Tweede Kamer begint zittingsjaar in deels vernieuwde omgeving 5355 s Politieagent op inbrekerspad i CONIMEX Feestelijk versierde Ridderzaal ontvangt in Eerste Kamer' kleurrijke stoet Prof. Pen: Wellicht vallen uitgaven mee Ex-Sow jetspion wegens moord voor rechtbank 'Statenverkiezingen zullen doorwerken Mr. Engelsman opvolger Burger m «Barras grf voor bet gebruik mu KETJAP BENTENG Eis 2% jaar met aftrek Gegrepen op vlucht Mfeisje (13) uit Zaandam terecht MB. JONKMAN: EET VRIJE VOLK WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1962 PAGBSA 3 Ketjap been licht gekrulde sojasaus, <iie op natuurlijke wijze een j heerlijke pikante smaak geeft aan vele gerechten. gajffliBBfc KeliïB Over elke echte Babmï schotel hoort een zeheutje Ketjap. Dan pas is het smullen ge* blazen. 2"® ™te I* Be Volgende maand aanslag-proces Met vriend op stap Grote meerderheid Herdenking ffyp'BEK- Mr. Cleveringa uit staatscommissie KYP-bestuur achter Nw.-Guinea-beleid flJtfsk, fJr#? c (Van onze sociaal-economische redactie) „Het kabinet had zich ten doel gesteld, de toeneming van de rijksuitgaven verhoudingsgewijs achter te doen blijven bij de toeneming van het nationale inkomen. Volgens de troon rede zou dat voor het komende jaar gelukt zijn. Maar "de berekening in de miljoenennota is ingewikkeld en niet voor ledereen overtuigend." Scliade inhalen Respectabel Geslaagd beleid Laat op dreef Einde in zicbt Woningbouw (Van onze kamerverslaggever) In een gedeeltelijk vernieuwde vergaderzaal heeft de Tweede Kamer dins dagmiddag voor het eerst in het nieuwe zittingsjaar vergaderd. Er is een ander tapijt gelegd,'donkerrood. De banken hebben «en groen® bekleding van kunstleer gekregen. Zeven verschillende kleuren groen hebben we geteld, de regeringstafel is lichtgroen, de banken zijn iets donkerder, het 'rookgordijn' snertgroen, de bankjes in de nissen lichtgroen enz. Het vuurrode tapijt heeft, meer dan honderd sulden oer meter gekost. Advertentie TM. Voegtljc SffiKS^lÏÏËE Jtilden*of Een scheutje gewoon Waar beIangr„k op. met azijo en Hetv|ees voeren. timem wordt dan nog zeKdeproef- lekkerder w» de jus wordt prachtig bruin nikut. invk —i" slaolie, maar voeg er tevens een theelepel Ketjap aan toe. Verrukkelijk. (Van een onzer verslaggevers) Dinsdagmiddag is mr. II. B. En gelsman In de Tweede Kamer be ëdigd als lid. Hij neemt de plaats in van mr. J. A. W. Burger, die zoals bekend, als lid heeft bedankt. Mr. Engelsman is voorzitter van de socialistische fractie in de ge meenteraad van Schiedam en voor- titter van de federatie Zuid-Holland van de PvdA. Hij is reeds lid van de Tweede Ka mer geweest, namelijk kort voor de ontbinding van de kamer in 1959. De heer Engelsman is hoofd van de hoofdafdeling prijzen en agrarische ordeningszaken van het ministerie van Economische Zaken. (Van een onzer verslaggevers) Twee cn een half jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest eiste dc officier van Justitie bij de Utrecht se rechtbank gisteren tegen de 26-ja- rige gewezen politieagent M. G. B. te Utrecht. Deze moest zich verantwoorden we gens het plegen" van een serie inbra ken en diefstallen. Zijn eerste inbraak pleegde de ver dachte toen hij een vrije dag had Op de avond van die dag liep hij langs een autohandel. Op een tafel zag hij geld liggen. In plaats van de eige naar te waarschuwen, sta! hij f 1100. Na deze eerste stap op het slechte pad volgden er meer. Zijn meeste in braken. pleegde B., toen hij wegens ongeschiktheid uit de politiedienst werd ontslagen Een inbraak m een technische han delmaatschappij aan de Oude Gracht •werd hem noodlottig. Hij werd ont dekt en sloeg op de vlucht, maar kon worden gegrepen, Zowel de officier van Justitie als de president verweten verdachte, dat hij een blaam op het politiekorps heefi geworpen. Volgens de officier van Justitie ont brak het B. aan plichtsbesef en pro beerde hij op een gemakkelijke ma nier door het leven te komen. De uit spraak is bepaald op 2 oktober. PARIJS (Reuter) De negen tot dusver gearresteerde leden van het moordenaarscommando, dat het op 22 augustus op het leven van presi dent de Gaulle had voorzien, ztjn maandagavond oficieel in staat van beschuldiging gesteld wegens poging tot moord. Zij zullen" donderdag ver der worden ondervraagd en waar schijnlijk begint volgende maand het proces tegen hen. De beklaagden werden niet, zoals gebruikelijk, naar het kantoor van ie rechter van instructie gebracht, maar, uit veiligheidsoverwegingen door deze in hun cel oDcezocht. (Van een onzer verslaggevers) Het dertienjarige Zaandamse meisje T. B„ dat zondagmiddag plot seling was verdwenen, is terecht. Het kind, dat "er ais achttien uitziet, is met haar vriend, een 17-jarige ker misgast, in Noordwijk aangehouden. Het tweetal kon worden gevonden op aanwijzingen van een hoteldirec teur, by wie om nachtlogies was ge vraagd. Het meisje werd weer onder het ouderlijk gezag gesteld, haar vriend is ingesloten. Hij zal of naar het huis van bewaring worden overge bracht, of naar het tehuis voor moei lijk opvoedbare kinderen m Gelder land worden teruggestuurd Daar was hij na zijn verlof weggebleven om bij een kermisattractie te gaan werken. DEN HAAG (ANP) Gelijke kansen bij het onderwijs dient oos te betekenen:, gelijke kansen voor jongens en meisjes. Dit schrijft de Nederlandse ver eniging voor vrouwenbelangen, vrou wenheld en gelijk staatsburger schap in een adres, dat Se™ht is aan alle gemeenteraden van Neder- De vereniging pleit ervoor, dat meisjes bij het toekennen van beur zen en andere studietoelagen niet worden achtergesteld. Er is een nieuwe lezenaar gebouwd voor de regeringstafel, maar hij werd gisteren niet gebruikt. Men fluistert dat het ding zo hoog is, dat minister Cals er niet overheen kan kijken. En' hij Is zo zwaar, zo massief, dat twee boden nodig zyn om er beweging in te krijgen. De minister van Economische Zaken, drs. DePous heeft voor zyn collega van Financiën, prof. Zijlstra, de miljoenennota uit het bruine kof fertje gehaald. Minister Zylstra is op het ogenblik in Washington. Hy woont een vergadering by van de Internationale Bank, zoais eit jaar is ae vooraraent voor het voorzitterschap samengesteld. De tegenwoordige voorzitter dr. Kor- tenhorst kreeg als nummer een van de voordracht een grote meer derheid van stemmen, 107 van de 124. Ook ds heer Bommer, plaats vervangend voorzitter zal dit jaar in dezelde functie terugkeren, hy kreeg 111 stemmen op zijn naam. Mevrouw Stoffels—van Haaften, tweede plaats vervangend voorzitter kreeg 106 stem men, De voorzitter wordt, aan de hand van de voordracht, door de Koningin benoemd. Het zo plotseling gestorven kamerlid, F, H. van de Wetering is dinsdagmiddag herdacht. 'Be staat er samenhang tussen zijn plotselinge dood en het gewetens conflict waarvan hy sprak by de behandeling van de overdracht van Nieuw-Guinea? Wij weten het niet,' zo zeide dr. Kortenhorst in zyn herdenkingsrede. 'Nog nimmer zijn ons in zo korte tfld zoveel leden ontvallen," merkte hy op, herinnerende aan het over lijden van de heren J. M. Peters, N. van der Veen en Th. D. J. M. Koersen. De Kamer komt donderdagmiddag weer byeen voor de behandeling van verschillende wetsontwerpen Wter vtrkrlJtb»*r: mooi v vsvve»*«-*-c JTU rijittafd-r«ctpt*nbotfe}«. WT&A dy/d&tfófoVrt*tUwwinktttnvofttvur DEN HAAG (ANP) Bij O, is aan mr. R. P. Cleveringa, De Steeg, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid en voorzitter van de Staatscommissie tot herziening van de Nederlandse burgerlijke wetgeving. Tot zijn opvolger is benoemd mr. F, J. de Jong, Den Haag, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden die reeds lid is van de commissie. DEN HAAG (ANP) Het party- bestuur van de Katholieke Volkspar tij deelt mede. dat het na bespre king over het beleid van de regering en de Tweede Kamerfractie inzake de Nieuw-Gumea-overeenkomst, zich geheei achter dit gevoerde beleid schaart. Het beschouwd; het resultaat, rekening houdeno' met alle omstan digheden, als het optimaal bereik bare. Het partijbestuur heeft er behoefte aan gevoeld de minister-president prof. De Quay, minister Luns en staatssecretaris Bot zijn erkentelijk heid en waardering te doen blijken voor hetgeen deze bewindslieden persoonlijk hebben verricht tot het bereiken van een oplossing van het Nieuw-Guinea-vraagstuk. (Van onze parlementsredactie) De voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. A. Jonkmrn heeft dinsdag middag, toen hij voor het twaalfde achtereenvolgende jaar het voorzit terschap van de Senaat aanvaardde, gezegd dat het nieuwe parlementaire jaar bijzonder belangrijk belooft te worden. De verkiezingen voor de Tweede Kamer, zei hy, zullen vermoedeiyk meer dan voorheen nieuwe leden op leveren. In verband met de grondwetswyzl- ging zal ook de gehele Eerste Kamer moeten aftreden. De resultaten van de Statenverkiezingen van dit jaar zullen dan in de samenstelling van de nieuwe Eerste Kamer doorwerken. Ik heb my laten voorrekenen, zei mr. Jonkman, dat de SGP dan weer kans maakt op een zetel en dat ook de PSP vermoedeiyk voor een zetel in aanmerking komt. Mr. Jonkman suggereerde, dat van de grondwetswijziging zou wor den gebruik gemaakt om de drie eden, die een kamerlid bij de aan vaarding van zijn benoeming moet afleggen, tot een samen te voegen, in de geest van de nieuwe Wet op de Raad van State. Hfj zou er ook mee kunnen instem men als er in het vervolg alleen een eed van zuivering en een eed van trouw aan Statuut en Koningin zou worden afgelegd. De Eerste Kamer benoemde na de toespraak van haar president de leden van een aantal commissies. (Van onze parlementsredactie) Zij zagen er weer keurig uit, de dames en heren volksvertegenwoordigers. Voor zover zij niet in jacquet of donkere jurk waren gekleed, droegen zij het steeds meer in onbruik rakende kostuum van kamerlid, van oud-minister, van burgemeester of van officier. De griffiers van de Kamers hadden rich al niet minder imposant uitge dost in de pakken vol met goud, waarby de degen niet ontbrak. Maar het allermooist waren toch de diplomaten in hun verscheidenheid van veel kleurige uniformen waarin alweer goud sterk overheerste. De Ridderzaal was weer feestelijk versierd met bloemen en met vlaggen. Al een uur voordat de Koningin ar riveerde kwam mr. Luns voor het eerst in zijn veeljarige ministeriële loopbaan ook aanwezig op deze hoog tijdag der democratie de ambas sadeurs er allemaal even de hand reiken. Een opmerkelijk groot aantal ka merleden had bericht van verhin dering gestuurd. De president van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, las de namen voor van de afgevaardig den, die in Amerika zijn voor een NAVO-conferentie of in Straatsburg voor een vergadering van het Euro pese Parlement. Verscheldenen bleken voorts ziek te zijn. In vergelijking met vorige jaren week de situatie in de Ridderzaal overigens niet af. De geluidsinstal laties waren beter weggeborgen, zo dat er niet langer gevaar bestond om over de draden te struikelen. Om vijf minuten over een schreden de leden van de Raad van State bin nen met de vice-vooraitter dr. Beel voorop. Zij gaven mr. Jonkman de hand. Direct daarna kwam ook het kabinet de Ridderzaal binnen. Alleen I—S,'- ■<-; de voor besprekingen respectievelijk in Amerika en Brussel zijnde minis ters Zijlstra en Marijnen en de zieke staatssecretaris Roolvink ontbraken. Nauwelijks waven zij gezeten of buiten klonk het Wilhelmus. Op voor beeld van mr. Jonkman rezen alle aanwezigen overeind, waarna het koninklijk gezin werd binnengeleid. Hare Majesteit vergezeld van het so cialistische Eerste-Kamerlid Kapte)jn en prins Bemhard van de KVP'er mr. Roolvink. De Koningin was gekleed in een grijs roet een weinig rood gebloemde tafzijden japon en een grijze hoed, prins Bernhard droeg het ceremoni eel tenue van generaal der mariniers. Prinses Beatrix drr >g een maïs- kleurig ensemble met een gelijkkleu rige hoed. prinses Irene was gekleed in een fraaie japon met donkerkleu rig lijfje, haar rok was geel met bruin gebloemd: daarbij droeg zij een bruintule hoed. Prinses Margriet ten slotte droeg een pervenchekleuri- ge japon iet veren hoedje. De voorlezing van de troonrede duurde precies 16 minuten. Onmid dellijk daarna riep mr. Jonkman 'Leve de Koningin' dat tw«e maal werd her haald. De commissie van in- en uitgeleide leidde de Koningin toen weer naar buiten. De plechtigheid in de Ridder zaal was daarmee ten einde. Het spaaroverschot bij de plaat selijke spaarbanken is in augustus van dit jaar hoger geweest dan vroe ger ooit in een maand is voorgeko men. De stox-tingen beliepen 167 mil joen gulden en er werd 128 miljoen opgevraagd, waardoor een overschot van 39 miljoen gulden ontstond. Uit een kapel by Eichstatt in Beieren is een Mariabeeld ontvreemd, waarvan de waarde op omstreeks duizend Mark wordt geschat. Advertentie UI, KARLSRUHE (AP) Een voorma lige agent van de Russische gehei me dienst zal zich volgende maand voor een Westduitse rechtbank moe ten verantwoorden voor de moord op de legendarische Oekraïnsche ver zetstrijder Sepan Bandera, die drie jaar geleden onder verdachte om standigheden in zijn woning te Mün- chen om het leven kwam. Het proces tegen de dertigjarige Bogdan Nikolajewitsj Stasjinski zal op 8 oktober beginnen. Hij werd vorig jaar september ge arresteerd. nadat hii tegenover de po litie vrijwillig had verklaard, dat hij Stepan Bandera had vermoord met een gifpistool. Aanvankelijk nam men aan, dat Bandera, die eens in de Oekraïne aan het hoofd heeft gestaan van een verzetsleger van 200.000 man, om het leven was gekomen tengevolge van een val. Bij de lijkschouwing trof men echter cyaankali in zijn lichaam aan. In emigrantenkringen werd vorig jaar bij de arrestatie van Stasjins ki verklaard, dat deze man al vanaf 1951 voor de Russische geheime dienst had gewerkt, toen hij in 1959 naar Moskou werd teruggeroepen en opdracht kreeg Bandera te vermoor den. Voor zijn daad werd hij beloond met de Orde van de Rode Banier. Later vluchtte hij echter weer naar West-Duitsland samen met zijn vrouw. Hij vreesde namelijk uit de weg te worden geruimd omdat hij te veel wist. De procureur-generaal te Karls ruhe, waar Stasjinski in oktober te recht zal staan, heeft gezegd, dat er ook nog andere tenlasteleggingen te gen Stasjinski zullen worden inge bracht. Een lid van het garderegiment jagers is op Prinsjesdag flauw geval len. Snel wordt hij weggedragen. Dit betoogde prof. dr. J. Pen dins dagavond in een radiocauserie voor de AVRO over de miljardennota. „Beziet men het ultgavenpeil over een wat langere periode", aldus prof. Pen, „dan blijkt het aandeel van dc rijksuitgaven in de totale economie vrfjwel (lelijk te zijn gebleven. Dat klopt ook met de belastingen, de verlagingen zyn niet helemaal echt geweest. Het omlaag brengen van de rijks uitgaven zou trouwens een byzondere inspanning hebben gevergd. Het kabi net heeft naar mijn mening vol komen terecht deze krachtsin spanning niet opgebracht. Het zou nergens voor nodig zyn geweest. Ondanks de zeer grote stijging van de uitgaven voor Onderwijs en voor Verkeer en Waterstaat, zijn de be hoeften op deze gebieden nog lang niet tot verzadiging gekomen. „Misschien", aldus prof. Pen, „zuilen de uitgaven in het komende jaar nog meevallen, omdat voor Nieuw-Guinea posten op de begro ting zyn gezet, die wellicht net nodig zijn. Mogelijk zullen sommi gen daar wel een reden in zien om de belasting te verlagen. De Ne derlandse regering zou dan de we reld kunnen tonen, boe onzelfzuen- tlg ons Nieuw-Guinea-beleld is ge weest. En de oppositie zou kunnen aanvoeren, dat het dan toch wel duur is geweest om de Papoea's de Nederlandse .aal plus een tegenzin tegen hun toekomstige regeerders bij te brengen". „De voorspelling van het Planbu reau". zo besloot prof. Pen, „ziet er tameiyk gunstig uit. Onze economie kan een stootje velen. Dat stootje wordt door deze begroting plus de te verwachten loonsverhogingen dan ook wel gegeven". Perscommentaren T roonrede en I li joenennota „Niet erg schokkend," is de vrij wel algemene aanduiding, die de grote bladen voor de Troonrede en Miljoenennota gebruiken. Al om wordt er de nadruk op gelegd dat het kabinet nu zijn laatste termijn is ingegaan. „Deze Troonrede maakt niet de in druk van een moe-geregeerd kabinet afkomstig te zyn," schrijft de Nieuwe Rotterdamse Courant, En even ver der: „Het ïykt erop, dat men na drie niet al te briljante jaren een hele boel schade wil inhalen." Kritiek heeft de NRC op het loonbeleid. „Een belangryk stuk beleid, waarmee dit kabinet zo moest worden ver wacht iets nieuws zou brengen." „Welnu, het kabinet is nu zover, dat het wat de wyze van loonvorming betreft, het advies van de Sociaal- Economische Raad in overweging heeft genomen, en het onderzoekt nu „in hoeverre het met handhaving van de verantwoordelijkheid van de regering mogelijk is het georgani seerde bedrijfsleven een beter pas sende verantwoordelijkheid bij de loonvorming te geven". Daaromtrent had allang iets positiefs moeten ge beuren maar het kabinet „onder zoekt nog „Men kan deze rede beschouwen als het respectabele sluitstuk va- het werkprograxna van het kabinet-De Quay," schrijft het Algemeen Han delsblad. Maar: „Niemand zal bewe ren, dat uit dit sobere relaas iets tot ons komt, dat op een vlam van geest drift ïykt." Het Handelsblad concludeert: „Het zittende ministerie toont in deze laat ste Troonrede, uitgesproken onder zijn bewind, een wyze zelfbeperking. Het zou immers met quasi spectacu laire voorstellen kunnen komen, die in de richting zouden gaan van boe ren, burgers en buitenlui. En dit om de eenvoudige reden, dat op zyn al lerbest een volgend ministerie deze voorstellen zou moeten honoreren. Als het waar is, dat in de beperking zich de meester toont, zou met deze laat ste Troonrede het ministerie-De Quay zyn meesterstuk hebben gele verd. W4j wilen hier niet van meesteriyk spreken. Wel echter heeft het kabi net-De Quay het teveel gesmade kabinet-De Quay zich hier van zyn beste zijde laten zien." „De Troonrede van dit jaar is van de zijde van de regering de balans over hetgeen in de afgelopen periode is gepresteerd," schryft Trouw. En vervolgens: .Het kabinet-De Quay kan ondanks veel kritiek, ondanks allerlei conflicten waaruit ten slotte het leven in de politiek duideiyk wordt, op een geslaagd beleid terug zien. Het benoemingsbeleid van mi nister Toxopeus, dat ons soms met verbystering vervulde, daarv-laten, is het een zaak waarmee men voor dc kiezers komen mag." En over de Miljoenennota: „Uit dit stuk meer te halen dan de conclusie, dat het overheidsbeleid in dezelfde geest wordt voortgezet als in de af gelopen jaren, is niet nodig. Trou wens, het kabinet heeft geen reden om het financieei-economische be leid te wijzigen. Het is wat betreft dit beleid goed geslaagd." De Tyd concludeert: „Een troon rede, die op zich zelf weinig nieuws bevat, omdat de meeste mededelingen een voor een reeds wel bekend waren, behalve van de viering van een na tionale bevrydingsdag ter herden king van 1813, maar die toch als samenvatting van een regerings programma indrukwekkend is. Men is geneigd te zeggen: Jammer, dat de regering eerst nu zo goed op dreef is, nu het eind van de vierjarige pe riode reeds in zicht is. Komt dat om dat zij te aarzelend van start is ge gaan of is een vierjarige periode van een kabinet, dat een nieuwe aanpak wil, eigenlyk te kort?" Over de miljoenennota: „Des te triester is het. dat ondanks dit alles de druk van de belastingen nog steeds even zwaar is ais by de start van het kabinet-De Quay het geval was. Voor dat feit zyn respectabele excu ses voorhanden, die de minister ook allemaal opsomt. Maar wat heeft de kiezer daaraan en wat heeft een ka binet aan het einde van de rit aan een prachtig geslepen mes dat onvol doende hout gesneden heeft?" „Het einde in zicht," schrijft Het Parool. „Men moet niet vergeten, dat de gunst van de conjunctuur deze regering steeds heeft vergezeld eix zonder twijfel een groot aandeel .neeft gehad in haar handhaving in meer dan een pijnlijke situatie. Er zit daarom een bepaalde logica in de opvatting, dat een verandering in ongunstige zin, al blijft dit binnen zekere grenzen, ook het bestaans recht van dit kabinet en trouwens van de partijencombinatie, waarop het berust, zal beëindigen. Er komt bij, dat de afloop van de kwestie-Nieuw-Guinea, waaraan de troonrede enige voorzichtige en be rustende woorden wijdt, in zyn al gehele afwyking van de verwachtin gen en bedoelingen, zoals die zijn te vinden in de regringsverklaring van 1959, op dit kabinet blijvend het odium van gebrek aan verziendheid legt." „Een lichtpunt" noemt Het Parool „de sociale activiteit, die vooral se dert het optreden van minister Veld kamp zich op lofwaardige wyze ont plooit," Maar uit het woningbeleid komt de regering niet meer. „Vastgesteld moet worden, dat de aanvankeiyk geuite optimistische geluiden, die mede berusten op een aangekondigde groteie vrijheid van het particuliere bouwbedrijf, niet zijn bewaarheid. Het bouwbedrijf in Ne derland is een duur en traag wer kend apparaat geworden en het ka binet heeft zonder twyfel te weinig gedaan om dit te verhinderen." Ook de Rotterdammer (ax.) is te leurgesteld over het woningbeleid. „In deze situatie van economische welvaart, en sociale verzorgdheid moet treffen, dat de woningvoorzie ning nog niet is zoals ze behoort te zijn. Hoe gaarne hadden we gezien, dat de troonrede ons daaromtrent meer in het vooruitzicht had kunnen stellen." .Afgezien echter van dit toch zo belangrijke terrein van overheidszorg stemt," aldus de Rotterdammer, „veel tot dank." rn vier artikelen in ons blad 1 heeft ir. H. Vos verleden week een bijzonder belangwekkend overzicht gegeven van de gevol gen die de grote aardgasvond sten voor onze energiehuishou ding zullen hebben, en heeft hij een aantal kritische kanttekenin gen gemaakt bij de plannen ran minister De Pous. Met een groot deel van ir. Vos opmerkingen zijn wij het vol komen eens, maar op enkele pun ten wijkt ztjn visie af van het standpunt, dat wij in eerdere commentaren hebben Ingenomen. Wij hebben er daarom wel be hoefte aan nog eens rekenschap van onze mening op die punten te geven. De punten van overeen-, stemming (en dat zijn de meeste) kunnen verder onbesproken blij ven. Ir Vos meent, dat minister De Pous zich een olifant op zolder haalt door in de nieuwe maat schappij naast het aandeel van Staatsmijnen (40 percent van het kapitaal) ook tien percent rechtstreeks voor de Staat op te etsen. Hij vindt de constructie ongezond en noemt het vreexnd. dat men de Staatsmijnen blijk baar toch niet helemaal los ver trouwt. VToorts meent lr. Vos, dat het v speciale toezicht op de prijzen, dat de minister voor zich zelf reserveert, misschien wel nuttig is, maar toch ook problemen schept en de minister een zware verantwoordelijkheid oplegt. En hij vindt ten slotte dat de be voegdheid om 25 miljard kubieke meter gas voor de bevordering van de industrialisatie van het noorden te reserveren overbodig Is en ertoe zal lelden, dat men politieke druk op de minister zal uitoefenen om het gas aan be paalde bedrijven in het noorden goedkoop te leveren. Wij hebben daarentegen de in druk, dat de rechtstreekse over heidsinvloed die de minister be dongen heeft, eerder te klein is dan te groot.' Ten dele alt het verschil ln de beoordeling van de positie van de staatsmijnen. Ir. Vos neemt naar onze mening iets te gemakkelijk aan, dat dit staatsbedrijf het algemeen belang vertegenwoor digt. Wij hebben er daarentegen op gewezen, dat de mijnen in de energiesector ln de eerste, plaats zeer specifieke, nl." kolenbelan- gen, heeft en die begrijpelijk zwaar zal laten meewegen. Er zijn bepaald wel situaties denkbaar, waarin het belang van de Staats mijnen metbetrekking tot het aardgas niet samenvalt met het algemeen belang. Daarom achten wij een rechtstreekse ver tegenwoordiging van het alge meen belang ln de nieuwe maat schappij (en dan liefst met meer dan tien percent) volkomen op zijn plaats. iltzelfde geldt voor de speciale - bevoegdheden met betrekking tot de prijzen. Ir. Vos Is met ons van mening, dat de globale prijs politiek van minister De Pous niet erg doelmatig is. Daarom menen wij, dat voor een produkt, dat een zo centrale plaats ln onze economie gaan innemen als het aardgas, speciale prijsbevoegd- heden moeten bestaan. Juist om dat de overheid ln de gekozen constructie niet de meerder heid in de zeggenschap zal krij gen, moet op enkele punten (waar de prijspolitiek er een van is) een doorslaggevende zeggen schap gewaarborgd zijn. Dat wil nog niet zeggen, dat de minister van die bevoegdheden ook voort durend gebruik moet maken; het ielt dat hij het zonodig kan, is meestal voldoende. Mét ir. Vos menen wij intussen, dat dergelijke bevoegdheden bijvoorbeeld m.b.t. het bouwbedrijf nóg meer nodig zouden zijn. Maar dat Is een ander onderwerp. De reservering van gas voor het noorden ten slotte is alleen overbodig, als men van mening is, dat de Industria lisatie door de thans gehanteerd* stimuleringsmaatregelen wel vol doende wordt bevorderd. Wij me nen echter, dat dit afgezien van perioden van super-hoog conjunctuur niet het geval is, en dat het aardgas een 'onge zochte' gelegenheid biedt, hier krachtiger stimulansen te han teren. "Uet argument, dat het noorden toch in ieder geval het trans portkosten voordeel zal hebben, gaat niet op, omdat dit verschil waarschijnlijk maar klein zal zijn. 'De schijn naar buiten (van al deze bevoegdheden) is mooier dan de werkelijke betekenis zal blijken te zijn,' aldus ir. Vos. Het is mogelijk, maar wij zijn toch méér bevreesd voor situaties, waarin de overheid in het alge meen belang zou willen Ingrijpen, maar waarin de daarvoor nodige bevoegdheden ontbreken. De Russische ambassadeur Sergei Wmogradow in Parijs zaï tegen het eind van dit jaar een functie in Moskou krfjgen. Als zijn opvolger wordt genoemd Nicolas Tirjoebin voorheen ambassadeur in Belgrado en thans onderminister voor Buiten landse Handel. Advertentie l M Interieurverzorging Gondsesingel 103—195

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1