V erschil in levensstandaard tussen rijke en arme gebiedén der wereld steeds groter Rijk ruimer bij kas censureert foto's van relletjes Voorzitter voetbalvereniging verduistert 25.0uit kas feest iciest U natuurlijk de ILFORD SPORTSMAN ILFORD Jaarvergadering Nijverheid en HandeV In de puntjes Gasslang lek: vrouw gedood Jongen (12) door trein gegrepen Twee kinderen verdronken Nog: een paar nachtjes slapen... Vaderdag! m Von Balluseck overleden Hof behandelt aanranding door Duitsers Honderd kinderen blind door teveel zuurstof in cou veuse Voor VADERDAG Huur hoger Wat biijft Kwaliteit HET VRIJE VOLK DONDERDAG 14 JUNI 1962 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) In het Haarlemse concertgebouw, waar ook.kóningin Juliana van haar belangstelling blijk gaf, is gisteren gesproken over de taak van Nederland ten aanzien van de ontwikkelingslan den, Het gebeurde op de algemene vergadering van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Onredelijk' (Van een onzer verslaggevers) Bij de Amsterdamse voetbal club THK is men volkomen uit het veld geslagen. Ongeloof, verbazing en ontsteltenis wis selen elkaar af, nu aan het licht Is gekomen dat de JHK- voorzitter De J. de gehele toto- pot van de club, In totaal een bedrag van ongeveer 25.ÖÖÖ, heeft verduisterd. En. hij heeft nu al die speciale RITMEE STE R-tractatie voor Vader: een feestelijke assortiments kist met 11 fijne sigaren voor f. 4.- Vader rookt er goed van met Vaderdag! VACANTIE CM4 (oud-directeur KLM) Verdronken jongen op gedregd Als eerste inleider wees prof. dr. J, Tinbergen er op dat de levens standaarden In de rijke en de arme gebieden in de wereld nog steeds verder uit elkaar lopen. De rijkste landen (o.a. Amerika) hadden in 1938 een inkomen dat vier maal zo hoog was als het wereldge middelde en de armste (Azië 'en Afrika) kwamen slechts tot een derde van dat gemiddelde. Maar in 1961 waren deze cijfers zelfs ge groeid tot resp. vijfmaal en een kwart. „Zo'n toenemende gaping kan nooit leiden tot onderling begrip en tot stabiliteit,"aldns "brofTinbergen Een verschil van Inzicht openbaar de zich tussen mr. F. A. Blaisse, lid van de Tweede Kanier (k.v.p.), die een preadvies uitbracht over de politieke aspecten van de interna tionale hulp en prof. dr. Joh. J. Hanrath, buitengewoon hoogleraar in de niet-westerse economie te Utrecht, die sprak over „Verbetering van economisch en sociaal klimaat: Mr. Blaisse was van oordeel dat ze ker voor Nederland bilaterale hulp verlening (hulp rechtstreeks van een land aan het andere) geen aanbeve ling verdiende. De directe verbinding tussen de twee partijen en de voor waarden die moeten worden- gesteld zullen onvermijdelijk geïrriteerdheid wekken. Zie Amerika dat b(j de jonge staten in de wereld een reputatie ge niet die omgekeerd evenredig is aan de hulp die het verstrekt, aldus mr. Blaisse. (Van onze sociaal-economische redactie) Het rijk zit weer ruimer bij kas. In de afgelopen week steeg het tegoed b(j de Nederlandse Bank met ƒ.178 miljoen'tot ƒ840 miljoen. De bankbiljettencirculatie vermin derde volgens de weekstaat van de Nederlandse Bank met 146 miljoen tot ƒ5201 miljoen. I De banken zagen hun tegoed bij de centrale bank iets achteruit gaan, namelijk met 15 miljoen tot 761 miljoen. De officiële reserve aan goud en de viezen zette de stijging van de laatste weken voort. Ditmaal kwam er 14 miljoen bij waardoor het totaal steeg tot ƒ6424 miljoen. Om de 3 jaar wordt in Landshut (Beieren)" het feit herdacht dat in 1475 de toon van hertog Lode- lüijjc de Rijke jonker Jbrg met veel pracht en praal trouwde met de Poolse prinses Jadwaga. De mensen van Landshut imiteren de Ibruiloft tot in de puntjes. Dit jaar waren de 20-jarige kleermaakster Monika Wimmer en de 21-jarige student HaraldlKzetzer uitverko ren de middeleeuwse- echtelieden uit te beelden. Hier stappen ze, even voor de plechtigheid, uit de fraaie trouwkoets. In Zweden zijn vorig jaar bij na 200.000 mensen wegens dronken schap aangehouden, aldus officiële cijfers. Het was het hoogste aantal sedert de beperkingen op de verkoop van alcohol In 1956 werden opgehe ven. Advertentie I.M. met „alles in een" sneltransport, 2,8 lens en grote, goudgecoate lijnkaderzoeker. Met een jaar garantie. Prof. Hanrath daarentegen achtte juist bilaterale hulpverlening het meest doeltreffend. Hij merkte 'in zijn preadvies o.a. op: „Het Is toch eigenlijk onredelijk dat terwijl er op het gebied van de infra structuur nog zovee! te doen is in Nieuw-Guinea en zelfs Suriname, Nederland voor de multilaterale hulp. verlening per hoofd meer afdraagt dan de meeste andere landen en dat de revenuen van deze afdracht voor al gaan naar de huidige en voorma- .(Van^eenkopzer verslaggevers) Tijdens Luilaknacht heeft de rijkspolitie te Warmer een zeven tienjarige knaap die relletjes foto grafeerde, opgebracht en hem* later naa/ huis gestuurd toen de film was gecensureerd. Och, zei adjudant Vol kerink, wij hebben eens met hem ge praat en toen was hij het met ons eens dat hij de foto's die hij van de politie had gemaakt, beter kon ver nietigen. wy hebben hem gezegd: Wij ma ken er bezwaar tegen dat je als niet- persfotograaf foto's van de politie in actie maakt. Wat ga je nu met die foto's doen Dat. wist hy niet. Hij wilde ze wel afdrukken en dan aan de politie ter inzage geven. Maar wij haddfü toch liever dat hij de opna men maar onbruikbaar" maakte, want wat hebben wy aan foto's wy hebben hem niet gepakt, om dat hij fotografeerde, maar omdat hij tot de groep behoorde, waarvan wy die nacht hinder hadden. Toen hij in het bureau was, kwamen de bezwaren-van de politiemensen over dat fotograferen." De knaap zelf heeft gezegd dat hij in zijn kraag was gepakt, omdat hij fotografeerde. „Toen ik by hel'ver- zetsmonument een relletje wilde fo tograferen, werd het toestel uit mijn handen gepakt met de mededeling dat het fotograferen van deigelyke dingen a! zijn wij niet achter het ijzeren gordijn niet is geoorloofd. De adjudant kende deze uitspraak met. n-r-b, ILFORD brengt een serie SPORTSMAN camera's van 79.w tot 130.- Met ingebouwde belichtingsmeter van 172.5® tot de volautomatische SPORTSM ASTER. 295.- de legendarische fijnkorrelfilm voor de mooiste foto's van Uw leven. ALMELO 'ANP i Gistermorgen is de 49-jarige mevrouw J. Hulleman- Tjeerdsma te Almelo door gasvergif tiging om het leven gekomen. Vermoedelijk doordat een gasslang lek was heeft, de keuken van de wo ning. waar gisteravond een wasketel op een gaspitje was gezet, zich in de afgelopen nacht met gas gevuld. Mevrouw Hulleman, moeder van drie kinderen, begaf zich gistermor gen om half zes naar de keuken.,Drie kwartier later trof haar man haar dood aan. Geleerden van een Sowjet-expedi- tieschip hebben 5120 meter als groot ste diepte van de Middellandse Zee gemeten. Zeven jaar geleden mat een Franse geleerde. 4619 meter als j grootste dieptepunt. De J., die al zesentwintig jaar lid is van JHK en acht jaar als voor zitter optrad, genoot het volste ver trouwen en steunende op dat ver trouwen was het voor h*m niet zo moeiiyk, om zyu medebestuursleden, die aan de venJw?*enne part noch deel hebben, zand in de ogen te strooien. Als toto-administrateur kon De J over het geld, dat op een afzonder- ïyke spaarrekening stond geboekt en bestemd was voor de bouw van een nieuw clubhuis, beschikken. Vorige week heeft De J., die zyn geweten niet langer het zwügen kon opleggen, een volledige bekentenis tegenover het bestuur afgelegd. Vol gens zyn verklaring had hy het geld over de laatste vijf jaar regelmatig opgenomen voor privé-doeleinden, omdat hy boven zyn stand had ge leefd. Bij JHK wordt deze malversatie binnenkort in een algemene vergade ring behandeld. In afwachting daar van heeft men nog geen vt rdere stap pen ondernomen. Medelijden met het gezin van Da J. «peelt daarbij «en grote rol. (Van een onzer verslaggevers) De twaalfjarige Johannes Barg- mans uit Hengelo is gistermiddag omstreeks vijf uur op de spoordijk van de lijn Hengelo Almelo door een trein aangereden en kort1 daarna aan xijn verwondingen overleden. Het kind was samen met zijn zeven jaar oude broertje over een muurtje geklommen en de dijk opgeklauterd om oud ijzer te zoeken, dat hij wilde verkopen. Op het moment dat de trein naar Almelo met een snelheid van zestig kilometer naderde, wilde de jongen naar zijn broertje, die aan de kant van de dijk was achtergebleven, toe- rennen Toen hij zich tussen de rails bevond werd hij door de trein ge grepen. lige overzeese gebieden van Frankrijk dat zelf per hoofd minder bijdraagt." Ir. H. J. A. Hendrikx. oud-presi- dent-dlrecteur van de Ned, Heide Mij. sprak over de praktijk der hulp verlening. Hij deed dit o.a. aan de hand van een regionaal ontwikke lingsplan in Iran (stuwdam, riet suikerfabriek, irrigatiewerken enz.) waarbij Nederlanders een rol spelen. Een opsomming van de moeiiykhe- den die zich bij dit soort werken voordoen besloot hij met de woor den: „Hoe,zwaar onze taak ook is. zij is onh opgelegd en wij kunnen en mogen haar niét negeren." Laatste preadviseur was mr. A. J. Guepin, vice-president van de N.V. Philips te Eindhoven. Hij belichtte dg rol die de ondernemers kunnen spelen in het contact met de ont wikkelingslanden. Hij meende o.a. door het ontbreken van cijfers over door bedrijven uitgezonden deskun digen; deze rol nog vaak wordt on derschat. Zo weet men door onvoldoende voorlichting in de ontwikkelingslan den ook niet dat de kapitaalstroom die hun toevloeit uit hef oostblok (Sowjet-Unie enz.) in de jaren 1956- 1959 slechts een veertigste bedroeg van die uit het westen Wei bekend daarentegen is Chroesjtsjows bewe ring dat de kapitalistische landen jaarlijks de ontwikkelingslanden voor twintig miljard dollar zouden bero ven. Het advies betaogde aan de hand van deze voorbeelden dat: „Wij niet alleen onze produkten moeten verkopen maar ook het particuliere bedrijfsleven zelf. dat immers vol gens hem „zo met de grondslag dan toch tenminste een der vrucht baarste bestanddelen van een mo derne sociaal-economische structuur is". De toe'lichtmg op het preadvies van mr. Guepin, die door ziekte verhin derd was. werd gegeven door dr. J. C. Ramaer, economist bij de N.V. Philips. Hij wees erop. dat het Ne derlandse bedrijfsleven naar ver houding weinig orders krijgt om deel te nemen in de hulp aan de ontwik kelingslanden; minder dan men op grond van de bedragen, die Neder land aan de Wereldbank beschikbaar stelt, zou mogen verwachten. Eén der oorzaken was volgens hem. dat de ontwikkelingslanden (die aankoop beslissingen nemen) vaak een ver keerd idee hebben over ons land; wel kennen zij het als landbouwland en bakermat van bagger- inpolde ringsspecialisten, maar niet als hoog ontwikkeld industrieland. (Van een onzer verslaggevers) De 8-jange Jacob de Waard is gisterochtend in de Staalbaven te velsen-Noord te water geraakt en ver dronken, In de haven van het Twentekanaal te Lochem is gistermiddag het 5-jarige meisje Deurwaarder bij het spelen op het schip van haar vader over boord gevallen en verdronken. Advertentie I.M. Advertentie LM. Zó branden Ritmeesters dat bewijst hun klasse Nu wordt Uw verwachting over troffen! Landschappen, taferelen, portretten, alles is mooier dan in Uw herinnering. Tot in ieder detail. Dat is bet wonder van KLEUR EN WARMTE. Van ADOX C18 kleurenfilm. ...en'een LIESEGANG PROJECTOR toont Li ieder deiail van al Uw dia'i. DEN HAAG (ANP) De heer F. von Balluseck, oud-directeur van de KLM lx gistermiddag op 70-jarige leeftijd in Den Haag overleden. De heer Von Balluseck heeft de KLM van 1934 tot 1957 gediend. Vooral na de oorlog heeft hij zowel nationaal als internationaal groot ge zag verworven als deskundige op het gecompliceerde terrem van tarieven en vervoersvoorwaarden in de lucht vaart. Zijn sprong naar de top van de KLM begon in 1948, toen hij werd benoemd tot, onderdirecteur en daar mee de leiding kreeg over de lijn- bedrljven Europa. Afrika enBijzonde- re Vluchten. Een jaar later volgde hij Hans Martin op en kreeg hij de leiding over het gehele Directoraat Vervoer. Op 31 augustus 1950 werd de heer Von Balluseck benoemd tot directeur van de KLM. Als tarieven-expert is hij op alle na-oorlogse lATA-conferentles leider van de KLM-delegatie geweest. Op 31 december 1956 verliet hij de KLM met eervol ontslag wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd. Daarna was hy nog als speciaal adviseur aan de directie van de KLM verbonden. DEN BOSCH (ANP) Twee jeugdige Duitsers stonden woensdag voor het gerechtshof m Den Bosch wegens een poging tot aanranding van de lfi. jar,ge Anne Fonlet- uit Cbèvremont- Kerkrade, op 14 juni van het vorig jaar m het Aambosch te Heerlen Een parkwachter had het meisje bewusteloos aangetroffen Na arresta tie van de 19-jange Karl W. uit Als- dorf en de 24-jange Kar] H„ bleek dat de jonaste gepoogd had het meis je te wurgen toen ze op zijn voor stellen niet in wilde gaan De rechtbank te Maastricht veroor. deelde op 12 februari de jongste Duit ser tot drie jaar met aftrek en de oudere tot twee jaar met aftrek. in hoger beroep heeft procureur- generaal mr. Van Overveldt tegen de jongste vier jaar met aftrek geeist en tegen de oudere bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Uitspraak over veertien dagen. Gintrrmiddnr heeft de rijkspolitie ie Dinteloord de 20-jarige bakkers knecht C. P. Meeiiwissen wonende fe Boerendijk (gemeente Fijnaartl, op- gedregd. Het slachtoffer wa» zondag middag bij het zwemmen in de Dintel verdronken. jTVe huurverhoging is door de 'XJ Tweede Kamer aanvaard. Met de protestants-christelijke par tijen stemden de VVD en de KVP voor. Enkele KVP-afgevaardigden verklaarden zich tegen de wet. Maar zij vormden met hun drieën geen bedreiging voor de minister. Deze huurverhoging onder scheidt zich van de vorige huur verhogingen op een kardinaal punt. Het was deze keer niet de bedoeling tot een betere volks huisvesting te komen, maar tot een vermindering van de subsi dies. die de staat geeft. Dit op zich zelf belangrijke aspect van de zaak heeft de strekking van de wet geheel bepaald. De volkshuls- vesting is op het tweede plan ge raakt. Geen wonder dat de rooms- katholleke Volkskrant zich over de afloop van het debat niet verheugd toont. De krant betoogt dat het huidige kabinet op ver schillend terrein goed werk heeft gedaan, maar dat het huurbeleid nooit heeft kunnen bevredigen. jAeze overtuiging is blijkbaar ook J die van de fractie van de KVP in de Tweede Kamer. Met grote meerderheid heeft zij de minister gesteund blijkbaar omdat zij vindt dat het kabinet nog steeds goed werk doet. Een kleine en dus voor het kabinet onschadelijke minderheid heeft door tegen te stemmen gedemonstreerd dat het huurbeleid niet bevredigt. Het resultaat is dat een huur verhoging. die de volkshuisvesting geen stap verder brengt, haar be slag heeft gekregen. In de politiek tellen de resultaten. Ook daar geldt: aan de vruchten kent men de boom. W/ie de verklaringen van het secretariaat van prins Bem- liard en de heer Lunshof verge lijkt za! het niet ontgaan, dat de Prins zich koninklijker gedraagt dan de hoofdredacteur van Else vier. De laatste omzeilt met name dat In de bespreking tussen beide heren Is komen vast te staan dat zijn opzienbarende artikel uitging van ten dele onjuiste informaties. Dat is dan nogal wat als rren voor ogen houdt dat dit artikel enkele dagen voor de gemeente raadsverkiezingen gelanceerd werd onder de titel 'Het verraad' en dat daarin de integriteit van een aantal vooraanstaande maar niet met name genoemde Neder landers tot in de wortel verdacht gemaakt werd. He.,Prins heeft, zijn felle'lopmer- 'J kingen "ingetrokken, met be houd van hot bezwaar, dat de heer Lunshof voor zijn Verhaal onj jlste inlichtingen gebruikte en eveneens met behoud van het be zwaar, door de heer Lunshof ge deeld, dat het stuk een verkeerde Indruk gevestigd kan hebben. De hoofdredacteur van Elsevier die zo in strijd handelde met de jour nalistieke zorgvu:- rheld en nu, na zijn gesprek me de Prins, toch nog zo naar zich toerekent, maakt geen fraaie Indruk. Blijft, ook na deze affaire, nog- lets te doen voor minister-presi dent De Quay, die immers onmid dellijk na de verschijning van het artikel 'Het verraad' een aantal vragen van mr. Burger op zijn tafel kreeg. Het wordt nu ten hoogste tijd dat op die vragen een antwoord komt. Het grote Vredestein-concern niet fabrieken in Loosduinen, Doetinchem, Enschede, Maastricht en-Goor kampt als zovele bedrij ven met personeelsgebrek, zo zeer zelfs dat een verwachte stijging van de omzet erdoor werd tegen gehouden. Het jaarverslag over 1951 zegt, dat in verband hiermee verdere uitbreiding werd gegeven aan de uitbesteding van werk aan werk plaatsen voor lichamelijk en gees telijk gehandicapten. jïfen zin uit het jaarverslag wil len wij met bijzonder veel ge noegen citeren; 'De ervaringen hiermee blijven vooral kwalitatief bijzonder gunstig.' Voor de gehandicapten, die door prodc klief werk in staat worden gesteld zich economisch nuttig te maken, mag het een grote voldoe ning zijn, dat hun arbeid van in dustriële zijde zo zeer op prijs wordt gesteld, dat er in het ver slag van een van de grootste on dernemingen in ons land speciaal melding van wordt gemaakt. De luchtvaartmaatschappijen Air France en Air Algerie hebben vandaag hun diensten hervat, na smds 1 april onder bedreiging van de OAS de dienst te hebben gestaakt. OOSTERBEEK (ANP) Ongeveer honderd kin deren, geboren in de pe riode 1950—1955, zijn blind geworden, doordat zij als baby in de cou veuse te veel zuurstof kregen toegediend. Sinds 1955 staat de couveuse- behandeling In Neder land ook onder controle van een oogarts. De toe diening van zuurstof heeft bijzondere aan dacht gekregen. Mevrouw dr. J Schap- pert-Ktmmyser, oogarts en secretaresse van de Algemene Nederlandse Vereniging ter voorko ming van blindheid, ont hulde dit gisteren in een rede, die zij op een bij eenkomst van de Natio nale Vrouwenraad in Oosterbeek hield. Nederland telt op het ogenblik ongeveer 6500 blinden. 650 daarvan zijn kinderen. Ruim 80 per cent, van de 15 miljoen blinden in dp wereld woont >n de onderont wikkelde gebieden. Mevrouw Schappen besteedde ook aandacht tan bedrijtsungcvailen, die vaak ernstig ooalet- sel veroorzaker. Vee! ie weinig wordt nog van veiligheidsbnllen gebruik gemaakt. Ook op scholen zou de aanwezigheid van veütgheidsbnllen drin gend noodzakelijk 'n meende mevromv Schap- pert. in verband met hpt grote aantal scheikun dige proeven, die de laat ste jaren op de middel bare scholen wordetn ge daan.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1