en unt rc e oever Brielsehe Maas wordt beter van ODI en Succes Bromfietser over Brielsehe Gat in discussie bij ,Z.-H. Landschap' Dr. Poll: vreemde sprongen op kermis Wederom dronken achter 't stuur Mauritsmedaille voor de prins TAXI? EUROTAX 69 4.60 Bromfietser en passagier hij botsing gewond Inbraakies in kantines Truck vernielt lantaarnpaal Burgemeesters spreken over watersport Wisselkoersen Veemarkt Rotterdam Voetbalprogramma voor zomeravonden GEVONDEN' Ylaardingen spaarde bijna lialf miljoen Man bedwelmd in pompkamer GEB Bromfietser botst tegen auto - schade Vreemd verbaal van autobestuurder, die doorreed na botsing Veilingnieuws HET VRIJE VOLK DINSDAG 19 JUNI 1962 PAGINA 4 (HIROTAX) ft'TELEFOON Scholen Zaterdag 4s een gelukkige dag geweest voor ODI en Succes. Voor laatstgenoemde club was een beslissingswedstrijd vast gesteld tegen Hoogvliet, de kampioen van de 2e klasse van de RKB om een plaats in de landelijke competitie. Binnen een maand zijn in Diergaarde Blijdorp twee gi raffen geboren. Op 24 mei kwam Serengeti ter wereldop 9 juni 'ingane, die u hier met haar moeder Sabrina ziet. Ingane is een Zoeloe-woord voor baby. Een in Gouda wo nende diergaardevriend heeft deze naam voorgesteld. Er kwamen nog zestig andere sug gesties binnen, waarbij Brigitte Bardot. ESerengeti en Ingane zijn beide wijfjesgiraffen. Hele dure rit De begin- en eindpunten van de bussen op de Brocrsvcst worden veranderd. Bij de Koemarkt stopten tot dusver de buslijnen 43 cn 48 en niet ver daarvandaan vindt men de begin- en eindhalten van de bussen 44 en 60. De opgestelde bussen vormen een belemmering voor het snel doorstromen van het verkeer. Om de verkeerssituatie te verbeteren stellen B. en W. de raad voor om het aantal bussen hier te beperken. Daarbij zou de overs tapregeling bij de tramhalte op de Koemarkt gehandhaafd kunnen worden. Advertentie LM.. Op de Buitenhaven-weg kregen gis teren de bromfietsberijder T. J. M. en ztjn duopassagier C. A. een her senschudding toen de bromfietser te .plotseling naar links zwenkte en werd aangereden door de autobe stuurder J. K. uit Schiedam. A. en M. zijn ter plaatse behandeld en naar huis gebracht. In de Kantine van de voetbalver eniging Schiedam in het Hargs- sportpaik 'is vannacht ingebroken. De daders vei-schaften zich toegang tot net gebouwtje door een ruit, van het klap raam m te drukken. Er wordt een hoeveelheid snoepgoed vermist. Ook in de kantine van de voetbal vereniging Ursus, eveneens op het Hargaiterrein is ingebroken. Hier .kwam men binnen via 'n ontbreken de ruit van het bovenraam. Er wer den koeken en wafels buitgemaakt. DEN HAAG (ANP) Prins Bern- hard zal donderdag 21 juni aanzit ten aan een diner in hotel Kurbaus te Schevcningen ter gelegenheid van de viering van het vijftigjarig be staan van de Koninklijke Neder landse vereniging Ons Leger. Tijdens dit diner zal aan de Prins de draagpenning van de Prins Mau- ritr.-medaille van deze vereniging worden uitgereikt. Ter opluistering van het feest zal het monument voor leger en vloot op de Boulevard in Scheveningen worden verlicht. Na het diner, dat om acht uur begint, geeft de Ko ninklijke Militaire Kapel een taptoe. Vervolgens is er die avond het eerste vuurwerk van dit seizoen in Scheveningen, waarbij ook een stuk van Ons Leger te zien zal zijn. 18 Juni Engels pond 10.101—JOJO* Amerik. dollar 3,SOW3.59,-»! Franse frank 73,3873,43 Belgische frank 7.2217,23t. Zwitserse frank 83,3283,37 Zweedse kroon 69.9169,96 Duitse mark 90,0890,13 Deense kroon 62,22152,271 Noorse kroon 50,39—50,44 Canada 3,29i3.30 Italiaanse Ure 57.921—57,971 Oostenrijkse schilling 13.9413,95 Escudo's 12,59112,615 Israëlische toeristen mogen vol gens een nieuwe regeling vierhon derd dollar in het buitenland be steden. tegen laatstelijk 250 dollar. De door Israëliërs meest bezochte landen zijn Italië, Zwitserland, Fran krijk en Engeland. DINSDAG Bioscopen: MONOPOLY: On the waterfront. 2. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Het raadsel der verdwe nen vrouwen. 2 en S.15 uur. Tentoonstellingen: dj STEDELIJK MUSEUM: Nederlandse «s opgravingen tn Egypte: groep •Start en Mart 10'. 10—17 uur. Diversen: TTVOLI: Schiedamse Gymnasiasten Bond. lezing mot bal. R uur. EDISON PLEINJeugd Jolijt, spel- avond. uur. WARANDE: Avondvierdaagse. Apotheek: JANSEN. Swnmmerdamslngel. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: On the waterfront, 2. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Het raadsel der verdwe nen vrouwen. 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Nederlandse opgravingen in Egypte; groep •Start en Mart 10', 10—17 uur. "Diversen: WARANDE: AvOndVisrOa-cfcoe. - MAASBOULEVARD: Jeugd Jolijt, 7 u Apotheek: JANSEN, swanamerdamslngel. De begin- cn eindhalten van dc buslijnen 43 en 48 kunnen naar het nieuwe parkeerterrein worden ver plaatst, terwy! die van de busdien sten 44 en 60 aan de Singel, ter hoog te van het parkeerterrein een plaats kunnen krijgen. Daardoor zuilen er op de Broers- vest geen begin- en eindhalten meer zijn, maar wel komen er gewone bus halten, zodat men gemakkelijk kan overstappen op de tram. Nabij de Koemarkt komen aan de westelijke 'zijde de haltes van de lijnen 39, 40, 43 en 48 en aan de oostelijke zijde de halten van de lijnen 39, 43 en 48. De halte van lijn 40 aan deze kant komt ter hoogte van het parkeerterrein. De gemeenteraad zal in zijn ver gadering van vrijdag maatregelen voor verschillende openbare scholen bespreken. Er worden kredieten aan gevraagd voor verbeteringen, aan de gebouwen. Een aantal lokalen in de scholen aan de Huysmans- en de Anth. Muysstraat bij voorbeeld krijgt- ver laagde plafonds. Bovendien zal de lichtinval in enige lokalen worden verbeterd door veranderingen aan de raamkozijnen en het aanbrengen van gangkozijnen. Het groene glas in de school aan de Fahrenheitstraat wordt vervangen door blank glas, terwijl de school aan het Edisonplein een fietsenbergplaats krijgt. In de school aan de Singel worden twee hoofdenkamers ver bouwd en .opnieuw ingericht. Er ko men twee keukentjes met een spoel- gelegenheid en vijf lokalen krijgen een bordverlichting. Van twee loka len wordt de lichtinval verbeterd. Ook op de speelplaats van de Bur gemeester Verveenschooi -komt een rijwielbergplaats. Verschillende scho- len zullen worden voorzien van nieu we toestellen voor de gymnastiekles. Als de gemeenteraad ermee akkoord gaat, zal de gemeente Schiedam gaan meebetalen aan de fluoridering van het drinkwater door Botterdam. Sinds het voorjaar is geëxperimenteerd met de fluoridering om na te gaan of deze een goede invloed heeft op het voorkomen van de tandcariës. het tandbederf waaraan vrijwel het ge hele Nederlandse volk lijdt. De fluoridering bleek van grote betekenis: toevoeging van 1 mg fluo ride aan 1 liter water gaf een ver mindering van de tandcariës met rond vijftig percent te zien. Het gemeentebestuur van Botter dam heeft nu bcsioten hel fluoride- gehalte van het drinkwater van 0,20,4 mg per liter water te brengen op 1 mg per liter. Aan Schiedam is verzocht om de hogere kosten, die deze voorziening met zich meebrengt en die 0,23 per m3 zal bedragen, aan de gemeente Botterdam te ver goeden. Burgemeester en wethouders van Schiedam stemmen, in met de plan nen tot fluoridering van het drink water. Bij de hoeveelheid water, die Schiedam op het ogenblik afneemt, vergen de hogere kosten ongeveer en bedrag van 12.000 per jaar, B. en W. achten het juist om in de ho gere kosten, die eerst per 1963 in re kening worden gebracht, bij te dragen en stellen de raad voor daar toe te besluiten. Door uitbreiding van het aantal 3e-klasse-afdelingen in de KNKB zijn voor de RKB enkele plaatsen beschikbaar gekomen. Omdat Suc ces een gedeelde vierde plaats in neemt in de le klasse wilde het RKB-bestuur de blauw-wltten niet direct voor promotie voordragen, maar het sterke Hoogvliet, dat geen enkele wedstrijd heeft verloren, ook een kans geven. De krachtmeting is voor de Suc- cessers bijzonder gunstig verlopen. Zich bewust zijnde van het belang' van deze wedstrijd hebben de dames en heren zich volledig gegeven om een goed resultaat te bereiken. Er werd snel en goed geplaatst en voor de korf was men steeds gevaarlijk. Reeds na twee minuten vond mej. R. van Krogten de korf. welk voor beeld even later door haar broer B. van Krogten werd gevolgd. Na 21 zorgden T. v, d. Leije en mej. A. Kauffman voor 4—1. met welke stand werd genist. Laatstgenoemde speelster schoot na de hervatting nog eens in. Het tweede tegenpunt van Hoogvliet kon de overwinning niet in gevaar bren gen. Onze stadgenoten bleven vinnig volhouden. B. van Krogten stelde de eindstand ten slotte op 62. Door deze prestatie is extra luister bijgezet aan de herdenkingvan het vijfentwintigjarig bestaan van de vereniging, waarbij nog komt bet kampioenschap van het aspiranten twaalftal. ODI heeft het bestaan om KOAG niet een 54-nederlaag naai' huis te zenden, waardoor men op de val reep aan de degradatie heeft weten te ontsnappen. Oranje Wit uit Dor drecht moet nu het gelag betalen. Bij de rust stond ODI met 31 voor. ROTTERDAM 18 juni. Aanvoer 1191 vette koeien. De prijzen hiervan waren: le kw. 3.053.50; 2e kw, 2.80 —3.00; 3e kw. 2.45—2.75 per kg. De aanvoer was tamelijk en kalme handel met le kwaliteit goed prijs houdend. verder vooral niet hoger. Prima's boven notering. (Van een onzer verslaggevers) „De gehele recreatie op de noordelijke oever van de Brielsc Maas zal worden verbeterd. De gemeenteraad van Rotterdam zal hieraan binnenkort een vergadering wijden. De bedoeling is een plan uit te voeren, dat 970-000 zal gaan kosten." Dit deelde voorzitter R. La'ngerak, wethouder van Rotterdam, za terdag mee tijdens een korte vergadering en een excursie die de raad van bestuur van het Recreatiecentrum Kruiniuger Gors heeft gemaakt. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Bleeker naar de kampeerge legenheid aan de noordelijke oever van de Brielsehe Maas. Men meende dat dit een aangelegenheid was van „Zuidhollands Landschap." De heer Van der Plas vroeg reke ning te houden met de bouw van een eventueel openluchttheater. De voorzitter antwoordde dat men daar in, gezien de ervaringen, niet teveel geld moest investeren. Hij was vports van mening dat men geenszins de bouw van een paviljoen van de aan leg van het openluchttheater zou moeten laten afhangen. Van de Stichting Brielsehe Maas /bleek een brief te zyn binnengeko men, waarin men zijn dank uitsprak voor de bereidheid van het.recreatie centrum „Kruininger Gors", om met de"tarieven van de jachthaven-vvoor dit jaar akkoord te gaan. De tarieven zoals die nu zijn vast gesteld zullen aan alle leden en kampeerverenigingen worden toege stuurd. Een loonsverhoging 'an werklie den en ambtenaren ontmoette geen bezwaren, al merkte mevrouw Van der Nol op, dat de procentsgewijze toepassing haar niet bevredigde. In het najaar zullen de plannen ter tafel worden gebracht voor ecu nieuw gebouw van de Volksbond te gen Drankmisbruik. Het nieuwe ge bouw zal het oude moeten vervan gen, dat zoals de voorzitter het uitdrukte van narigheid in elkaar valt. Na de vergadering werd een ex cursie gemaakt naar cV nieuwe ter reinen, Op het tentenkamp, dat ge heel was bezet, waren houten toilet- gebouwen en wasgelegenheden ge plaatst. Er staat een' fraaie houten Voor de clubs, die uitkomen in de Schiedamse Zomeravondcompetitie is deze week het volgende program ma samengesteld. Afdeling A: 20 juni SW—Excelsior; HDVS—Schiedam; 22 juni; Martinit—Demos. Afdeling B: 18 juni Excelsior—Ursus; Demos GTB; 20 juni: HBSS—PPSC; 22 juni MartinitDemos. Afdeling C: 19 juni: Ursus—SVDPW; 20 juni: Schiedam—PPSC. Afdeling D: 18 juni SVDPW—HBSS; 19 juni SFC —SVDPW. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9.00 12.30 uur en 2.00—6.00 uur: raffia ceintuur; 'zijden sjaal; zwarte portemonnaie met inhoud. Hoofdbureau te Vlaardingenybad- rol. Te bevragen bij de vinders: wit ketelpak, Droog, G. Reindersstr. 5c; een paar glacé dameshandschoenen. Volk, Villastr. 64; badgoed, v. d. Gaag, Aieidastr. 54c; suède dames jasje. Majoor, v; Rutjsdaellaan 72a; shorts en hoofddoek. Rost, Fabristr. 28b; kinderfietsje. Maat, Nw. Mat- henesserstr. 96: fietspomp. De Borst, Dr. Kuijperlaan 147; gouden trouw ring. v. Leeuwen, Seringenhof 6, Kethel; ring met sleutels, Zijdeveld, p. a. bouwkeet Dura, Mgr. Nolens- laan; ring met sleutels. De Borst, Dr. Kuijperlaan 147; vulpen, Ver meulen, Dr. Kuijperlaan 11; lips- sleutel. v. Vuuren, Burg. v. Haaren- laan 1544; sleutels in étui, Spoorma ker, Molensingel 73; zonnebril, Kre- ring met sleutels en nageltang, Weij vel. Fluitstr. 14 of 17, Rotterdam; Rijnstr. 14b; portemonnaie met in houd, De Borst, Dr. Kuijperiaan 147, portemonnaie met inhoud, v. d. Zwaan, Singel 22a; raffia tasje met inhoud, Hermans, Tuinlaan 22; por temonnaie, Rost, Fabristraat 28b; vleeswaren in blik, Osterholt. Nieuwe Maasstr. 55b; rubbermat, v. d. Windt Viaardingerstraat 17a: plank, Van Leeuwen. Copernicusstr, 10a. In het gemeenteziekenhuis te Dordrecht Is In de afgelopen nacht de 20-jarige Marinus Meulenberg overleden, die zondagmiddag in Dordrecht bij een aanrijding met zijn bromfiets ernstig aan het hoofd werd gewond. Met een duo-passagiere, de 18- jarige Sophia Otto, reed de jongen tegen een lichtmast. Het meisje, dat eveneens ernstig werd gewond en naderhand is overgebracht naar het Rotterdamse Dijkzigt, verkeert buiten levensgevaar. woning voor de kampleider. Er heerstenen zekere rust en orde, al moest een enkele keer een eige naar van de draagbare radio tot min der luidruchtigheid worden ge maand. Een ander gedeelte van het terrein biedt plaats voor de kampeerders met paspoorten. Meer naar de Briel sehe Maas was het nieuwe terrein van de uit Den Briel verdreven caravan eigenaars. Men had over déze grote afstand reeds waterleiding aange bracht. Het hertenkamp kon zich eveneens in een grote belangstelling verheugen. Een lantaarnpaal op de Havendfjk is door een truck met oplegger, be stuurd door <te dhaufeur J. J. A. F. W. T. uit Rotterdam omver gereden. Toen hij vanaf de Haverdyk een bouwterrein optreed maakten de ijze ren binten op zijn wagen een slag naar links tegen de lantaarnpaal «He totaal werd vernield. Bij de spaarbank Vlaardingen werd in mei een bedrag van ƒ444.229 ge spaard tegen 638.749 in mei 1961. Er werd ingelegd 2.125.977 en terug betaald ƒ1.681.748. Het tegoed steeg per 31 mei tot 33.460.078. In de pompkamer van het GEB te Gouda raakte gistermiddag de 61- jarige installateur J. P. Verkerk uit Boskoop bedwelmd, toen gas, waarin zich koolmonoxide bevond, plotseling uitstroomde. De man viel bewusteloos opde grond maar werd gelukkig bijtijds aangetroffen. In het van Iterson- ziekenhuis werd hem zuurstof toe gediend, waarna zyn toestand zich vrij goed liet aanzien. REEUWIJK Negentien burge meesters van watersportgemeenten uit geheel Nederland, zijn maandag naar Reeuwjjk gekomen, om op ver zoek van burgemeester Van Knobels- dorff van gedachten te wisselen over watersporttoerisme en,recreatiemi>ge- hjkheden. Uit alle provincies was er een burgemeester aanwezig. Nadat burgemeester Van Knobels- dorff de heren ln het raadhuis har telijk had verwelkomd, gaf hij een uiteenzetting over het idee van een „plassenschap", ter bevordering van de recreatie en de watersport. Een aantal burgemeesters heeft een rondvaart gemaakt over de Reeu- wijkse plassen tot besluit van een leerzame dag. MAASSLUIS Zondag botste de bromfietser A. R., 32 Jr. uit Monster in een booht op de Maasdijk tegen een hem tegemoetkomende personen auto, bestuurd door H. Leijdens, 32 Jr, uit Delf gauw. Beide voertuigen werden flink beschadigd. Er werd geen persoonlijk letsel veroorzaakt. De politie constateerde, dat de brom fietser onder drankinvloed verkeerde en heeft hem daarom aangehouden en ter, ontnuchtering ingesloten. (Van een onzer verslaggevers) De stichting „Het Zuidhollands Landschap", heeft zaterdag in Oostvoorne de jaarvergadering gehouden, waarbij vooral het lot van de duinen van Oostvoorne en de daarbij gelegen schorren in het Brielsehe Gat onderwerp van discussie hebben uitgemaakt; De middag van dezelfde dag hebben de deelnemers van de vergadering een excursie in deze gebieden gehouden. De terreinen van de stichting, meenten, een vrijdag vrijgegeven v ui*-- Zoals wjj gisteren meldden, reed zaterdag de 28-jarige autobestuurder J. da R. uit Breda na een aanrijding op de Tramsingel door. De R.. die blijkbaar bang was ge worden na de aanrijding, ging bij de politie aangifte doen dat zijn auto zaterdagavond op de Grote Markt gestolen was en dat hij deze ernstig beschadigd op het Kasteelplein te ruggevonden had. De politie vond het een onwaar schijnlijk verhaal en ondervroeg de man nauwkeurig. Al gauw viel hij door de mand en bekende het ver haal verzonnen te hebben. Waar schijnlijk was hjj onder invloed van alcohol toen hij de aanrijding ver oorzaakte. In Italië hebben de drukkers maandavond voor 48 uur het werk neergelegd ten einde kracht by te zetten aan de eisen voor betere ar beidsvoorwaarden. De bladen zullen pas donderdag weer verscnynen. Met het oog hierop hebben de nationale persbureaus hun dienst gestaakt. die nabij Oostvoorne liggen, kwamen in het geding door de plannen die er bestaan voor het inpolderen van de Maasvlakte, ten behoeve van haven- en in dustrieterreinen voor Rotterdam. De regering nam de beslissing, dat die inpoldering gebeuren zal, maar besliste tevens dat aan de zuidzijde een acceptabele afslui ting dient te komen voor recrea tieve doeleinden. Dit laatste punt vormt de basis voor diverse plannen. Een plan van de gemeente Rotterdam, een plan van de betrokken ge- De vereniging van Vrienden van het Stedelijk museum te Schie dam heeft maandag in de aula van het museum tijdens een alge mene ledenvergadering spontaan besloten om de nieuwe contributie te verhogen van 2,50 tot 3,50 per jaar. De aftredende secretaris, de heer P. H. Heidenrijk, werd herkozen. Het ledenaantal bedroeg 31 december 1961 563. In 1961 heeft de vereniging het museum een map met 6 litho's van Comeille ten geschenke gegeven. Na de,vergadering hield, dr. Ch. A. (Van een onzer verslaggevers) „Deze maand waren liet er weer tweeëndertig", zei ror. Heynstus, de Rotterdamse politierechter, doelende op het aantal gevallen van „rijden onder invloed", dat hij van achter zyn groene tafel had moeten berech ten, „elke dag een', dat is nou al jaren tang hel gemiddelde. Maar cr zijn er gelukkig niet veel bü die hel tot een tweede keer iaten komen". Met een van de automobilisten die hii maandagochtend voor 't hekje kreeg was dat wel het geval. In maart I960 had hij ook onbekwaam achter het stuur van zyn auto gezeten en toen had het niet veel gescheeld of het was een ernstige botsing met een wagen van lijn 3 geworden. Het was hem op tien dagen brommen en een half jaar niet rijden komen te staan. En nu was het weer zo ver. Vier glazen bier en drie borrels had hy op een avond gedronken, veel te veei om nog naar behoren een auto te kun nen bestaren. Dc nare gevolgen wa ren niet uitgebleven. BU het achter uitrijden op Delfshaven had_ hij zo ongelukkig gemanoeuvreerd fiat zijn auto half over hel water van de Voorhaven uitstak. Hii was er heel huids uitgekropen en rond blijven lopen tot een agent hem in de gaten kreeg. „Hij liep op waggelende benen en had bloeddoorlopen ogen", verklaar de die politieman als getuige, „ik vond hem behoorlijk onder de in vloed en zeker niet in staat om een auto te besturen". Zo dacht ook de politiearts erover die hem later te onderzoeken kreeg. Dat was vijf uur na het overvloedige, drankmisbruik en de bloedproef wees toen nog een promillage van 1.20 aan. „Ja", erkende verdachte zonder aarzelen, „het ging niet best. Dat ik zo ongelukkig achteruitreed, kwam natuurlijk ook' wel doordat het donker was, maar toch vooral om dat mijn reactievermogen door de al cohol verminderd was". „Het is heel verstandig dat u het niet tegenspreekt." zet mr. Heynsius, .maar u had nóg verstandiger moe ten zijn: u had niet achter het stuur van de auto moeten zaan zitten na zoveel te hebben gedronken. Ze heb ben in het café nog gewaarschuwd zo niet te gaan rijden." „Ja. ik had wijzer moeten zijn, zei verdachte berouwvol, maar dat ben je nou eenmaal niet als Je behoor lijk achter de drank heen hebt ge zeten." Hij mocht van geluk spreken dat de aanrijding die hij tijdens de zo onbekwaam uitgevoerde rit had veroorzaakt, hem niet ten laste was gelegd. „Als Ik het goed heb begrepen, bent u voor uw moeilijkheden in de drank gevlucht," zei de officier van Justitie. „Dat moet u natuurlijk zelf weten, maar als u dan aan het ver keer gaat deelnemen; brengt u ande ren In gevaar en daar moeten wy tegen waken. U was bovendien ge waarschuwd door uw vorige veroor deling." De eis werd zes weken, waar van twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en ontzegging voor een jaar van de rijbevoegdheid. Mr. Heynsius liet het bi) de vier weken onvoorwaardelijk en het jaar niet rijden. „Ik was kwaad geworden omdat ik een ventvergunning voor de hoek van de Binnenweg en de Coolsingel had gevraagd en ze me die niet wil- I den geven," vertelde maandagoch tend een 42-jarige koopman tegen mr. Heynsius. „Ja, en om toen de aandacht op je te vestigen, nam je een grote steen en smeet die door de ruit van een juwelierszaak. Dat ls toch geen werk, man," antwoorde mr. Heynsius, „Het is bovendien een dure liefhebberij want die spiegelruit kost vijfhonderd gulden. Je wist natuurlijk niet dat de veiligheidslaag aan de achterkant van het glas ook beschadigd was." Nee, dat had de koopman niet ge weten, maar wel verklaarde hij zich bereid de schade te vergoeden. De politierechter ha<i er kennelijk niet veel vertrouwen in dat dit gebeuren zou en ook de officier verwachtte niet veel van die toezegging. Vijf dagen, luidde de eis. „Ik vind het niet veel," zei de koopman, die het laatste woord kreeg, „maar als het wat lager kan, graag." Mr. Heynsius dacht er niet over er wat af te doen, integendeel, het werden zeven dagen. „Goede morgen," zei de koopman bij het weggaan, waaruit mr. Heyn sius concludeerde, dat hij van hoger beroep had afgesden. 1 Poll een lezing met lichtbeelden over het onderwerp 'Als er kermis was, zag men vreemde sprongen'. Dr. PoU Ls door zijn bestudering van kwak zalverij bÖ de kermissen beland en dat onderwerp is hem steeds meer gaan boeien. Hij gaf zijn gehoor een boeiend cultuur-historisch overzicht van de "kermispret' uit vroeger eeuwen. De belangstelling voor zijn lezing was groot. De oorspronkelijke kermissen waren heel primitief. De alcohol vloeide rijkelijk en op de bonte schilderijen van Bruchel ontdekt men te midden van het menselijk gewir war allerlei eenvoudige kermisspelen. Aityd is de charlatan,, aanwezig. De kermisvierders op deze doeken zyn nog hoofdzakelijk boeren in een voudige kledij. Geleidelijk verande ren zowel de mensen als het decor. We zien betere kleding, betere Wo ningen rond het kermisterrein, maar het kermisvermaak zelf blijft ruw. Daarvan getuigen bijv. de bekken snijders met hun lange scheermessen Nog steeds vloeit de alcohol rijkelijk, er wordt veel gedanst en niet minder gevochten. We ontmoetten óp de kennissen beroemde 'dikke dames' als Jana Dabbe uit Axel, die pp haar tiende jaar 300 pond woog, dwergen als Tom Pouce, schatrijk en met een eigen equipage en het Friese Klein Duimpje Wübrand Lolkus, de man zonder-slaap, 26 jaar oud, gezicht 26 pond en zijn beeldschone zuster van 18 jaar, die het met 283 pond moest doen. Brouwer en Van Ostade hebben menige Oud-Hollandse kermis op hun kleurige doeken vereeuwigd, maar ook de volksprenten uit die" dagen en de vermakelijke polkaprijs-courant van de kermisvrijers verstrekken een schat aan gegevens. streekplan van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en ten slotte een plan van de stichting zelf, waarover we al uitvoerig hebben bericht. De eerste drie plannen hebben onder andere gemeen, dat zij, het Brielsehe Gat willen afsluiten met een dam. De stichting verzet zich hiertegen. Zij stelt dat de natuurbe scherming een integraal behoud van de natuurgebieden van Oostvoorne eist en derhalve een open Brielseh Gat. Een van de bestuursleden echter, mevrouw mr. Chr. de Ruiter-De Zeeuw, lid van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, betoogde dat het er technisch en economisch in zit, dat bij de uitbreiding van de ha ven- en industrieterreinen van Ro zenburg men meer naar het zuiden zou willen afzakken, instede van de zee in te gaan. Daarom is belangrijk te bepalen waar de demarcatielijn tussen industrie en recreatie moet liggen. De dam achtte zij nodig omdat dan een veilige afsluiting van het industrieterrein mogelijk is, een nieuw strand kan ontstaan en een te grote druk van de bevolking op het natuurgebied kan worden voor komen. Dr. M. W. Adrian! bracht aan het slot van de discussie naar voren, dat het de taak .is van de. stichtin gen, het eigen standpunt met alle krachten van argumenten te verde digen, ook al worden de argumenten van natuurliefhebbers veelal geklei neerd. De vergadering herkoos mr. J. W. van der Hoeven als voorzitter. Coöp. tuinbouwveiling Barenctr. en Omstreken G. A. 18 Juni 1962: andijvie 14—22, aanvoer 20.000 kg; bloemkool 6: 3443; 8: 2330; 10: 1522 .aanvoer 30.000 stuks; sla: 3. 507 aanvoer 130.00 Ostuks; stoof- sla. 10: aanvoer 1000 kg; staandglas- komk 60—74; 24—27 50—59; 21—24; 40—49; 19—22 aanvoer 25.000 stuks; selderij 16—22 aanvoer 4.000 bos; pe- kroten 20—37, aanvoer 20.000 bos; tersaMe 1524, aanvoer 2500 tos; kroten 107—128 aanvoer 10.000 kilogr spitskool 1822, aanvoer 3000 kg; tomaten A: 840—870 B; 780—820: C: 820—850 CC: 620—670, aanv 700 b; spinazie 10—22, aanvoer 12.000 kg; rabarber 9—20 aanvoer 10.000 kg; radijs (rood) AI: 714 aanv 10.000 bos; wit AH 11 aanvoer 5000 bos. Fruit: Winston 65op: 107126; 6065: 100, Jonathan 70op: 84 97; 65—70; 98 60—65; 82—86; Gol den DéHcious 70—op; 114118; 65 70 98—105 60—65 80—82. Totale aanvoer fruit 20.000 kg. WADDINXVEEN In de nacht van zondag op maandag om 4 uur kwam de automobilist L. J. K. óp de rijksweg UtrechtDen Haag bij het buurtschap Bloemendaal met de lin- kerwielen in de bermscheiding te recht. Hij raakte daarbij de macht over het stuur kwijt waardoor de auto over de kop sloeg. De bestuur der liep lichte verwondingen óp. De materiële schade was aanzienlijk.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 2