Vier Rotterdammers stalen voor 66.000 gulden in haven B.P. CENTRUM Nieuwe Zwarte Zee (9000 pksterkste sleper ter wereld Bij KAB is 23,4 mille verdwenen y ti Renault presenteert nieuweling: R 8 Telefoon staat niet stil RYNBENDE'S I Schilderijen zijn terecht Bedenkelijk MEUBELEN NODIG? 139.- ZONDER COMMENTAAR Loongesprek uitgesteld Darmen verkopen: koud kunstje* 4 STOELEN Venlose vrouwen willen bonnen van winkeliers Kotter gestrand bij Den Helder Wevenit weer grote mode Jongen brak in bij rijkspolitie wMMÊËk '9?5 heerlijke bessenjenever Aftreden Opnieuw diefstal van schilderijen DAN HIER GROOT VOORDEEL CADEAU WMé Kabinetsformatie in 1963 m HET VRIJE VOLK VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1962 PAGINA 3 ZWARE RONDE TAFEL van 99.50 tot 245.- 169.50 tot 250.- 39.80 47.50 54.50 129.- 139.- van 295.— tot 495.— ALES UIT VOORRAAD LEVERBAAR KREDIETSERVICE MOGELIJK MARINIERSWEG 281 HOEK HOOGSTRAAT DE ZAAK DIE ROTTERDAM VEROVERDE voor komende herfst en winter mmmmmmmmmÊÊmmmiÊÊÊmmtmiimmKm Wekelijkse WASSEN- otfractie raeóchSum^ Sympathie voor Keeke nubeduidend ||y goedkoper (Van een onzetr verslaggevers) Vier Rotterdammers hebben in het afgelopen jaar voor zeker 66.000 gulden gestolen op een haventerrein. Hun buit (vijf vaten geprepareerde varkensdarmen voor worstfabricage, tien ton fiber, vier ton plaatstaal, zeker 150 runde rhniden en een grote partij derde-keus autobanden) sleepten ze per auto weg. De goederen wer den vooral In Brabant verkocht. (Van een onzer verslaggeefsters) De 15 schilderijen die op 27 augustus uit het atelier van de Haagse restau rateur N. van Bohemen aan de Laan van Roos en Doom werden gestolen, zijn terecht. De Haagse politie kreeg woensdag avond een ar.oniem telefoontje waar in werd gezegd dat ,er wel eens iets van belang achter het Plesmapmonu- ment in de Scheveningse Bosjes zou kunnen liggen'. De politie ging on middellijk op c'.iderzoek uit en vond op de aangeduide plaats een groot pakket, waarin alle schilderijen (en zelfs nog één extra, dat nog niet was vermist) waren verpakt. Het extra-schilderij was een por tret van een man van Van Rave- stein. De politie gaat voort met het onderzoek naar de daders. In verband met de diefstal van de uit China afkomstige darmen bestemd voor de vervaardiging van fijne worstsoorten werd, zoals wij reeds meldden, onlangs al de 36-ja- rige koopman D. van L. aangehou den. Later werden ook de 45".jarlge hoofdbaas C. de J., de 42-jarlge ha venarbeider A. B. en de 26-jarige havenarbeider P, S. gearresteerd. Het viertal deed alsof het wegha len van de goederen een normale zaak was. Lang konden de diefstal len duren, omdat de mannen voor namelijk spullen wegnamen van sa- ken., die regelmatig door aanvoer werden aangevuld. De verkoop leverde niet al te veel moeilijkheden op. Een van de ver dachten zei de' politie: „Al» er men sen zijn, die de Eifeltoren en de maan kunnen verkopen, dan moet het een koud kunstje zijn om fiber of darmen te slijten." De Varkensdarmen, keurig verpakt en met een waarde van ruim 20.000 gulden, werden vda Brabant afgezet in heel Nederland. Het gestolen fi ber. afkomstig uit Mexico, werd van de hand gedaan bi) een Haagse ex porteur, die het doorverkocht naar Engeland en Frankrijk. Verwacht wordt, dat meer arres taties zullen volgen. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Bedenkelijk is de verkoop van de gestolen autobanden geweest. Het waren banden van een grote Neder landse fabriek. Ze waren afgekeurd voor de verkoop in Nederland en L? fabrieksmerk was er daarom afge haald, terwyi een streep rode verf aangaf, dat de banden „derde keus" waren. De banden waren bestemd voor export naar het Verre Oosten en Afrika, waar ze gebruikt konden wor den voor langzaam verkeer. Ze zijn nu echter om Nederlandse personen auto's gekomen. De eigenaars lopen grote kans e?n klapband te krijgen, zodra ze met hogere snelheden gaan rijden. De politie van het bureau Nassau- kade te Botterdam (telef. 010-72514) waarschuwt daarom ieder, die deze merkioze banden voor enkele tientjes heeft gekocht, om ze onmiddellijk van zijn auto te halen. Men wordt verzocht de Rotterdamse politie in te'lichten, ais men een of meer van deze banden in zijn bezit heeft. Het onderzoek naar de havendief stallen duurt nog voort. Verwacht wordt, dat er nog meer arrestaties zullen volgen. volgens afbeelding, geheel verend, vele kleuren In Venlo zijn vele hulsvrouwen boos op sommige winkelier» die aan klanten bij aankoop van een bedrag van tien gulden of meer cadeautjes geven. Zij stellen dat zij enige malen per week telkens voor enige guldens be steden en niets cadeau krijgen, de genen echter die maar een keer per week naar Venlo komen dit zijn in de praktijk allemaal Duitsers kopen hun winkelwaar Ineens en ko men dan gemakkelijk tot een be drag van tien gulden en hoger. In de Venlose vrouwenlogica' schuilt een boel waarheid. De vrou wen zijn van mening, dat de betrok ken winkeliers via een bonnensys teem moeten aantoonen wie in aan merking komt voor e eneadeautje. PROFIJTAANBIE- BIEDING RONDE FORMICA HUISKAMER TAFEL 52.50 49.— Dit jaar zijn wy wederom de eersten die de nieuwe mo dellen bank stellen expo seren welke pp de Internatio nale Meubel beurs gebracht werden en echt weer voor B.P. PRIJZEN Van 398.- tot 695.- koopt U een bankstel met altyd 200.- besparing voor U. Wij verkochten vele stoelen zonder tafel. De overgebleven tafels gaan tegen gereduceerde prijs weg. Zware echt teak HUISKAMER TAFELS normaal 135.- Ntr 89.-. SLAAPKAMERKASTEN edelhout voor 139»— 2-deurs GARDERO- BEKAST 87.50 3-deurs GARDERO- BEKAST 119.— EETHOEKEN te kust en te keur gehee! compleet, nergens anders dan by B.P. koopt U zo iets. BERGMEUBELEN de mooiste van fijn teak Vele modellen. f COCKTAIL FAUTEUILS Kom, die moet U zien! DRESSOIRS SLAAPBANKSTELLEN keuze uit 50 stuks Er zyn stellen by met de duur ste bekleding. Worden door elkaar verkocht. Kom vlug voor de beste keuze. Bij een slaapkamer voer hen die gaan trouwen pracht verend bedstel cadeau. U ziet B.P. Centrum doet weer iets. v.m. 12 Provtnciënhuis t (Van een onzer verslaggevers) Prinses Beatrix zal 12 oktober bij J. en K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk de sterkste sleepboot, ooit ter wereld gebouwd, te water laten. Het wordt de nieuwe Zwarte Zee van Leen Smit en Co's Internatio nale Sleepdienst te Rotterdam, aie het voor een zeesleper welhaast on voorstelbare machinevemiogen van 9000 pk Krijgt. Dat is bijna het dubbele van het vermogen van de Atlantic van de Duitse sleepdienst Bugsier, die met 5009 pk op het ogenblik nog de sterkste sleepboot ter wereld is. Op de tweede plaats komt thans nog de Caraïbische Zee van Leen Smit en Co (4500 pk), op de derde plaats de oude Zwarte Zee (4250 pk), die onlangs is omgedoopt in Ierse Zee. -laait en Co hebben de plannen voor de nieuwe Zwarte Zee al ge ruime tijd geleden bekendgemaakt. By die gelegenheid werd slechts ge zegd, dat het motorvermogen boven de 7000 pk zou komen te liggen. De juiste kracht werd tot van daag angstvallig geheim gehouden, omdat bekend was dat ook Bug- sier eer. nieuwe zeesleper ging bou wen en de Rotterdammers hun nieuwe aanwinst per sé de sterkste sleepboot ter wereld wilden laten worden. Hoewel het vermogen van de nieu we Westduitse zeesleper nog niet officieel bekend is, mag worden aan genomen dat die de kracht van de nieuwe Zwarte Zee niet zal evenaren. (Van een onzer verslaggevers; Redding- en sleepboothulp werd vannacht Ingeroepen door de kleine 89 ton melende Tesselse kotter Cor nelia Martha, die In een gematigde westerstorm by de Noorder Haaks aan de grond liep, ongeveer zes myi ten westen van Den Helder. Er ston den windkrachten van zeven tot acht. Uit Den Helder vertrok de red dingboot Prins Hendrik en uit IJmuiden de zeesleper Titan. De reddingboot was binnen een uur ter plaatse en trachtte vergeefs de kot ter vlot te trekken. Toch wilden de vijf opvarenden de Cornelia Martha niet verlaten. De Titan maakte vanmorgen om streeks 7 uur vast. De zeesleper zou by hoog water een poging doen om de kotter weer in open zee te kry- gen. (Van een onzer verslaggevers) Dr Utrechtse recherche heeft di 56-jarige kantoorbediende M. uit Utrecht aangehouden. Hij wordt er van verdacht een bedrag van 23,407,87 verduisterd te hebben ten nadele van de Utrechtse KAB. M. werkte bij de Centrale Volks bank Utrecht, een stichting van de KAB. Bovendien was hij sinds 21 juli 196- penningmeester van de afdeling Utrecht van deze bond. Hij heeft be kend. in die tijd het geld. dat de Utrechtse Diocesane Bond van de KAB per kwartaal stortte op de giro rekening van de KAB in Utrecht, oestemd voor de leden van de laatste bond. verduisterd te hebben. Het geld werd gestort ten name van M., omdat deze penningmeester van de bond was. Hij nam vervolgens cheques aan toonder op en leefde vorstelijk van het geld. De verduistering werd in het voor jaar ontdekt bij een accountantscon trole. Het onderzoek nam maanden in beslag. Advertentie LM. (Van een onzer verslaggeefsters) Na een aantal inbraken in con sumptie- en strandtentjes en in het inspectiekantoor van de rijkspolitie In Den Haag is de 18-jarige J. A. P. van A., die eind juli uit huize Wel kom (een tehuis voor moeilijk op voedbare jeugd) te Arnhem was weg gelopen, aangehouden. De jongeman heeft her en der inbraken gepleegd. Hy werd op 3 september door de politie in Hooft- dorp op heterdaad betrapt by een inbraak in een benzinestation. By zyn verhoor bekende hy ook in Am sterdam en Zandvoort inbraakjes te hebben gepleegd. Ook de politie van deze steden verhoorde de jongeman. Daarna werd hjj overgeleverd aan de politie in Den Haag, omdat hy daar gesignaleerd stond voor een in- braakje in een consumptietent aan de Prinses Beatrixlaan, waar hy zyn jasje met een jeugdherbergkaart had achtergelaten. Het bleek dat Van A. ook zeven Inbraakjes in strandtenten en een Inbraak In het inspectiekan toor van de rykspolitie op zyn ge weten had. Voorts had hy een brom fiets gestolen. De buit van deze In braken bestond meestal uit snoep goed en wat geld, waarvan niets werd teruggevonden. De transistor radio die hy by de rijkspolitie had. weggenomen, is niet terecht. In totaal had hij 15 keer ingebroken. w- Deux-pièces in "sparkling" wevenit (onopvallend met zil verdraad doorweven). Geborduurd met raf- fia. Rok geheel ge- V voerd. In zwart, bruin, groen en turquoise.gg yg Maten 40 t/ra 48. ROTTERDAM: "Oude" Binnenweg 25 ROTTERDAM: Dorpsweg 37, hoek Katendr. tagedijk DEN HAAG: Spul 34, hoek Kalvermarkt AMSTERDAM: Nieuwendljk 186 t.o. Beurspassage Leuke pullover in zuiver wollen -weve- nir. Fleurige streep- combtaatie op kraag en stropdasje, In ma rine, rood en hlen. Maten 38 I/m 48. Verrassend koopje m (Van onze verkeersredacteur) Renault-Nederland heeft donderdag in het RAI-gebouw te Amsterdam zyn nieuwe aanwinst, de R8, gepresenteerd aan de vertegenwoordigers van het merk. Dit betekent, dat deze middenklasse-wagen thans leverbaar wordt in Nederland. De R8, reeds eerder aan de pers getoond, is een kloeke vier- tot vyf- persoons automobiel in de klasse van byna 1000 cc, die een vergroting van Se serie van de Franse staatsfabriek betekent. I«aeei gesynchroniseerde drie- of vlerversnellingsbak. Merkwaardig in de uitvoering mag worden genoemd, dat In het front het fabrieksembleem excen trisch is geplaatst. Het Interieur woroc onaer anaere geleverd mei een zeer fris-rode. stofbekleding. Renault-Nederland had van de presentatie nogal wat werk gemaakt. Het Nederlands Dans Theater voer de een ballet op en de ambassadeur van Frankrijk woonde de bijeen komst bij. Ook het gemeentebestuur van Amsterdam was vertegenwoor digd onder andere door wethouder mr. F. H. C. van Wijck. De prijs is nu ook bekend ƒ5995, dus precies duizend gulden duurder dan de populaire Dauphine. Met het uitkomen van deze grotere wagen van meer capaciteit (48 pk) vervallen enige opgevoerde uitvoeringen van de Dauphine, zoals de Ondine en de (Van een onzer verslaggevers) In huize Vermeulen aan de Brink 3 te Gieten staat de telefoon niet stil. Vanuit olie delen van het land komen reacties binnen op de strijd, die het echtpaar voert om hun achtste kind Keeke, in de registers van de burgerlijke stand opgeno men te krijgen. De heer J. M. Zwart uit Assen, een van de velen die een. brief zond komt daarin lot de conclusie, dat Keeke eigenlijk, maar een snert- naam is. Hij Is bang dat Keeke later erg weinig plezier van haar naam zal hebben. Uitvoerig vertelt de lieer Zwart hoe hij jarenlang geleden heeft onder dé naam. die zijn ouders voor hem uitgezocht hadden: Jau Marie. Vooral aan zijn schooltijd, waar zijn. naam altijd voluit "door de meester werd afgeroepen bewaart hij geen plezierige herinneringen. Voeder Vermeulen was toch wel ge schrokken door deze reactie en beide prompt haar schoonzuster op. die reeds vele jaren Keeke wordt genoemd. Deze kon haar echter 'geruststellen door te vertellendat zij nimmer onder haar naam ge leden heeft. Wevrauiv Vermeulen is ook in con tact getreden met mr. Roothaert, de auteur van dr. Vlimmen. Hij kon haar geen uitsluitsel geven op de vraag of Keeke inderdaad een bestaande naam is. Os. Willemscn die jarenlang in Gieten heeft gewoond, te as een van de eersten die reageerde. Hij kwam met de verheugende mededeling dat hij in een oud woordenboek de naam Keeke had gevonden. Veer een stukje materiaal dat vader Vermeulen straks kan gebruiken als hij moet aantonen dat Keeke wel degelijk een bestaande naam is. Advertentie I.M. N.V. DISTILLEERDERIJ V» SIMON RYNBENOE ZONEN .SCHIEDAM Ondine-Gordinl. Als opgevoerde Dau phine blijft dan nog over de Dau- phine-Gordini. Men mag de R8 een wagen noe men die er sober, maar bijzonder stevig uitziet. De motor bevindt zich anders dan bij de jongste broer de R4 weer achterin, zodat er voorin plaats is voor een behoorlijke bagageruimte. Zeer bijzonder Is, dat deze ge- brulkswagen schijfremmen heeft op alle vier de wielen, een uitmonste ring die men tot nu toe bij een zo kleine auto nog niet had gezien. Ook het gesloten koelsysteem, dat geen bijvulling behoeft, is weer toe gepast. Daar het uitvoeren van allerlei onderhoud tegenwoordig een moei lijk punt is geworden, is ook hier gestreefd naar beperking van het aantal smeerpunten. Doorsmeren be hoeft nog slechts te geschieden om de 5000 kilometer. Het stuur is direct. Het verbruik van deze 950 cc wordt opgegeven als 1 op 14.5 liter, de ma ximale snelheid op 125 km-uur. De wagen kan worden geleverd met een Dc propaganda-afdeling van de conventievolkspartij van president Nkroemah van Ghana Is ontbonden om te worden gereorganiseerd, zo is donderdag in Accra bekendgemaakt. Eerder was bericht, dat de hoogste twee functionarissen van de afdeling warer. gearresteerd. lil deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. Voor 1963 verontrust de vraag wie dan als formateur zal gaan optreden. Wij vragen ons bij voorbeeld af wie zich tot een dergelijke rol uit de KVP-fractie geroepen zal achten, j Ook bij de WD en de CHU zullen nieuwe fractieleiders optreden. Voor i de bestaande wereld van politici kan men vaak alleen aan enige huidige ministers denken. In de PvdA-richting ligt deze per- souenkwestie veel beter. Als men voor het overige twee of drie namen noemt dan gaat men al aardig krap zitten.- Het ernstige tekort aan leidersfigu ren moet zich o.i. wreken, indien men in 1963 zou gaan handelen naar het oordeel van de Volkskrant. Dit ern stige tekort zou zich ook kunnen wre ken. ais fracties, welke over zo.wei nig leiders beschikken (welke leiders dan bovendien misschien minister worden), zouden gaan onderhandelen en samenwerken met de fractie van de Partij van de Arbeid, welke laat ste ontegenzeggelijk beschikt over een flink aantal leidende figuren. Wij verwachten dan ook. dat ln 1963 bij de formatie de beangstigende schaarste aan leidende en gezagheb bende politici met kwaliteiten voor ministerschap of fractieleiderschap een groot probleem gaat worden. Prof. F. Duynstee in de Ttjo'-Maasbode van 4 sept '62. AcÜertentie LM U weet hoe elke fabrikant van merkartikelen er streng op toe ziet, dat er nooit onder de vast gestelde prijs verkocht wordt. En deze onderjurken van zware echte Nylon, worden dan ook beslist nooit goedkoper verkocht dan voor 7.95. Maar dit is een fabriekspartij van dezelfde ondoorzichtige dlchtgeweven onderjurken. Met apart ingezette bustevorm die geheel van kant Is (ook kant aan de rugzijde), met plissé en dubbele kantstrook aan de onderzijde afgezet, kunt U hem nu uitzoeken voor nog géén vier gutden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze Nylon onderjurken in de maat 49 t/m 48 in diverse modieuze kleuren, o.a, wit, geel. lila, enz.. voor T/andaag keurt de Tweede Kamer het akkrord over Nieuw-Guinea goed. De slotfase van het koloniale tijdperk in onze geschiedenis loopt ten einde. Er daagt nu een nieuw begin voor het Papoeavoik en voor de ver houding Nederland-.—Indonesië. Wat zijn de verwachtingen die wij bij dit nieuwe begin mogen koes- teren? De vraag stellen is gemakke lijker dan haar beantwoorden. Er zijn legio duistere factoren in het spel. Bij alle twijfel echter kun nen wij van één ding overtuigd zijn. De vooruitzichten worden in zeer belangrijke mate bepaald door de manier, waarop de over eenkomst van Washington straks wordt nageleefd ofonder- mynd. Als de illusies vervagen, zo Is "-tijdens het debat opgemerkt, doemen de idealen weer op. Wij zijn het eens met dr. Bruins Slot, dat het in deze situatie een eis van werkelijkheidszin is de toe komst met nuchterheid en gema tigdheid en zonder verbittering onder het oog te zien. Evenzeer delen wij de mening van de anti revolutionaire fractieleider, dat het kabinet-De Quay in deNieuw- Guinea-affaire bij voortduring de boot heeft gemist. Of, zoals hij het wat zachtaardiger uitdrukte, dat politieke vraagstukken eerder In de overweging van deze regering hadden kunnen worden betrok ken. TAe Nieuw-Gumea-politlek van *-f het kabinet-De Quay, het is in Nederland geen geheim, is in de allereerste plaats geweest de poli tiek van mr. Luns. Over deze be langrijke kant van de zaak heeft de heer Bruins Slot gezwegen. Vooral na de loftuitingen die van KVP en WD in dit debat tot de minister van Buitenlandse Zaken zijn gericht, mag men dit zwijgen van een derde regeringspartner veelbetekenend noemen. De conclusie van het betoog had uiteraard geen andere kun nen zijn dan die van de aanvoer der der socialistische oppositie, mr. Burger. De politiek-Luns heeft in ieder opzicht gefaald. Zij heeft de ontwikkeling der inter nationale machtsverhoudingen miskend. Zij is gericht geweest op het najagen van een fictie. En zij zoekt achteraf naar rechtvaar diging ln een samenweefsel van beweringen die met feiten niet zijn te staven. Waar het aankomt op persoon lijke geschiktheid om het akkoord con amore in praktijk te brengen is mr. Luns dus wel de laatstge- roepene. Van nuchterheid en ge matigdheid heeft hij weinig of geen blijk gegeven, van verbitte ring des te meer. Hy Is dwars te gen de stroom ln blijven roeien, wellicht uit pure IJdelheid, wel licht ook uit een misplaatst gevoel van solidariteit jegens zijn mede bewindslieden en dit alles, als lid van een kabinet dat nota bene aanvankelijk onderhandelingen over Nieuw-Guinea uitdrukkelijk afwees. üet akkoord, kortom, is tot stand J"1 gekomen niet dank zij, maar ondanks minister Luns. Met de loyale uitvoering ervan Is het landsbelang direct gemoeid. Wel nu, dan eist dit landsbelang, dat deze bewindsman na eindelijk de consequenties trekt die htJ reeds te lang uit de weg is gegaan: het ter beschikking stellen van zijn portefeuille. Moge het er spoedig van komen. Ook en vooral in dit opzicht is er dringend behoefte aan een nieuw begin. Van een onzer verslagevers) Het loonoverleg tussen de regering en het bedrijfsleven (werkgevers en werknemers) dat op U september zou worden gehouden is uitgesteld. De reden hiervan is, dat de regering zich nog niet voldoende heeft kun nen beraden over het jongste SER- advies Inzake de loonvorming. Het eerste gesprek tussen de rege ring en het bedryfsleven heeft plaats gehad op 13 juli in hotel de Witte Brug te Den Haag. Daar hebben be sprekingen plaatsgehad over even tueel te nemen maatregelen op het gebied van de loonvorming in de naaste toekomst. De regering heeft daar de vraag aan de orde gesteld of de loonmatiging (het akkoord van Oud-Wassenaar) ln 1963 moest worden voortgezet. Begrypelijk is ook toen al gesproken over de vraag in hoeverre men met het maken van plannen rekening moest houden met het SER-advies, waarin een gron dige wijziging van de huidige ge differentieerde loonpolitiek werd voorgesteld. Na afloop van het gesprek van 13 juli is meegedeeld, dat het overleg op 7 september zou worden hervat. Daarna is besloten, dat men op 11 september (dus aanstaande dinsdag) weer bijeen zou komen. Deze bijeen komst is nu ook weer uitgesteld. PARIJS, (Reuter) Acht schilde rijen, waaronder vier Renolrs, een Degas en een Monet, zijn gestolen uit het huls van de ambassadeur van Bolivia, té Parijs, Carlos Ara- mayo. De diefstal werd gistermorgen ont dekt door de huisbediende van de ambassadeur, die zelf met vakantie is. Omtrent de waarde van' de ge stolen schilderijen waren gisteravond nog geen mededelingen te verkrijgen-

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1