Reactorcentrum een gevaar voor recreatie eti natuurreservaat nu met aan de orde stellen Man liet pleegdochter vergiftigde thee maar waarom snel Het Vrije \ölk Voorzitter metaal-werkgevers: SpecuSatic Miserabel Principes HET VRIJE VOLK ZATERDAG 16 JUNI 1962 PAGINA' 2 i!i;i:!T!ï!:i!i3:i:mTm:i!ia!i:rara!tiiij:rai!:iiriKri: tiararaxirrr rutrn riT!'T::!,:,iTiT!Tn'i,iTiii Tekort aan arbeiders Meer medewerkers Teleurstellingen Klachten van VVV Na tuurbeschenni n g Rijkspolitie steil onderzoek in naar charges op Wormer-luilak Protest Europese Beweging bij Franco 'Otn uit huis te krijgen' Niet dodelijk CHARMANT weet nog niet waar Euratom aan toe is (Van een onzer verslaggevers) De Tweede Kamer heelt Euratom met gejuich begroet. Bij wijze van spreken dan, want een Kamer juicht met. Die heeft grote instemming of voldoening. En daarvan hebben vele spre kers doen blijken. Euratom wordt de eerste Europese instelling op Nederlands grondgebied, om precies te zijn op de duingrond van Petten. Nog precieser: in het staatsnatuurreservaat dat de Rietput heet,, en dat grenst aan de badweg die van Sint Maartenszee naar het strand leidt. a'aat hoe ^!nkt,Petten zelf over de overeenkomst met Euratom? En wat vindt men ervan in het dorp Smt Maartenszee, dat evenals Petten tot de gemeente Zijpe behoort? Als de rode vlag is gehesen het teken dat er schietoefeningen v:arden gehouden, kunnen debadgasten van St. Maartenszee met een omweg het strand bereiken Ook nu is het dus niet allés pais en vree in hel duin. 1 'V '.klsr het, drassige duinland van hal nu nog' vrij toegankelijke reservaat, dc Rietput verheft zich de reactor waarmee RCN en Euratom gezamenlijk zttlicti gaan werken. (Van onze sociaal-economische redactie) Over een verdere inkrimping van het aantal arbeidsuren kunnen wij pas spreken als begrepen wordt, dat korter werken een streven dient in te houden naar een zo groot mogelijke arbeidsproduktiviteït, met alle daartoe geëigende maatregelen van de ondernemers enerzijds en een goede arbeidsprestatie van de werknemers anderzijds. Zolang moet worden geconstateerd, dat hieraan op het ogen blik toch wel zeer veel ontbreekt, is er bezig iets verkeerd te gaan dat eerst moet worden hersteld. Aldus de voorzitter van de Fede ratie Metaal- en Elektrotechnische Industrie, ir. W. van Osselen, in zijn jaarrede op een bijeenkomst van de besturen der aangesloten organisaties te Scheveningen. Ir. Van Osselen zei, dat de ar beidstijdsverkorting wel is opgevan gen door produktivlteitsverhoging, maar dat men er niet in gëslaagd is de normale produktiviteitsgroei te verwezenlijken. De belangrijkste oor zaak hiervaii. is het tekort aan ar beidskrachten. 'Enerzijds is deindividuele arbei der zich thans meer dan ooit bewust van zijn onmisbaarheid en ander zijds reageert de leiding, om verder verlies van personeel niet te riske ren. op een wijze die voor een nor male gezagshandhaving niet bevor derlijk kan worden geacht.' Hij constateerde, dat' de onderne mers de huidige situatie niet altijd blijken te beheersen en hij wees er op, dat een verminderde arbeids- spanning de grondslagen van onze weivaart ernstigkan aantasteD. In dit verband vroeg hij zich af of het wel verantwoord is nu reeds een ver korting van de arbeidstijd aan de or de te stellen. Naar aanleiding van het plan van de Algemene Nederlandse Metaalbe- drijfsbond om door een nieuwe werk wijze dieper en beter in de onderne mingen door te dringen merkte ir. Van .Osselen op: Uk geloof dat wij, werkgevers, al le begrip moeten hebben voor het feit, dat onze arbeiders veel meer als medewerkers dan als alleen maar werkers moeten worden gezien en ik meen, dat wij er voor open moeten staan om over ieder plan, dat hier toe kan bijdragen, met de werkne mersorganisaties van gedachten te wisselen.' De FME-vooi'zitter dacht hierbij vooral aan het functioneren van de ondernemingsraden. De communicatie tussen ondernemingsraad en het ove rige personeel vraagt grote aandacht. Nog nergens is het probleem opge lost hoe de leden van de onderne mingsraad hun verworven ervaring naar het gehele personeel kunnen uitdragen. Hij vreesde, dat de beslissing over een nieuw loonsysteem zo lang zal uitblijven, dat de metaalindustrie niet per 1 januari 1963 over een nieuwe c.a.o. zal beschikken, Z(jn nadruk- kelu'kp wens was, dat spoedig een beslissing zal worden genomen. Het is beslist niet een 'warme reac tie'. De Verenigingen Voor Vreem delingenverkeer zijn verre van enthou siast. En in het gemeentehuis is niets meer merkbaar van de geestdrift van vroeger. Met vroeger bedoelen we de buiten gewone raadsvergadering van april 1957, waarin directeuren van het RCN, het Reactorcentrum Neder land,- hun toehoorders een periode van welvaart in het vooruitzicht stel den. Uit het heimduin tussen Petten en de badweg van Sint-Maartenszee torenen al sinds enige jaren de hoge fluxreactor en twee slanke schoor stenen omhoog. Een aantal employés, ongeveer zestig, is gehuisvest in de badplaats Petten en bouwgrond is daar nu niet meer besihikbaar. maar de hoge verwachtingen zijn nog niet in vervulling gegaan. De topmensen van het P»CN heb ben zich niet in de plattelandsge meente Zijpe gevestigd. 'Het bestuur van dc gemeente,'zegt de gemeentesecretaris, de lieer M. Stolp, de burgemeester is momen teel met vakantie 'is teleurgesteld. - Er zjjn bepaalde dingen beloofd, die niet zjjn uitgekomen. Een mooi duingebied, een prachtig wandelterrein, is verloren gegaan. Dè uitbreiding van de acht dorpen die tot de gemeente behoren, heeft jaren tarig gestagneerd, omdat we niet wis ten waar we aan toe waren. Waar moeten de woningen voor het RCN- personeel gebouwd worden? We we ten het'nog niet. De burgemeester is niet zo lang ge leden naar Brussel gegaan voor een bespreking met Euratom en hij kreeg de indruk, dat er hier een Europees centrum zou verrijzen. Maar het ziet er niet naar uit. De hoge functiona rissen van Euratom, zo vermoedt men nu, zullen zich wel in Bergen, Schoor! of Alkmaar gaan vestigen. Daardoor wordt het ook dubieus of de Europese school wel in de ge meente gevestigd zal worden. Er wordt in de officiële stukken steeds gesproken over Petten en omgeving.' Moeilijkheden die men in Zijpe niet had voorzien, hebben zich ook geopenbaard. :De grondprijzen zijn jjest^gen,. De. eigenaren houden de grond liefst vast. Voor die, achter de tuinen gelegen, grond bestaat grote belangstelling van de zijde van bun galowbouwers en bloembollenkwe kers. We weten niet waar we aan t.oe zijn, dat is de klacht van zowel ge meentebestuur als van de VVV's. Wat wel is komen vast te staan door de behandeling van deze kwes tie in de Kamer, is: in eerste instan tie zullen ongeveer 125 buitenlandse employés van Euratom hier komen werken; later in totaal 400. Om te beginnen zal slechts één hectare van het natuurreservaat De Rietput bebouwd worden met een technologische werkplaats en een laboratoriumcomplex. De schietopstelling van de artille rie, die zich nu aan dc kop van de strandweg bevindt, zal, nu Euratom zich zal vestigen tussen de reactor en deze weg, verplaatst moeten wor den. Er is voorgesteld, de batterijen 500 meter noordelijker te plaatsen. Dat betekent, dat ze aan de rand van het natuurreservaat het Zwanen- sa* s&ïftiMpfpil m w.i.sr zui-vn kaaien. ;.5> (ra.';;'iz*e zone komt dan te liggen in het ge bied van het Zwanenwatcr, dc broed plaats van de lepelaars. De ministers achten dat een voor deel, want 'het is een terrein dat slechts bij uitzondering door mensen wordt betreden.' Vooral de VW van Sint-Maar tenszee maaktzich zorgen. Ter weerszijden van de weg naar zee is er nu nog een vrij terrein, links de Rietput, maar daar gaat men al een begin maken met de bebouwing. Aan de rechterkant, de strook tussen de badweg en het terrein van het Zwa- nenwater. wil men voor het schieten met de battcr(jen gaan gebruiken. 'We zien liet somber in voor de recreatie.' zegt de secretaris van de VW, de heer J. A. de'Vries. 'Het zal sj.tï ün.' '---r t.üjfb.i of de badgas ten kunnen tussen twee prikkel draadhekken door naar het strand wandelen. Aan de zuidzijde zien ze dan de bebouwing en aan de noord kant het geschut. De verplaatsing van de schietbaan betekent, dat hij pal voor een nieuw bungalowterrein komt te liggen. Het plan voor dat terrein 250 stenen huisjes achter de duinrand is pas goedgekeurd.' Wel heel duidelijk is tussen Petten en Sint-Maartenszee het gedrang om de ruimte. Lichtpunten voor natuur bescherming en recreatie zijn er ook. In het Rietput-reservaat zuilen, zo hebben'de ministers toegezegd, geer gebouwen worden opgetrokken die ook buiten het duingebied kunnen worden geplaatst. Met andere woor den, men wil zo .zuinig mogelijk zijn met dit terrein. De Nederlandse wetgeving zal op het Euratomgedgelte van toepassing zijn. Er mag dus'maar, niet zonder planologischr overleg worden ge bouwd. Het is echter ook waar. dat RCN en Euratom inde komende jaren stellig snel zullen groeien. De gemeente Zijpe is niet meer zo blij met die groei als een paar jaar geleden. Ze ziet de groei nu meer als een bedreiging voor dc recreatie dan als een 'opstoten in de vaart der volken'. Dc districtscommandant Tan de rijkspolitie te Amsterdam, overste P. Laverman, heeft zijn districts recherche opdracht gegeven een on derzoek in te stellen naar de gebeur tenissen in Wormer in de luiiak- nacht. Aanleiding daartoe waren de be richten over het in beslag nemen van een fototoestel en het vernieti gen van een film die door een jeug dige toeschouwer tijdens charges van de rijkspolitie 'ter plaatse gemaakt waren. Overste Laverman wenst geheel op de hoogte gesteld te worden van de handelingen die door de rijkspolitie ter plaatse zijn verricht, ten einde vast te stellen of hier van misbruik van bevoegdheid sprake is geweest. (Van een onzer verslaggevers) 'Nee, ik heb haar niet uit de weg willen ruimen.' 'U hebt toch maar opzettelijk aftreksel van die muizentanve in haar thee gedaan.''Ja, dat ontken-ik ook niet,_maar ik heb haar niet willen- doden.' Met deze schermutseling tussen de president van de Amster damse rechtbank en de 48-jarige Amsterdamse stoker Jacob de J. begon gistermiddag een zitting, die zo'n onverwachte draai kreeg, dat zij voortijdig moest worden afgebroken. a De mededeling, van de stoker dat hel meisje, de 2Ö-jarige inpakster A. de V.. 'overal vanaf geweten' had een verhaal, waarmee hij pas kwam, toen hij voor de rechtbank stond maakte het noodzakelijk de zaak tot 8 september aan te houden: namelijk om het slachtoffer, dat aan ernstige en pijnlijke vergiftigingsverschijnse len geleden heeft, opnieuw zelf te ho ren. Zij is thans met vakantie in het buitenland en de rechtbank zal haar medebrenging door de politie gelas ten.- Begin oktober 1961 alarmeerde een van de stoker afkomstig briefje dat eindigde met de woorden: 'U kunt de politie bellen en mij laten arres teren' de artsen van het ziekenhuis iir. Baarn: waar het meisje voor een blindedarmoperatie naar toe was ge bracht. De vrouw van een gokker in Wallstreet beseft de portee van Jt geval niet. Verdient hij, dan prijst zij. Verliest hij, dan krijst zij: Die handel van jou ismaar mal, Piet. Het briefje luidde: Dokter, geeft u A. yan zaal 6 alsjeblieft nieuw bloed, want ze heeft vier weken ge leden zwaar vergif gedronken. Nu ik zie. dat het. kind zo moet lijden en d'r haar kwijt is, kan ik het niet meer uithouden. Dokter, ik hoop dat u haar kunt redden.' Welk gif was er gebruikt? Dat was de vraag, die allereerst moest wor den beantwoord, opdat men dan zo mogelijk een tegengif zou kunnen toedienen. Het ogenblikkelijk inge stelde onderzoek van de Amster damse recherche wees uit, dat de 'stoker bij een drogist een buisje gif- I tige muizekorrels had gekocht.. Met i een deel ervan had'hij m een vaas i een aftreksel bereid en hij 'had haar j dat in gedeelten in kopjes thee te drinken gegeven.. I Tie Amsterdamse gemeenteraad Toen zij de volgende dag buikklach- JL/ i, -i lie verkwikkende eensgezind- heid waarmee op het congres van de Europese Beweging in München Spanjaarden uit Spanje zelf en Spanjaarden in ballingschap vrijheid en demo cratie in hun eisten voordat Spanje zou worden toegelaten tot de Europese Gemeenschap heeft weerklank gevonden in ons par lement. De in München geformu leerde verlangens werden in een motie vastgelegd, die door de heer F. Goedhart van de PvdA mede namens ondertekenaars uit de ARP, de CHU en de VVD werd ingediend. Tot veler verbazing had van de KVP niemand de motie mee on dertekend, hoewel vaststaat dat KVP-leden daartoe wel waren uitgenodigd door de andere on- dertekenaax's. Verbazing omdat daardoor de indruk, die een ge zamenlijke actie van de grote democratische partijen zou heb ben gemaakt, verloren is gegaan. j"le KVP heeft bewust een duide- lijke gezamenlijke manifes tatie niet gewild. Zij is daarom met een eigen motie gekomen, die op twee punten van de motie- Goedhart afweek. Spanje werd er niet in genoemd. En enige van de te München opgesomde vrij heden, die hersteld zouden moe ten worden, waren weggelaten. De bedoeling was duidelijk. Onze regering kan een duidelijk tegen het huidige regime in Spanje gerichte motie niet ge bruiken. En om de regering ter wille te zijn liet de KVP na Spanje te noemen. Haar motie werd daarmee van het merg ont daan en tot een hol bot. Om dat niet al te duidelijk te laten opvallen heeft de KVP- woordvoerder dr. W. Schuyt de hem bekende tekst van de motie- Goedhart op enige andere punten gewijzigd, zodat zijn motie niet letterlijk gelijk was behalve het noemen van Spanje aan de motie-Goedhart. Op die van zelfsprekende vraag of hij de weggelaten vrijheden dan niet zo belangrijk vond wist dr. Schuyt niets anders te antwoor den dan dat hij toch niet de ver klaring van de Rechten van de Mens kon opnemen. Een arm zalige en ontoereikende veront schuldiging. Tiet gevolg van dit alles is dat het Nederlandse parlement zich niet eensgezind achterde Spanjaarden in München zal plaatsen. Dat de KVP onbedoeld de indruk heeft gewekt dat het recht van de vrije meningsuiting en! van vrijheid van vèreniging haar niet zo ter harte gaat. En dat minister Luns waarschijnlijk toch een motie aangenomen ziet waarover de Spaanse ambassa deur zich zal beklagen, omdat in ons eigen parlement van die motie gezegd is dat zij zich met de binnenlandse aangelegen heden van een ander land in laat. Dat is een vrij miserabel resul taat voor een partij, die .zoals de Volkskrant verzekert, zeef ge kant is tegen hét huidige Spaan se regime. DEN HAAG (ANP) De Europese Beweging in Nederland heeft telegra fisch een protest gezonden aan het Spaanse staatshoofd Franco, naar aanleiding van de maatregelen, die zijn getroffen tegen Spaanse deelne mers aan het congres van de bewe ging in München. In het telegram worden de maatregelen 'een flagran te schending van de menselijke rech ten, die de grondslagen vormen van de Europese gemeenschappen', ge noemd. DEN HAAG (ANP) De behande ling van een kort.geding.over.de maximumprijzen voor aardappelen door de president van het college van beroep voor het bedrijfsleven was gistermiddag snel geëindigd. Na in raadkamer te zijn geweest verklaar de de president, mr. J. .in "t Veld, dat hij niet bevoegd was een beslis sing te nemen. Het kort geding zal nu worden om gezet in een gewone beroepzaak, die op korte termijn wellicht maandag aanstaande voor het voltallige college zal dienen. Een Amsterdamse grossier in aard appelen, de.firma Gebroeders Karse- boom, had het" kort geding aanhan gig gemaakt tegen de ministers van Economische Zaken en van Land bouw en Visserij. De firma had, toen de aardappel prijzen nog vrij waren, honderd ton aardappelen voor 47 cent per kilo gekocht. Toen de maximumprijsre geling inging, had zij die hoeveelheid nog in haar bezit. Zij vroeg onthef fing van de maximumprijs-bepalin gen 'en ging bij de president van het college in beroep nog voordat zij het weigerend antwoord van het ministe rie van Economische Zaken had ont vangen. In %en van de zes zaken betreffen de de exportquotering voor consump tieaardappelen die op-18 mei behan deld zijn, heeft het college van be roep voor het bedrijfsleven gisteren uitspraak gedaan. Het college verklaarde het beroep van de exporteursfirma Gebrs. A. en P. de Feijter in Breskens tegen de aanwijzing van. de minister van Landbouw niet ontvankelijk. De firma was in beroep gekomen tegen het besluit-van het Produkt- scliap voor Aardappelen betreffende de exportquotering en tegen '.iet. be sluit om houders van lopende export contracten alsnog tegemoet te komen. Het bedrijf moest op grond van een contract met Engeland' nog 683 ton aardappelen leverei), terwijl het hem door het: preduktschap toegewe zen contingent 187-ton bedroeg. Later kwam daarn nog 13 of 63 ion (af hankelijk van beschikbare schceps- ruimte) bij. Het college van beroep overwoog onder meer dat het produktschap be voegd is tot ingrijpende maatregelen als expörtquotering. - ten kreeg, heeft hij er enkele artsen bijgehaald ('De eerste vertrouwde ik niet: die deed niks'). De laatste con cludeerde blindedarmontsteking, het geen door een arts van de GGD be vestigd werd. Z(j werd ook geope reerd, maar men verbaasde zich over het resultaat en over de verlammings verschijnselen en haaruitval, "die daarna nog optraden. De onjuiste diagnose bleek échter geheel verklaarbaar, toen bleek dat de giftige muizekorrels talliumsuifaal bevatten, een gif dat een uitwerking als van blindedarmontsteking kan hebben. De officier van JustiUe vrees er aan de hand van literatuur op dat er in een reeks moordzaken, waarbij tallium gebruikt wat, tienmaal een verschillende diagnose was gesteld. Tegenover de politie hart de stoker ais motief opgegeven, dat hij de pleeg dochter. met wier moeder hij samen woonde, 'uit huis had willen hebben. Hij had haar ziek willen maken en dan- zou ze wel bij haar eigen vader intrekken, zo hoopte hij. Bij de rechter-commissaris luidde zijn lezing echter, dat hij weer vrij man wilde zijn en dat cfe vrouw hem, tengevolge van een uitbarsting, wel op straat zou zetten. Maar thans, ter zitting, vertelde hij dat hij in overleg met het meisje, gebruik had gemaakt van rotten kruid, om haar zwangerschap te ver storen. Een gerechtelijk deskundige toxicoloog verklaarde te weten, dat in een soort volksgeloof rottenkruid ten onrechte aïs een deugdelijk abor tief middel wordt gezien. Tegen liet huidige verweer van de stoker pleitte, zo meende de presi dent, dat de verdachte bij de rechter commissaris gezegd had. 'Ik durfde haar (tijdens ziekenbezoek) niet op te biechten wat er aan de hand was.' 'En.' zo veronderstelde de presi dent verder, 'als het meisje ervan af geweten heeft, zou ze aan de artsen toch we! gezegd hebben, dat ze ver gif had gedronken.' Op deze voor de strafzaak kardinale vragen zal z(j dus alsnog de rechtbank antwoord moeten geven.. De loxicoïoog, drs. D. D. Boer uit Den Hang deelde de rechtbank nog mee, dat de hoeveelheid tallium (circa 150 mg) die het meisje binnen gekregen had, zijns inziens niet dode lijk was. heeft deze week gediscus sieerd over de vraag of aan het drinkwater fluor moet worden toegevoegd. De woordvoerder van de AR-CH-fractie verklaarde zich tegen. Hij had principiële be zwaren. En de woordvoerder van de VVD betoogde, dat door toe voeging van fluor aan het water een inbreuk gemaakt zou worden op de persoonlijke vrijheid van de verbruiker, weshalve hij ook principieel tegen het voorstel was gekant. Over de aangevoerde bezwaren zelf willen wij het niet hebben, ook al delen wij ze niet. Maar wel vestigen wij de aandacht, op het feit. dat ze zo nadrukkelijk ais principieel worden aangediend. Want in tegenstelling tot de Am sterdamse AR-CH-raadsleden hebben de AR-CH-raadsleden in Rotterdam vóór fiuoridering van het drinkwater gestemd. En ook de principes van de Amsterdamse antirevolutionaire wethouder leidden tot een andere houding dan die van zijn fractiegenoten. Hetzelfde geldt voor de VVD- principes: een deel van de frac tie stemde tegen, een ander deel vóór het voorstel. Zou dat er niet op kunnen wijzen, dat het goed zou zijn iets voorzichtiger te zijn met het gebruik van het zware woord 'principieel'? Advertentie l. .11. TUSSEN NEUS EN LIPPEN SULOEN VOOR EEN

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1