ariv crediteur schadeloos gesteld Arbeidsklimaat RLS in rapport gelaakt Minister wijst twintig Spaanse vrouwen uit Ruim 100 vluchtelingen terne: naar N.-( Alinea Meer koelhuisboter dan ooit tevoren <mï<« Nijmegens burgemeester ontkent te hoge claims i Grote kloof tussen theorie en praktijk in loonontwikkeling Stemmen in Ouderkerk: alsnog proces-verbaal I an. Zondag gebed voor volk van Nieuw-Guinea W A-plaatjes m CATSHUIS ambtswoning voor premier? 'Na aanklacht ex-ambtenaar Bijlmermeer bij hoofdstad '4> m Vught's meisje doet belangrijke vondst: munten Romeinse tijd Proportioneel verlof wordt NIET erkend Neer - en nog te weinig HET VRIJE VOLK WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1962 PAGINA 8 morgens Verlof "ambtenaren kim tien weer terug naar Nieuw-Guinea Minimum-bedragen Vierde arrestatie in aanrandingszaak jj a *s middags Bedrijfsleven in Afdam Cr jj s avonds Bot bevestigt: INTERNATIONALE MODESHOW en. r direct rechts vandèHÖQFDINGAHG 50 wasautomaten in volledig bedrijf bij... LANGE i_Sl&l£r SS! 1X33$ 'D6 «'V-. spookschip Navarra opgeschort Advertentie l.M. DEN HAAG (ANP) Het mode- ramen van de Generale Synode der NJt. Kerk heeft voor de kerkdiensten op zondag aanstaande de gemeenten opgeroepen tot gebed en voorbede voor het volk van westelijk Nieuw- Guinea in verband met de ingrij pende wijziging in de verhouding tussen. Nederland en westelijk Nieuw- Guinea.' Daarnaast wordt de voorbede ge vraagd voor allen 'die onder verant woordelijkheid van de Verenigde Na ties de voorbereiding en de uitvoe ring van de overgangsmaatregelen voor de overdracht van het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië te verzorgen hebben.' Gebeden zal worden voor de voort gang van het evangelie in weste lijk Nieuw-Guinea en voor de opbouw en uitbreiding van de evangelisch- christelijke kerk, voor herstel van de goede verhouding tussen de vol ken van Indonesië en Nederland en voor de gemeenschap tussen de ker ken van westelijk Nieuw-Guinea, In donesië en Nederland. (Van een onzer verslaggevers) De executoriale verkoop van het Argentijnse libertyschip Navarra, dat al sinds februari van dit jaar in de Rotterdamse Waalhaven aan de ketting ligt, is ten tweede male uitgesteld. Op het laatste ogenblik hebben de hypotheekhouders de be langrijkste schuldeiser schadeloos gesteld. Op hun verzoek heeft de president van de Rotterdamse rechtbank daarop de verkoop weer opgeschort, ten einde de hypotheekhouders gelegenheid te geven alsnog met de andere schuldeisers tot een vergelijk te komen. (Van een onzer verslaggevers) Slechts honderd ambtenaren in Nieuw-Guinea hadden zich vorige maand opgegeven om tijdelijk onder de UNTEA te blijven doorwerken. Daarom heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken nu aan alle hier met verlof zijnde Nieuw-Guinea- ambtenaren een circulaire gezonden, waarin wordt meegedeeld dat de mo gelijkheid bestaat voor 1 oktober naar Nieuw-Guinea te worden terug gezonden. Na bestuursoverdracht aan de VN zuilen de ambtenaren nog enige tijd op UNO-overeenkomst in dienst kun nen blUven. De Navarra, een enkelschroefs stoomschip van ruim 7000 brt., kwam begin van dit jaar in het nieuws toen het sohip met 200 ton bulkgoederen en 7000 ton rijst en sojabonen voor Antwerpen op de rede van Vlissingen werd vastgehou den. De Belgen wilden het alleen in Antwerpen toelaten als de reder eerst zijn schulden betaalde. Hij weigerde dat. De Navarra voer na enkele weken door naar Rotter dam, waar de lading werd gelost en de Rotterdamse agent van de rederij zich over de zonder geld aan boord gebleven bemanning ontfermde. Na dat alle pogingen om de feder tot betalen te dwingen hadden gefaald, werd besloten het schip in mei exe cutoriaal te verkopen. De Rotterdamse rechtbank gaf kort daarna voor de eerste keer uit stel van executie, omdat de kans groot leek dat tussen reder, hypo theekhouders en schuldeisers toch nog een minnelijke schikking kon worden bereikt. Dit lukte echter niet, met het gevolg dat werd be sloten de Navarra vandaag onder de executoriale hamer te brengen. Fas vanmorgen werd bekend, dat de rechtbank er opnieuw zü het voorlopig van af had gezien. Te elfder ure waren de hypotheekhou ders tot de conclusie gekomen, dat zij met de verkoop van het schip toch niet het hest gediend waren. Ze kwamen tot een vergelijk met de grootste- crediteur, een Londensc firma, en zeiden te verwachten dat ook de andere schuldeisers tevreden zouden kunnen worden gesteld. Deze zijn overigens nog vrij tal rijk. Het gaat om vrij grote bedra gen en er lopen ook nog vorderin gen wegens aanvaringen tegen de eigenaar van de Navarra. Als deze niet op korte termijn worden vol daan, zou in ieder geval alsnog tot verkoop vla de rechtbank wor den overgegaan. Voor de bemanning Is intussen het leed al geruime tijd geleden. "Verre weg de meesten zijn naar huis ge gaan of overgestapt op andere sche pen. Slechts de kapitein is nog, met enkele anderen, aan boord van het verroeste, als een spookschip op de boeien hggende vaartuig. (Vervolg van voorpagina) De bewindslieden vrezen niet voor uitsluiting van notoire brokkenma kers door de verzekeringsmaatschap pijen. Zij wensen dan ook niet, dat het in te stellen waarborgfonds zich met deze moeilijke gevallen zal gaan bemoeien. Het fonds dient zich niet op de markt te begeven. Voor een onbeperkt verzekerd be drag zijn de ministers niet te vinden. De meeste landen kennen een be perkte dekking, betogen zij, en dat werkt uitstekend als de verzekerde sommen maar hoog genoeg zijn voor normale schadegevallen. Zij menen ook, dat de premie dan zeer sterk zou moeten stijgen, hoewei daarover wei nig concrete gegevens bekend zijn. Dit de schaarse cijfers volgt wel, dta in Nederland het premiepeil rond 230 pet. lager is dan in België, dat een onbeperkt verzekerd bedrag kent. In Duitsland is voor een verzekering van DM 250.000 de premie voor goed kope auto's even hoog als in Neder land. maar voor dure wagens betaalt men tot driemaal zoveel als hier. In Nederland is uitgerekend, dat voor een un: >rme verhoging van het ver zekerd bedrag tot 500.000 de premies met 25 tot 75 pet. zouden moeten stij gen. De bewindslieden wensen daarom vast te houden aan het systeem van wettelijk voorgeschreven minimum bedragen. Hoe hoog die bedragen moet- i zijn, kan pas worden vastge steld tegen de tijd, dat de wet kan worden ingevoerd. eD maatstaf zal moeten zijn een ruime dekking voor alle niet-abnormale schaden. (Van een onzer verslaggevers) 'De minister heeft onjuist gehandeld door de hoofdingenieur W. S. bij do Rijks Luchtvaart Schooi te Eeide te handhaven. Dit een rapport over het arbeidsklimaat bij de RLS, dat op verzoek van de minister van Verkeer en Waterstaat door een commissie (de commissie-Beüer) is uitgebracht, blijkt dit duidelijk.' Deze opzienbarende mededeling deed de juridisch adviseur van dé Centrale van rijkspersoneel, de heer G. Kenemans maandagmiddag tijdens een zitting van het ambtenarenge recht in Assen. Hij trad daar op als gevolmachtig de voor twee employés van de RLS, die beroep hadden aangetekend tegen een disciplinaire straf en tegen ont slag. De hoofdingenieur in kwestie die inmiddels is overgeplaatst naar de Rijksluchtvaartdienst in Den Haag was in de ogen van de raadsman de kwade genius geweest. Irriterend vond de heer Kenemans dat de minister van Verkeer en Wa terstaat voor de behandeling van de ze zaken voor het Ambtenarengerecht het rapport-Beijer had achtergehou den Dat dit gebeurd zou zijn uit een oogpunt van 'openbare orde en vei ligheid' noemde 'hij belachelijk, terwijl h(j bovendien ernstig bezwaar maakte tegen het feit, dat over dit achter houden geen overleg was gepleegd met de minister van Justitie. De raadsman van de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. P. Ho nig. hoofd bureau juridische zaken RLS. gaf ais zijn mening te kennen. (Van een onzer verslaggevers) Vóór 1 oktober moeten ongeveer twintig Spaanse vrouwen ons land ver laten. Zij werkten zonder ïn het be zit te zijn van een verblijfsvergun ning bij enkele grote bedrijven in Utrecht. De zaak Is aan het rollen gekomen, toen de Utrechtse politie aan de mi nister van Justitie verzocht, de ille gaal werkende Spaansen een ver blijfsvergunning te verlenen. De mi nister ging op dit verzoek niet in. De vrouwen waren hun mannen achterna gereisd en waren slechts in DEN HAAG (ANP) De ministers Toxopeus en Beerman zullen bevor deren, dat alsnog proces-verbaal zal worden opgemaakt in zeven gvallen, waarbij een verzoek om bij volmacht te mogen stemmen door derden bleek ondertekend. De zeven gevallen hebben zich voorgedaan bü de jongste gemeente raadsverkiezingen in Ouderkerk aan de IJsel. In hun antwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid Franssen (p.v.d.a.) zeggen de ministers, dat de burgemeester van Ouderkerk aan de IJsel het niet nodig heeft geacht nadere maatregelen te treffen, omdat hy meende, dat een en ander te goe der trouw was geschied. De ministers achtten het niet juist, dat er geen proces-verbaal is opge maakt. Z() willen, dat de officier van Justitie kan beslissen of al dan niet vervolging moet plaatshebben, - Sr W (Van een onzer verslaggevers) Er wordt overwog- maar er is thans nog geen definitieve beslissing genomen om het bekende Catshuis in het Haagse Zorgvliet, vlak bij het Gemeentemuseum en in de toekomst nabij het congresgebouw, te bestem men tot ambtswoning voor de minis ter-president. Deze premierswoning, zo vernemen wij in de kringen van het Rijk (dat het huis enige maanden geleden heeft gekocht), za! ook nog moeten worden gerestaureerd. Op het ogenblik woont er de familie Goedkoop in, die het huis omstreeks januari zal verlaten. Vroeger was er sprake van net Jacob Catshuis in te richten tot ont vangstcentrum voor de regering. SINGAPORE, DEN HAAG (Reu ter) Het Nederlandse vrachtschip Karossa, dat dezer dagen met 214 vluchtelingen, merendeels van Chi nese afkomst, uit westelijk Nieuw- Guinea in Singapore was aangeko men, is gisteren weer vertrokken. Twintig der vluchtelingen zijn naar China vertrokken, nog zeventien an deren zullen binnenkort eveneens naar China gaan. Twintig passagiers van Nederlandse nationaliteit hebben toestemming gekregen naar Neder land te vliegen. Ruim honderd passagiers mochten in Singapore niet aan land gaan, om dat zij volgens de regering van Sin gapore niet de nodige papieren had den. Zij zullen door de Karossa wor den teruggebracht naar Nieuw- Guinea. In Den Haag wordt op het Ministe rie van Binnenlandse Zaken gewerkt aan een regeling voor het vervoer van de 178 Toegoenezen uit Nieuw- Guinea naar Paramaribo. De kwestie zal vrij zeker i n po sitieve zin worden geregeld", aldus Den Haag, maar men zal er niet voor 1 oktober mee gereed kunnen zijn. In de Algemene Vergadering der Verenigde Naties in New York heeft De politie te Eindhoven heeft de* Eindhovense bouwvakarbeider A. v. d. M. gearresteerd, die ervan wordt ver dacht te zamen met drie vrienden het 39-jarige meisje J. v. d. D. uitWaalre te hebben aangerand. de minister van Buitenlandse Za ken van Senegal, Doudou Thian, gis teren verklaard dat het akkoord over westelijk Nieuw-Guinea „niets an ders is dan een verkapte annexatie". Hij noemde het „verrassend dat dit moest gebeuren onder de auspiciën van de VN". (Van onze landbouwredacteur)) De koelhuisboter staat weer voor de deur. Dezer dagen zullen op het Ministerie van Landbouw besprekin gen worden gevoerd over de prijs, die de verbruikers zullen moeten be talen. Een besluit is deze week ech ter niet meer te verwachten, omdat de minister van Landbouw niet In ons land is. De voorraad koelhuisboter is gro ter dan ooit tevoren. Er ligt nu bijna 29.000 ton boter op allerlei plaatsen opgeslagen. Bij het bedrijfsleven maakt men zich zorgen over de vraag, Advertentie IBS. Ml (Van een onzer verslaggevers) Nijmegen aangeklaagd. Rijk bena deeld voor ca. een miljoen". Zo luid de gisteren de kop boven een artikel In De Telegraaf. De kop sloeg op een verhaal, waar in beweerd werd, dat de gemeente Nijmegen de bedragen van de oor logsschade .frauduleus' had vergroot om zodoende extra grote uitkeringen te krijgen van het rijk. Die beweringen waren afkomstig van een ex-ambtenaar van de ge meente, Henri van Mill (37). De burgemeester van Nijmegen, mr. C. H. M. J. H. Hustinx, beiegde gistermiddag een persconferentie waar hij De Telegraaf en de heer Van MUI van repliek diende. De ex-ambtenaar heeft over deze .fraude' een aanklacht ingediend bij de officer van Justitie in Den Haag, mr. dr, J. C. Maris. De volgens hem te hoge claims zouden betrekking hebben gehad op o.a. de herbouw vari het stadhuis, de Stevenstoren, het politiebureau en een Schouwburg bouwplan. Document ontvreemd Van oplichting is geen sprake ge weest en het document waarmee de beschuldigingen door de heer Van Mill gestaafd worden is, zo deelde de burgemeester mee, uit het archief van de gemeente ontvreemd. Het gaat hier om een fotocopie van een brief uit 1932, die volgens de aan klager een vervalst document sou zijn, omdat er onregelmatigheden voorkomen in het machineschrift. Bij onderzoek in het gemeente archief bleek gisteren, dat pagina 1 van de bewuste brief was verdwenen. hoe al die boter moet worden ver kocht. De exportmogelijkheden zijn heel beperkt en eisen enorme bedra gen aan toeslag. Bij het bespreken van de mogelijk heden om de grote boterberg op te ruimen is ook de suggestie weer naar voren gekomen een deel van de voor raad in het veevoer te verwerken. Soortgelijke plannen bestonden dit voorjaar ook Het ziet er echter naar uit, dat er voorlopig nog geen ge bruik van dit middel zal worden ge maakt. (Van een onzer verslaggevers) De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam heeft, mede namens nog vijftien Amster damse organisaties, een adres gezon den aan de Tweede Kamer ter ondersteuning van het standpunt van het Amsterdamse gemeentebestuur in zake de Bijlmermeer. 'Met dit gezamenlijke schrijven,zo heet het in het adres, 'willen wij vooral tot uitdrukking brengen, dat naar onze overtuiging het Amster damse bedrijfsleven in al zijn facet ten een spoedige toevoeging van de Bijlmermeer bij Amsterdam voor een ongestoorde ontwikkeling een drin gende noodzaak acht.' In het adres wordt de mening uit gesproken, dat de voorwaarden om een sterke randgemeente te vormen, niet aanwezig zijn. Advertentie IBS. het bezit van een toeristisch visum, dat alleen recht geeft op een ver blijf van drie maanden. In de contracten van de 259 Span jaarden, die in Utrecht werkzaam zijn, is een clausule opgenomen dat zij hun vrouwen pas na twee jaar mogen laten overkomen. De meesten van hen hadden net deze maand voor het tweede jaar getekend. (Van een onzer verslaggevers) DE VIJFJARIGE RIETJE NIJSEN uit Vught heeft voor sensatie ge zorgd in de wereld van de mun- tenkenners. Zt) stootte met haar schepje aan de oever van de Halschestroom in een berg zand op een bronzen muntje uit de tijd van de Romeinse soldatenken- ners in Gallië. Intensief graaf werk na de vondst van het meisje bracht meer dan 130 in goede staat verkerende muntjes te voor schijn, die misschien een nieuw licht kunnen werpen op de bezet ting van Nederland in de derde eeuw. DE HALSCHESTROOM is een klein riviertje dicht bjj Vught. In dit riviertje is men bezig met bagger- werk. De modder wordt op de wes telijke oever gestort. Uit deze modder kwamen de muntjes, die beeltenissen van de keizers Galje- nus, Posthumus, Victorinus, Te- tricus pater, Tetricus filias en Aurelianus. DE GELDSWAARDE van de bron zen munten is niet zo groot. Het gaat vooral om hun geschiedkun dige waarde door de plaats waar ze gevonden zijn. In Nederland zijn tot nu toe heel weinig munt jes met beeltenissen van soldaten keizers gevonden. IN DE DERDE EEUW moet het ri viertje de Halschestroom voor de verdediging van het Romeinse rijk een belangrijke rol hebban gespeeld. De vondst van de munt jes kan daarvoor een nieuwe aan wijzing geven. Zü kan ook meer licht werpen op de bezetting van Nederland in die dagen. Want de muntjes met de beeltenissen van de soldatenkeizers werden door de soldaten van deze heersers ge bruikt. NA DE VONDST van het muntje door het meisje bracht een »p- iettende h.bs.-leraar de zaak ver der aan het rollen De vondst w.?rd zeer interessant, toen andere kin deren ook muntjes vonden. De h.bs.-leraar waarschuwde mr Laudy, directeur van het Brabants Museum. Mr. Laudy haalde er prof. Bogaers, adjunct-directeur van de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek en de muntenkenner dr. Van Erp bij Onder hun toezicht werd daarna het zand systematisch onderzocht. dat de heer Kenemans de Raad van Beroep als klankbord had gebruikt om allerlei grieven te uiten in zware ter men. die niet nader werden gestaafd. De Raad van Beroep zal uiterlijk drie weken na de zitting uitspraak doen. (Van onze parlementsredactie) Proportioneel verlof bij korten diensttijd dan drie of vier jaar op Nieuw-Guinea- wordt niet erkend Dit vorige week door staatssecreta ris Bot reeds aangekondigde stand punt van de regering wordt beves tigd in het reglement bijstand amb tenaren. dot gisteren als algemene maatregel van bestuur in het Staats blad is gepubliceerd. Het reglement geeft gedetailleerde regelingen voor de status eri de fi nanciële toekomst van (ie ambtena ren. die thans op Nieuw-Guinea werkzaam zijn. Het heeft nog de vorm, die de regering had gekozen vóór het Nieuw-Guinea-verdrag tus sen Nederland en Indonesië werd gesloten. De regering erkent- dat er door dit verdrag in de situatie de nodige wijzigingen zijn opgetreden, maar zü heeft besloten toch liever dit regle ment in te voeren, dan opnieuw tijd te laten verstrijken met het ontwer pen van een nieuw besluit. Volgsn de regeling vervalt bij de overdracht van het bestuur aan de Verenigde Naties voor de ambtena ren, die op Nieuw-Guinea in vaste dienst zijn, wel de bestemming, maar niet de status van bijstandsambte naar. In beginsel krijgen zijn nu ge durende vijf jaren recht op non- activiteitstraktement, dat wordt be rekend naar een grondslag van 80 pet. van de wedde. Advertentie I.M. INTERNATIONALE BEURS VOOR MODEl EN HUISHOUDING De gezellige vakbeurs voor hei gezin - een evenement voor iedereen. Tientallen attractieve manl- j festatles o.a. De vrouw In de kunst Wie wordt Femlna-huis- vrouw 1962? Huish. voorlichtingscentrum Test-auto en test-bromfiets Bruid en bloem Cadeau-uitreiking dagelijks 13.30,15.30 en 20.30 uur. 8 Europese topmannequlns tonen creaties van vooraan* staande mode-ontwerpers uit 8 landen. I Geopend van 10-17 en 19-73 u. Zondags gesloten Erttrée Femina |f 1.25 (excl. modeshow) inclusief modeshow I 4.75 Kinderen f 0.60 A HOY' GEBOUW ROTTERDAM ttm 4 OCT (Van onze sociaal-economische redactie) Tussen de theoretische en de feitelijke loonontwikkeling is in drie jaar een grote kloof ontstaan. Het gemiddelde loon- indexcijfer is van 100 in augustus 1959 op 113 in augustus 1962 gekomen. De feitelijke loonontwikkeling daarentegen laat in drie jaar een verhoging van de geldlonen met 23 percent zien en van de reële lonen met 16 a 17 percent. In De Vakbeweging, het kaderblad van het NW, wordt een reeks cijfer: geplaatst tegenover de gegevens d: staatssecretaris Roolvink onlangs een nota over de gedifferentieerd loonontwikkeling heeft genoemd. De heer J; Varkevisser, een der wetenschappelijke medewerkers van het vakverbond, betoogt dat de theo retische loonontwikkeling niet veel meer dan de helft heeft bedragen van de ontwikkeling der produktivi- teit. Het verschil met de feitelijke loon ontwikkeling is een duidelijke aan wijzing, dat de gedifferentieerde loonpolitiek faflllet is. Voor belangrijke contracten (meer dan 20.000 werknemers) was de ge- niddelde verhoging op jaarbasis iets Under dan 4 pet., voor de kleinere ntracten iets meer dan 4 pet. Van een aantal bedrijfstakken war den de gemiddelde produktleverbete- ringen en de loonsverhogingen ver geleken. De bedoeling van de ge differentieerde loonpolitiek was, dat deze stijgingen gelijke tred zouden houden. Ze blijken echter heel wei nig mei elkaar te maken te hebben. 'Eens te meer wordt hierdoor be vestigd,' aldus de heer Varkevisser, 'dat de loonpolitiek der laatste jaren, zogenaamd gevestigd op de vaste grondslag der feiten, in werkelijkheid met de grootst mogelijk* willekeur is gevoerd.' Na het geruchtmakende mis lukte sigarettenonderzoek van de Nederlandse Consumen tenbond is men van verschillende zijden van leer getrokken tegen de zgn. vergelijkende warenon- derzoeklngen. Vooral belanghebbenden In het bedrijfsleven hebben zich uitge put in betogen, dat warenonder- zoekingen toch eigenlijk in het algemeen niet deugen. Dat er theoretisch misschien wel ver antwoorde onderzoekingen denk baar zijn, maar dat die praktisch nauwelijks uit te voeren zijenz. In het algemeen bestaat er een neiging om de bewijslas'; op de onderzoeker zo zwaar te maken, dat deze nauwelijks tot enige uit spraak over kwaliteiten en prij zen van artikelen durft te komen. Wij hebben ons al enkele ma len gekeerd tegen dit streven om het pas ontluikende vergelijken de warenonderzoek in de kiem te smoren. Daarom verheugt het ons, dat minister De Pous op zijn begro ting voor het volgende jaar weer een hoger bedrag voor steun aan vergelijkende warenonderzoeken (die aan hoge eisen voldoen) heeft gebracht. Was het uitge geven bedrag in 1961 ƒ25.700 en ls voor 1962 ƒ50.000 beschikbaar, voor volgend jaar staat nu ƒ125.000 op de begroting. In de memorie van toelichting op zijn nieuwe begroting geeft de minister overigens een uitge breide beschouwing over de po sitie van de consument in de maatschappij. Een interessante beschouwing. De minister schrijft over de toenemende moeilijkheid voor de consument om een verantwoorde i keuze te doen; over de gewijzigde 'positie van de detailhandel (de winkelier is, zeker in. zelfbedie ningszaken, veel minder dan vroeger de persoonlijke adviseur van de klant; hij heeft trouwens ook zelf grote moeite steeds bij te blijven met zijn kennis van de kwaliteit der goederen)over het nut én de eenzijdigheid van de reclame; over het feit, dat het niet zo eenvoudig is tegen 'mis- leidende reclame' op te treden; I over zijn voornemen om er samen met de minister van Justitie toch eens op te gaan studeren; over het optreden van consumenten organisaties enz. Kortom, het is een stuk, waar in allerlei zaken keurig op een rijtje staan, maarwaar vrij wel niets op volgt dan die ene subsidieverhoging. De regering ziet het probleem wei, maar ze schiet te kort als het erom gaat een daarop passend beleid te for muleren. "CTet probleem van de consu- menten wordt voortdurend belangrijker. In Engeland ls en kele maanden geleden het rapport van een staatscommissie (Molony Committee) verschenen, waarin wordt voorgesteld te komen tot oprichting van een Consumenten- raad. Op zich zelf is ook dat rap port onvoldoende. Maar het gaat toch al verder dan wij in Neder land zijn. Als minister De Pous nu eens ln de bibliotheek van het minis terie het nu alweer zes jaar oude rapport "De consument in de maatschappij' van de Dr. Wiardi Beekman Stichting zou opvragen. Dan zou hij daar al thans een aantal suggesties vin den voor een meer adequate aan pak van het probleem dan hij tot nu toe (ondanks de welkome hogere bijdrage in het warenon derzoek) heeft opgebracht. e iang verbelde nota over de hulp aan minder ontwikkelde landen doet in menig opzicht recht aan de afmetingen, die dit vraagstuk heeft aangenomen,' schrijft De Katholieke Werkgever, officieel orgaan van het Neder lands Katholiek Werkgeversver bond over de nota van minister Luns. Maar het blad concludeert: "Te bevxeemdender is het daarom te moeten ervaren, dat de regering, die van zulk een voortreffelijk in zicht in de situatie blijk geeft, daaruit zo weinig beleidsconse quenties trekt.' En het blad vervolgt: De cijfers ln de nota over de hulp, die Neder land geeft en in de komende twee jaar waarschijnlijk zal geven, v er tonen geen noemenswaardige stijging. 'Waar de zo nodig geachte maat regelen in concrete financiën dreigen uit te monden blijkt ons ideaal ook niet veel hoger te no teren dan 'to keep up with the Jones's (te doen wat anderen zich ook veroorloven) En de Katholieke Werkgever besluit: 'Ons landje ls maar klein. Doch de muis, die de bergen nu gebaard hebben, loopt er toch nog in verloren.* Het verheugt ons. dat onze mening, dat het regeringsbeleid inzake de hulp aan onderontwik kelde gebieden v e r te kort schiet, van (politiek) zo geheel andere zijde ondubbelzinnig wordt ge deeld. Overigens: ook hier dus weer een voorbeeld, dat de rege ring een probleem wel onderkent, maar ln het beleid te kort schiet. Een jachtopziener uit Zutdslavië lorisiav Zivkovtc. is gisteren te Sve- sarevo, ten zuiden van Belgrado t de kogel veroordeeld wegens het odschleten van een vijftienjarige igen die hij had betrapt bij het ren in een vijver.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1