'WAT VERMOEIDER DAN NORMAAL Gré Jacobse vliegt Biak- Scbiphol met 100 kinderen Vrsemde vrouwen hebben succes met wisseltruc Dr. Van Roijen weer terug naar New York Bus en auto vliegen na in brand m Partijvoorzitter Suurhoff op KWG-conferentie Belangen gehele volk moeten veilig zijn bij PvdA osie verwoest a potheek SS BS s PlSl Bitumenfabriek zinkt 1 Weekeindeverkeer eist iveer zijn slachtoffers - .mSSkmm Vrouw overlijdt bij verhoor na ongeval Jeugddag van NCS perfect georganiseerd Albert Heijn gedagvaard in Middelburg - Mddr 125 Speelkamer Tot december Nieuwe produktie Hoofdstad Operette Kerkelijke beroepen HET VRUE VOLK MAANDAG 10 SEPTEMBER 1962 PAGINA 3 (Tan oom l«cfat*aartr«iaoS©ar) 'Je bent wat vermoeider dan normaal als je weer thuiskomt, maar deze vluchten geven je meer voldoening dan normale lijnvluchten.' KLM-stewardess Gré Jacobse is juist terugge keerd van baar vierde repa- triantenvhieht. Zij is één uit het cabinepersoneel van de poolroHte, dat sinds begin augustus werkt op de lucht brug BiakAmsterdam. Eén van de tientallen stewar dessen, pursers en hofmeesters die weten, dat ze de komende maanden steeds weer de zorg zullen hebben voor een toestel vol vrouwen en kinderen, die plotseling hun leven moesten veranderen. (Van een onzer verslaggevers) Een kleine personenauto kwam zaterdagavond in Maas tricht in botsing met een ge meentebus. Beide voertuigen vlogen na de aanrijding on middellijk in brand. De zeven passagiers van de bus werden niet gewond maar de bestuur der van de personenauto moest met zware verwondingen naar een ziekenhuis worden overge bracht. De chauffeur van de bus liep brandwonden aan een van zijn armen op. (Van een onzer verslaggevers) De Partij van de Arbeid wil een brede volkspartij zijn, waarbij de belangen van bet gehele volk veilig zijn. Zij streeft naar sociale gerechtig heid, maar niet uitsluitend voor een bepaalde klasse. Steeds ivijdere kloof m Gré Jacobse was bil de eerste groep vrouwen en kinderen uit Merauke. Overhaast waren ze naar Biak ge bracht. De DC 8, waarop Gré Jacobse iwt® ingedeeld, zou de groep naar fBangkok vliegen. Dat is nog maar net een maand keieden. Wat toen een zware belas ting leek te worden, is alweer een. (efficiënt werkschema, waar weinig tover gezegd hoeft te worden. 'Je went zo gauw aan .bijzondere idlngen,' zegt Gré Jacobse. 'Vroeger, 'zei je wel eens: 90 passagiers, dat 'wordt druk. Ik ben nu van Tokio aar Anchorage gegaan met 171 pas- agiers. Er waren honderd kinderen sij. Toen ik na mijn rust van Ancho rage op een Hjnmachine doorging tnaar Amsterdam, zei ik: we hebben tor maar 125.' We hebben er maar 125. Het klinkt «rat laconiek, maar bet is tekenend voor wat door het cabine-pérsonecl 'in enkele weken aan sfeer is gescha- •p;.i op de luchtbrug. 'Iedere keer meer dan honderd mensen verzorgen ('als we vroeger 'één wiegje in de cabine hadden, zijn dat er nu 23 geworden', is een ander statistisch gegeven, dat Gré Jaeobse verstrekt) is voor het cabine-perso neel al zo'n gewone opdracht gewor den, dat ze op de luchtbrug kans zien de maaltijdenverstrekking bin nen twee uur af te handelen. En dan kunnen ze weer volop aandacht ge ven aan de kinderen en aan de vrou wen, die hun man hebben moeten achterlaten en er ineens alleen voor staan. Honderd kinderen soms. die spelen willen, die afleiding zoeken in het gangpad, waar stewardessen, pursers en hofmeesters geregeld door moeten. Baby's, die aparte voeding nodig heb ben, Kleintjes, die nog niet zo ge makkelijk het; bestek hanteren, wan neer ze in de vliegtuigstoel hun war me maaltijd eten. Honderd kinderen, acht uur lang in een vliegtuigcabine, die niet de openheid van het erf op Nieuw-Guinea heeft. Na vier repatriantenvluchten zegt Gré Jacobse: 'Kinderen zijn de mak kelijkste wezens, die ik ken. We heb ben de lounge van de DC 8 voor de ze vluchten ingericht als speelkamer. AMSTERDAM (ANP) Goed willende Nederlanders zijn zaterdag in Amsterdam en Groningen het slachtoffer geworden van vreemde talen brabbelende vrouwen. In beide gevallen werd op geraffineerde wijze door middel van de wisseltruc" een groot bedrag gestolen: in Groningen ƒ2300 en in Amtsterdam ƒ1050. In Groningen kwam een kleine vrouw met rood-bruin opgekamd haar een garagebedrijf binnen. In haar hand hield zij een biljet van duizend gulden. In het kantoor liet de procuratiehouder haar verschil lende bankbiljetten zien. De vrouw verliet het bedrijf echter weer met haar duizend gulden. Ondanks 't feit dat er allerlei be hulpzame personeelsleden om haar hebben heengestaan, heb de vrouw kans te hebben gezien 23 briefjes van honderd gulden mee te nemen. In Amsterdam werd de kassier van een ANWB-kantoor het slachtoffer van een wisseltruc. Ook hier trachtte een vrouw, die verschillende talen door eikaar sprak, geld te wisselen. Toen de kassier haar niet begreep, kwam zij achter de balie. Na enige tijd ging zij echter zon der haar geld gewisseld te hebban heen. Na haar bezoek miste de kas sier 10.000 dinar en 1100 Zwitserse francs met een waarde van ƒ1050. (Van een onzer verslaggevers; 'Ik blijf zelf optimistisch over hel herstel van de betrekkingen roet In donesië, maar het Is wel een zaak van lange duur. Er is zoveel gebeurd de laatste jaren.' Met deze woorden heeft de Neder landse ambassadeur in Washington dr. J. H. van RoijeD, zaterdagmiddag ons land verlaten. Na de geslaagde onderhandelingen over Nieuw-Guinea heeft hij drie weken vakantie in ons land genoten. Het Nieuw-Guinea-debat In de Tweede Kamer heeft hij grotendeels op het televisiescherm gevolgd. Hij is slechts even in de Kamer geweest. 'De volksvertegenwoordiging heeft liet onderwerp met grote ernst be handeld.' is de indruk, die dr. Van Roijen van het debat heeft overge houden. Sjeik Jahja Hoessein, vertegen woordiger van het Mohammedaanse wereldcongres in Oost-Afrika, heeft het begin aangekondigd van een campagne tegen „Israëlische binnen- dringing in Oost-Afrika". In Tokio brijgen de kinderen haast allemaal autootjes en vlieg tuigjes van hun moeders en daar spelen ze dan heerlijk mee. Ach ja: er wordt wel eens wat meer gevochten dan normaal, maar daar kom je gauw tussen. Ze willen wel naar ons luisteren. Vreemde ogen dwingen. Maar we hebben er nog nooit een in de hoek moeten zetten en dat is op een normale lijnvlucht wel eens gebeurd.' Honderd kinderen. 'Je hebt niet meer last van ze. dan van 20 kinde ren,zegt Gré Jacobse. De stewardes sen staan er ook niet alleen voor: 'De pursers en de hofmeesters spe len vaak met ze. En de kinderen uit Nieuw-Guinea zijn eigenlijk veel makkelijker dan de Hollandse. Ze houden elkaar veel meer bezig.' Gré Jacobse en haar collega's we ten, dat ze wel tot december op de luchtbrug zullen zijn. Ieder lid van het cabine-personeel dat voor de pool getraind is, zal tot december nodig zijn voor het repatriantenvervoer. Geen vluchten naar Mexico, naar Zuid-Amerika, naar New York, maar steeds opnieuw gesprekken over heb plotselinge vertrek uit Nieuw-Guinea, steeds weer tientallen kinderen, die afleiding willen zoeken. Iedere veer tien dagen weer dat uur in Anchora ge met passagiers, die niet veel meer dan een vestje of een sjaai hebben om zich tegen de poolkou te bescher men en steeds opnieuw de aankomst op Schiphol met kinderen, die op de vliegtuigtrap plotseling overvallen worden door de bolle Hollandse pol- derwino', daarvan schrikken en dan zomaar beginnen te huilc-n. Gré Jacobse vliegt bijna vijf jaar. De luchtbrug zal de afsluiting van haar iuchtvaartcarrière zijn, 'Het is een van de meest bevredigende peri oden uit mijn loopbaan,' zegt ze. 'Je weet, dat deze mensen het moeilijk hebben en dat ze vermoedelijk nog een vervelende tijd tegemoet gaan. Het is fijn om te proberen hun reis een beetje gezellig te maken.' Zondagmorgen is bij haar familie in Voorthuizen (Gelderland) be richt ontvangen dat mevr, Fluntagie Zaterdag icos koningin Juliana in Buren, het pittoreske stadje, waar eens Maria,, van Nassau, gravin..van. Buren,on enigheid met prins Maurits hei initiatief nam om op de grond van de vroegere Commanderij en het Sint Barbaraklooster een weeshuis te stichten. Dat weeshuis bestaat 350 jaar en Buren vierde het feestelijk met veel vlaggen, herdenkingsre devoeringen en een historisch openluchtspel. Tot sloot bood mej. P. Kempe gekleed in een kostuum gelijk aan dat waarin Maria van Nas sau op een der schilderijen in het weeshuis staat afgebeeld de Koningin een kristallen bo kaal aan, zoals de foto laat zien. (24) uit deze plaats tengevolge van een ongeval In Frankrijk om het leven is gekomen. Haar man en de familie Woudenberg, met wie zij op vakantie was, zijn met ernstige ver wondingen in het ziekenhuis in Lyon opgenomen. Hun auto botste in volle vaart tegen een boom. Bij een ongeluk op de rijksweg AmsterdamUtrecht is zondagmor gen de 68-)nriTe mevr. H. Klaasscn uit Oosterhout om het leven ge komen. De door haar man bestuurde per sonenauto werd ter hoogte ven Br en kelen gegrepen door een uit Frank rijk: terugkerende zware .yraebtauto. De'-heér Klaasseïr werd zwaar ge wond, evenals een derde inzittende. De politie r.eem; aan dat de be stuurder van de vrachtauto, die na het ongeluk doorreed, door slaap overmand was. Door een onverwachte manoeuvre reed een personenauto zondagmiddag op de Turfkaiïe in Almelo een hem tegemoet komeu.le fietser, de heer E. Sthoonenberg uit Aadorp, aan. Deze was op slag dood. De bestuurder van de auto reed na het ongeval door. Later werd de wegen verlaten aangetroffen De politie slaagde e: in de twee inzitten den op te sporen. Zij verkeerden beiden onder de invloed van alcohol. De vierjarige l'ieter Geertsma uit Zwagerveen liep zaterdagmiddag on verwacht de weg op. De bestuurder van een personenauto kon hem niet meer ontwijken. Hat jongetje is in de loop van zaterdagavond overleden in het Academisch Ziekenhuis in Groningen. De negenjarige T. R. Aukes te Do- nïrga (Friesland) die door een be stelauto was gegrepen, toen hij vlak voor zijn ouderlijke woning plotseling de weg overstak, is zaterdagmorgen in het Sint Antoniusziekenhuis te Sneek aan zijn verwondingen be zweken. Zondagavond omstreeks half acht zijn twee personenauto's op de weg BredaTilburg in de gemeente Dorst frontaal tegen elkaar gebotst. Hierbij verloor de 46-jarlge ongehuwde kan didaat-notaris J. Th. E. Sopers uit 's-Hertogenbosch het leven. Verder eiste dit ongeval één zwaar en drie licht gewonden. De heer Sopers wilde twee voor hem rijdende auto's passeren, begon door onbekende oorzaak te slingeren en kwam op de linkerweghelft te recht. De botsing was zo hevig, dat beide wagens van de weg. werden geslin gerd. Alle vijf de inzittenden werden overgebracht naar het St. Ignatius- ziekenhuis te Breda, waar dé heer SoDers kort na aankomst overleed. hij meent, dat de grote meerder heid, die voor het akkoord is gekre gen, alleen maar gunstig kan werken voor een goede verstandhouding in de toekomst tussen Indonesië en Ne derland. Dr. Van Roijen vertrok naar Washington als, zoals hij het zelf zei, 'ambassadeur tout courtDe opdracht tot onderhandelen over Nieuw-Guinea is uitgevoerd.' 'Ik zal hoogstens nog indirect be trokken kunnen worden bij bespre kingen over de verhouding tot Inao- °ewanneer er bij voorbeeld redenen zijn" om bij de Amerikaanse regering stappen te doen in verband met de behandeling van het Nieuw-Guinea- vraagstuk voor de "Verenigde Naties, zou de regering mij kunnen opdragen die stappen te ondernemen, zoals zy iedere vertegenwoordiger bij een om- ten la ndse mogendheid ren dergelijke opdracht k;:n gev"" In de DC-8 waarmee dr. Van Koijen naar de Verenigde Staten vloog, reisde ook de oud-minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck. die evenals de ambassadeur een vakantie in Nederland had doorgebracht. ROSMALEN (ANP) De Dorus Heij- mans, een drijvende bitumenfabriek die gebruikt wordt voor het aanbren gen van asfalt boven en onder water aan dé Grevelingendam Is zaterdag middag gezonken. Het schip was waarschijnlijk enig in zijn soort op de wereld. Aan boord bevonden zich een kostbare elektrische installatie en een complete asfaltfabriek. HILVERSUM (ANP) De Hoofdstad Operette heeft zaterdag avond in Theater Gooiland de pre mière van „In etoer kleiner Kondi- torei", ditmaal onder regie van Wal ter Koehner. eerste regisseur van het stedelijk theater van Sankt Gallen. De hoofdrollen werden vervuld door Karl Frey, Marline Kox, Hans Taube, Jan Handerson. Claire Clairy Hei-man Valsner, Lizzi Schöffmann en Marga Graf. Diriaent is John Brookhouse McCarthy. Aldus partijvoorzitter Suurhoff, die in het afgelopen weekend voor de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid een inleiding hield over Het gezicht van onze partij. De KWG was on de Pietersberg te Oosterbeek bijeen'voor haar jaarlijk se zomerconferentie. Aliwied factoren, waaronder Iwatdo- nele, bepalen volgens de heer Suur hoff de voorstelling die het volk heeft over een oolitieke partij. Zo'n beeld wijzigt zicïi maar langzaam, vooral in een periode van betrekkelijke rust en weivaart. De politieke belangstelling is dan gering, in tegenstelling tot de waardering voor politiek en politici in tijden van oorlog en tegenspoed. Het programma en de presentatie van de Partij van de Arbeid moet kritisch overdracht worden in het licht van de nieuwe ontwikkelingen. Dat vraagt de bevordering van het besef dat onze partij een program- en doorbraakpartij is, die zich niet richt tot een bepaalde klasse, doch het wel- ziin van het gehele volk beoogt. We moeten ervan doordrongen zijn, aldus de heer Suurhoff. dat het inter nationale gebeuren, primair is. Het internationalisme, dat eertijds meer gevoelsmatig dan reëel was in het socialisme, moet gerici t zijii op sa menwerking in de EEC landelijk en in mondiaal verband. Vuu groot be lang is onze bijdrage aan het tot staud komen van een politiek van de vrede. Geert Ruigers, die een discussie in leidde over het onderwerp Katholiek en wereldburger, wees er op. dat de welvaartskloof tussen rijke en arme landen steeds wijder wordt. In de westerse landen is d» wel vaart van het eigen volk nog steeds de maatstaf voor het economisch handelen. De pauselijke encycliek Mater et Magistra noemt een' doei- treffende hulp aan de ontwikke lingslanden de prijs van de vrede. Daarnaast bestaat er behoefte aan een ethiek van de macht. Voor het eerst in de geschiedenis is de macht een probleem voor de mens, die in zijn zedelijke ontwikkeling geen ge lijke tred heeft kunnen houden met de vlucht van wetenschap en tech niek. Het behoud van de vrede eist aan dacht voor coëxistentie tussen oost en west. Coëxistentie is onvermijdelijk, omdat de grootmachten geen oorlog kunnen beginnen zonder de vernieti ging over zichzelf uit te roepen. De heer Ruigers bepleitte een door braak van de grenzen van de natio nale staat. Wij moeten het politiek nationalisme vernietigen, dat als een muur staat tussen de mens en zijn toekomst. Op deze KWG-zomerconferentie, werd ook nog het woord gevoerd door prof. J. H. Huijts uit Roermond, over het belang van de geestelijke gezond heidszorg en door mr. G, C. J. F. van den Bergh, over de taak van de over heid bij de cultuurspreiding. (Van een onzer verslaggevers) De 65-jarige mevrouw G. H. van Andcl-Scheurwater uit Gorkum is zaterdag na een aanrijding in Putten onwel geworden en overleden. Haar man is met een shock opgenomen In een ziekenhuis te Gorkum. De bestuurder van de bestelwagen waarin het echtpaar meereed, de Gorkumer B. V., liep geen verwon dingen op. De bestelauto moest op de Dorpsstraat in Putten uitwijken voor de bromfietser L. L., die plotse ling slipte en. over het wegdek gleed. De auto botste tegen een boom. Mevrouw Van Andel stierf tijdens het verhoor van de politie. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwartebroek: C. van Bart (Ter Aar). Baptisten gemeenten: Beroepen te Noord-Bergen, Th. van der Laan (Coevorden). VAN A .„V optimistisch (Van een onzer verslaggevers) Een zware gasexplosie en een felle uitslaande brand hebben zondagmid dag de Plcsman-apotheek aan die Johan Huizingalaan In Amsterdam verwoest. Twee bewoners van hulzen boven de apotheek, die op het irio ment van de ontploffing In de gang naast de whikelrumite stonden, He pen verwondingen op. Het zijn de heren A, H. G. van Angelbeek en J. Anthonissen. Zij moesten ter verpleging in het Bin nengasthuis worden opgenomen. Van een modezaak naast de apo theek sneuvelde de etalageruit, waar door schade aan de uitgestalde ar tikelen ontstond. De eigenaar van de apotheek, de heer J. Samplonlus, die zich op het moment van de ontploffing in zijn zaak bevond, bleef ongedeerd. Van de woningen boven de apotheek barstten alle ramen; er ontstond lichte brandschade. Vermoedelijk is een breuk in de gasleiding door verzakking b(j de buitenmuur van het pand de oorzaak van de explosie. De schade wordt door de heer Samplonius geschat op ƒ60.000. Dat een ontploffing een onbe rekenbaar ding is, blijkt wel uit het feit, dat een bovenwoning naast de ontplofte apotheek geheel zwart is geworden van binnen, zonder dat er echter verdere schade is ontstaan. In de ijskast van deze woning waren twee gebakjes. Zon der dat de deur van de ijskast open is geweest, waren ook deze gebakjes geheel zwart. Een ver klaring hiervoor heeft nog nie mand kunnen geven. (Van een onzer verslaggevers) Tintelend van enthousiasme heb ben 1400 kinderen tussen 6 en 14 jaar gisteren op de Paasheuvel in Vier houten deelgenomen aan de tweede Nationale Jeugddag van de Neder landse Culturele Sportbond. Op de 35ste verjaardag van de NCS waren meer deelnemers dan ooit naar de rustieke plaats op de Veluwe ge komen. De meesten kwamen uit het westen van het land. Zo trokken uit Rotterdam en omgeving 600 kinde ren naar de Paasheuvel, Maar ook uit Amsterdam, Haarlem, IJmuiden, Arnhem en Enschede waren groepen gekomen. Het weer hield zich opmerkelijk goed, zodat het programma van se cretaresse Tineke Bengelink (23) tonder haperingen kon worden afge werkt. Het Centraal Jeugdbestuur van de NCS ondervond ook gisteren veel steun van de jongens en meisjes, die in de afgelopen jaren de Bondskader- cursus hebben gevolgd. Er waren er 49 beschikbaar om. samen met ruim 100 leiders en leidsters, die met de troepen meekwamen, voor een per fecte organisatie te zorgen. Twee verrassingen markeerden het programma. De bekende Volkshoge- ichooldocent Wout Meyer uit Bergen leidde het volksdansen en het Suri naams Orkest Guyana zorgde voor een muzikaal slotvuurwerk in het grote openluchttheater. Daarvoor badden de kinderen aan volksspelen en opdrachttochten deelgenomen. Voorzitter D. van Lieshout zei ons, lat het Centraal Jeugdbestuur plan nen heeft om een Jeugddag voor de longeren van 15 tot 23 jaar te orga niseren. Albert Hcijn heeft B. en W. van Middelburg laten weten dat haar winkels in deze slad tijdens de ver plichte vakantiesluiting deze week geopend zuilen blijven. Dit op ju ridische gronden. De directie van AH meent dat de Middelburgse regeling niet bindend is omdat het rooster van de vakan.tiesluitingen niet tijdig was vastgesteld door B. en W. Een aantal Middelburgse kruide niers heeft AH in kort geding ge dagvaard voor de president van de Arrondissementsrechtbank te Mid delburg. Het kort geding is vanmid dag om half vier. Men vordert dat de president sluiting van de AH-filialen gelast. Zondagmiddag fs uit de Ooster- haven te Medemblik het lijkje opge haald van de sinds dinsdagavond vermiste zesjarige Jerry Singer. De politie en anderen hadden de bele week naar het jongetje gezocht sn gedregd, waarbij ook gebruik is gemaakt van de bekende politiehond CflS, Een explosie, waardoor twee men- volgende brand tn de 'Plesman-apo- de Amsterdamse tuinstad Slotervn&v* «en werden gewond en een daarop- theek' op de Johan Huizingalaan in heeft grote schade aangericht.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1