Defensie 'zorgt' voor eigen mensen Mensen en militairen: trieste discriminatie bij ontvangst evacués Nieuw-Guinea in een oogopslag 1950 I960 Het \r$e Tolk I Surinaamse regering bereid Toegoenezen Nw.-G. op te nemen Duitse arrestant in de zaak-schilderijenroof in Aerdenliout bekent Akkoord Weesjes Vluchtpogingen naar Westen: strenge eisen Zevende Vloot bij evacuatie Nw.-Guinea? Papoea's sturen telegrammen Duitse toerist deed aanval op automobilist Goed maken Woningiorg PAGINA 1 Goede verzorging 'mensen' Begroetingsruimte Niet voor 'militairen' Hulp afgewezen Autonummer bekend HAARCRÈME HST VKIJE VOLK DINSE. vG 7 AUGUSTUS 1962 (Van een onzer verslaggevers) Mensen en militairen. Dat is de trieste discriminatie die sinds gisteren geldt bij de ont vangst van evacués uit Nieuw-Guinea op Schiphol. Een discriminatie die niet wordt toege past door de vervoerder (de KLM) noch door de ontvangende luchthaven (Schiphol), maar die op uitdrukkelijk verlangen van Defensie, onmiddellijk na aankomst van het vliegtuig van kracht wordt. Na een 'aanloop' op diverse politieke conferenties in Indo nesië vóór de soevereiniteits overdracht, heeft het conflict Nieuw-Guinea zich sedert 1949 ontwikkeld zoals hier in enkele hoofdlijnen wordt geschetst: Op de ronde-tafel- el n li conferentie in Den 1 Ij/! M Haag wordt, als.com- I O w promls, besloten dat Nieuw-Guinea van de «oevereiniteltsoverdraclit wordt uit gezonderd en dat binnen een jaar (dus voor eind 1950) over de status Tan dit gebied nader onderhandeld sal worden. Na een voorberel- I dend bezoek aan Nw.- Guinea van een Ne derlands-Indonesische studiecommissie, die niet tot gezamenlijke conclusies kan komen, wordt in Den Haag volgens afspraak onderhandeld. Er wordt reen overeenstemro. g bereikt. Na een kabinctscri- HL 1 sis, ontstaan door een I T I I conflict tussen de libe- I Vt%é I «de minister Stikker en z(jn partij, wordt een nieuwe regering (zonder WD) tevormd, die Nieuw-Guinea in de ijs kast plaatst. De jjskastformuie van het kablnet-Drees (17 maart 1951) luidt, dat 'geen kabinet anders kan doen dan een afwachtende houding aan te nemen, omdat op de basis van overdracht van 'N.G. aan Indonesië geen kabinet Is te vormen. Intussen zal N.G, intern verder ontwikkeld worden. Indonesië probeert "1 li ET O van nu af tot 1957 elk I Hl j^ar de kwestie N.G. I Www bij de Verenigde Na ties aanhangig te ma ken, maar kan geen voldoende meer derheid krijgen voor zijn eis dat Ne derland en Indonesië over de status van N.G. opnieuw zullen onderhan delen. In Genève onder- •f ft F" (7 handelen Nederland I Unn en Indonesië over wij- I VwW zigingen in de Ned. Indonesische Unie, maar bereiken op geen enkel punt overeenstemming, ook niet op dat van Nieuw-Guinea. Daarop zegt In donesië de Unie op. -da w Indonesië begint met AT zijn politiek van de I v| zgn. 'totale confronta- vJy tie', die neerkomt op een reeks van anti- Nederlandse maatregelen: nationa lisaties, gedwongen vertrek van Ne derlanders, ten slotte het verbreken der diplomatieke betrekkingen, die zelfs niet meer door een derde land onderhouden mogen worden. Opstand op Suma- 1 nuu tra en Celebes. ïndo- I T lil neslë slaagt erin het I V w w verzet te breken en de eenheid te hersteilen. Krijgt militaire steun van zowel Rusland als Amerika en andere wes terse landen. Kabinet-De Quay in I ilUll Nederland gevormd I «4 (voor het eerst na de Vww oorlog zonder PvdA), dat in zijn program zet: militair vlagvertoon bij Nieuw- Guinea, waarheen de Karei Door man vertrekt, militaire versterkin gen, uitdrukkelijk geen onderhande lingen met Indonesië. Diplomatieke positie van Indonesië wordt geleidelijk sterker, o.m. door de snelle uitbrei ding der Verenigde Naties met tientallen Aziatische en Afrikaanse leden. Nederland lanceerx 1 nd het plan-Luns, waarin I %|r| I de mogelijkheid van I UU I VN-beheer over Nw.- Guinea tot het mo ment van zelfbeschikking der Pa poea's wordt gegeven. In de Assem blee der VN krijgt dit plan niet de vereiste meerderheid. Indonesië werpt pa- "f nCO rachutisten boven I Uh Nieuw-Guinea uit, Ne- derland zendt militai re versterkingen, ge vechten breken uit. Amerika en de secretaris-generaal der VN gaan be middelen. Het plan-Bunker tot over dracht aan Indonesië na een over gangstijd van VN-beheer wordt ge boren, eerst door Indonesië in 'prin cipe* aanvaard en door Nederland afgewezen, daarna door Nederland ook ais 'grondslag van besprekingen aangenomen. In augustus wordt bij onderhandelingen nabij Washington een voorlopig akkoord bereikt. Gistermiddag bracht de KLM-lljnmachine uit Bangkok 13 vrouwen en 44 kinderen niti Nieuw-Guinea op Schiphol, idj' waren grotendeels weer af komstig uit Merauke. Gezamenlijk hadden ze de zorgenvolle reis gemaakt. In het quarantainevertrek op Schiphol Werd de groep abrupt en bruut gesplitst. Gelegenheid tot afscheid nemen was er zelfs niet bij. Officieren van de Land macht en 'de Marine haalden in de quarantaineruimte de gezinsleden van militairen eruit en namen hen mee naar de aankomsthal. De ge zinsleden van ambtenaren werden, zo als in de afgelopen dagen met alle evacués gebeurde, naar een kantine gebracht, die door samenwerking van Binnenlandse Zaken, Luchtha ven en KLM tot opvangcentrum is ingericht. Een na deze eerste dagen al goed functionerend centrum. De vrouwen en kinderen kunnen even rustig aan tafeltjes gaan zitten. Douane en ma rechaussee gaan de tafeltjes langs om de grensformaliteiten te vervul len. Aan de pas aangekomen eva cués worden dranken verstrekt. Een kassier Is In het opvangcentrum om het Nieuwguinese geld te wisselen v<x Nederlandse valuta. Er is eer. directe telefoonverbin ding aangelegd tussen het opvang centrum en de voorlichtingsambte naar die bij de ingang naar het platform inlichtingen verstrekt over de repatrianten. Afhalende familiele den kunnen van deze lijn gebruik ma ken om zo nodig reeds direct met de evacués te spreken, wanneer deze nog in het douanegebied zijn. Onmiddellijk bij het opvangcen trum staat een wagen voor röntgen onderzoek. Voor de evacués Schip hol veriaten zijn ze allen doorgelicht. In Biak reeds houdt de KLM re kening met dit speciale opvangcen trum. Bagage van evacues krijgt daar een speciaal merk. Het bagage- personeel op Schiphol heeft opdracht deze gemerkte bagage rechtstreeks naar het opvangcentrum te bren gen. Vandaag zal, wederom door sa menwerking van Binnenlandse Za ken en de Luchthaven Schiphol een deel van de Anthony Fokker-hangar zijn ingericht als begroetingsruimte. Er zijn tafeltjes en stoeltjes ge plaatst. Droog, beschut tegen de wind, kunnen de afhalers daar bij een kopje koffie de eerste woorden wisselen met de evacués. Met alle Improvisatie die deze overhaaste evacuatie kenmerkt,- is Binnenlandse Zaken er in korte tijd fn geslaagd een goede ontvangst van de evacués mogelijk te maken. Men is geheel gereed voor de grote stroom die in het einde van deze week begint. Dan verwacht men drie tot vierhonderd evacués. Daarna denkt men iedere week duizend eva cués op Schiphol te zien aankomen. Al deze prettig aandoende voor zieningen zullen echter niet bestemd zijn voor de gezinsleden van mili tairen. Zonder enig overleg met KLM en Luchthaven heeft Defensie besloten deze evacués onmiddellijk na aankomst af te zonderen. Gistermiddag zaten ze na de qua rantaine dicht opeen in de ruimte voor transito-passagiers. Geen tafel tjes, geen dranken, wel de drukte van reizigers, die van het cr.e vlieg tuig op het andere moeten overstap pen. Zonder overleg met KLM en Lucht haven en dus ook geen extra grond stewardessen ora de vrouwen te as sisteren bij de verzorging van de kinderen. En de in Biak zorgvuldig gemerk te bagage ging naar het opvangcen trum in de kantine. Pas toen daar de gezinsleden van ambtenaren hun bagage hadden uitgezocht, kon de rest van de koffers naar de ruimte voor transito-passagiers worden ge bracht. Een onnodige vertraging van de afhandeling, die een direct ge volg is van het eigenzinnig optreden van Defensie. Een ambtenaar van Binnenlandse Zaken ('ik vind het triest') bood de militairen het gebruik van zijn op vangcentrum an: 'k heb hier nog volop ruimte ,An de tafels'. Er werd niet op tngegaan: 'Defensie wil, dat onze mensen afzonderlijk worden be handeld. Van de begroetingsruimte, die vandaag klaar is, zullen de gezins leden van de militairen evenmin ge bruik kunnen maken. Hun afhalers BERLIJN (AP, Reuter) Teren negen Oostberlijnse jongelui zijn maandag strenge straffen geëist als waarschuwing voor anderen om niet te proberen naar het westen te ont snappen. Tegen de jongelui, die ervan be schuldigd werden met geweld naar het westen te hebben willen ontsnap pen, wei-den straffen geëist van drls tot tien jaar. De zeven jongens en twee meisjes variëren in leeftijd van 16 tot 21 jaar. Morgen volgt de uit spraak. zullen bovendien géén Inlichtingen kunnen krijgen bij de voorlichtings ambtenaar bij de ingang van het platform. Hij heeft slechts een ver binding met het opvangcentrum. Ten slotte: de gezinsleden van mi litairen wdrden na hun aankomst niet direct doorgelicht. 'Wij hebben onze eigen controle in Nieuw Guinea en hier in Nederland,' zegt Defensie. Volksgezondheid heeft niets over De fensie te zeggen en men moet zich dus neerleggen bij deze handelwijze van de militairen. Niemand, behalve Defensie, zal ooit weten, of deze evfcues uit Nieuw-Guinea inderdaad geheel ge keurd zijn, voordat zij zich gaan bewegen in de Nederlandse samen leving. Het is dit keer wel heel duidelijk Defensie, die zelf de zo vaak door haar gewraakte uitdrukking 'men sen en militairen' nieuw leven heeft ingeblazen. ln de havenbuurt van Kopenhagen werd gedemonstreerd tegen kernwa penproeven. Eerst kalm, daarna hej- tig en emotioneel. De politie ver scheen en binnen enkele ogenblikken was er een massale knokpartij tussen agenten enerzijds en communisten, pacifisten en nozems anderzijds aan de gang. Opvarenden van een oor logsschip van de Westduitse marine keken nieuwsgierig toe. HOLLANDIA (ANP) In Hollandia is vernomen, dat de Suri naamse regering zich in beginsel bereid heeft verklaard de Toegoenese gemeenschap uit Nieuw-Guinea toe te laten in Su riname, mits de Surinaamse Staten zich daarmee kunnen verenigen. Voor wezen in de bossen van de Amerikaanse staat Oregon wordt goed gezorgd. Herhaaldelijk komt het voor, dat hertjes die nog niet voor zich zelj kunnen zorgen, va der en moeder verliezen. Voorna melijk door aanrijdingen op auto wegen. De Oregonse politie spoort de weesjes op en levert ze af op een staatsboerderij, waar mevrouw Kirkpatrick al met de zuigfles klaar staat om de jonge dieren te eten te geven. In november, nadat het jacht seizoen is gesloten, krijgen de hertjes die dan al op eigen benen kunnen staan, de vrijheid weer. Volgende week zullen twee ver- jtegenwoordigers van de Toegoenezen inaar Nederland reizen om de kwestie in Den Haag te bespreken. Daarna gaan zU naar Suriname om daar de mogelijkheid te onderzoeken van een goede plaats van vestiging voor de groep. De Toegoenezen zijn van plan in Suriname voornamelijk de landbouw te beoefenen en zijn bereid gezamen lijk de bouw van een nieuw Toegoe- dorp ter hand te nemen. Als de plannen doorgaan zal dit de tweede keer zijn, dat deze gesloten gemeenschap zich een nieuw bestaan moet verwerven. De Toegoenezen. een groep afstam melingen van Nederlanders, Portuge zen en Indonesiërs, hadden zich oud tijds gevestigd aan de noordkust van West-Java. In 1950 weken zij uit naar Nieuw-Guinea, daar zij wegens hun Nederlandse sympathieën vijandig heden hadden te verduren. Zij vormen thans te Hollandia een chris- tengemeenschap ;van. ongeveer twee honderd, personen.- y-;:- Het Nieuw-Guinea-raadslid mr. J. 'O., de Rijk hec'i .intussen aah gou verneur Platteel schriftelijk vragen gesteld over 'de grote ongerustheid' onder die inwoners van Nieuw-Gui nea, die de Indonesische nationaliteit bezitten en daardoor niet in staat zijn Nieuw-Guinea te verlaten en zich in Nederland, te vestigen. De heer De Rijke vraagt snelle en doel treffende maatregelen. Behalve op de Toegoenezen doelt de heer De Rijke op de zgn. maat schappelijke Nederlanders, de groep van 37 Indonsische verstekelingen, die indertijd werden doorgestuurd naar Nieuw-Guinea, de Ambonnese aan hangers van d'e Republiek Zuid-Mo- lukken en de Permesta. In totaal verblijven in Nieuw-Gui nea bijna duizend mensen, die de In donesische nationaliteit bezitten en die enorm bevreesd zijn voor de komst van de Indonesische autori teiten. Velen hunner hebben reeds jaren geleden hun naturalisatieaan- vraag ingediend, maar daar nog steeds niets op gehoord. (Van onze parlementsredactie) De Verenigde Staten hebben de Ne derlandse regering aangeboden met eenbeden van de Amerikaanse Zeven de Vloot assistentie te verlenen bij een komende evacuatie van Nieuw- Guinea. Nederland voert reeds besprekingen met Australië over het inrichten van opvangcentra voor evacués op Aus tralische bodem. Dit is ons verklaard in diplomatieke kringen in Den Haag. Het Amerikaanse aanbod om sche pen en vliegtuigen van de Zevende Vloot te zenden, geldt voor het geval Nederland niet voldoende vervoers ruimte zou kunnen opbrengen om in de meer of minder nabije toe komst de bijna 20.000 burgers en b(jna 10.000 militairen, die thans op Nieuw-Guinea zijn, af te voeren. Die situatie- zou zich kunnen voor doen, ais de evacuatie om welke re den dan ook in zeer snel tempo zou moeten verlopen. Ook het inrichten van opvangcentra in Australië zou waarschijnlijk pas onder noodomstan- digheden aan de orde komen. De Nederlandse regering heeft voor zover bekend nog niet officieel gereageerd op het Amerikaanse aanbod. Haagse regeringswoord voerders wensten zich dan ook niet over de kwestie uit te laten. Enkele mannen zijn op het vliegveld vac Medellin in Colombia een vliegtuig dat op punt van ver trek stond binnengedrongen en heb ben een inzittende die lonen voor mijnwerkers zou overbrengen ge dwongen éen bedrag van bijna 90.0CQ gulden af te staan. De mannen zijn erin geslaagd met een auto te ont komen. DEN HAAG (ANP) De Vereniging van Papoea's in Nederland is het af gelopen weekeinde in Haamstede bij eengeweest. Maandagochtend ver zonden z(j twee telegrammen. Het eerste telegram was bestemd voor de minister-president, de minis ters van Buitenlandse Zaken en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. De inhoud was als volgt: '45 Papoea's, in vergadering bijeen te Haamstede, brengen ter kennis aan de Nederlandse regering en Volksvertegenwoordiging, dat zij zeer verontrust zijn door de hui dige ontwikkeling van de kwestie- Nieuw-Guinea, en herinneren u met de meeste klem aan het her haaldelijk beloofde zelfbeschik kingsrecht.' Het telegram was namens de groep ondertekend door de heren Sawor en Hannesbei. Het tweede telegram was bestemd voor da Nieuw-Guinea-Raad en luidde: '45 Papoea's, in vergadering bijeen te Haamstede, brengen ter kennis aan de Nieuw-Guinea-Raad, dat de in Indonesië verblijvende groep van zes niet de in Nederland stude rende Papoea's vertegenwoordigt en dat de grote meerderheid van de in Nederland studerende Papoea's de houding van deze groep ten sterkste afkeurt.' De ondertekening van het tweed» «Sik, (Van een onzer verslaggevers) Vannacht heelt één van de drie op een camping bij Inter laken aangehouden Duitsers bekend betrokken te zijn geweest bij de schilderijendiefstal in Aerdenhout. Na urenlange verhoren gaf toch nog onverwacht de 35-jarlge Horst F. N. Ineens toe: 'Ik was erbij'. Volgens zijn verklaring werden de schilderijen over de Nederlandse grens gebracht en vervolgens verborgen. De Bernse politie meent dat de kostbare stukken vandaag of hooguit morgen zullen kunnen worden opgespoord. (Van een onzer verslaggevers) De politie op Walcheren speurt naar een Duitse toerist, die in de nacht van zaterdag op zondag de Nederlandse automobilist M. J, A. van S. uit Loosdrccht heelt neerge slagen. Het zoeken wordt bemoeilijkt, om dat een juist signalement van de man ontbreekt. De automobilist had 's nachts in een bar in Vlissingen kennis gemaakt met de Duitser, die niet over eigen vervoer beschikte. De Duitser vroeg een lift naar Koude- kerke, die de Nederlander bereidwil lig verstrekte. In de Galgeweg bij Koudekerke sloeg de Duitser de automobilist plotseling neer. De heer Van S. raakte bewusteloos en de Duitser probeerde met zijn wagen te vluchten. Hij kwam echter slechts enkele honderden meters ver en moest de wagen defect achterlaten. Nadat de Nederlander weer bij z;in positieven was gekomen, diende hij een aanklacht in tegen zijn nog on bekende aanvaller. Gisternacht werden zü gearresteerd en onmiddellijk naar Bern overge bracht. De Bloemendaalse korpschef, de heer J. Voerman, die het onder zoek leidt in de Aerdcnhoutse zaak (zoals bekend werd uit het landhuis Kockoeksduln van jhr. Loudon o.m. een Rembrandt ontvreemd) cn re chercheur C. Baas zijn aanwezig bij de verboren in Bern. De Zwitserse politie heeft inmid dels nog geen spoor van de vermiste schilderijen gevonden. Er ls nog een grote diefstal waarvoor de drie ver dachten aan de tand worden ge voeld: de 58 ringen ter waarde van ƒ40.000 die in de nacht van 8 op 9 juli uit een juvelierszaak in Heerlen verdwenen. Het is niet onwaarschijnlijk dat deze diefstal de politic op het spoor van de drie mannen heeft gebracht Enige dagen geleden werden in Aken twee kostbare ringen, afkom stig uit de voorraad van do Hcerlcn- se winkelier Huisman, te. koop aan geboden. De politie kwam er achter Er werd een Duitser aangehouden die vertelde tot een komplot te heb ben behoord dat niet alleen de rin- gendiefstal maar ook de schilderijen- kraak op zijn geweten had. Hij zou de politie van Aken heb ben meegedeeld dat de drie andere mannen in een Opel Rekord, num mer AC-AD 505 op .weg waren naar Zwitserland, maar dat de schilde rijen 'ergens in Duitsland' waren ondergebracht. De niet lang daarna opgespoorde Duitsers ontkennen de laatste tijd in Nederland te zijn geweest. Z(j zeiden Zwitseriand te bezoeken voor het maken van een vakantiereis. Het ei genaardige is echter, aldus de politie, dat hun hele bezit in totaal bestond uit zestig Duitse Marken. De twee politiemannen uit Blóe- mendaal (ook hoofdinspecteur De Poorter uit Heerlen is meegekomen ,om te proberen de juwelendiefstal tot klaarheid te bwngen) hebben en kele voorwerpen bii zich waarvan po litiehonden lucht kan worden gege ven. Het autonummer van de drie Duit- sirs (de 41-jarige H. S., de 35-jarige F. N. en de 31-jarige S. G., allen uit Aken) is tot nu toe niet gesigna leerd In de campings in de omgeving van Bloem endaal, Vogelenzang of Zandvoort, waar elke binnenkomende auto met kampeerders zorgvuldig wordt Ingeschreven in registers die door de politie worden gecontroleerd. Twee dagen lang zijn rechercheurs alle canmings langs gegaan. Ook ka merverhuurders en pensions zijn be zocht, maar nergens wist men iets van de gezochte Opel Rekord. De voorlopige overeenkomst van de ambassadeurs Van Roijen en Malik is blijkbaar aanvaard, door Djakarta openlijk nog net iets eerder dan door Den Haag. Op korte termijn zal deze basis overeenkomst nu ln formeel over leg tussen Nederland en Indo nesië vervangen en uitgebouwd moeten worden tot een defini tieve regeling. En dan is. althans voor wat rechtstreeks en alleen Nederland bebtreft, het probleem- Nieuw-Guinea de wereld uit. Er Is in de afgelopen weken veel uitgelekt over de Inhoud van het voorlopig akkoord. Toch is het bij gebrek aan officiële infor matie nog niet mogelijk een ge fundeerd oordeel te geven. Het staat wel vast, dat Neder land heeft moeten aanvaarden Nieuw-Guinea aanmerkelijk eer der te verlaten dan het plan- Bunker in zijn oorspronkelijke opzet dacht. Dat moge voor zeer velen en uiteraard ook voor ons allerminst bezwaarlijk zijn, in de visie-Luns zit er voor de regering winstpunt noch rechtvaardiging In. Of dat op die andere hoofdzaak, de mo gelijkheid van zelfbeschikking voor de inheemse bevolking van Nieuw-Guinea wel het geval ls, lijkt twijfelachtig, maar rede lijkerwijs moet men er de offi ciële formuleringen op afwachten. Camenvattend kan men zeggen, dat gebeurd ls, wat al lang te voorzien was. En om dat te be reiken was het bepaald niet nodig te gaan tot aan de alleruiterste rand van een groot militair con flict met Indonesië. Waarvan dan trouwens ook nog de nitkomst bij voorbaat vastgestaan had. Wat gebeurd Is, ging tegen de, herhaaldelijk uitdrukkelijk ken baar gemaakte, opvattingen van de regering-De Quay in. Stukje voor beetje is die regering tocge- drongen naar hetresultaat van vandaag, terwijl enige realiteits zin in een vroeger stadium tot een initiatief met heel wel mogelijk een gunstiger eind resultaat had kunnen leiden. Men kan niet zeggen, dat het op dit punt aan waarschuwingen heeft ontbroken. Toen de eerste berichten over een voorlopige overeenkomst gin gen circuleren en bovendien be kend werd wat die overeenkomst op hoofdzaken inhield, dook de vraag op of minister Luns en enkele van zijn krachtigste mede standers in het kabinet dit slot van hun politiek wél met hun handtekening zou kunnen be krachtigen,. Het zal wel weer blijken, dat dit een vraag is die van betekenis is bij een karaktervast kabinet. Niet bij dat van de heer De Quay. Tot grote vreugde van de Spaanse fascisten heeft de West duitse regering beloofd de nabe staanden van aan het 'Oostfront' gesneuvelde Blauwe Divisie-sol daten een pensioen en de inva lide oud-strijders, een ondersteu ning te geven. Daarmee heeft de Bondsrepubliek als wettige erfge naam van het nazi-bewind weer' 'iets goedgemaakt.' De slachtoffers van datzelfde bewind, die zeventien jaar na de door Hitier én de Blauwe Divisie verloren oorlog, nog geen cent schadevergoeding hebben gekregen, hebben dit nieuws met verbazing en ergernis gelezen. Terecht: hoe kan men, dit we tend, nog geloven in de West duitse wil ernst te maken met de 'Wledergutmaehung'? |~)e jongste cijfers, die het mi- iJ nisterie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid over de wo ningbouw heeft gepubliceerd, zijn niet opwekkend. In het eerste halfjaar van 1962 zijn ruim 3000 woningen minder gereed gekomen dan in het eerste halfjaar van 1961. En in het jaar 1961 zijn er ook alminder woningen gereed gekomen dan in 1960 en 1959. Dat betekent dus, dat het woning tekort minder snel wordt Inge haald, terwijl de bevolking steeds groeit en dus de normale toene ming van de woningbehoefte steeds groter wordt. Daarnaast stijgt het aantal woningen dat in uitvoering is, gestadig. Verleden jaar juni was het 105.000, in januari van dit jaar ruim 110.000 en in juni bijna 116.000. Ondanks het feit, dat men dus al geruime tijd aan een telkens groter aantal woningen werkt, komen er telkens minder klaar. Hieruit zou men kunnen opmaken, dat de bouwtijd langer wordt, het bouwen minder effi ciënt en dus duurder. Alles te zamen genomen wordt opnieuw de Indruk bevestigd, dat de woningbouw bij minister Van Aartsen niet ln goede banden ls. Advertentie IJti

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1