e gasten zien schitterende schatten van Wenen Zweedse industrie in Zwolle van aardappelhandel A SNELllXf Advertentie van laddervrije nylons is niet onrechtmatig Wereldpremière Marcel Marceau in Utrecht Jassen uit in laatste meiweek? IWV steunt Spaanse stakers Kamerlid hield sloot niet schoon Hel Yrye Volk m Paul Scliurek overleden sGeef bejaarden hoger zakgeld' Fal-geiveren Hij had de naam, dat hij z'n studieboeken maar zo'n beetje be hoefde door te blade ren om ze te kennen, maar bij kreeg van zijn vader dan ook een Ook al aan do sigaar?' Gebral Duitse weerkundigen beuren pessimisten op: CHEFAROX HET VRIJE VOLK DINSDAG 22 MEI 1962 PAGINA 3 Het grootste deel van deze overwegend stralend zonnige dag heeft zich afgespeeld In de ÜZZOn^l Wlens: HOfbUrg' waar dr- Adolf ScMrf' de 72-jarige socialistische president van de Oostenrijkse Bondsrepubliek een gala-diner aanbood dat overging m een gala-' ontvangst. Niet in dezelfde ruimten, zelfs In het geheel niet In de Hofburg. VERMOEIEND ■m toelage, zeiden ze, die hem veroorloofde prima sigaren te roken. Ik vroeg, wat het een met het ander te maken had. Of ik dan niet wist, vroegen zij op hun beurt, dat een goede sigaar je zo intelligent maakte. Nonsens, dacht ik. En het is natuurlijk nonsens. Maar toch was ik onder de indruk. Ik heb niet zo'n geweldige toelage. Maar tóch koop ik nu sigaren. Bevorderen ze m'n intelligentie? Onzin! Maar wèl m'n concentratie! Zo'n sigaar houdt me wakker en richt mijn geest op wat terzake doet. Met 'n sigaar ben je toe gespitst! VERVOLG VAN PAG. 1 Vrachtauto leeg teruggevonden Maagklachten? ooee speciale correspondent Hans Jacobs) WENEN, maandagavond Be kostbaarste fatten en culturele goederen va n Europa, het mooiste wat Wenen aan pracht en praal bezit uit de tijd van de H absburgers en het Heilige Roomse Rijk is op de eerste Irene^nttgïstai? k°ning;in Juliana. P™s Bernhard en de prinsessen Beatrix (Van een speciale verslaggever) De internationaal vermaarde Zireedse industrie Scania-Vabis. die vrachtwagens vervaardigt, en in Zwe den ongeveer 4.000 man in dienst heeft, gaat een dochteronderneming in Nederland stichten. Be keus is Zwolle. De contracten rijn reeds ge- gevalien op de Overijselse hoofdstad tekend. De directie van Scania-Vabis heeft een jaar lang onderhandelin gen gevoerd met verschillende ge meenten in ons land. De aantrek kelijke ligging van Zwolle, de goede verkeersverbindingen en het gunstige arbeidsklimaat daar gaven tenslotte de doorslag. In Zwolle zal 10 ha grond langs het kanaal van het industrieterrein Grote Voort benut worden voor de stichting van een fabriek, waarbij grond voor uitbreiding aanwezig is. Met de bouw zal in het najaar van 1963 een begin worden gemaakt. Ver wacht wordt, dat de fabriek Sn 1954 zal kunnen draaien. De industrie zal aanvankelijk enkele honderden werkkrachten aantrekken, waarna de personeels bezetting tot 1500 man zal worden opgevoerd. Voordat de contracten gesloten werden, was een deputatie van de gemeente Zwolle, bestaande uit de burgemeester, de wethouder voor in dustrie-aantrekking en de directeur van gemeentewerken door de directie van Scania-Vabis in Zweden ont vangen. Als eerste bijdrage voor steun aan de Spaanse stakers heeft het NW 25.000 ter beschikking van het In ternationaal Verbond van Vrije Vak verenigingen gesteld. In antwoord op een oproep van het IVVV heeft het NVV gisteren beslo- de Spaanse werknemers, die in sta king zijn gegaan voor betere arbeids voorwaarden en vakverenigingsvrij heid, te steunen. Het verbondsbestuur heeft zich tot de kaderleden van het NVV gericht met het dringend verzoek daar waar dit mogelijk is inzamelingen te hou den. Het geld, dat op deze wijze bijeen gebracht, wordt, kan gestort worden OD girorekening 25.40.30 van het NVV, Amsterdam, op welke rekening ook persoonlijke giften kunnen worden overgemaakt. ARNHEM (ANP) Wegens het niet schoonmaken van een sloot, zoals wordt voorgeschreven in de bepalingen van het polderdistrict Lek en Linge, is de 52-jarige land bouwer J. H. van K. uit Buren, lid van de Tweede Kamer en van de Staten van Gelderland, van daag door cfe rechtbank te Arn hem veroordeeld tot een geldboete van 50 gulden of tien dagen hech tenis. Voor de rechtbank hield de heer Van K. staande, dat het slootje van zeer secundaire betekenis was, en naar zijn mening wel voldoende was geschoond. Getuigen-deskun- digen verklaarden dat niet was vxoldaan aan de bepalingen van het polderreglement. De snelle auto's spoedden zich maandagavond om tien uur naar het heerlijke slot Schönhrunn, waar zelfs allerhoogstcn der acht honderd genodigden steeds opnieuw onder .de indruk moeten zijn gekomen van de schittering die de veertig pronkka mers waarin de receptie zich af speelde, uitstralen. De laatste Oostenrijkse monarch, Keizer Karl I deed bij het beëindi gen van de eerste wereldoorlog af stand van de troon. Zijn regelrechte afstammeling, Otto von Habsburg, zal in Zuld- Duitsland, op zestig kilometer van de Oostenrijkse grens, waai hij nu woont, ook weer bitter gestemd en mogelijk knarsetandend lezen hoe de republiek al deze schatten van zijn voorgeslacht ter ere van koninklijke gasten en... de republiek iaat schit teren. 'Der Otoo* heeft een bureau in Wenen, dat probeert het Oostenrijkse volk voor het herstel van de monar chie te winnen. De socialisten hier hebben des tijds gezegd: 'Laat hem rustig ko men en leven', temidden van zijn 2000 Habsburger familieleden die in waarlijk toch niet te primitieve stulpjes in de huidige republiek wo nen en zich wat voorwaarde is geweest voor een 'verblijfsvergun ning' niet met politiek bemoei en. Maar 'Der Otto', heeft, zo zegt men in Wenen, in 1960, tijdens een opstandige rede in Hannover, de overeenkomst geschonden en zijn kansen om zelfs als ambteloos bur ger te mogen terugkeren waarschijn lijk voorgoed bedorven. Goed, wij laten 'Der Otto' dus buiten de deur en keren terug naar het slot Schönbrunn, dat in fette een erfenisje is van keizerin Maria The- resia, die van 1740 tot 1780 over Oos tenrijk regeerde. Deze tot na middernacht durende gala-ontvangst in liet met duizenden Venefiaanse en Boheemse kronen en luchters verlichte sprookjesachtige palcis, waarvan de gevels, de tuinen en fonteinen in de schijnwerpers stonden, was stellig het hoogtepunt van de eerste dag. Koningin Juliana .gekleed in een grijze robe met een diamanten kroontje in het haar, lachte blij en verrast, toen zij om half elf met de prins, de Bondspresident, de Nederlandse ambassadeur in Wenen en andere autoriteiten de grote troonzaal binnenwandelde, maar er was toch enige teleurstelling bij de Oostenrijkse grootheden en hun dames over het feit. dat de beide prinsessen ontbraken. Dit was niet voorzien. Zij hadden zich, zo werd ons van de zijde der Nederlandse ambassade meegedeeld, na het diner, dat pas omstreeks tien uur was afgelopen, vermoeid in hun hotel teruggetrokken. Het Oosten rijkse bezoek betekent ook allerminst rust voor de nu a! drie weken rond reizende koninklijke familie. Oie prompt op tijd op het vliegveld Schwechat arriveerde. Wenen sprak gisteren vol bewondering over het feit d3t de prins zelf het toestel met zijn vrouw, beide dochters en het hele gevolg (iedereen had uit een oogpunt van risico-verkleining twee vliegtuigen verwacht) had gevlogen en feilloos aan de grond gezet. De Nederlandss gasten werden begroet door dr. Schart en zijn dochter Martha Kyrie, echtgenote van een wereldberoemde Oostenrijk se chirurg, die Soekarno onder zijn patiënten heeft. Dr. Scharf is weduwnaar en laat zich bij de vervulling van zijn representatieve plicht steeds door zijn dochter Mar tha, thans de eerste dame van het land, vergezellen. Wenen had zich ïoais wij reeds hebben verteld, niet opgepoetst. Het was een grote verrassing te ervaren dat vele duizenden zich langs de route hadden geschaard en dat de juichende opeengepakte menigte voor hotel Imperial de koninklijke fami lie als het ware op het balkon dwong. In de Weense Hofburg. die in de loop der eeuwen door de bouwdrift van vele heersers tot een machtig complex uitgroeide, heeft het gezel schap 's middags een vermoeiende rondgang gemaakt. Vee! belangstelling kregen de kei zerskroon van de Habsburgers en de kroningsmantel, met grote aandacht bekeek koningin Juliana schilderijen van Vermeer, negen Rembrandts en de Breughels van het Kunsthisto risch Museum zó rijk aan kunst schatten dat het gewoonlijk 75 pet. van de totale hoeveelheid in donkere kelders moet opstapelen. De prinsessen Beatrix en Irene zagen wij in de namiddag terug in het Augartenpaleis, het internaat van de Wiener Sangerknaben, die in hun matrozenpakjes ('de dracht van kinderen van goede familie na de eerste wereldoorlog,' zei de directeur) liederen zongen van Mo zart, Benjamin Britten en Johann Strauss. Opvallend was het stille werk van tientallen rechercheurs in de afge zette tuin en het alierminst stille van de persfotografen in het zaaltje, waar schouderduwen nodig waren om de lens te laten zien of de prin sessen wel genoten de twintig 'hooggestemde' jongetjes van elf tot dertien jaar hebben daar inderdaad voor gezorgd. In de ceremoniezaal van de nieuwe Hofburg is het gala-diner gehouden. Wij kunnen pas volstaan met te zeg gen dat er goed gegeten is als wij vermelden dat dr. Adolf Scharf en koningin Juliana elkaar hebben toe gesproken en toegedronken. De eerste vertelde dat hij de aan genaamste herinneringen bewaarde aan de wijze waarop hij verleden jaar tijdens zijn bezoek aan Neder land door prinses Irene naar Rotter dam was vergezeld en koningin Ju liana onderstreepte haar vriend schappelijke gevoelens jegens Oos tenrijk door te herinneren aan het feit dat het Oranje-gezin voor de pnve-visring van het 25-jarig huwe lijksfeest de pracht van de Oosten rijkse Aipen had gekozen. Voor vandaag staan een demon stratie in de Spaanse rijschool, een bezoek aan het raadhuis, de bezich tiging van een school voor spastische kinderen (door de Koningin) van de Weense 'Stadhalle' (door de Prins) ontvangst van de Nederlandse kolo nie, een bezoek aan de Weense Staats opera en tot slot van de avond een. intiem souper „in hetwereldberoem de gastronomische..hotel Sacher op het zeer druk bezette programma. dent Scharf in een geanimeerd ge sprek in de ceremoniezaal van de Hofburg, waar het Oostenrijkse staatshoofd de vorstelijke gasten een gala-diner aanbood. Advertentie I.M. En intussen aarzelen de minister» van Economische Zaken en van Land bouw nog steeds over de vraag: moe ten we nu verdere maatregelen nemen, of is het beter voorlopig maar niets te doen? Verdere maatregelen: dat kan in feite alleen betekenen het afkondigen van een vaste maximumprijs bene den het huidige prijsniveau voor alle soorten aardappelen. Maar daar voegt men onmiddellijk de vraag aan toe: wat zal er in de praktijk van zo'n maatregel terechtkomen? In ieder geval is de prijsdaling waai de ministers nu al vele weken op wachten tot nu toe absoluut uitge bleven. Voor zover erin Rotterdam zaken zijn gedaan, waren de prijzen weer iets hoger dan die van verleden week. Zeer boze aardappelhandelaren uit alle delen van het land zijn maandag in Rotterdam in vergade ring bijeen geweest. Daar is zelfs van enkele kanten de mogelijkheid van een staking door de handel geopperd, omdat de handel door de huidige regerings maatregelen gedwongen zou zijn met verlies te werken. Uiteindelijk bleek de grote meer derheid niet voor een dergelijke ver gaande stap te voelen. Maar wel heeft men heel boze telegrammen gestuurd aan de ministers De Pons en Marij- nen, waarin gezegd wordt dat de ver zamelde groothandelaren fel tegen de pri.jsstop protesteren. 'Deze maatregelen.' aldus de tele grammen. 'tasten zozeer het karakter van de normale handel aan. dat daar door niet alleen door hen die met de normale distributie van aardappelen belast zijn grote verliezen worden ge leden. maar ook een regelmatige voor ziening van dit produkt onmogelijk gemaakt wordt.' In kringen van de aardappelgroot handel wijst men er op. dat aard appelen. vooral voor de grote steden, en weken tevoren door de handel Ingekocht plegen te worden. Dë (koel bewaarde) aardappelen moeten name- -lijk gesorteerd worden, 'op tempera tuur gebracht' en vervoerd. Daardoor verkoopt men enige tijd later dan men koopt. Het gevolg Is dat een handelaar nu aardappelen ontvangt die duurder zijn dan verleden week. terwijl hij als gevolg van de prijsstop geen hogere prijs in rekening mag brengen. Ook de kleinhandel moet vaak zijn voorraad tegen dezelfde of hogere prijs aanvullen als waar tegen hij mag verkopen. 'We zitten voor het blok.' zc roepen handelaren uit. Daarbij kan men echter niet uit het oog verlie zen. dat er andere handelaren of telers moeten zijn die nog aarriap- pelvporraden hebben en die daar uiteraard grote winsten op maken. Intussen neemt een groot deel van de groothandel een afwachtende hou ding aan. bang voor hel dreigement van de ministers, dat er een maxi mumprijs op laag niveau zal komen. Deze toestand maakt het ook voor de overheid zo moeilijk in te grijpen. 'Deze prijzen zijn absurd.' zegt de ene groep deskundigen, 'er moet een lagere maximumprijs komen.' 'Men kan wel een maximumprijs stellen, maar zal dan de voorziening niet in gevaar komen?' vraagt de an dere. Intussen kijkt- iedereen naar de lucht. Als het weer nu maat* wat zou opknappen, zouden de voorraden wel sneller loskomen, zegt men. Maar het zal. zelfs als alles goed gaat. nog wel ten minste twee en een halve A vier weken duren voordat de nieuwe oogst begint te komen. Advertentie 1. M. Kantfineren mot van Ceta Bever Mr. Scholten overhandigt de heer Keuls (links) de P. C. Hooftprijs. In het- midden mevrouw Keuls. den HAAG (ANP) De president van de rechtbank in Den Haag, jbr. mr. G. Mitsen Elias, heeft gisteren bepaald dat twee kousenfabrieken <de Haagse kousenfabriek Gebr. Kool en de Kousenfabrlek HIn N.V. te Haar lem) zich niet aan een onrechtmatige daad hebben schuldig gemaakt door het plaatsen van een advertentie, waarin laddervrije naadloze nylons worden aangeboden. Ook het feit, dat in deze advertentie gewaarschuwd wordt tegen ,het ten verkoop aanbieden van een bedrieglijke nabootsing van deze laddervrije kousen, acht de president niet onrechtmatig. dat de door gedaagden op de markt gebrachte nylons door het vezelin- Wel was hij met eisers (N.V. Jan sen De Wit te Schijndel, Tricot best N.V. te Best en de Danlonfa- brieken N.V. te Amsterdam) van oor deel, dat andere fabrikanten door deze advertentie meer moeite zullen hebben hun produkten te slijten, doch dit maakt de advertentie niet onrechtmatig. Voorts kan aan gedaagden niet verweten worden, dat zij waarschu wen tegen nabootsing van hun pro dukten, aangezien gebleken is dat normale kousen ais laddcrvrij ver kocht worden, aldus overwoog de pre sident. I Verder merkte da president stituut van TNO onderzocht zijn. Gebleken is hierbij dat de nylons inderdaad laddervrij zijn. Zoals bekend hadden de drie kou senfabrikanten in kort geding gevor derd tot stopzetting van de bedoelde advertentie op straffe van een dwang som van 100.000,—. Zij meenden door deze advertentie geschaad te worden daar zij ook lad dervrije nylons op de markt gingen brengen. Eisers waren van mening, dat de regels die bij het adverteren in acht genomen moeten worden, ge schaad zijn. (Van een onzer verslaggevers) Op een weg tussen Leende en Val kenswaard is maandagavond laat de grote vrachtauto met aanhangwagen teruggevonden die het afgelopen weekeinde nabij de Keulse barrière te Venlo was gestolen. De vrachtauto met aanhanger was ontdaan van de kostbare lading van ruim 17.000 kg* kobaltmetaal ter waarde van enkele tonnen. Volgens de politie staat het vast da t de lading niet op de plaats waar de wagen teruggevonden werd, werd overgeladen. Men veronderstelt dat de lading zich bevindt in een of an der magazijn. Het kobaltmetaal was op weg van Duitsland naar de Rot terdamse haven en werd door een Duitse expediteur vervoerd. HAMBURG (DPA) Paul Schurek, een van de bekendste Noordduitse schrijvers, is dinsdag ochtend op 72-jarige leeftijd in Ham burg gestorven. Schurek heeft in het plat Duits romans, toneelstukken en hoorspelen geschreven. Zijn meer dan twintig toneelstukken worden veelvuldig op gevoerd. Verscheidene zijn in het Hoogduitse en andere talen vertaald. Den Haag (.-»*-,*-) i»c sm-i-asecrciaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. 1'. Schollen, heeft gistermiddag in het Muiderslot aan de letterkundige mr. H. IV. J. M. Keuls de staatsprijs voor let terkunde, de P. C. Hooft-prijs, uit gereikt. De staatssecretaris merkte op, dat weliswaar diens bundel 'Valscherm' de directe aanleiding geweest voor de bekroning van het werk van de dichter Keuls, maar dat de prijs hem is toegekend voor diens ge hele oeuvre, vele zuivere vertalin gen daarbij inbegrepen. De jury is van mening dat kwalita tief het werk van Keuis een zo persoonlijke plaats in de Neder landse poëzie van de eerste eeuw helft inneemt, dat Keuis, mét het beste van zijn oeuvre voor ogen, kan worden aangemerkt als een van de modernste en daardoor hoogste waardevolle exponenten van de overlevering der dichterlij ke vormgeving in ons taalgebied. (Van onze soc.-econ. redactie) De R.-K. Vereniging van Bejaarden tehuizen heeft er voor gepleit het 'zakgeld' van de bejaarden, die met financiële hulp van rfe femeentea in de tehuizen zijn geplaatst, te verho gen. In de brief aan de colleges van B. en W. van alle Nederlandse gemeen ten schrijft de vereniging, dat het zak geld moet worden opgetrokken tot ten minste 25 gulden per maand voor één persoon en tot 50 gulden voor een echtpaar. De komende verhoging van het AOW-pensioen met 15 pet. moet wor den gezien als een 'welvaartsronde', aldus de vereniging. Het zakgeld blijkt bij de verschillende gemeenten nogai te variëren. Minimumbedragen van ƒ2.tot 2.50 per week komen voor. De gemeentebesturen kunnen er voor zorgen, dat de financieel be hoeftige bejaarden een groter bedrag krijgen, dat door henzelf kan worden besteed. (Van een onzer verslaggeefsters) Marcel Marceau, dc bekende Franse pantomimespeler, zal zijn nieuwe programma in Utrecht ten doop houden. Op zaterdag 30 juni zal in de Stadsschouwburg de wereld première plaatshebben. Deze première Is de start van een wereldtournee. Hoe het programma er uit zal zien, is nog niet bekend; Marcel Marceau is met de samenstel ling ervan nog druk bezia yolgens 'bevoegde kringen' in Holiandia is niets zo demora liserend voor de Nederlandse militairen als de wetenschap dat iedereen in Nederland moord en brand zou roepen bij hetver schijnen van de eerste verlieslijst. Juist nu het op ernstige gevech ten gaat lijken, moet er een sterk thuisfront achter de troepen staan. De leiding van de Nederlandse marine in Nieuw-Guinea dringt er volgens 'welingelichte kringen' op aan, de Indonesische bases onder vuur te nemen van waaruit vliegtuigen opstijgen om para chutisten boven Nieuw-Guinea af te werpen. Tot een dergelijke actie zou de Nederlandse vloot best in staat zijn. De afwachten de houding die Nederland bij de parachutistenlandingen aan neemt, noemt men belachelijk. Uit deze berichten spreekt de mentaliteit van de 'bevoegde kringen' in Holiandia. Een men taliteit die funest is en de be voegde kringen als bij uitstek on bevoegd brandmerkt. Want wat betekenen deze woorden anders dan een oproep om Nederland te slepen in een uitzichtloze en nut teloze oorlog met Indonesië om een gebied waarover Nederland de soevereiniteit wil afstaan? Wij hebben geen enkele waar- dering voor de wijze waarop de j Indonesische regering in de j Nieuw-Guinea-kwestie optreedt. Dat deze regering er haar men sen aan waagt, is een gruwelijke zaak. Maar dat verplicht onze regering niet Nederlandse mili tairen in een rimboe-oorlog te sturen wetende dat het onmo gelijk Is onze positie te hand haven. En wetende dat de wes terse wereld er geen enkel heil in ziet, dat Nederland het op een gewapend conflict laat aankomen. De militairen in Nieuw-Guinea hebben geen gesloten thuis front achter zich. De grote meer derheid van ons volk staat niet achter een oorlog om Nieuw-Gui nea. Integendeel. Zij is met deer nis vervuld voor elke soldaat die voor een zo onwezenlijk doel zijn. leven moet offeren. De eerste verlieslijst zal met-af schuw worden ontvangen. Als een brevet van onvermogen voor de Nederlandse regering die zich de luxe heeft gepermitteerd het plan-Bunker te besabbelen in plaats van te aanvaarden. Alleen wie vergeet dat van Ne derland niet kan en mag worden, geëist dat het zich gaat begeven in een oorlog om Nieuw-Guinea, kan bepleiten Indonesische vlieg velden te gaan beschieten. Het voorstel daartoe is een militair logisch voorstel als men eenmaal heeft aanvaard dat de Indonesi sche agressie moet worden weer staan. Als men om Nieuw-Guinea geen oorlog wil. is dit voorstel onzin nig. Politiek gesproken hebben onze troepen hun plicht nu ge daan. Zij hebben de grens gemar keerd. Vastgesteld is, dat Indone sië de grens op grote schaal heeft geschonden en dagelijks schendt. Fje eerste verlieslijst is blijkbaar lJ in de ogen van de autoriteiten in Holiandia niet voldoende om te constateren dat onder deze omstandigheden van een voort gezet regelmatig bestuur van Nieuw-Guinea door Nederland de enige zin van onze aanwe zigheid geen sprake meer kan zijn. De vraag moet worden ge steld, bij de hoeveelste verlieslijst die conclusie wél zal worden ge trokken. Dat Is de enige vraag die van belang is voor onze militairen in Nieuw-Guinea. Van oneindig meer belang dan het gebral over het gesloten thuisfront. (Van onze parlementsredactie) Het staatsbedrijf der artillerie-in richtingen heeft een flink aandeel Ter- worven in de fabricage van de nieuwe Fal-geweren voor de Nederlandse Landmacht en het Korps Mariniers. Men verwacht, dat deze order de wapenfabriek van het bedrijf lot in 1964 werk zal geven. De order voor de Fa!-geweren ls geplaatst bjj de Belgische FN-fabrie- ken in Herstal bij Luik. De artillerie- inrichtingen zullen nu voor een groot deel van de bestelde geweren de lo pen gaan maken, deze assembleren met de in Herstal vervaardigde on derdelen en de geweren inschieten. Een dreigende ambtenarensta- king in Frankrijk, die voor 25 mei was afgekondigd, is van de baan na dat maandag tussen regering en vak bonden overeenstemming werd be reikt over een herziening der salaris schalen. Advertentie I. M. voor blijvende venbetering Vormt ten genezend» hu* op de mMgwaad (Van onze weerkundige medewerker) Het is werkelijk geen nonder dat velen de hoop op beter neer hebben op gegeven. De deprimerende depressies weten van geen ophouden en smoren elke zomerse hogedrukpoging in de* kiem. De cijfers zijn er dan ook naar: over de eer ste drie meiweken is de ge middelde dagelijkse maxi mumtemperatuur in het midden van het land met 13,4 graden Celsius vijf volle graden onder normaal gebleven. Geen enkele maal kwam het kwik in De Bilt aan de 20-gradengrens toe, om van de zomerse drempel van 25 graden maar niet eens te spreken. 19,4 graden Cel sius op 8 mei was tot nu toe de minst lage middag- waarde. Het bedroevendst gedroeg het kwik zich op 2 mei, met slechts 8,6 gra den Celsius. De zon die zich anders in de bloeimaand langer laat bewonderen dan in welke maand ook (in De Bilt 210 uur, in Den Helder 227 uur), ligt op het ogenblik al meer dan zeventig uur op het normale schema achter. Nu heeft elke medaille een keerzijde en om de pes simisten onder ons wat op te beuren geven we hier de prognoses van de weerkun digen In Frankfort, betrek king hebbend op de laatste week van mei. Er staat In dat de laat ste meiweek in Duitsland (en er is een goede kans ook in Nederland) 'te warm* zal uitvallen. Aan de hand van temperatuur- en neer slagvergelijkingen over de periode van 1761 tot 1.981 te Berlijn kwam men in Frankfort tot de slotsom dat 1962 zich in meer dan een opzicht net zo gedraagt als Zijn voorgangers 1867, 1885. 1887, 1935 en 1940. In deze vijf voorbeeld jaren was mei in alle geval len ook te koud. met name in de tweede decade. Het tijdvak van 26 tot en met 31 mei gaf daarentegen een opbloei van de temperatuur te zien. Nu dit jaar thermi sche dieptepunten op onge veer dezelfde 'plaatsen' als in de voorbeeld jaren zijn gevallen, mag de kans op wat warmer weer in de laatste meiweek als redelijk worden beschouwd. In 1940 haalde Maastricht op de 28ste mei 27 graden, in 1935 heerste Tan 26 tot en met 30 mei vrij warm weer met top van 25,1 gra den CeLsius te Maastricht op de 29ste. De laatste mei dag bracht een markante afkoeling. In 1947 het jaar van de record zouter ging alles wel naar wens op de 31ste mek Rotterdam en Groningen waren toen topscorers van Nederland met 32,4 graad Celsius. Het is te hopen dat de 31ste mei (Hemelvaartsdag) zich dit jaar niet spiegelt aan de koele voorbedden van 1940 en 1935, maar aan dat van 1947. Niet in de laatste plaats de horeca bedrijven zouden er zeer mee gebaat z^n

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1