Geen moeilijkheden met sorteerproeven. de Rembrandt blijft zoek maar Twaalf geloofsbrieven voor elf raadsleden Deportatie Rockwell Loonkosten van bouw minder gestegen dan minister berekent El Al krijgt uitstel voor vervoer van dr. Soblen Doden in het verkeer Verduistering van f 40.000 Nu al crisis in Colombia Cli. Winkel Ganz ernstig ziek Gevangenen in VS'bloeden' voor bewaker In Zwijndrecht rattenpiaag Lastige opgave voor Echteld Bouwbedrijfsbond signaleert: Marilyn Monroe Stradivarius- viool gestolen Advocaat sterft tijdens pleidooi Tegen^aller Solidariteit wai 1ST VRIJE VOLK DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1962 PAGINA 3 Weer poging in VS Venus te bereiken Man waait in water (Van onze speciale verslaggever Dick Lammers) De speurhond Cas is niet voor niets naar Bern gekomen met Mjngeleider om mee te werken aan de oplossing van de schil derijendiefstal uit de villa van jhr. mr. Loudon in Aerdenhout. Donderdagmorgen wees hij bij de derde sorteerproef de 31-jarige verdachte A. E. G. aan als de man, die de steen heeft gehanteerd voor het inslaan van de deurruiten aan de achter zijde van de villa. Woensdag had Cas reeds de verdachte G. aangewezen als de man, die het gevonden luchtdrukpistool in handen heeft gehad. „Steinreich" Belangrijkste Beroering Sedibainepillen in sloot geworpen Ban de bom-groep protesteert Antisemiet A'dams gezin door val in Oostenrijkse beek ernstig gewond Hoofd Deltadienst dient ontslag in (Van onze sociaal-economische redactie) De Algemene Nederlandse Bomvbedrijfsbond is het niet eens met de opvatting van minister Van Aartsen, dat de krachtige prijsstijging in de bouw ten nauwste samenhangt met het grote loonaandeel in de bouwkosten. In een open brief aan de bewindsman bestrijdt de bond de cijfers, die de minister on langs aan de Eerste Kamer heeft voorgelegd. Compromis S tandbeeid -Stalin verdwijnt uit Praag Elegante vrouwen kopea NYLONS OS kwaliïeifsnyhns BOGOTA (AP) De hoogste mili taire leiders van Colombia hebben ontslag uit hun functie gevraagd, waardoor president Guillermo Leon Valencia reeds de dag na zfln instal latie voor een crisis komt te staan. De opperbevelhebber van de strijd krachten. generaal mejoor Jorge Villamizar Floraz, heeft woensdag avond verklaard dat de militaire lei ders hun stap hebben gedaan, omdat Valencia geen rekening heeft gehou den met de anciënniteit door gene- raal-majoor Alberto Ruiz Novoa tot minister van Oorlog te benoemen. Ruiz Novoa, die in de hiërarchie van het leger de derde plaats in neemt weigerde zich over de situatie uit te laten. WILLEMSTAD (ANP) De waar nemend gouverneur van de Neder landse Antillen, de heer Ch. Winkel Ganz is ernstig ziek. Zijn toestand werd gisteravond kritiek genoemd. Tussen de regering van de Neder landse Antillen en de vice-premier, drs. Korthals, wordt overlegd wie de waarnemend gouverneur zal kunnen vervangen. CAPE CANAVERAL (Reuter). De Verenigde Staten zullen volgende week hun tweede poging doen om een „Mariner"-ruimteschip naar Venus te zenden, aldus is van on officiële zijde te Cape Canaveral vernomen. De eerste proef met een Mariner mislukte 22 juli, doordat de raket uit de koers geraakte en moest wor den vernietigd. BRUMMEN (ANP) De 68-jarige H. J. Rougoor uit Brummen is gister morgen bij Laag-Soeren, vermoedelijk door een rukwind, met zijn bromfiels in het Apeldooms Kanal terechtge komen en verdronken. PHOENIX, ARIZONA (AP) Gevangenen van de provincia le gevangenis te Maricopa zijn hun bewaker te hulp gekomen, toen hij een rekening van 450 dollar wegens bloedtransfusie voor zijn 9-jarig zoontje moest betalen. De rekening betrof ongeveer 10 liter bloed. Toen de gevangenen dit ver namen ontving de directeur een petitie, ondertekerïd door 165 gevangenen, die aanboden het bloed te vervangen, zodat de bewaker niet zou behoeven te betalen. Verpleegsters van de bloed bank gingen naar de .gevange nis en namen de gevangenen het bloed af. Zij deelden mede, dat elke voor het kind ge bruikte liter bloed door drie liter werd vervangen. Ondanks de bekentenis van G. heeft de Bloemendaalse politiechef, hoofdinspecteur 3. Voerman, deze sorteerproeven laten nemen, om zo veel mogelijk bewijzen tegen het drietal te verzamelen. Bovendien meent hij, dat hij daarmee het in trekken van verklaringen, wat in deze zaak nogal eens heeft plaats ge had, te kunnen voorkomen. Voor de politiemannen, die vrijwel dag en nacht bezig zijn geweest met de verhoren en het op schrift stellen in twee talen (Duits en Nederland), was het resultaat van de laatste sor teerproef een grote voldoening. De Zwitserse autoriteiten, voor wie de honden-sorteerproef nieuw is, hebben veel belangstelling voor het onder zoek getoond. Algemeen waren zij van oordeel, dat de speurhond, die dit soort werk kan, van groot belang kan zijn in dergelijke zaken. Vooral psychologisch gaat er een groot effect uit van de hondenproef. meenden zij. De kennis van de Bloemendaalse rijkdom, die voor de Duitsers H. N. (36 jaar, A. E. G. (41 jaar) en H. S. (41 jaar) aanleiding was om deze plaats voor inbraken uit te zoeken, was afkomstig van G. Deze heeft in 1960 een vonnis van de Maastrichtse rechtbank wegens diefstallen in Kerkrade. Geleen en Sittard uitgezeten in de Haarlemse strafgevangenis. Daar had liij ge hoord. dat in Bloemendaal ,Stein- reirhe Leute' woonden. Tegenover de hondenproef stond hij aanvankelijk sceptisch. „Een to neelstuk en een oneerlijke zaak." noemde hij het. Later maakte hij hierover zijn verontschuldigingen, nadat de Nederlandse politiemannen hem duideljjk hadden gemaakt, dat een hond onpartijdig is en geen to neel kan spelen. Merkwaardig is in deze zaak, dat niet zoais gewoonlijk bet vinden van de daders primair is, maar het vin- (Van een onzer verslaggevers) De bewoners van een blok nieuwe huizen in Zwijndrecht (Piet Hein- straat 21 tan. 36) hebben een schrij ven aan het gemeentebestuur ver zonden, waarin verzocht wordt een einde te maken aan een rattenpiaag. die ben al geruime tijd teistert. De rattcnkolonie heeft zich in de Piet Heinstraat gevestigd, doordat de arbeiders, die bij de bouw van de huizen betrokken waren, noga! eens etensresten achterlieten in de schaftketen. De bouwvakkers vertrokken ge ruime tijd geleden, maar de ratten bleven achter. De bewoners van de Piet Hein- straat hebben thans veel last van de dieren. Ze zitten in de venster banken en komen in de schuurtjes. Ook is het een keer gebeurd, dat men drie ratten vond in een baby box, die 's nachts buiten was blijven staan. De raad van het Betuwse dorp Echteld stond gisteravond voor een lastige opgave. Er waren in deze gemeente eif nieuw gekozen raadsleden, maar er werden twaalf geloofsbrieven in geleverd. Bij het onderzoek daarvan moest er dus een afvallen. De protestants-christelijke wethouder G. J. Hermsen was medegedeeld, dat hij zijn zetel in de nieuwe raad had verspeeld door te Iaat inleveren van zijn geloofsbrief. Naderhand kreeg hij te horen, dat deze kennisgeving had berust op een ter gemeentesecretarie gemaakte fout bij het tellen van dagen. Maar inmiddels was ook al een geloofsbrief ingeleverd door de opvol ger van de heer Hermsen, de aan nemer D. J. van Doom uit de buurt schap IJzerdoorn. Deze bleek uitein delijk niet bereid zich terug te trekken. Tot een Salomo's oordeel hoefde het gisteravond niet te komen. Een commissie uit de raad trok zich een half uur voor onderzoek van de geloofsbrieven terug. Toen de raad daarop weer in zijn geheel bijeen was. werd geadviseerd de heer Van Doorn niet ais raadslid te benoe men, omdat wethouder Hermsen wel op tijd was geweest met zijn geloofsbrieven. Als een stilzwijgend rechtscollege sloten alle vroede vaderen zich hierbij aan. Wethouder Hermsen. kon ver licht ademhalen en burgemeester J. A Houtkoper noemde het een juiste be slissing. Tegen het einde van de vergadering ontstond er toch nog enige beroering onder de aanwezigen. De burgemees ter moest afscheid nemen van twee heren die niet in de nieuwe raad terugkeren. Daartoe richtte hij een toespraak tot de raad in het alge meen. waarin gesteld werd dat men niet in dit college werd gekozen om over een lantaarnpaal of over een scheve tegel te praten. l)e burgemeester vond dal dit nu wel eens gezegd mocht worden. An derzijds dacht de heer Houtkoper, daf de kiezers te individualistisch zijn in gesteld, terwijl de raadeleden juist de totaliteit moeten dienen. "Het zou goed zijn als veel meer mensen uit de gemeente eens aan de bestuurstafel konden gaan zitten.' Het protestants-christelijke raadslid ir. M F. Angelino zag in deze woorden een aanleiding om uit zijn zetel overeind te komen en de zaal te verlaten. De burgemeester vond het een 'om zettende belediging' cn dit riep hij dan ook na aan de heer Angelino. Deze verklaarde naderhand buiten de raadzaal, dat hij als raadslid geen tijd had om naar zulke toespraken te luisteren. De geloofsbrievenkwestie is voorbij, In Echteld heeft men weer wat om over te praten. S. G., Itweede van links) de Duit ser die door de speurhond Cas in Zwitserland is van gewezen als mede plichtige aan de schilderijendiefstal in Aerdenhout, wordt op de foto door Zwitserse inspecteurs naar het den van de kostbare schilderijbuit. politiebureau gebracht voor de sorleer- „Dit is voor ons het belangrijkste," zei hoofdinspecteur Voerman, „om dat het.hier gaat om nationaal be zit." Helaas zijn de stukken nog niet boven water. Nu zij niet gevonden zijn op de plaats, die door de ver dachten is aangegeven, weet men ook niet meer waar zij gebleven zijn. Bij een inval in een Duitse stad op het door de verdachten aangegeven adres, werden de stuk ken door de Duitse politie niet ge vonden. De voornaamste taak bij de opsporing van de stukken valt nu aan de Duitse politie toe. Ondanks de teleurstelling over de eerste mislukking bij dit zoeken, blijft hoofdinspecteur Voerman op timistisch. Ieder ogenblik verwacht hij bericht te krijgen, dat de kostbare doeken gevonden zijn. Zo het nog nodig mocht zijn. zullen misschien ook nog Nederlandse politieambte naren aan het zoeken naar de schil derijen in Duitsland deel gaan ne men, meende hij. Het werk in Bern is voor brigadier- rechercheur C. Baas en hoofdinspec teur Voerman vrijwel afgelopen. De Bloemendaalse politiechef verwacht vrijdag naar Nederland te kunnen terugkeren. pi oef. G. die als eeu der hoofddaders wordt beschouwd, blijft nog ontken nen. (Vervolg van voorpagina) Hij werd naar het politiebureau in Cannon Row gebracht, waar hij in de cel de nacht doorbracht. Hij kreeg daar nog bezoek van Colin Jordan, die hem beloofde beroep aan te tekenen tegen het deportatiebevel. Jordan wist toen blijkbaar nog niet, NIEUWER AMSTEL (ANP) Een vrouw in Nieuwer-Amstel termorgen een buisje met 33 blauwe sedibainepillen verloren. De tabletten werden gevonden door een kinderleidster, die met een groep pupillen liep te wandelen rij gooide het buisje in een sloot. Dt politie heeft het kleine kokertje niet op kunnen vissen. (Van een ortzer verslaggevers) De Haagse Ban de bomgroep, zal vanavond een protestdemonstratie houden tegen de op zondag begon nen nieuwe serie proefnemingen met kernwapens van de Sow jet-Unie. De demonstratie begint om 8 uur bij het Vredespaleis. In een tocht naar de Russische ambassade zullen de demonstranten spandoeken mee voeren. Twee ervan vermelden in het Russisch: Proletariërs van alle lan den verenigt u tegen de atoomma- niakken, en Ban de Bom. Zii zijn van plan aan een der Rus sische vertegenwoordigers een m^i- fest aan te bieden. De Haagse Ban de bomgroep heeft van de i»htie »e- stem .tag'gekregen voor het van de demonstratieve tocht voor het meevoeren van de spandoeken Men kreeg geen toMte^mg bu de Russische ambassade het manifest voor te lezen. dat de Engelse wet tegen een derge lijke maatregel geen appél kent. Kort voordat Rockwell vanmorgen op een Amerikaans passagiersvlieg tuig werd gezet, kwamen er bij de Pan American Airlines talloze tele foontjes van onbekenden die ver telden dat er een bom aan boord van Rockwells toestel was. Men had echter de indruk dat deze dreigementen afkomstig waren van niet geheel normale mensen. De waarschuwingen veroorzaakten niet temin een vertraging van tien minu ten George Lincoln Rockwell, de man die de hele Engelse bevolking tegen zich in het harnas heeft gejaogd, staat in de VS bekend als een felle antisemiet, die er telkens m slaagt in het nieuws te komen. Meer dan twaalf volgelingen die hy zyn SA- mannen noemt, heeft deze „führer van de Amerikaanse nazi-party met. Zijn politieke betekenis is dan ook van nul en gener waarde. Zijn vol gelingen zijn bijna allen te jong om zich iets van de Tweede Wereldoor log te kunnen herinneren. Men neemt aan, dat hij verschei dene keren heeft somengewerkt met organisaties in het zuiden van de VS, die net als hij de neger- en jo denhaat tot levensdoel hebben ge maakt. Rockwell, die een grote bewonde ring voor Hitier heeft, verwyt zijn grote voorbeeld echter niet te hebben gezegevierd over wat hij het „joodse bolsjewisme" noemt. Alleen als Hit- Ier daarin geslaagd was, aldus Rock well, zou de westerse beschaving en het blanke ras zijn gered. Toch heeft Rockwell tegen de zelfde Hitler gevochten, Tijdens de Tweede Wereldoorlog was hy na- mehj officier bij de Amerikaanse ma rine. Poor zyn goede staat von dienst klom hij op tot kapitein-luitenant ter zee. In 1960 werd hy echter als reserve-officier geschorst wegens zyn nationaal-socialistische activiteiten. In zijn kortgeleden verschenen autobiografie ..This time the world heeft Rockwell voorspeld dat hy 111 1972 tot president van de VS zal worden gekozen en dan ..de macht van de joodse communisten en ras- senmengers zal vernietigen." KLAGENFURT (APA) De Am sterdamse GEB-ambtenaar H. P. Guldenaar uit Amsterdam reed gis teren met zijn' auto door de leuning van een brug over de Leitnerbeek in Oostenrijk. Ook zijn vrouw en zoon werden bij de val in die beek drie meter diep ernstig gewond. Het gezin is opgenomen in een zieken huis te Linz. (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag is op het kruispunt ArnhemsewegDorpsstraat te Beek bergen de 60-jarige mevrouw II. C. G, Veldkamp-van Ingeu uit Huister Heide verongelukt. De 62-jarige mevrouw C. ReedljK- Klemann uit Den Haag werd woens dagmiddag in het Noordlimbui-gse plaatsje Miisbeek vrijwel op slag ge dood toen de auto waarin zij met haar man zat in frontale botsing kwam met een slippende vracht auto. De heer Reedijk, een 65-jarige fruitgrossier. liep een shock en eeu hersenschudding op. Zij zat in een personenauto, waar van de bestuurster op de Arnhemse- weg geen voorrang verleende aan een vrachtauto met aanhanger, be laden met 20 ton stenen.^ (Van een onzer verslaggevers! la Steenwijk is de procuratiehouder gearresteerd van het plaatselijk kan toor van de Nederlandse Handel Maatschappij. De man wordt ervan verdacht een bedrag van 38.000,- te hebben verduisterd. De zaak ie aan hat licht gebracht door de jongste bediende van de bank, een meisje. Zij kreeg een cheque onder ogen. die was onder tekend door iemand van wie ze wist dat die niet op het kantoor was ge weest. Ook het firmastempel ontbrak op de cheque. Het meisje besloot dit geval te mel den aan haar directeur. Er werd direct een accountantsonderzoek inge steld. Al gauw bleek, dat de procu ratiehouder moest worden verdacht. Hij werd gisteren gearresteerd en öekeitde. dat hij in de afgelopen zes jaar voor bijna veertigduizend guiden had verduisterd. Het, geld is vermoe- delijk opgemaakt aan drank. DEN HAAG (ANP) Prof. ir. P. Ph. Jansen, hoofd van de Deltadienst van de Rijkswaterstaat heeft om gezond heidsredenen per 1 november van dit jaar eervol ontslag gevraagd. Volgens zijn memorie van ant woord inzake de huurverhoging maakte de loonpost in 1953 circa een vierde deel uit van de aannemings som en is die thans tot ongeveer een derde van de bouwprijs opgelopen. De Bouwbedrijfsbond wyst erop, dat geen gebruik is gemaakt van betrekkelijk recente gegevens die door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zijn gepubliceerd. Volgens een enquête bij een aantal aanne mingsbedrijven was het aandeel van de lonen, salarissen en sociale voor zieningen in percenten van de pro- duktiewaarde 27, 26 en 26 in de jaren 195. '58 en '59. Voor de on dernemingen, die uitsluitend of hoofdzakelijk in de nieuwbouw van woningen werkzaam waren, bedroeg de loonpost in 1959 gemiddeld 20 pet. De gegevens voor 1960 en 1961 zijn nog niet bekend, maar uit de ge noemde cijfers blijkt een zeer grote mate van stabiliteit. Vandaar dat. aldus de Bouwbedrijfsbond. nauwe lijks kan worden geconcludeerd, dat tussen 1959 en 1961 het loonaandeel met een derde is gestegen. 'De regering' heeft er uilgehaald wat er inzat. Het is een trieste zaak dat wij onze beloften niet hebben kunnen nakomen zoals wij bedoeld hadden. Maar het niet erkennen en het niet aanvaarden van de werkelijk heid zou de zaak én voor de Papoea's én voor ons én voor Indonesië alleen maar erger gemaakt hebben. Dat Soekarno aan het langste eind schijnt te trekken, irriteert ons. En daar hebben wij reden toe. Maar als wij het op een oorlog hadden laten aankomen, zouden wij geen kans op slenn hebben gehad en de Nederlandse regering hee.Ct er nim mer twijfel over laten bestaan, dat zij niet alleen een pacifie-oorlog kon of wilde voeren. Daarom zijn wij aan gewezen op een compromis met Indo nesië. En het is onze tank ons best te doen daarvan in het belang van alle betrokkenen te make.n wat er van te maken is. Wie hier de schouders over ophaalt, kan gelijk hebben, maar zelfs dan is er geen alternatief. En daarom is het beter met dat schouderophalen uit te scheiden en op hoop tegen hoop ons best te doen er in het belang van alle drie Iets van te maken. Laten wij toch niet vergeten, dat er behalve een verleden en een heden ook een toekomst is. En dan is 1962 en ander jaar dan de volgende jaren. (Vervolg van voorpagina) Met tranen in zijn ogen verliet hy hierna de- kapel, waar even tevoren een Lutherse dominee een korte rouwdienst had geleid. Hij las het 23e psalm voor en citeerde o.a. uit de bijbel: „Hoe overweldigend en prachtig was zij gemaakt door de schepper." j Intussen stond buiten een menigte i van ongeveer duizend mensen. Zij poogden een glimpje op le vangen van hetgeen er gebeurde tijdens de begrafenis door op hun auto's te gaan staan, op kisten, stoelen en zelfs op de muur van de begraaf plaats. Marilyn Monroe's vriend en men tor, de toneelregisseur Lee Strass- berg, noemde haar in een toespraak een legendarische figuur. „In haar Seven schiep ze een legende van wat een arm meisje uit een behoeftig milieu kan be reiken." a klus Strassberg. „Voor de hele wereld is zij het symbool ge worden van het eeuwig vrouwe lijke." Andere filmsterren, vervolgde Strassberg waren even mooi als zij, maar zij bezat nog iets meer, iets wat de mensen opmerkten. Als ze langer had geleefd zou Ma rilyn Monroe zonder twijfel een groot actrice zyn geworden, besloot hij. Trouw. 8 augustus 1962 j Herdenking opTY TRECHTINGHAUSEN (AF) Uit het aan de Rijn bij Trechtinghausen in West-Duitsland gelegen kasteel Rpichenstein is een Sf.radivsrioc van een waarde van omstreeks 30.000 mark gestolen. De kostbare viool lag in een glazen vitrine. De vitrine werd vernield. Kasteel en viool zijn eigendom van de Westduitse baron Kirsch Furicelli. Filmster Marilyn Monroe zal vrij dagavond een half uur lang op de Nederlandse televisieschermen wor den herdacht. Dat zal gebeuren door middel van het tonen van flitsen uit haar vele speelfilms. Voor de AVRO-TV zal de directeur van de commissie collectieve propa ganda voor de grammofoonplaat, Willem O. Duis, het programma presenteren. Tussen 9 uur en half 10 's avonds in de Monroe-produk11e te zien. De aangekondigde theaterrepor tage van een optreden van het Tsjechisch folkloristisch ensemble Broln, die oorspronkelijk in dat half uur te zien zou zijn, heeft de AVRO uitgesteld tot een nader te bepalen datum. LONDEN (Reuter, AP) Voor de tweede maal binnen enkele dagen heeft de Britse regering de uiterste termijn verlengd die aan de Israëli sche luchtvaartmaatschappij El AI was gesteld voor het overbrengen van dr. Robert Soblen van Londen naar Amerika, Opnieuw is geen reden hiervoor opgegeven. Ditmaal is de termijn op vrijdag te midder nacht gesteld. Dr. Soblen zelf. die in de VS wegens spionage voor de Sowjet-Dnie is veroordeeld tot levenslang, heeft intussen via zijn advocaten in Lon den aan president Kennedy een verzoek om amnestie gericht om „te voorkomen dat hy in de gevangenis zal sterven". Soblen. die aan leukaemie lijdt, zou niet lang meer te leven hebben en zijn advocaten stelten, dat hy in een gevangenis veel eerder zal ster ven dan erbuiten, omdat daarin niet de nodige zorg aan hem kan worden besteed. Soblen heeft zijn advocaten gisteren uit zijn naam de volgende verkla ring laten afleggen: „Ik ben maar een gering man. maar het iykt my toe, dat als ik teruggestuurd word om te sterven in een Amerikaanse gevangenis, dit een enorme vlek zou zijn op het wereldgeweten, terwijl ik alleen vraag om een gelegenheid om mijn naam te zuiveren". El Al heeft in opdracht van de Israë lische regering al herhaaldelijk ge weigerd Soblen naar de VS over te brengen. El Al wil evenmin, zoals de Britse regering heeft voorgesteld, Soblens passagebiljet overdragen aan een Amerikaanse luchtvaart maatschappij. Als de Britse regering Soblen met ge weld in een Israëlisch toestel zet dat naar New York moet gaan het eerstvolgende vliegtuig vertrekt vrijdag uit Londen heeft de piloot opdracht naar Israël te vlie gen. Maar Israël wil hemniet houden, want Soblen is het'land binnenge komen op het paspoort van een overleden broer en het Israëlische kabinet is van mening dat hij geen recht kan doen gelden zoals andere joden op „terugkeer" naar de staat Israël, (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse advocaat mr. R. 3. Arnold! is gistermiddag tijdens een pleidooi voor de Amsterdamse politie rechter onwei geworden en gestorven. Mr. Arnoldi, die 61 Jaar Is gewor den, verdedigde een Belgische ehauf- feux, die talrijke oplichtingen in Nederland heeft gepleegd. Tijdens zijn pleidooi zakte mr. Arnoidi plot seling in elkaar. Een arts kon slechts de dood constateren. 'Het lijkt me onder deze droev» omstandigheden beter uw zaak veer tien dagen aan te houden. Dan kar ee.i andere raadsman uw verdedi ging voeren' zo zei gistermorgen de Amsterdamse politierechter, mr. J Heintz, geschokt tot de 31-jarige Mechelse chauffeur T. J. A. V. na het plotselinge overlijden van diens raadsman mr. R. J. Arnoldi. Na de eis van de officier van Justi tie: zes maanden gevangenisstraf zonder aftrek wegens talloze door de Beig in Neder' "id gepleegde oplich tingen. waarvan caféhouders de 'upe waren geworden, voerde mr, Unoldi nog kort het woord. HU zei het vreemd te vinden dat :oveel Nederlanders (volgens het dos- ier in totaal 27) geloof hadden ge ëcht aan het verhaal van de chauf- 'ur dat hy per bus toeristen zou rrngen die bij bepaalde cafés zou den dineren. Voor zijn bemiddeling vroeg hij 35 cent per gast. Het geld zou gestort worden in ten ondersteuningsfonds voor chauffeurs. In verreweg de meeste gevallen werd direct een bedrag van f 22.50 be taald. De chauffeur, was. zo zei mr. Ar- i-oldi nog, in België voorwaardelijk uit een soort krankzinnigeninrich ting ontslagen. Daarom vroeg hy eerst een onderzoek naar 's mans geestvermogens te laten instellen. Het waren tevens de laatste woorden die mr. Arnoldi kon uitbrengen. De zaak zal op 22 augustus woraen voortgezet. MOSKOU (AP) Hét orgaan van de communistische party in de Sow- jet-Unie, de Prawda heeft vandaag bi een kort bericht melding gemaakt van plannen om bet reusachtige standbeeld van Stalin in Praag te verwyderen. Volgens he), bericht, dat was ont leend aan het Tsjechische persbureau CTK. zal het 18 ton wegende monu ment van de overleden Sowjet-dic- tator worden vervangen door een nieuw, dat gewyd zal zyn aan de vriendschap tussen Tsjechoslowakye en de Sovrjet-Unie. ■jLTet de verhoging van de AOW- pensioenen met 15 percent is het vraagstuk van de oudedags voorziening nog lang niet opge lost. Te veel bejaarden met een AOW-uitkering zijn nog aange wezen op een aanvullende onder steuning krachtens de armenwet. Zij leiden een zorgelijk bestaan. Van de ruimere mogelijkheden die de economische groei de laat ste jaren heeft geschapen, hebben zij slechts in zeer bescheiden mate geprofiteerd. Er is gelukkig een verandering op til. De gedachte dat de AOW méér moet worden dan een bodem voorziening, namelijk een sociaal minimum dat in een redelijke verhouding staat tot het gemid delde loon, begint veld te, winnen. Maar terwijl een commissie uit de Sociaal-Economische Raad een. ingrijpende herziening van de AOW in studie heeft, waarschuwt het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond reeds tegen een te ver doorgevoerde solidariteit. is het geval? Voor de AOW wordt de premie geheven als een percentage van het inkomen (tot een bepaalde grens), maar de uitkeringen zijn voor iedereen gelijk. Optrekking van de AOW buiten de automatische aanpas sing aan de loonfluctuaties, zal de premie doen stijgen en waar schijnlijk ook de grens van het premieplichtig" inkomen. Het CSWV vreest, dat de verzekerden, met de hogere inkomens dan te veel gaan betalen voor het pen sioenrecht dat zij uiteindelijk zui len verwerven. Wij willen niet ontkennen, dat de verhouding tussen lasten en baten in het oog moet worden ge houden. maar de bezorgdheid van het CSWV kunnen wij toch niet delen. Ten eerste niet', omdat de premieloongrens betrekkelijk laag is gesteld. Over het inkomen boven ƒ8250 behoeft thans geen premie te worden betaald. Ten tweede niet, omdat de premie af trekbaar is voor de inkomstenbe lasting en een aftrekpost veel meer effect heeft voor de hogere dan voor de lagere inkomens. Dezwaren als door het CSWV u worden aangevoerd, mogen in geen geval een reden zijn om de noodzakelijke inkomensverbete ring voor de bejaarden achter wege te laten. Bovendien is het nog altijd mogelijk de directe premielast te beperken door de AOW voor een deel uit de alge mene middelen te financieren. Het CSWV zal dit misschien ook weer zien als een overtrokken solidariteit van de draagkrachti- gen met de minder goed bedeel den. Wij stellen daartegenover, dat de inkomensverhoudingen in ons land nog iang niet aan rede lijke eisen voldoen en dat de loon politiek alleen niet voldoende is om de scheve verhoudingen enigs zins recht te trekken. Er zullen dus ook andere wegen moeten worden ingeslagen- Het gedeeltelijk financieren van een volksverzekering uit de belastin gen kan bijdragen tot een recht vaardiger spreiding van de inko- A mbassadeur Van Roijen is tot r*- dusver een van de weinige mensen uit de Nieuw-Guinea- affaire geweest die, wanneer dat de ontwikkeling van de bespre kingen niet kon verstoren, de vrijheid nam mededelingen over de stand van zaken te doen. Via hem en niet via de regering hoor den volk en volksvertegenwoordi ging nog eens wat. Voor de rest was en is men aangewezen op informaties uit buitenlandse bron nen. Bij zijn laatste vertrek naar de Verenigde Staten vermeed ambas sadeur Van Roijen tegenover de Nederlandse pers ook maar een woord van betekenis los te laten. Begrijpelijk, dachten we, zo vlak voor de bezegeling van een ge voelige zaak. Nu blijkt echter, dat de heer Van Roijen bij zijn aankomst in New York voor de pers verklarin gen met verscheidene nieuws- elementen afgelegd heeft. Dat valt ons tegen, juist van ambassa deur Van Roijen. Advertentie I.M.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1