Tall Ships Race eist veel van opvarenden Stormen, zeeziekte en averij - geen pretje Deze schepen zijn binnen „Zwaar, zeer zwaar' zeggen deelnemers Dodelijke aanrijding Vlaggen uit voor vloot zeilschepen Gedetineerde ontsnapt en weer gepakt Loyaal overal; puur voor uw genoegen! t HET VRIJE VOLK VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1962 nu, bedu.ldén«! ^goedkoper? paar Zwaar, zeer zwaar. Dat zeg gen alle deelnemers van de Tall Ships Race van de wed strijd, van het weer én van de zee. Luister wat monsieur Herbu- lot, een 53-jarige leraar van het Centre Nautique des Gle- nans vertelde van de tocht met de Glenan. Hij bemande het schip met twee collega-leraren en zes scholieren. Hele race lek.... Gemengd spreekkoor in Johannesburg: Wij willen vrij zijn Sieraden gestolen; waarde 3.000 Voor 'tweede keei Dresseur van circus Boltini overleden PAGINA 3 Sluiting van Iglo diepvriesbedrijf Jongelui stelen ter waarde van ƒ1500 amskjOn ogasedcs (Van een onzer verslaggevers) De deelnemers aan de Tall Ships Race van Torbay naar Rotterdam hebben als ze het nog niet wisten kunnen vaststellen dat het ook in de zomer in Het Kanaal en op de Noordzee kan spoken. De romantiek van de zeilvaart is herleefd in de onde Veerhaven van Rotterdam. De scheepjes, die in stormweer op hoge zee hebben gestreden in de Tali Ships Race, deinen er zacht op de rustige golfjes. (Van een onzer verslaggevers) Hieronder de namen van de aan de Tall Ships Race deelnemende sche pen, die gisteren en vannacht de haven van Rotterdam zijn binnen gelopen: Merlyn (Brits), Glenen (Frans), Carsaro (Italiaans), Grypbis (Br.), Martlet (Br.), Sint Barbara (Br.), Wyvern (Noors), Rona (Br.),Leopard (Br.), Wish Stream (Br.), Wyvern (Br.), Urania (Nederlands), Capella (Br.), Najade Ned.), Ailantus (Br.), Taifun (Duits), Sereine (Fr.), Ga waan (Br., La belle Poule (Fr.), Theodora (Br.), Etoile (Fr.)Equinoxe (Br.), Marabu (Br.) en Sörlandet (Noors) In Dieppe binnengelopen: Halcyon (Br.). Nog niet gearriveerdGorch Fock (Duits) (komt vanmiddag bin nen), Striana (Fr.) en Navajo 6 (Br.). Uitgevallen: Finta (Br.) en Duet (Br.). Advertentie I.M. V -;t Lang niet iedereen vindt Nylon sokken prettig dragen en ook zijn er nog duizenden die aan lange sokken de voorkeur geven. Voor hen hebben wij morgen een aanbieding lange wollen sokken. Geen gewone sokken, neen, lange wollen sokken uit de series tot vier gulden toe. Wollen sokken die behaaglijk zitten aan de voeten van hen, die veel moeten lopen en staan, zijn morgen te koop voor één prijs, per paar voor nog géén één gulden vijftig. paar 800 600 Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze lange wollen sokken, met nylon ver sterkt, in een enorm kleur- assortiment, per paar voor (Van een onzer verslaggevers) Dinsdag uierd de spinakker van het Franse scheepje volkomen vernield. De Fransen vreesden, dat ze moesten opgeven, maar er kwam een zeer korte periode van milder weer met minder wind en in die tijd zagen de jongens kans een ander zeil op te zetten. Luister wat de 30-jarige Britse leger officier Jones vertelde, die comman dant was van de jongste bemanning van de hele vloot. Hij voer met nog twee landmachtofficieren, een oud- marineman en acht zeepadvinders (niet ouder dan 15 en 16 jaar!) op de 22-tons sloep Sint Barbara. „Al lemaal zijn ze zeeziek geweest", al dus kapitein Jones, „maar ze hebben zich prachtig gehouden." „Het was voor alle jongens de eerste zeereis. Toen ze Torbay ver lieten hebben de meesten wel even pips gekeken als het schip een on verwachte schuiver maakte. Maar de knapen hadden het te druk om aan hun narigheid te denken. We gebruikten op de Sint Barbara alle zeilen, die we aan boord hadden. Elke dag werd het tuig twee of drie keer neergehaald en vervan gen. Dat hield de jongens voortdu rend bezig." De grotere Corsaro II van de Ita liaanse marine had het niet zo moeilijk, maar het schip had ook een veel meer ervaren bemanning. Aan boord waren 12 officieren en 3 andere bemanningsleden. „We hebben af en toe wonderlijk kalm weer gehad", vertelde de commandant, kapitein-ter-zee Al- do Macchiavelli uit Rome. „Maar vaak spookte het ook lelijk. Enkele minuten na het passeren van het zuidelijke keerpunt bij Ouessant brak de hoogste zaling. Luitenant- ter-zee Giancarlo Basile, de plaatsvervangend commandant, moest midden in de nacht de mast in om. het euvel te verhelpen. Het schip rold.e zwaar, maar Basile klaarde het karwei." De Corsaro is al zeker van twee bekers, beide uitgeloofd voor het schip, dat als eerste Dieppe passeer de. De meesten zijn gisteren in Rot terdam aangekomen en aan boord van de zeilschepen waren maar wei nig opvarenden, die niet op van ver moeidheid waren. Sinds de start, vo rige zaterdag, zijn ze bijna voortdu rend in touw geweest. Als er toch nog wat nachtrust op overschoot, konden ze met de stormachtige wind op de steeds holle zee praktisch geen oog dicht doen. Een duidelijk bewijs, dat deze in ternationale zeilwedstrijd voor op leidingsschepen geen pretje is ge weest, leverde donderdagavond de commandant van de Noorse, vier- kantgetuigde Sörlandet. Hij zou aanvankelijk, samen met de Duit se Gorch Fock, tot vanmiddag bij het lichtschip Goeree blijven lig gen, om uit een vliegtuig en van een motorboot met volle zeilen ge fotografeerd te worden. Gisteren liet hij de Noorse ambas sade in Den Haag weten dat het hem erg speet, maar dat hij er echt de brui aan moest geven. Hij voer vanmorgen de iNeuwe Waterweg op, omdat het grootste deel van zijn merendeels jeugdige bemanning uitgeput was door zeeziekte. Dan heeft hij de race nog op een van de grootste zeilschepen vol bracht. Voor de kleinere schepen is het beestenweer geweest zo zwaar, dat het voor vele geroutineerde wed- slrijdzeilers onbegrijpelijk is dat er geen ongelukken zijn gebeurd. Een van hen, de 44-jarige marine- commander Stephan Sampson, die gistermorgen vroeg met zijn nietige Britse sloep Merlyn als eerste voor Hoek van Holland aankwam, noemde de tocht zelfs 'verschrikkelijk zwaar'. Met een bemanning van tien koppen, voor de helft leerlingen, heeft dit groene scheepje het ontzettend zwaar te verduren gehad. Op de metershoge golven moesten vijf bemanningsleden de hele reis, terwijl het scheepje vaak volkomen overspoeld werd, niets anders doen dan de door storm en zee aange richte schade hersteiien. Niet alleen aan de tuigage, maar ook aan het schip zelf. Het bdgon kort na de start water te maken en het deed dat nog, toen het gisteren bij dag- aanbreken de Waterweg opvoer. Alleen zeer groot zeemanschap van de drie Britse marineofficieren en twee onderofficieren voorkwam er ger. Van Ouessant tot Rotterdam had de Merlyn een stormachtige wind pal achter. De spinakker scheurde, het grootzeil en nog een kleiner zeil ook, maar de bemanning wist van geen opgeven. Met als resultaat, dat de Merlyn nu een goede gooi doet naar de eerste prijs In de klasse der klein ste schepen. Veel meer valt daar trouwens nog niet van te zeggen. De wed strijd is gezeild volgens een inge wikkelde handicapformulé en een scheepje als de Franse kotter Glenan, die anderhalf uur na de Merlyn finishte, is zeker ook nog goed voor de eerste plaats. Pas na veel rekenwerk zal daarover mogelijk pas zaterdag de be slissing vallen. Vanmorgen waren al 24 schepen de Nieuwe Waiterweg binnengeko men. Het was toen zeker, dat ten minste twee schepen (de Engelsen Finta en Duet) de strijd hadden op gegeven. De Britse Halcyon, die de wedstrijd wel volbracht, ging na de race ijlings naar Dieppe om de opge lopen averij te herscellen en de be- mannig op adem te laten komen. Van één schip had men van morgen nog 'niets gehoord. Dat was de Franse Striana. Een tijd lang „in de mist" was ook de Brit se Equinoxe. maar die liep van morgen om zes uur veilig binnen. Het wachten was alleen nog op de Gorch Fock, die vanmiddag om twee uur aan de Parkkade werd verwacht, op de Striana en op de Brit Nava jo 6. Inmiddels begint Rotterdam vandaag met de afwerking van een feestprogramma, dat speciaal voor de ruim 700 opvarenden van de zeilvloot is samengesteld. Hoogtepunten daarin: een ont vangst van de commandanten door burgemeester Van "VValsum op het stadhuis en een groot feest, van avond in de Rivlèrahal. Daarvan krijgen ook de opvarenden van een aantal betrekkelijk kleine oorlogs schepen, die Rotterdam ter gelegen heid van de race bezoeken, hun deel. De burgemeester van Rotterdam schrijft ons: Van 17 tot en met 20 augustus komen in onze haven de schepen die hebben deelgenomen aan de Tall Ships Race 1962, de wedstrijd voor grotere en kleinere zeilsche pen van Torbay (Engeland) naar Hoek van Holland. De regering, op welker uitnodi ging deze schepen naar Neder land toekomen, heeft de organi satie van de ontvangst toever trouwd aan Rotterdam. Onze stad mag hier trots op zijn. Velen uit de burgerij zullen on getwijfeld de gelegenheid te baat nemen oirf een kijkje bij de sche pen te gaan nemen. Het meest spectaculair zal on getwijfeld de aanblik van de Parkkade zijn, waar de grote, vier kant getuigde schepen samen met een aantal bezoekende oorlogs schepen, ligplaats zullen nemen. Ik zou het waarderen, wanneer de burgerij, die immers nauw bij de zeevaart verbonden is, de tal rijke opvarenden van de zeilsche pen zou willen laten blijken dat zij hier welkom zijn. In het bijzonder zou ik willen opwekken tot het uitsteken van de vlaggen op zaterdag 18 augustus ln de omgeving van de haven, waarbU ik met name ook denk aan de bedrijven, die in deze om geving gevestigd zijn; G. E. VAN WALSUM, burgemeester van Rotterdam Advertentie LM. Interieurverzorging Goudsesinge] 103105 De groentebesteller P. J. van der Goor (56) uit Aalst is gistermorgen om tien uur op de Aalsterweg in Eindhoven aangereden en levensge vaarlijk gewond. Om drie uur des middags Is hij in het St.-Josephzie- kenhuis te Eindhoven aan zijn ver wondingen bezweken. Het ongeluk gebeurde toen de heer Van der Goor om de bestelwagen heen liep terwijl uit de richting Aaist een andere bestelauto naderde, die hem aanreed. JOHANNESBURG (AP, Reuter). Enkele honderden negers en een handjevol blanken hieven gisteren op de treden van het stadhuis van Johannesburg een spreekkoor aan, luidend: „Weg met Vcrwocrd, weg met Vorstcr, wij willen vrij zijn." Zij deden dit nadat zij betoogd hadden tegen de arrestatie van de nationalistische ieider Nelson Man dela, die als bijnaam heeft: de zwar te Pimpernel. Een twintigtal blanke politieman nen stond onbewogen toe te kijken, terwijl de betogers hun leuzen aan hieven en met de vuisten zwaaiden. Het enige wat de politie deed was de leuzen noteren die de demonstranten op borden meedroegen. Nieuwsgierige voorbijgangers ble ven op het plein voor het stadhuis staan om te luisteren naar het spreekkoor en het zingen van vrij heidsliederen. Advertentie LM. ln de avonduren van de 14c augus tus zijn uit een woning aan de Sportlaan in Den Haag gouden broches en armbanden ter waarde van ƒ3.000 gestolen. (Van een onzer verslaggevers)' Voor de tweede keer ln negen da gen heeft in Dordrecht een gedeti neerde een ontsnappingspoging ge daan. Om half iwaalf donderdagmor gen wist M. K. uit Rucpben, die we gens een zedendelict in voorarrest verkeert, nit de wachtkamer van het gerechtsgebouw aan de Steegoversloot te ontsnappen. M. K. was voor de officier van Jus titie geleid. Bij het verlaten van de wachtkamer rukte hij zich van zijn drie bewakers los. Er werd onmiddel lijk een jacht ingezet op K. Kort na zijn ontsnapping gelukie het een van de bewakers op het Weeshuisplein K. te grijpen. Hij is thans weer opge sloten in het huis van bewaring. (Van een onzer verslaggevers) ln Amsterdam is gisteravond over leden de Amerikaanse dresseur Wil liam Wilke. Hij was 73 jaar. De circusartiest trad voor het laatst op tijdens de Amsterdamse première op 18 juli van het circus Tony Boltmi. Na de voorstelling zakte hij achter de tent in elkaar hij werd de vol gende dag geopereerd, maar deze in greep heeft niet mogen baten. William Wilke heeft vroeger een eigen circus gehad, waarvan de tent tijdens een voorstelling te Gouda eens compleet is weggewaaid. William Wilke heeft in 1913 opgetreden voor .-oningin Wilhelmina en prinses Ju- ma. Hij werkte als dresseur bij vele leroemde circussen zoals o.m. Saras- sani en Strassburger. m? TFTat tot dusver als gevolg van het gemis aan officiële voor lichting nog maar vermoed kon worden, blijkt waar: het akkoord tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea geeft Neder land aanmerkelijk minder dan het indertijd vla het plan-Bunker geboden werd. Dat plan-Bunker ging de rege ring-De Quay al veel te ver, met als gevolg amendementen van de heer Luns. En toen die niet haal baar bleken een zeer vertraagde en tijdens een kamerdebat als het ware aan de minister-president ontrukte aanvaarding. Het heeft niet zo heel veel zin om op dit moment, nu onder zeer zware internationale druk, met name van de Verenigde Staten, een overeenkomst getekend is, een zorgvuldige analyse op onder delen van het plan-Bunker en het VN-akkoord te maken. Wat op valt is, dat het plan-Bunker bij de bestuursoverdracht een in terimperiode van VN-beheer van minstens een jaar wilde en in die periode omstandigheden gescha pen wenste te zien voor een vrije iotbeschikking door de Papoea's, met medewerking en onder toe zicht van de Verenigde Naties, te realiseren binnen een nader te bepalen aantal jaren. Van deze-termijnen en die mo gelijkheden voor zelfbeschikking is weinig of niets overgebleven. De bestuursoverdracht voltrekt zich veel sneller, het interlmbeheer is korter en beperkter van invloed >en het zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea's, die hoeksteen van de .-Nederlandse politiek van de laat ste jaren, moge op papier nog -heel wat lijken, maar moet zijn betekenis over heel wat jaren ten slotte nog maar bewijzen, TTet is tegenover zo'n failliet ff van een politiek van een rege ring die aanvankelijk helemaal niets wilde, begrijpelijk, dat woor den als capitulatie vallen. Ook, dat leden van de regering-Dé Quay, en dan voorop natuurlijk minister Luns, een gevoel van grote verslagenheid met bitter heid mengen. Nu, met dit akkoord, bezwijken voor het onvermijdelijke of, als enig alternatief, oorlogshandelin gen. op grote schaal. Met per slot van rekening evenmin een andere uitkomst dan bezwijken. Ket is de regering tot uitentreure voorge houden, dat deze situatie komen zou indien zij niet tot een radi caal andere aanpak van het pro bleem besluiten zou. Nu is het zover. Het akkoord is gelukkig! gekozen in plaats van een uitzichtloze oorlog en nu kan men alleen maar bepleiten, dat spoedig de stemming- van bit terheid plaats maakt voor het be sef, dat de uitvoering van het akkoord hoge eisen stelt, die zich niet verenigen laten met wan trouwen, bitterheid en rancune. Tte New York Times schrijft al XJ nuchter, dat de kansen op vriendschappelijke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië er niet bijzonder, veelbelovend uit zien, omdat de gevoelens van triomf bij de Indonesiërs te scherp contrasteren met gevoe lens van een nederlaag bij de Ne derlanders. Toch, wil men verder en dat móet men wel dan is voor de toekomst van doorslaggevende betekenis de manier waarop aan beide kanten het akkoord uitge voerd wordt. Laat dat van Neder landse kant, wat de Indonesiërs ook doen, volstrekt loyaal zijn en als door het jongste verleden al te zeer belaste functionarissen daar de innerlijke overtuiging niet voor kunnen opbrengen, moeten zij verdwijnen. TToe dringend dit probleem kan AJ-worden,. blijkt als een diep te leurgestelde minister Luns, zoals gisteravond voor radio en televi sie, verklaart eerst in april be merkt te hebben dat er voor zijn politiek wanneer het op buigen of barsten zou aankomen van de Verenigde Staten geen steun te verwachten was. Wie tot dat tijd stip nodig had tot dit Inzicht te komen, was ai te lang horende doof en ziende blind en kan thans niet de indruk van vertrouwen wekken die nodig is voor een vol strekt loyale uitvoering van de overeenkomst. LEIDEN (ANP) De directie van de N.V. Iglo (voorheen Vita) te Leiden heeft in het kader van de concen tratie van haar diepvriesbedrijven besloten de fabriek aan de Hoge Woerd te Leiden per I oktober te sluiten. Het mannelijke personeel zal ge deeltelik overgaan naar het bedrijf van iglo te Utrecht. Het andere per soneel zal in de gelegenheid worden gesteld over te gaan naar een ander bedrijf van Unilever. ging het bedrijf over naar het Unjlever-concem samen met de d®re, ^drijven van Vita in Utrecht en Rotterdam. élgaflettés HOXY - en France 2.10 N.F. les 20 DELFT (ANP) Voor een waarde van 1500 zouden vier jongelui van zestien jaar hebben ontvreemd bij een aantal inbraken in Delft. Ze zijn gis teren gearresteerd, samen met een zestienjarig meisje J. de R„ die van heling wordt verdacht. De opbrengst van de gestolen goederen is opge maakt in café's en cafètaria's.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1