Amsterdam legt lokaas in VS Seizoen 1962 slechter - niet rampzalig Profiti lierenmensen, het kan nog! Speurder Weiss in Nederland Voorrang Duistere puntt in moeten worden opgt dhelderd Drink Voor t eerst naar buitenland ARKA: Overleg onvoldoende Discussie Diepgaand verschil Bij de wet geregeld.... inraliden Oss HedeKiJk Geschaakt meisje teruggevonden HERZIENING VOORWAARDEN PvclA-wethouder in Heerlen HET VRIJE VOLK - ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1962 PAGINA 3 Tenzij mooi september weer een wonder verricht zal het toeristenseizoen 1962 beneden de verwachtingen blijven. (Van een onzer verslaggevers) Van alle Amerikaanse toeristen die deze zomer een bezoek aan Amsterdam hebben gebracht is een percen tage van 25 en inisschien wel meer gekomen dank zij de attracties en cadeautjes waarop ze recht hebben met hut gastvrijheidsboekje, het zogenaamde 'hospitality certificate'. Kritiek mam Uftfa Grote publiciteit do enige echte voor mensen die kwaliteit verlangen f Ambtenaren op Nieuw-Guinea Evenveel lof (Vervolg van voorpagina) Amerikaanse toerist gaat graag dag gratis trammen in hoofdstad (Van een onzer verslaggevers) Een tussentijdse' balans, geba seerd op de gegevens van een aantal VW's wijst uit, dat er tot en met augustus minder buiten landers hun vakantie in Neder land hebben doorgebracht dan vorig jaar en ook dat het binnen lands toerisme niet dezelfde om vang had. Het is bij gebrek aan voldoende statistische gegevens nog onmo gelijk in percenten uit te drukken hoe groot het verschil was. Het zag er aanvankelijk naar uit dat het een rampzalig jaar zou worden, want het voorseizoen was met name n> de kuststreek heel slecht. De tweede helft van juli en augustus hebben echter veel goed gemaakt. In Noordzee-badplaatsen als Scheveningen, Noordwijk, Katwijk en Zandvoort heeft men tot voor enkele dagen een maximale be zetting gehad. Het toch altijd al korte topseizoen was dit jaar nog meer gecomprimeerd dan anders. Het aantal buitenlanders is waaischijniyk over de gehele linie iets klemer geweest, maar in ver houding toch nog wel gelijk aan vorig jaar. De voorlopige conclusie: gezien het slechte weer is het resultaat met tegengevallen. Dat is de opinie van de Amsterdamse WV-directeur de heer J. Strijkers. Het nieuwe door Amsterdam bedachte systeem van toeristenwerving-in-Amerika is volgens hem een succes ge weest. Als sprekend voorbeeld: een groep van 48 Amerikanen reist naar Euro pa voor een congres in Madrid. Het gezelschap kiest echter Amsterdam als mvalshaven om te kunnen pro fiteren van de voordelen die geboden worden aan alle Amerikaanse toeris ten die zich binnen 24 uur 'na hun vertrek hier melden. Die voordelen rijn onder andere: een koffietafel en een diner of rijst tafel,-gratis museumbezoek, een dag gratis trammen, een kaasje, een doos sigaren, een stel prentbriefkaarten en dia's. Alles by elkaar een waarde van vele tientallen guldens. Er is veel kritiek geweest op dit systeem J3r is betoogd dat het geen pas gaf vreemdelingen op deze ma illet te lokken en ook is er beweerd, dat het psychologisch een averechts -.-j -A Va (Van een onzer verslaggevers) Het vijftienjarige meisje Gerarda' Mommers uit Breda dat donderdag als vermist was opgegeven, is terecht Zij werd vrydag in Dongen aange troffen met de jongeman waarmee zy was weggegaan, de 22-jarige IJ- G uit Tilburg, by wiens ouders het meisje sedertdien had verbleven. Zy is by haar ouders teruggebracht. G Is ingesloten; hy zal zich moeten verantwoorden wegens schaking. (Van ome weerkundige medewerker) Het weer laat zich gunstig aanzien. Dringende zaken eldersoa. in Ier land en op IJsland, verhinderen Pluvius Nederland aan zijn natje te helpen Dus wordt het een droogje, met als toetje zalige zonneflitsen Over het weer gesproken De temperatuur wordt met zomers. Daar is geen moge lijkheid op, nu de luchtdruksituatie er precies zo uitziet als m het voorjaar: een hogedrukgebied bo ven deNoordzee, met daaraan gekop peld een noord- tot noordoosten- ■wmdje, dat doorlopend koele lucht van zee .net wolkenvelden aanvoert In de lente en voorzomer zitten wij wel eens weken achtereen in zo'n impasse vastgeroest. Van september verwachten wij wat anders, en wel een geleidelijke over gang naar iets warmer weer met een naar oost, later zuidoost ruimenüe wind, bij voorbeeld op zondag. Wan neer een nieuwe oceaandepressie maar stevig genoeg tegen het maxi mum wil aanduwen, kan het zondag op de meeste plaatsen warmer wor den dan 20 graden, m het oosten misschien wel 23 of 24 graden. Aan het strand Is het, voor wie geen aanstoot neemt aan het kille windj'e en de aanvankelijk overdrij vende wolkenveldjes, gunstig voor het maken van een wandeling, maar met bepaald voor zonnebaoen. Door dat een iets lager dan normaal tij verwacht wordt, mag overal op een gunstige strandbreedte worden gere kend. gevolg zou hebben. De Amerikaanse toerist zou door zulke cadeautjes juist achterdochtig worden. Hij zou zich ook beledigd gevoelen. De praktyk heeft tot nog toe mt- gewezen, dat tienduizenden Ameri kanen er graag gebruik van hebben gemaakt en ook dat tienduizenden die Amsterdam anders links zouden hebben laten liggen, nu hun entree tot Europa via Schiphol hebben ge- i maakt. Het gebeurde by voorbeeld, dat een gezelschap dat eerst naar Zwit serland zou reizen, tijdens de tus senlanding op Schiphol de boekjes ging halen by de V'W-kiosk. Het toestel moest vertrekken, Aiaar de reizigers bleven in de ry staan -voor hun certificaat. Het gevolg was dat de machine een oponthoud van drie kwartier had maar ook dat deze Amerikanen twee weken later terugkeerden in Amsterdam en daar vier dagen doorbrachten Statistische gegevens waaruit blijkt of het Amerikaanse bezoek aan Am sterdam is toegenomen zijn er nog niet, maar wel aantoonbaar is, dat Nederland door dit nieuwe systeem een grote pub':siteit heeft genoten in Amerikaanse kranten. Ook daar heeft het systeem zyn voor- en tegenstanders. Een aantal van ongeveer duizend reisoiganisa- toren staat er achter, maar er is ooi: een groep die heeft geprotesteeid Nederland, met name Amsterdam is daardoor telkens weer in het toe ristische nieuws geweest. Bij de Amsterdamse WV verwacht men daarom dat ook volgend jaar het bezoek van de Amerikanen, dat m 1961 een teruggang vertoonde, zal stygen. De Zuu.se.se speurder Weiss middenbrengt met zijn. vrouw een vakantie door in Nederland. De hoofdinspecteur J, Voerman is de gastheer. v_ (Van onze correspondent m Hoilandia) Er is weer een andere omschrij ving op komst van de voorwaarden voor de Nederlandse ambtenaren die bereid zijn ook na 1 oktober in Nleuw-Guinea te blijven. De gouvernementssecretarie heeft vanmorgen te Hoilandia meegedeeld, dat er zeer spoedig nadere berichten zullen komen over de arbeidsvoor waarden. Deze mededeling moet men zien in het licht van een enigs zins beangstigende ontwikkeling. Advertentie IJlf (Van een onzer verslaggevers) Hans Rudolf Weiss (32), tien jaar bij de Zwitserse politie en de grote man bij het oplossen van de Aerdenhoutse schilde rijendiefstal, brengt voor het eerst van zijn leven samen met zijn vrouw een vakantie in het buitenland door. 'Tot na toe hebben _j ons zoiets log met kunnen veroorloven.' zei hij "ïisteren bij zijn aankomst op Schip- ïol, waar hij desgevraagd nog eens orecies vertelde, hoe hij m Interlaken >p zijn fiets de auto van de dne Duitse schildenjendieven achterna eed en hen inrekende. Tijdens zijn nachtdienst in de buurt an het station zag hij plotseling het .enteken dat door Interpol was ver preid Toen de auto een zijstiaat in- loeg. leek de kans op een klinkende irrestatie voor Landjaeger Weiss ver teken, "maar hij had het gsluk dat ■is dieven 500 meter verder vooirang moesten verlenen aan van rechts ko mend verkeer. - t Hij kon de wagen inhalen en er Voorrang voor voetgangers op een vliegveld. Schiphol heeft op zijn platform eenvoet- gangersstrook aangelegd, 'waar lieden te voet voorrang hebben boven alle andere verkeer, te land of in de lucht. Omdat borden op deze inter nationale luchthaven teveel ta len moesten bevatten, heeft men het in 'beeldspraak' ge zocht. (Van een onzer verslaggevers) De Algemene R-K Ambtenaren- vereniging (ARKA) heeft begrip voor de zorg van de regering over de functionering van het bestuursappa raat in Nieuw-Guinea, maar betreurt het, dat er door de regering nog steeds onvoldoende overleg wordt gepleegd mei de representatieve ambtenarenorganisaties. Daardoor kan de ARKA geen mede-verant woordelijkheid dragen. Het hoofdbestuur van de ARKA verwacht, dat hierin, op de kortst mogelyke teimijn veiandering zal komen. Het heeft voor zyn verlan- egns begrip gevonden bij minister president) De Quay, die echter op zijn beurt begrip had gevraagd voor het feit, dat de regering haar beslissin gen veelal op zeer korte termyn moet nemen. Ook verweert de ARKA zich te gen de beschuldiging van de Neder lands Christeiyke Bond van Over heidspersoneel. die de houding van de ARKA inzake van de kwestie van de ambtenaren tn Nieuw-Guinea 'negatief' en 'een christen onwaar dig' heeft genoemd. met zijn fiets voor gaan staan Hij stapte bij het dneta! m de auto ('zonder dat zij het zagen, hield ik de hand aan mijn pistool') en liet ien, zogenaamd voor een controle, naar het bureau rijden. Toen er daar een vluchtte kon de nog steeds alleen zijnde Landjaeger Weiss niet schieten, omdat voorbij gangers geraakt zouden kunnen worden. 'In :.der geval heb ik er nog twee, dacht ik,' aldus de heer Weiss. Zoals men weet, werd ook de derde man weer gearresteerd, 'Al mijn collega's die bij de opsporing hebben geholpen, verdienen evenveel lof als ik,' zei de bescheiden politieman. Op Schiphol werd hij verwelkomd door do dankbare Bioemendaalse speurders, hoofdinspecteur J Voer man en brigadier-rechercheur C Baas Het echtpaar Weiss, dat In Hotel lepenhoven te Bloemendaa! logeert, is gast van de gemeente Bloemendaal cn de maatschappij die de bij de in braak op Koekoeksduin te Aerden- hout gestolen schilderijen uit de collectie;, van jhr Loudon (o a een zelfpoitret van Rembrandt) had ver zekerd. Het echtpaar Weiss heeft een drukke week voor de boeg, met be zoeken aan Amsterdam, Den Haag. Scheveningen, Rotterdam en vele andere plaatsen Jhr Loudon nodigde de heer en mevrouw Weiss uit voor een bezoek aan de BPM in Pemis. Wat was de rol van minister Luns bij onderhandelingen? Het verslas wordt uitge bracht door een commissie, waarin uit elk der vijf afdelin gen een lid zitting heeft. Ze is zodanig geformeerd dat deze rapporteurs ieder deel van een der grote fracties uitmaken. Het zijn, in alfabetische volg orde, de leden mr. Th. de Graaf (k.v.p.), J. de Kadt (p.t.d.a.), G. A. IKeft (a.r.p.), mevr. mr. J. M. Stoffelsvan Haaften (v.v.d.) en freule mr. C. W. I. Wttewaal van Stoet wegen (c.h.u.). Het ontwerp van rykswet tot goed keuring van de overeenkomst van 15 augustus, ofschoon pas deze week aan de Kamer aangeboden, heeft kennelyk op het gehele parlemen taire front diepgaande bestudering gevonden. In de wandelgangen overheerst dan ook de indruk dat, al kan het lot van het ontwerp niet twyfelachtig zyn, in de memorie van antwoord, per kerende oost over te leggen door de regering, en vooral in het debat van donderdag nog menig duister punt zal moeten worden opgehelderd In het middelpunt van de belang stelling zal hierbij komen te staan de rol, die minister Luns voor en tydens de onderhandelingen heef, gespeeld. In hoever, zo vraagt men zich by voorbeeld af, heeft deze be windsman in zyn veelbesproken tele visie-interview de internationale ver houdingen juist getekend? Is er in derdaad tot maart van dit jaar spiake geweest van door Amenka toegezegde steun aan het Nederland se regeringsstandpunt0 Hoe en door wie zou deze steun zyn beloofd en in welke vorm: diplomatiek, eventueel slechts moreel, of tevens militair? MR. LUNS vragen In het licht van mr. Luns' hard nekkige pogingen om de Verenigde Staten als zondebok aan te wyzen voor het falen van de door hem en een deel van het kabinet beoelende vertragingstactiek kan over dit as pect van het recente verleden een boeiende discussie worden verwacht. Opnieuw zal daarby '.moeten wor den nagegaan hoe het komt dat er meermalen tegenstellingen te signa leren zyn geweest tussen de verkla ringen enerzijds van de minister president, anderzyds van de minister van Buitenlandse Zaken. Oppervlakkig bezien mag dit na kaarten over een verloren zaak schynen, in feite echter gaat het om de harde noodzaak, de politieke ver antwoordelijkheden voor de gang van zaken te leggen daar waar deze in een democratisch bestel behoren te liggen. Vat er precies is overeenge komen over het zelfbeschikkings recht der Papoea's het verdrag spreekt van 'de volkeren (peoples) van West-Nleuw-Gumea' hoe het verder moet met de afvoer der Neder landse troepen, welke kans het re geringsaanbod tot economische hulp verlening maakt, wat ei- kan worden gedaan vooi de burgers die niet onder Indonesisch bewind wensen te levenHet zyn stuk voor stuk be langrijke vragen, die m het afdelings- onderzoek dan oos van verschillende kanten ter sprake zyn gebracht. 1 Een diepgaand verschil ra n mening heerst by dit alles over een vraag die het kabinet (tot veler ver wondering) in zijn memorie van toe lichting b(j het ontwerp min of meer in het voorbijgaan heeft opgeworpen. Het is deze vraag: kan dit wetsvoor stel inderdaad, zoals de regering sug gereert, worden aanvaard met een eenvoudige meerderheid van stem men, dus van de helft plus een? Alles kan, maar het lykt op het eerste gezicht wel zeer dubieus of een dergelijke procedure met lyn- recht zou indruisen tegen een van de normen van ons staatsrecht. Deze norm "is neergelegd m artikel 63 van de grondwet, dat uitdruk- kelyk een meerderheid van twee derde der uitgebracht stemmen eist m geval in een overeenkomst wordt afgeweken van de bepalin gen van de grondwet. Deze laatste mogelijkheid is ge opend m het belang van de interna tionale rechtsorde, waarvan de ont wikkeling zich m een zodanig tempo kan voltrekken dat de gelegenheid tot grondwetswyziging een tijd rovend karwei, gepaard gaande met kamerontbinding kan ontbreken G-.edkeuring van de overeenkomst met Indonesië nu is, hoeveel weei- standen zij ook moge oproepen, in de gegeven omstandigheden typisch een eis van internationale rechtsorde Het alternatief is niets minder dan een oorlog En wat bepaalt de grondwet over Nederlands Nieuw-Guinea? In de eerste plaats dat het grondgebied van het koninkryk dit territoir mede om vat. Een feitelijke constatering dus, die op zieh zelf niet altijd juridische gevolgen behoeft te hebben. In de tweede piaats echter wordt volgens de grondwet 'de staatsinrichting van Nederlands Nieuw-Guineaby oe wet geregeld.' En ten slotte bepaalt art. 132 dat de wetten alleen voor het rijk (m Europa) 'erbindend zyn, tenzy erin is uitgedrukt dat zy gelden voor Nieuw-Gumea, zyn onze inlichtingen juist, dan stelt een sterke strommg in ons par lement zich op het standpunt dat een veionachtzarmng van de strek king van deze bepalingen by de komende stemming in constitutioneel opzicht zou leiden tot een gewrongen constructie, die door generlei dwin gende noodzaak wordt gerecht vaardigd. In deze opvatting is een tweederde meerderheid wel degelyk vereist. Die er overigens naar onze stellige over tuiging m de praktyk in beide Kamers wel zal komen ook. De Heerlense KVP-fractie, die 24 van de 35 zetels in de nieuwe ge in een traad inneemt heeft besloten voor de komende zittingsperiode een van de vier wethouderszetels voor de Partij van de Arbeid te bestemmen. De fractievoorzitter van de KVP, mr. H. Prlckartz. heeft dit besluit don derdagavond meegedeeld in een bij eenkomst van de vier fractievoor zitters in het gemeentehuis. Kandidaat voor de PvdA-zetel is de heer Joh. v. d Wohde. Het zal dinsdag voor da eerste maal zijn, dat de Partij van de Arbeid in het Heer lense college officieel een wethou derszetel gaat Innemen Vlak na de oorlog was mr. L. Vooys korte tijd wethouder voor de PvdA, daarna heeft de KVP steeds de vier zetels zelf ingenomen. ;\/finister Veldkamp heeft zich L'J- blijkbaar voorgenomen de verzuimen van zijn voorganger, minister Van Rooy, goed te ma ken. Nadat hif by het begin van. zijn optreden de erfenis van het lamentabele kihderbijslagwetje heeft afgewikkeld, heeft Idj zijn ?igen werk ter hand genomen. En net dient gezegd te worden, dat er uit die hand heel wat werk komt. Of hij alle plannen die hy in zijn hoofd en reeds op papier heeft gezet, nog deze zittings periode zal verwezenlyken, is een vraag die met enige, en gerechte, twijfel gesteld kan worden, maar hij heeft dan althans een begin gemaakt. En hy heeft zich daar mee geschaard onder het kleine groepje ministers van dit kabinet, die men als bekwame en produk- rieve bewindslieden kan waar deren, ongeacht of men het al of niet met hen eens is. Van de voornemens van minis ter Veldkamp, die zojuist be kend zijn geworden, heeft naar zijn eigen zeggen de interimrege- ling voor invahditeitsrentetrek- kers (zo heet het wetsontwerp) een hoge prioriteit. Daarmee zal iedereen het eens moeten zyn. De oude invaliditeitswet, aan genomen in 1913 en tot uitvoering gekomen ra 1919, kende uitkerin gen die varieerden van omstreeks drie tot zes gulden in de week. Ondanks de toeslagen die op deze rente worden gegeven, is het bedrag steeds zó laag gebleven, dat degene die het ongeluk had invalide te worden, altijd op ar menzorg was aangewezen als hy geen andere inkomsten had. Al tien jaar geleden heeft de toenmalige minister van Sociale Zaken, mr. Joekes, herziening van de invaliditeitswet aan de orde gesteld. In de loop der jaren is de gedachte van een arbeidsonge schiktheidsverzekering gegroeid. Maar een arbeidsongeschiktheids verzekering bleek zoyeel haken en ogen te hebben, doordat dan de ongevallenwet en de bestaande invaliditeitswet moesten worden geliquideerd, dat het duideiyk werd, dat de invaliden hierop niet mochten wachten. jV/Tmlster Veldkamp heeft nu de koe bij de horens gevat en een tussen-(interim) regeling voorge steld. Deze regeling geldt alleen voor hen die ook onder de be staande invaliditeitswet vallen, dat wil zeggen, voor hen die voor tweederde of meer arbeidsonge schikt zijn. Het is duidelijk, dat zy die in een mindere graad invalide zyn, ook veelal de grootste moeilijk heden zullen ontmoeten by het vinden van werk dat hun het levensonderhoud waarborgt. By de definitieve arbeidsongeschikt heidsverzekering zullen ook zy aan de beurt komen, by deze tus- senregeling nog niet. De minister heeft gemeend, dat dit niet mo- gelijk was. Wie geheel of bijna gefieel In valide is, zal 80 percent ontvangen van het Joon van een ongeschool de arbeider. Dat is dus nog niet veel, maar het is zeker twee maai zoveel als de gemiddelde invalide op dit ogenblik aan uitkering krijgt. Doordat de uitkering welvaarts- vast is, dat wil zeggen, doordat de uitkering verband houdt met het gemiddeld verdiende loon In het algemeen, is er een redelijke kans, dat de mvaliditeitsuitkering op den duur het uiterste minimum zal overschrijden. /"ingetwij feld zullen er by nadere bestudering van het ontwerp nog wel verlangens rijzen en voor stellen tot verbetering komen. Maar voorlopig volstaan wy met te zeggen, dat het ontwerp ons bijzonder welkom is en dat wy voor de Invaliden hopen, dat al thans dit ontwerp het in de kortst mogeiyke tijd tot wet brengt. Een geit heeft voor zich zelf in Zeist een militair gevolg geelst. Nu men de Gaulle tegen gevaren beschermt, zo zegt het dier terecht roep ik de regel tn, die zegt dat men de Gaulle én geit moet sparen. De tienjarige v.'llly aarrits uit Brummen. leerlinge van de 'Koningin Juliana school, is om kwart*over vsvaalf gistermiddag bij het passeien van de onbewaakte overweg tegen over huize 'Rhienderstein' te Brum men gegrepen door een personen trein Het meisje is ter plaatse over leden. Tn het Brabantse Oss heeft de A KVP bij de jongste gemeente raadsverkiezingen 60,6 percent van de stemmen gehaald en 15 van de 23 raadszetels veroverd. Van de andere zetels zyn er vier aan de PvdA toegevallen, drie aan een dissidente r.-k. groep-De Leeuw en één aan de WD. Bij de verdeling van de wethou- derssetels zyn nu moeiiykheden ontstaan, omdat de Osse KVP- fractie vindt, dat zy recht heeft op alle vier de wethouderszetels. Voor de andere partyen wil de KVP geen zetel afstaan, ondanks het feit dat deze bijna 40 percent van de kiezers vertegenwoordigen en dat de PvdA-kandidaat voor deze hele minderheid aanvaard baar is. En omdat de KVP-fractie de absolute meerheid heeft, kan ze haar zin doordrijven. Qelukkig begint een houding als <ve van de Osse KVP-fractie zeldzamer te worden. In de pro vincie Noord-Brabant en in ge meenten als Breda, Eindhoven, Helmond, Den Bosch en Tilburg is of wordt, zoals het behoort, ook aan de democratische minderheid een zetel in het dagelijks bestuur toegekend. In enkele gevallen bh deze gelegenheid voor het eerst. Maar een geval als Oss toont (evenals de houding van de KVP- fractie in de Staten van Limburg) weer eens aan, dat sommigen het democratische spel maar heel moeliyk kunnen leren.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1