Felle aanval van Kloos op CSVV Rijk is als subsidiegever rattenvanger van Hameln in Huissen blijft raadszetel leeg 2 bejaarden vinden dood in badkamer en van drie zwaai* mishandeld OE THANT veroordeelt VS-proeven Vrjje I Pierre Janssen bij opening j I Grieks luchtvaartkantoor VerkadeRY/j Fruit Drops - verfrissend! Televisie-echtpaar Denis terug uit Suriname PRIJS VERLAGING Verklaring van PvclA-fraetie j Verdere daling werkloosheid Meeleven Filterzakjes Voorkeur 9 HET: VRUE'Vö£k WOENSDAG 6 JUNI 1962 PAGINA! (Van een onzer verslaggevers) ,Meer dan ooit zal er in het gehele land behoefte zijn aan een voortvarend en stuwend beleid van de gemeentebesturen. De vertegenwoordigers van de gemeenten staan in de front linie van de democratie'. Die kernachtige uitspraken heeft vanmorgen prof. mr. C. H. F. Polak uit Leiden gedaan, toen h!j voor het jubileumcongres van de gouden Vereniging van Nederlandse Gemeenten in het Haagse Kurhaus een uitvoerige rede over de Nederlandse ge meenten hield. Onder zijn gehoor was onder meer de Koningin. Taken ontnomen Van een onzer verslaggevers) 'Het rijk is als subsidiegever niet eens een 'verborgen ver leider', maar een soort ratten vanger van Hameln. Wanneer men (de gemeenten) de subsi- dieweg eenmaal is opgegaan, blijken solide rechtswaarbor gen veelal te ontbreken. «V '9 - (Van een onzer verslaggevers) Het wereldvermaarde televisie-echtpaar Michaela en Armand Denis (Luipaard op schoot) arriveerde gistermorgen op Schiphol met bij hun bagage onder meer een klein mandje, dat zij voor zichtig openden. Twee vreemd uitziende, kraakheldere diertjes kropen even later 'over de schouders van Michaela en Armand, méérjróma voor minder geld Drie programma's Teleurstellend In 26 landen Advertentie I.M. staan in - zegt prof. Polak Prol. Polak stelde, dat de taak der gemeentebesturen in de komende jaren bijzonder zwaar zal zijn. Het woningtekort is nog groot, honderd duizenden krotten moeten worden vervangen, binnensteden en be bouwde kommen moeten worden vernieuwd en verruimd. Voor indus trie, cultuur, sport, verkeer en recrea tie zijn tal van grote werken nodig. ,En in 1980 net zo ver in de toekomst ais de bevrijding achter ons zullen er weer twee miljoen Nederlanders meer zijn, d.w.z. twin tig steden ter grootte van heiden. Veel 4e weinig wordt beseft, hoe ont zaglijk veel er zal moeten worden gedaan, wil voor de steeds nauwer opeengedrongen bewoners een ge zond en welvarend leven mogelijk blijven'. Prof. Polak stelde in zijn rede, dat getuige de cijfers het aandeel der gemeenten in de zo toegenomen overheidstaak de laatste halve eeuw- relatief geringer is geworden. HU ging de oorzaken grootste oorzaak de toeneming van activiteiten van het rijk na, daarbij de gemeenten de eer gevend, dat zij op het terrein van de overheidszorg de pioniers zijn geweest. Maar ook heeft het rijlr de ge meenten tal van taken ontnomen. Een vet op de ruimtelijke ordening, een regionaal industrialisatiebeleid, een bouwprogramma, prjjzenbeheer- sing alles tezamen beperken zij de eigen zelfstandigheid van de ge meenten, „Als de wetgever de minis ter zeggenschap over het bouwen geeft, dan ontneemt hij, zonder tittel of jota in de gemeentewet te veran deren, de gemeenten het grootste deel van hun zelfstandigheid." „En wat de prijsbeheersing betreft zonder boe of ba heeft de Amster damse raad besloten geen verhoging van de tramtarieven ook maar te be spreken, omdat een minister tegen die verhoging bezwaren had. U kunt in Amsterdam nog steeds voor de zelfde prijs in de tram, als er althans een aankomt." Prof. Polak citeerde Wibaut, die in 1929 bU het invoeren van de finan ciële verhouding,, tussen - rijk en ge meenten heeft gezegd, dat het ideaal van de gemeentelijke zelfstandigheid prijs werd gegeven voor de gedachte van de nationale solidariteit. Maar ook de soevereiniteit van het rijk is een veel beperkter begrip ge worden dan honderd jaar geleden. „In het bijzonder de Europese Eco nomische Gemeenschap leidt ertoe, dat t.a.v. de belangrijkste overheids taken de nationale overheden meer en meer een gelijke positie krijgen als de gemeentebesturen bij het me debewind." ,3oven de staat vormt zich een nieuwe nog steeds in macht toene mende overheid, in aile democrati sche landen verliezen de parlementen meer en meer de greep op het beleid zelfs is vaak onzeker, waar de werkelijke macht zich bevindt". Niettemin: de gemeentelijke auto nomie is de oudste en stevigste grondslag voor de politieke structuur en de fundamentele vrijheden van de Europese beschaving. En juist in de moderne welvaartsstaat is er behoef te aan krachtige gemeenten met een grote zeggenschap. Evenais voor een waarlijk Europees beleid een samenwerking van natio nale staten ontoereikend is, zo is voor de agglomeraties en de congio- 00 meraties samenwerking waar sa menvoeging van gemeenten elders een oplossing is niet voldoende. In het ene geval: een supranationale autoriteit, in het andere een boven- gemeentelijk gezag in de vonn van een openbaar lichaam. „Alles om Rotterdam verandert even snel als volkomen, slechts het bestuur blijft achter." Hier en elders dient de wetgever voor elk concreet geval de passende oplossing te geven hij bleef al te lang in verzuim. „Geef de gemeenten weer een be scheiden eigen belastinggebied, neem ook proeven in de grootste steden om grotere groepen van de burgerij bij het bestuur te betrekken", aldus prof. Polak. Prijs 19 ct per ro! Andere specialiteiten: Espresso Drops en Cola Drops De Tweede-Kamerfractie van de Party van de Arbeid heeft kennis genomen van het besluit van mr. Burger, om rijn kamerlidmaatschap aan het einde van dit parlementaire jaar te beëindigen. De fractie beschouwt het terug treden van Burger als een groot ver lies, inaar meent zijn beslissing te moeten eerbiedigen. Met het beraad over de keuze van een nieuwe frac tievoorzitter is een begin gemaakt. (Van onze sociaal-economische redactie) De constructie van een super-loondictatuur van het college is volslagen ondoordacht. Waarom deinst het CSWV er voor terug de verantwoordelijk heid voor de loonvorming bü het bedrijfsleven te leggen en waarom toch weer de voorkeur voor een constructie die dezelfde en zo mogelijk nog meer kiemen voor spanningen tussen het bedrijfsleven en overheid (college) be vat? Bij wijze van proef zullen ge durende de Pinksterdagen op enkele wegen in Nederland, ma- ximumsnelhedengelden. Rijks waterstaat zal langs die joegen, deze borden plaatsen. HUISSEN (ANP) Ondanks de massale kandidatuur voor de Huis- sense gemeenteraad (75 gegadigden, verdeeld over dertien lijstenzal één van de dertim raadszetels leeg blij ven. Lijst twee, aanvoerder de huidige wethouder Leenaars, veroverde vier zetels. De nummers drie en vier op deze lijst zijn echter zwagers en kun nen niet beide lid van de raad wor den. De vijfde kandidate op de lijst is mevrouw Leenaars, de echtgenote van de lijsttrekker, die derhalve ook met in aanmerking komt. Daarmee is de lijst uitgeput, zodat aan lijst 2 slechts drie zetels toegewezen kun nen worden. VOORBURG (ANP) Vanmorgen zijn twee bejaarden in hun woning aan het Van Deventerplein In Voor burg om het leven gekomen. Het zijn de 92-jarige J. J. van Rij laarsdam en zijn 88-jarige bü hem inwonende schoonzuster J. J. W. Een buurmeisje dat huishoudelijke hulp verleent, kreeg vanmorgen aan de woning geen gehoor, waarop de politie werd gewaarschuwd. Deze verschafte zich aan de achterzijde van ,de woning toegang en trof bei den levenloos in de badkamer aan. De oorzaak wordt door de politie toegeschreven aan gebrek aan zuur stof ten gevolge van onvoldoende ventilatie van de badkamer. Men krijgt wel eens de indruk, dat onze zo moeizaam verworven rechts staat juist op dat weke punt weer begint af te brokkelen en plaats moet maken voor den subsidiestaat.' Die woorden heeft de Haagse bur gemeester, mr. 'H, A. M. T. Kolf schoten, gisteren ais voorzitter van de vijftigjarige Vereniging van Neder landse Gemeenten in het Haagse Kurhaus op haar jubileumcongres uitgesproken. Tevoren had hij we! het veie goede erkend, dat via bet subsidiestelsel tot stand was gekomen, maar hjj kwam, zoals ook uit de geciteerde passage blijkt, op tegen het feit, dat deze rijkssubsidies niet z(jn vastgelegd ais recht, maar worden ingekleed als gunsten, Mr, Kolfschoten noemde dit punt van de subsidies by een serie van onzekerheden die er voor de gemeen ten bestaan. De eerste onzekerheid, die hü opnoemde, was de inperking van het vrije terrein, dat de gemeen ten is gelaten, doordat steeds spe ciale taken aan de gemeenten wor den onttrokken via bijzondere wetten. "Wanneer tegenwoordig de gemeen ten hun wensen uiten, blijven die niet altijd onvervuld, maar helaas gaat die vervulling haast ai tijd gepaard met een extra bevoogding.' Mr. Kolfschoten noemde als laatste onzekerheid voor de gemeenten 'zij willen Seven', was zijn pathetisch slotwoord ten slotte die op finan cieel gebied: Minister Toxopeus was na de rede van burgemeester Kolfschoten de eerste, die zijn felicitatie aan de gouden vereniging overbracht. Hij be sloot met een officiële daad: hij reikte aan de heer J. W. Drewen, di recteur van het Centraal Bureau Verificatie van de vereniging de ver sierselen uit. die behoren bij het offi- cierschap in de orde van de Oranje- Nassau. Ingaand op de rede van mr. Kolf schoten, zei de minister dat de in breuken op de gemeentelijke zelf standigheid van regeringswege een gevolg zijn van nuttige en noodzake lijke taken. 'Bezin u,' zo zei de bewindsman. 'Is wel altijd het standpunt van een gemeente het juiste in situaties, dat er iets zal moeten gebeuren, zonder dat nog vaststaat door wie?' En voorts: 'Zijn wel steeds de ge meentebesturen bereid de verant woordelijkheid te aanvaarden voor niet-populaii-e maatregelen? Komt daar niet de afbreuk aan de gemeen telijke zelfstandigheid uit voort? Wil men die bewaren, dan zal men in goede samenwerking moeten doen, wat er samen kan worden gedaan." Vandaag zal de jubileumbijeen komst worden voortgezet met de Koningin als gast. 'Het zijn Armadillo's uit Suriname,' zei Armand. 'ze zisn er uit als voorwereldlijke reptielen, maar het zijn actieve, levendige zoogdiertjes, die alles eten. van rauw vlees tot fruit. Wij zijn een maand in Suriname geweest. Een geweldig land. Nog nooit hebben wij zo'n prachtige jungle ge- Advertentie LM. (Van onze sodaal-econ, redactie) De spanning op de arbeidsmarkt is in mei blijkens de officiële cijfers verstrekt door het Ministerie van Sociale Zaken opnieuw toegenomen. De geregistreerde arbeidsreserve (werklozen "en personen werkzaam op aanvullende werken etc.) daalde van eind april tot eind mei met ruim 5000 tot 24.077. In dit getal zijn begrepen 20.880 (v. ra. 25.899)mannen en 3197 (v. m. 3455) vrouwen. Vergeleken met eind mei vorig Jaar trad een daling op van ruim 1500. Het aantal openstaande aan vragen steeg van 120.978 (81.709 mannen) per eind april tot 129.707 (88,679» mannen) per eind mei, Eind mei vorig jaar was het aantal open staande aanvragen 122.313. zien. Wij zijn twee weken langer weggebleven dan ons plan was en wij gaan zeker later terug. We hebben films gemaakt voor drie televisie programma's.' Armand Denis, die de laatste acht jaar 75 televisiefilms heeft gemaakt en er nog tien in produktie heeft, was met Michaela. de Armadillo's en een bijzondere, kleine papegaai op doorreis naar Londen. Het echtpaar woont in Kenia. 'Het is onbegrijpelijk dat Suriname zo weinig bekend is.' zei Armand Denis. 'Die drie televisieprogramma's zuilen respectievelijk behandelen de grote verscheidenheid in de bevol king. de bosnegers afzonderlijk en de indianen. Met de bosnegers hébben wij prachtige avonturen beleefd. Zij ma noeuvreren meesterlijk met hun boten door stroomversnellingen. Het zijn mensen met een perfecte licha melijke conditie. Verbazingwekkend is dat deze bosnegers, afstammelin gen van de slaven, nog zo volkomen nkaans zijn in hun zeden en ge- Het beroemde TV-echtpaar Denis met twee armandillo's, kersvers mee genomen uit. dc Surinaamse bossen. zelf afhandelen en tot de laatste meter bepalen wat er zal worden ver toond en wat niet.' Armand Denis, die op Schiphol zorgvuldig al zijn bagage naging, waaronder een kostbare taperecorder, wilde nog even heen en weer naar Den Haag om vrienden te bezoeken. Hij gedroeg zich allerminst als een vreemde in ons land. getuige zijn laatste woorden bij het afscheid: 'Kan ik hier al een nieuwe haring eten?' (Van een onzer verslaggevers) In Oud-Vossemeer op Tholen, heeft de rijkspolitie ia een café de 37- jarige havenarbeider L. V. gear resteerd onder verdenking van ern stige mishandeling van de driejarige Rinus van Gtirjs, het zoontje van de 25-jarige mej. M. J. van Gurp, een gescheiden vrouw met wie V., die af komstig is uit Friesland, samenleefde. Buren hadden de rijkspolitie ge waarschuwd. dat de havenarbeider het kind zeer hard had geslagen. De plaatselijke arts constateerde dat het kind inderdaad mishandeld was. Het had een schedelbasisfractuur en ver wondingen aan rug en gezicht. Het jongetje is overgebracht naar hert Algemeen Burgergasthuis te Ber gen op Zoom. V. hseft tegenover de politie een volledige bekentenis af gelegd en is na ingesloten te zijn op het groepsbureau te Thoien overge bracht naar Middelburg ter voorge leiding aan de officier van Justitie. Vorig jaar is een klacht tegen V. ingediend bij de rijkspolitie, toen het zelfde kind overdekt met; ernstige brandwonden bij de dokter werd ge bracht. V. zou 'het kind toen onder de heetwaterkraan hebben gehouden, maar hij ontkende dit tegenover 'ie politie. Bij gebrek aan bewijs kon V. toon niets ten laste'worden gelegd. Eerder had het kind ook onder ver dachte omstandigheden een armpje gebroken. Ook toen kon 't. bewijs, dat het kind mishandeld was, niet wor den geleverd. Deze vraag wordt gesteld ln De Vakbeweging, het kaderbl&d van het NVV. De redacteur, de secretaris van het NVV, de heer- A. Kloos, oefent scherpe kritiek uit pp de opvatting van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond over de ln de toekomst te voeren loonpolitiek. Uit redevoeringen van de voorzitter en de secretaris van het grootste werkgeversverbond blijkt, volgens de heer Kloos, dat het CSWV zich heeft vastgelegd op een standpunt, dat het streven naar overeenstemming met de andere centrale organisaties onmoge lijk maakt. "De heer Kloos meent, dat de oor zaak daarvan moet woraen gezocht m de structuur van het CSWV. Men durft de interne coördinatie 'het vaststellen van globale normen door overleg van de werkgevers- en wenc- nem ersee ntrales met hun aangesloten organisaties,! met een daaruit voort vloeiende zelfstandige besJlssingSbe voegdBieid van de Stichting van de Arbeid niet aan, omdat de samen stellende delen van het CSWV een zo grote verantwoordelijkheid niet sn handen van de centrale organisaties, willen leggen. Het CSWV heeft kennelijk niet van zijn aangesloten organisaties gedaan weten te krijgen, dat het de functie van interne coördinator op zich mag nemen. Het is bijzonder teleurstellend, schrijft de heer Kloos, dat In de laat ste fase van de besprekingen een eensgezinde opvatting van het be drijfsleven wordt getorpedeerd. Het CSWV is daarmee een gevaarlijke weg opgegaan. Tijdens de besprekingen (ln de SER-cbmmissie-Schouten d/ie nieuwe maatstaven voor de loonvorming heeft bestudeerd-red. HW) hebben de werknemers talloze veranderingen en aanpassingen in hun oorspronke lijke opvatting aangebracht. Zij hebben dat gedaan in de op vatting met tot spreken en handelen bevoegde gesprekspartners om de ta fel te zitten, die serieus bezig waren met hen gezamenlijk een nieuw han- ceerbaas systeem uit te dokteren. In deze verwachting zijn wij echter beschaamd, aldus de heer Kloos. dooi de jongste stappen, van 't CSWV. Met het zich volslagen losmaken door het CSWV van de denkbeelden, die voor aen zeer belangrijk deel de vrucht zijn van gezamenlijk denkwerk en overleg, heeft het CSWV niet vol daan aan de redelijke normen die men aan overlegpartners mag- stellen. NEW YORK (Reuter) In krach tige bewoordingen heeft Oe Thant, de waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Naties, gisteren de voor genomen Amerikaanse kernproeven op grote hoogte veroordeeld. Hij noemde deze „ongewenst" en „een teken van een zeer gevaarlijke psy chose". Oe Thant herinnerde er op zijn persconferentie in New Yj-e aan, dat hij zich al eerder heeft uure- sproken tegen de hervatting van kernproeven. De door de VS beoo.'de proeven op grote hoogte achtte hij nog meer ongewenst. In de eerste plaats hebben vele vooraanstaande geleerden in de hele were!.1 zich er tegen uitgesproken, in de tweede plaats behoo't dj. ruimte aan geen enkel land toe. «Van onze luchtvaartrcdacteur) „Bij-Jupiter, alweer een expo sitieruimte erbij." Deze woorden sprak gistermid dag Pierre Janssen, de museum conservator uit Schiedam, nog bekender van het televisiepro gramma „Kunstgrepen", gisteren in Amsterdam bij de opening van het nieuwe kantoor van een luchtvaartmaatschappij. Hij deed dat als officieel spreker. Het zui len de meest merkwaardige woor oonten. Eigenlijk zijn zij Afrikaan- I den zijn, die ooit bij de opening ser dan de Afrikanen. Wij wonen i van een luchtvaartkantoor zijn zelf in Afrika, dus dat kunnen wij j gebruikt. goed beoordelen. Dat Pierre Janssen Jupiter aam-iep oe rvrvcT Kooi'! i tNol ill." TT oh rrirvrr nm A n Onze films draaien in 2G landen. Vroeger maakte ik natuurfilms voor Hollywood, maar wat zij er daar alle maal mee uithaalden, ergerde mij altijd. Ik ben veel gelukkiger met de televisie, omdat wij nu alles volledig was nog begrijpelijk. Het ging om de nieuwe Nederlandse vestiging van de Griekse luchtvaartmaatschappij Olympic Azrway» die gisteren, precies twee jaar geleden de luchtlijn Athene-Amsterdam «toen een keer per week. nu reeds vier keer per weekbegon. Het nieuwe kantoor in Amsterdam is niet al te groot, maar uniek in de luchtvaart. Want Pierre Janssen ge bruikte het woord „expositieruimte terecht. „U zult hier geen landkaarten, geen dienstregelingen en geen vlieg tuigmodellen uitgestald vinden." zei de heer Papadakis, verkoopleider van Olympic, die voor deze feestelijke ge legenheid van Athene naar Amster dam was gekomen. De Griekse maatschappij heeft van zijn Nederlandse kantoor tevens een expositieruimte gemaakt, waarin Ne derlandse kunstenaars hun werk kunnen tentoonstellen. Met plezier Pierre Janssen opende de eerste expositie: grafisch werk van Willem van Leusden. Hij' deed het met ple zier, ook al verontrust het hem dat er in Nederland langzamerhand evenveel expositieruimten zijn als broodjeswlnkcls. .Deze expositie in dit kantoor moeten we niet officieel gaan re censeren en in kunstagenda's op nemen. Een luchtvaartkantoor is een van de opwindendste plaats: Nu is men'nog hier, straks is men heel ergens anders in de wereld. Dit kantoor is een zalige tussen- toestand. Wat hier hangt is de kunst voor de reiziger. Daarom sta ik hier graag als conservator van een museum omdat ik een exposi tie in dit kantoor een leuk en boeiend idee vind." Dat het juist in het kantoor van de Griekse maatschappij moet zijn verheugde Pierre Janssen: „Olympic verbindt ons met ons geboorteland aat ons in de eerste klassen van het gymnasium zo vaak door vervelende leraren wordt tegengemaakt. Her echte Griekenland is niet een land van alleen gipsen beelden en het is niet altijd beeldschoon. Het is soms een wonder van schoonheid, soms een wonder van grimmige barbaars heid. Wie dit kantoor binnenkomt, staat op het punt naar dat Grieken land te vertrekken." Het was de meest originele speech, die we ooit bij de opening van een luchtvaart kan toor hebben gehoord. De toch wel belangrijke opmerking van de heer Papadakis dat Olympic m een nabije toekomst dagelijks op Amsterdam zal gaan vliegen, raakte er byna door in het vergeetboek. The kwestie-Van Rijckevorsei heeft een staart gekregen. In 1959 werd de jurist Van Rijcke vorsei met voorkeurstemmen door de kiezers van de KVP in de Tweede Kamer gebracht. Het re glement van de KVP bepaalde, dat een met voorkeur gekozen kandidaat alleen met toestem ming van het bestuur van deze partij het lidmaatschap van de Kamer kan aanvaarden. Bij deze gelegenheid rees de vraag: is dat reglement op dit punt juist? Öp verzoek van de KVP heeft het Centrum voor Staatkundige Vorming deze vraag in studie ge nomen. De conclusie van deze studie is, dat het reglement moet blijven zoals het is. "Rechtens is volgens het uitge- brachte rapport de regeling volkomen in orde. Een politieke partij mag van haar leden vragen zich te verbinden geen zetel te aanvaarden als zij die met voor keurstemmen behalen. Zouden zij zich aan deze van te voren beken de en door hun bereidverklaring aanvaarde verplichting niet hou den en zonder toestemming van het partijbestuur toch zitting ne men, dan kan de partij hen als lid royeren. De partij mag en kan hen niet beletten de verkregen zetel te bezetten. En omdat zij dat met een royement niet doet is er rechtens niets aan de hand. Politiek acht het Centrum de bepaling van het KVP-reglement ook juist. Immers, de KVP heeft |net veie regionale en maatschap pelijke stromingen rekening te houden. De kandidatenlijst is een kunstig bouwwerk waarbij met deze stromingen rekening is ge houden. Voor de KVP is het niet aanvaardbaar, dat bepaalde maatschappelijke en regionale groepen door acties voor bepaalde personen te voeren het bouwwerk zouden bederven. Kortom, in een gezonde partij discipline past niet dat door voor keurstemmen een fractiesamen stelling anders zou worden dan loor de partij was beraamd, "Tegen de beide redeneringen hebben wij ernstig bezwaar. Tegen de juridische omdat die geen recht doet aan onze kieswet. Het is de bedoeling van de kies wet dat de kiezer niet alleenop lijsten maar ook op de personen die op de lijsten staan zijn stem kan uitbrengen. Het is de onmis kenbare bedoeling van.de kieswet dat die stem effect heeft. Als nu de KVP van de kandida ten eist, dat zij een hun met voor keurstemmen toegevallen zetel niet aanvaarden zonder toestem ming van het partijbestuur, dan wordt de bedoeling van .de kies wet wel degelijk geweid aange daan. De sanctie van royement uit de partij betekent wei niet, dat de kandidaat zijn zetel moet prijsgeven. Maar een royement betekent wel: bij de volgende ver kiezing wordt de geroyeerde door zijn voormalige partij geen kan didaat meer gesteld. Dat is bijna even doeltreffend. rFegen het beleid hebben wij even grote bezwaren. Natuurlijk streeft een grote politieke partij ernaar haar fractie evenwichtig samen te stellen. Niet alleen naar streek en maatschappelijke groep za! worden gekeken belangrij ker nog achten wij dat gekeken wordt naar een voldoende aantal deskundigen op de belangrijkste terreinen van het landsbestuur. Maar dat houdt niet in dat de opgestelde volgorde zo heilig is, dat de kiezers er niets meer aan zouden mogen veranderen. Werkëlijk, de invloed van de partijbesturen op de kandidaten lijsten is groeit genoeg Als de voorkeur voor een bepaalde kan didaat bij de kiezers zo afwijkt van die van het partijbestuur dat hij met voorkeurstemmen wordt gekozen, laat dan het partijbe stuur zich daarbij neerleggen c-n respect hebben voor het afwij kend Inzicht van de kiezers. De winst die dit respect betekent, weegt ver op tegen het verlies aan evenwichtigheid van de fractie. Omdat elk ingrijpen van het par tijbestuur, nadat de lijst aan de kiezers is voorgelegd, onvermijde lijk een gepeuter aan de door de wet bij de kiezers gelegde keuze: betekent en dus een aantasting van de rechten die kiezers in goed vertrouwen menen uit te oefenen. TTit Nieuw-Guinea komt het be- u richt, dat majoor Middelhoff zou hebben gezegd: 'Sinds 19 de cember 1961 hebben wij als mili tairen ons gerealiseerd, dat er doden en gewonden kunnen val- j'len. Ik geloof dat het thuisfront j zich dat blijkbaar niet realiseert, j Het sneuvelen van deze militairen j is heel erg, maar het militaire be- I drijf gaat door.' Wij kunnen ons deze uitspraak best voorstellen van een militair op Nleuw-Guinea. Maar toch lijkt het niet overbodig erop te wijzen, dat wij ons vanaf het moment dat troepenversterkingen werden ge stuurd hebben gerealiseerd, wat dat betekende. Onze lezers weten dat. Het vooruitzicht van een lange rimboe-oorlog, even uitput tend als uitzichtloos, was voor ons een reden, om ons tegen het ÏNleuw-Guinea-beleid te verzetten. Het kan echter zijn, dat de ma- jjoor ons rüet-tot het thuisfront «rekent. Daar zijn wij niet rouwig om. Van een thuisfront pleegt meeleven zonder nadenken en 'kritiek te worden verwacht. Wij willen met het meeleven volstaan. Paus Johannes, heeft dinsdag in rijn particuliere bibliotheek een uur geposeerd voor de schilder Pietro Artmgoni. die een portoet xal mot-.™ waarop het hoofd en de schoudriS van de Paus voorkomen.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1