Florence sierlijke, of er_ brede biedt mb3e£eus: smalle schouders Willem van Oranje van verenigd Europa9 \*98 AN WB-waarschuwing tegen advertenties voor kampeerders Drl Tilanus Commandeur n van h Veertig jaar kamerlid Mr. Kortenhorst in Dordrecht: Oppakken opruiming Mr. Beernmk: voldaan maar niet tevreden |j m Surinamer in VN-missie mmm 'mm Kind (3) gered uit diepe gracht Triest Bejaarde dame door treintje gegrepen HET VRIJE VOLK VRIJDAG 20 JULI 19S2 Twee hoofdlijnen «9® Hij wilde niets KOELKAST PAGINA 3 /Van een onzer verslaggeefsters) Terwijl in Parijs de laatste (trillende) hand wordt gelegd aan de collecties, die voor het grootste deel van de modewe reld weer de toon zullen aan geven, is in Florence wel dui delijk geworden, dat Schu bert daar de man van de grote verrassingen is. Ook de man van het grote suc ces? Dat is minder zeker. Want wie zal eigenlijk zijn breedgerande hoe den met platte bol als van een rooms- katholiek geestelijke, zijn gebreide sjaals die als een mantel tot op de grond reiken, zijn overdadige dra perieën en stroken en dat alles in de heftigste kleuruitbarstingen, moeten dragen? Ook is in Florence duidelijk ge worden, dat er. tussen de ontwerpers weinig eensgezindheid bestaat over het uitgangspunt van de mode voor de komende seizoenen. Twee hoofdlijnen zijn te onderschei den. Een vrouw die ze allebei wil vol gen. zal een garderobe moeten op bouwen, die haai- van de ene dag op de andere de gelegenheid geeft, te veranderen van een lieftallig, kin derlijk, smal meisje in een vierkant geschouderde tante met een soort pet op. Het lijkt daar in Italië wel, of aanhangers en tegenstanders van il de Jacky Kennedy-kleding elkaar tot in de finesses hebben willen Sj duidelijk maken, wat ze precies 1 bedoelen... Een ontwerper ais L a n c e 11 i heeft mantels en mantelpakken ge maakt met militaristiseh-brede schou ders. De Pon tana Sisters werken ook in die trant en accen tueren het brede bovenlijf zelfs nog met tressen Zelfs Patrick de Barentzen suggereert in som mige redingote-modellen brede schou ders. .Vaar Enzo heeft de eveneens nog steeds favoriete sluike mou wen, die soms zó van. een Japan se kimono lijken te zijn geknipt, dus danig naar voren gebracht, dat de schouders er echte schoolmeisjes schoudertjes van worden. C a r o s e stuurde zijn mannequins het plankier op in klassieke mantel pakken met getailleerde, nogal lan ge jasjes... en de brede Lancetti- schouders. Maar diezelfde Lancetti weer heeft de heel soepele, slanke kimonolijn met evenveel overtuiging toegepast. Wat Parijs bedacht heeft zullen we nu ook vernemen. Van Rome en Florence en is dat geen ge ruststelling? hoeven we nauwe lijks een figuumaadje in onze gar derobe te veranderen, mits we met één type vrouw in de kleerkast te vreden zijn. Van alle drukte die er deze weken wordt gemaakt voor de vrouw die het tijd vindt worden om tceer eens niet it weten wat ze tón moet trekken, lijkt dit nonchalante meisje zich nu juist niéts aan te trekken. Maar vergis u niet: de nonchalance is sinds tientallen jaren ook een made- mogelijkheid. Het meisje met haar verwaarloosde fietsje, bij een reclame bord in Florence, staat daar, opdat de wereld weten zal, dat de heer Livio ie Simone heel goed van blauw met wit katoenen jersey een vakantiepakji maken kan. (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een plechtigheid in de Grote Kerk te Dordrecht, waarmee de eerste vrije statenvergadering van het jaar 1572 werd herdacht, heelt de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, zijn visie gegeven op de gebeurtenis die nu 390 jaar geleden in Dordrecht plaatsvond. Toen sprak MarnJ.v van Sinl-Alde- gonde als afgezant van prins Willem van Oranje voor de afgevaardigden van de twaalf steden, die door hun aanwezigheid op deze vergadering in het door de Spanjaarden bezette Holland te kennen gaven, dat zij de opstand tegen het Spaanse gezag en tegen Alva wilden legaliseren. „Hier werd de grondslag gelegd voor ons vrije Nederland", zo be toogde mr. Kortenhorst, „Willem van Oranje zocht naar een rechtsvorm om het besluit tot verzet een schijn van wettigheid te geven". Hij trok een parallel tussen die tijd van be zetting en onvrijheid en de jaren van de laatste wereldoorlog. Daar naast schetste hij de vlucht die het streven naar vrijheid en onafhan kelijkheid sindsdien heeft genomen. „In een zich vrij vechtend Neder land heeft Willem van Oranje toch nooit een herstel van het Noord- Nederlandse republiekje alleen ge zien." meende hij. „Willem van Oranje was een Europeaan die het verband van de Europese staten wilde bevorderen. Dat hem dat niet is ge lukt, is niet aan hem te wijten, maar aan de kleine geesten die hij niet heeft kunnen bedwingen." De strijd voor een vrij en ver enigd Europa is weer aan de orde, zo .vervolgde mr. Kortenhorst. en een van de spectaculairste vorde ringen is de totstandkoming van een Europees parlement. „De sprong van de eerste vrije statenvergadering naar het verdrag van Rome is een waagstuk, maar had Europa de weg gevolgd die in 1572 werd ingeslagen dan was het grote democratische beginsel iri het Europese verband nu veel naderbij," aldus mr. Kortenhorst. „De tijd Hikt niet ver meer dat de leden van het Europese parlement rechtstreeks door de bewoners van de verschillende landen zullen wor den gekozen. De volgende generatics zullen wellicht Willem van Oranjes doel verwezenlijkt zien. waarmee Europa en de mensheid gered zullen zijn," zo besloot lip. Advertentie I.M Morgen verkopen wij alle da mespyjama's, die er over zijn. Geen gewone, maar stuk voor stuk modellen van 100% ameri- kaanse poplins, batist of No Iron poplin, in tientallen dessins en in de leukste kleuren. Diverse modellen met effen en bedrukte pantalons... met korte of aangeknipte mouwtjes dames pyjama' 250 stuks van -G?®®' 300 stuks 200 stuks van *8^®® Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van al, deze restanten damespyjama's in fleu rige kleuren en dessins, door el kaar voo prijs. Tjflke keer dat iemand wegens het *-> zonder vergunning uitzenden van grammofoonplaatjes en me dedelingen wordt gegrepen en ge straft met verbeurdverklaring van de apparatuur worden wij in Nederland met een grof schan daal geconfronteerd! De zoge noemde etherpiraten plegen en kele maanden gevangenis te krijgen. Het zijn meestal jonge mensen die, al dan niet tegen be loning, hun streek of dorp ver maken. Maar wat zij doen. kan niet en mag niet en moet dus worden gestraft. Het grove schandaal is, dat Radio Veronica, waarvan de ex ploitanten precies hetzelfde doen als de etherpiraten, ongemoeid blijft, omdat het zendschip buiten onze wateren ligt en de regering nog steeds heeft verzuimd de strafwet zo te'wijzigen, dat geen Nederlander ongestraft aan deze uitzendingen mee zou kunnen werken. ■jVToch minister Beerman, de mi- 1nister van Justitie, noch minister Korthals, verantwoorde lijk voor PTT, heeft aan deze on waardige toestand een eind ge maakt. En nu schijnt minister Korthals alleen dan als lijstaan voerder van de liberalen in aan merking te komen als hij Radio Veronica ontziet zolang er geen commerciële televisie is. Het Algemeen Handelsblad schrijft tenminste: 'In die tijd kan dan wellicht oolc blijken of het hem mogelijk zal zijn aan het geval-Radio Veronica in samenhang met het vraagstuk der commerciële televisie, een ook in liberale kring aanvaardbaar geachte oplossing te geven. De VVD zou het zich niet kun nen veroorloven een lijstaanvoer der te hebben die zelfs al zou het noodgedwongen en in feite tegen zijn zin zijn op dit voor velen zeer gevoelige terrein een belangrijk stuk goodwill zou heb ben verspeeld.' "W/ij nemen aan, dat de heer Korthals zich niet zal laten vinden, zelfs niet tegen zijn zin, voor een zo oneervolle zaak. Er is ook een liberale traditie die rechtsongelijkheid verafschuwt. De commerciële televisie is een wens waarover men van mening kan verschillen. Wie zich aan het peil van de TV wat gélegen laat liggen, moet, menen wij, keihard tegen zijn. Maar goed discussie is mogelijk.' Over Radio Veronica valt niet te praten zolang wij kleine etherpiraten straffen. Er is maar één oplossing: wet wijzigen en ieder die met Veronica doorgaat en eraan verdient, oppakken en voor de rechter brengen. Er laat zich met. goed fatsoen niets anders verdedigen. Minister Korthals heeft de posi tie om zich niets te laten opdrin gen wat in strijd met dit goed fatsoen is. (Van een onzer verslaggevers) 'Kampeerders, pas op met advertenties waarin stukjes grond als privé-kampeerterrein of als standplaats voor een caravan worden aangeboden.' Dit is de kern van een waarschu wing die de ANWB heeft uitgegeven. Evenals in de afgelopen zomer wor den ook nu weer kleine percelen 're- creatiegrond' te koop aangeboden. De prijzen zijn niet gering. Ze va riëren van 5 tot 15 per vierkante meter. Omdat 200 vierkante meter grond nog maar een heel bescheiden stuk je van b(j voorbeeld tien bij twintig meter is lopen de bedragen die er mee gemoeid zijn in de duizenden guldens. Heel vaak komen de kopers te laat tot de ontdekking dat op grond van een gemeentelijke verordening Advertentie i.M. Zaterdag begint de Oprui- mings-verkoop van dubbele actetassen voor een Opruf- mingsprijs, die U zich nog jaren zult herinneren. Want kocht U ooit een dubbele actetaseent actetas met twee vakken, twee voorzakken en riem voor nog géén acht gulden! Morgen gaat het beginnen, lede ren spalc acte- en schooltassen, die voor 12.75 nog spotgoed koop zijn. Morgen koopt U actetassen, guldens goedkoper dan normaal. Zaterdagmorgen om 9 uur be- gir.t-.de verkoop van lederen dubbele school- en actetassen, met 2 voorzakken en riem, In een mooie, bruine kleur, voor ook op die eigen grond niet mag worden gekampeerd en dat het plaat sen van «aravan of bungalow even min is toegestaan. Volgens de gemeentelijke kam- peerverordening naar het model Samson, die in honderden gemeen ten geldig is, mag namelijk alleen de eigenaar en tevens bewoner van een huis op zijn grond kamperen. Dat de voor recreatie beschikbare ruimte niet wordt versnipperd in tal van particuliere terreintjes acht men bij de ANWB een kwestie van algemeen belang. Het is echter ook een persoonlijk belang voor de ko pers dat zij de beperkende bepalin gen kennen, omdat ze anders de dupe worden van grondspeculanten die hen niet volledig inlichten. Gemeenten waar de laatste tijd vaak handel in kampeerterreintjes wordt bedreven - en waar die handel niet tot het door de kampeerders be oogde doe! kan leiden - zijn o.a.: Apeldoorn, Zeist, Putten, Haemsce- de en Kaatsheuvel. H. I. AMBACHT Gistermiddag om vier uur speelen enkele kinde ren langs de Wilhelminasingel in H. I, Ambacht. Plotseling raakte het drie-jarige meisje Jantje van de Vliet te water. Dit werd opgemerkt door de dochter van de conciërge van het raadhuis, mejuffrouw G. van Haiem. Deze begaf zich ijlings te water en kon. het drenkelingetje nog juist op tijd uit de hier vrij diepe gracht op het droge brengen. (Van onze *Tj|| parlementsredactie) MR., BEERNINK, de voorzitter van de CHÜ, is tamelijk: te vreden over de resultaten, die het kabinet-De Quay in de drie jaar van zijn bewind heeft bewerkt. 'Wij weten wel.' zei hij in een rede op de zomerconferentie van de CIIU te Zeist, 'dat het kabinet een moeilijke start heeft gehad. Het heeft een vrij lange aanlooptijd no dig gehad en wij weten ook wel, dat er zwakke en sterkere figuren in ziiten. Wij hadden en hebben nog kritiek op onderdelen van bet be leid,' zo vatte hij zijn oordeel sa men, 'maar de balans na drie jaar kan toch gunstig zijn.' De unie-voorzitter oordeelde dus veel gunstiger dan een jaar geleden. 'De deining rond de spijtoptanten is ge lukkig wat verminderd." constateer de hij. 'Achteraf zou wel eens kun nen blijken, dat het beleid van mi nister Beerman toch verstandiger is geweest dan menigeen heeft ge dacht. Hij vond het voorbarig no reeds te zeggen, hoe het volgende kabinet er zal uitzien. Er zijn KVP'ers, iel hij. die sterk aandringen op een rooms- rood kabinet, maar er zijn er ook, die daar hoegenaamd niets voor voelen. Mr. Beemink zei, dat mr. Burger in de vergaderzaal van de Tweede Ka mer we! eens vreemde dingen heeft gedaan. Daarbuiten was deze ech ter veel rustiger en constructiever dan men dacht. Over de VVD zei hij: 'Prof. Oud ziet aan het eind van zijn politieke loop baan een teruglopen van de VVD en moeilijkheden in eigen kring. De heer Van der Putten en radio Vero nica kijken dit alles met belangstel ling aan.' GRONINGEN (ANP) Zaterdag morgen zal de N.V. Sinberg Lucht vaartbedrijf een regelmatige lucht- verblndlng van Eelde via Ameland en Texel naar Schiphol en terug be ginnen volgens een vaste dienstrege ling. Gevlogen wordt met een Jodel Musquetair, die plaats biedt aan vier passagiers. Nadat het vorig jaar regelmatig chartervluchten waren gemaakt van en naar de "Waddeneilanden, is er thans dus een binnenlandse lijn dienst. De - directeur van het luchtvaart bedrijf. de heer Th. Sinnige, heeft meegedeeld dat de plannen voor een regelmatige verbinding tussen Eelde en Schiphol—Zestienhoven en Eelde —Hamburg nagenoeg in kannen en kruiken zijn. De KLM is bereid re ductie te verlenen op het traject naar Schiphol en naar Hamburg. Verwacht wordt dat deze verbin ding in oktober kan worden ge opend. Gevlogen zal worden met een de Havilland Dove (negen pas sagiers) en wel 's maandags twee maal retour EeldeSchiphol, dins dags twee maal retour Eelde Schiphol en twéé «naai retour Eelde —Hamburg en vrijdags eenmaal Te- tour EeldeHamburg, een retour EeldeRotterdam en een retour Eel deSchiphol. Men verwacht dat in de beginpe riode wei een beroep zal moeten worden gedaan op het garantiefonds dat gevormd is en wordt door de overheid 't 85.000i en het noordelijk bedrijfsleven if 85.000). (Van onze parlementsredactie) Dr. Tilanus, de fractieleider van de CHU in de Tweede Ka mer, is benoemd tot Comman deur Nederlandse Leeuw. De minister van Binnenlandse Za ken, mr. Toxopeus, heeft hem deze zeer hoge onderscheiding uitgereikt op de zomerconfe rentie van de CHU, die op Woudsehoten in Zeist wordt gehouden. Volgende week woensdag is het veertig jaar geleden dat de heer Ti lanus lid werd van de Tweede Kamer en dat is hij sindsdien onafgebroken gebleven. Vriend en tegenstander hebben hem gisteravond op hartelijke wijze gehuldigd met dit unieke jubi leum. Minister Toxopeus, die in Breda woont, vertelde dat men daar nog weet, dat de heer Tilanus lid was van de kadetten-wielervereniging. De be windsman schetste de loopbaan van de grijze politicus die als officier be gonnen is Hij is een evenwichtig, ernstig mens. die wars is van scherpe tegenstellingen. Niettemin weet hij van doorzetten en volhouden en op deze echt Hollandse manier van wer ken heeft hij grote verdiensten voor land en volk. De voorzitter van de linie. mr. Beemink, vertelde hoe moeilijk het was geweest om de huldiging te or ganiseren. De heer Tilanus wilde na melijk niets. Even hardnekkig als hi; zich vroeger verzette tegqn dienst auto's en secretaresses en onlang.» nog tegen de mammoetwet, heeft hl) ditmaal elk cadeau van de hand ge wezen. Eigenlijk wilde hij alleen maai eens. op'kosten van de Unie een reis door de Alblasserwaard maken om daar een paar nieuwe kiesver enigingen op te richten., Namens de Unie kreeg de heer Ti lanus daarom een cheque waarmee hij mag doen wat hij wil. Namens de Tweede Kamer sprak de waarnemend voorzitter, de socialistische afgevaardigde, de heer Bonüner. Deze somde de typisoh Ne derlandse eigenschappen op van de heer Tilanus, die gelukkig niet tot de CHU beperkt zijn. te weten z(jn verdraagzaamheid, zijn mildheid, ook in kritiek, zijn diepgaand pitchLsge- voei, dat medeleden wel eens be schaamt, maar waar zij van tijd tot tijd ook wel een voorbeeld aan ne men. zijn netheid, waardoor hij altijd op jacht is naar slordigheden in staatsstukken en zijn afkeer om het middelpunt van de belangstelling tc zijn. De heer Bommer meende, dat Ne derland op de drempel staat van een nieuwe parlementaire periode. De naloorlogse tUd van Drees. Romroe. Oud. Tilanus en "Schouten Is voorbij. Prof. Oud sprak namens de frac tieleiders in de Tweede Kamer zijn vreugde erover uit. dat niet alle ka merleden hetzelfde temperament nebben. Wij moeten niet allemaal Tilanussen ziln. zei hij, maar het Een welgesteld vader heeft het stoffelijk overschot van zijn op Nleuw-Guinea gesneuvelde zoon naar Nederland laten over- brengen. Hij droeg zelf de kosten. De voetbalvereniging. Phenix te I Enschede is een inzameling be gonnen om het stoffelijk over- 1 schot van een op Nieuw-Guinea gesneuveld lid over te laten komen. Er Is een bedrag van 3500,nodig. Ook in de fabriek i waar de jongeman heeft ge- 1 werkt, zal gecollecteerd worden. Schrijvers van ingezonden brie ven bieden aan een actie te be- i ginnen en willen zelf de eerste j gelden storten. In deze beschamende situatie zijn wij terechtgekomen nu het kabinet-De Quay heeft besloten de gesneuvelden op Nieuw-Guinea niet naar ons land te vervoeren. Men moet welgesteld zijn of de opbrengst van een collecte aan vaarden als men dat niet is, om een laatste troost deelachtig te kunnen worden. Het is onvoorstelbaar triest. Vlak voor haar woning Is donder dagmorgen de zeventigjarige mevr. A. M. Fiselier-Spin uit Losser over leden aan verwondingen die zij op liep toen zjj docs: een goederentrein tje werd gegrepen. Bij het oversteken van de Over- dinkelse straat moet de vrouw het evenwicht hebben verloren en ge struikeld zijn over een 15 centime ter hoge betonrand. De goederentrein rjjdt eenmaal per dag uit. de rich ting Giane het dorp Losser lang- i zaam en fluitend binnen. At unster Toxopeus Hangt dr. Tilanus de ereketen om. zou nog veel erger zijn ais het alle maal Öuds waren. De heer Tilanus met het geel- blauwe lint om zijn hals en het grote commandeurskruis op de borst, dankte op een voor hem karakteris tieke. eenvoudige wijze. Veertig jaar lijken heel veei als je ervoor staat, zei hij, maar als Je ze achter de rug hebt, heb je het gevoel dat ze zijn omgevlogen. Hij vertelde met veel humor van de gebeurtenissen, die hem het meest waren bijgebleven en zei over zijn vierjarige gevangenschap in de oorlog: „Ik hoop dat mjjn opvolger' zoiets nooit behoeft mee te maken." En daarbij draaide'hij zich om tot mr. Beemink, die naast hem zat. Advertentie I.M 210 liter gezins- of 2.90 per week 2onder aan- betaling. Na 5 jaar Uw eigendom. j Nootd: Zugmolendrift 31-41 Tel. 40768 j t WestMathenesserweg I (bij brug) Tel. 30457 [Zuid: Beyerlandselaan 3-5-7-9 Tel. 70t44l PARAMARIBO (AP) Suriname zal vertegenwoordigd worden in de Ne derlandse missie bij de Verenigde Naties. Dit is gisteren In Paramaribo bekendgemaakt. De eerste Surinaamse afgevaardir- J5. ,de mis6,e **i de heer Lou Lichtveld z(jn, de vertegenwoordiger van Suriname bij de Nederlandse ambassade in Washington. Ook zal Suriname een consul krtjgen op het bureau van de Neder landse consul-generaal te New York. Waarschijnlijk zal dit de heer Eddy wessels worden, die onlangs is be noemd tot handelsattaché in da Verenigde Staten. Si" ïfi'

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1