Softenon 2 VERDACHTE RUITENTIKKER van Belastinginspecteurs worden adviseurs Weer conflict door Bonner Bill - einde van conference? Marine stapt op zij voor IJ-tunnel Maria Dermoüt overleden Verdrag HE A VRIJE VOLK DONDERDAG 28 JUNI 1962 PAGINA I Vragen van twee Kamerleden Utrecht pakt ook bromnozems aan Uitspraak Heeiiense aanraiidingszaak (Van een onzer verslaggevers) „Ik weet niet of u het begrijpen kunt. Maar als je eenmaal aan marimuana verslaafd bent.wat je dan al niet doet om eraan te komen.Het was mijn ongeluk." Met machteloze, uiterst nerveuze gebaren, die ogenschijnlijk niet pasten bij zijn fors en breed postuur, probeerde de 30- jarige clissifieeerder H. P. de Amsterdamse rechtbank gisteren duidelijk te maken, waardoor hij na dertien veroordelingen figuurlijk zijn eigen en letterlijk andermans ruiten had inge gooid. Vrouw aangehouden na sterfgeval door abortus Nud VERANDERD Filmavond Overschie Meeste misvormde baby's overlijden (Van een onzer verslaggevers) de Softenon-tabIe«en bestaan, werd sedert 1957 meestal op dokters- Cd"la"d®® aP°theken verkocht De Duitse fabriek - Grünenthal in Stolberg M< u 1 Ult de handel genomen toen de eerste gevolgen bekend werden. Kort tevoren had de afdeling Klinisch Geneesmiddelenonderzoek van de Stichting Toegepast Na- wurive ensc appe ijk Onderzoek (TNO) in Den Haag het verzoek gekregen om hel preparaat te onderzoeken. Daar is het niet meer van gekomen. Nelemans van deze afdeling zei ons; 'In het algemeen zijn de onderzoekingen, die de farmaceutische industrieën in hun laboratoria verrichten, goed. Maar de techniek van het onderzoek is onvoldoende. Dat is onvermijdelijk. Want de gevolgen van het gebruik van preparaten door mensen kunnen anders zijn dan de proeven op dieren doen vermoeden. De uit werking op mens en dier kan geheel verschillend zijn.' Dr, Nelemans schatte, dat tachtig tot negentig percent van de kinderen, die misvormd worden geboren als gevolg van het gebrnik van thalidomide door hun moeders tijdens de zwangerschap, in de eerste dagen na de ge boorte overlijdt. Langdurig gebruik en overdosering van Softenon (repec- tievelijk Contergan) zou in enige gevallen in Nederland hebben geleid lot ernstige zenuwaandoeningen bij volwassenen. Behalve dit preparaat zijn er oe laatste tijd nog zeven andere uit de handel genomen, waarvan het ge- (Vervolg van voorpagina) De enquêtecommissie van de Ne derlandse Vereniging van Kinderge neeskunde heeft haar onderzoek waartoe in februari het besluit werd' genomen naar aanleiding van ver- ontrustende buitenlandse pubiikaties en waarbij de kinderartsen werden ingeschakeld, nog niet voltooid Haar rapport kan In juli worden verwacht. De geneeskundige hoofdinspectie heeft later buisartsen ingeschakeld om een overzicht te krijgen. Hangen de het onderzoek is het precieze aan tal slachtoffertjes nog niet bekend. Volgens voorlopige gegevens zou den zij over het gehele land z:(jn ver spreid. In Rotterdam hebben zich twéé gevallen met dodelijke afloop voorgedaan. Het laatste geval da teert van april. Ook is er een geval bekend van een Nederlandse moeder, die tijdens de zwangerschap in België, waar veel meer geneesmiddelen worden ge bruikt dan in Nederland. Softenon gebruikte. Haai- baby kwam ernstig misvormd in Nederland ter wereld. DEN HAAG (ANP) De Tweede- Kamerleden mej. A. H. Holte (k.v.p.j en mr. J. Th. M. de Vreeze (k.v.p.) hebben aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid schrifte lijke vragen gesteld over het slaap- of kalmeringsmiddel Softenon (ook bekend onder de naam thalidomide). Zij vragen of de minister kennis heeft genomen van de berichten over de ernstige gevolgen die het gebruik van dit middel zou hebben met na me tijdens de zwangerschap. ..Is het juist, dat in samenwerking tussen de bevoegde overheidsinstan ties en de bü de geneesmiddelenvoor ziening betrokken maatschappelijke organisaties in november jl. maat regelen zijn getroffen ten einde be doeld middel uit de handel tc ne- »en en mag worden aangenomen, dat dit middel i ten gevolge van deze maatregelen hier te lande niet meer wordt afgeleverd aldus deze Ka merleden. Zij informeren of het gevaar be staat dat dit middel via. naburige landen nog in ons land doordringt en als dit het geval is of de minister dan reeds stappen heeft genomen of zal ondernemen ter voorkoming daarvan. Ook vragen deze Kamerleden naar de juiste toedracht van het gebeurde in Rotterdam waar softenontablelten op straat terecht zjjri gekomen bij vervoer naar een vuilverbrandings installatie. Zij vragen de minister z(jn oordeel te geven over de oorzaak van de hier gemaaktke fout en de verantwoorde lijkheid hiervoor. bruik in bepaalde gevallen eveneens tot afwijkingen heeft geleid, zij het van minder ernstige aard dan de ge volgen van het gebruik van Softenon, Het betreft hier, aldus dr. Nelemans, oogaandoeningen (troebele lens, dub bel zien), bloedatwijkingen, enz. 'De gang van zaken met SoftÖton leert ons.' aldus de kinderarts O. A. de Jonge, 'dat het pharmacologische onderzoek nodig moet worden uitge breid. Er zullen meer zwangere die ren als proefkonijn aan te pas moe ten komen, hoewel ook dan nog de uitwerking van een geneesmiddel op de mens niet met zekerheid valt te voorspellen.' Over het algemeen meende echter dr, Nelemans van TNO. dat de fa brikanten van geneesmiddelen 'geen prutswerk' leveren. 'Het zijn serieuze fabrieken, die serieuze onderzoekingen verrichten. Nederland.' zo voegde liij eraan toe. 'heeft wat het gebruik van geneesmiddelen betreft, het laagste percentage van Europa, maar het heeft ook het laagste sterftecijfer. Ook de Softenon-affaire leert ons, dat het vrij betrekken van geneesmidde len door het publiek bepaald niet in het belang is van de volksgezondheid.' aldus dr. Nelemans. Maar nog steeds is de Geneesmid delenwet, die de aankoop van genees middelen aan banden legt en die reeds in 1958 door het parlement werd aangenomen, niet in werking getreden. Nog steeds is het wachten op de uitvoeringsbesluiten. Eerst als die wet werkt, za! het afgelopen kunnen zijn met de vrijwel ongecontroleerde in voer van geneesmiddelen uit het bui tenland. Vier jaar nadat de wet in de Kamers werd aangenomen. (Van een onzer verslaggevers) Justitie en politie in Utrecht wil len de bromnozems, die knetterend en racend de binnenstad onveilig maken, hard gaan aanpakken. Bij overtreding van verkeersregels wordt altijd proces-verbaal opgemaakt, de brommers worden in beslag genomen en zij kunnen alleen door de Justitie terug gegeven worden. Verder bereidt men een regeling voor, waarbij de kantonrechter aan brommende verkeerspiraten hoge boetes, voorwaardelijke straffen met een proeftijd en als bijzondere voor waarde het volgen van een cursus bij het UCIVO (Utrechts Centraal In stituut voor Verkeersopvoeding)op legt. Prins Bernkard hoopt morgen zijn Siste verjaardag te vieren. Ter gelegenheid hiervan maakte Max Koot deze foto. 'e-HERTOGENBOSCH (ANP). ~- Het gerechtshof in Den Bosch heeft vanmorgen uitspraak gedaan In het hoger beroep van twee Duitsers, die verdacht werden van poging tot aan randing van een 16-jarig meisje Irx het Aambosch te Heerlen op 14 juni van het vorige jaar. De 19-jarige K. W. werd veroor deeld tot twee jaar met aftrek (eis vier jaar). De tweede verdachte. K. H., werd vrijgesproken. Aan H. was ten laste gelegd, dat hij niet tussenbeide gekomen was toén W. het meisje poogde aan te randen. De aanranding werd voor- bomen, omdat er juist een parkwach ter passeerde. Voor de rechtbank in Maastricht was het tweetal veroordeeld, resp. tot drie en twee jaar met aftrek. Marihuana-sigaretten brachten mij ongeluk „Ik kan het zelf niet goed begrijpen. Ik had bet verschrikkelijk armoedig i gehad. Steeds weer kwamen er kameraden bU mij. Steeds weer heb ik „nee" gezegd, want ik heb angst voor de gevangenis. Maar het kwam door de marihuana," aldus de verdachte. Moeizaam zocht hjj naar woorden om uit te leggen, dat het niet zozeer een brutaal stukje werk was ge weest, dat hij op 7 februari in de Nieuwe Spiegelstraat te Amsterdam met een steen een ruit van een ju welierszaak had stukgeslagen en er later in de nacht voor de tweede keer naar toe was gegaan om er nog meer sieraden weg te halen. „Er lie pen al mensen op straat," maar ik had al twee dagen geen sigaretten meer gehad." zei hij. „De eerste keer Had ik een paar zilveren doosjes gepakt, maar daar kon ik geen ma rihuana voor krijgen. Toen heb ik er' nog goud weggenomen." In de dierentuin van Eric Plant in Valkenburg kan men sinds enige tijd een merkioaardig staaltje van verdraagzaamheid zien tussen een leeuw en vier jonge boxers. De nu vijf jaar oude leeuw Negus heeft nl. de zorgen, die een boxer- moeder aan hem besteedde toen hij door circus Hagenbeek uit Hamburg naar de Valkenburgse dierentuin werd gebracht, beloond. Neghs, een leeuw die door zijn naamgenoot de keizer van Ethiopië aan het circus ten geschenke was gedaan, was na melijk al snel ziek geworden in het circus. Daarom werd er voor hem, zoals wel meer gebeurd, een honden moeder gezocht en gevonden in de Valkenburgse dierentuin. Negus, genas snel en de verstand houding met zijn pleegmoeder bleef uitstekend en toen deze enige tijd geleden vier kleine blaffers ter we reld bracht, vond Negus 't niet meer dan normaal dat hij nu iets terug moest doen en dus wierp hij zich op als een zorgzaam, pleegvader voor de vier boxers. Door zijn goede zorgen zijn ze in tussen al flink uit de kluiten gewas sen, maar nog altijd dartelen ze rond tn de leeuwenkooi en stoeien ze met hun pleegvader die er icel voor zorgt hun geen pijn te doen. Ook als de dieren gevoederd worden, komen de boxers niets te kort en voor de be zoekers van het dierenpark betekent het een extra attractie. j (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse zedenpolitie heeft een 42-jkHge serveerster, H. A., aan gehouden op verdenking van het ple gen van abortus. De vrouw heeft be kend. Aan deze arrestatie ls een langdu rig onderzoek voorafgegaan, dat be gon door het overlijden van een 36- jarige moeder van twee kinderen in het Wilhelmina Gasthuis. De behan delende geneesheer stelde de officier van Justitie op 16 juni ervan op de hoogte, dat het overlijden van deze vrouw het gevolg was van infectueuze abortus. De officier heeft toen de ze denpolitie last gegeven een onderzoek in te stellen. Bij de verhoren bleek dat de echt genoot van de overleden vrouw niets van de zaak wist. De rechercheurs hebben daarna het verleden van de vrouw opgegraven en in de kring waarin zij werkzaam is geweest (als serveerster) nas porto gen gedaan. Ten slotte rees verdenking tegen de nu aangehouden serveerster H. A. Zij zal vandaag voor de officier van Justitie geleid worden. een veranderde instelling bij de clas- sifiseerder. Zelf zei verdachte hier van: „Ik ben dertien maal veroordeeld geweest en heb altijd ontkend. Ik ben eenmaal veroordeeld voor Iets waaraan ik onschuldig was cn een maal vrijgesproken van Iets'wat ik wel hadgedacn. ,ik beken nu alles". Opgrond van het psychiatrisch rap port wilde de officier van Justitie nog niet op een terbeschikkingstel ling van de regering aandringen. De feiten vond hij zo ernstig, dat hij een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek eiste. Verdachte: „Ik weet niet hoe ik daar doorheen miet komen". Daarna stonden nog enkele bijfi guren terecht onder meer wegens me deplichtigheid aan een ruitentikker)) bij een juwelierszaak aan de Aals- meenveg. Tegen de 33-jarige koop man J. K„ die de classificeerde zijn brommer daar naar toe had ge bracht en tegen de 46-jarige koop man J. G. die er later per atou ach teraan gegaan was. werd respectie velijk 2 jaar met. aftrek en l'-_. jaar met aftrek geëist. Een in een café opgedoken vriendin van de classificeerde, de 23-jarige A. v. d. H. en de 26-jarige Surinaamse zeeman A. A. hoorden wegens heling resp. 6 maanden met aftrek, waarvan 2 voorwaardelijk en 4 maanden met aftrek tegen zich eisen. De eerste had met de classi ficeerder een reisje naar Ant werpen gemaakt en op die manier voordeel uit de opbrengst getrokken, de tweede had enkele ringen bij de bank van lening gebracht en een be loning voor zijn moeite gekregen. Alle uitspraken volgen 4 juli. (Van een onzer verslaggevers) In september 1964 wordt in j Amsterdam begonnen met het afbreken van de gebouwen van i het marine-etablissement die de j IJ-tunnel in de weg slaan. Vol- geus de berekeningen Is men dan namelijk gereed met de nieuwe marinegebouwen die de oude moeten vervangen. De eerste paal voor de nieuwbouw Is gisteren geheid door vice-admiraai A. H. J. van der Schatte Olivier, vlag officier materieel van de Koninklijke Marine. De nieuwbouw za! ondermeer omvatten: twee e/pleidingscholen voor technisch personeel cn verbindings personeel. een filmzaal, een woon huis voor de commandant maritime middelen ter plaatse en enkele ka zernegebouwen. Het is voor de marine van het grootste belang dat het werk van het etablissement ononderbroken door gaat. Eén maand onderbreking van de opleiding, zo verzekerde men van marinezijde, zou reeds sterk voelbaar zijn en lange tijd een nadelige in vloed hebben. Daarom ook wordt met de afbraak gewacht tot de nieuw bouw gereed is. Deze komt op een terrein dat vroeger marfnewater was, maar opgespoten ls door Amsterdam, Admiraal Van der Schatte Oiivier wees er op dat het marine-etablisse ment reeds in de zeventiende eeuw- tot stand kwam door ruilverkaveling met de gemeente Amsterdam, waar door verschillende complexen bijeen gebracht konden worden. Thans geschiedt ongeveer het zelf de, aldus de admiraal. „Wij staan een stuk van het erf Kattenburg af en behoeve van de bouw van de IJ- tunnel en krjjgen daarvoor een nieuw opgespoten terrein terug, compleet i met bebouwing." j Burgemeester Van Hall bestempelde de beweringen als zou Amsterdam geen of onvoldoende waardering heb- ben voor de aanwezigheid der marine ais .losse opmerkingen". Hij felici teerde de marine met de vernieuwlnc en Amsterdam met de nieuwe fase in de tunnelbouw, Ingeluid door het hei en van de eerste paal op het etablis sement. DEN HAAG iANPi De schrijfster Maria Dermoüttngerman is gister nacht na een korte riekte op 74-jange leeftijd overleden in een Haags ziekenhuis. Zij werd in 1388 op Java geboren en ging in Haarlem op school. Daar na keerde zij terug naar Indie. waar 7,ij op haar achttiende jaar is ge trouwd en vervolgens nog 27 jaar woonde. Haar familie had reeds enige generaties binding met Indië. In 1951 schreef zij de korte roman 'Nog pas gisteren*. Verder schreef zij o.a. 'Spel van Tifa-gongs" (1954), 'De tienduinzend idngen' 11955), 'De ju welen haarkam' <1956) en 'De Kist' (1959). In Berlijn heeft het In de nacht van woensdag op donderdag gevroren hier en daar vijf graden. (Van onze soc.-econ. redactiej bij liet verzekeringswe zen, twee bij de rechter lijke macht, een bij het notariaat en een bij het bedrijfsleven. In de laatste drie ja ren hebben 27 inspec teurs van de Rijksbelas tingen ontslag genomen om het beroep van be- lastingadviseur te kun- van dit vertrek is de Welke in het alge meen de redenen waren nen gaan uitoefenen. Dit blijkt uit een ant woord dat de staats secretaris van Financiën geeft op vragen van het lid van de Tweede Ka mer de heer A. Vermeer (p.v.d.a.) Zes inspecteurs heb ben een functie aan vaard bij de EEG, drie staatssecretaris niet vol ledig bekend' Wel heeft hij de indruk gekregen dat gelet op de nieuwe bestemming in de meeste gevallen de kans op positieverbetering de doorslag heeft gegeven. De verwachting be staat dat de omvang van het korps i -pecteurs in de komende jaren enige teruggang zal ver tonen. Nu dit jaar de belang stelling voor de Rijksbe lastingacademie is toe genomen, lijkt de ver wachting echter ge rechtvaardigd. aldus staatssecretaris Van den Berge, dat deze terug gang grotendeels zal worden ingelopen. De toegenomen arbeid zal waarschijnlijk op evenwichtige wijze kun nen worden verwerkt. Er is naar de mening van de staatssecretaris nog geen sprake van een verontrustende ach terstand in de aanslag regeling. Hij verklaarde alles wat hij uit drie etalages had gestolen (de totale buit aan ringen, horloges, etc. be droeg ƒ8500,na verkoop in bars op de Nieuwmarbt en de Zeedijk in marihuana te hebben omgezet. Een greep uit de etalage in de Leid- sestraat leverde hem drie klokjes van in totaal f 600 op. Van een c? een hoek wachtende Surinamer zou hij hiervoor 50 en enkele marihuana- j sigaretten hebben gekregen. I „Ik betaalde er In het begin 2.50 voor. later wel 4,50 per stuk", aldus de verdachte, wiens mededelingen de president de op merking ontlokte, dat zijn hande lingen de stelling van de officier van Justite, baron W. K. van De- dem, bevestigden. Deze had reeds velschillende ma len betoogd, dat marihuana niet al leen de agressiviteit versterkt, maar ook dat daarbij nooit precies kan worden voorspeld, wat iemand plot seling zal gaan doen. De psychiater, J. M. Schollen, die geconcludeerd had, dat men de ver dachte de feiten slechts in vermin derde mate kon toerekenen, wees op (Van een onzer verslaggevers) De starheid in de Amerikaanse scheepvaartpolitiek, zoals die tot uiting is gekomen in de onlangs in werking getreden Bonner Bill, heeft tot een nieuw conflict geleid. Indien de Amerikanen (in dit geval de Federal Maritime Commission, die op de dagelijkse nale ving van de Bonner Bil! toeziet) geen water in de wijn doen, is de kans groot dal een van de belangrijkste seheepvaartconfercnces uit een zal vallen. De Overschiese wijkraad organi seerde dinsdag in het eigen ge bouw aan de Rotterdamse rijweg 10 een filmvoorstelling met populaire tekenfilms en sportfilms ter beschik king gesteld door de filmdienst van Het Vrije Volk. Een en ander in het kader van de sportweek. De grote zaal was geheel uitverkocht. "Vrij dagavond wordt de voorstelling her haald. Het betreft de Continental USA Gulf Westbound Conference, die het vaargebied bestrijkt tussen West- Europa en de Amerikaanse Golfha- vens, De conference ceen associatie van scheepvaartlijnen, die in een zelfde vaargebied gelijke vrachtarie- vcn zijn overeengekomen) is door de recente amendering van de uit 1916 daterende Amerikaanse scheepvaart wet in feite genoodzaakt meervou dige contractbreuk te plegen. Volgens de Bonner Bill moeten alle bestaande contracten aan de nieuwe voorschriften worden, aangepast. Daar staat echter tegenover, dat de Continental USA Gulf Westbound Conference met verschepers van la ding steeds contracten afsluit, die «■oor een heel jaar geldig zijn. Toen de Bonner Bill in werking trad, liepen er al contracten tot eind van dit jaar. De Amerikaanse rege ring wil dus. dat deze tussentijds herzien worden, maar de conference acht dit in strijd met de bepalingen waarop zij gegrondvest is. Ze wil in de nieuwe contracten wel aan de Amerikaanse els voldoen, maar be slist niet eerder. Dreigement Het gevolg: twee grote Amerikaan se rederijen iLykes Lines en Water- man) hebben te kennen gegeven un de conference te zuilen treden als de Federal Maritime Commission haar zin niet krijgt. I Dat zou voor de conference fatale gevolgen kunnen hebben, maar des ondanks staat de associatie machte loos. Verschillende Europese scheep vaartmaatschappijen hebben name- •ijk laten weten, dat zij op hun beurt uil de conference zullen treden als de Amerikanen hun zin krijgen. De hierdoor ontstane situatie wordt in scheepvaartkringen zeer ernstig genoemd. De Amerikaanse en Europese rederijen hebben nog een laatste poging gedaan de con ference te redden. Ze zijn overeen gekomen de FMC gezamenlijk te verzoeken de lopende contracten alsnog te aanvaarden. Daarbij is de hoop van de Europese tónen mede gevestigd op de stappen, die door verschillende regeringen in Washington zijn ondernomen Nog begin juni heeft ook staatssecretaris Stijkel in de Eerste Kamer grote be zorgdheid geuit met betrekking tot de consequenties van de starre Ame rikaanse scheepvaart politiek. De Tweede Kamer heeft eergis teren een verdrag goeage- teurd, dat op 28 juni 1952, dus andaag precies tien jaar geleden, !oor de Internationale Arbeids- :onferentie te Genève ls aangeno- uen. Veel harst heeft men met le goedkeuring dus niet gemaakt. In april 1954 werd besloten het ,-erdrag te onderwerpen aan de .oedkeuring vat) de Kamers en in anuari 1958 ls het wetsontwerp .er goedkeuring aan de kamer- eden toegestuurd. In oktober 1958 verscheen het voorlopig verslag en in januari 1962 de memorie van antwoord. behoeft men niet te menen, dat de sociale wetgeving in Nederland onder deze uiterst be dachtzame behandeling heeft ge leden. Het verdrag schrijft name lijk niets voor. Van de negen tak ken van sociale zekerheid die erin genoemd worden, behoeft een iand er maar drie te aanvaarden om het verdrag te kunnen be krachtigen. Van die drie moet er dan één betrekking hebben op voorzieningen bij werkloosheid, ouderdom, arbeidsongevallen en beroepsziekten, invaliditeit of uit kering aan nagelaten betrekkin gen. ATederland komt royaal boven j-dit minimum uit en dat is be grijpelijk en juist, want het mini mum ls bedoeld voor ontwikke lingslanden die nog aan het begin staan en een steuntje nodig heb ben. Toen het wetsontwerp ter be krachtiging In 1958 werd inge diend, voldeed de Nederlandse wetgeving aan de maatstaven die in het verdrag zijn gesteld voor de geneeskundige verzorging, het ziekengeld, de werkloosheidsver zekering, de ongevallenverzeke ring, de gezinsbijslagen (kinder bijslag) en de verstrekkingen bij moederschap. Het bleef achter op het gebied van de ouderdomsver- zekering (AOW), de invaliditeits verzekering en de weduwen- en wezenverzekering. Tntussen ls de weduwen- en we- zenverzekering tot stand geko men en zijn wij ook daarmee bij gekomen. Het zwakke punt in de Nederlandse sociale verzekering is nog steeds de invaliditeitsver zekering. Die zal in de toekomst geregeld worden in een arbeids ongeschiktheidswet en in afwach ting daarvan zal er een noodrege- iing komen voor de invaliden. Wij mogen verwachten, dat de ver strekkingen volgens die noodrege- ling op zijn minst zuilen voldoen aan de normen van het verdrag, dat als minimumuitkering noemt 40 percent van het ioón van een volwassen ongeschoolde arbeider voor man, vrouw en twee kinde ren, (Opmerkelijk is, dat ln 1958 de y j ouderdomsvoorziening volgens de ondertekenaars nog niet aan de bepalingen van het verdrag voldeed. Volgens het verdrag moet de auderdomsuitkering bij een dertigjarige premiebetaling voor een gehuwde 40 percent bedragen, van het loon van een ongeschoolde volwassen arbeider. De indieners van het wetsontwerp, staatssecre taris A, A van Rhijn en minister Luns, stelden in januari 1058 het loon van een volwassen onge schoolde arbeider op 82 per week en zij kwamen op een AOW*uit~ kering die 1705,60 per jaar zou moeten bedragen. In werkelijk heid bedroeg toen de AOW-uit- kering na dertig premiejaren slecht 914,40. Weliswaar moest men daar dan de ouderdomsuit- kering van de invaliditeitswet (de zegeikaart) bijtellen en men kón er een bedrijfspensioen bijtellen, maar het was duidelijk, dat Ne der! ar: ei beneden de norm bleef. Tn 1962 hebben de ministers x Veldkamp en De Quay (die als minister van Buitenlandse Zaken ad interim heeft ondertekend) een heel ander sommetje gemaakt. Zij stelien het loon van een vol wassen ongeschoolde arbeider niet op ƒ82, maar op ƒ71.55. Deze loonsverlaging van bijna 13 per cent zijn wij tot dusver niet in de regeringspropaganda tegengeko men. Bovendien nemen zij als AOW-uitkering het bedrag dat na vijftig jaar premiebetaling wordt bereikt en zo komen zij er toe, dat de ouderdomsvoorziening ruimschoots aan de bepalingen van het verdrag voldoet. Men zou echter ook een berekening kun nen maken waaruit bleek, dat de AOW-uitkering voor gehuwden ƒ3300 zou behoren te bedragen. En dat zou dan niet eens zo over dreven zijn. "Dij de behandeling in de Tweede 1J Kamer is dan ook terecht ge zegd, dat Nederland nog niet aan de spits staat wat zijn sociale voorzieningen betreft. Dit geldt in de eerste plaats de invalidi teitsverzekering. Maar er zijn nóg wel een paar aambeelden waarop voortdurend gehamerd mag worden. Advertentie !.M.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1