Was er afgesproken Trek-Air toestel te doen verongelukken? Blok: Bouwbedrijf niet schuldig aan prijsstijging Kodak Zaak gestolen travellercheques wi J Bakkers tevreden over Tweede Kamer ENATOM ei SENATOR LJ Middenstandsbank failliet verklaard Kodachiome IX Suriname voelt zich beledigd door regering van Nederland HOEK VAN HOLLAND - HARWICH Meespreken Nieuw PTT-unlform geweven DAMASTEN II HET VRIJE VOLK VRIJDAG 18 MEI 1962 PAGDiA l (Van een onzer verslaggevers) Van kwart voor zes tot kwart over zeven heeft Marcel S. gisteravond onder een beheerst rechtvaardig, maar ook ongenadig spervuur gestaan van mr. J, G. Takken, president van het gerechtshof in 's-Hertogenbosch, een niet aflatend salvo van vragen die alle in één richting wezen: heeft Marcel S., directeur van een Limburgs reclamevlïegbedrjjf een afspraak gehad met rijn vlieger Ben Kleyn om terwille van de verzekeringspecail'agen een Fokker S11 in zee te laten storten? Ben Kleyn is omgekomen toen de S11 op 22 januari 1960 voor de Engelse kust verongelukte. Als de afspraak heeft bestaan zal het alleen bewezen kunnen worden langs een Indirecte weg. Retour of enkele reis GRANDIOOS ze-roken ze geuren"' ze emaken i Veel duurder dan ze zijn. Nog steeds geen alibi Dagindeling een alibi? Pas laat geïnformeerd Nieuw Kleurenfilm 2'fr maal gevoeliger scherpere beelden nóg betere kleuren Door de kortere belichtings tijden kunt u mi zelfs snef. bewegende motieven kleurrijk „vangen", terwijl ook minder gunstig licht nog grandioze resultaten geeft.Vraag uw foto handelaar! KLEURENFILMS. voor mensen van nul voor mensen als ul Propeller beschadigd ,yAs 't effe kan." zei Johan Kaart tegen Julia de Gruyter op haar receptie in Amsterdam ter ere van haar 75ste verjaardag; rechts Wim lbo. Het waren twee van een bijzonder groot aantal artiesten die Jvfia de Gruyter kwamen gelukwensen. Stap vanavond aan boord en morgenochtend vroeg benf.u in Londen, U kunt de reis ook overdag maken.. (Van een oneer verslaggevers) Bij het onderzoek naar de gestolen en vervalste traveller cheques, die door de Engelse vrouw J. M. D. (23 jaar) en de 28- jarige Londense vrachtautochauffeur R. W. W. tot een bedrag van 24.000 bij banken ln Rotterdam en Amsterdam werden verzilverd, bleek dat de totale hoeveelheid cheques die ln I960 in Londen gestolen waren een waarde van 150.000 dollar o; bijna 450.000 vertegenwoordigden. Achterhaald ("Tok in ondememerskriug houdt LA men zich bezig met de wijze waarop de werknemers meer be trokken kunnen worden bij de gang van zaken in de onderne ming, Ir. Kruyff, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond, heeft verleden week ln. dit verband gezegd: 'Want het Is natuurlijk prettig, gemakkelijk en efficiënt met geëmancipeerde en ontwikkelde mensen te praten en te werken. De voordelen zijn voor de ondernemer swereld- zó groot en zó evident, dat zij dit procés alleen maar stimuleren zal.' Hier was dus iemand aan het woord, die ronduit toegaf, dat de emancipatie van de werknemers een voordeel voor de ondernemers is. Het is zeer wel mogelijk, dr=t dit zakelijke inzicht samengaat met een oprecht verlangen naar goede sociale verhoudingen en dit zal ook bij verscheidene on dernemers het geval zijn. Dit ver langen gaat dan echter niet zo ver, dat men de werknemers als groep werkelijk invloed op het ondernemingsbeleid wil geven, bij voorbeeld dóór de benoeming van werknemerscommissarissen. Tn het blad 'De Nederlandse In- 1 dustrie', het orgaan van het Verbond van Nederlandse Werk gevers (de economische zuster organisatie van hetCSWV), wordt het probleem nog eens in den brede behandeld. Daarbij heeft het ons tussen haakjes getroffen, dat De Nederlandse Industrie evenals trouwens ir, Kruyff een bijzonder optimistische kijk heeft op de positie van de werknemer als bciirijfsgenoot. Ir. Kruyff zegt: 'Men kan er zeker van zijn, dat géén enkele onderneming anders dan uit bit tere noodzaak ernstige maatrege len voor groepen van werknemers treft.' En De Nederlandse Indus trie schrijft: 'Op deze plaats heb ben wij reeds meer betoogd, dat de ondernemingsleidingen in deze tijd hun beslissingen, en met name die van ingrijpende aard, niet nemen en niet kunnen nemen dan na een weloverwogen afwe ging van alle bij de onderneming betrokken belangen.! Wij zijn geneigd te zeggen: 'Was dat maar vast waar!" Maar zelfs al zou het waar zijn, dan npg is het van uitnemend be lang wie de bittere noodzaak be oordeelt en ioie de beslissingen neemt. TTet is hoogstwaarschijnlijk wel juist, dat de werknemers ieder persoonlijk zich bij de activiteiten van de werknemerscommissaris sen niet sterk betrokken zullen voelen. Maar als inën de emanci patie van de werknemers na streeft, zal men aan economische medezeggenschap binnen de on derneming niet ontkomen. Dan kan men niet patriarchaal blijven vasthouden aan het eigenmach tig beoordelen van bittere nood zakelijkheden en nemen van-be slissingen. Om bezwaar tegen het betoog van ir. Kruyff en dat van De Ne derlandse Industrie is, dat het in een afweerhouding staat ten op zichte van meer en effectieve me dezeggenschap, Een minzame ver klaring tot bereidheid van 'een positieve benadering van commu nicatie en delegatie binnen de on derneming' is niet voldoende. Dat is voor de werknemers als groep onvoldoende en ook voor de Indi viduele werknemer niet genoeg. Wie mondig is, wü zelf de touwtjes mee in handen nemen, als groep en individueel, sociaal en economisch. Dit is tot de werk gevers nog niet voldoende door gedrongen. Advertentie I.M. acquarawan dessin> ai® van stme 12 ,rs per mtr. ROTTERDAM J000 meitbvf/abrieksL vllecrles winkelcentrum «Oude" BINNENWEG/ K. OOORMANSTR. TEL. 11.tS.70 Marcel S. kan spervuur niet altijd beantwoorden Na een korte schorsing van üe miu- dagxitting, waarin evenals in de ochtendzitting de ouders, de zuster, kennissen en hospita, van Ben Kleyn en personeel van de luchthaven Zuid- Limburg waren gehoord over de da gen voor en na het ongeluk, ging de president van het Hof die indirecte weg op. Het mondde uit op directe treffers, waaronder Marcel S. zich maar nauwelijks staande hield. Op 2-2 januari 1960 was Marcel S. in Londen. Ben Kleyn zou pas moe- Advertentie I.M. ■20 fS&Sifite ^j§ife$3»w -uS --Jgïjis'.., wS ten komen wanneer S. zou slagen met de koop van een Tigermoth. Marcel S. zou dan in een van zijn eigen vlieg tuigen teruggaan. De heenreis had S. met de Sabena gemaakt. Hij weet nu niet meer of hij een retour of een en kele reis heeft genomen: 'Ik zei tegen de lokettiste: ik wil naar Londen." De President: 'Wat verwachtte u toen?' S.: 'Een ticket voor Londen, er be staan geen enkele reizen." Getuige Verdellen (Rijkspolitie): 'Er bestaan retours en enkele reizen.' President (tot S,): 'Wat had u ge wild, een retour of een enkele reis?' S.: 'Dat kan ik echt niet. zeggen.' Procureur-generaal mr. W. de Vries: 'U heeft eerder verklaard dat u toen bewust een retour hebt gekocht.' S.: 'Naar mijn idee heb ik dat niet verklaard.' President: 'Staat u op het stand punt dat u wat u nu verklaart al eer der hebt verklaard?' S.: 'Ja.' President: 'Dan is het dus verkeerd opgeschreven in de verbalen en u hebt het toch ondertekend.' Mr. Takken opende een tweede front: hoe bracht S. de dag van het ongeluk door in Londen? Al eerder in de middag was erover gesproken. De getuige Verdeilen had toen ge- tegd dat. nu bijna twee en een half laar na het ongeluk. S. nog steeds reen alibi voor die dag had gegeven. Wanneer heeft hij bij voorbeeld naar bet Engelse vliegveld gebeld om te informeren naar Ben Kleyn. Om één uur 's middags is S. zijn hotel uit begaan, hij is er om zes uur weer in- lekomen. 'Ik heb 's ochtends uit de cel van aet hotel gebeld. Ik heb er munten roor bij de portier moeten kopen.' zei s. nu gistermiddag. *Daar komt u nu pas op?" zei toen de president. S.*. 'Ik kon het me eerst niet her inneren.' President: En nu schiet het u op eens te binnen. Het is een volkomen nieuwe verklaring.' Even later de opmerking tot S.: 'U heeft nooit verteld wat u tussen één en zes uur deed.' De raadsman van S., mr. L. A. Sasse van Ysselt, sprong op; 'Hij kan het nu zeggen." President: 'Nu ineens?' S.: 'Ik heb die middag een vlieg- jack gekocht.' Procureur-generaal: 'Toen S. na het vonnis van de Maastrichtse rechtbank in 1960 op vrije voeten kwam heeft hij in Londen een rekening voor een viiegjack gehaald.' Dit alles was nog maar een rustige inleiding tot de grote slag die in deze vroege avonduren zou worden gevoerd en werd begonnen met de vraag van de president: 'Wat was nu uw dag indeling op 22 januari 1960?' S.: 'Tussen tien en elf uur ben ik opgestaan, voerde toen twee tele foongesprekken en heb daarna op Piccadilly Circus een autoshow ge zien. Toen heb ik een viiegjack ge kocht. Helaas is enkele dagen gele den mijn auto opengebroken. Daar zat de kassabon in, die is nu weg.' Procureur-generaal: 'Merkwaardig dat juist die kassabon gestolen is.' President: 'Waarom kocht u dat viiegjack?' S.: 'Ben Kleyn had altijd mijn spullen aan. Ik ben nog meer winkels langs gegaan om overalls en laarzen te kopen.' President: 'Ging u zomaar op goed geluk winkels af?' Toen een felle uit val van de procureur-generaal: 'Het lijkt erop dat u droge kleding ging kopen voor iemand die in het water was gevallen.' Het verslag ging verder: 'Na het winkelen ging ik naar een bioscoop,' zei S., en hy produceerde na twee en een half jaar een Londens bioscoop kaartje. 'Waar haalt u al die dingen vandaan?' vroeg de procureur-gene raal, S.: Uit een doos met spullen van mijn Engelse reis. Die doos staat op mijn slaapkamer, af en toe leeg ik mijn zakken.' President (tot getuige Verdellen): 'E^ift u een onderzoek gedaan naar dlr bioscoop?' Getuige Verdellen: 'S. wist de naam van de straat van de bioscoop en van de film niet.' S'.: "Ik ga vaak naar de bioscoop. In Aken stap ik er ook altijd binnen en doe een dutje. Als je een tijd hebt gelopen is het fijn om je benen te strekken. Na de bioscoop ben ik weer gaan lopen. Om zes uur kwam ik in het hotel terug.' In het hotel lag een briefje dat S. naar het vliegveld Lymphne moest bellen. Daar werd de S. 11 al vermist. Waarom ging. S. niet eerder infor meren? Ben Kleyn zou immers om elf uur uit Limburg zijn vertrokken? ;'Het weer in Londen was van dien aard,' zei S. gisteravond, 'dat ik er van overtuigd was dat Ben er niet was doorgekomen en teruggegaan, naar Beek.' 'Hoe kon u in Londen weten hoe het weer op de vliegroute was?' vroeg onmiddellijk de procureur-generaal. S. antwoordde met een meteorolo gisch betoog over wolkenpassages, maar de getuige Verdeilen zei: Uit eigen vliegerervaring weet ik dat het weer in Londen heel anders kan zijn dan boven het Kanaal.' S. gaf zich gewonnen, maar zei nog wel: 'In 1960 dacht Ik dat het weer in Londen ook bepalend was voor Het Kanaal en daarom nam ik geen contact op met Lymphne.' Het was het voorlopige einde van een gevecht dat vandaag op de derde procesdag zal worden beëindigd. Maai ook in die laatste ronde zal (Van onze soc.-eeon. redactie) De oorzaak van de stijging der bouwprijzen moet niet worden gezocht in het bouwbedrijf zelf, maar in an dere sectoren. Met name het deel dat de grondprijzen in de gestegen stich- tingskosten bijdragen, is opvallend groot. Verder is de feitelijke prijsont wikkeling in de toeleverende indus trieën een belangrijke factor. Dit betoogde de heer J. Blok voor zitter van de Nederlandse Christelij ke Aannemers- en Bouwvakpatroons bond, op de in Eindhoven gehouden jaarvergadering. 'Een objectieve analyse van de kosten zal leren', aldus de heer Blok. 'hoe grievend onbillijk het is de schuld té wijten aan degene die ten slotte het eindprodukt aflevert' Overigens wees de spreker er op, dat ook de verbeteringen van de lonen (Van een onzer verslaggevers) De 's-Gravenhaagse Middenstands- bank is donderdag door de faillisse- montskamer van de Haagse recht bank failliet verklaard. Ondanks het feit dat in de vergadering van schuldeisers een meerderheid aan wezig was voor het verlenen van een definitieve surseance van betaling, *011 er verschillende gronden waar op deze surseance ongewenst moet worden geacht. 2o ontbreekt een deugdelijke ad ministratie, terwijl voorts de bedrijfs leiding in feite werd gevoerd dcordc rich in hechtenis bevindende direc teur J. P. 3. b. van Bakkers effec tenkantoor Nederland, dat een meer derheidsbelang bij de bank bad. Het tekort wordt geraamd op ƒ600.000. en de andere aroeiasvoorwaaraen tot een zekere kostenstijging moeten lei den, wil het bouwbedrijf niet hopeloos achter geraken. De heer Blok zag slechts een gering oorzakelijk verband tussen huurverho ging en de ontwikkeling van de bouw kosten. Hij kon dan ook niet begrij pen wat men met het afzien van een huurverhoging in dit opzicht wil be reiken. Advertentie LM. (Van onze correspondent te Paramaribo) De Surinaamse regering is veront waardigd over het besluit van de Ne derlandse regering advies te vragen aan de Nieuw-Guinea-Raad over een rijkswet die Suriname raakt. Het gaat hier om de associatie van Suriname met de Euromarkt. De Su rinaamse regering heeft haar gedele geerd minister in Den Haag. dr. Bos, opdracht gegeven met kracht tegen het Nederlandse besluit te proteste ren. Suriname was niet in deze kwestie gekend. Het voelt zich beledigd door de handelwijze van de Nederlandse regering, gezien het verschil in status tussen het rijksdeel Suriname en het Nederlands gebiedsdeel Nieuw-Gui- nea. De Surinaamse regering deelt de bezwaren tegen het Nederlands be sluit zoals die in de Tweede Kamer door de Party van de Arbeid bij monde van mr. Kranenburg naar voren zün gebracht. Deze had o.m. gezegd, dat er nooit eerder adviezen over rijkswetten aan de Nieuw-Gui- nea-Raad zijn gevraagd, dat dit ook nergens Is voorgeschreven en dat het vragen van advies op dit moment een ongewenste indruk maakt. Volgens het Statuut van het Ko ninkrijk der Nederlanden dient over be'paalde rijkswetten voorafgaand advies te worden gevraagd var» Suri name en de Nederlandse Antillen. net nar ei toegaan. Het :s gisteren ax tn de middagzitting aangekondigd.. Mr. Sasse van Ysselt, de raadsman van S., heeft in deze eerste twee da gen enige malen gesproken over eea propeller van een Tigermoth van S., die door de vlieger Heckman met een' bijl zou zijn beschadigd. Heckman ontkent dit. De getuige Syben, die vandaag in het proces- Marcel S'. moet verschijnen, houdt echter vol dat Heckman het wel heeft gedaan. De verdediging wil deze zaak ken nelijk gebruiken om twijfel aan de betrouwbaarheid van Heckman te scheppen. Heckman heeft namelijk verklaard dat S. hem eens een hoge beloning in het vooruitzicht heeft ge steld wanneer hij een hoog verzekerd vliegtuig in zee wou laten vallen. Over de propellerbeschadiging zei de getuige Verdeilen gisteren: 'Het gerechtelijk laboratorium in Den Haag heeft de schade onderzocht. Uit het rapport blijkt dat de bescha diging niet met een bijl is toege bracht. Het Is veroorzaakt door een spin del die in de vlucht van de schroef is gevlogen. Het laboratorium heeft in de propeller deeltjes van de spin del gevonden. De zaak is indertijd ge seponeerd en wij hebben er later geen meineedzaak van willen maken uit vrees voor de meineed van morgen.' De procureur-generaal liet onmid dellijk het rapport van het gerechte lijk laboratorium opzoeken om het vandaag bij de hand te hebben wan neer de getuigen Syben en Heckman verschijnen- ■TFS *g£'V" Advertentie LM. zesden: Het aangehouden tweetal heeft bij verhoor door hoofdinspecteur H. Post- ma en de rechercheurs G. Klein en P. L. Cadsand verklaard dat zij niets afwisten van de diefstal op het Lon dense vliegveld Londen Airport waar bij ln december 1960 uit een zen ding van het reisbureau Thomas Cook naar Zuid-Amerika 1500 blanco travellercheques van 100 dollar elk gestolen werden. Man en vrouw verklaarden dat zij de cheques gekregen hadden van een man met een kaai hoofd die zij al leen van gezicht kenden. Deze goede gever hadden zij ontmoet in een club. waarvan zij zich naam en adres in Londen niet meer konden herinneren. Een duister punt voor de politie is de rol van een tweede man. die zondag 13 mei gelijk met de vrouw als haar broer zijn intrek nam in hotel Poten op het Rokin. Deze man liet zich daar inschrijven ais manager John W. Frederich <39 jaar) uit Londen. Hij is maandag verdwenen. Of deze man, die de arrestanten beweren alleen als kennis te hebben ontmoet, ook iets met het uitgeven van de vervalste gestolen cheques te maken heeft gehad is nog. niet ge bleken. De politie acht het ook moge lijk dat hij zorgde voor transport van het verdiende geld naar Engeland, of naar andere plaatsen. Het geld dat de aangehouden man en .vrouw in Nederland geïnd hebben l (TZiWO,—1 's door de politie alle maal achterhaald en ter beschikking van de justitie gesteld. ■Waarschijn lijk zal het weer aan de banken te ruggegeven worden. De twee Engelsen zullen zich voor de officier van justitie mr. W. Ton- ekens moeten verantwoorden wegens valsheid in geschrifte en oplichting. Deze zal dan over hun vervolging be slissen. Uitlevering naar Engeland voordat de Nederlandse rechter uitspraak heeft gedaan over do gepleegde straf bare feiten, wordt niet waarschijnlijk geacht. Uit Engeland is nog geen antwoord ontvangen op de vragen die door de Amsterdamse recherche via Interpol non Varr4 Er Is vorig Jaar 8.036.789 ton grJnt uit de Maas gebaggerd, zo blUkt uit cijfers van. het nieuw grint ver koopkantoor te Nijmegen. Delft is vanaf gisteren een groot aantal 'proefpersonen' rijk. De bestellers van de PTT zijn er met fonkelnieuwe zomerunifor- men op straat gekomen, die iets moderner van .ruit zijn en van kleur: antracietgrijs met gele uitmonstering. Hier staart een expediteur eerste klasse gelukia- lig in de lens, hoewel het pak hem nog niet volmaakt zit. Als de proef slaagt, komen de pak ken overal. GRONINGEN (ANP) In de al gemene ledenvergadering van de Nederlandse Bakkersbond die woens dag in Groningen in gebonden heeft de voorzitter, de heer C. K oppert, z(ju tevredenheid uitgesproken «ver de wijze waarop de Tweede Kamer de bakkerij-paragraaf heeft behan deld. Dit g«aft w me. moed vooï d» to»-» komst van de bakkerij. Veel onze kerheid is thans weggenomen, zo meende h.i). De heer Koppert adviseerde de bakkers, zelf maatregelen voor een zo gunstig mogelijke werkindeling te nemen, nu vastgesteld is dat de nachtarbeid voor het midden- en kleinbedrijf niet terug zal komen en «Heen het verkoopuur met «en half uur is vervroegd. Voorts legde de heer Koppert er de nadruk op dat de bakkers de produktie van brood niet al te licht vaardig moeten «taken. Wil het midden- en kleinbedrijf zijn be staansmogelijkheden niet in gevaar brengen, dan zal men het bakkers bedrijf la rijn totaliteit moeten uit oefenen, zo zei hij. Uw overgordijn kan er uit zien als een avondkleed ,__J prachtig van kleur, exclusief Onze bekwame ontwerpers, textielspecialisten eg kieu renexperts brengen jacqu ard-geweven damasten in geheel nieuwe dessins en kleuren. Ook in dit nieuwe assorti ment brengt van Reeuwljk de grootste sortering. Enkele uit tientallen aan biedingen MERANG streepdamast in aantrekkelijke kleuren 120 cm breed 3," p. mtr MEDULIA, streepdamast met hamerslageffect. 120 cm breed 5.50 per mtr SAVOIE. een zeer fijne jacquard-damast in Franse stijl. 120 cm breed 8,9S per mtr, FLORENCE, voorname da mast in pasteltinten, met linnenstructuur. 120 cm br.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1