is begonnen met dubbele bod em Onzekerheid over loonpolitiek is ongewenste zaak wijzigingen in winterdienst der NS I januari isolement kolenmarkl '63: einde Belgische 'SbbeHje/ fatfoaMtiPfe sêttycmfot,, fi)F y iü i NW-voorzitterRoemers: Uit politiek? Integendeel Omgekomen militairen 6 okt. naar ons land He ■Vrij Vol m 'Erasmus'-film onderscheiden Beatrix naar Filippijnen m 'Geheim van spoorboekje' Advertentie POLYETHER Kamerlid Krokodille tranen In 5 jaar: 1626 wettige adopties I^TuTsTer naar^ HET vrije VOLK - ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1962 PAGINA 3 (Van onze kunstredactie) Op wat de internationaal befaamde 'Kanonnen van Navarone'-maker Carl Foreman had willen doen, richt zich deze dagen in Crnetone bij Amsterdam de ongewone speeïfilmbedrijvigheid in Nederland: de prodnktie van De over val'. Het was het huzaTeratnk van ons ver zet in de herfst van dat donkere jaar 1944: uit de SD-burcht te Leeuwarden ont zette een KP-ploeg onder leiding van Piet Kramer een groep van dertig ge- btoe^b#1' Cn 61 Tk)eide geen druppel Werkfoto: 'De Overval'. On derduiker André van den Heu vel in de vluchtkast. Rechts Adelheid van der Most. Veel studiowerk De première ligt al vast: 20 december in het Amsterdamse Tuschinski en gelijkertijd in zeventien andere bioscopen van het land. Een ietwat onge bruikelijke kerstfilm, mis schien. Maar het belooft in zijn soort een goed stuk film werk te worden. (Van onze sociaal-economische redactie) De regering schrikt blijkbaar terug voor de grotere vrijheid in de loonpolitiek, die zij eerst zo trots In haar vaandei had ge schreven. Zij heeft de beslissing over de loonpolitiek, die de SER heeft aanbevolen, verschoven. Daardoor is onzekerheid ontstaan en dat is een ongewenste zaak. Veel bedrijfstakken staan aan de vooravond van onderhandelingen. Zij moeten we ten waar zij aan toe zijn. Dit heeft de voorzitter van het NW, de heer D. Roemers, gisteravond voor de VARA-microfoon gezegd. Over het beleid dat de regering ten opzichte van de loonpolitiek voert, was hij dus maar matig te spreken. De heer Roemers wees er ook op, dat de regering bij de be- nerking van de bestedingen uitsluitend aan de lonen denkt. Ruimere taak Tegenstelling Werkfoto 'De Overval': op de rug gezien links Kees 3russe, rechts regisseur Paul Rotha, aar tafel André v. d. Heuvel. Kamerlid Berkhouwer: Dainbouwers maandag weer aan de slag Groep in de PvdA staakt activiteit Een muzikaal verhaal van Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire aangeboden door chocolade hagel Voor flinke jongens met ambitie zit in de Kamer een positie Opleiding gratis, ruim vertrek (Neem moeder mee voor een gesprek) Wenst ge een toekomst, brave borst. solliciteer bij Kortenhorst. •p «k eeeeecUF «feeae* MtATKAKSF tl.K ILSKFNS V 1 PERS. jjA MATRAS SS rfEEDS In de rede waarmee dr. Korten horst voor het laatst het voor zitterschap van de Tweede Kamer heeft aanvaard volgend Jaar stelt hij zich niet meer herkies baar wegens zijn vergevorderde leeftijd heeft hij enige beharti genswaardige opmerkingen over de belangstelling voor de publieke zaak gemaakt. Van een aantal mi nisters Is bekend, dat zij zich niet verkiesbaar zullen stellen tot kamerlid. Een verontrustend aan tal kamerleden zal niet weer te rugkeren. Onder hen zijn jonge ren, die men node uit het parle ment ziet gaan. Er is een gebrek aan roeping om het algemeen be lang te dienen door een 'functie in de politiek als levenstaak te aanvaarden. Het valt niet te ontkennen, dat er in Nederland over de politiek te gering wordt gedacht. Maar al ie velen vinden een politieke loop baan te onzeker, te zwaar en te weinig eervol. Bij een goede be kwame arts stelt men zich wat voor. Van wat een goed bekwaam parlementslid moet weten en kun nen, hebben maar betrekkelijk weinig mensen een goed idee. En dat doet afbreuk aan het ontzag voor de functie. Toch Is het van de grootste betekenis voor on3 land dat het lidmaatschap van het parlement in hoog aanzien staat en bekwame en karakter vaste mensen aantrekt. De ver antwoordelijkheid die het parle ment met de regering draagt voor de gang van zaken in ons land, is immers buitengewoon groot. De afgelopen jaren hebben het aanzien van de politiek niet versterkt. Er Is te veel van wat beloofd werd, niet uitgevoerd. En te veel gerechtvaardigde kritiek op de regering Is gesmoord tn het verlangen van de regeringspar tijen koste wat kost de regering- De Quay te handhaven. Maar de kwaal is ouder dan de regering-De Quay. Onvoldoende wordt in Ne derland beseft dat een democratl- sche staatsvorm grote bereidheid om zich voor de publieke zaak In te zetten vóóronderstelt. Het feit dat zoveel ministers geen plaats in het parlement be geren, is maar een facet van dit vraagstuk. Het ls voor het even wicht van regering en parlementi en voor de samenwerking tussen beide dringend gewenst, dat in het parlement een aantal leden ervaring als minister hebben en In het kabinet een aantal oud kamerleden zitten. Nu ls het verschil tussen het in komen van het kamerlid en dat van de minister toch al rijkelijk groot, door de jongste forse sala risverhoging van de ministers nog groter geworden. Dat zal de door stroming tussen regering en Kamer opnieuw bemoeilijken. "Pen aantal bestuursleden van het Landbouwschap heeft in de laatste vergadering een klaag- i zang gehouden over de gang van! zaken op de gemengde bedrijven I op de zandgronden. Men ziet geen andere oplossing voor de moeilijk- f heden dan het geven van een so- i ciale uitkering. Wij vinden de belangstelling, die men in sommige kringen heeft voor de bedrijven op de zandgron- den, wel wat verwonderlijk. Nu de f nood er zijn hoogtepunt heeft be- j 'reikt en duizenden boeren voor; J een faillissement staan schreeuwt imen plotseling moord en brand; om vervolgens te zeggen dat er I (behalve dan met sociale maatre-: gelen niet geholpen kan wor-t den. Wie zijn hoofd niet in het zand heeft gestoken kon jaren ge- leden al zien dat de toestand voor v de bedrijven op de zandgronden' onhoudbaar zou worden. De Partij van de Arbeid heeft minstens al? tien jaar geleden gepleit voor ver- gaande maatregelen, die de posi-1 tie van de bedrijven op de zand- gronden zouden versterken. Het was tevergeefs en het waren voor- al de klagers van dit ogenblik die zich toen met hand en tand ver zetten tegen de plannen van de Partij van de Arbeid. Nu het te; laat ls om nog afdoend te kunnen Ingrijpen huilt men krokodille- tranen. Foreman boorde van.bet Leeawar- den-fflmproject toen bij vorig jaar naar ons land was gekomen om de roulatie van zijn *Navarone'-avon- tuur op gang te brengen. Vraag: was 'Leeuwarden' dan tets anders dan zo-maar-weer-een ver- zetsfilni, zoals er sinds '45 al hon derden In Franse, Engelse, Ameri kaanse studio's uitgedraaid zijn? Paul Botha geeft het antwoord: 'Het is méér, veel meer. We hebben hier te maken met eensdeels een thriller, over een la Rtfifi tot in de perfectie voorbereide overval. Maar daarnaast doet zich een hoogst belangwekkend ethisch probleem voor. Immers, Kramer en zijn KP'ers Vielen een gevangenis binnen waar vierhonderd mannen in zaten opge sloten. Ze konden er niet meer dan ttrint:g a dertig uithalen. Wié? giet u de unieke situatie? Het Is als of Gód zou beolissen dat er in de hemel nog maar plaats voor dertig mensen was. Wie, wie, wie?' Dit aspect van de Leeuwarden- overval moet aan de thriller die Fore man voor zich zag opdoemen zijn on gewone 'dubbele bodem' geven. Fore man had al andere filmyzers in het ;vuur: Bert Haanstra zou "De over val' gaan maken. Maar ook hjj liet •het afweten, en voor de Sapphire- .produktiemaatschappij van pionier (RudoU' Meyer is nu Paul Rotha aan •het regisseren geslagen. Rotha klein, gezet, een glim mend hoofdje, een stomp sigaar tus sen de tanden is Engeiands ver- maardste filmdocumentarist. Op het ogenblik trekt overal in de wereld zijn Hitler-biografie sterk de aandacht. Speelfilms zijn misschien zijn fort niet, maar hij heeft in het métier toch sporen verdiend. Kees Brusse staat hem voor de Nederlandse dialoogregie ter zyde, en de dag van gisteren zag hen in hech te harmonie aan de arbeid voor een scène in de Leeuwardense huiskamer, waar Kramers KP'ers de overval voorbereidden. Aan een tafel met olielamp: Nico Schömakers en André van den Heu vel. Ze dammen. Buiten blaft een hond. Dat is het teken voor Van den Huevel, onderduiker, het vluchthok achter een kast op te zoeken. Op be zoek komt Piet Römer. Hij wil de onderduiker, politieman van beroep, overhalen om op het bureau een on misbaar formulier te 'organiseren*. Ter zijde van de set bouwen Cine- tone-technici aan een scheepskajuit, die Kramer tot KP-hoofdkwartier dient. Hier houdt zich acteur Robert de Vries die de rol van Kramer speelt op, samen met producer Meyer. Hy dient over tien minuten'de studio verlaten te hebben om op tyd voor toneelrepetities in Rotterdam tezyn Andere hoofdrolspelers van "De oven i val' zijn Yo'sa Berretty, Kees Brus se, Bernhard Droog, Hans Tïemeyer, Diny Sprock, Thea Verheugen en Robert Sobels. De film laat zich met zekere ga ranties voor het draaischema in vry korte tyd voltooien, daar vrywel alle opnamen tot de studio beperkt zyn. Er volgt nog enig location-werk by de gevangenis in Leeuwarden. STRAATSBURG (ANP) De Neder landse film Erasmus van dr. 3. Hulsker,directeur:: voorkunstzaken van het ministerie' van O, K. en W. heeft op het filmfestival te Cork (Ierland) de filmprijs.van de raad van Europa gekregen. Deze film legt de nadruk op het belang van de verdraagzaamheid an het wederzijds begrip. In de afdeling journaals beeft de film De zilveren bruiloft van konin gin Julians en prins Bemhard een eervolle vermelding van de raad van Europa verworevn. De bezorgdheid bestaat al jaren, maar zij is tot dusverre wel wat overbodig gebleken. De Roemers herhaalde wat hij vroe ger ook al gezegd heeft: de spanning in de economie is ontstaan doordat het Nederlandsche loonpeil te laag as. Overigens zei de heer Roemers wet begrip te hebben voor de zorgen van het kabinet. Maar waarom de rege ring bij haar verzoek om advies aan de SER de conclusie al had ingeslo ten, was hem niet duidelijk. De SER moet namelijk adviseren over de begrenzing van de loonstijging in 1963. De heer Roemers zou willen, dat de SER zijn taak wat ruimer opvat en zou willen nagaan of het loon peil niet nog steeds te laag Is. En of het kabinet niet te somber is over de te verwachten export en produktlvitelt. De spreker prees minister Veld kamp om zijn activiteit op het gebied van de sociale verzekering. Voor sociale verbeteringen moeten offers worden gebracht, zo zei hij. En als die offers worden gebracht in de vorm van premieverhoging, dan kan het niet anders of de mogelijkheden van loonsverhoging worden daar door beperkt. De heer Roemers wees erop, dat er ook een mogelijkheid is de uit breiding van de sociale verzekering uit de algemene middelen te finan cieren. Dan is de lastenverdeling ook aantrekkelijker. Ten slotte zei de heer Roemers ver heugd te zijn. omdat minister Van Aartsen 40.000 woningwetwoningen wil laten bouwen en daarmee op zijn uitgangspunt terug is. De terugtocht getuigt echter niet van een sterk be leid. Hij wees op een tegenstelling tus sen de troonrede en de miljoenen nota. In de troonrede staat: 'De ver houding van de bouwkosten tot het inkomen van de meeste woningzoe kenden is zodanig, dat het rijk in de meezte gevallen financiële steun zal moeten verlenen.' Hiewaae erkent de regering dus een verband tussen huur en inkomen. En ook lijkt het erop dat de regering enig besef heeft, dat de subsidies op de woningbouw niet kunnen wor den afgeschaft. Maar c'e heer Roemers wilde niet te vroeg juichen, want in de miljoe nennota heeft minister Zijlstra met nadruk afschaffing van de subsidies bepleit. (Van onze verkeersredacteur) Het spoorboekje vertoont in de winterdienst die 30 september ingaat en die zal duren tot en met 25 mei 1963 geen grote wijzigingen. Het patroon van de zomerdienst wordt onveranderd voortgezet, ten hoogste zün enkeie treinen een of een paar minuten gewijzigd om aanpassingen te kunnen invoeren. Enige D-treinen vervallen en de autoslaaptrein van Amsterdam Am- stel naar Domodossola wordt ver lengd naar Milaan. Deze trein gaat in het voorseizoen al op 5 april rij den, de autoslaaptrein naar Avignon gaat van 4 april af rijden op don derdag. Op de maandagen 24 en 31 decem ber rijden de treinen als op zondag, omdat het bedrijfsleven 'op deze da gen die tussen een zondag en een feestdag vallen, dan vrijwel stil zal liggen. Ook zal op oudejaarsavond een groot aantal treinen niet rijden. Er zijn dan heel weinig reizigers. Een aantal D-treinen van Nijme gen of Den Haag naar Munchen en va Amsterdam naar Nijmegen vice versa, vervalt in de winterdienst. Op zaterdag worden enige treinen in het westen opgeheven. .(Van onze Brusselse correspondent) Op 1 januari 1963 eindigt het iso lement van de Belgische kolenmarkt. Anders gezegd: De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft genoeg van het getreuzel en pogingen om uitstel te krijgen van de Belgische regering. Er wordt een streep gezet onder een situatie, die het hoge college in Luxemburg al lang de keel uithing. De afzondering van de Belgische kolenmarkt dateert van I januari 1960. De Belgische mijnindustrie, ge teisterd door de toen heersende crisis en door een structurele situatie van overproduktie. kreeg alsnog de gele-, genheid de industrie te rationaliseren, dat wil zeggen met spoed een vrij groot aantal onrendabele mijnen te sluiten. Voor 1960 had de Hoge Autoriteit al tonnen subsidie gegeven, ook voor fajjpglufelpgsprogratniaa1». maar jnet immer werden die subsidies goed be steed. Er zijn gevallen bekend, waarin subsidies gebruikt werden voor het moderniseren van mijnen, die eigen lijk gesloten hadden moeten worden Vorige week zaterdag reisde de Bel gische minister van Economische Za ken, Spinoy nogmaals naar Luxem burg om de Belgische belangen te be pleiten en te pogen uitstel te krijgen van de toen nog hangende beslissing. Paul-Henri Spaak, minister van Buitenlandse Zaken, reisde mee in zijn kwaliteit van vice-premier om de wensen van Spinoy kracht bij te zet ten. Maar Spaaks gewicht was niet zwaar genoeg om de Hoge Autoriteit tot andere gedachten te brengen. 'Onzin. Ik de politiek uit.' Integen deel. Ik ga zny er juist intensiever mee bemoeien.' Dat zegt het VVD- Tweede-Kamerlld mr. dr. C. Berk- houwer uit Alkmaar. In de afgelopen nacht verscheen er op het ANP-telexnet een mededeling dat de-Alkmaarse advocaat zich uit de politiek zou terugtrekken. Het ge volg was een stroom van telefoontjes. I 'ik vermoed, dat de een of ander j een practical joke heeft willen uit halen,' zegt de heer Berkhouwer. 'Het ANP had, zo is my gebleken, de mededeling over mijn uittreden telefonisch ontvangen van iemand die vertelde, secretaris van de WD te zyn. De secretaris van de WD bleek echter van niets te weten. MANILLA (Reuter) In Manilla Is gisteren bekend gemaakt dat prinses Beatrix officieel is uitgeno digd voor een bezoek aan de Filip- pynen. De Prinses zal, zoals bekend, in november oen reis naar Oost-Azië maken, waarby zy ondermeer India en Japan zal bezoeken. PARAMARIBO (ANP) De staken de arbeiders aan de bouw van een stuwdam in de Surinamerivier by Afobakka zullen maandag het werk hervatten. Op die dag zullen ook de besprekingen tussen de Suriname Aluminum Company, die de dam bouwt, en de vakbonden worden hervat. HOLLANDIA (ANP) De stoffeiyke overschotten van de op Nieuw- Guinea omgekomen militairen zullen op 6 oktober met een speciaal ge charterd vliegtuig van de KLM naar Nederland worden overgebracht. (Van een onzer verslaggevers) Een groep van ongeveer tien.leden van de Partij van de Arbeid, die het niet eens was met het beleid van het partijbestuur in de kwestie Nieuw- Guinea en zich vooral keerde tegen de petitionementsactie, heeft het par tijbestuur laten weten, dat zij haar activiteiten heeft gestaakt. Gesteld wordt, dat het optreden ais pressiegroep geen zin meer heeft, nu de overdracht van Nieuw-Guinea geregeld is. De rijkspolitie in Boskoop heeft twee Haagse jongemannen van 18 en 22 jaar, die In Den Haag een auto hadden gestolen, gearresteerd. De Jongste was vier maanden geleden uit de Inrichting De Engh te Den Dolder ontsnapt, de ander was pre cies vier dagen tevoren uit de ge vangenis ontslagen. De jongelui waren met de gesto len auto in een brede vaart in Bos koop gereden, zy namen druipnat de benen. Een veehouder waar schuwde de politie, die na een kwar tier de onder het kroos zittende jon gelui arresteerde. Toen bleek dat zy niet alleen de auto, maar ook nog ƒ50 uit twee sigarettenautomaten hadden gesto len. Advertentie IM, Radio Luxemburg 208 meter I zondag 12 uur m Radio Veronica 192 meter woensdag 13.45 uur woensdag 13.45 uur h (Van ome verkeersredacteur) Behalve het spoorboekje voor de win terdienst, die 30 september begint, geven de Nederlandse Spoorwegen dit jaar nog een ander boekje uit, dat weliswaar ook over de dienst regeling gaat, maar dat aanmer kelijk dunner is. Het is als een nevenuitgave verkrijgbaar en het kost een derde van de prijs van de officiële dienstregeling, dat is een kwartje. De titel is 'Wat niet in de dienstre geling staat' en de ondertitel luidt 'De geheimen van het spoorboekje'. Het is dus te beschouwen als een toelichting op het spoorboekje, die aangename lectuur kan zijn tijdens cL& reis Er staat onder andere in, dat de Nederlandse Spoorwegen in een jaar tweehonderd miljoen reizen verkopen. Dit betekent, dat alle Nederlanders zeventien kes- per jaar in de trein zitten. Zij l'.grjen samen acht miljard kilometer a] en dat houdt weer in, dat de indivi duele reizen gemiddeld veertig ki lometer lang zijn. Driehonderddui zend reizigers vragen ieder jaar naar het spoorboekje. Het heeft dan ook veruit de grootste oplage van alle Nederlandse publikaties. Advertentie ija. i m (Van een onzer verslaggeefsters) In vijf jaar tijd zijn in Nederland 1626 pleegkinderen wettig geadop teerd. Over diezelfde periode werden 112 verzoeken om adoptie afgewezen. Dit biykt uit het jaarverslag over 1961 van de Centrale Adopüeraad. Op 1 november 1961 was het vyf jaar geleden dat de adoptiewet, die 'iet wettig adopteren in Nederland mo gelijk maakte, in werking trad. Ter gelegenheid van dit lustrum heeft da Centrale Adopüeraad in zyn jaar verslag niet alleen cijfers over het afgelopen jaar gepubliceerd, maar ook het totaal van vijf jaar adoptie, In die vijf jaar zyn aanzienlijk meer verzoeken dan de bovenvermel de behandeld. In totaal nameltik 2162. Daarvan was ln 99 gevallen al wel rapport uitgebracht, maar de recht bank had nog geen uitspraak gedaan. Ingetrokken werden 24 verzoeken, 16 waren nog in behandeling en 285 nog niet in behandeling genomen.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1