1 |l|il m Politie:Geheime agenten? Daar geloven wij in Rij Fiatjes inspireerde burgemeester tot uniek idee mobiliteitstoelage Unieke prestatie BRANDEND VOORWERP IN ZEE GESTORT Risico Nederlandse arbeider kan 50% minder kopen dan Westduitsers mÈmÈ Wat een reis voor de prinsessen! MYSTERIEUZE KOBALTDIEFSTAL Tijdens vakantie van Schoonebeeks burgervader mm Zure druiven Goedkeuring voor rioolzuivering Sanger Knaben naar Rotterdam Drs. Aarden benoemd in vacature-Koersen HEI VRIJE VOLK DONDERDAG 12 JULI 1962 PAGINA 3 Irene en Margriet in Suriname. De beide prinsessen bevinden zich op het ogenblik in het gebied van de Brokopondo. het be stuurscentrum van het binnenland. Terwijl Irene haar reisindrukken met een zestien mm-Paillard vastlegt, stapelen inheemse geschenken zich op. Gevlochten voorwerpen, aardewerk, houtsnijwerk en vruchtencadeaus voor de koninklijke gasten. Er worden bosneyerdansen uitgevoerd. Er zijn wedstrijden, zang en muziek. Opzivepende Surinaamse klanken volgen Irene en Margriet op hun tocht door de binnenlanden van dit nog woeste land. Langs de wegen zijn versierselen aangebracht. Bij de dorpen staan welkomstcomités. Kortom: een reis met te veel evenementen en indrukken om ineens te bevailenl De filmopnamen van Irene garanderen de beide prinsesjes echter een rustige nabeschouwing eenmaal terug in Nederland. (Van. een onzerverslaggevers) De diefstal van een lading kobalt uit een Duitse vrachtwagen met aanhanger lijkt een per fecte misdaad. Elk spoor ontbreekt.. Het mysterie werkt geruchten in de hand. De diefstal zou gepleegtj zijo.door igepUieecjie geheime agenten die de vrachtauto zaterdagnacht 19 mei van Veriïö^ij de 6uitsegrens'naar Valkenswaarcï zouden hébben gereden. Daarwerd de wagen (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester W. F. P. Osse van Schoonebeek, het Drentse Texas, kreeg verleden jaar tijdens zijn vakantie tussen Lugano in Milano een groots idee. Thans is dit idee had op weg naai zij n verwezenlijking. Eindeloze rij Eigen tuffie Op de bok j STRATEGISCH (Van een onzer verslaggevers) De kustwacht van Terschel ling en de wachten aan de zuidkust van Noorwegen en de oostkust van Engeland heb ben gisteravond om elf uur een brandend voorwerp uit dc lucht zien vallen. Op ruim 100 mijl ten noor den van Terschelling moet het voorwerp in zee zijn gestort. BIJVERWARMING Deining om KVP-zetels Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) De KVP in de Amsterdamse gemeenteraad wil geen afstand doen van een van haar wethouderszetels. Het gevolg is, dat over de zetelverdeling in het nieuwe college van B. en W. geen over eenstemming is bereikt. Gisteravond laat heeft de fractie voorzitter van de PvdA drs. J. M. den Uyl namens alle fracties, die aan hel overleg hebben deelgenomen de vol gende verklaring afgelegd: De gevoerde besprekingen over de samenstelling van het nieuwe college van B. en W. tussen de fracties van de PvdA, de KVP. de WD, de Prot.- Chr. partijen en de PSP hebben niet tot oveereenstemming geleid. De PvdA. de VVD, de Prot.-chr. part'uen en de PSP zijn van mening dat de samenstelling van een college van zes wethouders, bestaande uit 3 PvdA, 1 KVP, t WD en X prot.-chr. wethouder het meest overeenkomstig de krachtsverhoudingen van de de mocratische partijen l.i de raad moet worden geacht. De KVP heeft deelname aan het college afhankelijk gesteld van de verkiezing van twee van haar leden tot wethouder, aangezien zij dit re delijk acht op grond van de verkie zingsuitslagen en de tot, dusverre door hen in het college ingenomen positie De andere bij het overleg betrokken partijen achten deze eis van de KVP-fractie onredelijk en niet in overeenstemming met de wenselijk heid van de samenstelling van het college, die een zo getrouw mogelijke afspiegeling vormt van de krachts verhoudingen van de democratische partijen in de nieuw gekozen raad. De nieuwe Amsterdamse raad is als volgt samengesteld: 17PvdA 115), 8 KVP 18), 5 VVD 196 CPN (6). 4 PSP (2). 0 Sportbelangen (1), 1 Veiliger Verkeer <0 4 Prot. Chr. (4). De tussen haakjes gegeven cij fers geven de samenstelling van de huidige vroedschap aan. Het huidige college van B. en W. bestaat uit 3 PvdA'ere. 2 KVP'ers en 1 Prot. Christelijke. Advertentie l.M. later aangetroffen. Leeg..;'., Zeventien ton" kobalt spoorloos. Honderdzeventig vaten. De politie in Venlo zegt: „Geheime agenten? Enige dagen geleden besloot de raad van Schoonebeek om het gemeente- lersoneel een jaarlijkse mobiliteitstoelage te verstrekken. Zoals wij reeds schreven Is dit bij de Nederlandse overheid een unieke vorm van secundaire arbeidsvoorwaarden. Op een zonnige zondagmiddag tus sen vier en zeven was het echtpaar Osse bezig wat te kokkerellen op eni ge afstand van de autoweg, die Mi laan met Lugano verbindt. Burgemeester Osse viel het toen op, dat een schier eindeloze rij kleine Fiatjes aan het einde van het week- einde naar de stad terugging. Het meest frapperende was volgens de Schoonebeker burgervader, dat een aantal jaren geleden op diezelfde weg dc scooters ruim de overhand hadden. Even opmerkelijk was, dat haast alle Advertentie l. M. (Van een onzer verslaggevers) Het rijk heeft de gemeente Rotter dam goedkeuring verleend voor de bouw van een rioolzuiveringsinstal- lalie te Capeïle a. d. IJssel. Deze in stallatie gaat zes miljoen gulden kos ten. (Van een onzer verslaggevers) De Wiener Sanger Knaben komen naar Rotterdam. Een groep van .5 jongens van dit koor zal onder lei- ding van Hermann Furthmoser op woensdagavond 25 juli om acht urn- een concert geven in de Rmerahal. automobilisten waren. typisch arbeiders Deze constatering hechtte zich vast in het denkvermogen van burgemees ter Osse. die volgens zijn eigen woor den gekenmerkt kan worden als: 'Een reuze voorstander van zo'n eigen tuffie.' Daarnaast had hjj altijd al waar dering voor de wens van haast alle mensen ora eigen gemotoriseerd voer tuig te bezitten, waarmee men er op uit kan trekken. Gesteund door enkele uitlatingen van de Amsterdamse hoogleraar in economische sociologie, prof. dr. G. Kuin, stelde men in Schoonebeek het pre-advies voor de raad samen. De grondslag van het pre-advies was de positieve beoordeling van de hoge waardering, die er bestaat voor vrije tijd, ontspanning en welstand. 'Juist het beschikbaar komen van meer vrije tijd en dc waardering daarvoor roept als het ware de be hoefte op aan mobiliteit,' aldus bur gemeester Osse. De Drentse burgemeester heeft zijn Idee niet alleen voor zijn eigen gc- meentepersoneef gehouden. Er is met verschillende andere gemeentebestu ren overleg gepleegd. 'Wij zijn alleen het eerste op de bok gaan zitten, meent de uitvinder vari de mobiliteits toelage. Hij is van mening, dat spoedig enige andere gemeenten met een zelfde voorstel voor de dag zullen komen. Persoonlijk ook venvacht de bur gemeester, dat de jaarlijkse bijdrage in de kosten voor het niet-amhtelijke vervoer voor de werknemer en even tueel zijn gezin bij GS en bij Bin- nenlandse Zaken geen bezwaren zal opleveren. 'Wij hebben een budget, dat het mogelijk maakt om in het begin jaar- i Iijks ƒ14.500.— uit te keren.' Of de I verschillende instanties het er inder daad mee eens zijn, moet nog worden afgewacht. De Amerikaan Fred Baldasar is er als eerste mens ter wereld in geslaagd het Kanaal onder wa ter vnemmtvd nver te steken. Hij vertrok, gekleed in een kikvors- pak, voorzien van zuurstofjlessen, dinsdagmiddag van de Franse kust bij Gris-Nez en dook gisteren na een zwemtocht van precies 19 uur weer op bij het Engelse plaatsje Deal. Hier wordt Fred door zijn ver looide Frederike von Bernhardt en een van zijn begeleiders ge holpen. als hi) het Engelse strand ops trom pelt. Daar geloven wij niet in. Ons onder zoek gaat gewoon door." BU de Duitse fabriek, de Kupfer- hütte in Duisburg waar het kobalt vandaan kwam, gelooft men ook niet in het verhaal dat een westelijke macht op deze wijze de lading zou hebben verdonkeremaand omdat die anders misschien achter het IJzeren Gordijn terecht zou zijn gekomen. Die lading, zo zegt men ln Duis burg, was bestemd voor Finland. En Finland ligt toch niet achter het IJzeren Gordijn? Eerder houdt men daar rekening met de mogelijkheid dat de 170 vaten waarde een kwart miljoen gulden op raadselachtige wijze in Oost-Berlijn terecht zijn ge komen. Want ook (n Duisburg kan men zich niet voorstellen dat zo'n grote partij in het westen zo maar kan verdwijnen zonder dat Iemand het in de gaten heeft. „Als er een politieke achtergrond achter zit bemoeien wij ons er niet mee," verklaart het hoofd van In terpol in Den Haag, de heer W. M. Rehorst. „Wij hebben de diefstal vla de Interpol-kanalen ln Duitsland en Zwitserland gesignaleerd. Als er po litiek achter zit zullen wij er wel nooit meer wat van horen. Zo'n zaak heb ik nooit eerder gehad." Inmiddels Is de beloning voorin- lichtingen die lelden tot opsporing van de partij en van de daders van tien- tot twintigduizend mark verhoogd. Met het schip Autokumpo van de gelijknamige firma ln Helsinki komt ln Rotterdam regelmatig zwavelsteen uit Finland aan bestemd voor de Kupferhiitte. Deze fabriek haalt er grondstoffen uit want In zwavelstcrn zit mangaan, /zilver, goud. lood. zink kobalt, enz. Autokumpo levert zwavedsteen en wil er alleen, kobalt dat daaruit ln Duisburg wordt getrokken voor ln de plaats hebben. Zo levert de Kupferhiitte op haar beurt een bepaald percentage van het aldus gewonnen kobalt aan Finland. Een transactie met gesloten beurzen. Die transactie gaat nog steeds door. Nog steeds komen schepen met' zwavelsteen van Autokumpo in Rot terdam aan. Nog steeds regelt de transportmaatschappij N.V. Deka uit Rotterdam het transport. Zo gaat zwavelsteen met Rijnaken naar Duis burg en zo komt kobalt in vaten met vrachtauto's terug naar Rotterdam, waar het Finse schip ze weer naar Helsinki brengt. Dat gaat al geruime t(jd to. Per maand wordt aldus zo'n vijftien ton kobalt naar Helsinki vervoerd. Dit metaal wordt ge bruikt voor het harder maken van staal. Het heeft de vorm van klod ders, alsof gesmolten lood is ge vallen en verhard. Die klodders zijn ongeveer een halve centimeter dik. Dit spul kost circa dertien gul den per kilo: het is dus vrij kost baar. In mei ging er weer een lading van Duisburg naar Rotterdam in een vrachtwagen met aanhanger en in een kleinere wagen, beide van de ex pediteur Heuhsen uit Kaldenkirchen. Zaterdagmiddag 19 mei kwamen die twee auto's onze grens over. Beide cnauneurs kiaaraen ae wa gens in en reden toen naaf de zoge naamde Keulse Barrière bij Venlo. Daar, op Nederlands grondgebied, lieten ze de vracht staan en gingen naar huis voor het weekeinde. Dan konden zij meteen maandagmorgen naar Rotterdam vertrekken. Zondagavond omstreeks ach! uur ontdekte een zoon van de expediteur, dat de grootste wagen kenteken KK-E 744 weg was. Zo kwam de zaak aan het rollen. Chauffeur Ta persen uit Duiken wist van niets. Hij zat rustig Ihuis en was de deur niet uit geweest. i Politie. Interpol, douane-recherche togen op onderzoek. Iemand had de i wagen, die zo'n honderd meter van de grens had gestaan, over de Kal- i denkirchet-weg zien rijden in de rich- tine van het centrum van Venlo. Dat was in de nacht van zaterdag op z.ondag. kwart over twaalf. Die- zelfde nacht om kwart over drie had i iemand de wagen in Valkenswaard zien slaan op een parkeerplaats langs de weg naar Leende. Verlaten. Volgeas de politie moet de lading i die nacht tussen kwart over twaalf j en kwart over drie gestolen zijn. Dat moet bijzonder geraffineerd zijn ge- I beurd. i Het lijkt een volmaakte misdaad. Maar geheime agenten? Zeker, ko balt is strategisch zeer belangrijk. Voor een leger (munitie, raketten, enz.) heeft het veel waarde, maar wat is zeventien ton? i Als het westen wil verhinderen. dat kobalt via Finland achter het I IJzeren Gordijn verzeild raakt, zal men. aldus een zegsman van de Kifpferhiitte. toch niet één ladlnkje achterover drukken? Vooropgesteld dus. dat kobalt uit Finland verdwijnt achter het IJze ren Gordijn. Maar omdat Finland niet achter dit gordijn ligt is er ook geen vergunning nodig voor door voer door Nederland van kobalt be stemd voor Helsinki: zendingen die nog steeds doorgaan. Speurtochten van de reddingboten Carloz en Insuiinde en een vliegtuig van de basis Valkenburg zijn van morgen gestaakt. Mogelijk heeft het waargenomen verschijnsel verband gehouden met een onweersbui. Om half twee vannacht hield men op Valkenburg een helikopter gereed .Om elf uur gisteravond zag de kustwacht van Terschelling een wit te streep met grote snelheid uit de wolken vallen en in zee storten. 20 minuten later zag men de rookkolom nog in de donkere lucht. 'Een meteoor kan dat niet geweest zijn', was de verklaring van de kust wacht van Terschelling want die laat geen rook achter. Een XVestduitse uitvinder wil de ruitenwissers van auto's en vliegtui gen vervangers door gezuiverde uit laatgassen, die onder een druk van vijf atmosfeer langs de ruiten wor- deng eblazen. Hij heeft op deze vin ding patent aangevraagd. Advertentie I.M. Voor aileenwonenden en ook als voor zomerhuisjes een Coleman oliehaard. Reeds voor f 208.-. 'n Vofmaaikt begrip in ohestook rpegenover onze waarschuwing, 1 dat kleine spaarders bijzon der voorzichtig moeten zijn met het beleggen van hun bezit in aandelen. Is van verschillende kanten wel gesteld, dat die geva ren minder groot zouden zijn. als men zou deelnemen aan zgn. be leggingsmaatschappijen. d.w.z. fondsen, die besparingen van ve len samenbrengen en dit vermo gen zodanig beleggen, dat net over een groot aantal objecten wordt gespreid, waardoor het ri sico ook kleiner wordt. In die redenering zit ongetwij feld veel waars. Maar dat het risico zelfs bij deelneming aan een beleggingsmaatschappij niet denkbeeldig is. blijkt uit hel zo juist gepubliceerde tussentijdse bericht van Robeco. de grootste Nederlandse beleggingsmaat schappij. die zijn vermogen over grote delen van de wereld en vele bedrijfstakken heeft verdeeld. De waarde van het Robeco- vermogen blijkt als gevolg van de jongste koersdalingen gedaald van ruim 1000 miljoen gulden tn maart tot 900 miljoen per 1 juni. (Dit ondanks de toeneming van het aantal deelnemers). Per aan deel omgerekend Is de waarde gedaald van ƒ246 per aandeeltje op 1 januari tot f 206.50 op 1 juni. een daling dus met rond 16 percent. Kijkt men naar de beurskoers, dan blijkt een daling van 254 op 2 Januari tot 196.50 op 1 juli, een daling van ruim 20 percent. Natuurlijk, voor Iemand die rustig kan wachten tot de bui over is. staan tegenover deze ver liezen de dividend- en anders uitkeringen en vooral de koers stijgingen, die later wel weer zul len volgen. Maar daarmee Is de spaarder, die op een ongeschikt ogenblik moet verkopen, niet ge troost. als zelfs bij deze ver houdingsgewijs veiligste vorm van belegging plotseling 16 A .20 percent van zijn bezit verdwenen blijkt te zijn. Ctel, dat de regering zou beslui- ten een commissie in het leven te roepen, die aanbevelingen zou moeten opstellen over de toe komst van de Nederlandse radio en televisie. Stel, dat zij daarin een tram conducteur zou benoemen, eer» zangeres, een hoofdonderwijzer, een hoogleraar, een vakbondsbe stuurder. een wielrenner, een kruidenier, een domineesvrouw en de leiding zou toevertrouwen aan een groot-industrieel. Zou men dan niet ln de handen klappen en zeggen, dat de rege ring een goede daad heeft ge daan? Zou men niet zeggen, dat dit de commissie was. waarop men had gewacht, een echt onaf hankelijke commissie, waarvan een gezond oordeel is te verwach ten? En zouden ook de dagbla den. die ijveren voor commerciële radio en televisie, niet zo reage ren? Stel, dat zo'n commissie na twee jaar ijverig studeren, kijken en luisteren met een lijvig rap port zou komen, waarin commer ciële radio en televisie werd ge kraakt. Als dan plotseling de dagbladen die vóór commerciële televisie zijn. twijfelen aan de kundigheid en bevoegdheid-tot oordelen van zo'n commissie. Zou u dan ook niet denken, dat de druiven zuur zijn? Zo vergaat het ons, als wij In deze dagen de artikelen lezen, die Handelsblad en NRC over ie Britse commissie-Pilkington schrijven. (ANP) - De koopkracht van het loon van de Nederlandse industrie-arbeider ligt lager dan in de andere landen van de Europese Economische Gemeenschap. Zij bedraagt ongeveer de helft van de koopkracht van de IVestduitse industrieionen en ongeveer een kwart van de koopkracht der industrieionen in de Verenigde Staten. Deze gegevens zijn gepubliceerd door het Duitse industrieinstituut te Keulen, dat een vergelijkende studie van de lonen heeft gemaakt. Nage gaan is hoeveel uur de industrie- arbeiders in acht Europese landen en in de Verenigde Staten moeten werken om een bepaald pakket voe- dings- en genotsmiddelen, verbruiks- goederen en dienstverrichtingen te kunnen kopen. Met de belasting tarieven en de sociale bijdragen van de werknemers is geen rekening ge houden. Voor de aanschaffing van de door het instituut opgestelde lijst van goederen en diensten moet de Ne derlandse industriearbeider gemid deld 3.972 uur werken, de Ameri kaanse slechts 1013 uur. de Zweedse 1820 uur en de Duitse arbeider 2155 uur. Voor de Italiaanse arbeider is berekend 3871. voor de Franse 3288 uur, voor de Belgische 3044 uur, voor de Zwitserse 2729 uur en voor de Engelse 2716. In de koopkrachtvergelijking is onder meer de aanschaffing van een personenauto opgenomen. Bij de berekening van het Duitse industrieinstituut is aangetekend, dat dergelijke vergelijkingen, geen objectief beeld van de verschillen in koopkracht geven. De levensgewoon ten in. de genoemde landen lopen immers nogal uiteen. Wat in. het ene land een hoofdbestanddeel van dc voeding is. speelt in het andere land dikwijls slechts een ondergeschikte rol. Bovendien is geen rekening ge houden met een zeer belangrijke trost, de woninghuur, die in het al gemeen in Nederland lager is dan in Duitsland, (red. HVVj. DEN HAAG (ANP) Drs. J. M. Aarden te Voorburg is benoemd ver klaard tot lid van de Tweede Kamer in de vacature-Koersen (k.v.p.). De heer Aarden is directeur van het centrum voor staatkundige vorming ln Den Haag. Advertentie IJt.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1