er eant trouwt Haar broers a-meisje: Meer immigratie dan emigratie S inkt enden gered gesla agd éér brand in Hoogkerk Amsterdamse KvK steunt B. en W. in zaak Bijlmermeer N j ABB: l.o, kleuters en leerlingen vijf dagen naar school HEDE* TENTOONSTELLING A. DE LEEUW N V Bromfietser verongelukt Meisje (8) door auto gegrepen en overleden Jonge boefjes Half jaar voor dodelijk ongeval Grenzen FANTASTISCH LAGE PRIJS Z „Nederlands baggermaterieeï is het beste" 1 i Rook waar U ook bent permanent Een proefrit is een openbaring. biedt U: HET VRIJE VÓLK VRIJDAG 6 JULI 1962 PAGINA 3 Niet gemakkelijk Naar de bioscoop Wennen Bijna 4000 nu... beduiden**' goedkoper BLIJDORP V"v A i EUROMAST SPIDÖ *135400 I4A4 Moeilijkheden van 1022 uur en 6-7-8-9 juli a.s. De eerste auto met een ROESTVRIJE carrosserie van DUROPLAST. De goedkoopste en veiligste auto. SLUISJESDIJK 82—86 ROTTERDAM ^yt£p'f*%S van 2000 (Van een onzer verslaggevers) Haar broers wilden dat ik als bruidsschat tweeduizend gulden op tafel legde, maar daar ben ik na veel praten onderuit geko men. Ik tuil later niet met de gedachte rondlopen dat ik als Ne derlandse jongen mijn vrouw gekocht heb. Dat zegt wachtmeester Jan Ge- Joke en .Jan in Roermond, Ken gelukkig, maar vooral een gewoon gelukkig paar. Joke is de 18-jarige dociitcr vgu ccn Papoea. Jan diende als sergeant op S'ieuw- Guinea. (Van onze sociaai-economische redactie) Door emigratie is de Nederlandse bevolking in 1961 met 48.670 personen afgenomen, maar door immigratie zijn er 55.082 bijgekomen. Het resultaat van beide bewegingen is een vestigingsoverschot van 6412 personen geweest, zo beeft bet Centraal Bureau voor de Statistiek berekend; Voor de vierde maal sinds 1945 was de immigratie groter dan de emigra tie. Ook in de jaren 1946. 1550 en 1958 vestigden zicji meer mensen in ons land dan van hier vertrokken. Dit werd men veroorzaakt aoor de om vangrijke repatriëring uit Indonesië. In 1961 was dit niet het geval. Het verkeer met Indonesië gaf zelfs een lager overschot dan sinds 1950 het geval is geweest. ■vvi-'dpntTp l At Interieurverzorging (ïoudsesingel iü3105 (Van een onzer verslaggevers) Donderdag omstreeks zes uur voer het 1000 ton metende motorschip Rea, eigendom van schipper Renscn uit Temeuzcn, welk schip geladen was met grint, met bestemming Ant werpen, ter hoogte van Bruïnisse. Hier raakte het in moeilijkheden door een defect in de motorkamer. Toen de schipper een onderzoek in ging stellen, bleek het schip vee! wa - ter binnen te krijgen. De hulp werd ingeroepen van twee sleepboten. Deze probeerden het toen al zin kende schip in de vluchthaven van Zijpe aan de grond te zetten, het geen niet meer gelukte. Omstreeks acht uur zonk het schip in de buurt van Zijpc. Met veel moeite heeft de beman ning van de sleepboot Etna de schip per en zijn vrouw én vier kinderen aan boorrf kunnen nemen. Het schip ging verloren en er is slechts weinig var. de inboedel gered. j Het wrak levert geen gevaar voor de binnenscheepvaart van Rotter- j dam naar Antwerpen op, i raedts ('22» uit Roermond, terwijl hij zijn verloofde. Joke Akobiarek.' hei melijk een knipoogje geelt. Joke is een Papoeameisje dat Jan na zijn diensttijd op Nieuw-Guinea meenam naar de Gulikerstraat in Roermond. Ik ben de eerste die een Papoea meisje meeneemt naar Nederland en ik denk niet dat er nog meer zullen volgen, zegt Jan. Ze kijken er daar zo raar eg en aan. weet je. Ik zelf vind het de ge woonste zaak van de wereld Ik kijk niet naar rijkdom of kleur ik hou van d'r en dat is voor ons het be- 'angrijkst. Nou moet je echter niet denken dat het allemaal zo gemakkelijk gaat. In de eerste plaats was er de ..rder. dat militairen zich niet moch ten inlaten met de autochtone be volking. omoat men dan wel eens moeilijkheden zou kunnen krijgen met de Papoea's, die er vaste huwe lijksgebruiken op na houden. Maar orders worden nu eenmaal graag ont doken; ook op -Nieuw-Guinea. Heel wat Nederlandse militairen hadden heimelijk omgang met pa- poeanteisjes. Je moest alleen de MP niet in de armen lopen, zegt de jonge reserve-onderofficier, die zelf voor zijn escapades» met, Joke al heel wat dagen verzwaard ar rest heeft moeten opknappen. Overigens, de order is, om welke' reden is hem niet bekend een maand geleden ingetrokken. Jan leerde Joke kennen tijdens een oefening.Hij maakte een af spraakje en ging 's avonds met haar naar de bioscoop. Dat was in febru ari 1961. Allengs groeide- de liefde en het tweetal besloot in Biak te trouwen. De ooms en broers van Joke bedon. gen een bruidsschat van tweeduizend gulden, maar Pa Akobiarek een [ispoeadominee wilde t.aar niets van weten.Hoewel dat bijna nooit voorkomt Jan kreeg, ha uitge breid familieberaad. toestemming en de bruidsschat werd hem kwijt ge scholden. Trouwen in Biak ging echter niet. De autoriteiten bleven kei hard. Dan maar in Roermond, zei Jan. Hij kocht ook een ticket voor Joke en vloog niet haar en. een schriftelijke toestemming van haar ouders terug naar Nederland Waar hij evenwel niet aan gedacht had: zo'n schriftelijke toestemming moe! voorzien zijn van een stempel van het gouvernement. Vandaar dat het trouwen nog even uitgesteld' moet worden. De papieren zijn in tussen weer onderweg naar Biak. Advertentie t.M. Da migratie met Europese landen bracht een vestigingsoverschot van bjjna 4006. In 1960 was er nog een vertrek overschot van ruim 1500. Het vertrekoverschot mar Amerika en Canada liep terug van 11.300 tot 3600. dat naar Oceanië (zonder Nieuw-Guinea) van 7100 tot 2500. Deze laatste daling komt geheel voor rekening van de emigratie naar Australië. De cijfers van het CBS laten zien, dat overzeese emigratie van Neder landers sterk Is verminderd (van 32.000 tot 22.000) en dat, wat Europa betreft, de immigratie van vreemde lingen in ons land belangrijk is toe genomen (.van 8.000 tot 14,00». De achttienjarige Joke. klein, ten ger. zwart kroezend haar. probeert intussen aan het Nederlandse kli maat en onze levensgewoonten te wennen. Zij heeft afscheid genomen van haai* wanne vaderland. Ook van naar ouders, vier zusjes en vier broers, die allemaal vurig hopen dat het hun dochter en zus in Neder land goed moge gaan. Opgewekt en vriendelijk van na ture als zij is. twijfelt Joke daar geen ogenblik aan. GRONINGEN (ANP) Voor de. vierde maal in één week is er brand ontstaan in de Kerkstraat te Hoog kerk, ditmaal achter de woning van de familie Meyer, in een grote boe renschuur, die als opslagplaats dien de voor oue banden van de vuleani- seerinrichUng G. Topper te Gro ningen. De brand! werd snel ontdekt er, de Groninger brandweer werd gealar meerd, maar toen zij ter plaatse kwam was het vuur goeddeels met emmers water door omwonenden ge blust. De schade Is dan. ook beperkt. Ook in <Mt geval neemt men brand stichting aan. De bewoners in wijde omgeving zijn bang. De rijkspolitie is dag en nacht in touw voor het on derzoek. waarover nog geen mede delingen kunnen warden verstrekt. is (Van een onzer verslaggevers» ,Het Nederlandse baggermaterieeï het beste. Wij zijn er bijzonder te vreden over." Deze woorden sprak i vanmorgen op Schiphol de uit New York komende Filippijnse minister van Publieke Werken, de heer Brigi- i do R. Valencia. i De Filippijnen hebben indertijd I bfj de IHC een opdracht voor bagger- materieel geplaatst van ƒ20 miljoen. De lieer Valencia komt hier spreken over de uitvoering ervan. Voorts zal bij een onderhoud hebben niet de staatssecretaris Stijkei en in Kinder dijk op de werf van J. en K. Smit de kiel leggen voor een Fitippijns schip. Zaterdag gaat de heer Valencia door naar Hamburg en vervolgens naar Rome cn Genève, Advertentie I.M. Grote beugel make-up tas sen, uit de werkelijk goedkope serievart 1.95 met bodem (bturs- model) gevoerd, met ruime ope ning en solide knipsluiting. Ideaal voor a! Uw dagelijkse make-üp artikelen en precies passend in de visitetas. Grote, gevoerde make-up tassen, met binnenvak, bodem, soufflé en treksluiting, normale prijs f. 2.25. KmJN-Vr:* J* In Terborg is donderdagavond de 61-jarige VV. Bergevoet uit Silvolde verongelukt. Het slachtoffer kwam per bromfiets van zijn werk en werd op de Rijksstraatweg door een per sonenauto aangereden. Daarbij werd hij zo zwaar gewond dat hij ter plaatse overleed. Dertien inzittenden van dë ex- prestrein .Milaan—Palermo, allen Ita lianen, z(]n gewond toen vier rijtui gen van de trein nabij Reggio (Cala- brië) uit de rails liepen, be wagons kantelden niet. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze beugel make-up tassen... en grote ge voerde toilettassen.in meer dan 20 luxe dessins, yan imitatie perion, nu door elkaar voor (Van een onzer verslaggevers» De Amsterdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken zal zich op korte termijn met het gemeentebestuur beraden over verdere stappen lot het verkrijgen van de Bijlcrmecr ten behoeve va» de krotopruiming. De kamer verklaarde donderdag op eer vergadering met klem het volledig eens te zijn met'het adres vain B. én W. aan de Tweedee Kamer. (Van een onzer verslaggevers) In de Limburgse gemeente Bergen is donderdagmiddag op de rijksweg V'enlo-Nijmegen de achtjarige Annie Boetselaars. gegrepen door een per sonenauto. Het meisje, dat juist uit een auto- lus was gestapt, en zonder acht te slaan op het verkeer de rijbaan op liep. wérd twintig meter door de personenwagen meegesleurd en zo zwaar gewond, dat zij even latei- overleed. Advertentie I.M. ;FantasUsch .yilxtehT op stad err haven'; -. .'£.fr v Tclefoofr'1 25557" Ha venrondvaart Deltawerken Wili.emsplem^ „Ik denk, dat.'de minister de Am sterdamse krottenbuurten niet de heer P. Simonis, voorzitter van de commissie voor de stadsontwik- kent, zoals velen van ons," aldus keling en de ruimtelijke proble men. „Ik kan my niet voorstellen dat iemand na lezing ervan (van adres en bijlage, red.) en wetende welke moeilijkheden krotopruiming op gro- ernst kan Tof jwiaSen, dat dit voor te. schaal met zich brengt, nog in een zeer groot deel moet orde ge schoven op de rug van Dicmen." Mr. J. de Wilde meent, dat de'mi- nister van Binnenlandse Zaken zich heeft vastgebeten in een soort ,,be- stuursfilosofie". Deze „bestuursfiloso- fie" kan het echter niet houden tegen de argumenten van de realiteit. „Ik hoop dat verstandige mensenin de Tweede Kamer dit inzien." Jhr, H. van Lennep haakte hierbij aan; „De minister is het slachtoffer van een filosofie geworden. Wij moe ten iets verzinnen waardoor het hem gemakkelijk wordt gemaakt zich er uit te draaien. De minister is ten slotte een mens. Ook een minister moet wel eens geholpen worden." De voorzitter de heer Delprat ver zekerde, dat de Kamer van Koop handel de zaak als van. de uiterste urgentie en de grootste prioriteit ziet. vooral nu de kamerdebatten over de kwestie naderen Twee Helnwndse jongens, de elf jarige R. en de dertienjarige C„ zijn door de rijkspolitie te Venray aan gehouden omdat, zij ervan worden verdacht een inbraak te hebben ge pleegd. Bovendien kwam tijdens het ver hoor aan het licht dat het tweetal twee bromfietsen had gestolen, waar van er een werd weggesmeten toen de benzine op was. ROERMOND (ANP) De groente handelaar F. C. V. uit Herten is door de rechtbank in Roermond gisteren veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Zijn auto is ver beurd verklaard. Vei'dachte is op 28 december van het vorig jaar nabij het natuur bad 'Heelderpeel' onder de gemeen te Beegden met een in slechte staat verkerende auto tegen een boom gereden. Twee meisjes en een student, allen uit Roermond, die bij hem in de wagen zaten, werden hierbij gedood. Verdachte was niet in het bezit van een rijbewijs en miste het gebruik van één oog. De. Amsterdamse Bestuurdersbond de plaatselijke centrale van het NVV wenst eer» vijfdaagse schoolweek voor het kleuteronderwijs, het ge woon lager onderwijs en het buiten gewoon lager onderwijs. Dit verklaren zij in een adres aan B. en W van Amsterdam. In dit adres wordt verder gezegd, dat de schoolvrije zaterdag, die reeds in een niet onbelangrijk aantal ge meenten is ingevoerd, nergens moei lijkheden heeft gegeven en dat er geen wettelijke bezwaren tegen be staan. De drie lesuren op zaterdag kun nen verdeeld worden over de overi ge dagen van de week en de vrije woensdagmiddag kan daarbij worden gehandhaafd, aldus het adres. 'Wij weten.' zegt het bestuur van de bond, dat er ia vele gezinnen nog moeilijkheden bestaan bij de be steding van de vrije zaterdag, zo lang de kinderen de scholen die dag nog moeten bezoeken. Het adres besluit met de opmer king dat de invoering van de school vrije zaterdag ook voor alle vormen van voortgezet onderwijs op den duur niet is tegen te houden. "jViet zonder hardnekkigheid, ha- mert De Tijd-Maasbode op het aambeeld van de zwarte Jo nen. Elke keer als er wordt ge vraagd, wat aan de zwarte lonen te doen. stelt De Tijd aan de orde of de werknemers die zwart loon aanvaarden niet strafbaar beho ren te zijn. Dat heeft het blad ook nu weer gedaan in een reactie op de rede van de voorzitter van het NVV, de heer Roemers, op het congres van zijn organisatie. Het is duidelijk dat De Tijd meent een bijzonder sterke zaak te verdedigen. Als werkgevers strafbaar zijn die ionen betalen, hoger dan de door de overheid goedgekeurde collectieve arbeids overeenkomst toelaat, -dan beho ren ook de werknemers strafbaar te zijn die deze lonen aanvaarden. Zo behoort het in een samenle ving waarin werkgevers en werk nemers als gelijkwaardiger! met elkaar onderhandelen. Ons spreekt dit betoog niet aan. Het uitbetalen van loon is voor een onderneming een stuk be drijfsvoering. Ondernemingen die zich niet aan de c.a.o.'s houden, voeren tegenover concurrerende ondernemingen een soort oneer lijke concurrentie. Zij ontwrich ten de markt. En daarin zit het gevaar voor het algemeen belang. VToor de werknemer is het ont- vangen van loon niet een stuk bedrijfspolitiek. Als hij meer aan vaardt dan hem volgens de c.a.o. betaald zou kunnen worden, weet hij wej dat hij meewerkt aan een mogelijke ontwrichting van de marktverhoudingen. Maar dat hij daarmee een strafbare handeling zou plegen is een gedachte die niet in het huidige rechtsbewust zijn past. En dat te minder zolang er tal van mensen zijn die zich in vrije beroepen of in de handel inkomens verwerven, waarvan men zich kan afvragen of zij niet een te royale beloning voor de verrichte prestatie zijn. Al deze mensen zien hun inkomsten niet geregeld door een collectieve ar beidsovereenkomst en zouden niet jri aanmerking komen om ge straft te worden voor het teveel dat zij in ontvangst nemen. Het lijkt ons onjuist om straf bepalingen te vragen voor hande lingen die niet strafwaardig wor den geacht door ons volk. Dat is onverteerbaar en van een derge lijke overspanning van het straf recht pleegt niets goeds te komen. TT/Ij vinden het daarom, niet on- logisch dat het bedrijfsleven ook met strafbepalingen, wordt gedwongen de markt niet te ver storen door de gemaakte en goed gekeurde afspraken te schenden en dat die dwang niet wordt uit gebreid tot de werknemer die zwart loon aanvaardt. Men moet de grenzen die het rechtsbewust zijn nu eenmaal stelt In het oog zien te houden. Advertentie 1. If. In da handige platte doos 95 et Sm ar d» voor het mooie nieuwe Captain Grant Scheoenaibum „Van Stoom tot Atoom". De Argentijnse minister van Economie. Alvaro Alsogaray, zal deze maand naar de Verenigde Staten gaan om onderhandelingen te voeren over hulpverlening om de Argentijn se peso te stabiliseren. Aan het eind van de maand zal hij in Europa be sprekingen voeren, De Parijse gemeenteraad heeft vrijdagnacht besloten Parijs officieel kandidaat te stellen als toekomstige hoofdstad van Europa. Advertentie I.M. r 177 5.- ■zsjm. een ruime 4-persoons accommodatie, volledig gesynchroniseerde 4-versnellingsbak, een topsnelheid van 100 km. en een rotsvaste ivegligging door voorwielaandrijving, luxe uitvoering met kachel, defrosters, asbakjes, binnen- en buitenspiegel, anti-verblindings- spiegel, parkeerlichten, passeerlichten, ruim set gereedschap, extra verlichting oridèr motorkap en in kofferruimte, enz.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1