RIV-onderzoek nog steeds niet voltooid Banken krijgen ruimte voor hulp aan KLM Door de prijzen kan men M niet meer zien Oorzaak gasexplosie- Zeist nog niet bekend Voorzorg Kortsluiting in Limburg: 1 milj. gulden schade Henk v.d. Grift gaat trouwen Bloemen Bod Landbank afgeraden Een pijp doet méér dan branden! Pijproken geeft rusten voldoening Kotter stoot lek op palen O.M.E. Loupart. overleden I Revanche HET VRIJE VOLK DINSDAG 14 AUGUSTUS 1962 PAGINA 3 Leerling-machinist in Russische haven Klaipeda verdronken Griekse kroonprins dag in ons land Ouders in Rijksmuseum Tweejarig meisje in auto beklemd Niet 1944 van Constructie recent Medicamenten Kostbare analyse C00PVAERT brandt kalm en rookt koel De beste manier om van een pijpte gé nieten: stop hem met Coopvaert! Een veelzijdige, moderne mélange van ge selecteerde tabakken. Door-en-door rijp, brandt langzaam en rookt heerlijk koel. iiigi Luxe brood Soort namen De Hard werken Ph tlips-commissaris Mysterieuze flesjes niet van wrak bij Cadzand GENDRINGEN (ANP) De burge meester van Gendringen heeft telefo nisch bericht ontvangen dat een 20- jarfge inwoner van zijn gemeente, B. W. Heinen, leerling-machinist van het motorschip 'Lijnbaansgracht' van het bevrachtingskantoor Spiiethoff te Amsterdam in de Russische haven Klaipeda bij het zwemmen is verdron ken. (Van een onzer verslaggevers) In opdracht van de Pharmaceutische Hoofdinspectie onder zoekt het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht thans de samenstelling van de geheimzinnige capsules, die de zer dagen in flesjes zijn aangespoeld aan de kust. Slaapmiddelen? Vitaminepreparaten? 'Wij weten het nog niet,' aldus het RIV. Intussen zijn er bij de politieposten op Walcheren tot dus verre een vijftigtal en bij de rijkspolitie op Schouwen-Duive- land zon' honderd van deze flesjes ingeleverd. In Noord- en Zuid-Holland zijn er ook enkele gevonden. De financiële steun, die met garan tie van de Nederlandse Staat aan de KLM za! worden gegeven, heeft ook tot maatregelen in de monetaire sec tor geleid. De verplichte kasreserve, die de banken in verhouding tot hun verplichtingen bij de Nederlandse Bank moeten aanhouden, Is met in gang van 22 augustus met één per cent verlaagd tot zeven percent. Bovendien zal bij wijze van uit zondering worden toegestaan, dat overschotten boven de verplichte kas- reserve in de periode van 23 juli tot 22 augustus ten goede zullen komen aan de op 22 augustus ingaande nieu we periode van vijf weken waarvoor het verplichte gemiddelde" tegoed wordt berekend. Deze maatregelen van de Neder landse Bank houden verband met een groot kortlopend krediet, dat het Ne derlandse bankwezen de KLM zal ver strekken, om aflossing van het opge zegde dbllarkrediet (rond ƒ250 miljoen! mogelijk te maken. Gedekt door de regeringsgarantie zal de KLM aan de banken promes sen (schuldbekentenissen) afgeven. VENLO .(ANP) Een storing in de elektriciteitsvoorziening in drie Lim burgse gemeenten, Tegelen, Belfeld en Beesel-Reuver, die bijna de hele dag duurde, legde de industrie in deze plaatsen Stil. In de loop van de dag stuurden de meeste bedreven hun personeel naar huis. Enkele bedrij ven konden overschakelen op arbeid die zonder machinerieën verricht kon worden. De storing werd veroor zaakt. door een kabelbreuk, die ge paard ging met kortsluiting in een transformatorhuisje. De bedrijfs schade wordt geschat op een mil joen gulden, (Van een onzer verslaggevers) Schaatskampioen Henk van der Grift en Reyka van Zijtveld' gaan trouwen. De huwelijksvoltrekking vindt plaats op 22 augustus om half twee in Breukelen, waar om kwart over twee in de Nederlandse her vormde kerk het huwelijk kerkelijk wordt bevestigd. Aangenomen mag worden, dat het door de banken te verstrekken krediet op korte termijn vervangen zal wor den door en definitieve regeling van de herfinanciering. Vermoedelijk zal dit geschieden in de vorm van een grote iening met een looptijd van tien jaren, terwijl mogelijk een deel van de schuld op korte termijn gefinancierd zal blij ven. t SCHIPHOL (ANP) Kroonprins Constanten van Griekenland is maandag onverwacht in ons land. Hij arriveerde met een jacht van de Griekse marine via IJmuiden en zou in gezelschap van de adjudant van H. M. de Koningin, kapitein luite nant-ter-zee A. J. de Gra&ff, naar Rotterdam gaan. Morgenochtend om elf uur ver trekt de kroonprins van Schiphol naar Athene, 'Bloemen in vazen en gla zen' door Maisen Pedersen is een goede handleiding voor amateurs in de kunst van het bloemschikken. De schrijfster vertelt ook, hoe men zo lang mogelijk plezier kan hebben van uit winkel, tuin of bos en veld af komstige snijbloemen. Zij behandelt een groot aantal gekweekte en wilde soorten. Het begrip snijbloemen is ruim ge- pomen: takken van bloeiende of bes- dragende bomen horen er in dit ge val ook bij. Geïllustreerd met 24 foto's en vele tekeningen en uitgegeven door W. «J. Thieme, Zutphen. Nog een nieuw boekje op dit ge bied: 'Bloemen, planten en kruiden' door E. J. van der Lin- den-Nijdatn. die haar adviezen en nuttige wenken afwisselt met weinig ter zake doende verhaaltjes. De in houd heeft grotendeels betrekking op boeketten en bloemstukjes en het verzorgen van snijbloemen. In (te) kort bestek komen voorts de verzorging van kamerplanten en het kweken van keukenkruiden aan de orde. Geïllustreerd met 16 fotos en een aantal tekeningetjes. (Van een onzer verslaggevers) Een aantal mensen probeerde gister middag op het Museumplein in Am sterdam binnen te komen in een Duit se auto, waarin een meisje van onge veer twee jaar met haar hand be klemd zat tussen een bank. De omstanders waren door het ge gil van het kind hierop opmerkzaam gemaakt. Zij konden haar echter niet helpen, omdat de auto afgesloten was. De politie werd te hulp geroepen en vakkundig openden de politieman nen de auto, waarna het kind bevrijd kon worden. Het werd overgebracht naar het politiebureau Leidseplein. Daar vervoegden zich later ook de ongeruste vader en moeder," die het kind achtergelaten hadden in de auto voor een bezoek aan het Rijks museum. De politie heeft het echtpaar uit Duisburg duidelijk gemaakt, dat het in Nederland geen gewoonte is om tweejarige kiridèren alleen in een auto achte te laten en met dit ver wijt kónden zij weer met hun doch tertje vertrekken. De capsules, die de torpedo-achtige vorm van kleine staafjes drop heb ben, zijn half groen en half oranje. Als men ze uitknijpt komt er een gele, olie-achtige vloeistof uit. De vorm van de capsules oefent blijkbaar een bijzondere aantrekkings kracht op kinderen uit. Daarom zijn er misschien onder badgasten, vooral in Zeeland, nog flesjes in omloop. Vermoedelijk zijn ze afkomstig van een schip,' maar tot dusverre is niet bekend van welk schip. 'Ze zijn beslist niet afkomstig van het wrak van het geallieerde troepen transportschip 'Fort Maisonneuve", dat in 1944 bij Cadzand is gezonken'. Dat is de stellige mening van burge meester T. H. de Meester van Westkapelie. Hij wees op de witte plastic af- sluitdopjes van de flesjes, die sinds donderdag ook bij Westkapelie in Zeeland aanspoelen. Deze dopjes hebben van binnen een verende con structie in de vorm van spiraaltjes, die op de capsules drukken. Daardoor Commissarissen en directie van de N.V. Gemeenschappelijk Eigendom, Maatschappij tot Exploitatie van Woon- en Winkelhuizen in Den Haag hebben aandeelhouders afgeraden in te gaan op het bod van de Land bank op hun aandelen. De Landbank heeft at vorige week een bod uitgebracht van 900 percent op de gewone aandelen en van 220 percent op de preferente aandelen. De laatste beurskoersen, voor de handel op last van het beursbestuur voorlopig werd gesloten, waren res pectievelijk 775 en 175.' v.- Gemeenschappelijk Eigendom is een van de grootste huizenexploitatie- maatschappijen in ons land. kunnen deze niet schudden. Ze zijn o-fc niet door het zeewater aangetast. 'Een dergelijke constructie is van de laatste jaren', aldus de burgemees. ter. volgens wie de flesjes dus nog maar betrekkelijk kort in het water hebben gelegen. Van etiketjes is niets te bespeuren. Hier «n daar in Zeeland heeft het verontrusting gewekt, dat nog steeds niemand weet wat er precies in de Hesjes zit. De burgemeester van Westkapelie heelt reeds donderdag, toen daar de eerste flesjes werden gevonden, daar van de inspecteur voor de volksee zondheid in Zeeland, dr. R. ran den Borgt en de pharmaceutische inspec- steld' Laanbroek, in kennis ge- Beiden verklaarden, d t het hier ongetwijfeld medicamenten betreft en dat zij misschien bij gebruik gevaar zouden kunnen opleveren. De burgemeester van Westkapellt is er nu ontstemd over. dat het onder- zoek volgens de pharmaceutische in- spectrice geruime rijd in beslag za) nemen, omdat men niet weet in welke richting men moét zoeken. Bovendien is de analyse volgens haar kostbaar. 'Het is,' aldus de bur gemeester, 'dringend noodzakelijk, dat de juiste samenstelling van de cap sules spoedig bekend wordt. Daarbij mogen kosten geen rol spelen.' Eerst dan zal de ongerustheid bij vele badgasten met kinderen verdwe nen zijn. Dan zullen ook niet meer zoals nu allerlei flesjes en tubetjes, die men op het strand aantreft en die men verdacht vindt, onmiddellijk bij de politie worden ingeleverd. Met name de rijkspolitie in West kapelie heeft reeds een enorme sor tering van deze medische snuisterijen potjes, flesjes, tubetjes, vaak met on schuldige geneesmiddelen, zoals vita minepreparaten. Op 7/1 eer clan tweemaal de nare grootte ziet u hier hel flesje met de geheimzinnige ampullen, dat op het Scheveningse strand is aange spoeld. Verleden weeic werden al tientallen van deze flesjes gevonden lajigs de Zeeuwse kust. Het glazen flesje is ongeveer een decimeter hoog en bevat tien oranje en groene pilletjes. Het flesje is afgesloten met scht imrubber en een plastic dop. Op verschillende plaatsen in ons land -ordt na gegaan wat de inhoud van het flesje precies is. Indien er meer van dergelijke vondsten op het st.rajid worden, ge daan, ivordt de vinder aangeraden het flesje niet te openen, daar de inhoud schadelijk sou kunnen zijn voor de gezondheid, het moet on middellijk aan de politie worden afgegeven. Advertentie l. M. Een pijp schenkt U vee! rookgenot. Maar hij doet nog méér: hij schept een oase van rust... hij brengt U tot andere gedachten... en hij geeft li zelfs de oplossing van dat huis werk in. Probeer maar. U hebt toch ook een pijp? Uitgever C. A. Buss urn. J. van Dishoeck, B, B. VNvKW-»** (Van onze landbouwredacteur) Bakkers en verbruikers hebben de laatste dagen heel wat boze woorden gewisseld. De oorzaak: de broodprijs, die door het gehele land aanleiding blijkt te geven tot enorme misver standen. Behalve de ambtenaren van het ministerie van Eco nomische Zaken weet niemand precies hoeveel een brood mag kosten. De bakkers rekenen een prijs die naar hun mening verantwoord is en de klanten mopperen, omdat die prijs hoger is dan ergens anders. De verhoging van de broodprijs met een cent, waarvoor de minister van Economische Zaken vorige week toestemming heeft gegeven, heeft de ver warring nu compleet gemaakt. Bij «het ministerie van Economische Zaken en bij de rayonale bakkerij- commissies, komen voortdurend klachten binnen van verbruikers die menen dat zij te veel moeten betalen. Schriftelijk antwoorden op deze vragen is bijna onmogelijk, omdat de deskundigen als 't ware pas met het brood in de hand kunnen zeggen wat de prijs is. De oorzaak van deze moeilijkheden is het bestaan van talloze broodsoor ten enerzijds en het bestaan van enorm veel benamingen voor dezelfde broodsoort anderzijds. Daarbij blijft het echter niet. De prijsverhoging, die de minister heeft goedgekeurd en die één cent per 800 gram bedraagt geldt alleen voor wat officieel 'valksbrood' wordt ge noemd. Luxe brood, verpakt brood, speciaal soort tarwebrood, kleine broodjes e.d. vallen daar allemaal buiten. De bakkers mogen daarvoor rekenen wat ze willen. Het probleem is echter weer dat geen enkele bui tenstaander kan uitmaken wat nu volksbrood is en wat onder de catego rie luxe brood valt. Het volgende probleem is dat er geen gelijke prijzen voor het brood in ons land bestaan. In de ene plaats mogen de bakkers wegens speciale omstandigheden een of twee cent meer voor hetzelfde soort brood vragen dan in de andere plaats. Dit alles heeft ertoe geleid, dat het voor de verbruiker onmogelijk is ge worden zelf vast te stellen of de prijs die de bakker voor een brood vraagt ook juist is. Deze grote broodprijsverwarring :s gedeeltelijk een gevolg van de straffe pvijsbeheersing die de overheid op het gebied van het brood heeft gevolgd. Toen het duidelijk werd. dat déze prijsbeheersing aileen betrekking had op het zogenaamde volksbrood zijn enige bakkers speciale broden gaan bakken, de anderen voorbeeld gevolgd. hebben hun In enkele jaren tijds is het aantal soortnamen dat men aan een brood geeft enorm toegenomen. Voor de bakkers, die meenden en nog steeds van mening zijn dat de marge op het brood door de overheid te klein wordt vastgesteld, bleek dit de enige manier om aan een ruimere winstmarge te komen. Het resultaat is nu dat men door de prijzen het brood niet meer kan zien en dat men zich alleen maar tot het ministerie van Economische Zaken kan wenden met de vraag eens een ambtenaar langs te sturen. Niet naar de politie gaan zoals veel ge beurt, want de politie weet het in dit geval ook niet. "jVfauweüjks heeft Softenon een naam met een schrikwek kende klank voor aanstaande moeders de kwalijke reputatie gekregen misvormingen bij kin- deren te veroorzaken, of berich- ten over het middel Enovid <Lyn- I dioli zaaien nieuwe onrust; nu vooral bij hen die niet moeder j willen worden. Enovid scheen op zijn deugde- i lijkheid voldoende te zijn onder- f zocht. Maar artsen in Engeland en Amerika menen in een klein i aantal gevallen verband te moe- i ten zoeken tussen het gebruik van de pil en het optreden van i ziekteverschijnselen als trombose, i Het 'Amerikaans Medisch Genoot schap' heeft dezer dagen welis waar dit causaal verband ont kend. maar men blijft zich afvra gen in hoeverre natuurlijke pro cessen in het lichaam ongestraft kunnen worden omgezet, zoals dat met Enovid gebeurt. "Intussen heeft Organon, de Ne- f derlandse producent van het middel 'Lyndiol', dat dezelfde werking heeft als Enovid, tegen een algemeen gebruik ervan ge- j waarschuwd, hetgeen aantoont, l dat absolute onschadelijkheid nog l niet valt te garanderen. Vrouwen die aan trombose, embolie, hart- afwijkingen lijden of hebben ge- leden, wordt Lyndiol afgeraden. 1 Het wetenschappelijk onder- I zoek gaat voort. In afwachting 1 daarvan kan men opmerken: worden sommige middelen niet al te snel op het publiek losgelaten? Had het wetenschappelijk onder zoek vooraf niet langer moeten duren en grondiger moeten zijn? In het buitenland heeft men al jarenlange ervaringen met Eno vid en soortgelijke middelen. Toch orale pillen brengen een totale ommekeer in de cyclus van de vrouw. Strenge medische controle is het minste wat men etsen mag. Lyndiol is in ons land ook ver krijgbaar op het recept van een huisarts en als geneesmiddel (onder een andere naam). TAe inspectie voor de volksge- zondheid is nu attent op de zaak. Maar haar controle zou scherper én vooraf moeten kun nen werken. Er schijnt schot te komen in de uitvoeringsmaat regelen die op grond van de ge neesmiddelenwet een eind moeten maken aan het ongecontroleerd invoeren en verhandelen vari ge neesmiddelen. Eindelijk, het heeft te lang geduurd. Lyndiol, of het onschadelijk Is of niet, zet het sein weer op rood: géén voorzorg tegen gevaren van farmaceutische preparaten is overdreven. Het menselijk lichaam was reeds te vaak object van al te gretig winstbejag. e Nederlandse televisie heeft schitterend revanche genomen voor de (aanvankelijke) misser bij het Telstar-experiment. Toen, bij de première van rechtstreekse uitzendingen via een kunstmaan tussen de oude en de nieuwe wereld, liet de Nederlandse tele visie verstek gaan. Pas later, bij een volgende uitzending, toonde men begrip voor het historische karakter van dat Telstar-experi ment. Zaterdagavond was men actie ver. Nog In de nieuwsuitzending van 8 uur zat een hele reeks beel den van voortreffelijke kwaliteit van de vlucht van Ruslands derde kosmonaut. De kijkers reisden in hun fauteuil mee door de ruimte, een ervaring die men niet gauw zal vergeten en die velen zal ver zoenen met wat er anders wel eens aan die Nederlandse televi sie mankeert. 'Van een onzer verslaggevers) Maandagmiddag stootte de kotter IJm. 47 bij het garnalen vissen ter hoogte van Zandvoort op iets hards, waarschijnlijk palen. Bij het achter- uitvaren geraakte een net in de schroeven verward, terwijl later bleek, dat er lekkage was ontstaan. De visser-eigenaar J. de Groot be sloot hierop de kotter op het strand te setten. 's Avonds heeft hij het an ker uitgezet en werden de gaten ge dicht, zodat men hoopte vannacht het scheepje bij hoogwater vlot te kunnen slepen. Het een en ander trok bij de dui zenden badgasten grote belangstelling. (Van een onzer verslaggeefsters) Het onderzoek naar de oorzaak van de explosie op het terrein van het Gasdistributiebedrijf Zeist en Omstreken aan de Steyn- laan is maandag begonnen, maar het is nog niet hekend, waar door een der hogedrukgashouders op de binnenplaats van het bedrijf zondagmiddag ontplofte. De vermoedens gaan in de richting van een matcriaalfout. Het onderzoek wordt verricht door cte Rijksdienst voor het Stoomwezen, experts van het gerechtelijk labora torium in Den Haag en de rijksin spectie, en zal enige weken in beslag nemen. De GZO en de omgeving waar massa's ruiten sneuvelden worden hersteld van de schade, die geschat wordt op ƒ700.000. Voor Zeist, Driebergen, De Bilt en Doorn, de gemeenten die door de GZO van gas worden voorzien, maar het na de ontploffing zonder moes ten stellen, is de toevoer sinds maan dagmorgen 7 uur weer normaal Alle beschikbare personeelsleden van het bedrijf hebben in de nacht van zondag op maandag gewerkt. De elektrische apparatuur werd hersteld; de glasscherven en de verkoolde res ten werden opgeruimd; natte onder delen in de machinekamer werden gedroogd: ruiten werden ingezet. Het terrein van de ramp begin fc er weer wat normaler uit te zien, ook al liggen de vijf gascilinders nog even schots en scheef door elkaar. Het enige slachtoffer van de ex plosie, de 53-jarige machinist S. W. Butselaar uit Zeist, wordt woensdag middag om 12 uur begraven op de algemene begraafplaats aan de Wou- denbergseweg in Zeist, Op 71-jarige leeftijd is te Eindho ven overleden de heer O. M. E. Lou part, commissaris van de N.V. Phi lips' Gloeilampenfabriek te Eindho ven. De heer Loupart, die in 1916 zijn. loopbaan bij Philips begon en in de vooroorlogse jaren belangrijke func ties in de commerciële organisatie vervulde, werd in 1939 benoemd tot directeur van ae N.V. en* in 1946 tot lid van het presidium van Philip», Na zijn pensionering in 1957 volgde zijn benoeming tot commissaris van het concern. DOETINCHEM (ANP) De 20-jarige A H. Kniest uit Lenge! is op weg Ei tenStokkum met' zijn brommer geslipt en bij de val op het wegdek zodanig gewond dat hij kort na aan komst in het r.-k. ziekenhuis te Doe- tïnchem overload.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1