4 Afsluiter werkte niet goed Chloorgas Pegus ontsnapt: personen raken bedwelmd Twee Hagenaars gearresteerd Kwast gevonden: spoor in Rembrandtdiefstal Heeft wethouder van Eehteld zijn geloofsbrieven te laat ingeleverd Mysterieuze botsing eist drie doden WETHOUDERSZETELS IN GROTE GE Machinist overleden (met gestolen auto) Élll Aapftiijt kind 'Gele Rijders' in ere hersteld Nederlandse en Duitse brozems slaags m mm mwm Overleden na val uit raam wmm Ontslag prof. clr. L. Brummel HET VRIJE VOLK MAANDAG 6 AUGUSTUS 1962 (Van een onzer verslaggeefsters) Letterlijk zeer benauwde ogenblikken hebben vele Utrechters zondagavond gehad, nadat grote hoeveel heden chloorgas ontsnapt waren uit een zeef gebouw van de N.V. Provinciaal en Gemeentelijk Utrechts Stroomleveringsbedrijf (Pegus) op het industrieter rein de Lage Weide. Een afsluiter in een leiding bleek niet goed te functioneren. Vier mensen, het echtpaar Bakker met een zoon van 18 en een dochter van 12 jaar, raakten bedwelmd en moesten naar het beademings centrum van het AZU worden gtebracht. Dit gezin woonde in een woonschuit, gelegen in een insteekhaven achter het bedrijf. Tevens werden daarheen vervoerd de brandwacht Merkestein en ir. D. Enthoven (verbonden atTn het Pegus), die met pers- gasmaskers voor in het zeefgebouw waren gegaan om daar de bewuste buis af te sluiten. Het zeefgebouw dient voor het in laten van koelwater. Iri Sociale uitkeringen mogelijk verhoogd X verdronken tijdens spel PAGINA 3 Geen remsporen (Van een onzer verslaggevers) De nu nog zitting hebbende gemeenteraad van het Betuwse dorp Eehteld zal woensdagavond als een soort rechtskundig college moeten optreden wanneer in de dan te houden verga dering het enige agendapunt aan de orde is: onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden. AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG GRONINGEN UTRECHT ENSCHEDE ARNHEM NIJMEGEN APELDOORN HAARLEM NOORD-BRABANT Zeeman verdronken in Rotterdam Vrijdagavond is de 31-jarige macii- Akkerman uit Velsen in liet Wilheimina Gasthuis te Amsterdam overleden. De man was daar opgeno men nadat hij een paar uur tevoren lievig bloedend op het dek van een in de IJmuider Berghaven liggende onderlasser was aangetroffen. De ma chinist was alleen aars boord. Hij is vermoedelijk gestruikeld en met het hoofd op een ijzeren pen terechtge komen. IRij (Van een onzer verslaggevers) Het Is zo goed ais zeker, dat bet rps der rijdende artillerie, de Gele Rijders, bet vertrouwde Arnhemse 'keurkorps van het leger, dat na de joorlog niet is 'heropgericht, binnen jeuïge tijd als vaste eenheid In Arn- fliem zal terugkeren. In Den Haag jzou volgens onze inlichtingen offl- :ieel al besloten zijn tot de herop richting van het korps en de bena- Iming daarvan zon alleen nog afhan kelijk xjjn van de goedkeuring vaa idit besluit door de kroon. Er Is al een commandant benoemd: leen Arnhemse luitenant-kotonol van jde artillerie. Het is nog niet zeker of de Gele Rijders te paard zullen terugkeren. Volgens mededelingen uit Den Haag is bjj het ontwerpen van het cere monieel tenue daarmee wel rekening gehouden. Bij de voorgeschreven kle ding behoren namelijk hielsporen, Men neemt aan, dat de paarden. la- Ter hun rentree zullen maken. Vermoedelijk zuilen de nieuwe Gele Rijders zich op 1 januari voor het eerst laten zien. (Van een onzer verslaggevers) Op het Mgr. Nolensplein te Venlo is zaterdagavond een ware veldslag uitgevochen tussen naar schatting veertig Nederlandse en Duitse jon gens met bromfietsen. Tussen beide groepen was de rivaliteit weer eens ontbrand want van de Duitse knapen met hun fel gekleurde vehikels wordt niet geduld dat zij zich inlaten met Venlose meisjes. Bij aankoms van de politie was een vechtende kluwen ontstaan die slechts met de allergrootste moeite ontward kon worden. Men slaagde er. weliswaar ln om de vechtenden gro tendeels te scheiden maar velen ble ven er flink op los slaan zonder zich aan de bevelen van de politie te storen. Sommigen keerden zich zelfs tegen de agenten zodat deze genood zaakt werden de wapenstok te ge bruiken. Drie van de jongemannen werden gearresteerd terzake van wederspanningheid, het verstoren van de openbare orde en rust alsook het niet opvolgen van bevelen van de politie. (Van onze parlementsredactie) Minister Veldkamp heeft bij d« Tweede Kamer drie wetsontwerpen Ingediend ter verhoging van een aan tal sociale uitkeringen. De verho gingen zijn een gevolg van de huur verhoging per 1 september en zijn gelijk aan de indertijd door de SER uitgebrachte adviezen. De sociale uitkeringen waar het hier om gaat, zijn de ongevals- en invaliditeitsrenten en de kinderbij slagen. De verhogingen dienen 1 sep tember in te gaan. POINT ARGUELLO (Reuter) De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren een kunstmaan in een baan om de aarde gebracht. De lancering gebeurde met een Atlas-Agenaraket. "Verdere bijzonderheden zijn met be kendgemaakt. Met persgasmaskers ging men het zee/gebouw binnen om 'de be wuste a/sluiter af te sluiten. Ter controle is daar iater de onder-: directeur van het bedrijf, ir. J. H. Goossens, binnengegaan. Toen bleek, dat alles in orde was en dat er geen gevaar meer bestond voor verdere uitstromlng van het gas, De brandweer was met groot mate rieel komen opdagen, maar behoefde geen dienst te doen, omdat chloorgas niet brandbaar is. Het is echter wel giftig en dat was de reden, waarom de Utrechtse politie per megafoon de (Van een onzer verslaggevers) Dank zij de oplettendheid van een bewoonster van het Domplein heeft de Utrechtse politie twee Haagse jongemannen kunnen arresteren, die vrijdag in Den Haag een auto had den gestolen, en die in de nacht van zaterdag op zondag diefstallen pleeg den in geparkeerde auto's. De vrouw, die aan slapeloosheid leed en voor het raam had zitten kij ken. waarschuwde de politie omdat zij de jongens op verdachte wijze rond de auto van haar man zag scharrelen. De politie arresteerde de jongens (de 17-jarige varensgezel Van der S. en de 16-jarige buffetbediende H.) op het Janskerkhof en nam hen mee naar het politiebureau. Het bleek dat zy in totaal acht tien auto's 'be keken' hadden en drie ruitjes ver nield hadden. Hun buit was o.a. 17 sigaren uit een auto op het Dom plein en autopapieren van een wagen op de Stadhuisbrug. Tevens bleek, dat op de Neude een Opel Rekord geparkeerd stond, die ze vrijdag in Den Haag hadden ge stolen, De jongens zaten zonder ben zine cn zochten nu door middel van diefstal een mogelijkheid om aan geld te komen, zy zijn op transport gesteld naar Den Haag. De Utrechtse politie waar schuwde per megafoon de bewo ners van de Bessemerstraat en omgeving 'U wordt verzocht bin nen te blijven en ramen en deu ren te sluiten.' bewoners van de Bessemerstraat en omgeving waarschuwde. 'U wordt verzocht, binnen te blij ven en ramen en deuren te sluiten. Als u zich niet goed voelt, moet u zich in verbinding stellen met de GGD.' Verscheidene mensen stonden echter al buiten, ongerust geworden door de chloorlucht in huis. 'Het. sloeg mij op de keel. Het trok op mijn ogen. Het was binnen niet te houden. Ik ben naar de keuken ge gaan om te zien of de chloorfles omgevallen was.' zo werd er druk over dit voorval gepraat. Mensen in nachtgewaad versche nen nu ook aan de deur. Zij waren wakker geworden van het geluid van de megafoon en informeerden: AVat is er? Is er wat gebeurd? Weet u wat er gebeurd is?' Verslaggevers stapten uit taxi's en persfotografen lieten blitzlampen flitsen door het duister, voor de ver baasde ogen van de samenscholende troepjes mensen bij de deuren. Een tweede politieauto die de hoek om kwam, werd letterlijk bestormd door angstige vragenstellers. De eenzame Lage Weide was op deze late zondagavond onverwacht het toneel van zeer veel rumoer Hoestend en proestend (het gas sloeg op de keel) stonden voor de hoofd ingang van het bedrijf in allerijl ge alarmeerde employés en vele nieuws gierigen. Brandweerauto's en zieken wagens reden af en aan, tientallen politieagenten waren op alles voor bereid. Vooralsnog was er op de Atoom - weg echter geen reden, tof,paniek. Pas toen een ziekenauto met een chauffeur, voorzien van een gas masker, voorbijreed, begon men goed te beseffen, dat het hier wel om bijzonder gevaarlijk gas ging. Toen de wind enigszins draaide en de prikkelende gaslucht sterker werd, ried de politie de omstanders dringend aan het terrein te ver laten, hetgeen ook in een ommezien gebeurde. Ir. J. H. Goossens was een van de eersten die op het terrein aanwezig waren. Ook de president-directeur, J' ,Mynlieff- uit Zeist. kwam poolshoogte nemen. ij??-,?: Mevrouw Zandvliet (33), echtgenote van de tuinbaas op Koekncksduin in Aerdenliout, vond zaterdagmorgen 28 juli even buiten het tuinhek een awast van een koord. (Van onze correspondent) Zondagmorgen is aan de zoge naamde grote steiger, bij de. haven te Leerdam, een tragóuh ongeluk ge beurd. Twee kinderen, een van vier en een van twee en een half jaar, van het gezin Ticbosch uit de Oran- je-Nassaulian, liepen hard de zoge naamde hol af die de Hoogstraat met de haven verbindt, nabij de steeg van de firma Varssevetd. Zij liepen zó hard, dat zij hun vaart niet meer konden inhouden en in het diepe water terechtkwamen. Een hond, die met de kinderen meeliep, maakte er al blaffend de voorbijgangers op attent, dat de kin deren ia het water lagen. Men wist het 4-jarig zoontje te redden, maar twee urn- later werd het andere kind levenloos uit het water gehaald. Zowel het, geredde kind, als het levenloze werd naar het ziekenhuis gebracht. Fas enkele dagen later realiseerSe zij zich. dat die kwast misschien iets te maken kon hebben met de enor me schilderijendiefstal waarbij on der andere een Rembrandt verdween uit de villa op het landgoed. De politie lieeft aan haar vondst inmiddels inderdaad enkele conclu sies verbonden De korpschef hoofd inspecteur J. Voerman vertrok in verband daarmee zondagmorgen vroeg naar het buitenland. De nacht tevoren had hij in een persconferen tie' enkele bijzonderheden verteld, onder andere over de vondst van die kwast door e«i "willekeurige voorbij ganger'. Dat bleek dus te zijn me vrouw Zandvliet. De kwast had aan een koord ge zeten waarmee een van de schil derijen was opgehangen. De dief of de dieven hebben dat koord doorgesneden. De kwast bleef han gen tot buiten toe. 'Kijk.' wees ons mevrouw Zand vliet, 'hier lag het ding, ik had melk gehaald. Het gekke is, dat de kwast er toen ik wegging niét lag, maar wél bij m'n thuiskomst.' (Van een onzer verslaggevers) Een vrachtwagenchauffeur moest in de nacht van vrijdag op zaterdag nabij Eemnes stoppen' omdat er twee auto wrakken voor hem op de rijks weg lagen. Twee Volkswagens waren daar met grote snelheid en zonder aanwijsbare oor zaak frontaal op elkaar ge reden. Tussen de verwrongen resten trof hij drie doden en drie ernstig gewonden. De politie neemt aan. dat één van de bestuurders ineens links is gaan rijden. Dat zou dan de 24-jarige heer H. Lorier uit Amersfoort moeten zijn. Diens auto lag althans links van de weg. Hij was op een wagen gevlogen, die afkomstig bleek te zijn uit de Duitse stad vlak over onze oost-grens Nordhorn. De bestuurder van deze auto was de 20-jarige vertegenwoordiger Paul Schoomaker. Hij kwam om. evenals de naast hem gezeten 28-jarige Anna Albactiten. Twee medeinzittenden. Helmuth Stenneken en Bemhard Zuewerink, allebei 19 jaar, zijn zwaar gewond opgenomen in een ziekenhuis te Baarn. In de Nederlandse wagen stierf de 30-jarige mevrouw W. Schreuder-van den Bosch uit. Putten. De gewonden, waaronder de heer Lorier, herinneren zich niets over de toedraeht van het ongeluk. Voor noch achter beide auto's zijn remsporen aangetroffen. De vrachtwagenchauffeur arriveer de omstreeks vier uur op de plaats van het ongeluk, bij Eemnes. Hij verlichtte met zijn koplampen de wrakstukken en besloot te wachten: tot er nog een auto zou passeren hij kon zelf met zijn zware wagen met aanhanger moeilijk manoeuvre ren. Inderdaad verscheen a! gauw een tegenligger. De bestuurder daavvan alarmeerde de politie, waarna de vrachtwagenchauffeur zijn weg ver volgde. Later werd hij door de politie per radio opgeroepen. Hü meldde zich direct weer, maar uit zijn ver klaring kwam geen enkel aankno pingspunt naar voren. (Van een onzer verslaggevers) De 68-jarige S. van der Laan van de Noordpoiderkade in Den Haag,, is zaterdagavond aan de gevolgen van een val uit het raam overleden in de Ursulaldinlek in Wassenaar. De heer Van der Laan was op de eerste etage van zijn woning, op een hoogte van vier meter bezig het touw van een raam te répareren. Door nog onbekende oorzaak is hij het raam uitgevallen. Met een schedelbasis- fractuur is hij naar de Ursulakliniek vervoerd, waar hij enkele uren na aankomst overleed. Ue voorzitter staat voor de vuurproef de vroede vaderen te leiden in een kwestie, welke de gemoederen ln zijn gemeente in heftige beroering heen gebracht, Er werden namelijk twaalf geloofsbrieven Ingeleverd, terwijl er maar elf nieuwgekozen raadsleden zijn: een unieke gebeurtenis in de ge schiedenis van het Nederlands gemeentelijk leven. Enige tijd geleden werd aan de protestants-christelijke wethouder G. J. Hermseri te kennen gegeven dat. hij zijn zetel in de nieuwe raad had verspeeld, omdat hij een dag te laat was met het inleveren van zijn geloofsbrieven, dit had hij voor 6 juli moeten doen, zo zei men. Op het strand in Hoek van Holland, is zondag de zesjarige Robert van 11. uit Rotterdam door een aap gebeten. Het dier behoorde toe aan een on bekende vromo, die zich snel verwijderde. Het jongetje kreeg een wond onder het oog. Naderhand vernam bij dat hij toch op tijd was geweest. De aanvanke lijke vergissing (gemaakt ter ge meentesecretarie) was het gevolg van een misrekening. De geloofsbrieven moesten nl. voor 7 juli worden inge leverd en de heer Hermsen was der halve nog juist op tijd geweest. Maar inmiddels had zijn opvolger, de aannemer D. .J, van Doorn uit de buurtschap IJzendoorn, ook al zijn geloofsbrieven ingeleverd. Toen deze van de vergissing op de hoogte werd gesteld, zegde hij toe. dat hij zijn geloofsbrieven zou intrekken in. dien de mogelijkheid daartoe in de kieswet stond omschreven. (Daarvan is er echter niets in vermeld. - red HVV). 'Als ik niet in de nieuwe raad kan kom»>n, vil ik daarvoor een reden hebben. Ik moet ook aan mijn kie zers verantwoording afleggen,' zei de heer Van Doorn. Hij heeft zich ihans naar zijn zeggen verder door een bevriende advocaat laten vertellen dat het helemaal nog niet zeker Ls dat. de heer Hermsen zijn geloofsbrieven op tijd heeft ingeleverd. De Echteldse raad zal zich nu woensdagavond over de kwestie moeten uitspreken Komt de raad niet tot een uit spraak, dan gaat de zaak naar GS van Gelderland. Komt men wel tot een conclusie, dan kan de heer Var: Doorn ook in beroep gaan bij GS of desnoods bij de Kroon, Als in september de nieuwe gemeen teraden Dijeenbomen is het eerste werk het verkiezen van de wethou ders. In het algemeen aanvaarden al le partijen, dat het college van B en W ongeveer een afspiegeling moet zijn van de gemeenteraad. Dat kan gewoonlijk niet meer dan 'ongeveer' zijn, omdat het aantai wethouders beperkt is tot twee in de kleine en zes in de grootste gemeenten. Vandaar dat er aan de verkiezing van de wethouders gewoonlijk en uitvoerig beraad tussen de verschil lende fracties voorafgaat cn dat het lang niet overal gemakkelijk is tot overeenstemming te komen In enkele van de grootste gemeen ten is de toestond op dit ogenblik als volgt: Huidige samenstelling: 3 PvdA, 2 KVP, 1 Prot. Chr. De VVD wenste in 1958 geen zetel te bezetten. De voor de hand liggende samen stelling van het nieuwe college zou zijn 3 PvdA (die van 15 cp 17 raads- zétels is gekomen). 1 KVP (8 zetels, gelijkgebleven). 1 Prot. Chr. (4 zetels, gelijkgebleven), 1 VVD ("van 9 op 5 '«iels). De PSP 'van 2 op 4) wenst teen wethouder en de CPN t6 zetels. gelijkgebleven.) is ais niet-democra- tische partij onaanvaardbaar. De VVD wil nu wel meedoen, maar de KVP blijft 2 wethouderszetels eisen. De KVP Is eventueel bereid de Prot. Chr. wethouder te laten val len. De zaak zit in Amsterdam nu muur vast Na de vakanties zal er verder gesproken moeten worden. Hier liggen de zaken gemakkelij ker. In de sterkteverhoudingen van het college zal geen wijziging komen: 3 PvdA, (van 20 op 23 zetels'. 1 AR (4 zetels, gelijk). 1 KVP (van 7 op 6 zetels) en i WD (van 8 op 4 zetels). Hier zijn weer moeilijkheden Het oude college bestaat uit 2 PvdA. 2 VVD. 1 KVP. I Prot,. Chr. De VVD. KVP en Prot Chr. frac- ries zijn het eens geworden over de volgende bezetting: 2 PvdA. 2 KVP. 1 VVD en I Prot. Chr Bij de jonaste verkiezing kwam de PvdA van 15 op 17 zetels, de KVP van 10 op 9, de VVD van 11 op 7, de Prot. Chr. groep bleef met 8 ge lijk. Het ligt niet voor de hand, dat de KVP met 9 zetels (achteruitgang 1 zetel) even sterk is vertegenwoordigd als de PvdA met 17 zetels (vooruit 2). De PvdA heeft zich nog niet uit gelaten. De huidige samenstelling van het, college is: 2 PvdA, 1 KVP, 1 AR en 1 VVD. In de samenstelling van de raad is weinig verandering gekomen. De VVD heeft van haar 8 zetels 2 verloren. De PSP is van 1 op 3 ge- komen. Het beraad is nog aan de gang. Waarschijnlijk blijft de toestand zoals die nu is: 2 PvdA. 2 KVP en 1 AR. Ook hier blijft de toestand waar schijnlijk onveranderd: 2 PvdA 1 KVP. 1 CHU en 1 VVD. Waarschijnlijk onveranderd: 3 PvdA, 1 KVP, 1 Prot. Chr. Het ligt in de bedoeling het aan tal wethouders terug te brengen van o naar vier. Verdeling: 3 KVP en 1 PvdA. Tot nu toe was de verhou ding.' 4 KVP, 1 PvdA. Geen verandering in de sterktever- houchng: 2 JvdA, 1 AR. i VVD. Hie: /.al de PvdA waarschijnlijk een wethtiuderszetel meer bezetten na een zetelwhist van 13 op 15. Dt' WD. die van 7 op 4 raadszetets is gezakt verliest dan haar wethouders, zetel. In de grote Noordbrabantse ge meenten Eindhoven. Tilburg en Bre- da bestaan de college; uit 4 ICVP-k den en 1 PvdA-iid. Dat zal zo tali; ven. Het ziet er naar uit. dat in vei schillende Noordbrabantse gemeer ten met een KVP-meo derheid ee wethouderszetel voor de PvdA word ingeruimd. spgSEöï sgj Bij K. B. is met ingang van 1 sep tember 1962 aan prof. ar. L. Brum mel op zijn verzoek in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd eervol ontslag verleend als bibliothecaris der Koninklijke Bibliotheek te Den Haag, met dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die functie in den lande bewezen. Ondanks de regen, die de sin - telbaan van het Sportpark te Kerkrade waar de marswedstrij- den van het Wereld Muziek Con cours worden gehouden, in een modderbad omtoverde, ging voor een publiek van 115.000 mensen de wedstrijd door Op de foto twee majorettes van de Clifton High School Mustang Baud, die ecu le prijs behaalde, badend door de modder. LECH, Oostenrijk <AP> De 20- iarige Cornelis Arie Koppe. uit Den Haag, is gisteren ernstig gewond in eert ziekenhuis opgenomen na een val van 15 meter van een rots op i de berg Fluehen by Lech. ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse rivierpolitie heeft zondag middag m de Zalmhaven het stoffe lijk. overschot opgedregd van de 49- jarigc AU Andersen uit Bergen De Noorse zeeman verbleef sinds kort in de Maasstad, op 27 juli mon sterde hij af van zijn schip. Vermoedelijk is hij zaterdagnacht door de duisternis misleid, in het wa ter gevallen.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1