Zal scheepsbouw zonder averij stormen doorstaan? ZWIJGKARTEL o- Hartekreet Verolme: uitlating van aan sombere de of teken Prestat Haagse rechtbank wijst vordering af Ideale woningen in RAI Voorwielaandrijvingen motor in V-vorm FORDS grote nieuws: e middenklasser Hét Vrije W ^€4 Volk Eis tegen gem. Noordwijk Almelo wil optreden tegen bromnozems Schok Dierbaar nieuws Toezicht VRIJE VOLK ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1962 PAGINA 3 Mts (Van onze soc.-econ. redactie) De noodklok luidt voor de Nederlandse reders en de Nederlandse sclieepsbou- komende jaren brengen wers, de zeven vette jaren zijn voorbij.' Dit heeft Verolme, de onstuimige scheeps bouwer van de naoorlogse jaren, bij de tewaterlating van een vrachtschip uitge- VV *vV roepen. Is het een noodklok voor de Nederlandse scheepvaartwereld, of moet het veeleer worden gezien als het alarmsignaal van een van Verolmes al meer dan een jaar leeg staande grote hellingen,' vroeg een oude, gevestigde Rotterdamse houwer zich af. De toestand in de scheepsbouw is op dit moment allerminst rooskleurig, gaf hij grif toe, maar onze weerstand is veel groter dan die van Verolme. In tweeërlei opzicht. De vette jaren, waarvan Verolme sprak, hebben ons in staat gesteld niet alleen zoals hij grote investeringen te verrichten in nieuwbouw, die de Nederlandse werven tot de modernste van de "wereld maken. Zij hebben het ons voorts mogelijk gemaakt grote reserves aan kasmiddelen te verwerven, die bij tegenslag van veel grotere waarde zijn dan leegstaande nieuwe investeringen. VOORZICHTIG AFREMMING GERECHTVAARDIGD Waneer ontsna-pte olifanten de straten vullen en de kranten, en tijgers zich in tuintjes zonnen zeggen de mensen, die met name het circus dienen met reclame: Ziezoj 't seizoen is weer begonnen. J Elegant koetswerk Ietwat onrustig In de Nederlandse Industrie ken nen we reeds vele kartels. Sinds enkele dagen hebben we kennis ge maakt met een nieuw kartel. Be scheepsbouwer Verolme, een outsider in zijn vak, heeft een noodkreet la ten horen. Bij onze pogingen, ook in het belang van onze duizenden bij de scheepsbouw betrokken lezers het standpunt van andere scheepsbou wers te vernemen, stuitten wij op een merkwaardige solidariteit. Individuele bouwers, directeuren van wereldwerven verklaarden zich niet in staat een oordeel uit te spre ken over de situatie in de scheeps bouw en wensten dit aan hun centrale Instantie over te laten. De directeur van deze in Den Haag gevestigde centrale instantie liet via zijn secretaresse weten, dat de Neder landse scheepsbouwers in prin cipe geen inlichtingen aan de pers verstrekken. Het is ons weliswaar gelukt hier en daar dit zwijgkartel te doorbreken. maar wij willen niettemin onze ern stige ongerustheid er over uitspreken, dat de verantwoordelijke mensen in een van de grootste industrietakken in ons land niet bereid of in staat zijn de pers desgevraagd commentaar te geven op de voor de duizenden be trokkenen alarmerende verklaringen over de situatie in de scheepsbouw. C. VEROLME maatgevend? der in trek komt en zou wel eens meer dan het optreden van een Verol me de oorzaak van onderbezeUin'gs- verliezen kunnen zijn. Nu nog grote activiteit op deze scheepswerf. Maar wat zullen de Bovendien, zo voegde deze scheeps bouwer eraan toe, wij zijn nu reeds veel minder eenzijdig georiënteerd dan Verolme. Die spreekt over de noodzaak van spreiding van werk zaamheden en minder eenzijdige oriëntering op nieuwbouw. Dat mag dan voor hém opgaan, het grootste deel van de Nederlandse scheepsbou wers zit allerminst op een zinkend schip. Onze grote bracht en in de we- (Van "een onzer verslaggevers) De president van de Haagse recht bank heeft de vordering van mevr. Richters-Wolvius tegen de gemeente Noordwijk over het parkeerterrein dat voor haar huis is aangelegd, af gewezen. Zij meende dat zij volgens een erf dienstbaarheid uit 1S06 recht te heb ben op een vrij en ongehinderd uit zicht. De president van de rechtbank wees haar eis om het parkeerterrein te verwijderen en en stop of wacht- verbod op de boulevard voor haar huis in te voeren van de hand. Hij overwoog dat de erfdienstbaar heid zich niet uitstrekte tot de bou levard. Ook was naar zijn mening de situatie ter plaatse sinds 1906 zo sterk gewijzigd, dat de eis tegen het algemeen belang gericht is. (Van een onzer verslaggevers) Als de overlast van de bromno zems in Almelo blijft aanhouden, overweegt burgemeester rar, J. M. Ravesloot de VVicrdensestraat en de Grotestraat op bepaalde uren voor de bromfietsen af te sluiten. Dit deelde de heer Ravesloot vrij dagavond op de raadsvergadering mee. Hij maakte de Almelose politie een compliment over haar optreden en zei niet te zullen schromen in de toekomst nog strengere maatrege len te nemen. In het begin van deze week werden elf knapen die zich aan verschil lende baldadigheden hadden schuldig gemaakt, voor een tijdje op het po- litebureau ingesloten. reld een evenzeer erkende kwaliteit als onze reputatie als efficiënte nieuwbouwers zit nu in onze repa ratiecapaciteit. Niet ontkend kan worden, dat men in'scheepsbouwkringen, met name in Rotterdamse, allerminst gelukkig is met het optreden van Verolme. Zijn snelle opkomst, zijn successen bij het verwerven van grote buitenlandse or ders heeft jaloezie bij de traditionele bouwers opgewekt zeggen zijn bewon deraars. Verolme heeft geprofiteerd van een markt die in het begin van de vijftiger jaren in een uitgesproken haussestemming verkeerde. Hij is een scheepsbouwer die wel met vloed maar niet met eb rekening houdt is de opmerking die men bin nenskamers van gevestigde bouwers kan horen. H;j, maar niet de hele Nederlandse scheepsbouw schreeuwt om regeringshulp op een toon alsof de hele Nederlandse scheepsbouw is vastgelopen. Wij hebben reële re serves om ons drijvende te houden tot het getij gekeerd is. En feller wordt hun verwijt als zij Verolme horen zeggen dat zijn concern dat in enkele jaren van een klein bedrijf uitgroeide tot een van de grootste werfcombinaties in de wereld niet mee schuldig is aan de overcapaciteit in de wereld. Aan één ding achten zij Verolme in elk geval wel mee schuldig; Het feit namelijk dat de werven ln het gebied van de Nieuwe Waterweg eer der verliezen zullen lijden als gevolg van onderbezetting met personeel dan als gevolg van gebrek aan opdrachten - Men is voorzichtig ln zijn voorspel lingen in kringen van de Nederlandse scheepsbouwers. Het merendeel van de Nederlandse werven is echter nog behoorlijk van opdrachten voorzien en ziet kans als totaliteit winstgevend te blijven werken, al worden dan ook w-el verlies gevende orders geaccep teerd. Voor buitenstaanders is het moei lijk de positie van de Nederlandse scheepsbouw in een wereldscheeps- bouw, die stellig in een malaisetoe- stand verkeert, te beoordelen. De scheepvaart maakt al zes jaar een depressie door. maar niettemin staat er over de hele wereld een groot aantal schepen op stapel en gaat men door met nieuwe opdrach ten te geven. Nieuwbouw, bouwen van grotere en snellere, meer efficiënte ook wat hun beladlngsmogeiijkheden betreft schepen, is de enige kans om ons te handhaven zeggen de reders. Bo vendien wensen zij te profiteren van de veel té snelle groei in de scheeps- bouwcapaciteit in de wereld, die ge zien moet worden als de voornaamste oorzaak voor de sterke daling der nieuwbouwprljzen in de laatste jaren. Veel bouwers van schepen verwach ten in de naaste toekomst gunstiger mogelijkheden als gevolg van twee ontwikkelingen. De geringe winstmogelijkheden en in vele gevallen de verlies opleve rende nieuwe orders zullen een sterke afremming van de te snelle naoorlogse expansie in de werfcapa citeit betekenen. Scheepsbouwers, die alleen de haus se van de naoorlogse jaren hebben ge kend en niet de ervaring van de voor oorlogse crisisjaren bezitten, zullen het naar hun mening moeilijk vol kunnen houden. Met een enkele uit zondering zien zij echter, anders dan de nieuwkomer Verolme, dit'gevaar voor de Nederlandse bouwers üi het algemeen gezien niet zo groot. Als een tweede gunstige ontwikke ling verwachten zij in de eerstkomen de jaren een betere aanpassing van de groei van de wereldvloot bij de toeneming van de vraag naar scheeps- ruimte. Tot nu toe liep het aanbod steeds op de groeiende vraag vooruit. Reeds een klein overschot aan scheepsruimte leidt ln deze bijzonder prijsgevoelige markt onmiddellijk tot scherpe prijsdalingen. Verwacht wordt echter, dat zeker in de tweede helft van de zestiger jaren de uitval van schepen zal toer nemen, zodat de nieuwbouw dan in sterkere mate dan thans het geval is voor vervanging en in wat mindere mate voor expansie bestemd zal zijn. De toekomst zal leren, of dit gema tigde optimisme van bouwers met tientallen jaren ervaring meer ge rechtvaardigd is dan het pessimisme, dat Verolme om hulp doet zoeken. Voor de direct erbij betrokkenen, de duizenden arbeiders, die op de Nederlandse werven werken, is het echter wel duidelijk, dat zij een toe komst vol onzekerheid tegemoet varen met de kans op zwaar storm weer en ernstige averij stellig niet uitgesloten. En dat verklaart mis schien ten dele mét andere oorza ken dat de scheepsbouw als werk- gelegenbeidsobject in ons land min- (Van een onzer verslaggeefsters) Van 11 tot en met 21 oktober zal in de RAI te Amsterdam een ten toonstelling worden gehouden die Idee '62 heet en die de bedoeling heeft hulsvrouwen een idee te geven van hoe standaardtypen woningen te verbeteren zijn en hoe zij de nieuwste huishoudelijke apparaten tot hun gemak kunnen hanteren. Het idee voor Idee '62is ontleend aan Ideal Home, een tentoonstelling die jaarlijks te Londen wordt ge houden. Vit de- wijdlopige redevoeringen die de organisatoren gisteren op een persconferentie hebben voorgelezen stippen wij het volgende aan: Idee '62 moet een goede combinatie wor den van voorlichting en presentatie van handel en industrie', zoals de nimmer aflatende beursactiviteit van onze nijvere ondernemers deftig ge noemd werd. In de grote hal van het nieuwe RAI-gebouw zal men vanaf een rui me wandelweg* kunnen kijken naar acht compleet ingerichte woningen, die twee aantwee liggen. Het zijn doorsnee typen van Amsterdamse Rotterdamse en Haagse woningen, alsmede plattelandswoningen. Men ziet ze, ingericht, zoals er twaalf in een dozijn gaan en daarnaast het zelfde type, maar dan door archi tecten verbeterd, met gebruikmaking van de ruimte, van licht en moderne apparatuur. Er komt een lichttunnel, waarin voor alle mogelijke situaties ideeën worden gegeven voor een passende verlichting. De keldertrap komt er net zo goed aan te pas als de huiskamer. Voorts zal men er een modelflat vinden gebouwd en ingericht door jonge architecten, die niet op een dubbeltje hoefden te kijken. Hef Bouwcentrum' zal een voorlichtings stand inrichten en de moeders kun nen hun kinderen tijdelijk kwijt in een fröbelklasje. g°e Fords nieuwe tweedeurs, vier cl-. Under, vljfpersoons, 50 pk Taunus 1200 cc. Jje arrestatie van de hoofdcom- missarissen van politie in Frankfort en Hamburg is een opzienbarende gebeurtenis. Het is een huiveringwekkende weten schap dat op zo hoge posten in het Duitse politie-apparaat men sen kunnen zitten, die van zo gruwelijke misdrijven worden ver dacht als deze beide functionaris sen. Daar staat tegenover dat de arrestatie van deze politieman nen een daad is die respect ver dient. Hoe gemakkelijk zou het niet zijn geweest deze zaak te la ten rusten op grond van de over weging dat het belang van de Duit se Bondsrepubliek niet gediend was met zulke opzienbarende ar restaties. De bevoegde autoritei ten hebben zich door deze overwe ging niet laten lelden. Zij heb ben de moed gehad de vuile was bulten de deur te hangen. Het spreekt vanzelf dat er ln Duitsland onder de mensen van boven de veertig velen rondlopen met boter op hun hoofd. Niet al leen in Duitsland trouwens. Een oorlog biedt ruime gelegenheid om gruwelijke misdrijven te ple gen. Dij alle begrip voor de moeilijk- held om ln West-Duitsland na te gaan hoe functionarissen zich in de oorlog hebben gedra gen er zijn acht miljoen Oost duitsers naar West-Duitsland ge vlucht. het land is verdeeld, de bevolking is door elkaar, geschud is het toch moeilijk te verteren dat op Zulke hoge politieposten mensen kunnen terechtkomen die van zulke ernstige misdrijven worden verdacht. Want over de gevolgen van deze misslagen moet men niet licht denken. Wat een wantrouwen zal er ln een politie korps ontstaan, nu blijkt dat de hoogste functionarissen wellicht de wreedste misdadigers zijn ge- weesf.i En wat yoor terugslag moet dit hebben op het gezag van de politie tegenover de burgerij! Het is duidelijk dat dit wan trouwen er terecht is. En het is beter gerechtvaardigd wantrou wen dan misplaatst vertrouwen te koesteren. Dat neemt niet weg dat een ambtelijk anparaat zonder mini mum aan vertrouwen niet behoor lijk kan werken. En dat verklaart de tegenzin waarmee van deze ar restaties ongetwijfeld zal worden kennis genomen. V_ (Van onze verkeersredacteur) Het reeds grote aantal nieu we typen in de middenklasse van automobielen wordt van daag met één vermeerderd. Het is de met spanning verwachte viercilinder met voorwielaan drijving van de Duitse Fordfa brieken, die lange tijd is aan gekondigd onder de codenaam Cardinal (de naam van een vogeltje: cardinal crista), maar die vandaag in de handel komt onder de vertrouwde betiteling Taunus 12 M. Het belangrijkste nieuws van deze Taunus I2M is: 1. voonvielaandrijvmg (tot nu toe nimmer toegepast bij Ford); 2 vier cilinder motor m v-vorm (tot nu'toe was de V alleen gebruikelijk voor grotere motoren): 3. gesloten koelsysteem zonder ven- tilateur; 4. antivriesvulling slechts om de twee jaar; 5. slechts twee smeerpunten; 6. olieverversen om de 10.000 kilo meter, dus voor de meeste gebruikers niet meer dan tweemaal per jaar. Als zevende punt kan men aan deze zes dan nog toevoegen: de prijs. Een prijs, die in Duitsland voor de vol ledig uitgeruste vierversnellingswagen niet meer dan 5330 mark zal bedra gen. Voor Nederland is nog geen tarief bekend, maar op basis van het Duitse mag men verwachten dat de wagen ƒ5600 a 5700 gaat kosten, wat een bijzonder laag bedrag is. Het bekendmaken van deze prijs was wel de grootste verrassing die de Duitse Fordmaatschappij de interna tionale persvertegenwoordigers heeft bereid, toen zij bij een groots opge zette presentatie van de auto te Keulen werden ingelicht. Een verrassing was uiteraard ook het model van de nieuwe Ford 1200, die een sober, maar niettemin zeer elegant koetswerk bleek te bezitten, zonder grote nieuwigheden, maar bij zonder volledig voorzien van alles waarmee men een auto tegenwoordig uitrust, en met uitstekend uitzicht naar alle kanten. Op de presentatie volgde een proef rit op een bochtig tracé in de Eifel bjj de Belgische grens. Ons oordeel over het exemplaar dat wij te beproe ven kregen, is, kort samengevat, dat de koper van de Taunus I2M zal be schikken over een voor zijn klasse be hoorlijk bemeten familiewagen, met een ruimte die op 'de achterbank drie passagiers toelaat. De 'hoofdvrijheid' vonden wij daarbij voor lange men sen niet om over te roepen, de koffer ruimte daarentegen is opmerkelijk groot, omdat men door de voorwiel- aandrijving ruimte heeft gewonnen. Ook zit men nergens boven wielkas ten. Over de rijkwaliteiten is Let na drie ritten van ieder achttien kilo meter aanzienlijk veel moeilijker te oordelen. De wagens waarmee men proef reed, bleken namelijk nogal wat te verschillen in kwaliteit, wellicht als gevolg van hun nieuwheid. Onze beste indruk was, dat de ietwat onrustige V4-motor ons met matige optreksnelheid over het laaggebergte bracht, dat de weglig- gmg op de uitstekende wegen die wij bereden goed kon worden ge noemd, maar dat een wagen als deze zich 'niet vingerlicht laat sturen. Het verbruik van de 1183 cc motor wordt opgegeven als zuinig voor een 50 paards: 1 op 13 a 1 op 14. Maxi mum- en kruissnelheid zijn gelijk, namelijk 125' km/u. De auto weegt 845 kg. Aangezien een ventilateur het na deel heeft veel energie te eisen voor zijn aandrijving, 's winters meer te koelen dan nodig is en af en toe zijn riem te verliezen door breuk, mag men het toejuichen, dat de vin bij deze Ford is vervallen. Laat ons ho pen, dat het systeem dat ervoor in de plaats is gekomen en dat de ra- diateur pas inschakelt als de tem- p ,-atuur de tachtig graden heeft bereikt, geen kinderziekten zal ver tonen. Merkwaardig is, dat dit koel systeem is gekoppeld aan het ver- warmings- en luchtverversings stelsel: wordt de motortempera- tuur te heet, dan kan lucht worden ingeblazen. Al is de Taunus 12M een nieuw ontworpen wagen, revolutionaire nieuwigheden toont hij verder niet. Er zijn ge°n schijfremmen- er is geen oliedrukvering, er is geen schuin geplaatste achterruit en er zijn geen langwerpige koplampen. Dat de trommelremmen het uitste kend doen, hebben wij kunnen con stateren. Het is reeds toen jaar geleden, dat in Duitsland de Taunus 12M uitkwam. Nu heeft men naast de 17N" die in produktie blijft er weer een. De concurrentie op de automarkt wordt scherper en scher per. zijn benieuwd welke van de grote fabrieken zijn hooggespannen verwachtingen en Immense kosten van voorbereiding (wij zagen een heel nieuwe, heel grote, heel moder ne Ford-motorenfabriek te Keulen- Niehl) op den duur het best zal zien gehonoreerd door een publiek, dat steeds verwender wordt, maar geen te hoge rekeningen wil zien, iets j waarop Ford geheel heeft gespeeld. I jQaar komt nog bij: dat de Dult- sers hun Bondsrepubliek zien en voelen als een noodwoning, Oost-Dultsland is voor- hen door de Russen bezet gebied met com munistische zetbazen die de be volking onder de duim houden. Zij aanvaarden niet dat hun fa milie en vrienden duurzaam een van Duitsland afgescheiden Rus sische kolonie zullen vormen. Zij hebben het daarom moeilijk zich een Westduits saamhorigheidsge voel en een daarop gebouwd Westduits nationaal gevoel eigen te maken. De Duitse democratie legt dus meer het accent op het recht dan op de staat. De morele gebon denheid aan het recht spreekt meer aan en is van duurzamer aard dan de morele gebondenheid aan de Bondsrepubliek als staat voorshands aanspreekt. Dat heeft de justitie in Duits- land stellig mee de kracht gege- ver. tot deze arrestaties. Aan de andere kant moet de schok die deze gebeurtenis moet geven, in West-Duitsland nog harder «an komen dan in een land waarin de nationale staat aan het saam horigheidsgevoel vorm geeft. commissie ingesteld door de '-'Raad van Nederlandse Werk geversverbonden heeft in haar rapport 'Verslaggeving, Verant woording en Voorlichting1 bijzon der afwijzend geoordeeld over de noodzaak een Vennootschapska mer ln te stellen. Het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond, deel uitma kend van de raad. denkt daar ken nelijk heel anders over. In een dit jaar gepubliceerd rapport ziet het als een taak van een dergelijk orgaan: •Precisering van wettelijke minimum eisen met betrekking tot publikatie van balans, ex ploitatieresultaat. winstbestem- ming, deelnemingen, eigendom van grote aandelenpaketten en prioriteitsaandelen; toazicht op naleving van de voorschriften.' Zich allerminst verschuilend achter een eng verantwoordings begrip. zegt het katholieke werk geversverbond, dat dit alles ook voor de werknemers van belang is. Zij kunnen hierdoor geregeld eq tijdig geïnformeerd zijn over de kracht van de onderneming van welker lot hun béstaan in zo belangrijke mate afhangt. Als machtsmiddel om dit te be reiken wil het katholieke verbond de Vennootschapskamer de be voegdheid toekennen haar bevin dingen te publiceren, omdat 'ook geregide publikatie over het han delen van de onderneming en haar leiding ongetwijfeld preven tief werkt.' Aan het rapport 'Verslaggeving' heeft kennelijk een belangrijke minderheidsnota ontbroken.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1