Nu de beurt aan 's- Gravënliage Vijftien schilderijen bij restaurateur gestolen, waarde vijftig mille Nieuw iyceum als bezemwagen Dienen op Nieuw-Guinea voor ven 1 Visum voor ieder die weg wil via snelle procedure Het Frits Kirihio naar Yrjjè Yoll S&eéana Dubbelribsteek 'Thuisfront' zet spoed achter pakketzenden Gewoon Hol stort in - jongen gedood Assepoes HET VRIJE VOLK DINSDAG 28 AUGUSTUS 1962 Stéééken beter I Beelden gestolen in Amsterdam Henrie met de Bles r PAGINA 3 LET ÜP HET DEL ANA ETIKET! HOLLANDIA ((UVP) Op Nieuw-Guinea is gisteren de regeling Bekendgemaakt voor Nederlandse ambtenaren, die vrijwillig zullen blijven doordienen onder bet bestuur van de Verenigde Naties geduren de de overgangsperiode. Naast bet nor male salaris zullen-de ambtenaren die na 1 oktober op hun post blijven, maande lijks bun volle basisbezoldiging belastingvrij in Nederland uitbetaald krijgen. Garantie Groot aantal Af voer.schema Vlaggénineiileiit 1 Robert Stolz 80 Wasmachine onder stroomvrouw dood (Van «en onzer verslaggevers) „De post van gouverneur van West-Irian ambieer ik niet. Maar een eventuele benoeming zal ik niet weigeren'", zei dc 21-jarige Frits Kirihio gisteravond, voordat hij in gezelschap van de 24-jarige Papoeastudent Saul Hindom uit Utrecht via Keulen en Bangkok naar Djakarta vertrok. (Van een onzer verslaggevers) Uit een atelier waar schilderijen worden gerestaureerd, aan de Laan van Roos en Doorn in Den Haag, zijn vijftien stukjes gestolen met een totale geschatte waarde van vijftigduizend gulden. Het waardevolste schilderijtje dat is weggenomen, heeft een getaxeerde waarde van 30.000,-. Het stelt de kop van een jongeman voor die naar een zeepbel kijkt. Het stukje is van de hand van de zeventiende-eeuwse schilder Michïcl Sweerts. Het doek meet 24,5 bij 18 centimeter en is eigendom van het Gro ninger museum van Stad en Lande. De diefstal is maandagmorgen ontdekt bij de hervatting van de werk zaamheden m het atelier. De politie veronderstelt dat de diefstal moet zijn gepleegd tussen zaterdagmiddag twee uur, de tijd waarop het atelier voor het weekeinde werd gesloten en maandagmorgen neleTuSr. De dievfn zhn waarschijnlijk binnengedrongen door inklimmtog. Zij moeten op hét dak van het pand zijn geklommen, en zich via een luik toegang hebben verschaft tot de op de eerste en tweede etage gelegen werkateliers. Een verzoek om opsporing is door h gehele land gezonden, voorzien van een foto van het waardevolste Stukje. Voorts zijn in Den Haag alle antiquairs van de diefstal op de hoogte gebracht. Advertentie I.M. De Haagse restaurateur N. van Bo hemen in wiens atelier de inbraak is gepleegd, heeft een kleine tweehon derd werkjes voor restauratie onder handen. De kunstvoorwerpen zijn door de restaurateur voor dè duur van het verblijf in zijn ateliers niet verzekerd. Volgens de heer Van Bohemen moet de diefstal door leken zijn ge pleegd. Het merendeel van de gestolen kunstvoorwerpen hebben volgens de restaurateur weinig waarde. De heer Van Bohemen heeft zijn ateliers nu al tien .iaren aan de Laan van Boos AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse kunstcriticus Charles Wentinck heeft by de politie aan gifte gedaan van diefstal van twee houten beelden ter waarde van tien duizend gulden uit zijn woning aan de Prinsengracht. Deze beelden zijn afkomstig uit West-Afrika. Zij stel len voor een moeder met zogend kind en een naakt mannenfiguur. De diefstal moet zijn gepleegd tus sen 4 juli en 24 augustus, toen de heer Wentinck met vakantie was. en Doörh. Er is geen bewaking bij hèt pand. De restaurateur wilde zich er niet over uitlaten of hij thans nog waar devolle werken in zijn atelier heeft hangen. Onder de gestolen schilderijen be vindt zich ook 'De verstoting van Hagar" van Henrie met de Bles. een zestiende-eeuwer. De opgegeven waarde van dit doek is ƒ10.000,—. Het meet 23 bij 35 centimeter en is eigendom van de dienst voor 's Rijks Verspreide Kunstvoorwerpen in Den Haag. Als derde waardevol doekje is een zeestukje van de zsventienae- eeuwer Reinier Nooms gestolen. Het stuk meet 30 bij 41 centimeter en is eveneens eigendom van de Dienst voor 's Rijks Verspreide Kunstvoor werpen. Buiten de drie doekjes zijn nog zes paneeltjes ontvreemd, vijf schilde rijtjes op koper, die geen kunstwaar de schijnen te bezitten en een sepia- tekening. De schilderijtjes op koper hebben afmetingen van 17 bij 15 centimeter. Hun waarde is nog niet bekend. Zij zijn eigendom van het Fries Museum in Leeuwarden. De sepiatekening, ook eigendom van het Fries Museum, is van een onbekende schilder en dateert uit 1810. De teke ning heeft een afmeting van 49 bij 35,5 centimeter. Vijf van de gestolen kunstvoorwerpen behoren toe aan particulieren. Onder de vijf schilder stukjes op koper zjjn er twee van de zeventiende-eeuwer J. W. de Wilde, een van diens tijdgenoot Zacharias Webber en twee van de schilder Mathijs Harings. Het derde ontvreemde stuk dat be hoort aan de Dienst voor 's Rijks Verspreide Kunstvoor-verpen is een paneel van 25 by 20 centimeter. Her stelt een interieur voor met een pijp rokende man. De waarde wordt ge schat op ƒ400,De schilder is on bekend. Dc vijf voorwerpen uit particuliere verzamelingen zijn een bloemstuk op doek van 49 bij 35,5 centimeter van een onbekende achtliende-eeuwse Drie Amsterdamse studenten in de leeftijd van 22, 24 en 24 jaar hebben op 26 juli een stich ting in het ieven geroepen waar mee zij op I september een lyceum uit de grond hopen te stampen. Aan deze zeldzame voortvarend heid gaat het exeiusieve streven gepaard, deze school voor zowel het rooms-katholiek als het pro testants volksdeel te bestemmen. Grondslag: de bijbel en de geloofs belijdenis van Nlcca. Voorzitter A.. L. J. Wytzes <241. die wiskunde studeert, heeft de lancering van deze onderwijsraket gistermiddag op een persconfe rentie aangekondigd. Tien Ier:' n- gen zijn tot nu toe in itttt.le weken van voorbereiding inge schreven. maar het Una 'Sancta- ivcem.i als het moet gaan he tero hoopt er ver twee weken toch zeker 32 bij elkaar te hebben. Een tiental studenten is r-.nee- zochr. als leraar voor een bepaald aantal uren op te treden. Financieel valt er nog het een en ander te bekokstoven. Sub:'die van het rijk heeft het lyceum uiteraard nog niet. Dc ouders zul len een 250 per jaar per kind moeten bijdragen. De voorzitter vindt, dat het. pro bleem van het zittenblijven op de fri-lbare school uit de wereld geholpen moet worden, lijn ly ceum moet fungeren als 'een be zem agen voor het opvangen van het- verloop in het v.h.m.o." De ouders krijgen het bij hem voor het zegden. En de leraren, al zijn zij dan allen onbevoegd, moe ten de leerlingen zoveel mogelijk bij de studie begeleiden., ikJ Het jongenskopje van Michiel Sweerts. het schilderij dat in Den Haag werd gestolen. De geschatte waarde is ƒ30.000. .schilder, met een geschatte waarde van ƒ150,—. een paneel van 25 by 35 centimeter, voorstellende een landschap met koeien van de negen- tiendc-eeuwer Biiders f geschatte waarde 500), een paneel van 25 by 20 centimeter voorstellende een jon gen met een kat op schoot van een onbekende schilder (geschatte waar de 15p.een paneel van 32 bij 42 centimeter voorstellende een land schap met bergen van de scliilder Madiener (geschatte waarde ƒ200.—) en van dezelfde schilder teil slotte een paneel van 32 by 42 centimeter i voorstellende een avondstemming (geschatte waarde ƒ200, Van de zijde van het- expertise- kantoor dat belast is met de uitke ring van de beloning kon men ons ook nog geen nhdere inlichtingen geven over personen die mogelijk in aanmerking komen voor de uitbe -taling .van 25000, Puur gezondheid voor weinig geld. Voor baby's en kleuters, jongens en meisjes. Hemdjes: ongebleekte katoen v.a. 0.85 witte katoen v.a. 1.05 baby-overslaghemdjes v.a. 0.75 Broekjes: ongebleekte katoen v.a. 0.85 witte katoen v.a. 1-10 Gemakkelijk wasbaar, ook in de machine. Vochtig oprekken voldoende voor blijvende pas vorm. (Vervolg: van voorpagina) In de memorie is een gedetailleerd overzicht van de onder handelingen te New York opgenomen. Hierin wordt o.a. de zo bekend geworden verklaring van 13 juli genoemd, waarin dr. Van Roijen meedeelde, dat de Nederlandse regering de volg orde van gebeurtenissen, vervat in het plan-Bunker, aan vaardde, afhankelijk van de ene voorwaarde dat voldoende ga ranties zouden worden verkregen voor de waarborgen van de belangen, met inbegrip van het recht van zelfbeschikking van de Papoea's. De verbintenissen met de VN zullen voor de hele duur van het interimbestuur kunnen worden aangegaan. Het zal echter ook mogelijk zijn een verbintenis van kortere 'duur te sluiten, met een minimum van drie maanden. Mocht het dienstverbandvroeg tijdig beëindigd moeten worden, dan zal de Nederlandse regering de uit betaling van de extra-toelage g^j*an- deren' over een periode van drie maanden. De regering zal er voorts zorg voor dragen, dat de blijvers geen nadelige gevolgen van hun langer verblijf in Nieuw-Guinea ondervin den bij het verkrijgen van een nieuwe werkkring en bij het zoeken naar huisvesting. Het gouvernement te Hoilandia heeft bekendgemaakt, dat de rege ling voor de onder het VN-bestuur blijvende ambtenaren verantwoord is en dat gehoopt wordt dat het antwoord der ambtenaren even positief zal zijn. Men rekent er op. dat ongeveer de heiit van alle hogere en middelbare ,en een groot gedeelte van de lagere ambtenaren thans bereid zullen zyn hun diensten nog enige tijd ter be schikking van Nieuw-Guinea te stel len. De veiligheid van de blijvende ambtenaren wordt, aldus de bekend making van het gouvernement, ver zekerd geacht. De inschakeling van het Papoea- vrijwilligerskorps en de komst van zeer gedisciplineerde VN-troepen staan daarvoor borg. De Nederlandse regering zal na de overdracht van het bestuur aan de VN een vertegenwoordiger bij dit be stuur benoemen, die de belangen van alle nog aanwezige Nederlanders zai behartigen. Het bestuur van de ARKA, de Ai- gemene Rooms-Katholieke Ambte- narenvereniging, heeft na afloop van een spoedzitting meegedeeld dat het ernstig teleurgesteld is, vooral omdat niet gesproken wordt over ambte naren die niet willen blijven. Volgens het ARKA-bestuur omvat deze groep ondanks de gunstige voor waarden voor blijvers, nog steeds het overgrote deel van de ambtenaren. Van primair belang wordt het ge acht dat een afvoerschema wordt op gesteld voor de repatrianten. Het be lang van degenen die blijven acht de ARKA secundair. Voorts meent het ARKA-bestuur dat de regering erg gemakkelijk aanneemt dat de veiligheid der amb tenaren gegarandeerd wordt door het Papoea-vrijwilligerskorps en de kleine veiligheidsstrijdmacht van de VN. Volgens het ARK-bestuur kunnen de Nederlanders in deze omstandig heden beter zo spoedig mogelijk ver trekken. Ook het bestuur van het CWNG. het Christelijk Werknemersverbonti op Nieuw-Guinea. heeft na een spoedzitting verklaard het van hei grootste belang te achten dat er vol doende vervoerscapaciteit besrhï., baar wordt gesteld voor hen die wil len vertrekken. Dit bestuur zal een spoedvergadering van de commissie georganiseerd overleg in Nederland aanvragen ter bespreking, van de punten waarover nog onzekerheid be staat. De ambtenaren in Nieuw-Guinea I moeten vóór 5 september meedelen i of ze willen blijven of niet. Indonesië verklaarde deze ver klaring te aanvaarden. By het ver dere verloop van de besprekingen bleek men het onmogelijk eens t* kunnen worden over de termyn van VN-bestuur. Op 20 juli eiste Indonesië volledige overdracht op 31 december 1962. Daarbij beriep men zich op door president Soekarno gemaakte reser ves op het'plan-Bunker die reeds in april bij de Amerikaanse regering aanhangig zouden zijn gemaakt. Dit bleek inderdaad juist te zijn, alhoewel daarvan nooit mededeling was gedaan aan de Nederlandse re gering, noch aan Oe Thant. Het bleek ook in volgende besprekingen on mogelijk tot een vergelijk te komen. Op 25 juli werd van Indonesische zijde ien slotte in nauwelijks bedekte termen met oorlog gedreigd. Na gesprekken tussen de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio en de heer Bunker en na vertogen van de zijde van de Amerikaanse regering werd een com promis bereikt: overdracht aan In donesië op 1 mei 1963. Na ccn uiteenzetting over het 'vlaggenineidcni' worden in de me morie van toelichting de grondwette lijke aspecten van de overeenkomst besproken. In verband hiermee spreekt de regering als haar mening uit. dat voor goedkeuring van de overeenkomst geen tweederde meer derheid noodzakelijk is. Verder zal de Nieuw-Guinea-Raad in de gelegenheid moeten worden ge steld over de overeenkomst zijn oor deel uit te spreken. De stukken zijn reeds ter indiening bij de Raad ver zonden. Het komt de regering niet juist voor dat de bevolking van Nieuw- Guinea in het bezit zou blijven van de Nederlandse nationaliteit na het tijdstip waarop dit gebied wordt overgedragen en Nederland noch hel bestuur noch de souvereiniteit langer uitoefent. Bij afzonderlijk wetsontwerp wordt daarom de intrekking van de wet oo het Nederlands onderdaanschap voorbereid, die nog slechts voor de inwoners van Nederlands Nieuw- Guinea van kracht is. De inwoners zullen gedurende de periode van VN- bestuur de positie hebben van 'gead- ministreerden'. De VN zullen aansprakelijk zyn voor de interne en externe bescher ming van de betrokkenen. Na beëin- j diging van deze periode zullen de inwoners worden behandeld als In- j donesische onderdanen. Het komt noch noodzakelijk, noch gewenst voor. .mede gelet op vroegere ervaringen, om de mogelijkheid van nationali teitskeuze open te stellen, zo wordt in de memorie van toelichting ge steld. DEN HAAG '(ANP) Het Natio naal Thuisfront Nieuw-Guinea gaat met grote spoed duizenden kilo's materiaal naar de troepen in Nieuw- Guinea sturen. Het eerste vliegtuig zal over enkele dagen van Schiphol vertrekken. De actie zal binnen zes weken beëindigd zijn. Er worden duizend collectieve pak ketten gereedgemaakt met o.a. rook waren. lectuur, een rolfiim, een ge luidsband voor het opnemen van groeten waarom vooral in zieken- huizen wordt gevraagd scheer mesjes en -crème en luchtpostpapier. By de inzameling van geld is de neiging om het Nicuw-Guinea-con- flict snel te vergeten een ongunstige factor. Volgens het Thuisfront is de behoefte aan recreatie-materiaal op het ogenblik groter, dan ooit. De Pakistaanse dichter Faiz Achmaci Faiz heeft gisteren in Mos kou dé internationale Leninprijs in ontvangst genomen voor het "bevor deren van de vrede tussen de volke ren.' De prijs bestaat uit een gouden medaille en. een bedrag van 40.000. Robert Stolz Kin W alzerlrauni; veel meer) is gisteren S0 jaar ge- morden. Een foto van hem. usaar- op zijn vrouw Einzi zou ontbre ken, zou een incomplete foto zijn. Het moei trouwens in deze hou ding zijn geweest, dat hij,met een blik van verstandhouding naar Einzi de onsterfelijke woorden heelt gesproken: 'Er zijn vier goede dingen in het leven: het etenhei drinlcen en de muziek/ Dat was nog-niet zo lang geleden en ook nu nog is Robert Stolz. van 's morgens vroeg tot laat in de avond actief. Wat de muziek be treft, betekent dat dat we nog duizenden driekwarts- en andere v" kunnen De Nederlandse tuinders hebben het grote nadeel dat zij door buitenstaanders met de gehele landbouw op één grote hoop wor den geschoven. Tallozen zijn van mening dat de tuinders ook ge subsidieerd worden en met over heidssteun werken. Niets is echter minder waar. De Nederlandse tuinbouw, een soort Assepoes, is een van onze meest bloeiende bedrijfstakken met een export, die vorig jaar méér df i een miljard gulden bedroeg. Men. kan de tuinbouw ook moeilijk meer een agrarische bedrijfstak noemen, het industriële karakter ervan is zo sterk, dat de investe ringen per man daar soms hoger liggen dan in de zeer, zware in dustrie. Op een zeer klein stukje land staan kapitalen aan glas en stookinrichtingen. En wat mis schien nog belangrijker is: de vooruitzichten voor de Nederland se tuinbouw zijn uitstekend. En een dergelijke bedrijfstak moet men niet gaan remmen, wanneer het niet hoognodig is. Vrinister Van Aartsen van Volks- i>l huisvesting en Bouwnijver heid heeft dat nu volkomen onverwacht gedaan. Hij heeft bepaald dat er een feitelijke bouwstop is voor de kassen. Het vreemde daarbij is. dat de kassenbouw volkomen buiten de activiteiten op de bouwmarkt omgaat. Er za! geen huis méér door worden gebouwd, wanneer men de bouw van honderd kas sen nalaat, om de eenvoudige reden dat kassenbouwers geen huizenbouwers zijn en ook ander# materialen gebruiken. Wij vinden het een hoogst on verstandige daad van de minister om een zich sterk ontwikkelend# bedrijfstak op volkomen onjuiste gronden een stok tussen de benen :e steken. Het is jammer voor de minders, het is schadelijk voor de Nederlandse economie. Als een gewone huisvrouw is de echtgenote van de gouverneur /an Nieuw-Guinea in Nederland jeland. En als een gewone huls- /rouw heeft zij op Schiphol ook oen paar opmerkingen over de stemming in Nieuw-Guinea ge naakt. Heel anders dus als bij Je echtgenote van de militaire Mmmandant van Nieuw Guinea iie ontvangen werdr-en wegge- ïoocheld alsof de veiligheid van and en volk erbij op het spel itond. - Er zal wei geen reden zijn de iames op dat verschil in ont vangst aan te kijken. Zelfs is het .wijfelachtig of hun echtgenoten n Nieuw-Guinea het allemaal irecies zo gewild hebben. De oorzaak zou wel eens veel lichter bij huis kunnen liggen, n Den Haag. waar een departe- nent van militairen en een de- oartement met burgers nu een- naai van een tptaal verschillen- ie mentaliteit uit werken. (Van een. onzer verslaggevers) Be dertienjarige Joost van VVilsen, uit Amsterdam is gistermiddag nabij het caravanterrein te Zandvoort bij het graven van een hoi onder een brr.fc beton en zand terechtgekomen en gestorven. De jongen had met drie vriendjes een stuk beton ontdekt. Ze dachten met een bunker te doen te hebben en groeven onder het beton een hol. De dertienjarige Amsterdamse jen-, gen kroop op een gegeven moment in het gegraven hol om het gat gro ter te maketi. Plotseling zakte het brok beton omlaag waarna een land verschuiving volgde, waardoor de jongen van de buitenwereld werd af gesloten. Toen men hem bevrijd had. bleken de levensgeesten reeds geweken. De jongen logeerde met zijn ouders, en een broertje in het caravankamp. Op het perron van het station Utrecht neemt Rachel Dimara gj afscheid van haar verloofde Trits Kirihio, die ngar Djakarta ver- ij trekt. Rachel Dimara studeert fn H Nederland. sniiiininiiiiiUimiriMmmuHUHHiimiiiKmiHiiuiuiiKuimirimttnuKistuni" (Van een onzer verslaggevers) De 43-jarige mevrouw P. J. Taks uit het Brabants Park uit Breda is maandagochtend bij het wassen om het leven gekomen. De vrouw, moeder van vyf kinde ren, werd bij het inschakelen van de wasmachine geëlektrocuteerd en was op slag dood.. Veertien dagen ge leden had' de heer Taks de schake laar gerepareerd.Mevrouw Taks had toen we' gemerkt dat er sets niet m orde was, maar er was geen vakman bijgehaald. Bij de inschakeling zette een ver keerde verbinding het gehele appa raat onder stroom. Frits Kirihio zal ongeveer een maand in Djakarta blijven en daar na naar Nieuw-Guinea terugkeren. Hij zal'de heer Saul Hindom, die in Utrecht sociologie studeert, aan de Indonesische regering voorstellen. De heer Kirihio is onlangs be noemd tot adviseur van de Indone sische regering voor Nieuw-Guinea. Hjj zal de Indonesische regering van advies dienen bij de benoeming van Papoea's in belangrijke bestuurs functies. President Soekarno is van plan een flink aantal leden van de inheemse bevolking op belangrijke posten te plaatsen, aldus Frits Kiri hio. Frits Kirihio is ervan overtuigd, dat Indonesië het akkoord tot in de tails loyaal zal uitvoeren. „Ik ben er voorts vart doordrongen, dat Neder land oprecht heeft getracht mijn volk tot een hoger oeschavingspeil te brengen, In het bijzonder gedurende de laatste drie jaar." Vanuit volkenrechtelijk standpunt gezien vond hü de landing van de para's in. Nieuw-Guinea niet juist. Maar liü kon voor deze landingen wel begrip opbrengen. Volgens de heer Kirihio zal de bevolking van Nieuw-Guinea de bestuursoverdracht aan Indonesië rustig ondergaan. „Zestig percent van de bevolking be grijpt niet eens wat er gebeurt." Wel dacht de heer Kirihio, dat de bestuursoverdracht aanleiding zou zyn tot wat relletjes. „Ik zai mijn uiterste best doen. om mijn land tot een sterke autonomie binnen de re publiek Indonesië te maken", aldus de heer Kirihio. ,Ik> zal zeker geen medewerking verlenen aan eventue le represaillemaatregelen tegenover die landgenoten, die een fel anti- ludonesische, houding aannemen". Hij betreurde in dit verband de uitlating van de Papoealeider Nico- iaas Jouwe, die hem een landverra der noemde. ,',Het" lijkt erg als men in de kranten leest, dat de ene Pa poea de andere uitscheldt, maar pc: soonlijk mag ik de heer Jouwe graag Ik weet. dat hij, net als ik, veel vai land cn volk houdt. Ik zou het erg jammer vinden, wanneer de heer Jouwe in Nederland blijft.' De heer Kirihio dacht, dat ook n de bestuursoverdracht aan Indones! nog Papoeastudenten naar Neder land sullen komen. „Er zullen drie maal zoveel Papoea's nu in de gele genheid worden gesteld in het 'bui tenland te studeren. Behalve naa Nederland, zullen zy ook naar lan den als Amerika en Japan gaan." De student Sau! Hindom maak een zuiver oriënterende reis naai Indonesië. Hij is na een vrij lang verblijf in Nièuw-Guinea en een bei zoek als lid van de Zuid-Facificeon ferentie te Pago-Pago, op elf tus in Nederland teruggeker Nieuw-Guinea heeft hij" weri- richt voor de dienst Bevolkingavuor- lichting. 1

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1