Kritiek op werk in de ziekenhuizen Mr. Van Riel: Opzegging van vertrouwen j Boltini geeft zijn twee beren Specialisten als robots Patiënten komen tekort Veel kennis gaat verloren Geef weduwen f 6 a f 7 huur- compensatie EERSTE „NIEUWE BESTE KWALITEIT wat ruikt dat lekker' maar ik rook ook lekker! Nijverheids scholen krijgen vrije zaterdag 4Zwijmel wijn ter discussie Schandaal VAüWA Z Verpleegsters- tekort daalt mtaainBGmmiBtiflBaifliiiimtiiiffimraiffliiiBiiiBtiuiifiimijiïHiiinfbiü 1 NIEMEYER GeiËïjk krijgen HET VRIJE VOLK ZATERDAG 26 MEI 1962 (Van een onzer verslaggevers) 'Dravende robots' en 'snel slijtende machines' waren de ter men, waarmee dokter P. A. Heeres, geneesheer-directeur van het Sint-Elisabeths- of-Grote Gasthuis te Haarlem, vrijdag sprak over sommige in de Nederlandse ziekenhuizen werkzame specialisten. Hij deed dit op een tweedaags congres van de Stichting Het Nederlands Ziekenhuiswezen, dat 's ochtends te Utrecht werd geopend. Sn een Inleiding over de plaats Tan de specialist in het ziekenhuis, con stateerde dokter Hecres. dal in kringen ran het ziekenfondswezen en ook In die van het bedrijfsleven herhaaldelijk twijfel wordt geuit over de vraag, of de patiënten wel een optimale behandeling ontvangen. Hij pleitte voor de vrijwillige in- Ook de receptie van de patiënten voering van een medisch controlesy- is schriel. steem, zoals in de Verenigde Staten Per ziekenhuis zou men een ci- en Canada al jaren bestaat en waar- viele dienst moeten oprichten, die bij o.a. de bereikte geneeskundige re- °.a- op dit gebied naar modernise- sultaten van de ziekenhuizen onder- ring zou kunnen streven, ling worden vergeleken. Andere punten waarvoor dr. Nieu- Er bestaat behoefte aan controle Pleitte waren: beperkte van het geleverde geneeskundige werk.' aldus dokter Heeres. "De ge msenschap mag. gezien ook de hoge verpleegkosten. eisen dat de patiënt de .best mogelijke behandeling ont vangt. Maar ook psychologisch is het voor de specialist zelf gewenst, dat een controlesysteem aanwezig is. Het gevaar van de routine is te groot en dat te meer wanneer wat maar al te vaak voorkomt de nodige tijd voor gezin, ontspan ning en de zo noodzakelijke studie komt te ontbreken.' Dokier Heeres, die kritiek oefende oi> de neiging van vele specialisten om ter wille van het geld steeds r<™r patiënten aan te nemen, meen- d» dat een specialist slechts bij één 7' enbuis tegelijk zou mogen wer- k -. '".:i hij pleitte voor het afschaffen klinkt het wellicht nog revolu- tmiair' - van liet spreekuur thuis. T:t heilige huisje van het vrije be- i' is tocli al aan het wankelen, al ->s spreker. Door aanstelling van assistenten deze bevorderen de wetenschappe lijke werkeaamheid') en chefs de cli- n: os. zou zijn taak verlicht kunnen w rdsn. Met name de financiële en administratieve rompslomp zou van h.*n afvallen. Hen andere wenselijkheid achtte dokter Heeres de algemene invoe ring van een medische administratie. Or het ogenblik, zo zei hij. gaat nog te veel kennis verloren, doordat men r.iec kan beschikken rarer vroegere ziektegeschiedenissen of ervaringen ci's lu andere ziekenhuizen worden opredaan. Invoering van een controlesysteem en liet- uitbouwen vande medische administratie zouden volgens dokier Heeres slechts 'een centenkwestie' betekenen ten opzichte van de ver- p'-cgprijs. De service in de ziekenhuizen schiet te.kort.' stelde een andere inleider dr. C. L. C. Nieuwenhuizen toud- voorzitter van de landelijke specialis tenvereniging! vast. In welk hotel verlangt men betaling vooraf, zoals in vele ziekenhuizen? Pc ontvangst van het bezoek vindt plaats in te nauwe ruimten, er is geen plek om ergens te wachten. (Van onze narlementsredactie) De Stichting van de Arbeid heeft minister Veldkamp geadviseerd de uitkeringen van de Weduwe- en we zenwet voor weduwen zonder kinde ren met zes gulden en voor wedu wen met kinderen met zeven gulden per maand te verhogen, indien de huren op de voorgestelde wijze wor den verhoogd. Het advies heeft de bewindsman gisteren bereikt. Zoals wij ai eerder meldden, advi seert de Stichting voor de AOW soortgelijke compensaties, te weten zeven gulden per maand voor ge huwde bejaarden en zes gulden voor ongehuwden. Voorts behelst het ad vies voor de kinderbijslag een com pensatie van een cent voor de eerste drie kinderen en van twee cent voor de vierde en volgende kinderen. De verhoging van deze sociale uit keringen zullen uiteraard pas ingaan op het moment dat de huren om hoog gaan. Daarover staat op dit moment niets vast. Het voorstel van minister Van Aartsen is de verhogin" op 1 juli te laten ingaan, maar de parlemen taire behandeling zal zeker zoveel tijd vergen dat die datum niet meer gehaald kan worden. Als de Tweede-Kamercommissie die de openbare behandeling van het debat voorbereidt, volgende week eindverslag uitbrengt, kan de Twee de Kamer het huurdebat nog voor Pinksteren voeren. Voor de Eerste Kamer dan vervolgens ook zo ver is, zijn er allicht weer enkele weken verstreken. Afgezien daarvan bestaat er in brede '-.ring bovendien weinig be hoefte aan een huurverhoging op dit moment. De vakcentrales met name hebben zich er steeds krachtig tegen verzet. Adverrentie I.M. introductie van de huisarts op de ziekenzaal (min of meer als gees telijk verzorger van de patiënten, die te midden van een superspecia- iisten door de techniek dreigt te worden overweldigd) en het opne men van de in een ziekenhuis werk zame specialisten in stafverband. opdat zij meer samenwerken en hun zelfkritiek worde geprikkeld De voorzitter van het congres. 'Het verpieetsterstekort Is bezig min der te worden. Wei niet overal en wc zijn er nog niet, maar we be vinden ons op de weg naar beter schap.' Dit constateerde Dordrechls burge meester, mr. J. A. H. J. van der Dussen, in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Stichting Het Xe- derlandse Ziekenhuiswezen, op een tweedaags congres van deze stich ting te Utrecht. Hij was van mening dat de verbete ring een gevoig is van de vorig jaar tot stand gekomen verhoging der verpleegsterssalarissen. Dordrechts burgemeester mr. J. A. H, N. v. d. Dussen. heeft in zijn openingsrede melding gemaakt van de in beweging komende verpleegprij- zen: per 1 juli vervalt de prijsstop. Men is doende ora met de zieken fondsen samen een centraal orgaan te vormen, dat voor eventuele prijs verhogingen toestemming moet ge ven. Het betreffende wetsontwerp isecb- ter pas dezer dagen verschenen en was volgens mr, Van der Dussen bovendien niet in alle opzichten be vredigend. In de middag-zitting werd de ver houding tussen sprcialist en verple gend personeel bespraken. Inleidin gen over dit onderwerp hielden zr A C. Pijnaeker Hordijk, oud-direc trice van de Vereniging voor Algeme ne Ziekenverpleging te Zeist, en dr. Z. Nauta. directeur-geneesheer van het gemeente-ziekenhuis te Arnhem. ".Ta1 Vv-* 1 De eerste Hollandse nieuwe is er. Hy is aangevoerd door de trawler Sch. 21 „Arie van der Zwan" van de X.V. Rederij en Harlnghandel Jaczon. Vrijdag avond tien voor half zeven liep binnen met zes kantjes verse en 9G de Sch. 21 de Scheveningsc haver' kantjes gezouten haring. Toch za) het publiek niet voor maandag van de eerste aangevoerde ha ring kunnen genieten. De jongste verordening van het produktsehap voor vis en visprodukten bepaalt dienaangaande immers dat de eerste haring niet voor maandagochtend omstreeks zeven uur mag worden afgeslagen. De bemanning van de trawler hehoorde dan ook tot tic bevoorrechten die onmiddellijk konden proeven van de juist gevangen lekkernij. De snelle Arie van der Zwan is een moderne trawler die ecu gekoeld ruim heeft waarin de haring tot maandag makkelijk goed is te houden. „We hebben zelf heel goed gevangen." vertelde schipper .laccb Taai. „Af gelopen woensdag trokken we zestig kantjes. Maar over het algemeen zijn de vangsten niet zo breed.' De haring is van beste kwaliteit. We visten op 55.30 en op 21 oost." Advertentie I.M. Nu een nagelwit plafond met K 3 Covcro! Muurverf; vergeelt niet w SMmi Voortrekkers is de lichte, door-en-door rijpe tabak, die het pijproken tot een puur genoegen maakt.Vooru-endoor zijn geur ook voor anderent KWALITEIT VT-162 (Van een onzer verslaggevers! Toni. Boltir.i heeft zijn li ree ovcr- ontsieren beren geschonken aait de 'Rotterdamss dierffaurde Blijdorp. Dinsdag om U uur worden zij daar gebracht. Het besluit hiertoe is brij- dagavond in Zaandam gevallen. Boltini kon met de beren plotse ling verschillende kanten hit. In Den Helder bestond interesse voor de dieren, die niet meer in het circus mogen optreden, omdat zij de domp teur Althof! hebben aangevallen. In Zutphcn was een copiité reeds bezig een berenkuil te stichten, na dat het hierover advies aan Toni Boltini had gevraagd. Dc Deutsche Bildzeitimg, 'wilde duizend gulden geven en. 'de dieren aan een tuin in Gelscnkirchen schenken, Boltini heeft tevens besloten op het in juli te houden 'grand gala' van de artiesten geen leken met. roofdieren te loten optreden. Titom Ketting, die mini honderd uren met de leeuwen heeft geoefend, toonde zich diep teleurgesteld. Vrijdagmiddag had 'hij nog even in Zaandam willen oefenen, maar de politie hield er scherp het oog op, dat dit niet gebeurde. Van in totaal <540 nijverheids scholen hebben 373 scholen de vijf daagse schoolweek ingevoerd, Een aantal van 102 scholen overweegt het zelfde (e doen. Dii blijkt uit een.enquête van or ganisaties binnen het nijverheids onderwijs over de gevolgen van de situatie bij liet bedrijfsleven. In de sector landbouwhuishoud- ondemyijs is de verkorte schoolweek voor ruim 73 percent ingevoerd. Dan volgt het bijzonder nijverheidsonder wijs ('o.a. scholen voor winkelperso- - ncel of detailhandel! met ruim (54 percent en hel stedelijk huishoud- onderwi.js met ruim 53 percent. Al leen bij het technisch onderwijs blijkt iets meer dan de helft van liét aantal scholen nog geen vrije zater dag te hebben. (Van een onzer verslaggevers) Het bestuur van de Oranje-vereni ging Grafhorst gaat een buitenge wone ledenvergadering beleggen om het oordeel van de leden te horen over het bestuursbeleid. Dit is een nasleep van het koningin- nefêcsf in Grafhorst, waar de pre- kanten in verzet tegen een cabaret, en een poppenkastvoorstelling, die door de Oranje-vereniging waren georganiseerd. De predikanten zeiden, dat gemeen te-leden. die naar deze voorstellin gen zouden gaan kijken, zich over gaven aan de zwijmeiwijn der zon de. Dat zij gehoor vonden, bewees de half gevulde feesttent. Nadien moest godsdienstonderwijzer J. VRn Prooyen in een dienst van de oud-gereformeerde gemeente van de kansel gewagen, dat toch zes van zijn gemeenteleden in de feesttent waren gesignaleerd. 'In Grafhorst fluistert men zelfs, dat er twee te weinig zijn geteld.., Het bestuur van de Oranje-vereni ging is van plan 'en bloc af te tre den wanneer zou blijken, dat de meerderheid van de léden het eens is met de predikanten. AMSTERDAM (ANP) De fractievoorzitter van de VVD in de Eerste Ka mer, mr. H. van Riel, heeft op een gisteravond in Amsterdam gehouden verkiezingsbijeenkomst van zijn party verklaard, dat hij srijn vertrouwen in de minister van Defensie niet zo formeel zou hebben opgezegd, wanneer minister Visser, na in de Eecrste Kamer ter verantwoording te zijn geroe pen over zijn personeelsbeleid in de zaak-Van der Putten, niet had geant woord dat men maar naar de motieven van dit beleid moest gissen. Wanneer een liberale minister dit antwoordt, is er volgens mr. Van Riel maar één oplossing: opzegging van het vertrouwen. Door de wijze waarop het ontslag van de heer Van der Putten is voorbereid, waarvoor mr. Van Riel verwees naar de uitspraak van het Arnhems ambtenarengerecht, is volgens de heer Van Riel komen vast te staan dat aan deze minister van Defensie geen ambtenarenbeleid toevertrouwd had mogen worden. Heel wat minister z(jn heengegaan omdat zjj slechte adviseurs hadden, maar hier gold het een persoonlijke verantwoordelijkheid. Door de recht streekse bemoeiing met de handelin gen die rondom het ontslag van de heer Van der Putten zyn gepleegd, is mijn rechtsgevoel geschonden, zo zei mr. Van Riel, die toegaf dat een ander wellicht anders zal denken over de grens van dit rechtsgevoel. Maar ik beu blijdat die grens bjj mij zo ligt, want dat is een behoud van de feitelijke democratie. Een ombudsman - mag nuttig zijn, maar het. is volgens mr. Van Riel veel belangrijker, dat bepaalde kamer leden dingen durven zeggen die nu eens niet uit een partijpolitieke hoek komen. De felle reacties die de houding van mr. Van Riel hier en daar heb ben veroorzaakt, noemde de liberale fractievoorzitter beangstigend. „De parlementaire democratie functio neert niet meer als men betwijfelt of iemand te goeder trouw is", aldus spreker. Degenen die een verschil in opvatting hebben ontdekt tussen de houding van mr. Van Riel en prof. Oud in de Tweede Kamer, gaf spreker in overweging de verklaring van prof. Oud goed te analiseren Wat prof. Oud woensdag in de Tweede Kamer heeft gezegd, noem de mr. Van Riel verstandig gefor muleerd. Van een tegenstelling is volgens nera geen sprake; het is gewoon een kwestie dat de een zijn gedachten anders formuleert dan de ander. 'Dit was zo erg, dat er een eind aan moest komen", zo betoogd? mr. Van Riel, dié het een gevaar voor de democratie noemde als een volks vertegenwoordiger niet meer kan zeggen wat h(j denkt. De liberalefractievoorzitter in de Eerste Kamer noemde het nuttig dat er mensen zijn die iets zeggen wat niet in het kader van de compromis sen past. 'En dan kan dat beter ir. de Eerste dan in de Tweede Kamer worden gezegd, want de woorden in de Tweede Kamer worden nu een maal zwaarder' gewogen,'. „Menselijke motieven'' Mr. Van Riel ontkende ten stel ligste dat electorale motieven ten grondslag lagen aan de aanval op zyn partijgenoot-minister. „Ik was slechts door menselijke motieven be-, wogen, omdat ambtenaren er recht op hebben met formele cn materiële zorgvuldigheid door hun werkgever te worden behandeld", zo verant woordde hij zich voor zijn houding, die naar zijn zeggen door de hele VVI)-fractie werd gedeeld. Hij zei voorts dat minister Visser in de Eerste Kamer alle kans gehad heeft zich voor zijn beleid te verant woorden. Het ging er niet om of het ontslag aan de heer Van der, Putten terecht of ten onrechte werd gege ven. het ging alleen om ,de onple zierige behandeling van de heer Van der Putten en of er aan het ont slag dingen zijn. voorafgegaan, die feitelijk onduldbaar zijn,. Persoonlijk Mr. Van Riel betoogde, dat hij nog nooit heeft gehoord van een' parle mentaire spelregel, dat men een mi nister niet voor zijn personeeisbeieio ter verantwoording mag' roepen. Mi nister Visser heeft zich van uur tot uur persoonlijk niet het ontslag van de, heer: Van. der'Putten besnoeid en er was dus geen sprake van dat hij een ambtelijke verantwoording moest afleggen... r»e trieste schrootaffaire roert i nog haar staart. Een van de hoofdpersonen, de directeur van het regionaal bureau van de Or ganisatie van Schrootverbruikers, is vervolgd geworden, omdat hij onder ede een onjuiste verklaring zou hebben afgelegd. Hij heeft i tegen die vervolging een be- i zwaarschrlft ingediend en is door i het gerechtshof in Den Haag bui- j ten vervolging gesteld. Dat hof heeft daarbij overwo- gen. dat de verklaring waarin de bekentenis dat de betrokkene on waarheid had gesproken was ver- vat, niet behoorlijk in het proces- l verbaal van de zitting van de 1 rechtbank was opgenomen. Het hof kwam tot deze conclusie na j de eensluidende verklaringen van j de raadsman van de verdachte en. i de procureur-generaal bij het hof. i In zijn beschikking zegt het I hof, dat: j 'nu de officier van Justitie zijn verzoek tot opname van bedoelde verklaring in het proces-verbaal tot de rechtbank heeft gericht, nadat het onderzoek .was geslo ten, zodat noch de verdachte noch zijn raadsman zich over het ver zoek van de officier van Justitie hebben kunnen uitlaten, terwijl voormelde eensluidende verkla ringen en de inhoud van bedoelde pleitnota ernstige twijfel aan de juistheid van het proces-verbaal wettigen, het hof bedoelde ver klaring buiten beschouwing laat.' Vernietigender kritiek op de officier van Justitie jn Den Haag en de Haagse rechtbank is ln. ambtelijke stijl niet mogelijk. Tn het parlement heeft mr. Kra- 1 nenburg over deze opzien barende zaak vragen gesteld. Op deze vragen heeft de minister van Justitie geantwoord: 1. De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft, een onder zoek ingesteld, waarbij gebleken is, dat de officier van Justitie in Den Haag wei degelijk tijdig tij dens de behandeling van de zaak bij de rechtbank het akteverzoek heeft gedaan. 2. Uit de beschikking van het hof blijkt ais mening van het hof sieehts, dat de mogelijkheid niet mag worden uitgesloten, dat een verklaring van de raadsman van de verdachte in strijd met diens bedoeling zou zijn opgevat als een bekentenis en dat de officier niet uitdrukkelijk tijdens het onder zoek in raadkamer akte zou heb ben gevraagd van de bekentenis die hij meende te beluisteren. TTit dit antwoord blijkt, dat de L procureur-generaal van de Hoge Raad heeft moeten vast stellen, dat de procureur-generaal bij het hof aan het hof een on juiste voorstelling van zaken heeft gegeven. Een hoogst ern stige zaak waarop slechts een uiterst scherpe correctie op zijn plaats is. Maar verder blijkt, dat de mi- I nister van Justitie zelf van de be- j schikking van het hof een lezing I heeft gegeven die met de werke- j lijke bewoordingen van deze be- schikking nauwelijks te maken heeft. Dat is eveneens een uiterst kwalijke manier van doen bij het antwoorden op vragen van een kamerlid. Samenvattend moeten wij zeg gen, dat achtereenvolgens de directeur van de schrootkas zo danig de indruk heeft gemaakt dat hij onwaarheid heeft gespro ken. dat een vervolging wegens meineed is ingesteld. Dat de pro cureur-generaal bij het hof het hof onjuist heeft voorgelicht vol gens de procureur-generaal bij de Hoge Raad. En dat de minister van Justitie aan de Tweede Kamer een onjuiste weergave van de beschikking van het hof heeft overgelegd. Dat mr. Kranenburg onbevre digd zegt u dat wat weer vragen heeft gesteld spreekt van zelf. Maar dat is niet genoeg.Tn een normale democratie breekt een minister van Justitie op een schandaal als hier aan het licht is gekomen zijn politieke nek. TJet drama-Nieuw-Guinea is ook 1 het drama-Luns. Onze minis ter van Buitenlandse Zaken meent dat Nederland met zijn standpunt sver het zelfbeschik kingsrecht van Ie Papoea's gelijk heeft. Hij toont dat aan met het Handvest van de Verenigde Na ties op tafei. En hij besteedt al zijn energie aan een gevecht voor de erkenning van ons gelijk. Als er een internationale rechtbank was en een gerechtshof »n een. Hoge Raad. dan zou de heer Luns tot het eind van zijn leven pro- dederen. Daarentegen zien Oe tegenstan ders van de politiek die de heer Luns voorstaat, geen heil in deze strijd. Ook ai heeft Nederland geiijk. het staat vast dat het niet gelijk zai krijgen. En als er al die internationale rechtsinstanties zouden zijn. zou Nederland failliet zijn voordat het tot een einduit spraak zou zijn gekomen. En daarom moet Nederland van het gelijk krijgen afzien, en er het beste van maken. Dat is wellicht op dit moment het aanvaarden van het plan-Bunker. Er komt nog bij maar dat blijft onder ons dat er hele maal geen internationale rechters zijn. van wie wij zonder mede werking van Indonesië na een proces gelijk .zouden kiinrten krijgen.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1