afgeladen en Prijzen voor uitdragen Europese gedachte Internationale hof is van mening: van VN-uitgaven betalen maakt van vrouwen He \vi Vol KNAC neemt t op voor autorally's, maar: meer controle noodzakelijk Wat wilt u zijn: gestipte roos of gloeilamp? Ledental PvdA verder omhoog Jacht op grond al begonnen Leerlingen uit 13 Europese lanclen bijeen Ruilverkaveling Acle gaat niet door ProbSemcn Telstar HET VRIJE VOLK ZATERDAG 21 JULI 1962 PAGINA 3 vT?Tir»»r oa rr-r* re er versIaggevers? -Het Is dus al begonnen op een uur, waarop men zou denken, VAKANTIE 1962 UITGEBROKEN! dat de meeste mensen nog arbeiden en het moet dus wel, dat En de vakantie 1962 brak vroeg uit, want de Nederlandse menigeen er een dagje of een half dagje heeft aangeknoopt in Spoorwegen, die een groot deel van de honderdduizenden van öit eerste jaar met een vrij algemene vrije zaterdag, vrijdag kregen te vervoeren, spreken van een piek, die zich voor deed van 's middags drie tofs avonds zeven uur. (Van een speciale correspondent) Leerlingen van middelbare scholen uit dertien Europese lan den hebben gisteren ln Wenen uit handen van de Oostenrijkse minister van Onderwijs, dr. Drimmel, prijzen in ontvangst ge nomen voor door hen in het afgelopen schooljaar gemaakte tekeningen en opstellen over de Europese eenheid. Pech Vijf uur machten (Van onze parlementsredactie) Het Internationale hof van Justitie te Den Haag heeft vrij dagmiddag verklaard van mening te zijn, dat de uitgaven die de Verenigde Naties hebben gedaan voor het voeren van acties in de Congo en in het Midden-Oosten, uitgaven van de VN zijn en door de leden moeten worden betaald. Het hof heeft dit, advies uitgesproken nadat hierom was ver zocht ln een resolutie welke in december 1961 door de vergade ring van de VN werd aangenomen. (Van een onzer verslaggeefsters) Ideeën over de kleding uit de vorige eeuw en zelfs uit de middeleeuwen hadden de ontwerpers geïnspireerd die gisteren in Londen hun duit in het zak.j<e deden. Modellen, waar de conservatiefst geklede man om heeft leren lachen, zijn nu voor de Engelse vrouw weer. het niemoste van het nieuwste. M Ondanks Europeanen (Van onze moderedactrice) Mag ik u - lieve lezeressen - even de (lach) stuipen op et lijf jagen, aan de vooravond van de Parijse modeweek? Drie tekeningen die de wintermode 1962-'6.3 moeten suggereren, zijn de aanleiding. Zij staan in een bekende Franse krant en zijn nog serieus bedoeld ook. Weinig houvast Hoge taille Een Amerikaan zèi tevreden: Het reizen wordt weldra verleden. Heel Europa, my dear, doen we in een kwartier waar we vroeger een week over deden. Alles valt samen: de boiiwvakan- tie, de metaalbewkersvakantie, de vakantie in het textielvak en die van alle onderwijsinstellingen.. Wat dat worden moet weet nog niemand en de vrijdagmiddag gaf er, denken wij. toch maar een besofaeiden voor proefje van. Want niet élke vakantie begint nu eenmaal op vrijdagmiddag. En elke reis zeker niet, al was het alleen maar. omdat dan zo' veel logies nog niet is ontruimd door vorige beo- ners. Mén huurt in elk geval tot zaterdag. De grote stoot komt dus zeker van daag en dat was bij voorbeeld goéd te merken bU de boten van Harlin- gen naar de Waddeneilanden, die het rrydag nog niet buitensporig druk hadden. Ook. de Nederlandse Spoorwegen konden het wel aan. Er liep eigen lijk maar éér extratrein, namelijk van Eindhoven naar Maastricht, en verder zocht men het in de verster king van bestaande .treinen. "Dat deed men enige malen te Zwolle, men deed het eenmaal iti de loop van vrijdagmiddag te Hengelo. Voor het overige was de drukte op grote., stations, zoals Amsterdam- CS enorm. Maar daar heeft men het vroeger wel eens zo gezien, dat de deuren dicht moesten en politie te paard op het Stationsplein de men sen in bedwang hield. Welnu, zo ver is het vrijdagmiddag nooit gekomen. Wij hebben! het u al verteld, hoe het er dit jaar uitziet: alles gaat tege lijk, een miljoen werknemers, zeker vier tot vijf miljoen Nederlanders. En uit de tegengestelde richting komen vooral de vrijdag vrügeworden Duitsers. De rector van het Europa-college in Brugge, professor H. Brugmans, woonde de plechtigheid in de Wiener Hafburg bij. De Nederlandse Spoorwegen had den wél pech toen midden in die drukte vertraging ontstond, doordat bij Nlenwersluis op de i(jnUtrecht- Amsterdam een diesellocomotief van een goederentrein ontspoorde. Het gebeurde te half vijf en pas twee uur later was de loc weer in het spoor. Men heeft de treinen Am sterdam-Utrecht in die tijd over Hil versum moeten leiden en dat gaf uiteraard op de stations allerlei extra-geloop, dat men anders niet had gehad. De TEE-trein Rhein-Main van Am sterdam naar Frankfort heeft door een. en ander zelfs tien minuten te laat het land verlaten. Voor het overige: achterblijvers zijn er nergens geweest, al hebben wel heel wat reizigers het met'een staanplaats moeten doen. Ook aan 's lands grenzen wordt de grote stoot pas vandaag verwacht. Grote grensposten aan de oostkant.' zoals Bergh Autoweg, Enschede-Gla- nerbrug en Denekamp-Rammelbeek, hadden het wel druk, maar nog niet overstelpend. Men weet daar van vo rige jaren, dat de zaterdag d e dag wordt. Denekamp, op de Scandinavische route, meldde in het bijzonder veel Zweden. Ook Zweden'deelt blijkbaar m de niet-spreiding van het vakan tiewezen. De nieuwe doorlaatpost Bergh Autoweg zag vooral uitgaand verkeer. Bepaald onfortuinlijk zijn de men sen geweest,, die vrijdagmiddag per auto naar Texel gingen, via Den Helder. Aan het veer in die stad hebben zij dikwijls vier- tot vijf nur moeten wachten, voor zij konden overvaren. Zelfs wie 's middags 1 uur uit Amsterdam was vertrokken, om de verwachte drukte vóór te zijn, arri veerde niet voor acht uur 's avonds in De Koog. De gemiddelde snel heid over deze afstand van ongeveer negentig, kilometer bedroeg dus niet meer dan dertien kilometer per uur... Toch was het aantal auto's dat vrijdag moest worden overgezet niet groter dan een week geleden: onge veer 70. De oorzaak van het lang durig oponthoud was vooral, dat er ook veel vrachtuato's over moesten. In tegenstelling tot de particulieren hadden de .vrachtautochauffeurs wel plaats gereserveerd. Verschillende landen, waaronder Frankrijk, Rusland en Zuid-Afrika hebben geweigerd om hun' aandeel in de kosten van de operaties in de strook van Gaza tijdens de Ara- bisch-Israëlische botsingen in 1956 te betalen, Ten opzichte van de VN-acties in de Congo nemen zij éénzelfde stand punt in. De schuld van Rusland bij de VN is reeds opgelopen tot 75 mil joen, die van Zuid-Afrika bedraagt 3 miljoen, van Frankrijk 35 mil joen gulden. Het 'argument, dat het hof niet bevoegd zou zijn ln deze zaak, te adviseren omdat het een politieke zaak zou betreffen, is afgewezen. Het hof is van mening, dat de be wuste uitgaven gerangschikt moeten worden onder uitgaven van de or ganisatie zonder meer. omdat in geen enkel opzicht blijkt, dat in dé arti kelen van het handvest een' onder scheid tussen normale en buitenge wone uitgaven wordt gemaakt Daarbij is, in 1961 een .werkgroep reeds tot de conclusie gekomen, dat operaties voor het doen van waar nemingen om eventuele agressie te voorkomen uit het normale budget De actie die de Enschedese voet balvereniging Phenix dinsdagavond begon om de overbrenging van het stoffelijk overschot van het op Nieuw Guinea omgekomen lid, de ZO-jarige IV. Boelhoiiwcr naar Enschede, fi nancieel mogelijk te maken, is vol ledig geslaagd. Gistermiddag is' de actie stopge zet. Het bijeengebrachte bedrag is meer dan de vierduizend gulden, die de overbrenging naar schatting zal kosten. Van het eventueel overblij vende geld overweegt men een graf steen te laten aanbrengen. DEN HAAG (ANP). De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen heeft beslist dat het ruilverkayelingsplan Ade in Zuid- Holland niet zal worden uitgevoerd. Over het'.sedert 1954 bestaande plan werd in augustus 1958 gestemd, waarbij een meerderheid zich voor de uitvoering uitsprak. Ais algemene motivering voor de thans genomen afwijzende beslissing wordt aangevoerd, dat het gehele beeld van de in het plan betrokken gronden aanzienlijk gewijzigd is om dat. bepaalde werken inmiddels ptt uitvoering zijn gekomen; Dat sommige ontwerpers zich bij het wer ken voor de vrouw heel duidelijk hebben, ge baseerd' op wat jarenlangals zeer manlijke kleding werd beschouwd, verklaart waarom de nieuwe collecties namen dragen als 'Seig neur' en 'Esquire'. Maar dat mannenkleding inspirerend heeft gewerkt, wil nog niet zeg gen, dat de nieuwe lijnen uitgesproken on vrouwelijk zijn. Stel u voor: nauwsluitende redingotes en tailleurs met ietwat vierkante, maar smalle schouders, de rok soms iets langer dan we nu gewend zijn. en heupen zowel als boezem eerder verhuld dan geaccentueerd. Het is een combinatie die een totaal-indruk kan geven van rozigheid en gespierdheid. Er zijn in Londen modellen getoond die de vrouw deden lijken op een Engelse landedel man uit de vorige eeuw. Maar de Belgische ontwerpster Angèle De- langhe, die in Londen showde, liet ook een kleed zien dat herinnerde aan het kostuum van een middeleeuws ridder: een sluike wol len mouwloze tuniek over ecu kiel friet lange, nauwsluitende mouwen. Een andere buitenlandse ontwerper in Lon den, de Zwitser Mattli, kleedde zijn manne quin als amazones. Het partijbestuur van de Partij; Michael Sherard ontwierp hoofddeksels als van de Arbeid kwam op 19 juli in j kleine- jachthoedjes, soms compleetme zijn maandelijkse vergadering bijeen Met voldoening - werd kennis geno men van het feit, dat ook in het eerste zomerkwartaat een stijging van het ledental kon worden ge meld. In verband met berichten in de wereldpers over terreurdaden in Ar gentinië, in het bijzonder gericht te gen de joodse bevolkingsgroep aldaar, werd besloten bij de Argentijnse ambassade te protesteren en ..op krachtig optreden van de Argentijn se regering tegen de bedrijvers van deze daden aan te dringen! Het partijbestuur wijdde een eer ste bespreking aait de kandidaatstel ling voor de Tweede Kamer in 1963, o.m, over de vraag, in, welke kies kringen gelijkluidende kandidaten lijsten zullen wordeningediend, en hoeveel kandidaten in. elke kieskring zullen worden; gesteld. Op 13 oktober a.s. zal de partijraad hierover een beslissing moeten nemen, die zal worden voorbereid door adviezen van de stedelijke en gewestelijke federa tiebesturen. Een ontwerp-Europees socialistisch program wérd uitvoerig besproken. Amendementen op dit ontwerp zullen in een volgende vergadering worden behandeld. Daarna zal het program in de a.s. herfst worden besproken in een conferentie, van de socialis tische partijen uit de zes landen van de Europese Economische Gemeen schap. Bij het bespreken van de politieke situatie werd uitvoerig van gedachten gewisseld over dc politieke implica ties van de aanvaarding van de mammoetwet. E. Meester,- alg. secretaris-penningmeester. veertje. Ook de favoriete kleuren, tabaksbruin en allen-' tinten rood en groen, deden trou wens denken aan bossen en landerijen. De landadel, die een aantal Engel se mode-ontuierpers alsnog blijkt te hebben geïnspireerd, had niet kunnen denken dat het resultaat soms zo Anny-get-your-gun-achtig zou wor den. SÉ» van de VN bestreden moeten worden. Tot de 'uitgaven van de organi satie' met deze woorden aangeduid in artikel 17 van het handvest be horen volgens het hof alle' uitgaven en niet alleen bepaalde uitgaven die als 'normaal' aangeduid zouden kun nen worden. Het hof heeft verder het standpunt weerlegd, dat de uitgaven niet onder de verantwoordelijkheid van de Al gemene Vergadering van de VN zou den zijn gedaan maar onder die van de Veiligheidsraad. Het handvest stelt zeer duidelijk, dat de Algemene Vergadering wel degelijk betrokken is bij de internationale vrede en vei ligheid. Het hof is verder van mening, dat de acties van de UNEF in het Midden-Oosten werden ondernomen om de vreedzame regeling in dit gebied te waarborgen en te behou den. .De uitgaven "die hiervoor zijn gedaan moeten als uitgaven van de VN worden beschouwd, hetgeen tot dusver ook steeds is aangeno men. Wat de uitgaven voor de acties in Congo betreft wijst het hof erop, dat deze voortvloeien uit een resolutie, welke in de Veiligheids raad met algemene stemmen werd aangenomen. Deze resolutie had tot doel de vrede en de veiligheid in Con go te bewaren. Gezien het feit, dat de stappen welke de secretaris-generaal in de Congo heeft ondernomen, door de Veiligheidsraad en door de Algeme ne Vergadering herhaaldelijk zijn goedgekeurd, kanniet worden aan genomen, dat de acties in dit ge bied inbreuk hebben gemaakt op de voorrechten welke door het hand vest aan de Veiligheidsraad zijn ge geven of tegen deze voorrechten in druisen. Het feit. dat in deze gevallen de uitgaven als 'buitengewoon' en 'es sentieel verschillend' van normale uitgaven beschouwd zouden kunnen worden, doet volgens het hof niets af aan het feil. dat het uitgaven van de organisatie zijn. I Vijf leden van het hof zijn het j niet met de eindconclusie eens. i Het zijn de president, de Pool Wl- r.arsky «n de raadsheren Basdevant j (Frankrijk). Moreno Quintana (Ar gentinië), Koretski (Sowjet-Unie) en Bustaniente Y Rivero (Peru). De andere leden zijn de vice-president de Panamees Alfaro en de rechters Bdawi (Egypte), Wellington Koo (Na tionalistisch 'China)Spiropoulos (Griekenland), Sir Percv Spender (Australië), Jessup (V.S.i. Morelli (Italië), Tanaka (Japan) en Sir Ge rald Fitzmauricé (Groot-Brittanië). Onder de 174 prijswinnaars bevon den zich veertien Nederlanders, zes meisjes en acht jongens, allen in de leeftijd van 17 tot, 19 jaar. Zij mochten allen een reisbeurs in ontvangst nemen, waarmee zij in alle windrichtingen zullen uittrekken drie naar Frankrijk, drie naar Bel-, gië enLuxemburg, twee naar Oos tenrijk. twee naar Italië en een naar West-Duitsland, Engeland, Zwitser land en België. De reisduur is be paald op zes tot tien dagen. Afgelopen woensdag zijn de Neder landse prijswinnaars, vergezeld van hun leraren en leraressen, in Wenen aangekomen. Daar zijn ze in twee scholen ondergebracht. De 17-jarige Ton Koet, leerling van het Amstex'damse Ignatiuscolie- ge. zal nog een week in Oostenrijk biijven om Salzburg, Bregenz en Inns bruck te bezoeken. Hij had in zijn opstel, geschreven, dat Europa een wordt door de voortgang der tech niek ondanks de Europeanen... Adri Dingemans, die het gymna sium in Enimeloord bezoekt, ver trekt vanuit Wenen naar Royan ln Frankrijk. Zij vindt het heerlijk naar Frankrijk te mogen, al neemt ze maar met moeite afscheid van We nen. 'Door al die officiële ontvang sten, heb ik de stad eigenlijk maar nauwelijks leren kennen.' zegt zij. Later komt ze zeker in Wenen te nt g. De jongens en meisjes danken hun reisje, behalve natuurlijk aan hun van talent getuigende inzendingen, aan een initiatief van de Raad van Europa, die deze prijsvraag al in 1953 uitschreef, leder jaar worden de prijzen in een andere Europese, stad uitgereikt. Ongeveer anderhalf miljoen leerlin gen hebben in de loop der jaren aan deze prijsvraag deelgenomen. (Van onze landbouwredacteur) Nauwelijks een week nadat de Tweede Kamer besloot geen prijs binding meer toe te passen bij de verkoop van agrarische gronden, is de jacht op boerengrond al begon nen. In enkele landelijke bladen ver-, scheen onder de titel 'Prijzen agra- -gj?" raakt" riscbe gronden vrij!' een advertentie' - - raakt, waarin grond tegen hoge prijzen te koop werd gevraagd. De steller van de advertentie, een agrarisch bureau, zegt de gronden te willen kopen voor relaties die we gens stadsuitbreiding weg moeten. 'Transport begin 1963'. staat er veelbetekenend bij. Vóór 1 januari 1963 mogen agrarische gronden na melijk nog niet vrij worden ver kocht. Daarna Is het hek van de dam en kan men eike prijs wagen en betalen. •TAe grote vragen in de binnen- H' landse politiek cirkelen rond om de plaats, die de mens toe komt in de moderne naoorlogse samenleving.' Aldus begon zaterdag een prin cipieel opgezet hoofdartikel in Trouw, waarin getracht werd socialisme, liberalisme en 'de christen-democraten' met elkaar te vergelijken Kan de mens in de moderne maatschappij een grote mate van vrijheid genieten? Of moet hij ter. wille van het algemeen beiang steeds meer door de overheid aan de banden van haar reglemen teringen worden gelegd? En is de toenemende welvaart voor allen of slechts voor enkele bevoorrech ten? Aldus Trouw. Het socialisme, zo gaat het be toog verder, gooit het vooral over de boeg van herverdeling van be staand bezit. 'Onteigening en ver statelijking zijn steeds in het bij zonder de hebbelijkheden van het socialisme geweest.' Christen-de mocraten gaan daarentegen prin cipieel een andere weg. 'Zij kiezen voor een betere spreiding van het toenemende nationale inkomen." Ya een schets te hebben gegeven van de gegroeide welvaart en de totstandkoming van de sociale verzekeringen, concludeert Trouw: 'Een vrij en verantwoordelijk wezen te zijn, veronderstelt ook het kunnen nemen van beslissin gen van economische aard. Ver onderstelt dus het kunnen be schikken over enig duurzaam be zit.' 'Dat is niet alleen een kwestie van inkomsten, maar veelal ook een zaak van 'know how" (aan pak). Ter wille van het meer ideële dan principiële goed is daarom primair een zo breed mogelijke spreiding van de welvaart. Het welzijn, waartoe zo de poort wordt geopend is in deze tijd het alter natief van de totale verzorgings staat.' "VV/at ons het meest opvalt in de- ze beschouwingen, die wor den aangekondigd als te gaan over 'de grote vragen* is. dat ze met de werkelijke problemen van deze tijd vrijwel niets te maken hebben. Wanneer men spreekt over de grote vragen, dan denken w ij aan andere problemen. Bij voorbeeld: aan de ongecontroleerde econo mische macht geconcentreerd in de handen van weinigen een verschijnsel, waar men door de spaarregelingen en winstdaling, waar Trouw zijn hoop op stelt, (Van onze verkeersredacteur) De Koninklijke Nederlandse Automobieiclub treedt in een publikatie fel in het krijt tegen de ANWB. die kort geleden in zijn maandblad Verkeers techniek heeft gepleit voor liet afschaffen van rally's en dergelijke wed strijden op de openbare weg, omdat zij te veel gevaren meebrengen. De KNAC zegt het te betreuren, dat de ANWB niet alvorens te publiceren zijn licht heeft opgestoken bij de Automobielclub, die is aangewezen het toezicht uit te oefenen op de autosport ln Nederland. De KNAC komt dan met de volgende argumenten vóór rally's, en met een aantal maatregelen tot verbetering van de situatie. 1. Het wedstrijdelement is geheel ver legd van de openbare weg naar de klassementsproeven. Op de open- i bare wegen worden zeer matige f snelheden voorgeschreven, tussen d: 30 en 69 km per uur. In het bijzonder voor de Tulpenrally is een langdurige rustperiode van achttien uur ingelast, halverwege de ril, in Monte Carlo. 3. Nieticniin geeft de automobielclub toe. dat vaak sneller wordt gereden dan veilig is. omdat de rijders re- servetijd willen winnen. 3. De KNAC zal in overleg met de 9 Op de eerste afbeelding zie ik een gestipte roos waaruit een hoofd, benen - en zwart gehand- schoende armen steken. Een roos in vrouwengedaante dus, waaruit je één opwekkende conclusie zou kun nen trekken, namelijk, dat het sil houet van een asperge deze winter in elk geval niet aan de orde is. Daarnaast een al even vreemd geproportioneerde dame, en profiel gezien. Haar rok staat zover voor uit dat het lijkt of zij morgen in en kraamkliniek wordt verwacht," maar de afwezigheid van elke ron ding boven de taille het mens is daar zo piat als een liniaal logenstraft deze. veronderstelling. De jurk van dame nummer drie heeft de vorm van een gloei- terwijl zij de laatste hand aan hun I De buste zou die van een puber collecties leggen, maar" hun antwoor- j zijn, het tegengestelde van de Bar den zijn altijd zo, dat een diplomaat dot-to"s dus ze niet zouikunnen verbeteren. De ™kken wljven korti soms vóór spieken duidelijk on- k0rter dan achter. De mouwen moe- duidelijke taal en zij doen dat expres, want zij passen .ervoor ook maar een steek te verraden van wat zij van plan zijn. Een collega zou er op het laat- 1 amp het. hoofd schuilt onder een ;s{e ogenblik 110g eens g£uw gebnük hoed die. sprekend op een geopende - 6 - zwarte paraplu! lijkt. Eén ding heb ben zij alle drie gemeen: hun be nenzijn zichtbaar tot'de knie. De. tekenaar 'had blijkb.aar weinig houvast aan de veronderstellingen, die over de nieuwe' mode worden geopperd, .Veronderstellingen, die al tijd met een korreltje zout moeten worden genomen. De beroemde ont- werpers worden wel geïnterviewd j normaal. (misbruik) van kunnen maken. Mo dehuizen hebben, behalve hun fluwe- len ook hun ijzeren gordijnen. Wie toch de grootste gemene der Ier uit hun gezamenlijke opmerkin gen wil trekken, komt tot de con clusie. dat er deze winter wel spra ke zal zijn van een taille, maar die zou dan dikwijls hoger zitten dan ten nauw zijn en met bont omzoomd, mantelpakjes groeien in de lengte en zwart zal de meest gebruikte kleur blijken. Violet, oranje, groen en rood spreken echter ook een woordje mee. Afwachten is de boodschap. De shows starten maandag en in.de deelnemerslijst prijken nu de na men van drie beroemde Italianen: Capucci, Simonetta en Fabiani. De Franse ontwerpers zijn niet be paald verrukt van die invasie en zul len hun uiterste best doen. de be roemde Romeinen te overtroeven. Sommigen hunner hebben hun col lecties vergroot en gebruiken voor delige materialen om de modellen vlotter te kunnen verkopen. regionale automobielclubs nagaan bij welke autosportevenementen de rusttijden nog onvoldoende zijn en zij wil meer regelmatigheidscontro les instellen. Hierover worden be sprekingen gevoerd. 4. De KNAC wil in alle reglementen die nu reeds in enige reglementen voorkomemie bepaling, dat ver keersovertredingen kunnen leiden tot diskwalificatie. Het toezicht liierop zal worden verscherpt, even tueel met gebruikmaking van appa ratuur voor maximumsnelhcidscon- troie. 5. Nagegaan wordt ln hoeverre aan de startlicentie medische voorwaar den kunnen worden verbonden. 6. De KNAC streeft naar een cen traal orgaan, gevormd uit sport kringen, dat alle aanvragen voor auto- en motorsportevcnementen op de openbare weg voorziet van een advies, voor ze worden beoor deeld door de overheid. De KNAC heeft reeds verscheidene malen me dewerking geweigerd aan haars in ziens te gevaarlijke evenementen Deze evenementen zijn dan niet doorgegaan. Er zijn er echter ook. die geheel buiten de officiële sport- lichamen worden georganiseerd 7. Met verbieden bereikt men slechts clandestiene organisatie, meent de automobielclub. De autospon is zo populair, vooral bij de jeugd, dat men de verboden zou gaan ont duiken. 8. Aanzienlijk beter dan het weigeren van medewerking is een nauwkeu rige controle. Rally's en ritten heb ben een functie voor sportieve vrije- tijds-bcsteding, kweken deskundige rijders en wekken daardoor belang stelling voor goed autorijden. 9 Ook andereu berijden di weg voor recreatie en men kan bezwaarlijk een gebruik van de wegen alleen om zakelijke redenen verlangen. Dan denken wij voorts aan het feit. dat juist de toeneming van de individuele welvaart een even redige toeneming van de gemeen schappelijke voorzieningen nood zakelijk maakt. Om zich te kunnen ontplooien, heeft de moderne mens niet in de eerste plaats een spaarreke ning of wat aandelen nodig, maar goed onderwijs, toegang tot en deelneming aan culturele mani festaties, ruimte voor sport en re creatie, wegen om op te rijden, bossen om in te dwalen (zonder elk ogenblik op villa's of op fa brieken te stuiten). En bij 'de grote vragen' denken wij niet in het minst aan het we reldprobleem van de overbrugging van de sociale tegenstellingen in de wereld tussen 'arme' en 'rijke' landen. f)it alles zijn problemen, die met slagwoorden als 'socialisatie' of 'bezitsvorming' niet opgelost worden. Die niets te maken heb ben met 'socialisten.die willen onteigenen en verstatelijken' en 'christen-democraten, die voor de vrijheid kiezen'. De problematiek die Trouw ons voorhoudt is een verouderde pro blematiek. De tegenstelling een verouderde tegenstelling. Het is typerend voor het con servatisme, dat het de werkelijke problemen van de tijd niet eens ziet. SAIGON (Reuter) De Zuidviet- namese strijdkrachten hebben gis teren 85 communistische guerrilla strijders gedood bij een aanval op een communistisch steunpunt, 110 km. ten westen va s Saigon., De re gerings- strijdkrachten zouden slechts twee doden en even gewonden hebben ge teld.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1