Vrijspraak geëist in Socrates-zaak Bolly Minister Beerman zuivert mr. Maris van elke blaam Rechtzaak derde deel Bob en Daphne op 22 mei in Den Haag Het blijft niet bij dat halve miljoen ARBEIDSONGESCHIKTHEIDSWET EN ALGEMEEN OUDERDOMSPENSIOEN fEI Hl ZONDER COMMENTAAR Italiaan stak vrouw noer die hij beminde Sliedrecht geeft volle pond bij AOW ve rhoging Lasser dood na val in ruim Handgranaten in vuilniswagen Inbrekers óp bezoek bij minister Cals mi- Ouden van dagen leggen weasen neer in adres aan de Kamers: Anker: monument voor koopvaardij in Amsterdam Hoogste urgentie Arbeidstijd Al ie vaag m IM Eerste netmeloenen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 16 MEI 1962 PAGINA 3 (y80 owrar versla ggsefeter») Waarom kocht de jonge Maan Tony M„ toen hij «kele maanden in Utrecht werkte een stiletto? Om »Ljn vriendin te vermoorden of omdat hij rich bedreigd voelde door haar man. En waarom maakte hij ten slotte met acht diepe steken een eind aan het leven van de vrouw die hij bijna uitrinnig liefhad' middag de officier van Justitie, rat. J. c. van den Berff. Straffen' kunnen wij deze man niet meende de officier, wiens requisitoir bijna een pleidooi werd. Met do psychiater en de psycholoog kwam hij tot de con clusie dat de jongeman op het moment van zijn daad niet toe rekeningsvatbaar was. Hij vroeg terbeschikkingstelling van de regering voor onbepaalde tijd. houdt uw zenuwen in bedwang GROTE SPANNING LAATSTE GLAS MISVERSTANDEN! TER BESCHIKKING (Van onze sociaal-economische redactie) Minister Beerman heeft de Haagse officier van Justitie, mr. Maris, volkomen gezuiverd van de (bedekteïijk) op hem ge worpen blaam, dat hij onregelmatigheden zou hebben begaan met een proces-verbaal in verband met een meineeduaak. 'Uit een door de procureur-generaal bij de Hoge Rand inge steld onderzoek is komen vast te staan, dat het proces-verbaal van de raadkamer van de Haagse rechtbank op volkom m on berispelijke wijze is tot stand gekomen en dat de officier van Justitie geen enkele blaam treft,' zo heeft de minister meege deeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mr. F. J. Kranenburg (p.v.d.a.). Afgewezen m (Van een onzer verslaggevers) Dinsdag 22 mei zal de Haagse auteur-uitgever J. van K. voor de Haagse rechtbank terechtstaan. Drie jaar geleden heeft de Justitie het derde deel van zijn Bob en Daphne-serie: „Liesbeth en de wereld van Bob en Daphne" in beslag genomen. J, van K. werd enige tijd in arrest gehouden, maar in afwachting van j een vervolging op vrije voeten gesteld. Men verwacht dat de zaak dinsdag met gesloten deuren zal worden behandeld. Requisitoir wordt bijna een pleidooi Advertentie TM. nmn (Van een onzer verslaggevers) De gemeente. Sliedrecht heeft be- fiolen de bijsteun die verschillende bejaarden in de gemeente genieten, niet te verminderen, als op 1 juli a.s. de AOW met 15 percent wordt ver hoogd. Zoals bekend deelde de minister voor Maatschappelijk Werk kort ge leden mee, dat de gemeenten op dit: punt een grote mate van zelfstan digheid hebben en dus zelf kunnen beslissen of zij de bijsteun volledig zullen handhaven. Ook Amsterdam krijgt een eigen '(oopvaardijmonument, Geen vooruit- )irevende boeg, als in Rotterdam, wo a r een voor de hoofdstad zozeer typerend en aan oude tradities her innerend hecht en onverwoestbaar inker, dat zal worden geplaatst voor het havengebouw. Het anker, duterend uit, het begin tan de zestiende eeuw, enkele jaren ,'deden voor Egmond opgevist, wordt iet gemeentebestuur aangeboden ioor „de Amsterdamse Binnenvaart Sociëteit", ter gelegenheid van het nenjarig bestaan van deze vereniging. Onderzoekingen hebben inmiddels iitgewezen, dat het anker naar alle waarschijnlijkheid afkomstig is van :cn der eerste grote koopvaarders van ie Vereenigde Oost-Indische Com pagnie. Het 2!ó ton zware gevaarte beeft een schacht van vier meter en neet 2,,i meter tussen de vloeien 'haken aan de zijkanten). Aangeno men wordt, dat het in de loop der K-uwen onder het zand bedolven is irv\eest en bij een recente verschui ling van de banken is losgewoeld. Het anker wordt op een basaltste- i cn sokkel geplaatst en zal op 25 "el aan de wethouder voor Publieke vlerken, G. van 't Huil, worden aan- •ctoden. DEN !I.\AG (ANP) De advocaat- pneraal bij de Hoge Raad, mr. Jacobs, heeft gisteren geconcludeerd niet-ontvankelijkverklaring van bet cassatieberoep van de procureur- generaal bij het Amsterdamse ge rechtshof tegen een arrest van dit haf. waarbij de gewezen onderdirec teur van de Amsterdamse Bank, de heer Th. II., werd vrijgesproken. De •uivocaat-gencraal acht een zuivere H'ijspraak aanwezig, H. is in eerste instantie wegens ver duistering door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld. De procureur- pueraal bij het hof had tegen hem jji hen maanden gevangenisstraf ge- De ten laste gelegde verduistering meid verband met een kredietverle ning aan de N.V. Socrates, die dit kteaïet nodig had in verband met ne aankoop van het Scalatheatev te botterdam voor 2.150.000. Het bleek fiat de debetpositie van deze n.v. bij he Amsterdamse Bank na deze kre- cietvereniging ongedekt zou zijn. Air. 's Jacobs, had eerder geconclu deerd tot vernietiging van het vonnis 'egen de 42-jarige Amsterdamse koop man M. j, j, v. en verwijzing van Jjeze zaak naar een andergereehts- V. is wegens oplichting van de nirec.tie van de N.V. Sorraffs door hei Amsterdamse gerechtshof tot tien nv.tvinden gevangenisstraf veroordeeld. De advocaat-generaal kwam tot zijn Conclusie op grond van onvoldoend heid der bewijsmiddelen. De Hoge Raad zal op 12 juni ar- «st wijzen. Dit zjjn de feiten: om een uur of iwee in de middag van vrijdag de 31ste maart 1961 hoorden de drie jon ge kantinemeisjes van de staalfabriek Demka in Utrecht hun cheffin, de 30- jarige mevrouw Jeanne ten B-B. luid schreeuwen. Zü liepen op haar toe en zagen dat Tony M. haar woedend stak met een stiletto. De vrouw bloedde hevig, maar leef de nog. Zij is enige uren later in het ziekenhuis gestorven; haar hart en longen waren enige malen geraakt. Jeanne had na de schafttijd toen za met de drie meisjes om een ta feltje zat al gezegd: 'Tony wil my kapot maken." Zij had zelfs de kaart gelegd en de meisjes verteld, dat haar weldra een ongeluk zou overko men en dat zij in het ziekenhuis zou sterven. Uit de getuigenverklaringen, maar vooral ook uit wat de officier vertel de uit de rapporten van de deskundi gen groeide ten slotte het beeld van een jongeman die altijd bang Is voor anderen en die verlangt naar een gro te, koesterende liefde. Een vrouw bij wie hü beschermd is, die hem veilig heid schenkt, dat is wat hij zoekt, en wat hij niet vindt. In zijn geboortedorp Santa Maria bij Napels loopt de verloving met een jong meisje daarop stuk. Hü vlucht naar Rome om niet met haar te hoeven trouwen. In Rome vindt hij een nieuwe iiefde, maar ook die brengt hem niet de koestering die hij zoekt. Hij vlucht weer, Hü vlucht voortdurend, ten slotte naar Utrecht. Daar denkt in de zes jaar oudere Jeanne eindelijk de liefde gevonden te hebben, die hij zoekt. Maar Jeanne is getrouwd. Zij houdt we! van Tony, maar ze houdt ook wel van haar man. Beurtelings trekt zij hem aan en stoot ze hem af. 'Ruïneer niet een jongen van 24 jaar,' schrijft hü eens aan Jeanne. 'Misschien kan ik je later vergeten, maar nu niet. Ik ben stapel op je. Maak mijn arme moedertje niet aan" het huilen, maak me "niet zo jong al kapot.' Hij probeert weer te vluchten door overplaatsing aan te vragen naar Duitsland, maar het is Jeanne zelf die hem vraagt dat verzoek in te trekken. De jongen, die lichamelijk In zeer slechte conditie is hü heeft een maagkwaal en lijdt san een bescha diging van de hersens, die hem hoofd pijnen en duizelingen bezorgen komt in steeds groter spanning te verkeren. Op de avond van de dertigste maart zou Jeanne met hem uit gaan, maar ze komt niet, want ze kan niet van huis weg. De morgen van de 31ste als Tony samen met een Nederlandse collega en Jeanne naar h werk fietst, belooft ze hem, die avond te zullen komen. Maar in het schaftuurtje zegt ze het af. Ze moet naar een bruiloft. In werkelijkheid had ze de meisjes van de kantine beloofd, die avond met hen uit te gaan. Tony moet ook maar niet met haar naar huis fietsen, zegt ze, want ze heeft haar man opgebeld om haar te komen halen en haar man moet Tony beslist niet zien. De jongeman wordt wanhopig. Na de schafttijd komt hü opnieuw in de kantine en zegt volgens de ser veersters dat het glas melk dat Jeanne zit te drinken haar laatste Is. En dan gebeurt ten slotte het noodlottige drama; hü steekt zün vriendin dood. Zelf weet hü er zich weinig meer van te herinneren. "Het was een nachtmerrie, ze werd steeds gro ter en haar handen kwamen op mü af. Toen moet ik dat mes gegre pen hebben.' De psychiater, professor dr. mr. P. H. Baan, die Tony M. in zijn kliniek in Groningen in observatie heeft ge had, zei dat hü in het algemeen wel toerekeningsvatbaar is. Maar In de weken voorafgaande aan zün daad, is er een toenemend ziekelijke stoornis van zün geestver mogens opgetreden en op het moment van de daad zelf was er zjifs sprake ke van ernstige pathologische toes stand. De psycholoog professor M. Mon- teasano Montessori, Nederlander van! Italiaanse afkomst, die voor zün «eer uitvoerige rapport een compliment kreeg van de officier, kwam tot de zelfde conclusie. De verdediger, mr. Quispel 'verenig- j de zich met de conclusie van de of-j ficier - terbeschikkingstelling ali was hij het oneens met diens opvat-' ting dat de doodslag wel bewezen! zou zün. Hij sprak van. een drama van mis- verstanden, niet alleen door het verschil van taal waardoor deze beide mensen elkaar slecht begre pen, maar ook door de verwach tingen die zij van elkaar hadden en die zü niet konden verwerkelij ken. In een stortvloed van Italiaans wend de Tony M. zich ten slotte nog een maal tot de rechtbank. Zijn tolk, inej. H. j. Winkel, vertaalde: 'Ik heb het gedaan, maar hoe het gebeurd is, weet ik niet meer, en ook als ik weer vrij zal zün zal die schuld al tijd bü nfe blijven.' De rechtbank zal op 29 mei uitspraak doen, De officier 'ik ben moeizaam ook tot die conclusie gekomen' vroeg de rechtbank Tony M, ter be-' schikking van de regering te willen stellen, ook al is de man een buiten lander. 'In deze tüd van toenemende Eu ropese eenwording kunnen wü het be-1 grip 'bescherming van de openbare orde' niet meer uitsluitend op ons eigen grondgebied betrekken.' Tony M. is hier berecht en kanl (dus niet meer aan de Italiaanse jus-'. title worden overgegeven, betoogde! ;de officier. 'Dan moeten wü ook dei Iconsequenties trekken en hem de be-j handeling geven, die nodig is voor' •hem zelf en voor de bescherming vani 'de maatschappij. 'Myn deernis,' aldus eindigde dei .officier zün requisitoir, 'gaat uit naar! het slachtoffer, e«n levenslustige jon-j ge vrouw wier leven wreed werd ver-; nietigd. Maar ik heb ook medelüden met: deze verdachte die door de hel is gegaan. Nog steeds denkt hü voort-' durend aan de geliefde die door - zijn hand is omgekomen en meer; dan een jaar zit hij nu al gevan-; gen in een ver, kil land met een: vreemde taal. Advertentie I. x. HET GRATIS CHOCOLADEREPEN (Van een onzer verslaggevers) De 52-jarige brander-lasser R. Her berts is aan boord van het bü de NDSM in Amsterdam-Noord liggende m.s. Willemstad in een 64 meter diep ruim gevallen en aan de gevolgen overleden. Harberts was aan boord van het in dok liggende schip bezig een ijze ren plaat los te branden. De plaat schoot op een gegeven moment los en trof het slachtoffer. De man ver loor zjjn evenwicht en viel achter over door een luik op de 64 meter lager gelegen vloer van het onder- ruim. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. De KVP, die zich iot nu toe on verdeeld achter het beleid van mr. Luns schaarde, heeft in de senaat duidelijk laten weten, dat een snel een soepel gesprek op die basis (plan- Bunker. red. HVY) gewenst is. Van Indonesische zijde weten wij, dat alles beproefd wordt ommet Nederland tot overeenstemming te geraken. Men Is bereid daarbij de belangen der Papoea's het volle pond te geven. Oriënterende bezoeken van Pa poea's aan Djakarta en van Indo nesiërs naar Hollandia wil men voor rang geven; in verband met de groeiende onmst op Nieuw-Gulnea een zaak van hoogste urgentie. Bij de onderhandelingen met Nederland !wi! men de Papoea's laten meespre- Iken, De Linie van 5 mei 1962. Bij het ledigen van een vuilnis wagen in Hoofddorp zijn maandag middag twee in goede staat ver kerende handgranaten gevonden. De projectielen zijn weggehaald door technici van de Hulpverlenings dienst. De politie wijst er nog eens op dat de enige veilige methode om van munitie af te komen is. de politie te waarschuwen. (Van een onzer verslaggevers) Inbrekers hebben dinsdagmiddag een ongewenst bezoek gebracht aan de woning van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th, Cals, aan de Van AlUemadelaan in Den Haag, De fa milie Cals mist een aantai sieraden, waarvan de waarde nog' niet Is vast gesteld en een bedrag van ƒ66, De inbrekers kwamen de ministe riële woüing binnen via de achter deur waarvan zü een ruitje insloegen Zij moeten het op geld hebben voor zien. dat voor het grijpen lag, want er is in de woning niets overhoop gehaald. De buit vonden de inbrekers hoofdzakelijk in de slaapkamer. Er was op het moment van de in braak niemand in de woning van de minister aanwezig. De zoon van de bewindsman, Noud, ontdekte de diefstal toen hij uit schooi kwam. De jongen stelde zün vader telefonisch op het departement hiervan op de hoogte. Onmiddellijk is daarop aan gifte gedaan bü de politic. Prinses Irene heeft het voorne men op donderdag 31 mei een voor stelling bij te wonen van 'Midzomer- nachtdroom' van Shakespeare door de Nederlandse Comedie in de Stads schouwburg te Tilburg. Deze voor stelling wordt gegeven in het kader van het eerste festival voor de wer kende jeugd, dat van 30 mei tot en met 3 juni in Tilburg wordt gehou den. Men kent de (ingewikkelde) feiten. De heer Worms had een voormalig medebestuurslid van de schrootka; dn de KSO. mr, W„ beschuldigd var meineed. Na een onderzoek wilde de officlei van Justitie mr. Maris overgaan toi vervolging, maar mr. W. zond een bezwaarschrift tegen de dagvaarding in. De rechtbank wees zün bezwaar schrift af en wilde de vervolging dus doorzetten, maar het gerechtshof stelde mr. W. buiten vervolging. Het verschil in oordeel tussen rechtbank en hof zou (al deze zaken spelen zich in raadkamer af) mede veroorzaakt zün door het feit. dat een bepaalde bekentenis van de zü<i* van mr. W„ die in het proces-verbaal van de zitting van de rechtbank voor kwam, in werkelükheid niet zou zü" afgelegd. Daarbij is de indruk gewekt, dat De Socialistische Internationale heeft in 1889 de achturige arbeidsdag bovenaan op haar ver langlijst geplaatst. Na dertig jaar, in 1919, werd in Nederland de achturige arbeidsdag in de wet vastgelegd. Dat is nu dus alweer meer dan veertig jaar geleden. De techniek, en daarmee de ar- beidsproduktiviteit, heeft zich sindsdien op een fabelachtige manier ontplooid en nu is de dagelijkse arbeidstijd voor de meeste arbeidersnegen uur. Wij geven toe, dat in deze voor stelling van de zaken een stukje demagogie schuilt. De werkweek is Immers korter geworden en. bedraagt in de meerderheid van de gevallen 45 uur. En de groeien de arbeidsproduktiviteit heeft haar vruchten afgeworpen in de vorm van een hoger reëel loon, veel meer sociale zekerheid en langere vakanties. f-Tet feit blijft echter bestaan, •l-L dat een arbeidsdag van negen uur rijkelijk lang Is. En onmid dellijk bij de invoering van de vijfdaagse werkweek hebben wij erop gewezen, dat daarna weer een sterke aandrang zou ontstaan tot een verkorting van de arbeids dag. Daarvoor was geen bijzon dere helderziendheid nodig, leder- de bekentenis door toedoen van mr. j een kon het op zijn vingers uit' AnvartVifo cw» Viniroririlpr» r J rekenen. Toen dan ook de voorzitter van ■het NVV, Roemers, verleden week in een rede onder (veel) meer zei, dat een verdere arbeidstijdsver korting binnen niet al te lange tijd op de agenda moet worden geplaatst, kon dat geen verba zing wekken. Soepeier "had de heer Roemers een voor de hand liggend en elementair verlangen van de werknemers niet kunnen formuleren. Maris ten onrechte en bovendien achteraf in het proces-verbaa! zou zjjn opgenomen. De minister wüst deze opvatting volkomen af. 'Gebleken is slechts, dat de moge lijkheid niet mag worden uitgesloten, dat een verklaring van de raadsman van mr. W.. in strijd met diens be doeling, zou zün opgevat als een (dan nog zeer onvolledige) bekente nis. Dit misverstand zou zijn bevorderd, doordat de officier van Justitie tij dens de behandeling in raadkamer niet uitdrukkelijk akte zou hebben gevraagd van de vermeende bekente nis. Het onderzoek van de procureur- generaal bü de Hoge Raad heeft echter uitgewezen, dat de officier dit, akteverzoek wel degelük heeft gedaan. De procureur-generaal heeft hier bij nog opgemerkt, dat het in het ge geven geval denkbaar is, dat de ver klaring van de raadsman ook bij alle zorgvuldigheid door de recht bank verkeerd is begrepen.' Het antwoord van de minister •mr maakt slechts één ding duidelük: de officier van Justitie treft geen en kele blaam. Voor de rest blijft alles vaag en lükt het antwoord nog het meest een poging, alle kolen en gei ten in deze onverkwikkelüke zaak te sparen. En dat, terwijl juist de grootst mo gelijke duidelykheid nodig is. Als er een bekentenis of zelfs maar het begin ervan geweest is. kan dat van groot belang zijn, omdat hier een van de kernpunten van de schroot- affaire in het geding ls. Ten zuidoosten vaa het eiland Helgoland is een Westduitse straal jager van het type F-86 dinsdag m de Noordzee gestort. De piloot is ver- moedelük omgekomen. IViettemin Is over deze uitlating een klein stormpje opgesto ken. De stormachtige invoering van de vijfdaagse werkweek heeft sommige lieden blijkbaar zó kop schuw gemaakt, dat zij binnen lange tijd geen verdere verkorting van de arbeidstijd wensen. Zij zien daarbij dan over het hoofd, dat in sommige bedrijfstakken een verdere verkorting al aan de gang of op komst is en dat wij in i Nederland nog steeds de langste werktijden van Europa hebben, zoals prof. Wemelsfelder zojuist nog in het Sociaal Maandblad Arbeid heeft geschreven. Intussen kan worden opge merkt, dat de inzichten zich soms nog sneller ontwikkelen dan de techniek. Want toen de heer Roe mers zijn woorden had gespro ken, riep Het Parool geschrokken uit, dat verdere verkorting van de arbeidstijd achterin de agenda geplaatst hoort te worden. Maar toen twee dagen later de ANMB een verdere verkorting van de arbeidstijd proclameerde tot een 'taak in de komende tijd', werd deze organisatie geprezen om haar nuchterheid. Nuchterheid is altijd prijzens waardig. Ook en voora! by het zeker niet gemakkelijke, maar onontkoombare probleem van da verdere verkorting van de ar beidstijd. Als de Willem Ruys 19 mei van zijn wereldreis in Rotterdam te rugkeert, heeft het schip een be langrijke passagier aan boord: John Fletcher Christian, burge meester van het eilandje Pitcairn in de Stille Oceaan, achter-ach ter-achter-kleinzoon van Fletcher Christian, leider van de muiters van de Bounty.- De burgemeester (tweede van links) met zijn vrouw (derde van linksmaken de reis op uitnodi ging van de Koninklijke Rotter damse Lloyd. Tweede van rechts is kapitein Van den Heuvel van dc Willem. Ruys, naast hem zit zijn vrouw. De petitionnementsactie inza ke Nieuw-Guinea', georganiseerd door de Partij van de Arbeid, heeft de eerste ronde achter de rug. Het eerste half miljoen handtekeningen bevindt zich in handen van minister-president De Quay. De actie gaat voort. Enkele tienduizenden nieuwe handtekeningen zijn al weer op het bureau van de Partij van de Arbeid in de Amsterdamse Tes- selschadestraat binnengekomen. Bericht uit Wartena: Hierbij 357 handtekeningen. In ons dorp zijn er zo'n 450 oud genoeg om te mogen tekenen. Wij zelf vin den het geen slecht resultaat. Bericht uit Haren; Bijna 2000 handtekeningen. Een medewerk ster beeft er alleen in het dorpje Fietersburen 164 verzameld. Bericht uit Lelden; De voorzit ter van West heeft de feestvier ders op een verjaardagspartijtje laten tekenen opbrengst een dozijn. Op één enkel bouwwerk tekenden 60 arbeiders. Bericht ten slotte uit Summa- mm; Van onze 800 stemgerech tigden (voor het grootste deel AR en CHU) tekenden er niet minder dan 505. (Van een onzer verslaggevers) 'Vervanging van de totaal verouderde armenwet door een in de ijskast verblijvende arbeidsongeschiktheidswet en een algemeen ouderdomspensioen waarvan de bejaarden kunnen leven zonder verdere sociale bijstand.' Dit vragen de leden van de Nederlandse Bond van Ouden van Dagen in een adres, dat zü gisteren aan de voorzitters en leden van de Eerste en Tweede Kamer hebben aangeboden. Haast driehonderd ouden van da gen waren voor de aanbieding van het adres met autobussen naar Den Haag gekomen. Voornamelijk uit Rotterdam en Delft. De Rotterdam se afdeling had het Initiatief geno men. Het adres droeg de onderte kening van de leden van het dage lijks bestuur, de heren P. C. Trouw borst, C. Meijer en P. K, de Blom. Een delegatie beslaande alt de le den van het dagelijks bestuur aan gevuld door de 81-jarige J. Marks die op een rood kussen het pakje mei afschriften van het adres voor elk der kamerleden een het gebouw der Tweede Kamer binnen droeg overhandigde aan de griflier de omschrift gestelde wensen. aan secretaris C. Meijer s 80 de eer te beurt viel het adres bestemd voor de leden van de Eerste Ka mer te overhandigen. 'Het is ai de derde maal dat ik hier een adres kom aanbieden.' ver telde de heer Trouwborst. 'Ik ben hier zo langzamerhand kind aan huis. Maar wij blijven volhouden tot wij ons doel hebben bereikt: Het opheffen van de armenwet en een menswaardig bestaan vooir alle Ne derlandse ouden van dagen. Wij betreuren het dat ten onrech te in ons bericht van maandag de organisatie van deze mars werd toe geschreven aan de Rotterdamse Bond van Bejaarden en dat gesproken werd over een verzoekschrift aan de mi nister van Sociale Zakan i.p.v. aan het parlement. In 1955 verscheen het eerste deel; De liefde van Bob en Daphne I. Dit deel werd in beslag genomen, maar na een half jaar weer vrijgegeven zonder de rechts zaal te hebben gehaald. De offi cier van Justitie sprak van een grensgeval en direct hierop spron gen de oplagecijfers omhoog. Het tweede deel van de serie kon de auteur-uitgever onder het pseudoniem Han B. Aalberse rus tig laten verschenen. Er gebeurde niets. In Duitsland echter mochten de boekhandelaren per keer maar een exemplaar aan een cliënt af leveren. Bij de uitgave van „Liesbeth en de wereld van Bob en Daphne", was in het begin ook niets aan de hand. Maar op 9 december 1959 verschenen rechercheurs by J. van K., die juist de tweede druk gereed had liggen. Van K. werd gearresteerd. Alle pas gedrukte exemplaren werden in be slag genomen. Na interventie van zijn advocaat werd hij na 48 uur vrügelaten. De schryver verklaarde dat het boek niet pornografisch was. Ily zei nim mer de bedoeling gehad te hebben de zinnen van wie dan ook te prik kelen. De heer C. L. Deij, hoofd van het bureau bijzondere delicten van het Ministerie van Justitie en secretaris van de commissie van advies voor de bestrijding van pornografie, rap porteerde aan de officier van Jus titie in Den Haag, mr. Maris, het boek aanstotelijk voor de eerbaar heid te achten. Boekhandelaren, die het derde deel van de Bob en Daphne-serie in hun etalages hadden liggen, zijn verbali- seerd, vervolgd en veroordeeld, in Advertentie Ï.M. (Van een onzer verslaggevers) NAALDWIJK Aan de veiling in Naaldwijk zyn dinsdag de eerste net- meloenen aangevoerd. Kweker J v ver.utga en verooraema. m f Z T&S' een enkel geval zelf. onherroepelijk. I vo£ f 3,~ t0t f 3,60 stuk

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1