Voorstel minister: Méér vakantie voor ambtenaren I Maatschappij voor Diergeneeskunde nu Roofdierenmest schadelijk wild af Gevluchte rendieren na een nacht terug Houthakkers graven gevaarlijke schat op Marijnen: Boeren, let op kwaliteit Damescomité wil helpen Gastvrijheid misbruikt Rustig weer Felle brand maakt gezinnen dakloos Dode bi j botsing in Moordrecht Toxopeus sluit kamerzitting Van Gogh goed? ELEKTRICITEIT NA 83 JAAR i - 6 li Sof tenon-baby's Lijkje vierjarige jongen gevonden Vreemde vondst in Heilendoorn Dode in Tilburg Oriëntatie Vergissing Friese gedeputeerde Gerbrandy opvolger van v. d. Wetering? HET VEUE VOLK DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 PAGINA 3 vervetai inkél sterk... prachtig Bedachtzaam Niet tegelijk Trek u terug in de beslotenheid van de slaap op een CVan een onzer verslaggevers) ^MMster Toxopeusheeft b« het georganiseerd overleg voorstellen inge diend om de vakantie van de ambtenaren te verlengen met een of twee dagen. Bovendien wordt het aantal snipperdagen van een op twee gebracht. De 83-jarige heer Y. Loen- dersloot in Moordrecht heeft dezer dagen voor het eerst in zijn leven kennis genaakt met de zegeningen van het elektrisch licht. De man die van zijn der tiende laar af in hetzelfde huis in Moordrecht heeft ge woond, moest dit verlaten, omdat het onbewoonbaar werd verklaard. Voor verwarming en verlichting gebruikte hij hier petroleum. In zijn nieu we huls was elektrisch licht. Men moest de man leren hoe ermee om te gaan. AMSTERDAM (ANP) Vier Neder landse vrouwen hebben een oproep gedaan tot steun aan de Nederlandse slachtoffers van thalidomide-prepa- raten, zgn. softenon-baby's. Meer dan twintig kinderen van wie de moeders het betreuren, in goed vertrouwen op de medische wetenschap, dit 'bal- merende slaapmiddel' te hebben ge bruikt. Het zijn mevr. A. Romme-Wieg man, Bloemendaal (echtgenote van het lid van, de Raad van State prof. Romme), mevr. L. Loeff-Bongaerts, Vught (echtgenote van de oud-burge meester van Den Bosch), mevr. R. Witteveen-Hiemstra, Bolsward (ere voorzitster van de Ka tholieke Neder landse Boerinnenbond), en mej. An nie Kessel, Tilburg (presidente van de Katholieke Arbeidersvrouwenorga- nisatie) Op grond van deze oproep is in overleg met enkele bevoegde autori teiten en met de Nederlandse Cen trale Vereniging voor Gebrekkigen- hulp besloten, een geldinzameling te houden onder de titel 'Help die kin deren', ten bate van de slachtoffers van een kalmerend middel dat ach teraf ondeugdelijk bleek. In hun oproep zeggen de initiatief neemsters o.m.: 'Een- onschuldig lijkend slaapmiddel dat het leven misvormt, is binnengeslopen in onze huiskamers.Hetvreselijkste dateen moeder kan overkomen, te weten, dat het nieuwe leven, gedragen onder haar hart, onvolmaakt, misvormd, aangetast; ter Wereld' zal komen, dat Js gebeurd in Nederland, Twintig tot dertig maal, als gevolg van een 'lek' ergens in de goed geoliede maat schappelijke machinerie. Onherstel baar. Wij hadden er niet op gerekend. Het had ons allen kunnen over komen.' Aanvankelijk varieerden de vakan ties van de ambtenaren van 15 tot 24 werkdagen naar gelang van de hoogte die men op de ambtelijke ladder had bereikt. Deze vakanties hadden dus een duur van 2% tot 4 j weken. Na de invoering van de vijfdaagse werkweek heeft de regering het aan- lal vakantie-w eken gelijk willen j houden en daartoe is het aantal vakantie-dagen verminderd. De vier gToepen, waarin de ambtenaren voor de vakantieregeling zijn ver deeld, kregen respectievelijk 13, 15, j 17 en 20 dagen vakantie. j Dit is bij de ambtenaren en hun i organisaties op groot verzet gestuit, j temeer omdat deze toch al van me- ning waren dat de vakantieperioden uitgebreid behoorden te worden. De minister doet nu het voorstel het aantal vakantiedagen te brengen op 14, 16, 18 en 22 dagen. Bovendien zal het aantal snipperdagen van een op twee worden gebracht. De ambte naren kunnen een van deze dagen nemen op Goede Vrijdag, of Maria Hemelvaart en de andere dag wordt door de minister aangewezen. Indien nu, wat verwacht,mag wor den, de minister er mee akkoord gaat dat de andere snipperdag aan de va kantiedagen wordt gehecht, za>I de laagste en grootste groep ambtenaren toch weer vijftien dagen (maar nu drie weken) vakantie hebben, zij het langs een omweg. Bovendien zullen de ambtenaren die 45 jaar zijn twee dagen en zij die 55 jaar zijn vier dagen extra verlof krijgen. Voorheen was het extraver lof gebonden aan het aantal dienst jaren. De centrales van ambtenaren hebben al geruime tijd ^geleden op sociale overwegingen aangedrongen op een regeling als thans wordt voor gesteld het ligt tevens in het voor nemen dit jaar de overheidsinstel lingen op maandag 24 en 31 decem ber te sluiten zonder dat deze da gen behoeven te worden ingehaald. De voorstellen van de minister zullen in de vergadering van het G.O. van 27 september worden be handeld. (Van een onzer verslaggevers) Een felle brand heeft woensdagmid dag in de buurtschap Noord bij Hoo- geveen drie gezinnen, te zanren zestien personen, dakloos gemaakt. Een oud huizenblok brandde geheel uit. AI1< goederen in de woning en een bedrag van in totaal f 5009 verbrandden. Een brandende Ieren jas waarin 1000 zal is door een brandweerman waar schijnlijk in het kanaal voor de 'huizen geworpen. Zes kippen en een konijn kwamen in de vlammen om. De gezinnen is deze gemeentewoningen, R. Hendrik- sen met drie kinderen. H. Mulderl; met vijf kinderen en J. Tromp me) twee kinderen zijn tegen brand ver zekerd. De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad. Joost de Blank, heeft trombose in de hersenen gehad. Hij moet twee maanden rust nemen. De Blank zal waarschijnlijk volgende week naar Europa vertrekken. De ziekte wordt geweten aan overver moeidheid. De directeur van het Bureau van de Rijksdienst voor het Natio nale Plan, mr. J. Vink, is benoemd tot honorary treasurer van de Inter national Federation for Housing and Planning ais' opvolger van Sir Fre deric J. Osbom. (Van een speciale correspondent) De in eesi IVeens café gearresteer de 32-jarige Nederlandse huwelijks- zwendelaar .vader van vjjf kinderen, die aan achttien dames trouwbeloften* heeft gedaan, blijkt enkele dagen gastvrijheid te hebben genoten bij de ouders van een meisje dat hij ƒ6000 afhandig maakte. Hij maakte met dit meisje kennis in Australië. Nadat hy al haar spaar centjes in de wacht had gesleept, ver telde hij dat hy naar Duitsland moest om zjjn tijd als militair uit te dienen. Het meisje slikte dit verhaal voor zoete koek. Zij bracht haar .aan staande' zelfs naar de boot. De Nederlander ging echter in het geheel niet naar Duitsland. Hy reis de naar de Oostenrijkse stad Graz, waar hij de ouders van het meisje opzocht, zich voorstellende als hun tekomstige schoonzoon. De ouders nodigden hem uit bij hen te logeren. Zij gaven H. gëregeld geld. Toen er ook bij de ouders niets meer te halen viel, vertrok hy met de noorderzon. Het gastvrye echtpaar reeg na enige tyd argwaan, Zy openden een koffer die de Nederlander had achtergelaten. In deze koffer ontdek ten zy tot hun ontsteltenis stapels brieven die volstonden met trouwbe loften aan andere vrouwen. Toen de politie de verdachte ar resteerde, vond zy in zyn bagage een tweede, eveneens omvangrijke hoe veelheid correspondentie met trouw lustige dames. Aan de 100-jarige Maatschappij voor Diergeneeskunde' is het predikaat koninklijk toegekend. De commissa ris van de Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lijnden van Sandenburg, maakte dit gistermiddag in een plechtige bijeen komst in de Domkerk te Utrecht be kend. De minister van Landbouw en Vis serij, V. Marijnen, de eerste die de Maatschappij met de onderscheiding feliciteerde, bracht de dank van de regering over voor al hetgeen in het beiang van de volksgezondheid is gedaan. Eerder op de dag opende Utrechts burgemeester jlir. mr. C. J, A. de Ranitz een tentoonstelling Het dier in de kunst. Op een tweede expositie in Utrecht is de ontwikkeling van de dierchirurgie te zien. Vanmorgen heeft de maatschappij zeven ereleden en corresponderende (buitenlandse) ereleden' benoemd. Het zijn prof. dr. L. de Blieck te Zeist, oud-hoogleraar der diergenees kundige faculteit, W. ten Hoopen te Lochem. oud-veterinair inspecteur van de volksgezondheid, prof. dr. J. A. Beyers te Doom. oud-hoogle raar der diergeneeskundige faculteit, J. Kranenburg te Uithoorn, dieren arts, D. Hendrikse te Gorkum, die renarts. prof. dr. F. C. van der Kaay te De Bilt. hoogleraar der diergenees kundige faculteit en J. M. van den Bom te 's-Gravenhage, uirecteur van de veeartsenkundige dienst en vete rinair hoofdinspecteur van de volks gezondheid. De corresponderende leden zijn: dr. A. Deberdt te Brussel, voorzitter van de Belgische dierenartsenvereni ging, mr. A. M. Beynon te Londen, president van de British veterinary association en dr. M. Quentin te Pa rijs, president van het Syndicat na tionale des véterinaires. Bovendien zyn zeven gouden Van Esveld-me- d&illes uitgereikt aan dr. H. S. Fren- kel, dr. J. Grashuis, prof. dr. C. Ko mijn. prof. dr. L. Seekles, dr. B. Sto- nebrink. dr. J. W. Thijn en prof dr. J. D. Verlinde. Advertentie f JU. (Van een onzer verslaggevers) Op onverklaarbare wijze is woens dagmiddag omstreeks drie uur op de provinciale weg onder Moordrecht een personenwagen met drie Rotter dammers tegen de achterzyde van een langs de weg geparkeerde vracht wagen gebotst. Mevrouw M. Valentyn-Lamens. die op de achterbank zat, werd uit de auto geslingerd. Zij kwam met haar hoofd tegen het wegdek terecht en overleed kort na aankomst in het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda. Haar echtgenoot, de heer C. Valen- tyn, die naast de bestuurder zat, liep een zware hersenschudding op. De heer J. van Nieuwenhuizen, die de auto bestuurde, brak een pols. De wagen werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Beide overlevenden zijn in het Van Iterson-ziekenhuis opgenomen. ,jZoudt u me misschien wat mest vanxeen leeuw of tijger kunnen leve ren." De heer Ouwehand, de directeur van het Rhe- nense dierenpark, wist niet wat hij ervan den ken moest, toen hij deze week werd opgebeld door een boer in de Betuwe, die vroeg of het dieren park hem aan mest van een leeuw of tijger zou kunnen helpen. „Ik heb die mest nodig om daarmee de reeën van mün land te verdrijven," vertelde de boer. Was het een absurd plan of zou die maatrege Inder daad succes hebben? ir Na informatie by het ITBON (het Instituut voor Toegepast Biologisch On derzoek in de Natuur) in Arnhem werd ons het vol gende meegedeeld: Vorig jaar hebben wij voor het eerst proeven ge nomen met deze methode om voor de landbouw scha delijk wild te verjagen. Wij hadden gelezen dat in Afrika sommige dieren niet alleen voor de lucht, van roofdieren uit de weg gaan, maar ook voor roof dierenmest. We waren benieuwd of ook in Nederland herten en reeën misschien een aan geboren angst zouden heb ben voor deze lucht. Daar om hebben we toen een mengsel gemaakt van de mest van verschillende grote roofdieren, van leeu wen, tygers en beren. Die mest, hebben we in jute zakjes opgehangen op de wissels (de regelmatig door het wilt. belopen paadjes) var, herten, reeën hazen en konijnen. Min of meer tot onze verrassing hadden -ve daarmee succes. De dieren waren nadien in geen velden of wegen meer te zien. Het resultaat was zo goed, dat deze zomer ver schillende jachtopzieners zich tot ons hebben ge wend. Ook zy wilden met de mest gaan experimente ren. Het ITBON, dat totnog toe met andere reukstoffen, meestal chemische, heeft gewerkt, heeft over de nieuwe metho nog niets gepubliceerd. Kennelijk hebben som mige boeren er echter „de lucht' van gekregen. Van daar het telefoontje aan Ouwehand. Dat was dus helemaal niet zo gek als men aanvankelijk dacht. Wel vreemd is en bhjft, dat Nederlandse dieren in stinctmatig op de lucht van Afrikaanse roofdieren rea geren. Onzlnkbaar is volgens de Deen Ar- ne Bak Sorensen een door hem ont worpen reddingsboot. Hij heeft de hoot, die er uitziet als een reusach tige boei en plaats biedt aan 35 per sonen, gedemonstreerd op een tocht van Odense in Midden-Denemarken naar de haven van Kopenhagen. Bij schipbreuk zal de boot, die de naam 'The Hard Way' draagt vol gens Sorensen op het zeeoppervlak blijven drijven. U ziet hier de boot van buiten en van binnen. Vijf rendieren, gisteren ontsnapt uit een veehal in Zelderheide bij Ottersum, zijn terecht. Ze graasden op een weilandje in Zeider, vlak bij de Duitse grens, waar zij gistermiddag werden ontdekt. De twaalf rendieren, die uit Lapland via Schiphol werden aangevoerd om een rol te spelen in een Nederlandse reclamefilm, zijn thans weer bijeen in hun quarantaine-verblijf. De Laplander Nils Fjellgren, die de dieren verzorgt, heeft zich over de vlucht geen moment zorgen gemaakt. „Hun leider, een prachtige witte ren dierkoe, was er niet by. Dan gaan die dieren nooit ver weg." zei hij. Rustig zat Nils Fjellgren gister avond met zijn charmante Zweedse tolk Barbro Tellberg aan het diner in hotel De Kroon in Gennep. Hij keek niet eens op. toen de radio- nieuwsdienst zijn naam en de ont snapping van de vijf rendieren meld de. Barbro, die al zestien jaar in Ne derland woont en het van manne quin tot tolk bracht, zei minzaam: 'Het is een heel rustige man. De Lappen zijn trouwens een rustig volk. Ze laten nooit merken, wat er in hen omgaat' Barbro kan dat weten. Zij is in Gallivare boven de poolcirkel gebo ren inhet land van de Lappen. Nil-, komt uit Fun^daVm. 50 tot 60 Kilometer boven de poolcirkel. 'Ik ben eigenaar van een 20 tot 25 rendieren, waarmee Ik zomers door het land trek,' zei hij bedachtzaam. 'Vermenig vuldig dat aantal maar met twintig.' zei Barbro. 'Lappen vertellen nooit hoeveel rendieren zij bezitten.' De rendieren zijn niet alle vijf te gelijk ontvlucht. 'Eén rendier is blijkbaar zenuwachtig geworden. De stal is aan één kant afgesloten door palen. Het beest heeft zich daar door heen gewrongen,' vertelde boer G. Jansen, gastheer van de dieren op de Blesterfeld. Hoe het Nils bevalt? 'Hij laat zich er niet over uit." Op de vraag, hoe hij het Hollandse eten vindt, ant woordde hij diplomatiek: 'Ik heb ge noeg gegeten.' Vandaag gaat hij de dieren tem men. 'Het zijn jonge wilde dieren.' zei Barbro. 'Ik mag hem bij het tem men helpen.' ARNHEM (ANP) De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, zal zich zaterdagmiddag in een statiekoets naar het Binnenhof begeven om in naam der Koningin om 15.00 uur in de verenigde verga dering der Eerste en Tweede Kamer de huidige zitting te sluiten. Tijdens de ritten van en naar het Binnenhof zal een ere-escorte te paard van de rijkspolitie in ceremo nieel tenue onder commando van majoor jonkheer B. W. F. de Beaufort de minister vergezellen. Voor en achter de koets zullen een peloton van elk 25 man rijden. Op het Bin nenhof zal de luitenant P, J. Leers een erewacht van twee peletons van de opleidingsschool van het korps rykspolitie met de kapel en de drum band van de rijkspolitie comman deren. De kapel wordt gedirigeerd door kapitein Hogervorst. By aankomst zal de minister de erewacht, kapel en drumband inspecteren. (Van een onzer verslaggevers) In de Dokhaven te Rotterdam is vanmorgen het stoffelijk overschot gevonden van de vierjarige Teunis Driesse uit de Prins Alexanderstraat te Rotterdam. Het jongetje was op dinsdag 28 augustus by het spelen by het Ant werpse Hoofd te water geraakt en verdronken. Veelvuldig dreggen en zoeken naar het lijkje was tot dus ver tevergeefs geweest. (Van een onzer verslaggevers) Arbeiders die bij de katho lieke kerk van Haarle (gem. Heilendoorn) een boom rooi den, groeven dicht bij de stronk een wonderlijke maar gevaarlijke schat op. Tussen de wortels lagen 129 ampullen en enkele glazen buisjes met pastilles. De opschriften, die nauwelijks meer leesbaar wa ren, deden het vermoeden rij zen dat de inhoud bestond uit morfine, coffeïne en atropine, drie verdovende middelen. De houthakkers waarschuwden de politie. Door middel van een geluids wagen werd de bevolking van de vreemde vondst op de hoogte ge bracht en werd men verzocht am pullen. die eventueel nog aan het licht zouden komen, direct in te le veren. Ook de schoolkinderen werden gewaarschuwd. De gevaarlijke vondst is ter nade re identificatie aan drs. Meinhardt. apotheker te Nijverdal gezonden. Op last van de officier van Justitie te Zwolle zullen de ampullen ter hand worden gesteld van de farmaceutisch inspecteur voor de volksgezondheid te Zwolle. Men vermoedt dat de flesjes afkom stig zijn uit een Duits veldhospitaal, dat tijdens de Canadese doorbraak naar de iJsel in april 1945 bij Haarle gevestigd was. ARNHEM (ANP) Een felle uit slaande braad heeft gisteravond de grote voorraadschuur van het broe dershuis St.'-Joseph, aan de Johanna- weg op de grens van Arnhem en Oos terbeek, in de as gelegd. De gehele opbrengst van 30 hecta re land, hooi en een aantal werktui gen, waaronder een maaidorser van ƒ30.000, zijn verloren gegaan. TILBURG (ANP) De 25-jarige H. Staps uit Tilburg, is vanmorgen in het ziekenhuis te Tilburg over leden aan de gevolgen van een ver keersongeval, dat hem woensdagmid dag was overkomen. Hy kwam op een kruispunt In Tilburg in botsing met een wielrijder, waardoor hy kwam te vallen en een schedelbasisfractuur opliep. De wielrijder werd licht ge wond. De heer Staps was gehuwd. (Van onze weerkundige medewerker) Rustig, vry zonnig cn droog weer zjjn de vooruitzichten voor de nabije toekomst. Dit betere weer is te dan ken aan een uit het westen komend hogedrukgebied. Dit maximum: met. al enigszins herfstachtige karaktertrekken, be weegt van de Britse eilanden naar onze omgeving. Het centrum wordt omstreeks middernacht boven België verwacht. Afgezien van een enkel plaatselijk buitje gaat het regen tegen en bevor dert het in toenemende mate de zon- neschün. Het is een vry koud hoge drukgebied, met vooral 's nachts lage m Inimumleinperaiuren. Tegen het weekeinde wordt een zui- deiyke wind verwacht. In Duitsland werd het gisteren nog 26 tot 27 gra den, in Belgrado 33 en Madrid 36 gra den Celsius. Stockholm was met ne gen graden een van de koudste ste den van Europa. Afet twee maal achttien miljoen J-'T heeft de overheid unieke kunstverzamelingen voor ons land veilig gesteld. Enige jaren geleden gebeurde dat in Botterdam met de collectie-Van Beuningen; dezer dagen is dat gebeurd met de col lectie-Van Gogh in Amsterdam. In Rotterdam was het gevaar acuut, dat de erfgenamen van een prachtige particuliere verzameling de verleiding van verbijsterende sommen uit het buitenland niet zouden kunnen weerstaan. In Am sterdam wisten de eigenaars uiter aard ook wel dat er over de grens aanmerkelijk meer te halen zou zijn, maar leefde, naar het schijn^ sterker de wens de collectie in Nederland te houden. Mogelijk dat dit verschil ook verklaard moet worden uit het feit, dat in het Amsterdamse geval er tussen schilder en tegenwoordige eige naars een hechte familieband bestond en in het Rotterdamse geval er 'slechts' sprake was van een band tussen kunstlievendheid en beleggersinstinct. JAe familie Van Gogh heeft de in ■L' haar bezit zijnde werken van Vincent met zorg bijeengehouden en ter bezichtiging gestold. Haar aanbod om de verzameling aan een daartoe op te richten open baar museum af te staan, past )n deze zorg en verdient grote waar dering. Terecht, heeft de overheid, haar taak als kunstbehoedster verstaande, dit aanbod dankbaar aanvaard. "JAe vijf Papoea's die van Neder- 1J land uit een oriëntatiereis naar Indonesië hebben gemaakt, had den bij hun vertrek al verschil lende plagerijen van officiële Ne derlandse kant te verduren. Wij kunnen er nog enig begrip voor opbrengen dat Den Haag de vijf in de delicate situatie van enige maanden geleden géén goe de reis kwam toewensen. Nu ech ter ontmoeten ze dezelfde plage rijen weer bij hun terugkeer terwijl het nut van hun bezoek door de omstandigheden zelf is bewezen. TV/e zullen alle plagerijen hier vv maar niet verder nagaan. De Papoea's hebben zich in Indonesië kunnen oriënteren. Ze hebben hun. oriëntatie nu ook in Nederland voltooid. In een bepaald korzelig, ambtelijk milieu tenminste T)e voetbalwedstryd Denemar- kenNederland zal niet op het televisiescherm komen omdat de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond dat niet wii. Waarom niet? Omdat dezelfde avond Jong- Oranje in Veendam speelt. En een TV-uitzer.ding van Denemarken Nederland zou de toeloop van publiek naar Veendam kunnen verminderen. Als de KNVB meent de voetbal sport te dienen met dit soort dwingelandijtj es vergist hij zich. Zelfs de TV-kijkers in Veendam zullen niet dankbaar zijn voor het feit dat zij niet kunnen kiezen tussen het zelf zien spelen van Jong-Oranje en het op het scherm volgen van DenemarkenNeder land. (Van onze landbouwredacteur) Minister V. G. M. Maryncn (van Landbouw) heeft vandaag in Am sterdam een beroep gedaan op de boeren om toch vooral veel aan dacht aan de kwaliteit van hun pro- duklen te besteden. Vergroting van de agrarische afzet is volgens de mi nister alleen maar mogelijk na een strijd om de frank, de mark, de gul den, de lire van de Europese verbrui ker. „We staan", zei minister Marijnen, „voor het probleem om voor de snel stijgende produktie een afzet tegen redéiyke prijzen te vinden. In onze Westerse wereld zien we dat de toe passing van technische verbeteringen in de landbouw veelal leidt tot een stijgende produktie en dat die sta ging vaak zo groot- is dat een ren dabele afzet niet mogelijk is of wel in gevaar komt". De minister, die sprak op het Euro pese congres van de mengvoeder- fabrikanten. betoogde dat de ge meenschappelijke markt de nu op gang zijnde ontwikkelingen in de landbouw nog zal versterken, „Het streven naar een zo rationeel moge lijke produktie en het verzekeren van een redelijke levensstandaard aan de agrarische bevolking houdt echter het gevaar in dat er een overproduktie ontstaat", zei hy. Drie maatregelen noemde de mi nister die naar zijn mening verbete ring zouden kunnen brengen: een zo efficiënt mogelijke produk tie met een streven naar specialisa tie; een hoog opgevoerde kwaliteit en „presentatie", waarbij wetenschappe lijk onderzoek van de afzetmogeiyk- heden aanbeveling verdient, en een zo goed mogciyk georganiseer de afzet tegen constante prijzen. Vonder aanwijsbare oorzaak is J prof. I. A. Diepenhorst in Trouw op minister Beerman los getrokken. Prof. Diepenhorst con stateert dat er zo weinig op net departement van Justitie gebeurt. Er moet krachtiger en voortva render worden opgetreden! De oogst is tot nu toe schamel. Prof. Diepenhorst zal zich niet verbeelden iets nieuws gezegd te hebben. Dat alle vaart er bij Jus titie uit is, weet iedereen. Waar om zegt hij het dan? Om erop aan te dringen dat er het laatste jaar van deze regering nog wel iets zal gebeuren, opdat 'ten slotte nog het 'eind goed, ai goed' zal kunnen klinken.' Wij herinneren ons niet dat een minister voor het laatste jaar van zijn vierjarige ambtsperiode door vooraanstaande politieke geest verwanten zo nadrukkelijk is aan gespoord eens wat te doen! Wat zal er allemaal op het terrein van justitie in de Troonrede worden aangekondigd? (Van onze parlementsredactie) De Friese gedeputeerde H. M. Ger brandy zal het eerst In aanmerking komen voor benoeming tót lid van de Tweede Kamer in de plaats van wijlen de heer F. H. van de Wetering. Mocht de heer Gerbrandy "evenals een vorige keer weer bedanken dan komen staatsraad Helders en staats secretaris Calmeijer aan de beurt. Van beiden kan worden aangenomen, dat zij eveneens de voorkeur zullen geven aan .hun huidige functies. Daarna zal de heer W. Veldsink te Ommen in aanmerking komen. De heer Veldsink is directeur van een christelijke lagere landbouwschool. Advertentie I.M. MET ALLE COMFORT

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1