Eerste huis bungal van plastic: ow m Maarssen m Zandvoorts burgemeester maakt journalist excuses voor optreden van politie Groningen gaat zeker aan twaalf gemeenten aardgas leveren Poolprinses He Prijs loon Spijtoptanten: het gaai om ménsen NEDERLANDERS ZONDER VISUM JAN weer thuis Vri s Opzienbarend experiment in bmmvereld Kustvaarder in moeilijkheden Man in sloot verdronken Vol Bende jongens belaagt politie op Texel Door Amerika's zachtste tabakken Wet moeten HET VRIJE VOLK ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1962 PAGINA 3 Vat ontploft: man dood tgrasi (Vati een onzer verslaggevers} Het eerste huis, dat in Ne- der-iand. van plastic wordt ge bouwd, verrast thans i*i het recreatieoord de Wilgenpias te Maarssen (Utrecht)Het is een bungalow, die 16 augustus Maar zal zij®. Componist v. Hemel onderscheiden (Van een onzer verslaggevers) Een Zuidamerikaans jour nalist, die donderdagavond met een Duitse vriend een be zoek aan Zandvoort bracht, is op hardhandige wijze door een paar Zandvoortse politieman nen naar het politiebureau op gebracht. Ij één week Belangstelling Puur aardgas (Van een onzer verslaggevers) Aangereden Inkomen grens fonds bejaarden hoger V Tn de afgelopen week zijn de t prijzen verhoogd van een aan tal artikelen, die vervaardigd zijn van landbouwprodukten. Er zullen weinig mensen geweest zijn, die op het eerste gezicht of gehoor over dit bericht bijzonder verheugd waren. Ook zal het voor de meeste mensen maar een schrale troost zijn, dat de auto'* goedkoper worden, als de. levens middelen in prijs stijgen. Deze prijsbewegingen zijn er het gevolg van dat ons land deel uitmaakt van een grotere econo mische eenheid, het verenigde Europa, en dat ls op den duur winst. Een klein land is kwets baarder dan een vereniging van landen. Het onderlinge economi sche verkeer biedt meer mogelijk heden, de werkgelegenheldspoli'- tlek eveneens. Tegenover de nadelen van de prijsstijging staan dus wel degelijk voordelen en die zullen op den duur de nadelen zelfs verre over treffen. Over de politieke voorde len van grotere samenwerking spreken wij dan nog niet. TVTederland heeft lange tijd de rë- putatie gehad een goedkoop- te-eiland te zijn in Europa. Naar mate de Europese Economische Gemeenschap sterker wordt en meer inhoud krijgt, zal het prijs peil dat van de omliggende lan den naderen. En ons land zal geen eiland meer zijn. Dat zal ook zijn gevolgen mek ten hebben voor de lonen. Hefc hééft trouwens daarvoor al gevol gen. Het hoge peil van werkgele genheid is niet zonder invloed ge weest op de hoogte van de lonen. En voor de vrouwenionen zijn de gevolgen zelfs duidelijk aan wijsbaar. Zij moeten nu ten minste 85% van de mannenlonen in ge lijke functies bedragen en binnen afzienbare tijd daaraan gelijk ge maakt worden. Het ligt voor de hand, dat naast het prijspeil ook het loonpeil meer in .overeenstemming moet worden gebracht met dat van de andere landen van de EEG. "jYTa dit voorop gesteld te hebben moeten wij wel zeggen, dat hetniet eenvoudig is de koop kracht in de verschillende landen met elkaar te vergelijken. Men kan zich gemakkelijk rijk- maar ook arm-rekenen. Het hangt er dan maar van af, wat men wil be wijzen. Als het Duits Industrie-Insti tuut bij voorbeeld meedeelt,i dat het reële loon van de Duitse ar beiders twee maal zo hoog is als dat van de Nederlandse arbeiders, is er alle aanleiding uiterst arg wanend te zyn. Het zou namelijk heel goed kunnen zijn, dat het Duitse Industrie-Instituut deze mededeling voor binnenlands ge bruik nodig heeft en wil laten we ten, dat de koek voor de Duitsers nu wel op is. 'LTet is ook goed er nu vast reke- u ning mee te houden, dat het loonpeil in Nederland voorlopig aan de lage kant zal blijven. De beroepsbevolking is hier gering, ongeveer 40% van de totale bevol king. Dat betekent, dat 40 mensen voor zich zelf én 60 anderen moe ten werken, In andere landen be draagt de beroepsbevolking 50%' en meer. Bovendien heeft ons land een groot geboortenover- schot. Het behoort tot de snelst in bevolking groeiende landen. En dat betekent, dat er hier bij overigens gelijkblijvende omstan digheden veel geïnvesteerd moet worden, meer dan ln minder snel groeiende landen. Zo heel eenvoudig liggen de za ken dus niet. Maar wij mogen wel verlangen, dat het reële loonpeil, dus het welvaartspeil, stijgt. En zeker niet daalt. w/lj eisen van het televisiejour- naai niet dat het alleen maar vrolijke of gezellige gebeurtenis sen in de huiskamers projecteert. Er zijn in het nieuws dagelijk tra gische feiten, waarvan de beelden de kijker niet kunnen worden onthouden zonder dat het jour naal te kort schiet. Grenzen door beschaving, goede smaak en schroom getrokken mogen echter niet worden overschreden. Dit laatste gebeurt wél als men het publiek laat zien hoe stoot troepen van de ene partij in Viet nam guerrilla's wan de andere partij neerschieten en 'uitroeien'. Het gebeurt opnieuw als men de volgende dag di. terugkeer der met bloemslingers omhangen en door aardige meisjes bejubelde 'overwinnaars' vertoont. Grote voorzichtigheid en waak zaamheid zij hun, die verantwoor delijk zijn voor het televisiejour naal, aanbevolen. De miljoenen kijkers hebben recht op een pijn lijke zorgvuldigheid, die in de ge geven voorbeelden met voeten i* getreden. (Va»ï een onzer verslaggevers) Twaalf mijl ten noordwesten van Nordemey is vanmorgen de Neder landse coaster Zwaluw wegens mo torstoring in moeilijkheden gekomen. Het scheepje kreeg hulp van de sleepboot Holland van Doeksen op Terschelling en van de Duitse zee sleper Wotan uit Borkum. Veilig heidshalve voeren ook de redingsbo- ten Theodor Heuss en Norderney uit. Kort na het noodsein van kapi tein-eigenaar Buitenkamp uit Gro ningen meldde de Zwaluw dat er geen direct gevaar meer dreigde. Een van de sleepboten zal het scheepje waarschijnlijk naar Emden of Delf zijl slepen. De 37-jarige J. Bruins uit Itter- eum is gistermiddag omstreeks een 'uur bij een bedrijfsongeval om het ileven gekomen. Hij was bezig met (het lassen van een vat. dat vermoc- Idfc.tjk een explosieve stof bevatte, f Het vat vloog uit elkaar. De heer- 'Bruins kreeg de scherven tegen zijn' ihoofd en was op slag dood. Dit oprienbareriHe experiment van <te N. V. Verkoopkantoor Plastic In dustrie te Amsterdam zat moeten aantonen of plastic voor woningbouw in het bitzonder voor huizen van één verdieping geschikt is. Daartoe Zal de directie van deze n.v. voor lopig haar intrek nemen in de bunga low, waarvan de afmetingen acht bij zes meter en de kosten 20-.000 tot 35.000 gulden bedragen, De bungalow kamer met keuken, slaapkamer, douche met w.c. en wa randa bestaat uit een stalen skelet, waarin plastic platen zijn aange bracht. Die platen, afkomstig uit West-Duitsland, zijn voor de bin nenwanden zes en voor de buiten wanden tien miümeter dik. Het ge hele gevaarte rust op enige stalen poten, die op negen spoorwegbielzen zijn bevestigd. gemeenten belangstelling hebben voor deze bouw, onder meer Velsen met het oog op te bouwen bejaarden woningen. 'Wil moeten eerst zien hoe de bun galow zich houdt,' aldus de n.v., dié met de uitsluitende toepassing van plastic voor de bouw van een woning voor een Europese primeur zou heb ben gezorgd. (In de Verenigde Staten bestaan reeds huizen van plastic.) De architect van deze sobere, blok- kendoos-achtige bungalow zo vee) mogelijk recht toe recht aan in Maarssen is ir. L. J. Hetf denrijk uit Amersfoort, De firma J. J. Enzler uit Hoofddorp zorgt voor het construc tiewerk, waarbij zo zei men ons i 'een kind de was kan doen* en waarbij rekening is gehouden met invloeden van temperatuurschommelingen op het plastic (speling). De 60-jarige P. Eringa uit Hich- tum (Friesland) is gisteravond met zijn bromfiets in botsing gekomen met een andere bromfietser en ge dood. Het ongeluk gebeurde op de weg van Leeuwarden naar Bolsward. (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester J. J. G. Boot heeft vrijdagmorgen de componist Van He mel de onderscheiding uitgereikt, die behoort bij het ridderschap van de orde van Oranje-Nass&u. GRONINGEN (ANP) Het gasbedrijf van de gemeente Groningen zal aardgas gaan leveren aan twaalf gemeenten in het westen van de provin cie Groningen en het noorden van Drente: Noorddijk, Hoogkerk, Haren, Eelde, Pelze, Roden, Leek, Marum, Aduard Zuldhoora, Grijpskerk, Oldekerk en Grootegast. 'Zij namen mij in de politiegreep en mijn herhaalde verklaringen in het Duits dat ik wel vrijwillig mee zou gaan, werden beantwoord met een stevige duw in mijn rug,' aldus ver telde de journalist. 'Later op de avond ben ik met vele verontschuldigingen van de zijde van de politie weer vrijgelaten.' Gisteravond heeft de journalist zün beklag gedaan bij de burgemeester van Zandvoort, mr, H. M. van Fene- ma. Deze toonde zich zeer ontsteld en verontwaardigd over hetgeen zich in zijn gemeente had afgespeeld. 'Zo iets is nog nooit eerder voorgekomen.' zei hij. 'Ik zal, zodra ik de ambtelijke rapporten heb ontvangen, mijn maat regelen treffen,' verzekerde de burge meester de Zuidamerikaan, die het Zo'n bungalow kan door twee man In één week worden opgetrokken. Een nadeci is, dat de stalen spanten een rommelige aanblik biedeD, Boven dien is bijzonder goede ventilatie no dig, omdat het in een plastic bunga low- erg warm kan z(jn. De platen die onbrandbaar en tegen vocht bestand zijn, dempen het geluid en laten voor zeventig percent licht door, althans de transparant platen. Er zijn ook blauwe, gele en rode pla ten de meeste van drie bij één meter aangebracht. Deze platen, die uit segmenten zijn samengesteld, bestaan uit twee lagen plastic met glasvezel daar tussen. De vraag is in hoeverre tempera tuurwisselingen invloed hebben op deze buigzame kunststof, die vooral in West-Duitsland o.m, reeds wordt ge bruikt voor winkelpuien. De leidingen en allerlei andere uit steeksels zoals de pennen in het stalen staketsel, waarin de platen via rubberoid zijn aangebracht kunnen blijkbaar (nog) niet worden wegge werkt, hetgeen met de letterlijk scheef hangende plastic lampen de rommelige indruk nog versterkt. Men kan over het hellende dak niet lopen; de plastic platen verdragen geen druk van meer dan 75 kilo. Vr>gens de N.V. Verkoopkantoor Plastic Industrie zouden verscheidene Om dit allerliefste meisje te ont moeten, zal men zich moeten be geven naar een plaats waar men dit soort lieftallige wezens niet zo gauw zou verwachten: de pool cirkel. negentienjarige Aud Lar son in het plaatsje Mo in de Noor se provincie Rand, die er het be roep van leapster uitoefent, werd door haar landgenoten uitgaroe pen tot prinses van de poolcirkel. De mogelijkheid bestaat dat nog enkele andere gemeenten kunnen worden opgenomen. In de komende maanden zullen de gemeenteraden van de betrokken gemeenten zich nog moeten uitspreken over deze ontwerp regeling, waarna goedkeurin', moet worden verleend door Gedebuteerde Staten. Ver-wacht mag worden, dat het komende jaar zal worden begon nen aan de aanleg van de transport leidingen. Het aardgas zal gezamenlijk met dat voor het gasbedrijf Groningen worden ingekocht, Bolgashouders en propaantanks van dit gasbedrijf kun nen dan voor alle gemeenten dienen om een zo gelijkmatig mogelijke af name en daardoor een zo gunstig mogelijke inkoopprijs voor het geheel te verkrijgen. Óm het aardgas onder hoge druk naar de verschillende bebouwde kom men te brengen, zal 96 km transport leiding moeten worden gelegd, ten dele bestaande uitstaal, ten dele uit asbest-cement. In de bebouwde kommen zal dan nog in totaal 157 km plastieklelding nodig zijn als hoofdleidingen, afge zien van de toevoerleidingen naai- de rond 7700 aan te sluiten percelen. De totale kosten worden geraamd op zes miljoen gulden. Voor diverse gemeenten in het Wes terkwartier en in het noorden van de provincie Drente is het binnen bereik komen van de nieuwe mogelijkheden von groot belang, ook in verband met de industrialisatie. Door de grote aardgasvondsten in deze provincie, die volgens de pas verschenen gasrota van de minister van Economische Zaken voor een belangrijk deel be stemd zal worden voor ruimteverwar ming, wordt een en ander nog ge accentueerd. De stad Groningen zal trouwens In de komende jaren ook geleidelijk worden overgeschakeld van stadsgas op puur aardgas. In de nieuw te bouwen wijken zul len de puur-aardgasleidingen worden aangelegd. Daarna zulien de buiten wijken .worden omgeschakeld op aard gas. De binnenstad zal echter in de toekomst ook wel stadsgas geleverd krijger,, gezien de moeilijke omscha keling. De zevenjarige Frederfk J. W. van der Gang uit Leeuwarden is vrijdagmorgen dodelijk verongelukt, toen hij in de buurt van de Grote Wielen onverwacht de rijksstraatweg LeeuwardenGroningen overstak. Hij werd gegrepen door een uit de rich ting Groningen komende Duitse per sonenauto. Ia de Vecrzaan ie Zaandam is gisteren de negenjarige Gert-Jan Beekhoven uit Beverwijk verdronken. Het kind, dat tijdens de vakantie van zijn ouders - bijfamilie in-Zaandam logeerde, moet' op de fiets het water zijn ingereden. De zestigjarige ongehuwde be- tonarbeider W. Kobus uit Leer dam is in de nacht van donder dag op vrijdag na een bezoek aan de kermis te Eernewoude door onbekende oorzaak in een. langs de Ds. van der Veenweg lopende sloot geraakt en verdronken. Het slachtoffer, dat bij een broer in. Eernewoude logeerde, was de ge hele avond op de kermis geweest. Omstreeks 2 uur 's nachts werd hij nog gezien. Daarna is de man op weg gegaan naar het huis van zijn broer aan de Ds. van der Veenweg en on geveer halverwege de plaats van be stemming verongelukt. Het is niet onmogelijk,, dat hij misleid is door de mist. Het lichaam werd vrijdag omstreeks het middaguur gevon den door de broer, de heer S. Kobus. zich bijzonder aantrok, dat de pers ln een vrij land als Nederland op zon wijze door de politie kon worden be jegend. De moeilijkheden waren namelijk pas begonnen, toen hij zich als jour nalist bekendmaakte. De aanloop tot dit incident was, dat in de omgeving van het Zand voortse raadhuis, waar juist een con cert was geweest, de journalist en een Duitse badgaste die daar op straat wandelden, van achteren door een Volkswagenbusje werden aangereden. De journalist viel languit op de grond, de dame kreeg een stevige duw in haar rug, die haar veel p(jn veroor zaakte. De journalist, die vermoedde dat de bestuurder van het Volkswagenbusje onder de invloed was, vroeg'een poli tieagent proces-verbaal op te maken. Deze voldeed aan dit verzoek niet, omdat er geen verwonding te consta teren was. 'Ga maar naar het bureau.' zei hij. Op zoek naar het politiebureau parkeerde de journalist zijn auto, voorzien van een CD-plaat, iets te dicht bij de hoek van een straat. Er kwam een agent op hem toe om hem daarop te wijzen. De journalist, die wilde vastleggen met welke politiemannen hij deze avond te doen had jyhad, pakte zijn fototoestel en nam een plaat van de op hem afkomende agent. Met blitz- licht uiteraard. De agent probeerde, ook toen de journalist had gezegd dat hij van de pers was, hem het toestel te ontruk ken. Dit was aanleiding voor een tweede agent om zijn collega te assis teren, waarna de journalist op on zachte wijze naar het bureau werd gebracht. Zijn horlogearmband raak te daarbij kapot en ook het fototoe stel werd flink beschadigd. (Van onze soc.- econ. redactie) De inkomengrenzen van de zïeken- fondsverzkering voor bejaarden zijn gewijzigd in verband met de verho ging van de AO W-uitkeringen, De toelatingsgrens voor deze ver zekering is van ƒ3878 op ƒ4160 ge bracht, De bejaarden met een inko men tot ƒ3150 (was 28031 betalen een premie van ƒ1,01 per week. Van de overigen wordt een premie van ƒ2,02 per week geheven. Zcvei) man van de rijkspolitie op Texel hebben in de nacht van don derdag op vrijdag te De Koog slag geleverd met een bende van zeker 309 opgeschoten jongelieden, voor namelijk thuishorende in de kam- peersector. De moeilijkheden begonnen even na 12 uur, toen de twee plaatselijke agenten door de menigte werden be dreigd. Teneinde versterking te ver krijgen, trok de politie zich tcx'ug naar het in de duinen gelegen ge bouw van het Sociaal Toerisme,- dat over een telefoon beschikt. Onder weg werden zij in het aardedonker met stokken en stenen bekogeld- Een der agenten loste daarop waarschuwingsschoten, hetgeen ech ter met de minste uitwerking had. Spoedig was versterking aanwezig onder leiding van adjudant J. Gul mans, waarop zeven agenten de ben de uiteensloegen. Door de duisternis konden echter geen arrestaties wor- dep verricht. Advertentie IM Golden Fiction n Is het spijtoptantenbe- Ieid van minister Beer man een zoals hij zelf zegt 'verantwoord be leid', dat niet naar hij zelf meent 'inhumaan mag worden genoemd'? Er bestaan bcpaaide richtlij nen voor dat beleid, die onder sterke druk van de Tweede Kamer het laat ste jaar soepeler worden toegepast. De aanvragen worden bovendien in het algemeen veel sneller af gehandeld dan voorheen, maar is het beleid daarom verantwoord en humaan? Men denke zich de situ atie van de Indo-Europe anen in Indonesië eens in. Zy zijn mensen aan wie Europeanen in de regel onmiddellijk kunnen zien dat ze van Indische bloe de zijn, maar in wie Indo nesiërs direct de Neder landse afstamming onder kennen. Dat was vroeger in Nederlands-Indië natuur lijk net zo, maar sindsdieji zijn de Nederlanders uit Indonesië verdwenen en bespeelt president Soe- karno onophoudelijk de anti-Nederlandse senti menten. De President van wie wordt gezegd, dat hü met z(jn ministers regelmatig in het Nederlands confe reert en wiens eerste vraag aan Nederlandse bezoekers is: hoe maakt Hare Ma jesteit de Koningin bet. deze president heeft daarmede een rassehhaat opgewekt waarbij Indo- Europeanen nog "laAr nauwelijks worden geduw. Het is de vraag of hi) zien dat wel eens heeft gerea liseerd. maar dat is op het ogenblik niet van belang. Onder de Indo-Europe anen, die in die vijandige maatschappij leven, zijn er velen die indertyd in goed vertrouwen en vol idealisme voor Indonesië opteerden. Er zijn ook ve len onder, die toen nog minderjarig waren en hun Nederlandse nationaliteit (of de mogelijkheid er voor te kiezen) verloren omdat de ouders voor de Indonesische kozen. Maar velen bezaten de Nederlandse nationaliteit niet en waren, zoals dat staatsburger, maar dik wijls zelfs dat niet eens. Dan wil minister Beerman het niet binnen laten om dat het geen Nederlander is en kan het in Indonesië geen staatsburger worden omdat het er te Europees uitziet. Al deze mensen beleven dageiyks de anti-Neder landse treiterijen van col lega's op het werk als ze tenminste nog werk hebben; van de buren en vooral op school en op straat van de kinderen.- De buren zien post komen uit Nederland, de collega's weten van de aanvraag van een visum voor Ne derland, de kinderen leren op school Nederland als heette, met Europeanen gelijkgesteld. Voor zover die gelijkstelling van na 1893 dateerde, werden zij bij de soevereiniteitsover dracht automatisch Indo nesiër. Dan zijn er nog de kin deren die wel een natuur lijke Nederlandse vader hadden, maar geen wet tige omdat de ouders nooit trouwden. Of na het trouwen vergaten het kind te 'echten'. Het kind is daardoor Indonesisch de erfvüand beschouwen. Daar komt dan voor de Indo-Europeanen de snel toenemende vereenzaming bij. Familie en vrienden verkregen wel toelating tot Nederland en trokken het land uit. Buitendien is de economische toestand er slechter dan ooit. De sui ker is gedistribueerd. Mensen met een normaal inkomen kunnen geen bo ter meer betalen. Brood eet men al lang niet meer en zelfs rijst, het volks- voedsel, is te duur om het elke dag te eten. In deze toestand van schaarste aan levensmid delen, van grote werk loosheid (zeker onder de ongewilde Indo-Europea nen), van rassenhaat, vra gen mensen ora naar ons land te mogen komen. De Nederlandse minister van Justitie laat de materiële en geestelijke nood beoor delen, vergelijkt de bin ding met Indonesië en met Nederland en beziet in hoeverre de mensen zich bier te lande kunnen aan passen. Daarna besbsi hij: ja of nee. Hij vindt zelf, dat hij dat op een ver antwoorde en humane wijze doet. Zijn partygenoot mr. H. K. J. Beernink, de voor zitter van de CHU, con stateerde dezer dagen dat 'de deining rond de spijt optanten gelukkig wat verminderd' was. Wat zijn woordgebruik betreft, sloot hij zich daarmede aardig aan by de communist Bakker die in de Kamer sprak van 'het spijtoptan tenspektakel van de PvdA', Het gaat dan ook om verdrukte mensen. Dir. Beernink zei verder nog, dat 'achteraf wel eens zou kunnen blijken, dat het beleid van minis ter Beerman toch ver standiger is geweest dan menigeen heeft gedacht'. Ten gerieve van dezulken ais mr. Beernink, maar vooral in de hoop dat de slachtoffers in Indonesië alsnog zuilen worden ge holpen, zullen wi) in de komende dagen zeer kort een aantal gevallen be schrijven van mensen, die minister Beerman niet wil toelaten. :i?.:linym'HtgHnKsr i --'K V,. EEN LAURENS PRODUCT 20 STUKS f 1.- (Van een onzer verslaggevers) Vrijdagmorgen om 4 uur is de mo- torlogger Jan, Urn 81, die donderdag morgen 89 mijl bs™ van XJmuiden lek sloeg, door de Titan van Wijs muller de thuishaven binnengesleept Nadat de vis was gelost, is de Jan m het droogdok gezet, waar de schade onderzocht en hersteld ral worden.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1