Lijvig zomerprogramma clubhuis: jeugddorp en rally brommers nu ïoene man verslagen Inbreker in Zuid snel imefiQokkmif niMnwE-) A. automonteurs 2e monteurs B. magazijnbediende C. garagebediende (eSmc) EUROTAX ..KT WESTEN' DHS brengt VFC forse nederlaag toe Slecht weekend voor korfbal V ertraging van duivenvluchten TFII verloor van Vires et C. Damstrijd is volop gaande ■NIVON bepraat programma's TAXI? 69 460 C. A. M. Gemke in t zilver Resultaten van SF C-volleybal Verlies voor dames van DWS Weer groei van inwonertal Leescijfers Veemarkt werd kermis vaak zonder enig vee EYAG Service Bedrijven N.V. Official Ford Dealer „Natuurgenot in huis": lezing Geslaagd Veemarkt Rotterdam Aqua Fauna bij een „vlaardingen presenteert xichl" meesterlijk ZAAIERTJES Bet Vrije Volk HET VRIJE VOLK DINSDAG 8 MEI 1962 PAGINA 4 Honkballers winnen V erpletterd wwwwmmmww- -.-TELEFOON Heel genoeglijk ging het maandagavond toe bij de jaarlijkse pijprookwedstrijd, die in gaal Koot te Delft werd gehouden. Niet alle deelnemers en deelneemsters hadden het even gemakkelijk. De een zat rustig een gesprekje te voeren, volkomen op zijn gemak, een ander parelde het zweet op het voorhoofd, omdat het zoveel moeite kostte die duvelse tabak brandende te hou den, een volgende was in vurige discussie over Feijenoorddat zondag nog steeds geen kampioen was geworden. de grootste krant van Nederland vraagt (in het bezit van. rijbewijs voor personenwagens) Aanmelden: Boslaan 6-12, Vlaardingen (Van een onzer verslaggevers) Het clubhuis Sint-Joris Doele heeft een lijvig zomerprogramma voor de boeg, maar een van de belangrijkste punten wordt toch wel gevormd door het Jeugddorp, een activiteit, waaraan een groot aan tal jeugdige Schiedammers gaat meedoen. Hei Jeugddorp zal dit keer langer duren dan vorig jaar. toen Schiedam de primeur ran Jeugddorp beleefde en als het aan de hoofdleider van hel clubhuis, de heer J. Henrion Verpoorten ligt, krijgt Schiedam nog eens een permanent jeugddorp. Voorlopig moeten we het nog doen met één week. Op 12 juni begint de bouw van het jeugddorp. Op 13 juni wordt er verder gebouwd en op 14 juni. nadat huizen, ziekenhuis, stad huis, politiebureau en alles wat er maaa sal ves-rjjzen. is afgewerkt en geschilderd, wordt het dorp geopend. De 15e juni is dan een sportdag in het jeugddorp. De dag daarna is er sluiting en bovendien een verras sing voor de jeugd, op 17 juni is het dorp open voor- bezichtiging, en op 18 jun: volgt de afbraak. Op diezelfde datum is ar al weer wat anders te beieven; de start van Jeugd Jolijt 1962. Dé jongelui van het clubhuis gaan binnenkort een paar weekenden kamperen, o.m. in Brielle en Delft, In de zaterdagmiddag gespeelde honkbahveöstrijd tussen SW en Kennemerland bracht de laatste slag beurt voor SVV alsnog ecu 42 zege. Tot op dat tijdstip stonden de rood groenen met 20 achter in een wed strijd tussen twee ploegen die over een goede werper en ditmaal sterke velders beschikten. Eerst in de vjjfde inning namen de bezoekers een 10 voorsprong die in de daaropvolgende inning tot 20 uitgroeide, dit door eer; gemiste varsgbal in het verre veld. In de laatste slagbeurt kwam Van Meeteren als eerste over de thuis plaat en volgden Kolmeyer. De Haas en v. d. Velden hem, deze laatste na een goede tweehonkslag van Gom- mel. Een verpletterende 452 nederlaag werd het deel voor het Vlaardingse VFC waar het negental van DHS een bezoek bracht. Het klasseverschil tus sen deze twee ploegen werd het best gedemonstreerd door de veertien slagbeurten die de gastheren te ver vullen kregen tegen de zevenenzestig beurten van DHS. De laatste inning leverde mogelijk een honkbalrecord op. De VFC-velders verbleven toen uur en 5 minuten achtereen in het veld waarbij aan de Schiedamse aan val 24 punten moesten worden toe gestaan Bij DHS waren Henk de Jong (twee home-runs) en Eerty Korpel die een home-run liet noteren de beste hitters. Het is voor het Schiedams korfbal weer een slecht weekend geweest. Van de 9 gespeelde wedstrijden zijn er niet minder dan 7 verloren, waar van enkele met grote cijfers. Alleen Succes a 'èri Schiëdam b zorgden voor een overwinning. De wedstrijd Succes" 3—Eureka 3 vond geen door gang. Van ODI 1 hebben enkele mensen hun korfballoopbaan moeten beëin digen, hetgeen al een belangrijke verzwakking betekent. Helaas waren voor de wedstrijd tegen ODI nog twee mensen verhinderd, waardoor men wel heel verzwakt tegen de Rot- terdammers moest aantreden. Dezen hadden dan ook weinig moeite om een 51-overwinning binnen te ha len. ■In de wedstrijd SuccesOSCR 3 gaven de bezoekers les in schieten. Ondanks vele kansen lukte het de blauw-witten niet de korf één maal te doorboren. De gasten deden dat niet minder dan negen maal. In de eerste helft noteerden zij al vijf treffers. De Overkanters verloren ook, waardoor deze club samen met Succes op de vierde plaats is geëin digd. CDI 2 verloor met 54 van KOAG 2 en ODI 3 met 31 van Weide vogels. De aspiranten kwamen tot de volgende resultaten: Schiedam a Trekvogels a 010; Succes aSpan gen d 30; WION cSchiedam b 0—2; ODI bTOP c 08 en Schie dam oSpangen e 02. Voor de aquarium- en terrarium - vereniging „Natuurgenot in huls" spreekt woensdagavond 9 mei in Amstelbron, Broersvest 13, de neer J. S. Jansen over planten en dieren, die in het terrarium gehouden kun nen worden, over de natuur in en om dat terrarium en over inlandse an exotische reptielen en amfibieën. De heer Jansen heeft zijn interes sante inleiding de titel „Van sprookje tot werkelijkheid" gegeven. Aanvang van de bijeenkomst acht uur. DINSDAG Bioscopen JiONOFOLE: Bengazt, 2 uur Tten vrouwen verdwenen la Parl)6. 7 ca 9.IS uur. PASSAGE; 's Nachts kan alles ge beuren, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Nederlandse opgravingen ln Egypte; schilderijen van Michael Fodulke, 1017 uur Diversen: VOLKSGEBOUWASMS, Jaarverga dering. 8 uur. Apotheek: Jansen. Swarnmerdamslnsel 41. WOENSDAG Bioscopen: MONO POLE: Bengali, 2 uur. Tien vrouwen verdwenen ln Parijs, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: 's Nachts kan allee ge beuren, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Nederlandse opgravingen lu Egypte; schilderijen van Michael Podulke, 10—17 uur Diversen: IRENE: "Wert Gusto, films. 8 uur CHR. SOC, BELANGEN: Alg. Foto kring Schiedam. uur. MUSIS SACRUM: Wllton-FUenoord. het Amsteltoneel speelt 'Mijn broc.t DavJrt'. 8 uur. g Apotheek: Jansen. Swammerdamalngel 41. De belangstelling voor kamperen is bijzonder groot. Het clubhuis heeft voor de kampen in Drnnen da beschikking over twee nieuwe tenten gekregen en dat betekent: De postduiven van de liefhebbers in de Bond van zaterdagvliegers trof fen nog goed weer vergeleken bij de zondagvluchte» in het vliegverband van de Ned. Alg. en Rotterdamse Bond. De zware regenval en het gure weer stonden dan ook niet toe dat de duiven zondagmorgen werden ge lost. Eerst maandagmorgen gingen de duiven bü gunstig weer en een voor delige zuidwestewinti omhoog en koersten dan ook met grote snelheid op huis aan. Pv De Vrijheid (Alg. Bond) met 673 duiven in coucours. Lostijd 8.40 uur. Aankomst eerste duif 9.22.26 uur, laatste prijsduif 9.49.42 uur. Drie snelste duiven: 1 eomb. Zonneveld- Mackay, 2 Tb. Willems, 3 L. J. Vis. Voor Vlaardingen: pv. De Adelaars, in concours 308 duiven. Eerste duif 9.24.56 uur. laatste prijsduif 8.56-50 uur. 1 G. Scheffer, 2 B. Blanker, 3 A.- Priem. Rotterdamse Bond: CV De Post duif, ingezet 398 duiven in de vlucht vaiuit Neufville (146 km). Gelost om 8 uur, aankomst eerste duif 9.39 uur, Concours na ruim 25 minuten, ge sloten; -Drie -snelste"duiven: 1 en 2 comb. H. v. d. Kant-Breur, 3 A van Gogh. Pv. Keer "Weer, Vlaardingen, in gezet 216 duiven. Eerste duif gecon stateerd te 9.42.08 uur, laatste prijs - duif 10,06.43 uur. 1 B. Bot, 2 F. Noordiioek, 3 L. van Brandwijk. Bons van zaterdagvliegers. Pv. De Snelvli'jgersmet 41 duiven in het concours vanuit St.-Ghislaln-Hornu. Zaterdagmorgen om 10.30 uur gelost Mj -nevel en warm weer, wind z.o. Aankomst eerste duif 13.13 uur, laat ste prijsduif ruim een half uur later. 1 en 3 S Krouwel, 2 comb. Broek huizen-van Mourik. Voor Vlaardingen pv. De Lucht bode, in concours 384 duiven, Aan komst eerste duif 13.05.38 uur. laat ste prijsduif 13.34.39 uur. 1 J. van Zekn, 2 L. Poldervaart, 3 A. van Houwelingen. De wedstrijden van de eerste elf tallen van Wilton F tegen Quintus Kwintheut werden verschoven naar een latere datum. Heren XI speelde aan de Maaskant tegen Vires et C uit Gouda. Tegen het volledige Vires waren de 8 mannen van WF niet opgewassen en verloren met 5—15, Dames II speelden tegen Roda en wonnen met 8—1. Dames jun. ont moeten Atomium uit Rotterdam in een vriendschappelijke wedstrijd en bleven met 6—1 de baas. De adspi- ranten speelden saterdag aan Maas kant resp. tegen De Spartaan, UVG I en UVG H. De uitslagen zijn: WF A—De Spartaan 7—1; WF B— —UVG I 1—3; WF C—UVG II 3—2. De vierde ronde ln de damstrijd gaf een wedstrijd tussen Cabri en J. J. Cuyk welke in het voordeel van Cabri afgebroken werd. De vijfde ronde op 3 mei is volle dig uitgespeeld, zodat er nu wel enige tekening komt, Theo Vrijland wist na taaie strijd niet de juiste voortzetting te vinden en moest het onderspit delven tegen J. P. v. d. Watering, die thans met 6 punter bovenaan Is komen te staan. Louis Vrijland deed het beter dan zijn broer en kwam in een klassieke stand op fraaie wijze tot winst ten koste van J. Wester veld. J. C, Onink kwam tegen J. J. Ca bri met een prachtige -combinatie snel tot winst en W. Spruyf wist al gauw -tegen. A. v. Dort de punten bin nen te halen. De stand luidt thans: I J P v a Watering 6 uit 4; 2 J Wes ter veld 54: J C Onink 51: 3 W Spruyt 4—3; 4 L Vrijland 3—2; 5 A van Dort 2—2; 6 Theo Vrijland 2—4; 7 J J Cuyk 1—2; 8 J J Cabri 0—3. Bordenwedstrijden: F W Radema kerM v Erkel 0—2; J v Straaten— J Bogerd 2—0; J P v d Watering— A RAsseeuw 11; J F Moet.E Bre men 20; M den Houting—J de Wilde 02; J P MoetJ Bogerd 0—2. Do 3 mei slaagden voor het diplo ma" A ziekenverpleging in het Ge- meenteziekenheius te Schiedam; zr. Z Boeiman: W J v Glnkel; L V Palm; Br. J den Haan. extra ruimte. Meisjes en jongens, die van de gelegenheid gebruik wil len maken, moeten zich spoedig aanmelden. Ook de bromfietsenrally wordt realiteit en wel op zaterdag 26 mei. Die rally is bestemd voor jongelui van zestien jaar en ouder. Zij krjjgen voor de start een for mulier met rfjvoorschriften, diverse opdrachten, de route enz. Het gaat hier niet om een race, maar wel om een betrouwbaarheidsrit. Tussen 10 en 11 uur 's morgens wordt gestart. De route wordt eenvoudig en voert door rustige mooie streken. Er wor den aardige prijzen beschikbaar ge steld. De jaarvergadering van het Ne derlands Instituut voor "Volksont wikkeling en Natuurvriendenwerfe (NIVON) ln Schiedam houdt vrij dag- II mei in zaal 8 van het Volks gebouw zjjn jaarvergadering. Op de agenda staat onder meer een bespreking van de programma's en congresvoorstellen. Ook komt er een bestuursverkiezing aan de orde- Voor zondag 13 mei heeft het NTVON een bustocht door. de bloeiende Betuwe meteen bezoek aan het openluchtmuseum in Arn hem op stapel staan. Het gezelschap vertrekt 's .morgens om half acht. van het postkantoor in Schiedam en rijdt via de Krim- penerwaard naar Ede en Arnhem. Via Oosterbeek, Renkum en Wage- ningen gaat de tocht langs bloeiende boomgaarden naar de Grebbeberg. Men kan zich opgeven bjj 'het secre tariaat van de afdeling. Advertentie LM. In het Schicdamse filiaal van de N.V. Kledingmagazijn v/h Gcbrs. Bervoets is gistermorgen het zilve ren jubileum gevierd van de heer C. A. M. Gemke. die 25 jaar in dienst was. De heer Gemke Is bedrijfsleider. De jubilaris en zijn echtgenote wer den verwelkomd door vele leden van de staf en door het voltallige Schie- damse personeel. Hartelijke toespra ken werden gehouden door een der directeuren en door de president- commissaris, mr. J. P. Bervoets. Ook namens de collega's en andere per soneelsleden werden woorden van hulde en waardering gesproker,. De heer Gemke mocht fraaie geschenken in ontvangst nemen. De bijeenkomst is voortgezet met een gezamenlijke maaltyd, terwijl binnenkort ter ere vair het jubileum voor het personeel in Schiedam een feestavond' wordt georganiseerd. ROTTERDAM, 7 mei, Aanvoer 1284 vette koeien. De prijzen hiervan waren; le kw 3.05—3.40, 2e kw 2.80 —3.00, 3e kw 2.50—2.75 per kg. De aanvoer was iets korter, met goede handel en prijshoudend, pri ma's boven de notering. Bij deze pijprookwedstrijd moet men zich aan bepaalde regels hou den, deelde de heer P. Knetemann iedere deelnemer krijgt 3,3 gram tabak die M; (zij) zelf mag „stoppen in een mooie, lange Gouose PUP Slechts 2 lucifers mogen gebruikt worden om de pijp aan te steken. Toen begon do strijd. Mevrouw D. C, Willems-DuUaart, kampioene 1961, moest de wisselbeker verdedigen. Het vorig jaar wist zij de tabak 74 minu ten en 15 seconden brandende te te houden. DODE ACTIEF ingrijpen van de bewoners heeft men zaterdag nacht in Rotterdam-Zuid een inbreker heel snel kunnen vatten. En voor die bewoners zijn het toch wel even héél spannende ogenblikkn geweest Die inbreker, de 27-jarïge schilder A. J. uit Rotterdam, was het huis van de afwezige familie Tak aan de Vlasakkerstraat binnen gedrongen. De 40-jarige heer Tak kon toen hij thuiskwam de huis deur niet openkrijgen.- Zijn argwaan groeide toen hij binnen gestom mel hoorde. Hij greep resoluut in. Zelf klom hij over een brandladder naar het dak; zijn vrouw belde de politie op. Toen de heer Tak op het dak was, zag hy een man vluchten. Die man verdween door een dakopening. De heer Tak rende naar beneden, maar kon de deur niet. openkrijgen.-Zou de vluchteling dan tóch nog ont snappen? Nee, want' in het pand waar de man was terechtgekomen, werd een van de bewoners", de 52-jarige heer F. ff. Koevoets (Donkerslootstraat) wakker. HU ging poolshoogte ne men en ontdekte de. schilder, HU greep de man bij de kraag. Intussen was ook de politie gear riveerd. Op het dank vond deze een leeg geldkistje, drie geluidsbanden en een camera, allemaal toebehorende aan de familie Tak. De teams van de Schiedamse Vol leybal Club hebben hun competitie wedstrijden achter de rug. Dames 2 deelde in de laatste wed strijd met Hou Stand I de punten (2 2) na de set-standen 1618, 15 12 154 en 14—16. Ook dames 3 haalde een punt uit de laatste wed strijd. Het werd 2—2 tegen Tenaco 1. Heren 3 ten slotte verloor met 3— 0 van Hermandad 1. Op vrijdag 1 mei start in zijn zaal aars het Oudé Kerkhof met een serie wedstrijden voor 'net jaarlijkse nederlaag-toernooi tegen het sterke DRL uit Rotterdam- De Schiedam mers zullen een flinke krachtsin spanning moeten leveren om tegen deze ploegen goede resultaten te be halen. Ondanks het minder gunstige weer zijn aiie wedstrijden van DWS door gegaan. De dames verloren met 2—1 in een aardige wedstrijd met soms goed handbal. DWS nam al na twee minuten de leiding: 10. Bij dit ene doelpunt isJiet wat de Schiedamsen betreft echter gebleven. VHC scoorde nog voor de rust twee maal. Na de rust waren de beide ploegen niet in staat om nog enige wijziging te brengen in de stand. VHC keerde naar Valkenswaard te rug met een kleine, maar vanwêge de punten, belangrijke zege. De DWS-heren hadden met hekke- sluiter Pnoenix - r moeite, dan werd verwacht -.raaide uit op een verdiende :ece. Phoenix zal nu degrad DWS behoudt zijn kans op c Het was een stevige wedstrijd met weinig goed handbal. De sterke wind had een groot aandeel in het spelverloop. Tot aan de rust ging de strijd vrij wel gelijk op, maar na de rust was DWS de beste ploeg. De reserve-heren speelden buiten verwachting gelijk (44) tegen het veel sterker geachte Spartaan en de reserve-dames boek ten een verdiende 10—3-zege op Schutters 2. ln maart 1962 tg de Schiedamse bevolking, voor het erst sinds enige maanden, wat gegroeid. Het inwo nertal is met 62 vermeerderd en van 80.756 op 1 maart op 80.828 per 31 maart gekomen. Daarvan waren er 40.802 vrouwen en 40.026 mannen. Er werden in maart in Schiedam 120 kinderen geboren, 59 jongens en 61 meisjes. 65 Inwoners overleden: 39 mannen en 26 vrouwen. Er ves tigden zich 157 mannen en 134 vrou wen, in totaal 201 personen ln Schie dam en 274 verlieten de stad (142 mannen en 132 vrouwen). Er werden in diezelfde maand 38 huwelijken voltrokken en vijf echt scheidingen uitgesproken, JJa het huwelijk kregen, acht paren een eigen woning, acht trokken in bij ouders, één ging bij familie inwo nen, drie kregen woonruimte in on derhuur, vijf paren bleven afzonder lijk wonen en dertien vertrokken naarelders. Binnen de gemeente verhuisden 494 personen. Van de verhuizingen naar elders (274 personen) gingen er 79 naar Rotterdam en 29 naar Vlaardingen. De aquarium- en terrariumverëni- ging „Aqua Fauna" In Schiedam houdt vrijdag 11 mei in gebouw Irene, Nieuwe Haven 155, een bij eenkomst, waarop de heer G, G. F. Wouda uit Den Haag spreekt over „Hyphessibrycon Innesi". Daarbij komen aan de orde de ont dekking van de Neontetra, de vind plaats ervan, de verzorging van dit prachtige visje in het aquarium. De heer Wouda besteedt veel aandacht aan "de manier, waarop men de beste kweekresult.aten krijgt. Belangstel lenden zijn hartelijk welkom, Aan vang acht uur. Het lukte hoor nit niet. Dit jaar verdiende de heer HA. Gieskens met 63 minuten de wisselbeker. Een vaantje en een fraaie luxe-pijp mocht hij mee naar huis nemen. De groepsprijs ging naar de Zuid- hoiïandse Cartonagefabriek. Ook hier was de prijs een wisselbeker. Bij de vrouwelijke deelnemers werd le: Mej. A. A. M. van de Voort (40,8 min.), 2e Mej. E. Smoor (40 min.). Bij de mannelijke deelnemers werd tweed; C. van der Kruk (60 min,), 3 D J. van Wilsum (58,4), 4 J. Von- berg (58), 5 J Moen (51), 6 F. Cedee (55), 7 C. A. Hermes (53), 8 H Coster (51), 9 W. Punning (50,3) en. 10 Ch. de Kok met 50 minuten rond. Er waren verder nog vele - prijzen beschikbaar gesteld voor deelnemers die de 50 minuten niet haalden. Mej. M. Dijkshoorn bracht het er 't slechtst van allemaal af: haar ta bak brandde nog geen twee minuten. Een troostprijs was haar „loon naar roken". De Neutrale en de Katholieke Bond van Sigarenhandelaars zuilen in samenwerking met Van Rossum uit Rotterdam volgend jaar weer de tra ditie voortzetten. Voor de aanvang van het pijpro ken werd een boeiende film vertoond over de pDpenfabricage. Aan de prijsui ging een film vooraf getiteld „Lof der tabak" die liet zien hoe de tabak „de sigaar" wordt. Er is 1» april 1962 minder gelezen, dan in april 1961. Dat blijkt uit het maandelijks verschijnend statlstiekje van de gmeenlelfjke openbare lees zaal en bibliotheek. Er werden in april in totaal 23.128 werken uitgeleend <23.433 in dezelfde maand van het vorige jaar). Daarvan waren 222 romans (9.766), 6355 stu diewerken (5.914) en 6.851 kinder boeken (7.753). Ei waren eind april 5.708 houders van leeskaarten (eind april '61 6343) en het totale boekenbezit is sinds april 1961 gegroeid van 61.644 tot 62.218, Advertentie IM- fontoonstelilng van middenstand - geme«nta nijverheid visserij an Industrie y was met (Van- een onzer verslaggevers) De"Beurs was tiet' cèntrurn van de graanhandel en daar mee was Schiedam wat betreft de handel wel ongeveer aan het eind van zijn latijn. Want voor het overige was de aan- "voer van goederen gering. Een paar cijfers: in 1877 werd voor particuliere rekénlng iets meer dan 7.000 ton rijst aangevoerd, in dat zelfde jaar 1.700,5 ton koffie en dat is nog niet eens ge noeg om één koffiebranderij reden van bestaan te geven. Hout: in 187" werd 5.322 m3.onge zaagd en 10.300 m3 gezaagd hout aangevoerd. Oofc al geen. indrukwek kende cijfers. Maar de Kamer van Koophandel vond ze nog vrij hoog: 106.223 planken en 1.037 balken. De Kamer noemt als oorzaak voor deze aanvoer die hoger is dan in an dere jaren de bouw van enkele nieuwe branderijen en huizen. Precies als bij graan en steenkolen betreft ook hier de aanvoer ultslui- .tend het eigen gebruik. Dr. H. Schmitz spreekt in 'zijn werk „Schiedam in de tweede helft van de negentiende eeuw" ook over de aanvoer van de Ned. Handelmaat schappij. „Hes is tekenend", .zegt de heer Schmitz, „voor de slechte economi sche toestand, waarin de stad in de jaren twintig" van de negentiende eeuw verkeerde, dat de 25 Schiedam se aandeelhouders in de NHM slechts 0,3 percent der aandelen bezaten". De Koning er. de directie van de Handelmaatschappij achtte het noodzakelijk de destijds opgerichte maatschappij van Schiedams Scheeps rederij en haar werf krachtig te steunen. In 1847 werd Schiedam 'ix"-.y- ."'ft, T* daarom opgenomen in een rfl van bevoorrechte' steden- waarheen ladin gen van de NHM verscheept, werden. De schepen losten hier alleen, de goederen werden geveild in Rotter dam of Amsterdam. De belangrijkste artikelen waren koffie en suiker. Daarnaast waren er kleine hoeveelheden tin, bindrotting sapanhout. Maar de aanvoer van suiker daalde snel. De vijf schepen, die in 1877 een vracht van de handelsmaatschap-, pij in Schiedam losten, waren de laatste. En hetSchiedams agent schap verdween geluidloos..., In omgekeerde richting van Schie- zeven miljoen gist per jaar en daar- •~van ging tweederde* naar'Engeland. Van het andere derde was het groot ste deel bestemd voor België. Tegen het einde van de Jaren,ze ventig groeide de gistproduktie tot bijna negen miljoen kg en steeds bleef Engeland de beste klant. Vanaf 1880 echter kwam ook hier in een ommekeer. Zoals alles in Schiedam ging ook de gistuitvoer achteruit, totdat de gist onverkoop baar werd ais gevolg van de buiten landse concurrentie. Dat betekende de ondergang van de oude brandeis- industrie. Ooi de uitvoer van gedistilleerd dam naar het buitenland, gingen hoofdzakelijk gedistilleerd, gist en mout. De moutuitvoer was niet on belangrijk, maar verloop in de jaren zeventig snel aan betekenis. In 1871 werd nog bijna 700 ton uitgevoerd, in 1877 slechts 52,... Maar gistuitvoer was er wel veeï; per trein Baar België en Frankrijk, via Rotterdam naar Engeland. De gist moest snel op zijn plaats van bestemming zijn en de Schiedamse scheepvaartbeweging was te gering om aan deze eis te voldoen. Omstreeks 1870 werd ar per dag ongeveer 13.000 kg per schip vérzon den! De produktie was toen zes tot liep voor een groot deel via andere havens. Het verslag van de Kamer van Koophandel zegt er eind 1871 dit van: „De directe uitvoer van gedistil leerd uit Schiedam met inbegrip der hoeveelheden in .andere havens ver scheept" bedroeg 51.580 hl. Tussen 1867 en 1870 schommelde deze uitvoer tussende 38,000 en 50.000 hl; na 1870 was zij tussen de 50.000 en 55,000. Maar daarvan werd uit Schiedam maar een klein deel verscheept: in 1871 1.492 hl., in 1876 3.561 hl., in 1879 3.924 hl„ in 1885 2.945 hl., in 1880 3.813 hl. En de rest zal we! door grote Am sterdamse en Rotterdamse handels huizen zijn verstuurd. f.,r, -- En hoe was het nu met het vee? Schiedam immers was leverancier vanspoeling, het voedsel by uitstek van het rundvee, dat gemest werd voor de Londense markt. Toch was de veehandel voor Schiedam" niet van belang. De runderen uit het spoelingdlstrict werden via Rotterdam verzonden en de uitvoer-statistieken van de Ka mer van Koophandel vermeldden Sn de jaren 1867-1890 geen koe, kalf at stier, 2e worden ook onder het hoofd stuk Binnenlandse Handel niet ge noemd. De Schiedamse slagers koch ten hun slachtvee blijkbaar bij vee houders in de omgeving of op de Rotterdamse veemarkt. De Kamer van Koophandel spreekt in haar verslag over 1870 van de markten: „Er bestaat in onze ge meente eeniï weekmarkt des Vrijdag» eene jaarmarkt in het begin van Juli een paardenmarkt in Maart en eene varkenmarkt in November." „Geen dezer as van enige betekenis" zegt zü even verder. Dat klopt ook wel want elders wordt vermeld dat de week- en jaarmarkten schaars of ge heel niet bezocht werden. Op de paardenmarkt werden jaarlijks een zestig tot honderd, een enkele keer 120 paarden aangevoerd, waarvan meestal de helft werd verkocht. In 1888 is' ook een muilezel aange boden, het jaar daarop een muildier, maar dat waren kennelijk uitzonde ringen zoals het ook een - uitzonde ring was, als cr op de varkensmarkt sinds jaar en dag een soort van kermis varkens te koop werden aangeboden. Tweemaal waren er varkens te koop tussen 1870 en 1890, namelijk in 1873 en 1874, Beide keren bedroeg de aan voer: twee stuks Een stoere, sportieve verschijning met turbo-ge koelde motor en staten frame in aantrekkelijke kleu rencombinaties. Prijzen vanaf f 645- inclusief aiie accessoires. Kom eens kijken 3n proefrijden bij: Vhï*SCHIEDAM AFD. MO TOKEN ST.-LLDtUNASTRAAT S2 TEL. 6 43 13 SWAMMERBAM- SINGEL 25 TEL. 6 65 48 Betaling desgewenst in overleg. Voor ai Uw TEXTIEL B. Schouten, Snelliussingel 30, Dr. Wibautplein 79, Mgr. Nolenslaan 426. Enorme sor tering. Ook in alle merkar tikelen. Volop VLOERKLEDEN, ta felkleden v.a. 1.p, w. A. Schilperoord Zn.. Tuin- laan 40, tel- 67367. BANKSTELLEN, bergmeur bels, eethoeken. Ruime keuze, vlugge levering. De Schie damse Meubelbeurs, Lange Haven 95, Groenelaan 109. SCHOONMAAKTIJD de tijd voor., karweitjes! Een goed stuk gereedschap haalt U bij C. Huizer, Groenelaan 57.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 2