8 over het akkoord Rode Plein klaar voor van Drink mt M&d&i Vier maanden Voor ex-chef huisvesting jongens m ziekenhuis na „plezierrit Eijstand HET VRIJE VOLK DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1982 PAGINA 3 Dr. De Kort Prof. Oud Zwaar te verduren Twee kinderen - op bed vastgebonden - door ratten gebeten Bromfietser door auto gegrepen s s a SSÉËëlF* MOSKOU (Reuter, AP) In Moskou wordt het Rode Plein al in gereedheid gebracht voor een grote huldiging van de ruimtevaarders Nikolajew en Popowitsj. Nog niet is bekend ge maakt op welke dag die zal plaatsvinden. Kranten en radio zijn nog lang niet uitgepraat over het succes. Twee Belgen onder invloed kris-kras door Maastricht Het ontbreken van de wet- "V'SSVitid door het Stoomwezen wil ove- rigens niet zeggen, dat deze tanks in het geheel niet wor den gecontroleerd. Benzinecommissié i Het is een specifieke taak voor Groot aantal m kedeblw© €E8cmo mét van (Van onze parlementsredactie) Onder de huidige omstandigheden lijkt dit me het maximaal bereikbare. Er zat nu eenTOudig niets meer in. Dat verklaarde gisteravond laat de voorzitter van de Partij van de Ar beid de heer J. G. Sunrhoff, nadat hij had kennis genomen van de hoofdzaken van de Nederlands-Indo nesische overeenkomsten. De hele Nederlandse bevolking heeft op het ogenblik een katterig gevoel over de manier waarop het akkoord is bereikt, zei hij. Maar wie zich daarvan probeert los te maken, kan toch nog wel enkele lichtpunten ontdekken. Aan het zinloze vechten waarvan de afloop van te voren vaststond, komt nu immers een einde. Verder is er de garantie, dat de overdracht or delijk zal verlopen. De volksstemming ter slotte biedt de Papoea's zekere mogelijkheden tot zelfbeschikking, die, nu ze door de VN worden gega randeerd, veel groter zijn dan Neder land ooit had kunnen bieden. Laten we, aldus de heer Suurhoff er verder maar het beste van hopen. De fractieleider van de K.VF in de Tweede Kamer, dr. de Kort, ver- aaklrde dat de enige doelstelling die het regeringsbeleid steeds heeft na gestreefd, niet op bevredigende wijze is verwezenlijkt. De oorzaken daarvan liggen, vol gens hem in de afwezigheid van de naadzakelijke internationale steun en in de aanwezigheid van een te grote verdeeldheid van mening in diverse lagen van ons land. Terwijl, aldus dr. De Kort, ook de politieke oppositie het regeringsbeleid heeft verzwakt. Vastgesteld moet worden, aldus de leider van de KVP, dat de regering het in de gegeven omstandigheden maximaal denkbare heeft bereikt. Zij valt daarvoor te prijzen. De realiteit vraagt erom, de nieu we situatie niet met zoveel mogelijk wantrouwen doch met zoveel moge lijk vertrouwen tegemoet te treden. Laat ons daarom hopen, dat het In donesië van 1969 en de VN van 1969 voldoende rechsbeesf en morele kracht zullen bezitten om het in het verdrag bepaalde omtrent de zelfbe- schikikng der Papoea's alsdan loyaal en royaal ul te voeren. Tot dit laat ste kunnen wij altijd een bijdrage leveren en dat ïs onze plicht. De fractieleider van de WD in de Tweede Kamer, prof. mr. Oud, meent dat de overeenkomst met In donesië ons met het pistool op de borst is afgedwongen. Pas in de laat ste maanden is het steeds duidelijker geworden, dat ons land van niemand enige steun had te verwachten. Deze ervaring, aldus mr. Oud was vooral zo teleurstellend omdat onze bedoelingen met de bevolking van Nieuw-Guinea van de zuiverste aard waren. Iedere gedachte aan kolonia lisme .was ons vreemd. Onze enige wens was, dat de Inheemse bevol king zich zonder eenzijdige beïnvloe ding zou kunnen voorbereiden op een uitspraak omtrent haar eigen verlangen. WIJ handelen daarbij, aldus prof. Oud in volkomen over eenstemming met de beginselen die ten grondslag zijn gelegd aan het handvest der Verenigde Naties dat- er uitdrukkelijk vanuit gaat diat de gelijke rechten van grote en kleine volken behoren te worden bevestigd. Als de thans gesloten overeen komsten verre ten achter biijven bij hetgeen wij hadden, gehoopt, dan treft de Nederlandse regering daar voor geen blaam, aldus prof. Oud. Zij heeft alles gedaan wat mogelijk was om een betere oplossing te be reiken. Men kan er daarom vol strekt zeker van zijn, dat als zij in deze overeenkomst heeft menen te moeten berusten, er inderdaad geen andere uitweg was. Moge zowel het volk van Nieuw-Guinea' als ons eigen volk, zo besloot prof. Oud be seffen dat de regering' haar plicht tot .het uiterste heeft vervuld en slechts voor volstrekte overmacht is geweken. (Van een onzer verslaggevers) De eerste deelnemers aan de Tail Snips Race, de internatio nale zeilwedstrijd voor opleidingsschepen, zijn vanmorgen in Rotterdam gearriveerd. Voorop de kleine Britse Merlyn, een scheepje van nog geen 40 ton, dat al om drie uur vannacht de Niéuwe Waterweg opvoer. Goed anderhalf uur later passeerde de Franse kotter Glenan Hoek van Holland, kort daarna ge volgd door de prachtige Italiaanse yawl Corsaro II. Hoewel voor de uitslag van de wedstrijd een ingewikkelde handicap- formule wordt toegepast en van het eindresultaat dus. nog niets te zeg gen valt, kan al wel worden, gezegd dat deze drie schepen een schitte rende prestatie hebben geleverd. De Corsaro II, een van de zeven langsscheepsgetuigde schepen die voor klasse 2 (schepen groter dan 50 ton) hebben ingeschreven, heeft het grootste deel van de wedstrijd vooraan gelegen. De nog geen jaar oude tweemaster, waarvan de Italia nen meeir verwachtten dsn. van hun niet ingeschreven pronkschip Ame rigo Vespucci, nam bij de start in Torbay direct de leiding. Onderweg naar het keerpunt bij Ouessant werd de Corsaro II, met vijf vaste bemanningsleden en tien cadetten, wel voorbijgestreefd door de Merlyn, maar op het traject naar Dieppe, waar de schepen van de twee grootste klassen finishten nam de Italiaan de leiding weer over. De Glenan. van de Centre Nautique des Glenans bleef van de start af in der de positie liggen. Het te intussen wel zeker, dat lang niet alle deelnemers zo voorspoedig hebben gezeild. De commandant van de Nederlandse oceaanmijnenveger Onverdroten, welke oorlogsbodem bij Dieppe en bij Hoek van Holland (voor de kleinere schepen) als mar keringsschip werd ingezet, vertelde ons vanmorgen vla Scheveningen Radio, dat vooral de kleinere sche pen het in de stormachtige wind zwaar te verduren hebben gehad. Gisteren was men zelfs geruime tjjd ongerust over het lot van het Britse jacht Equinoxe. Het was sinds de start niet meer gesignaleerd en men hield rekening met de mo gelijkheid dat het in de zeer ruwe zee was vergaan. Tegen de avond werd het zeilscheepje echter door een vrachtschip gepeild. De Onverdroten is met het Engelse fregat Keppel tot half twee gister- Het Italiaanse zeilschip Corsaro II kort na de aankomst-in de Veerha ven te Rotterdam. Met gestreken zei len varen de deelnemers aan de in ternationale wedstrijd de Waterweg op jammer voor wie graag van de zeilvaart geniet, maar het kan nu eenmaal niet anders. Al vrij ver uit de Hoekse kust moeten de schepen worden afgetuigd, om op motorkracht binnen te lopen. middag bjj de finish in Dieppe blij ven liggen. Toen de mijnenveger naar de finish bij Hoek van Holland vertrok, moesten vijf deelnemers zich nog bij Dieppe melden. Enkele an deren waaronder de Engelse Marabu hadden toen wegens averij moeten opgeven. Om kwart voor elf vanmorgen had de Onverdroten bij Hoek van Hol land nog geen andere zeilschepen in zicht gekregen. De wind was toen wat gaan liggen, maar er stond nog steeds vrij veel zee. Een voordeel was evenwel, dat de wind sinds gisteren uit de goede hoek is blijven waaien. Daardoor zullen de meeste schepen de achter stand op het schema, opgelopen tij dens de eerste dagen van de wed strijd, waarschijnlijk nog wel kunnen Inlopen. Ze kregen van Torbay naar Ouessant op het gehele traject met tegenwind te kampen. Toen ze van het keerpunt naar Dieppe voeren, draaide de wind prompt naar het oosten. Aan boord van Corsaro II was men er vanmorgen, van overtuigd, dat het Italiaanse schip zonder deze tegen slag woensdag e.1 in Rotterdam had kunnen aankomen, eerder dan de wedstrijdleiding voor mogelijk had gehouden. De Italianen toonden zich niet ten onrechte - diep tevreden over hun prestatie. Z ehebben. met hun nieuwe schip nog betrekkelijk weinig ervaring opgedaan, maar het is in hun ogen in zijn klasse één van de snelste zeilschepen ter wereld. BRUSSEL (ANP) Twee In het St.~Elis&bethsgasthuis in Antwerpen ondergebrachte kinderen zijn's nachts terwijl zij vastgebonden in bed lagen door ratten gebeten. Dit bericht - het Brusselse dagblad De Standaard. Ze waren te slapen gelegd in een zaaltje dat wegens de vervallen staat waarin het zich be vindt, ongeschikt was verklaard als inrichting voor kindergeneeskunde. „In dit zaaltje zijn ratten", aldus De Standaard. „Er is 's nachts geen toe zicht en men bindt de kinderen vast". u HAARLEM (ANP). De Haar lemse rechtbank heeft vanmorgen de 44-jarige voormalige chef van het huisvestingbureao te Zaandam C. Z., die zich te verantwoorden heeft ge had wegens het aannemen van steekpennigen ten bedrage van 209 tot 300 gulden en verduistering van 1600 gulden gepleegd in de jaren 1957 tot 1960. veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van voorarrest. De man wordt vandaag nog op vrije voeten, gesteld. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justi tie een straf van een jaar en zes maanden. De 46-jarige directeur van een scheepswerf te Zaandam, J. P., tegen wie een straf van zes weken was ge- eist, omdat hij de chef van het bu reau een bedrag zou hebben ver strekt met de bedoeling hem te be wegen een huisvestingsprobleem van een lid van het personeel te regelen, werd vrijgesproken. Bij de behande ling van de zaak was gebleken, dat de voormalige chef van het huisves- i tingsbureau de directeur van de zaanse scheepswerf wel eens hielp aan wonigen voor leden van het per- soneel van de werf: daarvoor ont ving hij geld. De man betoogde dat hU al elf jaar achtervolgd wordt door mensen die hem briefjes van 100 tot 1000 gulden willen aanbieden, maar dat hij steeds geweigerd heeft. Voorts was C.Z. verduistering van 1.600,- uit de gemeentekas ten laste gelegd. De verdachte beheerde gel den van Zaanse industrieën die een claim hadden op woningen. DOORNSPIJK (ANP) Op de Eperweg bij 't Harde is gisteravond de 62-jarige heer A. van Spijkeren om het leven gekomen. Hij reed met zijn bromfiets van bet rijwielpad de tveg op en werd toen gegrepen door i' een hem achterop komende auto uit Emmen. De heer Van Spijkeren was direct dood. (Van onze redactie wetenschappen) He Russen hebben altijd vermeden de raketten te tonen waarmee zij hun ruimtevaartuigen lanceren. Waarschijnlijk meer nog vit een al gemene voorliefde voor geheimzinnig doenerij dan uit angst geheimen prijs te geven. Want ten slotte ver raadt de gladde buitenkant van een raket niet zo heel veel. Zij gaan daar ver in. Russische ruimtevaartenthousiasten kunnen in de Sowjet-ünie boeken over het on derwerp kopen. Boeken met foto's. Maar wat ze over de techniek in het eigen land daarin vinden, is teleur stellend. Als er foto's van rakettan in staan zijn het.Amerikaanse. En wie in ons land de films heeft gezien over Russische ruimtevluchten, zal hebben opgemerkt dat het moment van lancering zo is gefilmd dat men een geweldige hoeveelheid dampen ziet waaruit ergens heel hoog een on herkenbaar voorwerp floept. Maar nu laat de Prawda iets zien. Het is nog altijd geen foto. Een te kenaar heeft de raketcombinatie ge schetst waarmee deWostoks III en IV zijn gelanceerd. De eerste trap wordt aangedreven door zeven motoren en de tweede door vier. De Wostokca- bine heeft een iets andere vorm minder scherp gepunt) dan de ca bine van Gagarin die indertijd op een expositie in Parijs is getoond. De patrijspoorten zijn ovaler en het lijkt of een ander afstaolmechanisme is aangebracht. Dit alles aannemend dat de tekening overeenstemt met de ■werkelijkheid. EfïïSS •>f> Vijf Almelose jongens van vijftien tot negentien jaar, die gisteravond een plezierritje wilden maken met een door hen weggenomen auto, zijn in het ziekenhuis terechtgekomen. De 19-jarige D. S„ die geen rijbe wijs had, reed in de Windmolen- broekweg met de auto tegen een boom, de auto werd aan de rechter kant geheel ingedrukt. De bestuurder kwam er met ver wondingen aan de lip nog het beste af. Hij en de 15-jarige A. P. J. U, (gewond aan het gezicht) konden het Prinses Ireneziekenhuis gisteravond weer verlaten. De drie andere jon gens, de 18-jarige H. M. (gebroken been en arm), de 15-jarige H; S. (hersenschudding) en de 16-jarige J. T. (snqwonden) bleven in het zie kenhuis. (Van een onzer verslaggevers) De Maastrichtse politie heeft woensdag twee Belgen aangehouden die niet alleen onder invloed van drank een motorvoertuig bestuur den maar ook door diverse verkeers overtredingen een gevaar op de weg vormden. Het waven de 37-jarige H. S. uit Tongeren, die met zijn auto op de Brusseisestraat over de hele breed te van de rijbaan laveerde en dit te gen het verkeer van een eenrich tingsstraat in. Verder was er de 37-jarige L. P. uit Lanaken. die aan de Wilhelmi- nabrug met zijn motor op het lin ker wegdeel ging rijden en door zijn heen en weer zwalken zowel voor zich zelf als voor de ander weggebruikers een gevaar was. Auto en motor werden in beslag genomen en de mannen ter ont nuchtering op het hoofdbureau van politie aan het Vrijthof opgesloten. (Van een onaer verslaggevers) n. ,losie van een hoge-drukgasliouder in Zeist heeft «en IfcM geworpen op een gevaarlijke leemte in de Nederlandse wetgeving. Stoomwezen heeft niet de bevoegdheid om deze zgn. druk vaten nR eigen beweging op deugdelijkheid te onderzoeken, 'Wij mogen dat alieén doenop ver zoek van de eigenaar/ aldus Stoomwezen te Den Haag. ■Er bestaat wel een regeling, die men 'drukvatenbesluit' noemt. Maar deze regeling heeft na d^jSnr8 .S" yeBw.l5toCfit.H«ls een «orontmrp ean „etwaartefen al ,aren- lang ondermeer door fabrikanten technische bezwaren worden geuit. telijke verplichting om druk- |vgn brandbaarheid van het gas en vaten periodiek te laten keuren °mUgeen' De benzine-commlssie brengt {daarover advies uit en aan de hand l daarvan bepaalt een gemeentebe- i stuur of de gevraagde vergunning ingevolge de Hinderwet zal worden Mei behulp van de Hinderwet en (verstrekt, de adviezen van de benzinecommls- De beazine-commissie onderzoekt 'sle van de Centrale Dienst voor Ar- ;echter niet het materiaal, waarvan belddnapectie kunnen gemeenten b(j de tanks zijn vervaardigd. Ook het het opstellen van drukvaten bepaal- Repelen van. de mate van drukvast- de veiligheidseisen stellen. 'Stoomwezen, dat daarin een veelja- neer, dttPdf benri^L^isSe zich 'r*e ervarü* hee«' Stoomwezen heeft wél de bevoegdheid en zélfs de plicht om periodiek stoomketels en vaten in bedrijven en op sche pen te keuren. Het ontbreken van een wet vooi de keuring van drukvaten werd tot nu toe niet zo erg gevoeld als een klemmende zaak. De explosie in Zeist was de eerste in zijn soort. De hogedrukgashouders worden in Nederland pas sedert de oorlog ge bruikt. Zij kunnen 2400 kubieke me ter gas bevatten onder een druk Wan I6ï atmosfeer. Maar er staan thans heel veel van deze tanks in ons land. En steeds meer gemeenten gaan er toe ova om voor de opslag van propaan es Ihogedruktanks aan te schairen. I Ze zijn economischer dan de ouder wetse gashouder. Zij vallen boven- :dien niet zo nadrukkelijk op in hei stadsbeeld. Ook het aantal LFG-sta- tions van de benzinemaatschappij en neemt toe. Daarnaast zijn er talrijke parti culieren, die een tank voor de op slag van gas onder hoge druk op hun terrein willen plaatsen of dal reeds hebben gedaan. Nog maar kort geleden zijn daai de tuinders in het Westland bijge komen, die hebben ontdekt,- dat- de verwarming van hun kassen met koolmonoxyde zo'n gunstige uitwer king had op het te kweken pro- dukt. Ook deze tuinders dienen aanvra gen in. om bij hun kassen een tank of drukvat te mogen plaatsen. De geëxplodeerde tank in Zeist is bij de Berlijnse firma Borsig ver vaardigd. Het gasbedrijf te Zeist; heeft destijds een deskundige vam het Stoomwezen naar Berlijn gezon-i den om toezicht te houden op de' fabricage. Alle lassen van de tank zijn met: röntgenstralen gecontroleerd. Daarnai •is de tank nog eens totaal uitgegloeid. Ook bij de plaatsing van de tank lijn alle veiligheidsvoorschriften in acht genomen. Maar dat was zes jaar geleden. Daarna is de tank niet meer gekeurd. En dat hoeft ook niet... De bestaande leemte in de wet geving op dit gebied kan, behalve door de Hinderwet ook enigszins worden vervuld door de Veiligheids wet. Deze wet wordt gehanteerd door de Arbeidsinspectie. Maar ook déze wet heeft geen betrekking op het materiaal, waarvan de tank is vervaardigd en de drukvastheid van dit materiaal. Er bestaat daarnaaast nog een op- merkelijk verschil tussen de ver antwoordelijkheid van de fabrikant in Nederland en bij voorbeeld in de i Verenigde Staten en Frankrijk voor i de deugdelijkheid van zijn drukva- i ten. In Frankrijk en de Verenigde Sta len blijft de fabrikant ook na de keurig en de plaatsing van de tank nog verantwoordelijk voor eventueel later optredende gebreken. Hij kan daarvoor worden vervolgd. In Nederland houdt de verant woordelijkheid van de fabrikant op na levering, keuring en plaatsing van de tank. De Prawda vertelt dat het tweetal onmiddellijk na de landing thee heeft gedronken en. liederen heeft gezon gen. Gagarin, de eerste kosmonaut, heeft gezegd, dat Nikolajew en Fo- powitsj vele moeilijkheden moesten overwinnen en vele problemen moes ten oplossen die zich bij de kortere vluchten van de Wostoks I er; II niet hebben voorgedaan. Buiten Rus land wordt in allerlei toonaarden commentaar gegeven. Een groep commentators (waaronder Eisenho wer) betoogt dat de Russen geen voorsprong hebben en dat er geen hiaat bestaat, maar alleen een an ders opgezet programma. De andere groep (waaronder drie Britse des kundigen) is van oordeel dat de Russen wel degelijk men spreekt van twee Jaar voor liggen. Wernher von Braun heeft de Rus sische prestatie Indrukwekkend ge noemd, maar hij gelooft niet dat er van een technische doorbraak sprake kan zijn. De banen van de Ameri kaanse astronauten Glenn en Car penter zei bij, lagen eveneens zeer dicht bij elkaar en als we ze kort na elkaar hadden gelanceerd, had men dezelfde precisie kunnen constate ren ais bü de Wostoks. Een andere deskundige, Willy Ley, was van oordeel dat de Russen ge- I Jet ontwerp voor een Algemene Tl Bijstandswet is er dan einde lijk. Het is vijftien jaar geleden dat de staatscommissie-Quarles van Ufford is geïnstalleerd. Het is acht jaar geleden dat deze com- j missie met haar werk gereed is gekomen. En nu Is het wetsont werp er dan. Wij willen minister Klompé, de eerste ondertekenaar van het ont- I werp, hierover niet te hard vallen. ,'De zorg voor hen die zich zelf niet kunnen helpen, is in ons land, waar men altijd zo graag de na druk legt op de verantwoordelijk heid, altijd een tere zaak geweest en het was de taak van de minis ter een ontwerp op te stellen, dat een redelijke kans op aanneming in het parlement maakt. De grote winst van het wetsont werp is gelegen in het feit, dat de bijstandbehoevende niet meer om een gunst komt vragen maar een recht kan laten gelden. Tot nu toe vraagt men In geval van nood om steun en als de aanvraag wordt afgewezen, heeft men zich daarbij maar neer te leggen. Dat zal in de toekomst veranderen. Men kan tegen afwijzing bezwaar maken en vervolgens in beroep gaan. Dat wil dus zeggen: dok de gene die bü de overheid om steun aanklopt, Is voortaan een mens met rechten, waarvoor hij kan op komen. Een ander belangrijk onderdeel van het ontwerp gaat over het verhaal, dus het terugvorderen van de verleende bijstand. |~jit verhaal wordt beperkt tot de gevallen waarover naar de al gemene opvatting vrijwel geen meningsverschil bestaat. Dat echtgenoten voor elkaar moeten zorgen en dat ouders voor hun minderjarige kinderen moeten zorgen en minderjarige kinderen I voor hun ouders, is volkomen aan- vaardbaar. Alleen het verhaal op de nala tenschap kan nog moeilijkheden blijven opleveren. In bet algemeen kan men wel stellen dat een on dersteunde geen omvangrijke er fenis zal nalaten. Men zou de vraag kunnen stellen of zo'n erfe nis van beperkte omvang niet on gemoeid kan worden gelaten. Er zijn verhalen in omloop van familieportretten de uit de lijst werden gehaald, omdat de ge meente de lijst wilde verkopen. Zo iets zou niet mogelijk moeten zijn. "üen moeilijk punt is dat van de maatstaven waarnaar de bij stand wordt verleend. Dié moei- lijkheid zal, als wij het goed zien, ook in de toekomst blijven be staan. De vage bepaling, dat de bij stand wordt verleend voor 'de noodzakelijke kosten van het be staan', doet nu reeds allerlei pro blemen voorzien. Voor 'elemen taire bestaansmiddelen' zal een bedrag worden vastgesteld. Maar wie zal zeggen welke bijstand moet worden verleend voor wat daar bovenuit gaat? Wij zouden graag zien, dat-een betreurenswaardige verwarring zoals zich nu voordoet met de ver hoging van de AOW-uitkering, in de toekomst niet meer zou kun nen voorkomen. Tte regering hoopt, dat het wets- tt ontwerp nog vóór de komen de kamerverkiezing door de Tweede Kamer zal worden afge handeld. Die hoop delen wij, al ontveinzen wij ons niet, dat de problemen die zich bij de voorbe- poogd hebben de ruimtetoestelien i retding van het ontwerp hebben contact te laten maken maar dat dit door technische oorzaken (wellicht brandstofgebrek van Wostok) niet is gelukt. Wel meende hij dat de Rus sen de Amerikanen twee jaar voor z(jn. voorgedaan, ook de kamerleden wel uitvoerig zullen bezighouden. Maar het onderwerp is de moeite waard om er haast achter te zet ten. Advertentie IJt. Ck oL PEPSWSCUV COMPANY# NSW IfORK

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1