Dat leverde een hoog rende ment op. Uit de gewonnen gist werd door- hydraulische of fllterpersen W -re,»- IsgfwSÉ het .water verwijderd Deze Oudhollandse methode was helemaal gebaseerd op. de ervaring. Van bacteriologischhe problemen, die erbij te pas kwamen, had men geen notie. Dr, Schmitz merkt daarom op, dat. het verwonderlijk is hoe regel matig de bedrijfsuitkomsten waren. Uit ongeveer 275 ton rogge m-. m a!s regel vonaen er one ot vier arbeiders' werk. Een brandersbedxijf werd maar hoogst zelden uitgebreid door de capaciteit te vergroten, den door de distillateurs en dat was een heel aparte bewerking. Vóór 't overhalen werden jenever- maakte een branderij per jaar - 1.460 hl moutwijn ad 50 percent, 23,000 kg gist eh bijna 4400 ketels spoeling. In het begin van de zeventiende eeuw; toen dé mout wijnstokerij ia Schiedam ontstond, werd er alleen maar mr"twijn ge- maakt. Dat ging toen nog ui ten,,, primi tief: Aan het eind van die eeuw kwam de gistfabricage op en die werd pas honderd jaar later vrij al gemeen. De weg der ervaring heeft lang zamerhand geleid tol de meest eco nomische methode van stoken en die is tot. in de jaren tachtig van de vorige eeuw ongewijzigd gebleven. Pas rond 1884 is de Oudhollandse methode vervangen door de Franse of Wener methode, die een hogere gistopbrengst tot gevolg had: in plaats van 23.000 kg gist uit 275 ton graan. 35.000 kg. Het verschil was dat bij de Wener methode het verdunde graanbeslag niet werd gedecanteerd, maar in zijn geheel tot gisting werd gebracht. De gist, verzameld in een schuim laag werd met vlakke lepels afge schept en met water vermengd. De nog aanwezige graankorrels werden dan uit de gist gezeefd: Daarna iiet men de gist bezinken, tapte de bovenstaande vloeistof af en verwijderde door middel van persen het water uit de overgebleven gist- brij. Kort tevoren was er nog een, vei- andering gekomen in de bereiding van moutwijn. In 1878 namelijk begon men naast' rogge en ge moute gerst rmis als grondstof te gebruiken, en wel in een verhou ding van 1:1:1. -De branderij was in. het algemeen een kleinbedrijf. Het gewone type van de Schiedamse branderij was een zogenaamde vierbaksbranderp. dat wil zeggen dat er per ctm vier bakken werden beslagen, vier In gisting waren, terwul vier andere werden af gestookt. Meestal bestond uitbreiding hieruit, dat er een tweede branderij werd gesticht. De moutwijn dus -was oorspron kelijk'het voornaamste produkt van de moutwijnindustrie. Het was de grondstof voor de jenever bereiding. De moutwijn moest daartoe nog Oud hoekje. een vierde maal gedistilleerd wor- bessen en andere krulden door de moutwijn gemengd om de ge wenste smaak te verkrijgen En dan kreeg men een produkt, dat nu oude jenever wordt genoemd. Naast die oude klare is tegen het einde van de negentiende eeuw de jonge jenever populair geworden, die niet uit moutwijn, maar uit spi ritus werd gemaakt. Uc bedrijven van brander cn dis tillateur waren in Schiedam meestal van elkaar gescheiden. Er waren maar weinig branders, die zelf ook de moutwijn tot jenever distilleer den. Het tweede produkt, de ^is£, was bestemd voor binnen- en buitenland. En de spoeling, gebruikt als vee voeder, deed rond Schiedam een, zo genaamd „spoelingsdistrict" ent- staan. Hierover morgen meer. De tweede ronde voor het kam pioenschap dammen afd. Schiedam gaf wat betreft Theo Vrijland en J. J. Cabri ongeveer hetzelfde beeld ais de eerste ronde, want beiden lieten hun winstkansen weer voorbijgaan. Alleen werd het voor eerstgenoem de tegen W. Spruyt remise, maar laatstgenoemde moest de punten aan zijn tegenstander A. van Dort laten. Zeer spannend was de wedstrijd J. P. v. d. 'Watering—-J. C. Onink. Van de Watering stond positioneel, iets beter, maar zat krap in zijn speeltijd. De uitslag remise was voor beiden bevredigend. De party J. Wes- terveld—J. J. Cuyck werd afgebroken met een gunstige stelling voor J. J. Cuyk. L. Vrijland was deze ronde vrij. De afgebroken remisestelling uit de eerste ronde van J. P. v. d. Wate ring tegen Cuyk, werd nog niet uit gespeeld, maar blijkt bij nadere be schouwing winst op te zullen leveren voor J. P. v, d. Watering. Voor de borden zijn de volgende wedstrijden gespeeld: A. Risseeuw—J. Bogerd 20: E. Breman—M. van Erkel 0—2; L. Vrij landM. den Houting 11J. C. 't Hart—L. Breevoort 0—2; E. Bre- manJ. van Straaten 02; M. van Erkel—A. Risseeuw 0—2; E. Bre- manJ. P. v. d. Watering 02; K. den BoerJ, Bogerd 02. De slepende zaak tussen de heer W. Verwijs te Schiedam en de (vroe gere) eigenaar van zijn woning aan de Den Bommelsestraat aldaar is nu geheel in orde. De heer Van der Meer heeft het huisje verkocht voor 2500 en schold de heer Verwijs zijn huurschuld van ƒ420 kwijt' De mening dat de heer Van der Meer de prijs van het huis had laten stijgen tot ƒ3000 blijkt op een misverstand te berusten. Bij de koopsom van 2500 komen nl. nog de kosten van tussenkomst van een notaris en dei-gelijke. De zoon van de heer Verwijs heeft het koopcontract getekend. Zoals echter bekend is de eigen lijke koper een inwoner van De Gor zen, die het niet nodig vond dat zijn naam werd gepubliceerd. Deze Gor- zenaar laat het een en ander aan het huisje opknappen met de be doeling dat het echtpaar Verwijs er rustig in kan blijven wonen. Slechts de herenteams en het ju niorenteam van de Schiedamse Vol leybal Club kwamen in de afgelopen dagen in het strijdperk cn speelden gezamenlijk gelijk op. Heren 1 verloor zijn laatste wed strijd met 3—0 van Alexo uit Den Haag.Het tweede herenteam zege vierde voor de 17e achtereenvolgende maal met 30. ditmaal van Herman dad 2. Heren 3 speelde met 22 gelijk te gen stadgenoot UVG, terwijl het juniorenteam niet verder kwam dan een 22-eindstand tegen Aggredior A uit Vlaardingen. Tot de paasdagen zijn alle SVC- teams verder vrij, waarna de laatste wedstrijden van deze competitie ge speeld zullen worden. Advertentie i.M. TELEFOON ,'.r'V "Er zijn nog vele toezeggingen ge daan, maar tot nu toe heeft men nog niet gestort. Aan al diegenen die be dragen heben toegezegd wordt ver zocht een dezer dagen hun bijdrage te storten op girorekening 5093 van de Amsterdamse Bank te Schiedam. Voor de tegelverkoop in kruide nierszaken heeft de burgemeesterhet officiële startsein gegeven. Het resul taat van deze actie is nog niet be kend. Vermeldenswaard is, dat een tweetal boekhandelaren in Schiedam verzocht hebben deze tegels ook ie mogen verkopen. Het zijn boekhan del Scutte in de Van Ruysdaellaan cn Kantoorboekhandel Mercurius aan de Lnage haven. Om iedereen in de gelegenheid te stellen zijn bijdrage te leveren aan het Schiedams aandeel in het natio naal geschenk, zal er op zaterdag 28 april een huis aan huiseolleete wor den gfhouden. Hiervoor wordt de me dewerking ingeroepen van leiders en leden van jeugd- en sportverenigin gen. Het comité komt nog veel collec tanten tekort en doet daarom een dringend beroep op allen die willen meehelpen aan deze inzameling. Men kan zich hiervoor vanaf heden aanmelden bij de secretaris van het Comité Schiedam, de heer P. J. Drenth, stadhuis, telefoon 69051 en bij het. NVV-gebouw in de Plantage, telefoon 68043 tijdens de kantoor uren. Bovendien kan men zich aanmel den op woensdag- en donderdag avond a.s. van 79 uur en op zater dagmorgen a.s. van 9—12 uur in het VW-gebouw aan de Plantage. 'n baadt bij de DINSDAG Bioscopen: y MQNOPGLE: Omar, de woestljnhavlk. 2 uur. Het uur der vergelding, 7 en 0.15 uur. PASSAGE: Diamanten bil het ontbijt, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDEUJK MUSEUM: schilderijen van Michael Podulke; Nederlandse opgravingen in Egypte. 10—17 uur. Diversen: WIJKCENTRUM. Prins BctT.tia.rd- school. ouderavond, 8 uur. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5. WOENSDAG Bioscopen: MONOPQLE: Omar,- dp woestljnhavlk, 2 uur. Het uur dér vergelding, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Diamanten bij het ontbijt, 2 en S.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM:- schilderijen van Michael Podulke; Nederlandse opgravingen in Egypte, 1b17 uur. Diversen: VOLiKSGEBOUW: Vrouwengroep PvdA, mevr. G. Montzel-van Aken over Nleuw-Guine», 8 uur. KONOPOLE: Schiedamse Pilmkring. 'Rahömon', 8 uur. CHR. SOC, BELANGEN: CMB, ver gadering. 8 uur. IRENE: St.-Aloystusschool, ouder avond, 3 uur. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan S. Voor een nieuw verlichtinpsornament loopt U naluurlyk naar BROERSVEST 58 De zaak voor de betere moderne verlichting Thans ook BROERSVELD 119 Kapsalon Hélène brengt u de betere haarverzorging. STROOMFERÜIANENT 5,- Stroomloos de permanent voor elk haar 7,50 compl. Alles inbegrepen. Gratis ha len en brengen per auto. Een gulden reductie op vertoon van deze advertentie. Kapsa lon Hélène, Rembrandtlaan 22, Schiedam, tel, 67170. EEN GOEDE'TIP LEEST DE ZAAIERTJES I KUNSTGEBITTEN', repara ties ook voor spoedgevallen! Rotterdamsedijk 265, tele foon 68021. Volop VLOERKLEDEN, ta felkleden v.a. ƒ!,- p.w. A. Schïlperoord cn Zn., Tuïn- iaan 40, tel. 67367. BANKSTELLEN, bergmeu bels, eethoeken, ruime keuze, vlugge levering. De Schie damse Meubelbeurs, Lange Haven 95, Groenelaan 109. u FABRIEKEN VAN MELKPRODUCTEN EN VOEDINGSMIDDELEN N.V. t« VUirdingen Weekblad van de Porti) van de Arbeid 15 ct

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 2