Keeke zal mijn kind heten... Drie KWers afkeuring uit geo IK Internationale presentatie van herenmode hliift duistere zaak [q]| naar Beeldhouwer: scheuren niet zo erg... Buien met onweer Toen wel Zal 't lokken? KING CORN Aanklacht van Surinaamse ex-minister Gietenmr zet door SANDWICH- BROOD Nieuwe voorzitter Ornithophilia I MANLIJKE IJDELHEID Dodelijke val Straaljager stort neer: Belgische piloot komt om D Kat dood geknuppeld Hangijzer Ee Ee VI HEI VRIJE VOLK DINSDAG 4 SEPTEMBER 1082 PAGINA 3 (Van onze parlementsredactie) grote meerderheid van de leden van de leden van de Tweede Kamer is bereid haar medewerking te ver lenen, althans niet te onthouden aan de door de rege ring gevraagde goedkeuring van de met Indonesië ge sloten overeenkomst inzake westelijk Nieuw-Guinea. Dit wordt meegedeeld In een uitvoerig voorlopig verslag dat maandag is verschenen. Drie leden van de KVP-fractie hebben een nota ingediend, waarin zij de overeenkomst afkeuren Aan hetAlot van hun schrijven vragen deze leden, de heren Van Ryckevorsel, Moorman en Welter of het niet beter voor de Papoea's was geweest de wapenstilstandovereenkomst zo snel mogelijk uit te voeren. ALLEMAAL WEER SCHOOL.. h iiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiininiiiiiiiiiiiniiinniiHiiii Ander karakter O Pasta I l\ fa I Spray haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen! (Van een onzer verslaggevers) Zes weken geleden werd Keeke Vermeulen uit Gieten,-het doch tertje van het echtpaar C. J. Ver meulen geboren. Maar ondanks Het feit, dat haar vader, veearts te Gieten, als iedere plichtsgetrouwe echtgenoot zich de volgende dag op het gemeentehuis meldde om zijn dochtertje in te laten schrijven, is Keeke nog steeds niet in het geboorteregister van deze Drentse gemeente opge nomen. Op aanraden van de officier van Justitie te Assen, mr. C. W. baron van Bedem, heeft de ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer L. Wolthuis, de naam Keeke niet geaccepteerd. In de handleiding die iedere ambtenaar ten dienste staat, komt de naam niet voor. De heer Ver meulen kon ook niet aantonen dat de door hem gewenste meisjes naam reeds eerder in de familie voorkomt. Er is echter één uitzondering: vijf jaar gelden accepteerde de ambtenaar van de burgerlijke stand in de gemeente Emmen de gewraakte naam, opgegeven door een broer van de veearts wél. Commentaar van de officier van Jnstitle: 'Die naam is er toevallig doorgeslipt. Anders was oek deze Keeke vast niet geaccepteerd.' Een andere naam dus voor Kee ke? 'Niets hoor. wij zetten door,' aldus mevrouw Vermeulen die ons vertelde dat ook haar schoonzus ter al Keeke heette, hoewel dat dan haar roepnaam was. Maar voorlopig staat zij met baar man voor de opgave aan te tonen dat Keeke inderdaad een in Nederland. zij. het dan ook spo radisch voorkomende meisjes naam is. Of dat Jukken zal? 'Ja,' .is het antwoord van dr. W. Kok, deskundige op het gebied van Friese voor- en achternamen en meidewerker van de Fryske Akademy, 'Wij hebben een tijd i geleden een lijst van Friese voor namen aan alle Friese gemeenten toegestuurd en daarin komt de naam Keke dus met één 'e' voor. Maar ongetwijfeld komt ook Keeke talloze malen in Friesland voor. want ten slotte is het een verkleinwoord van 'Kee'. Voorlopig houdt de officier van Justitie tc Assen voet bij stuk. 'Eerst moet de heer Vermeulen met bewijzen komen,' vindt hij. Advertentie t.M natuurlijk met Blijft heerlijk lang vers, dus echt lekker om mee te geven: ze zullen er van smullen. Witt.r Blanker Zuiverder. WacM u voor nanwmkl DEN HAAG (ANP) -- Op de op 1 september in Utrecht gehouden jaarvergadering van de vereniging Ornithophilia is een nieuwe voor zitter gekozen. Het is dr. R. K. W. Kuipers uit Den Haag. Ornithofilia is de vereniging, waarin vele beroeps- en sportfok- kers van pluimvee zich hebben ver enigd. Bij een beschouwing over de onder handelingen die tot de overeenkomst hebben geleld, besteden 'vele leden' grote aandacht aan de houding van Amerika. De bemiddeling van de VN en de VS is volgens hen tijdens de onderhandelingen uitgegroeid tot een politieke interventie van deze bemid delaars. Deze interventie heeft voornamelijk de honorering van Indonesische eisen te zien gegeven. Dit wordt diep be treurd, maar het was door de regering niet te voorkomen. Afwijzing zou oor log met Indonesië, betekend hebben. Deze leden wilden geen oordeel uit spreken over de ontwikkeling van de laatste maanden, maar wel waren zij van mening dat een krachtige steun van Amerika aan het streven van de regering tot betere resultaten zou heb ben geleid t.a.v. de internationale rechtsorde en de door de VN erkende aanspraken van de Papoea's. Vele andere leden wijzen, erop, dat de regeringspolitiek t.a.v. Nieuw-Gui nea steeds minder voor verwezenlij king vatbaar is gebleken. Door een tijdige internationalisering achter wege werd gelaten, kreeg het geschil m t Indonesië over Nieuw-Guinea on vermijdelijk het karakter van strijd over het behoud van een koloniale positie. En dat was een voor ons land bij voorbaat verloren zaak. Het lag voor de hand, dat geen van de voor de wereldpolitiek beslissende staten zich zou Inzetten voor het handhaven van de aanwezigheid van Nederland in dit gebied. Het isalleen aan. de steun van de Verenigde. Staten te danken, zc menen deze leden en aan het beieic van de ambassadeurs Van Roijer r - v,oj*<,iirtj overeenkomst tot stand is gekomen. Het had hun bevreemd, dat in de memorie van toelichting ieder woord van lof voor ambassadeur Van Boii en ontbreekt, temeer omdat juist deze ambassadeur bloot staat aan aanval len, waartegen hij zich niet kan ver dedigen. Er is geen reden de Verenigde Sta ten te laken en de waarnemend secre taris-generaal van de VN te misprij zen. De thans geschapen situatie moet worden gezien als het resultaat van een onvoldoende werkelijkheids zin bij kabinetten en kamermeerder heden in het verleden. Grote aandacht wordt in het voorlopige verslag ook besteed aan de staatsrechtelijke aspecten van de overeenkomst. Over het alge- mee wordt het betoog van de rege ring inzake het al dan niet afwij ken van bepalingen van de grond wet bij afstand van Nieuw-Guinea onbevredigend geacht Advertentie IJH. Nuts Is gevuld met versgebrande hazelnoten en roomcaramel. Het geheel overtrokken met volle-melk chocolade. Een kostelijke versna pering. Nuts: eén kwaliteitspro- dokt. (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester mr. G. van Hall heeft gisteren in het nieuwe RAI- gebouw de zeventiende herenmode- beurs geopend. Tot zeven september zullen 120 fabrikanten uit verschei dene Europese landen, waaronder België, West-Duitsland en Frankrijk, een beeld geven van de IVesteurope- se herenmode, waarbij men bovenal het accent legt op de kleding van de jongeman In een kort openingswoord wees de heer Van Hall op het feit dat Amsterdam als nationaal confectie- centrum óók een goede internationa le reputatie geniet. In de hoofdstad, zo zei hij, zijn 325 kledingbedrijven gevestigd, die per jaar gemiddeld een omzet halen van 400 miljoen gulden. Dertien.duizend mensen vin den th genoemde 'bedrijven ..hun werk.' - De voorzitter van de Stichting Ne derlandse Hetenmodebeure, de heer H. Sinasappel, maakte met de dui delijk geïnteresseerde burgemeestr, die door wethouder F. H. G. van Wijck werd vergezeld, een rondgang langs de ontelbare stands, die op zeer functionele wijze in de ruime hallen een plaats hebben gevonden. In vergelijking met het voorgaan de jaar is in 1961 de produktie van de herenkleding in Nederland be langrijk gestegen. De grootste toena me vertoonde de kostuumproduktie, die van 1,7 miljoen stuks in 1960 is gestegen tot 2,2. miljoen stuks In 1961. De herenbovenkledingindustrie oereikte een recordomzet (390 miljoen gulden)een stijging van ruim 15 per cent. De expansie van de herenbo venkledingindustrie werd door de krappe situatie op de arbeidsmarkt sterk afgeremd. De Invoer van de herenbovenkle- ding, die 59 miljoen gulden bedroeg, heeft de uitvoer met 10 miljoen over schreden. Meer dan de helft van de import ln 1961 was afkomstig uit België. •ETON-JASJE MET VECHTPET' was de reactie van de eerste man. die wij deze foto toonden. Het langs manchetten én zakken met een smalle lichte bies gegarneerde jasje, zal Inderdaad bij de jongere man het meest in de smaak vallen. (NEDERLANDSE CONFECTIE) GOED VOOR EEN BOSWACHTER luidde het (mannelijke) commentaar op dit sportieve vestjasje uit tweed fluweel. In plaats van een gewone kraag zit er één van zwart tricot pp en op de rug hangt zelfs nog een capuchon, gevoerd met rood fluweel, maar die is er gelukkig af te knopen. (FRANSE CONFECTIE) (Van een onzer verslaggevers) De heer A. van Bcnnekum, maker van het beeld voor de technische school in Gorkum, dat een maand na de onthulling scheuren begon te ver tonen, is dezer dagen teruggekeerd van zijn vakantie in Spanje. Zijn reactie op deze kwestie: ,Jk ben nog bezig mij te oriën teren. Ik .kom eigenlijk uit een an dere wereld en moet nog acclima tiseren. Het is nog te vroeg dag om te zeggen, wat er gaat gebeu ren. Maar eigenlijk Is er niets aan de hand. De zaak komt best in orde. Het lijkt veel erger dan het is. Waar schijnlijk zal alles binnen één of twee weken bekeken zijn". Dezer dagen heeft de heer Van Bennekum besprekingen gevoerd met verschillende belanghebbenden, o.a. de directie van de technische school. Er zouden volgens hem nog meer be sprekingen volgen. Inmiddels Is wel gebleken, dat de scheuren in het beeld niet veroor zaakt zjjn door baldadigheid, maar door technische onvolkomenheden. (Van onze weerkundige medewerker) Na de warmste dag van het jaar Hoek van Holland 27 graden, Lim burg 20 graden. Zuid-Duitsland en Oost-Frankrijk 35 graden zal het weer nu meer en meer gestoord wor den. Van het westen uit naderen buien. Een hogedrukgebied boven het continent laat ons in de steek en daardoor zal een depressie ten wes ten van Ierland ons in toenemende mate gaan plagen. Het is te ver wachten dat een koufront van dit systeem in de komende 36 uur de buiigheid zal stimuleren. De opbouw van de atmosfeer is zodanig, dat sommige buien van onweer vergezeld zullen gaan. Vanmorgen voor negen uur werden op de Britse eilanden al enkele don derbuien gesignaleerd. In het tempe- ratuurverloop verandert voorlopig maar weinig. (Van een onzer verslaggevers) Op de scheepswerf van Boele in Bolnes viel. maandagmiddag de 45- jarige ijzerwerker I. Pols uit de Wil- helminastraat te Bolnes van een stelling. Hij kwam van drie en een halve meter hoogte met zijn hoofd op een betonnen vloer terecht, 's Avonds overleed hij in het Dljk- zigtziekenhuls te Rotterdam. PARAMARIBO (ANP) De oud- minlster- van- Justitie en Politie van Suriname. M. A. Karamat Ali, heeft bij de waarnemend-procureur-gene raal van het Hof van Justitie in Suriname een aanklacht ingediend tegen oud-gouverneur Van Tilburg, de president van het Hof van Justi tie, mr. F. Haverschmid, de gewezen rechter mr. J. D. Carrière, de vroe gere directeur van de Surinaamse Bank. dr. D. C. Renooü en dr. J. H. Ferrier, oud-minister-presldent van Suriname. De heer Karamat Ali meent, dat hj) „tijdens het bewind van het eenheidsfront op zeer onrechtvaar dige wijze strafrechtelijk is veroor deeld". In 1956 werd hij ten gevolge van dit proces genoodzaakt als minister af te treden. Later werd hij door het Hof van Justitie tot gevangenisstraf veroordeeld. DEN HAAG (ANP) Vanmorgen Is op de vliegbasis Eindhoven een Nederlandse straaljager (een Thun- derstreak F-84-F) verongelukt. De piioot van het toestel, een Belgische kapitein-vlieger, is omgekomen. Ket verongelukte toestel maakte deel uit van een formatie van vier straaljagers die opstegen van de ba sis. Het vierde toestel van deze for matie boorde zich, kort nadat het van de baan was los gekomen en nadat het landingsgestel al was in getrokken, in de grond. Het schoof door en kwam op on geveer een kilometer afstand van het einde van de startbaan in een bóvland terecht, waar het in brand vloog. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. (Van onze moderedactrice) ('\m half seven maandagavond, een w tijdstip waarop men fin ons land althansbest trek heeft in een hapje van het een of anderzaten wij in een bijna volslagen duisternis tussen ontelbare heren en zeer weinig dames ietwat verveeld te staren naar een schemerig verlicht toneeltje in de Amsterdamse RAI. Het ging hier om een internatio nale presentatie van mannenkleren. Een show dus en nog wel een, die de op het ogenblik in dit glazen paleis gehouden Herenmodebeurs de nodige luister moest bijzetten. Men had er prins Bernhard zelfs voor uitgeno digd. Ik heb in het aardedonker niet kunnen waarnemen, of hij de ver toning bijzonder geïnteresseerd heeft gevolgd. Ik heb hem slechts na af loop met een snelheid, die nauwelijks bij te benen was, in het doolhof van de honderden stands zien verdwijnen. e uitnodiging had zo veelbelovend gesproken over 'een geheel nieuwe wijze, waarop de kleding ge toond zou worden.' Ene heer Cha- noieski zou de regie voeren en 'alle mogelijkheden, die moderne belich ting.s- en projectietechniek te bieden hebben doen eerder aan een spel van kleur en klank 'denken, dan aan een modeshow,' zeiden de heren, van de Herenmodebeurs. Welnu, geef mij dan maar liever een ouderwetse show met véél en goed licht en zonder de voortbreng selen 'der moderne projectietechniek op 'de achtergrond Dan zié jeten minste wat. De heren en jongetjes, die nu spookachtig belicht in de laatste Nederlandse, Franse, Ita liaanse, Duitse, Finse, Oostenrijkse en Zweedse creaties ten tonele ver schenen, soms begeleid door dames in 'de opzichtigste, lelijkste kleren, die men maar bij elkaar had kunnen zoeken, bleven nu min of meer on duidelijke figuren. Kleur bekennen deden ze wel, letterlijk gesproken, maar de 'fijne nuances' gingen mijn ogen voorbij en ik ben toch echt vér ziend. En om die fijne nuances gaat het toch meestal in de mannenmode. Eén knoopje meer is al heel wat, een schuin geplaatste zak is een voltref fer en een split in een broekspijp sensatie van 'de eerste orde. Die split moet er geweest zijn, ik heb hem gehóórd in plaats van gezien. Want er was wél als in de tijd van de Stomme film een explicateur in de zaal aanwezig, die de zo brood nodige verhelderende details via een rnwofoon de duisternis inzond. De 'moderne projeoHetechniek' Het. zich ook. niet van zijn beste kant bekijken en werkte dikwijls meer storend en afleidend 'dan instructief. De mannequins bewogen zich name lijk tegen een in vlakken verdeelde achtergrond, waarop weer andere heren (soms geheel of ten dele ont hoofd) op het doek verschenen om de sluiting van een jasje of eert an dere bezienswaardigheid te demon streren. Deze projectie klopte vaak niet in de perfectie, wat wel jammer was van alle moeite die de man met die mooie naam. zich moet hebben getroost om ie zaak kloppendft krijgen. s 'Die rode broek tot onder de borst s ■met dat zwarte truitje erin, vond je dat niet heel bijzonder?' vroeg ik s achteraf een collega. s 'Rocie broek? Heb ik helemaal niet M gezien!' zei deze met een blik of ifc 1 het maar uit mijn duim zoog. 'Maar =5 hoe vond jij dan dat josforiseren.de 1 smokingjasje?' Nu moet niet denken, dat ik ook maar iets heb waargenomen, wat s dóór weer in de verste verte op leek. s Nee, een verhelderend beeld heeft deze 'groots opgezette manifestatie' bepaald niet op de mannenmode ge- worpen. Maar je kunt van veel din- m gen ook teren, hoe 't driders moet Wegens dierenmishandeling heeft M de politie te Oosterbeek proces-ver- baal opgemaakt tegen A. S, een be- s woner van de Mariaweg. De man heeft zaterdagmiddag de s kat van zijn buren, die in een boom in zjjn tuin zat, met een stuk hout ff dfl^eknuppeid. s TTit het feit, dat pas nu, zeven- «■i tien jaar na de bevrijding, ter vervanging van het Ziekenfond- senbesluit 1941 een ziekenfonds wet is ingediend, blijkt wel,; dat de regeringen in de wettelijke regeling van het ziekenfonds wezen wat men noemt een heet hangijzer hebben gezien. Dat is minister Veldkamp na tuurlijk niet ontgaan en hij heeft een aantal bepalingen uit het Ziekenfondsenbesluit dan ook on veranderd gelaten. Maar op vier punten stelt de minister belang rijke veranderingen voor, waar bij er zijn, die ongetwijfeld tot warme discussie zullen leiden. In de eerste plaats wil de minis ter voor de verzekerden het be- roepsrecht invoeren. Wij vermoe den, dat hiertegen weinig of geen bezwaar zal worden ingebracht. Anders is het met de samenstel ling van de Ziekenfondsraad. Dit lichaam bestaat nu uit een voor zitter en 35 leden. Van deze 35 leden vertegenwoordigen er 21 de ziekenfondsen en de medewer kers (huisartsen, specialisten, apothekers, vroedvrouwen, enz.). Zij bezetten dus 60 percent van de setels. Ket bedrijfsleven (werkgevers en werknemers samen) heeft zeven vertegenwoordigers en dan zijn er nog zeven ambtelijke ver tegenwoordigers. Deze groepen bezetten dus elk 20 percent van de zetels. De minister stelt nu voor, dat de Ziekenfondsraad samenge steld zal zijn uit een gelijk aantal vertegenwoordigers van de werk gevers en de werknemers en even veel kroonleden. De laatsten ver vangen de ambtelijke leden. Het bedrijfsleven stijgt van 20 percent op 665 percent, de fondsen en medewerkers dalen van 60 percent op nul! De argumentering van de mi nister is zeer beknopt. Dat het bedrijfsleven, dat ten slotte het geld opbrengt, meer zeggenschap krijgt, schijnt niet onjuist. Dat de meerderheid van fondsen en medewerkers wordt ingeperkt, is naar onze mening evenmin onjuist. Maar dat de minister zijn voorstel ongehavend door de Tweede Kamer zal krijgen is hoogst twijfelachtig. en tweede wijziging van beteke nis is, dat de minister de fond sen in de gelegenheid wil stellen hun werkgebied te verruimen. Dat zou erop neer kunnen komen, dat er in dezelfde plaats' méér ziekenfondsen komen, terwijl sinds 1941 de ontwikkeling juist gaat ln de richting van concen tratie zonder dat dit tot schade van de zaak is geweest. Als wij het goed begrijpen, stelt de ihinister de vrijheid van keuze van artsen en ziekenhuizen óp één lijn met de vrijheid van fonds keuze. Nog afgezien van het feit, dat die vrijheid in zeer veel gevallen toch maar theoretisch zal blijven, omdat men aan ziekenfondsen andere eisen zal moeten stellen dan aan een bijzondere school, vragen wij ons af, welke levens beschouwelijke belangen ermee gediend zijn of de lidmaatschaps kaart in kaartenbak a of b ligt. Wij zijn grote voorstanders van de vrijheid en hebben er alle be grip voor, dat men zelf zijn arts, vroedvrouw of ziekenhuis wil kie zen voor zover dat mogelijk is, maar van de vrijheid van zieken fondskeuze ontgaat ons de prin cipiële betekenis. én derde belangrijk punt in 1 minister Veldkamps wet is, dat hij de activiteiten die som mige ziekenfondsen buiten hun administratieve taak ontplooien, wii afkappen. Uitbreiding daar van zal onmogelijk worden. Men moet hier denken aan het hebben van eigen optiekwinkels en bij voorbeeld apotheken. Hier is het dus de minister die de vrijheid besnoeit. En waarom? Is het niet de taak van de fondsen om hun leden zo goed en zo goed koop mogelijk te helpen? Het staat onomstotelijk vast, dat bij voorbeeld de stichting van optiek zaken de tarieven een fjink stuk omlaag heeft gebracht. Dat was dus mogelijk en de fondsen heb ben er een goed werk mee ver richt. Waarmee wij niet willen zeggen, dat zij die activiteiten onbeperkt moeten uitbreiden. "an een staatssecretaris voor Middenstandszaken zouden wij een voorstel als de minister thans doet, kunnen begrijpen; van een minister van Sociale Zaken en "Volksgezondheid niet. Het grijpen van minister Veld kamp naar het hete hangijzer zal dus waarschijnlijk in de volksver tegenwoordiging en daarbuiten wel aanleiding zijn tot het slaken van waarschuwende kreten. En terecht. DEN HAAG (ANP) Bij KB is de „Medaille van het Roode Kruis" toegekend aan jhr. G. M. Verspyck, wonende in Den Haag, directeur van het Nederlandsche Roode Kruis. Advertentie LM.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1